New Page 2

 

Na podlagi 36. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98 in 74/98) in 19. člena Statuta Občine Preddvor (Uradno glasilo Občine Preddvor, št. 2/99), je Občinski svet Občine Preddvor na svoji 4. seji dne 10.03.1999 sprejel

 

 

POSLOVNIK

 

 

Občinskega sveta Občine Preddvor

 

 

I. KONSTITUIRANJE OBČINSKEGA SVETA

 

 

1. člen

 

 

S tem poslovnikom se ureja konstituiranje in delo občinskega sveta.

 

 

2. člen

 

 

Občinski svet se konstituira na svoji prvi seji, na kateri je potrjenih več kot polovica mandatov članov sveta. Prvo sejo občinskega sveta skliče praviloma stari župan ali v primeru njegove odsotnosti predsednik občinske volilne komisije. Na sejo obvezno vabi tudi člane občinske volilne komisije.

 

 

3. člen

 

 

Prvo sejo občinskega sveta vodi do potrditve mandata novega župana njegov najstarejši član. Na njegov predlog lahko po potrditvi sveta vodi sejo tudi drug član sveta.

 

 

4. člen

 

 

Občinski svet na konstitutivni seji izvoli predsednika in dva člana komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja. Kandidate za komisijo lahko predlaga vsak član sveta, izvoljeni pa so z glasovi večine vseh članov sveta.

 

 

5. člen

 

 

Komisiji se predloži poročilo občinske volilne komisije, potrdila o izvolitvi članov sveta in župana ter morebitne pritožbe kandidatov ali predstavnikov kandidatur.

 

 

Svet potrdi mandate članov sveta in župana na predlog komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, potem ko dobi poročilo te komisije o pregledu potrdil o izvolitvi in o morebitnih pritožbah kandidatov ali predstavnikov kandidatur.

 

 

Svet potrdi mandate, ki niso sporni v celoti, o vsakem spornem mandatu pa odloča posebej.

 

 

Član sveta, katerega mandat je sporen, ne sme glasovati o potrditvi svojega mandata. Šteje se, da je svet z odločitvijo o spornem mandatu odločil tudi o pritožbi kandidata ali predstavnika kandidature.

 

 

6. člen

 

 

Občinski svet je po uspešni potrditvi mandatov konstituiran. Svetu se nato predstavi župan.

 

 

II. DELO OBČINSKEGA SVETA

 

 

7. člen

 

 

Svet dela na rednih in izrednih sejah, ki jih sklicuje župan. Župan lahko za vodenje seje občinskega sveta pooblasti podžupana ali drugega člana občinskega sveta. Če nastopijo razlogi, da župan ne more voditi že sklicane seje sveta jo vodi podžupan, če pa tudi ta ne more voditi seje jo vodi najstarejši član občinskega sveta.

 

 

Najmanj četrtina članov občinskega sveta lahko zahteva sklic seje občinskega sveta. Če župan seje ne skliče v petnajstih dneh po zahtevi za sklic, jo lahko skliče tudi najmanj četrtina članov sveta ali nadzorni odbor.

 

 

Redne seje se sklicuje najmanj enkrat v treh mesecih. Sklic seje s predlogom dnevnega reda in gradivom mora biti posredovan članom sveta najkasneje sedem dni pred sejo. Izredna seja se skliče za obravnavanje in odločanje o nujnih zadevah, kadar ni pogojev za sklic redne seje. Gradivo za izredno sejo mora biti posredovano članom sveta s sklicem izredne seje.

 

 

Za nujne zadeve se lahko skliče tudi korespondenčna seja, katere gradivo se mora obravnavati tudi na prvi redni seji sveta

 

 

8. člen

 

 

Delo občinskega sveta je javno. Prisotni ne smejo motiti seje, sicer so dolžni po opozorilu predsedujočega sveta zapustiti prostor kjer poteka seja.

 

 

Na sejah se vodi zapisnik v katerem se zapišejo vsi bistveni podatki o seji, značilnosti razprave in sklepi. Na vsaki seji se s sklepom potrdi zapisnik prejšnje seje ali zahteva popravke. V spornih primerih se lahko zahteva posnetek magnetograma.

 

 

Vsak član sveta ima pravico zahtevati, da se v zapisniku zapiše njegovo ločeno mnenje.

 

 

Občinski svet sklepa, če je na seji navzoča večina njegovih članov. Občinski svet sprejema odločitve z večino glasov navzočih članov, razen, če zakon, statut občine ali poslovnik ne določajo drugačne večine.

 

 

Predstavniki občinskih odborov in komisij so se na zahtevo občinskega sveta dolžni udeležiti seje, poročati o svojem delu in odgovarjati na vprašanja članov občinskega sveta.

 

 

Občinski svet mora omogočiti sodelovanje na seji predstavnikom odborov in komisij na njihovo zahtevo.

 

 

Strokovno in administrativno delo za potrebe občinskega sveta opravlja občinska uprava.

 

 

III. VODENJE SEJ SVETA

 

 

9. člen

 

 

Predsedujoči sveta odpre in sklene sejo, vodi razpravo, zagotavlja spoštovanje tega poslovnika, po vrstnem redu daje besedo članom sveta in vabljenim na sejo ter razglaša sklepe sveta in vodi glasovanje.

 

 

Prisotni na seji sveta se prijavljajo k besedi z dvigom roke.

 

 

Pred začetkom seje se ugotovi prisotnost in sklepčnost sveta.

 

 

10. člen

 

 

Predsedujoči mora zahtevati od vsakega govornika, da razpravlja o zadevi, ki je predmet obravnave točke dnevnega reda.

 

 

Predsedujoči lahko zahteva omejitev časa razprave, ki jo svet potrdi z večino navzočih.

 

 

V primeru da seje ni mogoče nadaljevati jo lahko predsedujoči tudi prekine.

 

 

11. člen

 

 

Vsak član sveta ima pravico predlagati sklepe v zvezi s predlagano točko dnevnega reda. Če je več predlogov, se glasuje najprej o najbolj oddaljenem. Kadar se o delih sklepa glasuje ločeno, je izglasovane dele predsedujoči dolžan dati ponovno na glasovanje kot celoto.

 

 

Predlog lahko predlagatelj pred glasovanjem tudi umakne.

 

 

12. člen

 

 

O istem predlogu se na isti seji ne sme ponovno glasovati, razen če svet z dvotretinjsko večino navzočih ne sklene drugače. Po glasovanju razprava o predlogu ni več možna.

 

 

V primeru, da je glasovanje sporno, lahko član sveta zahteva ponovitev glasovanja, vendar pred ponovnim glasovanjem razprava ni več mogoča. Vsak član sveta ima pred glasovanjem pravico obrazložiti svoj glas.

 

 

13. člen

 

 

Vsak član sveta lahko glasuje:

 

 

-          ZA predlog

 

 

-          PROTI predlogu

 

 

ali pa se glasovanja vzdrži, vendar se lahko odloči le za eno od teh možnosti.

 

 

Tajno glasovanje se izvede, če ga predlaga en

 

 

(1) član Občinskega sveta.

 

 

IV. SPREJEMANJE AKTOV OBČINE

 

 

14. člen

 

 

Vrste aktov in način njihovega predlaganja in sprejemanja določajo členi od 69. do 88. statuta občine Preddvor.

 

 

V. VPRAŠANJA IN POBUDE SVETNIKOV

 

 

15. člen

 

 

Vsak član sveta ima pravico, da v okviru posebne točke dnevnega reda postavi vprašanja iz pristojnosti občine in da pobudo županu. Predlagatelj pobude lahko zahteva, da se o pobudi glasuje. V primeru, da svet pobudo sprejme, je le-ta za župana obvezujoča.

 

 

Na posamezna vprašanja lahko župan odgovori takoj na seji ustno ali najkasneje na naslednji seji pismeno. V kolikor član sveta ni zadovoljen z odgovorom lahko zahteva njegovo dopolnitev.

 

 

16. člen

 

 

Poslovnik velja takoj.

 

 

Številka: posl. 1/99

 

 

Datum: 10.03. 1999

 

 

Župan Občine Preddvor:

 

 

Miroslav Zadnikar