New Page 1

Na podlagi 56. člena Zakona o prevozih v cestnem prometu (Uradni list RS, št. 131/06, 5/07, 123/08, 28/10 in 49/11) in 12. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07) je Mestni svet Mestne občine Ptuj na 13. seji, dne 12. decembra 2011, sprejel

ODLOK

o avtotaksi prevozih v Mestni občini Ptuj

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem odlokom se za območje Mestne občine Ptuj (v nadaljevanju: občina) določijo pogoji za opravljanje dejavnosti avtotaksi prevozov, način in organizacija njihovega opravljanja.

Avtotaksi prevozi so prevozi v notranjem cestnem prometu kot javni prevozi v prostem cestnem prometu, ki ne vsebujejo značilnosti linijskega prevoza.

Avtotaksi prevoz je prevoz enega potnika ali povezane skupine potnikov z motornim vozilom, ki ima poleg voznikovega sedeža največ osem sedežev in ki se v celoti opravi po enem naročilu za eno plačilo prevoznine.

II. POGOJI ZA OPRAVLJANJE DEJAVNOSTI AVTOTAKSI PREVOZOV

2. člen

Pravica za opravljanje avtotaksi prevozov na območju občine se pridobi z dovoljenjem Oddelka za gospodarske javne službe, investicije, kakovost in gospodarstvo Občinske uprave Mestne občine Ptuj (v nadaljevanju: pristojni oddelek).

3. člen

Dovoljenje za opravljanje avtotaksi prevozov na območju občine lahko pridobijo pravne in fizične osebe (v nadaljevanju: avtotaksi prevoznik), če predložijo vsa dokazila predpisana z Zakonom o prevozih v cestnem prometu in s tem odlokom.

4. člen

Dovoljenje se izda za dobo veljavnosti licence za opravljanje avtotaksi prevozov.

Avtotaksi prevoznik mora najmanj tri mesece pred iztekom veljavnosti dovoljenja vložiti pri pristojnem oddelku vlogo za izdajo novega dovoljenja.

Avtotaksi prevoznik ne sme opravljati avtotaksi prevozov na območju občine z vozili ali vozniki, ki niso navedeni v dovoljenju občine.

Avtotaksi prevoznik, ki nima občinskega dovoljenja, ne sme prevzemati potnikov na območju občine, lahko pa jih vanjo prepelje.

5. člen

Avtotaksi prevoznik mora za pridobitev dovoljenja za izvajanje avtotaksi prevozov na območju občine (v nadaljevanju: dovoljenje) izpolnjevati naslednja pogoja:

–          ima veljavno licenco za avtotaksi prevoze ter

–          ima zaposlene voznike, ki imajo opravljen preizkus znanja (izpit) o poznavanju Ptuja z okolico.

6. člen

Izpit o poznavanju Ptuja z okolico opravi voznik avtotaksija pri komisiji, ki jo imenuje župan Mestne občine Ptuj.

Opravljanje izpita o poznavanju Ptuja z okolico se izvede v skladu s programom, ki ga sprejme komisija.

Voznik dobi po opravljenem izpitu potrdilo. Evidenco potrdil o opravljenem izpitu vodi pristojni oddelek.

Voznik za opravljanje izpita plača stroške v višini 22 evrov neto.

7. člen

Avtotaksi prevoznik pridobi dovoljenje, ki ga izda pristojni oddelek, na podlagi vloge, ki vsebuje naslednje dokumente:

–          kopijo licence za avtotaksi prevoze in kopije licenc za posamezna vozila,

–          kopijo prometnega dovoljenja za vsako vozilo,

–          kopijo vozniškega dovoljenja za voznika,

–          kopijo potrdila o opravljenem izpitu o poznavanju Ptuja z okolico za voznika,

–          kopijo police nezgodnega zavarovanja za potnike in

–          kopijo pogodbe o zaposlitvi voznika.

Pristojni oddelek ima pravico vpogleda v originalne dokumente.

8. člen

Na podlagi popolne vloge iz prejšnjega člena tega odloka pristojni oddelek izda dovoljenje za čas do izteka veljavnosti licence.

Dovoljenje iz prve alineje prvega odstavka tega člena se lahko podaljša po postopku za pridobitev dovoljenja, priložijo se le tisti dokumenti, ki so se spremenili.

V vozilu mora biti na vidnem mestu izvod dovoljenja iz tega odloka.

9. člen

Pristojni oddelek z odločbo odloči o odvzemu dovoljenja, če:

–          avtotaksi prevoznik ne plača letne najemnine za avtotaksi postajališče za vsako vozilo navedeno v dovoljenju,

–          voznik avtotaksi prevoznika nima opravljenega izpita o poznavanju Ptuja z okolico,

–          voznik avtotaksi prevoznika ni zaposlen pri avtotaksi prevozniku,

–          avtotaksi prevozniku preneha veljati licenca za opravljanje avtotaksi prevozov ali

–          vozilo avtotaksi prevoznika nima izvoda licence za posamezno vozilo.

O pritožbi zoper odločbo o odvzemu dovoljenja odloča župan.

10. člen

Avtotaksi prevoznik mora v času veljavnosti dovoljenja pristojnemu oddelku predložiti vsako spremembo podatkov o vozilu in vozniku.

11. člen

Pristojni oddelek izdaja, spreminja, podaljšuje ali odvzema dovoljenja iz tega odloka, vodi evidenco o izdanih dovoljenjih in izdanih potrdilih o opravljenem izpitu ter opravlja vsa administrativna dela za komisijo iz 6. člena tega odloka.

III. NAČIN IN ORGANIZACIJA OPRAVLJANJA AVTOTAKSI PREVOZOV

12. člen

Avtotaksi prevozi se opravljajo:

 

–          z avtotaksi postajališč na javnih prometnih površinah,

–          z mesta, ki ga določi naročnik ali

–          z ustavitvijo prostega avtotaksi vozila, če to ne ovira ali ogroža drugih udeležencev v prometu.

13. člen

Avtotaksi postajališča so rezervirane parkirne površine, ki so namenjene ustavitvi ali parkiranju avtotaksi vozil med opravljanjem dejavnosti avtotaksi prevozov.

Za določitev in ureditev avtotaksi postajališč skrbi pristojni oddelek. Avtotaksi postajališča morajo biti označena s predpisano prometno signalizacijo v skladu z veljavnimi predpisi.

14. člen

Avtotaksi postajališča morajo biti urejena ob železniški postaji, avtobusni postaji, bolnišnici, zdravstvenem domu in na območju modre cone.

Po potrebi se na pobudo Območne obrtno podjetniške zbornice Ptuj ali Štajerske gospodarske zbornice uredijo postajališča tudi na drugih lokacijah, kjer se ugotovi večje povpraševanje po avtotaksi prevozih.

15. člen

Avtotaksi prevoznik mora za najem avtotaksi postajališča skleniti letno najemno pogodbo na pristojnem oddelku. Letna najemnina za parkirno mesto za prvo avtotaksi vozilo iz dovoljenja znaša 250 evrov neto, za drugo in vsako naslednje vozilo pa 150 evrov neto. Ob pridobitvi dovoljenja med koledarskim letom, se najemnina za posamezno vozilo obračuna v sorazmernem deležu preostanka leta, vključno za celotni mesec, v katerem dovoljenje prične veljati.

Avtotaksi prevoznik dobi za plačano letno najemnino za vsako vozilo nalepko z grbom občine in oznako leta, ki potrjuje plačilo najemnine za posamezno leto. Nalepko mora avtotaksi prevoznik obvezno nalepiti v spodnji desni kot vetrobranskega stekla.

Nalepko iz prejšnjega odstavka tega člena mora pridobiti avtotaksi prevoznik pred iztekom tekočega leta za naslednje leto.

16. člen

Voznik lahko parkira in ustavlja vozilo, ki ima nalepko iz 15. člena tega odloka, na vsakem avtotaksi postajališču le v času opravljanja dejavnosti avtotaksi prevozov.

Izven urejenih avtotaksi postajališč voznik ne sme parkirati.

17. člen

Vozilo, s katerim se opravlja avtotaksi prevoze, mora biti označeno in opremljeno v skladu z Zakonom o prevozih v cestnem prometu in podzakonskimi akti.

18. člen

Voznik ne sme med delom brez opravičenega razloga odkloniti naročila za prevoz oseb in njihove prtljage.

 

Voznik mora naročeno vožnjo opraviti skladno z naročilom, po najkrajši možni poti ali poti, ki jo določi naročnik.

19. člen

Voznik mora imeti ves čas vožnje vključen taksimeter, ki ga vključi ob odhodu in izključi ob prihodu na določeno mesto.

Voznik mora izdati račun za opravljeno vožnjo po ceniku, ki je na vidnem mestu v vozilu.

20. člen

Voznik, ki je na vožnji in je prost, mora ustaviti vozilo in sprejeti potnika, če s tem ne krši predpisov o varnosti v cestnem prometu.

V primeru, da voznik ne more dokončati začete vožnje, je dolžan v najkrajšem možnem času zagotoviti potniku drugo vozilo.

21. člen

Voznik mora sprejeti potnikovo osebno prtljago, če ne presega velikosti razpoložljivega prtljažnega prostora vozila.

Za prevoz hišnih živali (psi, domače mačke, sobne ptice, mali glodalci, terarijske, akvarijske in druge živali), ki se vzrejajo ali redijo za družbo, varstvo in pomoč človeku, se dogovorita voznik in potnik. Za prevoz hišnih živali, razen psov, se uporabljajo kletke, zabojniki in podobno. Voznik lahko prevoz živali odkloni.

Voznik lahko odkloni prevoz osebe, ki bi s svojimi stvarmi, obleko ali dejanji lahko poškodovala ali onesnažila vozilo, razen v primeru prometne ali druge nesreče.

IV. NADZOR

22. člen

Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka opravljata Medobčinska inšpekcija in Medobčinsko redarstvo Skupne občinske uprave občin v Spodnjem Podravju.

V. KAZENSKE DOLOČBE

23. člen

Z globo 1.000 evrov se kaznuje za prekršek avtotaksi prevoznik kot pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, če ravna v nasprotju s tretjim in četrtim odstavkom 4. člena, 3. odstavkom 8. člena, 10. členom in 15. členom tega odloka.

Z globo 200 evrov se kaznuje za prekrške iz prvega odstavka tega člena odgovorna oseba pravne osebe.

24. člen

Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek voznik, če ravna v nasprotju s 16. členom odloka.

VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

25. člen

Dovoljenja za opravjanje avtotaksi prevozov, ki so bila izdana na podlagi dosedanjih predpisov občine o avtotaksi prevozih, se do izteka štejejo za veljavna dovoljenja po tem odloku.

Potrdila o opravljenih izpitih o poznavanju Ptuja z okolico za voznike, ki so bila izdana na podlagi dosedanjih predpisov občine o avtotaksi prevozih, se štejejo za veljavna potrdila po tem odloku.

26. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o avto-taksi prevozih v Mestni občini Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 7/02).

27. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj, uporabljati pa se začne 1. maja 2012.

Številka: 007-28/2011

Datum: 12. 12. 2011

Dr. Štefan ČELAN, s.r.

župan Mestne občine Ptuj