New Page 1

Na podlagi 34., 35. in 36. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. l. RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) in 16. člena Statuta občine Pesnica (MUV, št. 6/99 in 4/01) je Občinski svet občine Pesnica na 24. redni seji, dne 31. januarja 2002, sprejel

P R O G R A M   P R I P R A V E

ureditvenega načrta za del naselja Pernica v Občini Pesnica

1. UVOD

Območje obdelave je del ureditvenega območja naselja Pernica, ki se nahaja med traso avtoceste Maribor - Lenart in avtotrgovino Jagodič na severu, pokopališča znotraj ureditvenega območja naselja na jugu, picerije Napoli na vzhodu in rekreacijsko športnimi površinami na zahodu. Velikost območja meri ca. 16 ha.

S prostorskimi sestavinami planskih aktov, ki veljajo za območje občine Pesnica in jih je sprejel občinski svet občine Pesnica na svoji seji dne 08.04.1999, je v skladu z določili zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. l. RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) za obravnavano območje opredeljena izdelava ureditvenega načrta.

Ureditveni načrt mora biti sprejet po za to določenem postopku. Ta postopek predvideva tudi seznanitev javnosti s predvidenimi ureditvami ter ji omogoča vključitev v postopek v obliki možnosti podati pripombe v javni razgrnitvi in na javnih obravnavah. Hkrati zagotavlja, da občinski svet koordinira različne interese in poskrbi za zaščito javnega interesa s tem, ko odloča o posameznih fazah ureditvenega načrta in ga v končni fazi tudi sprejme.

Ta program priprave določa organizacijske in vsebinske okvire za izdelavo, javno verifikacijo in sprejemanje ureditvenega načrta za del naselja Pernica ter predstavlja osnovo, da se pripravi ter ustrezno sprejme operativna podlaga za poseganje v prostor na način, ki bo omogočil racionalno izrabo prostora in njegovo potrebno ureditev.

2. OSNOVE ZA PRIPRAVO UREDITVENEGA NAČRTA

2.1. Naročnik in izdelovalec ureditvenega načrta

N a r o č n i k ureditvenega načrta je občina Pesnica, Družba za avtoceste v RS ter lastniki zemljišč na območju obdelave. V primeru, da se bodo v času pripravljalnih del izdelave ureditvenega načrta pojavili še drugi zainteresirani investitorji, bodo kot naročniki ustrezno vključeni v projekt.

I z d e l o v a l e c ureditvenega načrta bo izbran v skladu z zakonom o javnih naročilih (javno naročilo male vrednosti). Postopek bo izvedla občinska uprava občine Pesnica.

2.2. Zakonske podlage in obseg priprave ureditvenega načrta

Pri izdelavi ureditvenega načrta bodo upoštevani naslednji predpisi:

- Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97)

- Zakon o varstvu okolja (Ur. list RS, št. 32/93 in 1/96) ter na njegovi osnovi v letih od 1994 do 2002 sprejeti ustrezni podzakonski predpisi

- Navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS, št. 14/85) in

- drugi predpisi, ki veljajo za obravnavano vsebinsko področje ter predmete poslovanja tangiranih gospodarskih javnih služb.

Priprava ureditvenega načrta bo obsegala izdelavo ustreznih faz, tako kot bo opredeljeno v začetni fazi priprave osnutka ureditvenega načrta.

2.3. Veljavni planski in prostorski izvedbeni akti

Za območje obdelave veljajo prostorske sestavine dolgoročnih in srednjeročnih planskih aktov občin Maribor in Maribor - Pesnica za območje današnje občine Pesnica, nazadnje spremenjene in dopolnjene v letu 1998 (ustrezni odlok je bil sprejet na seji občinskega sveta občine Pesnica dne 08.04.1999 in je objavljen v MUV, št. 18/99 z dne 26.04.1999).

Po prostorskih sestavinah veljavnih planskih aktov je območje, ki se ureja z ureditvenim načrtom, namenjeno pretežno poslovni dejavnosti, centralnim dejavnostim in individualni stanovanjski gradnji.

Od prostorskih izvedbenih aktov velja v delu območja Odlok o prostorsko ureditvenih pogojih v občini Pesnica (MUV, št. 13/00 in 18/01).

3. PRIPRAVA UREDITVENEGA NAČRTA

3.1. Strokovne podlage

Za pripravo ureditvenega načrta se izdela topografski načrt v ustreznem merilu (1:1000 ali 1:500) v digitalni obliki in posnetek obstoječega stanja na območju obdelave. Navedeni načrt bo skupaj z noveliranim katastrskim načrtom predstavljal osnovo za delo.

Za območje obdelave se proučijo tudi geotehnični pogoji možnosti pozidave območja.

Kot podlaga za delo se upoštevajo tudi programi in predlogi zainteresiranih investitorjev na območju obdelave.

Izdelava morebitnih drugih strokovnih podlag zaenkrat ni predvidena. Potreba po njihovi izdelavi se lahko pojavi na osnovi postavljenih zahtev soglasodajalcev v pogojih za izdelavo osnutka ureditvenega načrta in bo v postopku ustrezno razrešena.

3.2. Gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo osnutka ureditvenega načrta

Na osnovi razpoložljivih podlag, bo izdelovalec ureditvenega načrta pripravil gradivo za pridobivanje pogojev organov in organizacij, ki morajo pred pričetkom priprave osnutka ureditvenega načrta podati pogoje in mnenja za njihovo pripravo. Gradivo bo vsebovalo kratek opis ter karto z zazidalno zasnovo na območju obdelave.

3.3. Organi in organizacije, ki morajo pred pričetkom izdelave osnutka ureditvenega načrta podati pogoje za njegovo pripravo

Pred pričetkom priprave ureditvenega načrta, morajo v skladu s 35. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor pogoje za njegovo pripravo podati naslednji organi in organizacije:

- Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor,

- Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor,

- Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste,

- Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji d.d.,

- Ministrstvo za okolje in prostor, Uprava RS za varstvo narave, Izpostava Maribor,

- Elektro Maribor - javno podjetje za distribucijo električne energije, PE Elektro Maribor okolica,

- Telekom Slovenije, PE Maribor,

- Nigrad, javno komunalno podjetje d.d., Maribor,

- Mariborski vodovod, javno komunalno podjetje d.d., Maribor,

- Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor, področje naravna dediščina in področje kulturna dediščina,

- Krajevna skupnost Pernica.

Po potrebi bodo, v odvisnosti od vsebine, v postopek vključeni tudi drugi organi in organizacije.

Navedeni organi in organizacije morajo pogoje izdati najkasneje v 30 dneh. Če kdo od navedenih organov oz. organizacij v 30 dneh od prejema vloge ne bi podal pogojev, se bo štelo, da nima pogojev oz. da s predloženo dokumentacijo soglaša.

3.4. Izdelava osnutka ureditvenega načrta

Na osnovi podlag in pridobljenih pogojev organov oz. organizacij, navedenih v predhodni točki tega programa, bo izdelovalec pripravil osnutek ureditvenega načrta.

Osnutek ureditvenega načrta bo vseboval:

1. tekstualni del

- obrazložitev in utemeljitev ureditvenega načrta

- povzetek in usklajenost s prostorskimi sestavinami planskih aktov občine Pesnica

- analiza obstoječega stanja in morfološka analiza

- opis prostorskih pogojev za pozidavo dela naselja Pernica

- opis rešitev posegov in ureditev, vsebovanih v osnutku ureditvenega načrta

- potrebni infrastrukturni objekti in naprave za delovanje predlaganih posegov in ureditev ali njihove rušitve, prestavitve in druge prilagoditve

- opis prostorskih ureditev po posameznih področjih:

- varovanje naravne in kulturne dediščine

- ukrepi za varovanje bivalnega in delovnega okolja

- potrebne vodnogospodarske ureditve

- zasnova ureditve zelenih površin

- opis rešitev v zvezi z zaščito pred naravnimi in drugimi nesrečami

- seznam parcel, ki se nahajajo znotraj meje obravnavanega območja (številka parcele in katastrska občina, površina, vrsta rabe, lastništvo)

- ocena stroškov za izdelavo ureditvenega načrta

- etape izvajanja ureditvenega načrta

- pogoji organov oz. organizacij.

2. kartografski del

- pregledna karta s prikazom območja obdelave v merilu 1:5000

- izsek iz prostorskih sestavin planskih aktov občine Pesnica

- kopija uradnega katastrskega načrta

- ureditvena situacija v merilu 1:1000 ali 1:500 s funkcionalnimi, krajinskimi, oblikovalskimi, arhitekturnimi, okoljevarstvenimi rešitvami; glede na obsežnost tematike bo vsebina po potrebi razdeljena na več tematskih kart

- načrt komunalne in energetske infrastrukture ter omrežja zvez v merilu 1:1000 ali 1:500

- načrt prometnih ureditev

- načrt gradbenih parcel v merilu 1:1000 ali 1:500.

3. osnutek odloka o ureditvenem načrtu

- opis meje območja po parcelnih mejah

- funkcije območja s pogoji za izrabo in kvaliteto posegov v prostor

- pogoji za urbanistično, arhitekturno in krajinsko oblikovanje območja in posegov v prostor na območju obdelave

- pogoji glede prometnega, komunalnega in energetskega urejanja območja

- drugi pogoji, pomembni za izvedbo predvidenih posegov

- etape izvajanja posegov

- režim in začasna namembnost zemljišč, ki se ne zazidajo v prvi etapi oz. se jim spremeni namembnost v času gradnje

- tolerance pri legi, velikosti in funkciji objektov in naprav

- obveznosti investitorjev in izvajalcev pri izvajanju ureditvenega načrta.

4. SPREJEMANJE UREDITVENEGA NAČRTA

4.1. Predlog sklepa o javni razgrnitvi osnutka ureditvenega načrta

V skladu z opredeljenimi pristojnostmi, bo župan občine Pesnica predložil osnutek ureditvenega načrta občinskemu svetu občine Pesnica.

Predlagal mu bo, da ga sprejme ter posreduje v javno razgrnitev in obravnavo.

4.2. Javna razgrnitev osnutka ureditvenega načrta

V skladu s 37. in 38. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor bo po določitvi osnutka ureditvenega načrta na občinskem svetu občine Pesnica v uradnem glasilu objavljen sklep o javni razgrnitvi osnutka ureditvenega načrta. Javna razgrnitev bo trajala en mesec.

V času javne razgrnitve bo občinska uprava organizirala javno obravnavo razgrnjenega osnutka ureditvenega načrta na sedežu krajevne skupnosti Pernica. Občani bodo o javni obravnavi obveščeni na krajevno običajen način.

4.3. Usklajevanje po končani javni razgrnitvi

V času javne razgrnitve in na javni obravnavi bo občinska uprava občine Pesnica zbirala in evidentirala vse pisne in ustne pripombe in predloge posameznikov, organov in organizacij k osnutku ureditvenega načrta ter jih po zaključeni javni razgrnitvi posredovala izdelovalcu.

Zbrane pripombe in predloge bo izdelovalec ureditvenega načrta strokovno obdelal in do njih pripravil strokovna stališča.

O utemeljenosti pripomb in predlogov bo odločil občinski svet občine Pesnica, ki bo do njih zavzel stališče.

Občinska uprava občine Pesnica bo vsem, ki so dali pripombe in predloge, pa jih občinski svet ne bo sprejel, poslala obrazložitev razlogov, zaradi katerih pripombe in predlogi niso bili sprejeti.

4.4. Priprava dopolnjenega osnutka ureditvenega načrta

Na podlagi stališč občinskega sveta občine Pesnica do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav, bo osnutek ureditvenega načrta ustrezno dopolnjen.

Dopolnjeni osnutek načrta bo vseboval enake sestavine kot osnutek, s tem, da se bo poleg vsebinskih sprememb zaradi upoštevanja pripomb od osnutka, razlikoval še po tem, da bo vključeval tudi soglasja in mnenja pristojnih organov in organizacij k ureditvenem načrtu ter tehnične elemente za zakoličenje objektov in naprav, ki jih določa ureditveni načrt.

4.5. Organi in organizacije, ki morajo podati soglasja k dopolnjenem osnutku ureditvenega načrta

Na dopolnjeni osnutek ureditvenega načrta bo izdelovalec pridobil soglasja pristojnih organov in organizacij, ki bodo že pred izdelavo osnutka ureditvenega načrta podali pogoje za njegovo izdelavo in za katere je v ustreznih zakonih, ki urejajo njihovo delovanje, določeno, da so soglasodajalci.

Organi in organizacije, ki morajo podati soglasja oz. mnenja k dopolnjenem osnutku ureditvenega načrta, so navedeni v točki 3.3. tega programa.

Soglasodajalci so dolžni o izdaji soglasja odločiti najkasneje v 30 dneh od prejema vloge. V primeru, da kdo od organov oz. organizacij o izdaji soglasja ne bi odločil v 30 dneh po prejemu zahteve, se bo štelo, da z dopolnjenim osnutkom ureditvenega načrta soglaša.

4.6. Sprejetje odloka o ureditvenem načrtu

Župan bo dopolnjeni osnutek ureditvenega načrta s soglasji in mnenji poslal v sprejetje občinskemu svetu občine Pesnica.

Slednji ga bo sprejel z odlokom in ga po sprejemu objavil v uradnem glasilu.

5. ROKI ZA PRIPRAVO UREDITVENEGA NAČRTA

Ureditveni načrt bo pripravljen v naslednjih rokih:

- izdelovalec geodetske podlage ter izdelovalec ureditvenega načrta, bosta izbrana do konca marca 2002

- strokovne podlage bodo pripravljene v mesecu aprilu 2002

- gradivo, za pridobivanje pogojev za pripravo osnutka ureditvenega načrta, bo izdelovalec pripravil v 15 dneh po potrditvi strokovne podlage

- izdelovalec bo pridobil pogoje, od organov in organizacij za izdelavo osnutka ureditvenega načrta iz 1. odstavka 3. točke tega programa, v tridesetih dneh po oddaji gradiva za pridobivanje pogojev

- osnutek ureditvenega načrta bo pripravljen do konca junija 2002

- župan bo občinskemu svetu občine Pesnica predložil osnutek ureditvenega načrta z vsemi potrebnimi pojasnili in obrazložitvami v prvo obravnavo, na seji v mesecu juliju 2002

- občinski svet bo javno razgrnil osnutek ureditvenega načrta v mesecu avgustu 2002. Javna razgrnitev bo trajala 30 dni. V času javne razgrnitve bo na sedežu KS Pernica izvedena tudi javna obravnava

- izdelovalec bo pripravil strokovna stališča do pripomb iz javne razgrnitve in javnih obravnav, v 15 dneh po zaključku javne razgrnitve in pridobitvi pripomb od občinske uprave občine Pesnica

- občinski svet bo do zbranih pripomb in predlogov zavzel stališče in odločil o utemeljenosti pripomb in predlogov, na seji v oktobru 2002

- na podlagi stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav, bo osnutek ureditvenega načrta dopolnjen v dopolnjeni osnutek, v roku 1 meseca od sprejema stališč

- organi in organizacije bodo o izdaji soglasja odločili v 30 dneh po prejemu dopolnjenega osnutka ureditvenega načrta

- občinski svet občine Pesnica bo sprejel odlok o ureditvenem načrtu po tem, ko bodo na dopolnjeni osnutek ureditvenega načrta pridobljena vsa potrebna soglasja; predvidoma bo sprejem odloka možen na seji občinskega sveta v mesecu oktobru ali novembru 2002.

- Izdelovalec bo pripravil končni elaborat ureditvenega načrta v roku 15 dni po sprejemu na občinskem svetu.

6. SREDSTVA ZA IZDELAVO UREDITVENEGA NAČRTA

Sredstva za izdelavo ureditvenega načrta se zagotovijo s sofinanciranjem zainteresiranih investitorjev, DARS - a in iz proračuna občine Pesnica za leto 2002.

Kriterij za razrez potrebnih sredstev, oz. za opredelitev sofinancerskih deležev naročnikov, bo med naročniki natančneje dogovorjen pred podpisom pogodbe z izbranim izdelovalcem ureditvenega načrta.

Župan Občine Pesnica

Venčeslav Senekovič, inž., s. r.

Številka: 35005-2/2002-VF

Datum: 1. februar 2002