New Page 2

Na podlagi 37. člena Zakona o računovodstvu (Ur. list SFRJ št. 12/89)in Pravilnika o načinu in rokih za popis in usklajevanje knjigovodskega stanja z dejanskim stanjem (Ur. list SFRJ št. 33/89 in 73/90)ter 97. člena Statuta Mestne občine Maribor, izdaja župan Mestne občine Maribor

 

P R A V I L N I K

o načinu in rokih za popis in usklajevanje knjigovodskega stanja z dejanskim stanjem

 

1. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

Ta pravilnik predpisuje način in roke za popis in usklajevanje knjigovodskega stanja z dejanskim stanjem, ki se ugotavlja s popisom.

2. člen

Redno usklajevanje knjigovodskega stanja sredstev, terjatev in obveznosti se opravi enkrat letno, s stanjem na dan 31. decembra.

Izredno usklajevanje se opravi v primerih kot jih navaja 36. člen Zakona o računovodstvu.

 

III. POPISNE KOMISIJE IN ORGANIZACIJA POPISA

 

3. člen

Na podlagi sklepa župana Mestne občine Maribor se ustanovi potrebno število stalnih ali občasnih popisnih komisij, določi dan, pod katerim se popis opravi, dan, ko se s popisom prične, rok, v katerem mora biti popis opravljen in rok za dostavo poročila o popisu.

Rok za dostavo poročila in popisnih list računovodski službi je najkasneje do 31. januarja tekočega leta za preteklo leto, oziroma en mesec pred rokom za dostavo letnega poročila Agenciji za plačilni promet, informiranje in nadziranje.

 

4. člen

Predsednika in člane popisnih komisij imenuje župan z odločbo. Za koordinacijo dela popisnih komisij lahko župan imenuje centralno popisno komisijo in organizatorja popisa.

Organizator popisa mora pred začetkom popisa sestaviti navodila o izvedbi popisa in z njimi pisno ali ustno seznaniti vse člane popisnih komisij.

Osebe, ki so materialno zadolžene za sredstva. ki se popisujejo, in njihovi neposredni vodje, ne morejo biti določeni za člane popisne komisije za ta sredstva.

 

5. člen

Popisne komisije ugotavljajo stanje s popisom, sestavijo popisne liste in poročilo o opravljenem popisu.

Po sklepu župana se lahko angažira izvedence za oceno kakovosti in vrednosti posameznih oblik sredstev, terjatev in obveznosti.

 

6. člen

Osebe. ki so materialno zadolžene za sredstva, ki se popisujejo in njihovi neposredni vodje, morajo najpozneje do dneva, določenega za pričetek popisa, grupirati in razmestiti sredstva tako, kot so evidentirana v poslovnih knjigah, zaradi lažjega, hitrejšega in pravilnega popisa. Poskrbeti morajo, da bodo neregistrirane spremembe pravočasno evidentirane v poslovnih knjigah.

 

7. člen

Redni letni popis se lahko prične 60 dni pred koncem poslovnega leta s tem, da se popis zaključi zadnji dan poslovnega leta.

Vse spremembe stanja sredstev, terjatev in obveznosti, nastale v času popisa, se vnašajo v popisne liste na osnovi verodostojnih knjigovodskih listin in na način, določen z navodili o izvedbi popisa.

 

III. NAČIN IZVEDBE POPISA

 

8. člen

Popisne liste se oblikujejo ločeno po analitičnih računih.

V popisne liste se vpišejo nomenklaturne številke, imena, vrste, merske enote in cene sredstev za popis. Popisana sredstva se ovrednotijo.

 

9. člen

Delo popisnih komisij obsega:

1.

ugotavljanje, merjenje, preštevanje in natančnejše opisovanje sredstev ter vpisovanje teh podatkov v naturalni obliki v popisne liste;

2.

podpisovanje popisnih list;

3.

vpisovanje naturalnih sprememb, nastalih med dnevom popisa in določenim dnevom, pod katerim se opravlja popis;

4.

vpisovanje knjigovodskega naturalnega stanja sredstev v popisne liste;

5.

ugotavljanje naturalnih razlik med stanjem, ugotovljenim s popisom in knjigovodskim stanjem;

6.

vrednostno obračunavanje;

7.

ugotavljanje vzrokov neskladij med stanjem po popisu in knjigovodskim stanjem.

Na ločenih popisnih listah se popišejo tudi vsa sredstva, ki ne pripadajo Mestni občini Maribor, a se na dan popisa pri njej nahajajo.

 

10. člen

Sredstva, ki so v originalnih in nepoškodovanih paketih, se popišejo na podlagi deklarativnih oznak in listin (faktura, spremnica, prejemnica, ipd.).

Sredstva, ki se jim je vrednost zmanjšala zaradi poškodb, nebrezhibnosti, zastarelosti in podobno, se popišejo v posebnih popisnih listah.

 

11. člen

Gotovina in druge vrednotnice v blagajni, vrednostni papirji in tuja plačilna sredstva se popišejo s štetjem po apoenih in se ugotovljeni zneski vpišejo v posebne popisne liste.

Denarna, devizna in druga sredstva na računih in v depozitih pri bankah in pri Agenciji za plačilni promet, informiranje in nadziranje se popišejo na podlagi izpiskov in poročil o stanju teh sredstev.

 

12. člen

Terjatve in obveznosti se popišejo po stanju v knjigovodstvu, pri čemer mora komisija preveriti in ugotoviti realnost izkazanih zneskov in razloge za nepravočasno izterjavo, oziroma izplačilo.

Terjatve in obveznosti, za katere ni pravilne dokumentacije po prvem odstavku tega člena, izkaže popisna komisija v posebnih popisnih listah.

 

13. člen

Podatke iz knjigovodstva, oziroma iz ustreznih evidenc o količinah, se ne sme dajati popisni komisiji pred vpisom dejanskega stanja v popisne liste in njihovim podpisom.

 

14. člen

Poročilo popisne komisije vsebuje:

predloge za knjiženje primanjkljajev, oziroma presežkov (razlik) ter popravek vrednosti sredstev, terjatev in obveznosti,

pripombe in pojasnila delavcev, ki imajo v rokah materialne in denarne vrednosti, o ugotovljenih razlikah ter druge pripombe,

pojasnila nastalih razlik,

druge predloge in pripombe v zvezi s popisom.

 

15. člen

Mestni svet Mestne občine Maribor obravnava poročilo o opravljenem popisu ob navzočnosti predstavnikov popisnih komisij in vodje računovodstva in odloči:

1.

o načinu knjiženja in likvidacije ugotovljenih primanjkljajev, oziroma presežkov materialnih in drugih vrednosti,

2.

o neposrednem odpisu in odpisu s popravkom vrednosti materialnih vrednosti, terjatev in obveznosti,

3.

o odpisu dotrajanih in neuporabnih sredstev,

4.

o drugih vprašanjih v zvezi s popisom.

 

16. člen

Poročilo o opravljenem popisu se skupaj z odločbami in sklepi Mestnega sveta pošlje službi za računovodstvo v Oddelku za finance, da vknjiži razlike in uskladi knjigovodsko stanje z dejanskim stanjem po popisu.

 

IV. KONČNE DOLOČBE

 

17. člen

Spremembe in dopolnitve tega pravilnika se sprejemajo na enak način in po enakem postopku kot ta pravilnik.

 

18. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

19. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o inventuri (popisu) sredstev in njihovih virov, kije bil sprejet na seji Izvršnega sveta Skupščine občine Maribor, dne 12. oktobra 1981.

 

                                                                                                Župan

                                                                               Dr. Alojz Križman, dipl. ing., s.r.