New Page 2

Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju - ZPNačrt (Uradni list RS, št. 33/07 in 70/08 ZVO-1B) in 23. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07), je župan Mestne občine Ptuj sprejel

SKLEP

o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za del območja P11-S18 Ob Selski cesti
(južno od Ulice Šercerjeve brigade)

1.

S tem sklepom se začne priprava občinskega podrobnega prostorskega načrta za del območja urejanja P16-S18 Ob Selski cesti (južno od Ulice Šercerjeve brigade) (v nadaljnjem besedilu: podrobni načrt). Podrobni načrt bo omogočil izgradnjo skupaj do 16 enostanovanjskih stavb, lahko z dodanim ustrezajočim poslovnim programom. Ustrezno se tudi uredi obstoječa Ulica Šercerjeve brigade. Predvidena je fazna pozidava območja.

2.

Ocena stanja:

V prostorskih sestavinah družbenega plana za območje Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 8/04, 9/04-popravek in 8/08; Uradni list RS, št. 73/05 in 51/09) je opredeljeno poselitveno območje z oznako P11-S18 Ob Selski cesti, s skupno površino 46,54 ha. Območje je namenjeno stanovanjem in poslovni dejavnosti. Območje P11-S18 se ureja s prostorskimi izvedbenimi pogoji, razen v delu območja, ki leži južno od Ulice Šercerjeve brigade. Zanj plan predvidena izdelavo lokacijskega načrta (sedaj je to občinski podrobni prostorski načrt - OPPN).

Območje podrobnega načrta ne sovpada z območji enot urejanja prostora iz občinskega prostorskega akta. Odstopanje meje območja podrobnega načrta od meje enote urejanja prostora iz občinskega prostorskega načrta je možno skladno z določbo tretjega odstavka 2. člena Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (Uradni list RS, št. 99/07) in sicer se OPPN lahko izdela za manjše območje znotraj posamezne enote urejanja prostora, tudi če to ni določeno v občinskem prostorskem načrtu in se takšna potreba izkaže po sprejetju občinskega prostorskega načrta.

Potreba je izkazana z investicijskim interesom za manjše območje znotraj posamezne enote urejanja in le-ta ne odstopa od prostorskih izvedbenih pogojev, ki veljajo za predlagano območje.

Površine, ležeče južno od Ulice Šercerjeve brigade, ki se urejajo s tem podrobnim načrtom, zajemajo približno polovico območja, ki je v kartografski dokumentaciji družbenega plana opredeljeno za izdelavo izvedbenega prostorskega akta. V obravnavanem območju so že zgrajeni štirje enostanovanjski objekti in jih podrobni načrt povzame.

Območje P11-S18 Ob Selski cesti se po Uredbi o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnikov Dravsko-ptujskega polja (Uradni list RS, št. 59/07) nahaja v III varstvenem pasu.

Razlogi za pripravo podrobnega načrta:

Po opravljenih usklajevanjih so lastniki zemljišč, ležečih v območju južno o Ulice Šercerjeve brigade, vložili pobudo za pričetek postopka izdelave podrobnega načrta za navedeno območje. Mestna občina Ptuj je pobudo sprejela.

Na obravnavanem območju predvidevajo investitorji oziroma lastniki zemljiških parcel izgradnjo enostanovanjskih stavb (v tej fazi do novih 16 stavb). Pozidava je usklajena z lastniki. Tudi naklon strehe, vrsta kritine in ostali funkcionalno oblikovni pogoji bodo v skladu z veljavnimi prostorskimi ureditvenimi pogoji, ki veljajo na območju mestne občine. Za vse objekte se zagotovijo parkirišča na lastni parceli.

3.

Območje podrobnega načrta obsega površino, ki jo tvorijo parcele ali deli parcel s številkami: 3555/1, 3555/3, 3556, 3557, 3558, 3559, 3560, 3561, 3562, 3563, 3564 (hiša), 3565, 3566, 3567, 3568, 3569, 3571/1, 3572, 3573, 3574/3 (hiša), 3575/1, 3579/1 (hiša), 3579/2 (hiša), 3579/3, 3579/4, 3579/6, 4083/2 (cesta), 4083/3 (cesta), 4151 (cesta), vse k. o. Ptuj

Obravnavano območje podrobnega načrta meri cca 1,31 ha.

Območje podrobnega načrta se v fazi izdelave lahko tudi delno spremeni.

Podrobni načrt lahko ureja tudi izgradnjo potrebne javne gospodarske infrastrukture izven območja obdelave. Območje prestavitev, novogradenj oziroma rekonstrukcij javne gospodarske infrastrukture sme obsegati vse tiste površine oziroma zemljišča izven območja podrobnega načrta, ki so minimalno zahtevana za potrebne navezave.

Območje P11-S18 Ob Selski cesti se predvidoma nahaja izven zavarovanih in varovanih območij varstva kulturne dediščine. Na obravnavanem območju predvidoma tudi ni naravnih vrednot, zavarovanih območij ali območij pomembnih za biotsko raznovrstnost.

4.

Pri pripravi osnutka podrobnega načrta se upoštevajo prikaz stanja prostora, izražene investicijske namere ter tudi morebitne že pridobljene smernice in priporočila nosilcev urejanja prostora pri ureditvah cestnega omrežja v neposredni soseščini.

Izdelovalec podrobnega načrta sme uporabiti morebitno obstoječo dokumentacijo oziroma mora zagotoviti izdelavo strokovnih podlag, na katerih bodo temeljile uporabljene rešitve:

zasnovo načrtovane prostorske ureditve, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne ter okoljevarstvene rešitve in ureditve;

idejno zasnovo prometne ureditve v odnosu do obstoječe, vključno z ureditvami mirujočega, servisnega in urgentnega prometa;

idejne zasnove novih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev;

idejne zasnove morebitne zaščite, prestavitve ali ukinitve obstoječih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev.

Podrobni načrt se pripravi skladno z določili ZPNačrt in določili Pravilnika o vsebini, obliki in načinu priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (Uradni list RS, št. 99/07).

Izdelovalec pridobi geodetski načrt območja urejanja, ki je izdelan skladno s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04) ter izdela program opremljanja zemljišč po veljavnih predpisih.

Druga gradiva, relevantna za izdelavo, so:

mnenje Službe mestnega arhitekta k urbanistični ureditvi in oblikovni zasnovi predvidene pozidave.

 

Podrobni načrt se izdela tudi v digitalni obliki, tako da je možen vnos v geoinformacijski sistem (GIS) Mestne občine Ptuj.

5.

Roki za pripravo prostorskega akta in njegovih posameznih faz:

Sklep o začetku priprave prostorskega akta:

           julij 2009.

 

Objava sklepa v uradnem glasilu občine in v svetovnem spletu; objavljeni sklep se posreduje Ministrstvu za okolje in prostor, Dunajska cesta 48, Ljubljana (MOP):

           julij 2009.

 

Priprava osnutka prostorskega akta:

           15 dni po objavi tega sklepa.

 

Poziv nosilcem urejanja prostora za pridobitev smernic in obvestila Ministrstva za okolje in prostor, ali je potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje:

           30 dni od prejema poziva.

 

Analiza smernic, izdelava strokovnih podlag in dopolnjenega osnutka prostorskega akta:

15 dni po prejetju smernic nosilcev urejanja prostora.

 

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), se za dopolnjen osnutek zagotovi okoljsko poročilo in se ga, skupaj z dopolnjenim osnutkom, pošlje ministrstvu, pristojnemu za varstvo okolja).

Javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka prostorskega akta, objavljeno na krajevno običajen način in v svetovnem spletu:

           7 dni pred začetkom javne razgrnitve.

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti CPVO, se javnost seznani sočasno in na enak način tudi z okoljskim poročilom).

Javna razgrnitev in javna obravnava dopolnjenega osnutka:

           30 dni.

(V času javne razgrnitve se izvede javna razprava o dopolnjenem osnutku. Občani, organi in organizacije, četrtne skupnosti ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko dajo pisne pripombe in predloge v času trajanja javne razgrnitve. Rok za dajanje pripomb poteče s potekom javne razgrnitve.)

Priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve:

7 dni po zaključku javne razgrnitve.

 

Prva obravnava in sprejem dopolnjenega osnutka prostorskega akta na mestnem svetu ter obravnava in sprejem stališča do pripomb in predlogov:

do 30 dni po zaključku javne razgrnitve.

 

Objava stališča, zavzetega do pripomb in predlogov, na krajevno običajen način in v svetovnem spletu, ter pisna seznanitev lastnikov zemljišč glede pripomb in predlogov, ki so jih izrazili v okviru javne razgrnitve:

7 dni po sprejemu stališč na mestnem svetu.

 

Priprava predloga prostorskega akta (dopolnitev s stališči mestnega sveta):

7 dni po sprejemu stališč na mestnem svetu.

 

Pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora na predlog prostorskega akta:

30 dni od prejema poziva.

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti CPVO, ministrstvo, pristojno za varstvo okolja, odloči o sprejemljivosti izvedbe OPPN na okolje in izda potrdilo).

Priprava usklajenega predloga prostorskega akta:

7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora.

 

Druga obravnava in sprejem usklajenega predloga prostorskega akta na mestnem svetu:

do 30 dni po pripravljenem usklajenem predlogu.

 

Objava odloka v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj:

v prvi naslednji številki, ki izide po preteku petnajstdnevnega roka, ki ga določajo predpisi o lokalni samoupravi.

 

Priprava končnega elaborata, ki ga načrtovalec preda Skupni občinski upravi:

15 dni po objavi odloka.

 

Izdelovalec prostorskega akta mora predati Skupni občinski upravi, tri kompletirane izvode sprejetega prostorskega akta (število izvodov za investitorje določa pogodba). Po en izvod bo predan

krajevno pristojni upravni enoti (RS Upravna enota Ptuj, Oddelek za okolje in prostor) in pristojnim inšpekcijskim službam,

en izvod pa bo hranjen na Skupni občinski upravi, kjer bo akt na vpogled dostopen javnosti. Obenem je potrebno celoten prostorski akt s prilogami predati pripravljavcu v digitalni obliki na zgoščenki v dogovorjenem formatu (.dwg, .doc in .xls).

6.

Nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice oziroma projektne pogoje za načrtovane prostorske ureditve, in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi podrobnega načrta, so:

1. Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Oddelek porečja reke Drave, Krekova ulica 17, 2000 Maribor (za področje voda);

2. Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20, 2000 Maribor (za področje varstva narave);

3. Ministrstvo za kulturo, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana (za področje varstva kulturne dediščine);

4. Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Oddelek za prostorske, urbanistične in druge tehnične ukrepe, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana (za področje obrambe ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom);

5. Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Sektor za upravljanje, vzdrževanje in varstvo cest, Območje Ptuj, Trstenjakova ulica 5/a, 2250 Ptuj (za področje upravljanja z državnimi cestami);

6. Elektro Maribor, Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor (za področje oskrbe z električno energijo);

7. Telekom Slovenije d. d., Sektor za vzdrževanje omrežja in zagotavljanje storitev, Center za vzdrževanje omrežja in zagotavljanje storitev Maribor, Titova cesta 38, 2000 Maribor (za področje umeščanja fiksne telefonije);

8. Adriaplin, d.o.o, Ljubljana, Podružnica Ptuj, Ulica heroja Lacka 10, 2250 Ptuj (za področje oskrbe s plinom);

9. Komunalno podjetje Ptuj, d. d., Puhova ulica 10, 2250 Ptuj (za področja oskrbe z vodo in odvajanja odplak, javne razsvetljave ter zimskega vzdrževanja cest);

10. Teleing, d. o. o., Razkrižje 23, 9240 Ljutomer (za KKS Ptuj, d. d., Potrčeva cesta 34, 2250 Ptuj, ki je pristojni distributer kabelske televizije na območju Mestne občine Ptuj);

11. Mestna občina Ptuj, Oddelek za gospodarske javne službe, investicije, kakovost in gospodarstvo, Mestni trg 1, 2250 Ptuj (za področje prometa, za občinske ceste);

12. Mestna občina Ptuj, Četrtna skupnost Breg - Turnišče, Mestni trg 1, Ptuj (za področje, ki ga urejajo predpisi o lokalni samoupravi glede vključitev krajevnih skupnosti v urejanje prostora).

Drugi udeleženci:

1. RS, Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za CPVO, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana (udeleženec na podlagi 4. odstavka 58. člena ZPNačrt - potrebnost izvedbe postopka CPVO);

2. Investitorji in/ali lastniki zemljiških parcel.

Če se v postopku priprave podrobnega načrta ugotovi, da je potrebno pridobiti smernice in mnenja tudi drugih nosilcev urejanja prostora oziroma drugih udeležencev, se le-te naknadno pridobijo v tem istem postopku.

7.

Pripravo, izdelavo ter stroške soglasij podrobnega načrta financirajo investitorji; v te namene sklene pogodbo z izvajalcem, ki izpolnjuje zakonite pogoje za prostorsko načrtovanje. Posamezne obveznosti se določijo z medsebojnim dogovorom.

8.

Ta sklep se objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj in na spletnem naslovu Mestne občine Ptuj (www.ptuj.si).

Številka: 3505-20/2006

Datum: 13. 7. 2009

Dr. Štefan ČELAN, s.r.

župan Mestne občine Ptuj