New Page 2

Na podlagi 40. člena Zakona o varstvu kulturne dediščine (Uradni list RS, št. 16/08, 123/08, 8/11 – ORZVKD39, 90/12, 111/13, 32/16 in 21/18 – ZNOrg), Odloka o razglasitvi nepremičnih kulturnih in zgodovinskih spomenikov na območju občine Maribor (MUV, št. 5/1992, 4/2011, 21/2011 in 28/2011) in 14. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV 10/11, 8/14 in 12/19) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 11. redni seji, dne 20. januarja 2020 sprejel

 

 

P R A V I L N I K

o sofinanciranju obnove nepremične kulturne dediščine v mestni občini Maribor

 

 

I.  SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

Ta pravilnik določa namen, upravičence, postopek in pogoje za dodelitev sredstev, ki se nanašajo na obnovo nepremične kulturne dediščine v Mestni občini Maribor.

Sredstva za sofinanciranje na področju obnove stavb v Mestni občini Maribor so namenjena k vzpodbujanju razvoja in oživljanju mesta Maribor, z namenom urejanja zunanjega videza stavb (obnavljanje fasadnih lupin in streh) in s tem mesta, vzdrževanja in ohranjanja nepremične kulturne dediščine ter se zagotavljajo iz proračuna, njihovo višino pa določi mestni svet na predlog župana z Odlokom o proračunu za tekoče leto.

 

 

2. člen

Upravičenci do sredstev po tem pravilniku so lastniki stavb in posameznih delov stavb ali po pooblastilu lastnikov upravnik stavbe ali investitorji, ki imajo pravico za izvedbo obnove na stavbah, ki se nahajajo na območju Mestne občine Maribor.

V primeru vzpostavljene etažne lastnine na stavbi, se morajo prosilci izkazati s sklepom etažnih lastnikov za obnovo stavbe, ki mora biti sprejet z zakonsko zahtevano večino glasov.

 

 

3. člen

Postopek dodelitve sredstev poteka po naslednjem vrstnem redu:

-     priprava in objava javnega razpisa za zbiranje projektov obnove stavb,

-     zbiranje projektov obnove stavb,

-     obravnava projektov obnove stavb in izbor,

-     izdaja sklepa o izboru in obveščanje vlagateljev o izboru,

-     sklepanje pogodb,

-     spremljanje pogodb in porabe sredstev iz proračuna.

 

 

II. JAVNI RAZPIS

 

4. člen

Upravičencem se sredstva dodelijo na podlagi javnega razpisa, ki se za posamično proračunsko leto objavi na spletni strani Mestne občine Maribor, lahko pa tudi v drugih medijih.

 

5. člen

Objava javnega razpisa mora vsebovati najmanj:

-     naziv in sedež podeljevalca sredstev,

-     pravno podlago za izvedbo razpisa,

-     namen razpisa,

-     merila za dodeljevanje v razpisu,

-     pogoje za pridobitev sredstev,

-     upravičence do razpoložljivih sredstev,

-     višino razpisanih sredstev,

-     določitev obdobja, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva,

-     rok za prijavo in način oddaje vlog,

-     datum odpiranja vlog za dodelitev sredstev,

-     obravnava vlog in rok v katerem bodo vlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa in

-          navedbo dokumentacije, ki mora biti priložena k vlogi. Sestavni del javnega razpisa je razpisna dokumentacija.

 

 

III.                     VIŠINA SOFINANCIRANJA

 

6. člen

Višina finančnih vzpodbud za posamezno proračunsko leto se natančneje opredeli v javnem razpisu in ne more biti višja od sredstev, ki so za ta namen predvidena v proračunu.

 

 

7. člen

Mestna občina Maribor sofinancira obnovo v višini do največ 50 % vrednosti upravičenih stroškov na posamezno stavbo.

 

IV.                          POSTOPEK IZVEDBE

 

8. člen

Pogoji za sodelovanje na razpisu so:

-     da je stavba vpisana v register kulturne dediščine,

-     izpolnjeni morajo biti pravnoformalni pogoji (izkazano lastništvo, sklep etažnih lastnikov za obnovo stavbe),

-     predračunska vrednost predvidene investicije v EUR, s popisom del, pripravljene s strani gospodarske družbe ali samostojnega podjetnika registriranega za opravljene tovrstnih dejavnosti,

-     dela mora biti opravljena po navodilih Zavoda za varstvo kulturne dediščine, OE Maribor, upravičenci pa morajo izkazati, da so pridobili kulturno varstvene pogoje in kulturno varstveno soglasje,

-     da imajo upravičenci pri obnovi zagotovljen lastni delež sredstev, o čemer ustrezno dokazilo predložijo pred sklenitvijo pogodbe,

-     da imajo upravičenci poravnane vse obveznosti do Mestne občine Maribor.

V javnem razpisu se lahko določijo ožja območja Mestne občine Maribor, ki imajo pri posameznem javnem razpisu prednost pred drugimi območji. Enako velja tudi za druge kriterije, ki se uporabijo pri točkovanju za izbor upravičenca.

 

 

9. člen

Postopek izvedbe javnega razpisa vodi strokovna komisija, ki jo imenuje župan. Komisijo sestavljajo predsednik in štirje člani.

Vse strokovne in administrativno tehnične naloge za komisijo opravlja pristojna strokovna služba.

 

 

10. člen

Komisija po poteku razpisnega roka pristopi k odpiranju prispelih vlog. O odpiranju vlog se vodi zapisnik.

Udeležence razpisa, katerih vloge so bile nepopolne, se pisno pozove k dopolnitvi vlog. Rok za dopolnitev vlog ne sme biti daljši od 15 dni.

Dopolnitev je pravočasna, če je zadnji dan roka oddana s priporočeno poštno pošiljko ali osebno oddana v glavni pisarni v času uradnih ur. V primeru, da je zadnji dan roka dela prost dan, se rok izteče naslednji delovni dan.

Vloge, ki jih udeleženci razpisa ne dopolnijo v predpisanem roku, se kot nepopolne zavržejo s sklepom.

 

 

11. člen

Vrednost posameznih projektov obnove stavb bo izražena   v točkah, višina sredstev sofinanciranja pa dodeljena glede na razpoložljiva sredstva in glede na vrednost prijavljenih del na posameznem javnem razpisu.

Merila za dodelitev točk se določijo z javnim razpisom.

 

 

12. člen

O dodelitvi sredstev upravičencem po tem pravilniku, na predlog strokovne komisije, ki je imenovana s strani župana, s sklepom odloča direktor občinske uprave.

Zoper odločitev iz prejšnjega odstavka lahko upravičenec vloži pritožbo pri županu v roku 8 dni od prejema sklepa. Predmet pritožbe ne morejo biti postavljeni pogoji javnega razpisa in merila ocenjevanja vlog.

Odločitev župana zoper pritožbo je dokončna.

Vložena pritožba ne zadrži podpisa pogodb z izbranimi upravičenci.

 

 

13. člen

Na podlagi sklepa o dodelitvi sredstev, po predhodnem izkazu upravičenca o zagotovitvi lastnih sredstev, sklene Mestna občina Maribor z upravičencem pogodbo o sofinanciranju obnove stavbe.

Za zagotavljanje namenske porabe dodeljenih sredstev se v razpisu lahko določi, da bodo sredstva nakazana neposredno izvajalcu del. V tem primeru se sklene tripartitna pogodba med Mestno občino Maribor, upravičencem in izvajalcem del.

Upravičenec mora podpisati pogodbo v 8 dneh od prejema poziva na podpis pogodbe, v nasprotnem se šteje, da je umaknil vlogo za pridobitev sredstev.

 

 

14. člen

Obnovitvena dela pri obnovi stavbe morajo biti opravljena pred izplačilom sredstev in izkazana s stroški obnove (pogodba, računi, potrdila o plačilu).

 

 

15. člen

V primeru, da se ugotovi, da so bila sredstva upravičencu dodeljena na podlagi neresničnih podatkov ali je pri prijavi zamolčal resnična dejstva, ki so vplivala na dodelitev sredstev, mora sredstva v celoti vrniti skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od dneva nakazila dalje.

Prejemnik sredstev v primeru iz prejšnjega odstavka tega člena ne more več kandidirati za sredstva po tem pravilniku.

 

 

16. člen

Upravičenec je dolžan Mestni občini Maribor omogočiti nadzor nad porabo sredstev tako, da je po vnaprejšnji najavi možen vpogled v dokumentacijo izvedbe, vključno s kontrolo na kraju samem.

 

 

V.  KONČNE DOLOČBE

 

 

17. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o sofinanciranju stavbne dediščine v Mestni občini Maribor z dne 12.10.2006 (MUV 26/2006).

 

 

18. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 00700-25/2019-6                    

Datum: 22. januar 2020       

 

Župan

Aleksander Saša Arsenovič, s.r.