New Page 1
 

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. list RS, št. 94/07-uradno prečiščeno besedilo, 76/08 in 79/09), 15. člena Zakona o varnosti cestnega prometa (Ur. list RS , št. 56/08-uradno prečiščeno besedilo, 57/08-ZLDUVCP in 58/09), 3., 17. in 45. člena Zakona o prekrških (Ur. list RS, št. 3/07 - uradno prečiščeno besedilo, 139/06 - odl. US, 17/08, (21/08 - popr.), 76/08-ZIKS, 108/09 in 109/09 - odl. US) in na podlagi 12. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07) je Mestni svet Mestne občine Ptuj na  39. seji, dne 24. maja 2010,  sprejel naslednji

 

 

 

ODLOK

 

o ureditvi cestnega prometa na območju
Mestne občine Ptuj

 

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

 

1. člen

 

(1) S tem odlokom se določa prometna ureditev in pravila ravnanja udeležencev v cestnem prometu, določajo njihove obveznosti in odgovornosti vseh, ki so posredno ali neposredno odgovorni za red in varnost v prometu na javnih prometnih površinah in drugih javnih površinah v mestu Ptuju in naseljih na območju Mestne občine Ptuj.

 

(2) Določi se način dela občinskih redarjev in občinskih inšpektorjev pri urejanju in nadzoru prometa, pogoji za odstranitev in način hrambe nepravilno parkiranih in zapuščenih vozil, pogoji in način uporabe lisic, globe za kršitve določb tega odloka in pristojnosti za nadzor nad izvrševanjem določb tega odloka.

 

2. člen

 

Posamezni izrazi, uporabljeni v tem odloku imajo naslednji pomen:

 

1. »Območje za pešce« so posebej označene in z drobno urbano opremo opremljene javne ceste, ulice in trgi v naseljih, na katerih je promet z motornimi vozili, traktorji in kolesi z motorjem omejen, pešci pa lahko uporabljajo celotno prometno površino.

 

2. »Druge javne prometne površine« so pločniki, kolesarske steze, ploščadi, podhodi, nadhodi, urejene parkirne površine zunaj vozišč cest, steze in poti v parkih, pokopališčih in podobno.

 

3. »Druge javne površine« so parki, zelenice in otroška igrišča.

 

4. »Dostava v prometu« je dovoz, odvoz, nakladanje in razkladanje blaga večje teže, dimenzij in blaga v večji količini, ki ga ni možno ročno prenašati na večje razdalje.

 

 

 

 

 

II. OMEJITVE IN PREPOVEDI PROMETA

 

 

 

1. Območje za pešce

 

 

 

3. člen

 

(1) Območje za pešce, način označevanja in opreme teh površin določi Mestni svet Mestne občine Ptuj.

 

(2) Na območju za pešce je omejen promet z motornimi vozili, traktorji in koles z motorjem.

 

 

 

4. člen

 

(1) Vožnja z motornimi vozili v območju za pešce je dovoljena stanovalcem s stalnim prebivališčem, družbam, obrtnikom, samostojnim podjetnikom, društvom (v nadaljevanju: upravičenci), v kolikor imajo ti zagotovljen prostor za parkiranje vozila na dvoriščih ali v garažah ( v nadaljevanju: na lastnem funkcionalnem prostoru) znotraj območja za pešce.

 

(2) Parkiranje vozil upravičencev iz prvega odstavka tega člena na območju za pešce  je prepovedano.

 

(3) Upravičencem iz prvega odstavka tega člena izda Občinska uprava Mestne občine Ptuj (v nadaljevanju: pristojni organ), dovoljenje in posebno dovolilnico »A«. Upravičenci sklenejo pogodbo o prometu po območju za pešce s koncesionarjem proti plačilu.

 

(4) Vožnja, ustavljanje in parkiranje z motornimi vozili na za to določenih parkirnih mestih v območju za pešce je dovoljena tudi stanovalcem s stalnim prebivališčem, ki nimajo zagotovljenega parkirnega prostora za parkiranje vozila na lastnem funkcionalnem prostoru, za eno vozilo na skupno gospodinjstvo, v kolikor ti sklenejo s koncesionarjem pogodbo o parkiranju na območju za pešce proti plačilu.

 

(5) Upravičencem iz četrtega odstavka tega člena izda pristojni organ dovoljenje in posebno dovolilnico »B«. Parkiranje upravičencev s posebno dovolilnico »B« je dovoljeno:

 

          za stanovalce Krempljeve ulice v Krempljevi ulici ob desnem robu vozišča, od hišne številke 5 do hišne številke 1,

 

         za stanovalce Ulice Heroja Lacka in Mestnega trga v Ulici Heroja Lacka, od hišne številke 2 do hišne številke 6, ob desnem robu vozišča gledano iz smeri Mestnega trga, vendar tako, da ne onemogočajo vključevanja v promet vozilu, ki parkira na lastnem funkcionalnem zemljišču in ima posebno dovolilnico »A«, ter na delu Novega trga, desno od tam postavljenih kioskov ter med kioski in trgovino Kitajski zmaj, vendar tako, da je možen dostop do transformatorske postaje in da je prevozna pot, ki vodi v zadnji del transformatorske postaje. Na teh mestih parkirana vozila ne smejo ovirati intervencijske poti Ulica Heroja Lacka, Novi trg,

 

            za stanovalce Murkove ulice ob desnem robu vozišča v Murkovi ulici gledano iz smeri Mestnega trga, vendar tako, da ne ovirajo prometa v Murkovi ulici,

 

            za stanovalce Zelenikove ulice v Zelenikovi ulici,

 

            za stanovalce Jadranske ulice, v Jadranski ulici od hišne številke 13 v smeri Vrazovega trga,
              za stanovalce Vrazovega trga na Vrazovem trg.
 

(6) Prepovedano je parkiranje na delu Mestnega trga, kjer se nahaja Florijanov spomenik, razen vozilom, ki vstopajo v območje za pešce iz razlogov navedenih v 8. členu tega odloka. Prepoved parkiranja mora biti označeno z ustrezno prometno signalizacijo.                    

 

(7) Vožnja skozi območje za pešce po Jadranski ulici in Vrazovem trgu je dovoljena tudi, družbam, obrtnikom, samostojnim podjetnikom, društvom in stanovalcem, ki imajo sedež ali naslov stalnega prebivališča na naslovu Slovenski trg 3, Slovenski trg 1 ali Aškerčeva ulica 4 in parkirajo svoja vozila na lastnem funkcionalnem zemljišču (dvorišče, garaža), ter lastnikom in najemnikom garaž na tem območju, kateri imajo o lastništvu ustrezno dokazilo ali veljavno pogodbo o najemu garaže. Upravičencem izda pristojni občinski organ dovolilnico A.

 

(8) Upravičencem iz prejšnjega odstavka je parkiranje na javnih površinah v območju za pešce prepovedano.

 

(9) Upravičenci iz prvega, četrtega in sedmega odstavka tega člena morajo posebno dovolilnico namestiti na armaturni plošči znotraj vozila, tako, da je možna kontrola.

 

(10) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje oseba, katera sicer ima posebno dovolilnico, ki ji dovoljuje vstop z vozilom v območje za pešce, vendar ravna v nasprotju z drugim, petim, šestim, osmim in devetim odstavkom tega člena.

 

(10) Z globo 100 evrov se kaznuje  za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim, petim, šestim in sedmim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika pa z globo 40 evrov.

 

4.a člen

 

(1) Lastnikom ali najemnikom poslovnih prostorov v območjih za pešce, ki so registrirani in dejansko nudijo prenočišča in nimajo možnosti parkiranja na lastnem funkcionalnem zemljišču, lahko pristojni občinski organ izda največ tri dovolilnice »B-GOST« za vožnjo po območju za pešce in parkiranje na javni površini v območju za pešce. Dovolilnica ni vezana na registrsko številko.

 

(2) Dovolilnice se lahko uporabljajo samo za vozila gostov, ki tam prenočujejo in so vpisani v knjigo gostov. V času parkiranja mora biti dovolilnica nameščena na armaturni plošči parkiranega vozila, tako, da je možna kontrola.

 

(3) Lastnik ali uporabnik lokala mora na zahtevo pooblaščene uradne osebe občinskega redarstva omogočiti vpogled v knjigo gostov zaradi preverjanja, če lastnik ali uporabnik vozila, ki ima nameščeno dovolilnico »B-GOST« dejansko prenočuje v lokalu.

(4) Z globo 160 80 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ima nameščeno dovolilnico in ne prenočuje v lokalu, pooblaščena uradna oseba občinskega redarstva dovolilnico odvzame in jo vrne organu, ki je dovolilnico izdal.

 

(5) Z globo 200 evrov se kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki ravna v nasprotju z drugim in tretjim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika pa se kaznuje z globo 100 evrov.

 

5. člen

 

(1) Dostava blaga v območju za pešce je dovoljena ob naslednjem času (v nadaljevanju: dostavni čas):

 

v času od 15. maja do 15. septembra  med 5.00 in 8.00 uro,

 

v času od 15. septembra do 15. maja med 19.00 in 22.00 uro in med 5.00 in 9.00 uro.

 

(2) Uporabnikom poslovnih prostorov v območju za pešce, ki nimajo možnosti parkiranja na lastnem funkcionalnem prostoru znotraj območja za pešce in izvajalcem dostave, se za čas izvajanja dostave izda dovolilnica »D«. Dostava je možna tudi izven dostavnega časa, vendar le proti plačilu in z dovoljenjem pristojnega organa, v katerem se določijo pogoji. Promet izven dostavnega časa se lahko dovoli tudi v posebnih primerih (npr. izvajanje gradbenih del,  pogodbena dnevna dostava toplih malic v večji količini ob določeni uri, ipd.) z dovoljenjem pristojnega organa, v katerem se določijo pogoji in način vstopa v območje za pešce.

 

(3) Uporabnik iz prejšnjega odstavka tega člena sklene s koncesionarjem pogodbo o plačilu prevoznine ter   plača varščino.

 

(4) Zaradi dostave v prometu ne sme biti oviran promet.

 

(5) V območjih, kjer je za dostavo potrebno pridobiti posebno nalepko »D«, razen v območju za pešce, je dostava izven dostavnega časa, določenega v prvem odstavku 5. člena dovoljena za toliko časa, da se blago naloži ali razloži, toda največ za 30 minut.

 

(6) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje voznik, ki ravna v nasprotju s prvim, četrtim in petim odstavkom tega člena.

 

(7) Z globo 100 evrov kaznuje se za prekršek kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim, četrtim in petim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika pa z globo 40 evrov.      

 

                                   

 

6. člen

 

(1) V primeru zlorabe pravice oziroma neupoštevanja pogojev, pod katerimi je uporabnik iz 4., 4.a in 5. člena tega odloka pridobil dovoljenje za  promet  na posebnih površinah,  se mu dovoljenje razveljavi brez vračila vplačane varščine, s čimer preneha pravica do vstopa z vozilom na območje za pešce.

 

(2) Kršitelj iz prvega odstavka tega člena mora dovolilnico in magnetno kartico za vstop v območje za pešce vrniti v roku 15 dni od pravnomočnosti razveljavitve.

 

(3) Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek oseba, ki ravna v nasprotju s prvim in drugim odstavkom tega člena.

 

(4) Z globo 100 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom in drugim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika pa z globo 40  evrov.

 

 

 

7. člen

 

(1) V območju za pešce je dovoljen promet za vozila:

 

- organov za notranje zadeve,

 

- prve pomoči,

 

- občinskega redarstva,

 

- komunalnih služb,

 

- socialnega varstva,

 

- Pošte Slovenije,

 

- gasilskih služb na nujni vožnji,

 

- vozila, ki jih vozijo invalidni vozniki ali njihovi spremljevalci in so označena s posebnim znakom za invalide,

 

- vozila zdravstvenih organizacij, s katerimi se opravljajo obiski bolnikov na domu,

 

- za protokol Mestne občine Ptuj,

 

- za izvajanje nujnih intervencij Plinarne, Telekoma Slovenije, Elektro Maribor, idr.,

- upravičencev iz 4. in 5. člena tega odloka,
 

- gostov Mestne občine Ptuj, katerim se dovoli parkiranje na Mestnem trgu ali Krempljevi ulici .

 

(2) V območju za pešce je dovoljen tudi promet kolesarjev in uporabnikov posebnih prevoznih sredstev, vendar le tako, da ne ovirajo ali ogrožajo pešcev in spoštujejo predpisano hitrost vožnje v območju za pešce.

 

(3) Upravičencem iz prvega odstavka tega člena se izda dovolilnica »E«, razen osebam iz zadnje alinee prvega odstavka tega člena, ki ob prihodu sprejmejo dovolilnico »Gost Mestne občine Ptuj«, katero namestijo na vidno mesto v avtomobilu.

4) Z globo 160 evrov se kaznuje za prekršek voznik motornega vozila ali kolesa z motorjem, ki ravna v nasprotju z določbami prvega odstavka tega člena, razen voznikov, ki imajo za vožnjo v območju za pešce veljavno dovolilnico »A«, »B« ali »D«.

 

(4) Z globo 80 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna v nasprotju z določbami prvega in drugega odstavka tega člena.

 

(5) Z globo 160 evrov se kaznuje za prekršek voznik kolesa ali uporabnik posebnih prevoznih sredstev, ki ravna v nasprotju z drugim odstavkom tega člena.

 

 

 

8. člen

 

(1) V območju za pešce je dovoljen  enkraten dovoz za lastnike hiš, ki nimajo možnosti parkiranja na lastnem funkcionalnem prostoru znotraj območja za pešce in nimajo stalnega prebivališča v tem območju.

 

(2) Enkraten dovoz je dovoljen tudi zaradi sklenitve zakonske zveze, dostave ozimnice, kurjave ipd.

 

(3) Upravičencem iz tega člena je dovoljen enkraten dovoz le proti plačilu pri koncesionarju.

 

 

 

9. člen

 

(1) Vsi upravičenci, ki jim je bilo izdano dovoljenje za vožnjo, ustavljanje ali parkiranje v območju za pešce, so dolžni ob prodaji, zamenjavi vozila ali registrske tablice, preselitvi, prenehanju dejavnosti ali kakršni koli drugi spremembi, izdano dovoljenje z dovolilnico v roku 15 dni vrniti organu, ki jo je izdal.

 

(2) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje oseba, ki ravna v nasprotju s prejšnjim odstavkom.

 

(3) Z globo 100 evrov se za prekršek kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika pa z globo 40 evrov.

 

 

 

2. Tovorna motorna vozila

 

10. člen

 

(1) V območjih za pešce je prepovedan promet za tovorna vozila pri katerih največja dovoljena  masa presega  3.5 t .

 

(2) Na vpadnicah v območje mestnega središča mesta Ptuja, to je Minoritski trg, Muzejski trg, Slomškova ulica pri št. 10 in Lackova ulica pri križišču s Trstenjakovo ulico je prepovedan promet za tovorna vozila pri katerih največja dovoljena masa presega 5.0 t.

 

(3) Prepoved iz prvega in drugega odstavka tega člena mora biti označena z ustrezno prometno signalizacijo

 

(4) Prepovedi iz prvega in drugega odstavka tega člena ne veljajo za vozila komunalnih in gasilskih služb.

 

(5) Prepovedi iz drugega odstavka ne veljajo za službena tovorna vozila pošte in za tovorna vozila, ki opravljajo dostavo ali odvoz za potrebe Perutnine Ptuj d.d. – Ptujska vinska klet v Vodnikovi ulici.

 

(6) Pristojni organ lahko zaradi enkratnega dovoza, dovoli promet na območju iz prvega in drugega odstavka tega člena za vozila, pri katerih največja dovoljena masa presega  3.5 t oziroma 5,0 t, ter v dovoljenju določi pogoje.

 

 

 

3. Začasna omejitev, preusmeritev ali prepoved prometa

 

 

 

11. člen

 

(1) Za športne, kulturne in druge prireditve, izvajanje del na ali ob cesti razen na magistralni in regionalni cesti, posebni prometni površini ali drugi javni prometni površini, zaradi katerih je potrebno vzpostaviti delno ali popolno zaporo ali kakorkoli drugače začasno spremeniti prometno ureditev, je organizator prireditve ali izvajalec del dolžan pristojnemu organu, za pridobitev dovoljenja podati vlogo s prometno-tehnično dokumentacijo in soglasjem upravljavca prometne površine.

 

(2) Vlogo je dolžan podati najmanj 15 dni pred pričetkom prireditve.

 

(3) Prometno-tehnična dokumentacija obsega elaborat oziroma skico, izdelano s strani pravne osebe registrirane za to dejavnost, z ustreznim besedilom spremenjene prometne ureditve.

 

(4) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje oseba, ki ravna v nasprotju s prvim in drugim odstavkom.

 

(5) Z globo 200 evrov se za prekršek kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim in drugim odstavkom tega člena, odgovorna oseba pravne osebe ali samostojnega podjetnika posameznika pa z globo 40 evrov.

 

 

 

12. člen

 

Dovoljenje za javno prireditev na cesti izda upravna enota, na območju katere se bo prireditev pričela. Kadar pristojni organ oceni, da bi sprememba prometne ureditve vplivala na promet v večjem obsegu, v svojem dovoljenju organizatorja prireditve zaveže, da na lastne stroške v sredstvih javnega obveščanja objavi skico z ustreznim besedilom.

 

 

 

13. člen

 

(1) Pristojni organ po uradni dolžnosti ali na predlog upravljavca javne prometne površine oziroma izvajalca rekonstrukcijskih ali obnovitvenih del odredi splošno prepoved prometa ali prepoved za posamezne vrste vozil na vsej, na delu ali na posameznih odsekih ceste (razen na magistralni in regionalni cesti), v območju za pešce ali drugi javni prometni površini na območju Mestne občine Ptuj:

 

            če je prometna površina ali objekt na njej v takem stanju, da promet ni mogoč ali je mogoč promet samo za posamezne vrste vozil,

 

če bi promet posameznih vrst vozil škodoval prometni površini ali objektom na njej ter drugim javnim interesom,

 

če se rekonstrukcija, obnovitvena in redna vzdrževalna dela na prometni površini ne dajo izvesti, ne da bi se ustavil promet,

 

če to terjajo drugi utemeljeni razlogi, ki se nanašajo na varnost prometa.

 

(2) Splošna prepoved prometa na prometnih površinah iz prvega odstavka tega člena sme biti samo začasna, prepoved prometa za posamezne vrste vozil pa je lahko začasna ali trajna.

 

 

 

III. USTAVLJANJE IN PARKIRANJE

 

 

 

14. člen

 

(1) Ustavljanje in parkiranje je prepovedano:

 

povsod, kjer to prepovedujejo predpisi o varnosti cestnega prometa, 

 

v modri coni z ustreznim parkirnim lističem izven označenih parkirnih mest,

 

v modri coni brez parkirnega listka ali s parkirnim listkom, iz katerega je razvidno, da je čas plačanega parkiranja že potekel,

 

na drugih urejenih parkiriščih izven označenih parkirnih mest,

 

v območju za pešce v nasprotju z izdanim dovoljenjem (npr. parkiranje na ulici, namesto na dvorišču; kdor z nalepko »D« parkira namesto dostavlja),

 

v nasprotju s prometno signalizacijo, kadar ni mogoče uporabiti drugega določila,

 

na predelih, kjer predstavlja vozilo oviro pri odstranjevanju snega, ter ob posodah za odpadke,

 

na zelenicah, parkih na območjih otroških in športnih igrišč in na drugih javnih površinah, ki niso namenjene prometu motornih vozil in koles z motorjem.

 

(2) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje voznik, ki ravna v nasprotju z drugo, tretjo, četrto, peto, sedmo in osmo alineo prejšnjega odstavka.

 

 

 

15. člen

 

Na območju Mestne občine Ptuj so za parkiranje motornih vozil namenjene naslednje vrste parkirnih površin:

 

javne parkirne površine in

 

rezervirane parkirne površine.

 

16. člen

 

Javne parkirne površine so:

 

površine določene s prometnimi znaki kot parkirni prostor, na katerih se ne plačuje parkirnina,

 

modra cona – površine določene s prometnimi znaki za kratkotrajno parkiranje proti plačilu,

 

nadzorovane površine določene s prometnimi znaki, kjer se plačuje parkirnina glede na čas trajanja parkiranja,

 

parkirne površine, kjer je omogočeno brezplačno kratkotrajno parkiranje, voznik pa mora označiti čas začetka parkiranja.

 

 

 

17. člen

 

Rezervirane parkirne površine so javne površine, ki so označene:

 

za parkiranje stanovalcev z dovoljenji in dovolilnicami,

 

za parkiranje vozil s posebnim znakom za invalide,

 

avtobuse in turistične avtobuse,

 

taxi vozila,

 

vozila intervencijskih služb in

 

vozila za potrebe izpitnega centra.

 

 

 

18. člen

 

Parkirne površine iz 16. in 17. člena tega odloka določi z odredbo na predlog pristojnega organa Mestni svet Mestne občine Ptuj.

 

19. člen

 

(1) Voznik motornega vozila je dolžan pri parkiranju vozila na vsaki javni prometni površini upoštevati prometno ureditev parkirišča in sicer parkirati le znotraj označenih parkirnih mest, upoštevati splošna prometna pravila ter vertikalno in horizontalno prometno signalizacijo in navodila, ki so zapisana na vhodu na parkirišče.

 

(2) Na javnih parkirnih površinah v modri coni mora voznik plačati parkirnino in vzeti parkirni listek ter ga odložiti na vidnem mestu na armaturni plošči avtomobila, tako, da je možna kontrola nad veljavnostjo parkirnega listka. Čas parkiranja in parkirnina sta označena na dopolnilni tabli prometnega znaka ob prihodu v območje modre cone.

 

(3) Parkiranje na javni parkirni površini v modri coni je dovoljeno za toliko časa, kot je označeno na kupljenem parkirnem listku.

 

(4) Vozniki - upravičenci do posebnih dovoljenj iz 4., 5. in 20. člena iz tega odloka niso oproščeni plačevanja parkirnine v modri coni.

 

(5) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje posameznik, ki ravna v nasprotju s prvim, drugim, tretjim in četrtim odstavkom tega člena.

 

20. člen

 

(1) Na javnih parkirnih površinah, kjer je parkiranje dovoljeno oz. je dovoljeno proti plačilu - razen v modri coni - so lahko vozila last stanovalcev, ki imajo stalno prebivališče v zgradbah ob teh površinah, ter nimajo možnosti puščati vozil na lastnem funkcionalnem prostoru, parkirana brez časovne omejitve z dovoljenjem pristojnega organa. Plačilo parkirnine se zaračuna v obliki abonmaja.

 

(2) Pravico do abonmaja je možno pridobiti le za eno vozilo na gospodinjstvo.

 

(3) Upravičencem iz prvega odstavka tega člena izda pristojni organ posebno dovoljenje in dovolilnico »C«.

 

(4) Upravičenci iz prvega odstavka tega člena morajo posebno dovolilnico namestiti na armaturni plošči vozila, da je možna kontrola. Številka registrske oznake na vozilu in na posebni dovolilnici mora biti identična.

 

(5) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje posameznik, ki ravna v nasprotju s četrtim odstavkom tega člena.

 

21. člen

 

Mestni svet Mestne občine Ptuj lahko z odredbo dovoli ustavljanje in parkiranje vozil tudi na pločnikih, če za to obstajajo pogoji in se s tem ne ogroža ostalih udeležencev v cestnem prometu. Če je takšno parkiranje dovoljeno, mora biti za promet pešcev zagotovljeno najmanj 1,60 m široka površina, ki ne sme mejiti na vozišče.

 

22. člen

 

(1) Parkiranje tovornih motornih vozil in avtobusov je dovoljeno le na javnih parkirnih površinah, določenih za tovrstna vozila in opremljenih z ustrezno prometno signalizacijo.

 

(2) Vozniki avtodomov in avtomobilov, ki vlečejo kamp prikolico smejo parkirati svoja vozila na javni parkirni površini, razen če to ni s prometno signalizacijo prepovedano. Na parkirni površini ni dovoljeno izvajati nobenih aktivnosti, ki bi dajali znake kampiranja. Na parkirnih površinah ni dovoljeno postavljati stolov zaradi počitka ali uporabe druge opreme, ki ni povezana z vzdrževanjem vozila.

 

(3) Na parkirišču je prepovedano odmetavati smeti, prazniti sanitarije avtodomov ali na kakršenkoli drugi način onesnaževati parkirišče in okolico.

 

(4) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje voznik, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

 

(5) Z globo 80 evrov se za prekršek kaznuje posameznik, ki ravna v nasprotju z drugim in tretjim odstavkom tega člena.

 

 

 

IV. AVTOBUSNA POSTAJALIŠČA

 

23. člen

 

(1) Avtobusna postajališča za vstopanje in izstopanje potnikov na cestah in ulicah lokalnega značaja morajo biti praviloma izven vozišča ter izpolnjevati tehnične normative in minimalne pogoje, ki so določeni s pravilnikom upravnega organa, pristojnega za promet.

 

(2) Za čistočo in urejenost avtobusnih postajališč je odgovoren upravljavec občinskih cest.

 

 

 

24. člen

 

(1) Po presoji okoliščin, pomembnih za varnost prometa, lahko pristojni organ v soglasju z upravljavcem ceste, ulice ali javne poti izda dovoljenje za ureditev avtobusnega postajališča na vozišču.

 

(2) Svoje dovoljenje lahko prekliče, če ugotovi, da je tako postajališče postalo nevarno oziroma so nastali pogoji za izgradnjo postajališča izven vozišča ali da zanj ni več potrebe.

 

 

 

V. KOLESARSKE STEZE

 

25. člen

 

Pri novogradnjah cest ter pri izvajanju večjih obnovitvenih del na cestah morajo investitorji predvideti gradnjo oziroma ureditev kolesarskih stez v skladu z normativi za projektiranje in graditev tovrstnih površin.

 

 

 

VI. PARKIRANJE KOLES IN KOLES Z MOTORJEM

 

 

 

26. člen

 

(1) Kolesa in kolesa z motorjem je dovoljeno parkirati (pustiti) le na stojalih oz. mestih, namenjenih za parkiranje le-teh ali tako, da ne ovirajo prometa. Prepovedano je prislanjati kolesa in kolesa z motorjem ob zgradbe ali druge objekte, ki mejijo na javne prometne površine.

 

(2) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje voznik kolesa ali kolesa z motorjem, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

 

 

 

VII. OMEJITEV HITROSTI VOŽNJE

 

27. člen

 

V območju za pešce in v območju umirjenega prometa je največja dovoljena hitrost 10 km na uro.

 

 

 

28. člen

 

Na območjih šol in vzgojno varstvenih ustanov, ki neposredno mejijo na ceste in ulice voznik ne sme voziti z večjo hitrostjo od 30 km na uro - območje omejene hitrosti. Omejitev hitrosti iz prvega odstavka mora biti označena na znakih za obveščanje v kombinaciji s standardnimi znaki »ŠOLA«.

 

 

 

VIII. CESTNO PROMETNA SIGNALIZACIJA IN DRUGA TEHNIČNA OPREMA

 

 

 

29. člen

 

(1) Javne prometne površine morajo biti opremljene s cestnoprometno signalizacijo in drugo tehnično opremo v skladu s predpisi.

 

(2) Cestnoprometno signalizacijo in drugo tehnično opremo postavlja, zamenjuje, dopolnjuje, odstranjuje in redno vzdržuje upravljavec ulic, cest lokalnega značaja in javnih poti ter drugih javnih prometnih površin  (v nadaljevanju: upravljavec).

 

(3) Za postavitev, odstranitev in dopolnitev cestnoprometne signalizacije in druge tehnične opreme mora upravljavec pridobiti soglasje pristojnega organa za promet Mestne občine Ptuj.

 

(4) Postavitev, odstranitev in dopolnitev cestnoprometne signalizacije in druge tehnične opreme lahko zahteva tudi pristojni organ.

 

(5) Upravljavec vodi evidenco cestnoprometne signalizacije in druge tehnične opreme, iz katere je razvidno, kakšna signalizacija in druga oprema je postavljena, kdaj je postavljena, zamenjana ali odstranjena.

 

(6) Na vseh javnih cestah, javnih parkirnih površinah in drugih javnih površinah, ki se uporabljajo za promet vozil ali gibanje pešcev ni dovoljeno postavljati ovir (na primer količkov, verig, raznih zabojev…) zaradi preprečitve gibanja, vožnje ali parkiranja, brez odločbe pristojnega organa. V odločbi se določijo tehnične karakteristike začasne ovire, vzrok postavitve ovire in zagotovitev vidnosti ovire v vseh meteoroloških pogojih, podnevi in ponoči. Začasno oviro lahko postavi samo upravljavec občinskih cest na podlagi navedene odločbe.  

 

(7) Z globo 200 evrov se kaznuje fizična oseba, ki ravna v nasprotju z določbami drugega odstavka tega člena.

 

(8) Z globo 4000 evrov se za prekršek kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami drugega in tretjega odstavka tega člena, odgovorna oseba pravne osebe in samostojnega podjetnika pa z globo 400 evrov.

 

(9)  Z globo 160 evrov se za  prekršek kaznuje posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami šestega odstavka tega člena.

 

(10) Z globo 2000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami šestega odstavka tega člena, odgovorna oseba pa z globo 200 evrov.

 

 

 

IX. NEPROMETNA SIGNALIZACIJA

 

30. člen

 

(1) Na ulicah, cestah lokalnega značaja, območjih za pešce, javnih poteh in drugih javno prometnih površinah (v nadaljevanju: javno prometne površine) na območju Mestne občine Ptuj je dovoljena postavitev neprometne signalizacije (napisne table, transparenti ipd.) z dovoljenjem pristojnega organa. Dovoljenje za postavitev neprometnega znaka izda pristojni organ v soglasju z upravljavcem. Dovoljenje mora vsebovati: mesto, obliko, velikost in vsebino neprometnega znaka.

 

(2) Uporabnik iz prvega odstavka tega člena sklene pogodbo o plačilu uporabnine z Mestno občino Ptuj oziroma mu Mestna občina Ptuj izda odločbo o komunalni taksi.

 

(3) Upravljavec cest, ulic in poti mestnega značaja  mora voditi evidenco neprometne signalizacije, iz katere je razvidno, kdaj je neprometna signalizacija postavljena, mikrolokacija znaka in čas veljavnosti dovoljenja za postavitev znaka.

 

(4) Če občinska inšpekcija ugotovi, da je na javni prometni površini postavljena neprometna signalizacija brez dovoljenja ali v nasprotju z dovoljenjem pristojnega organa, odredi z odločbo takojšnjo odstranitev na stroške kršilca.

 

(5) Z globo 200 evrov se kaznuje posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami prvega, drugega in četrtega odstavka tega člena.

 

(6) Z globo 1400 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena, odgovorna oseba pa z globo 400 evrov.

 

 

 

X. POSEBNE PROMETNE STORITVE

 

 

 

1. Dostava v prometu

 

 

 

31. člen

 

(1) Na prometnih površinah, kjer je s predpisi ali prometnimi znaki prepovedano ustavljanje in parkiranje, je izjemoma dovoljena dostava v prometu v času :

 

- v času od 15. maja do 15. septembra  med 5.00 in 8.00 uro,

 

- v času od 15. septembra do 15. maja med 19.00 in 22.00 uro in med 5.00 in 9.00 uro.

 

Ustavitev zaradi dostavljanja sme trajati toliko časa, da se blago razloži ali naloži na vozilo. Zaradi dostave v prometu ne sme biti oviran promet drugih vozil.

 

(2) Z globo 40 evrov se kaznuje voznik motornega vozila, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

 

 

 

2. Čiščenje javnih prometnih površin in odvoz komunalnih odpadkov

 

 

 

32. člen

 

(1) Čiščenje in pranje prometnih površin ter odvoz komunalnih odpadkov na območju, ki ga omejujejo Minoritski trg, Dravska, Cafova, Prešernova ulica, Muzejski trg, Slomškova in Trstenjakova ulica, je dovoljeno :

 

- v času od 15. maja do 1. oktobra med 23.30 in 6.00 uro

 

- v času od 1. oktobra do 15. maja med 20,30 in 6.00 uro.

 

(2) Z globo 200 evrov se kaznuje pravno osebo ali samostojnega podjetnika posameznika, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena. Z globo 40 evrov se za  prekršek kaznuje odgovorna oseba pravne osebe in samostojnega podjetnika posameznika.

 

 

 

3. Posebna uporaba javnih prometnih površin

 

 

 

33. člen

 

(1) Javne prometne površine se lahko v skladu s prostorskimi ureditvenimi pogoji ter z dovoljenjem pristojnega organa uporabljajo za postavitev začasnih kioskov, prodajnih mizic, stojnic, gostinskih vrtov, telefonskih govorilnic, uličnih avtomatov, panojev, gradbišč, začasnih deponij materiala in podobno.

 

(2) Predlagatelj mora vlogi priložiti soglasje upravljavca javnih površin.

 

(3) Uporabnik iz prvega odstavka tega člena sklene pogodbo oziroma mu Mestna občina Ptuj izda odločbo o plačilu uporabnine (komunalna taksa).

 

(4) Če občinski inšpektor ugotovi, da se uporablja javna prometna površina za postavljanje začasnih kioskov, prodajnih mizic, stojnic, gostinskih vrtov, telefonskih govorilnic, uličnih avtomatov, panoje, gradbišč, začasnih deponij materiala in podobno brez dovoljenja ali v nasprotju z dovoljenjem pristojnega organa, odredi z odločbo takojšnjo odstranitev na stroške kršilca.

 

(5) Z globo 40 evrov se za prekršek kaznuje posameznik, ki krši določbe tega člena.

 

(6) Z globo 400 evrov se za prekršek kaznuje pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, ki krši določbe tega člena, odgovorna oseba pa z globo 40 evrov.

 

 

 

4. Odstranitev in zadržanje nepravilno parkiranih vozil

 

 

 

34. člen

 

(1) Občinski redar odredi na stroške lastnika odstranitev vozila, ki ogroža ali ovira promet.

 

(2) Promet je ogrožen, kadar je vozilo parkirano v nasprotju s predpisi o varnosti cestnega prometa oziroma, če onemogoča drugemu udeležencu cestnega prometa varno nadaljevanje poti tako, da je pri izogibanju temu vozilu ogrožen on ali bi lahko bil ogrožen kdo drug in sicer, če nepravilno parkirano vozilo:

 

onemogoča normalen promet na prometnem pasu, zlasti na ozkem, nepreglednem delu ceste, ovinku (manj kot 3m do neprekinjene črte ali ovire na nasprotni strani vozišča),

 

če je vozilo parkirano na mostu,

 

če je vozilo parkirano v križišču ali manj kot 15 m od najbližjega roba prečnega vozišča pred križiščem, razen, če je drugače določeno s prometno signalizacijo,

 

na prehodu za pešce ali 5 m pred prehodom; če so na vozišču pred prehodom označena parkirišča, mora biti prepoved iz te točke označena s predpisano prometno signalizacijo,

 

onemogoča pešcem uporabo pešpoti in pločnikov, zlasti invalidom in otroškim vozičkom (če ostane manj kot 1,60 m prostora za pešce),

 

onemogoča uporabo kolesarske steze ali poti če je vozilo delno ali v celoti na kolesarski stezi,

 

na označeni avtobusni postaji( če ogroža varnost izstopa ali vstopa potnikov).

 

(3) Promet je oviran, kadar je vozilo parkirano tako, da onemogoča:

 

normalen promet na prometnem pasu, zlasti na ozkem, nepreglednem delu ceste, mostu, križišču,

 

dovoz do garaže, dvorišča, vhoda, drugih objektov ali v primeru, da onemogoči odhod drugemu že parkiranemu vozilu,

 

pešcem uporabo pešpoti in pločnikov, zlasti invalidom in otroškim vozičkom,

 

uporabo kolesarske poti,

 

dostop ali dovoz na interventni poti ali dostop do označenega priključka za vodovod,

 

če se parkira na označenem parkirnem prostoru za invalide brez invalidske nalepke in ustreznega dovoljenja,

 

če se parkira v območju za pešce brez ustreznega dovoljenja ali v nasprotju z dovoljenjem,

 

če se ovira ali ogroža ostale udeležence prometa (v križišču, pred vhodom v garažo, dvorišče, manj kot 3 m od nasprotnega roba cestišča).

 

(4) Pooblaščena uradna oseba mora fotografirati mesto in vozilo, ki se odstranjuje.                  

 

 

 

35. člen

 

(1) V primerih, kadar niso izpolnjeni pogoji za odstranitev vozila, lahko občinski redar odredi namestitev klešč na nepravilno ustavljeno ali parkirano vozilo. Lastnik, voznik ali imetnik pravice uporabe vozila lahko nadaljuje z uporabo vozila takoj, ko poravna stroške za namestitev in odstranitev klešč.

 

(2) Namestitev klešč se lahko odredi za nepravilno ustavljeno ali parkirano motorno vozilo v naslednjih primerih:

 

na pločnikih, ploščadih in ostalih površinah za pešce, če ostane več prostora kot 1,60 m za pešce,

 

v parkih, na zelenicah, otroških igriščih, pokopališčih,

 

na rezerviranih parkirnih površinah za vozila taxi služb ali stanovalce,

 

v območju za pešce, v kolikor ne ovira ali ogroža prometa,

 

tam, kjer je postavljen prometni znak o prepovedi ustavljanja in parkiranja, a vozilo ne ogroža ali ovira ostalega prometa,

 

v modri coni, kadar je vozilo nepravilno parkirano, a ne ovira ali ogroža prometa do te mere, da bi ga bilo potrebno odstraniti s specialnim vozilom za odvoz.

 

(3) Občinski redar lahko odredi namestitev klešč za nepravilno ustavljeno ali parkirano motorno kolo ali kolo z motorjem v primeru kršitev določb četrte alinee prejšnjega odstavka in kršitev določb 26. člena tega odloka.

 

36. člen

 

Če je za varnost športne in druge prireditve na javno prometni površini potrebno s prireditvenega prostora odstraniti parkirana vozila, se to opravi na stroške organizatorja prireditve.

 

 

 

37. člen

 

Odstranitev nepravilno parkiranih vozil in postavitev klešč opravi koncesionar, ki je registriran za to dejavnost in zagotavlja primeren prostor za deponiranje, čuvanje in celodnevno izdajo odstranjenih vozil.

 

38. člen

 

Ceno za odvoz nepravilno parkiranih ter zapuščenih vozil predlaga koncesionar, potrdi pa jo Mestni svet Mestne občine Ptuj.

 

39. člen

 

(1) Če se voznik ali imetnik pravice uporabe vozila vrne do nepravilno ustavljenega oz. parkiranega vozila, ko je specialno vozilo za odvoz že tam, vozilo pa še ni naloženo na   specialno vozilo za odvoz, mora plačati 50 % določene višine stroškov odvoza, katero plača koncesionarju.

 

(2) Če je vozilo že naloženo na specialno vozilo za odvoz, se šteje, da je že odpeljalo na deponijo vozil, zato je potrebno plačati polno ceno.

 

(3) Mestni svet Mestne občine Ptuj s posebnimi predpisi določi pristojnosti, način in postopke  pri odstranjevanju nepravilno parkiranih vozil, postavitvi klešč za blokiranje vozil in odstranitvi zapuščenih vozil.

 

 

 

 

 

5. Odstranitev zapuščenih vozil

 

40. člen

 

(1) Če občinski inšpektor ali občinski redar najde zapuščeno vozilo, na javni prometni površini ali na cestnem svetu zunaj vozišča, namesti nanj pisno odredbo, s katero naloži lastniku vozila, da ga odstrani v roku treh dni od dneva izdaje odredbe.

 

(2) Postopek odstranitve zapuščenega vozila se izvede v skladu s Pravilnikom o odstranitvi zapuščenih vozil na območju Mestne občine Ptuj.

(3) Z globo 250 120 evrov se kaznuje za prekršek lastnik zapuščenega vozila, ki vozila ne odstrani v predpisanem roku iz prvega odstavka tega člena.

 

 

 

XI. ŽIVALI V PROMETU

 

41. člen

 

(1) Za jahače, goniče in vodnike živali se uporabljajo predpisi o varnosti cestnega prometa.

 

(2) Prepovedana je ježa konj in uporaba vprežnega vozila na  kolesarskih stezah, rekreacijskih poteh, parkih in drugih javnih površinah, razen tam, kjer je to dovoljeno z ustrezno prometno signalizacijo. Prepoved iz tega odstavka ne velja, če se s konji opravljajo naloge policije.

 

(3) Izjemoma lahko uporabo živali za ježo ali za vleko vprežnega vozila na drugih javnih površinah z odločbo odobri pristojni  organ, v kolikor je predvidena uporaba živali  pri izvedbi javne prireditve ali zasebne prireditve (razne povorke, poroke z uporabo kočije,…).

 

(4) Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek jahač ali voznik vprežnega vozila, ki ravna v nasprotju z drugim odstavkom tega člena ali ne pridobi odločbe iz tretjega odstavka tega člena.

 

 

 

XII. SVET ZA PREVENTIVO IN VZGOJO V CESTNEM PROMETU

 

 

 

42. člen

 

(1) Za uveljavljanje ukrepov na področju vzgoje in preventive v cestnem prometu na območju Mestne občine Ptuj skrbi Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (v nadaljevanju: Svet).

 

(2) Mestni svet Mestne občine Ptuj določi naloge in delovanje sveta. Sredstva za izvajanje nalog sveta se na podlagi programa dela zagotovijo v proračunu Mestne občine Ptuj.

 

 

 

XIII. NADZOR NAD IZVAJANJEM ODLOKA

 

 

 

43. člen

 

(1) Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka ter ukrepanje izvaja občinska inšpekcija in občinsko redarstvo.

 

(2) Občinski redar nadzoruje izvajanje določil:

 

prepovedi prometa na območjih za pešce,

 

prepovedi ustavljanja in parkiranja na vseh javno prometnih površinah in drugih javnih površinah,

 

o začasni omejitvi, preusmeritvi ali prepovedi prometa (11., 12. in 13. člen),

 

prepovedi parkiranja tovornih motornih vozil in avtobusov (22. člen),

 

parkiranju koles in koles z motorjem (26. člen),

 

omejitvi hitrosti vožnje na državnih cestah v naselju, vseh občinskih cestah, območjih za pešce, območju umirjenega prometa in območju omejene hitrosti (27. in 28. člen),

 

prometni signalizaciji (29. člen),

 

o dostavi v prometu (5 in 31. člen),

 

o čiščenju in pranju prometnih površin  in odvozu komunalnih odpadkov (32. člen),

 

o posebni uporabi javno prometnih površin (33. člen) ,

 

postavitvi klešč za blokiranje vozila in odstranitvi nepravilno parkiranih vozil (34., 35.,36., 37., 38. in 39. člen),

 

odstranitvi zapuščenih vozil (40. člen),

 

živalih v prometu (41. člen).

 

(3) Občinski inšpektor nadzoruje izvajanje določil iz prejšnjega odstavka tega člena ter določila:

 

o neprometni signalizaciji (30. člen),

 

o posebni uporabi javno prometnih površin (33. člen) ,

 

o čiščenju in pranju prometnih površin  in odvozu komunalnih odpadkov (32. člen),

 

o avtobusnih postajališčih in kolesarskih stezah (23., 24. in 25. člen),

 

o odstranitvi zapuščenih vozil (40. člen).

 

 

 

44. člen

 

(1) Pooblaščeni uslužbenci občinskega redarstva in občinski inšpektorji morajo imeti pri nadzoru službeno izkaznico, katero so dolžni na zahtevo stranke v postopku tudi pokazati.

 

(2) Občinski redarji imajo med opravljanjem svojih nalog  pravico in dolžnost nositi službeno uniformo občinskih redarjev v skladu s predpisom, ki ureja to področje.

 

 

 

XIV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

 

45. člen

 

Višino parkirnine, abonmaja, prevoznine in uporabnine iz tega odloka sprejme Mestni svet Mestne občine Ptuj.

 

46. člen

 

Akti, ki sledijo odloku (odredbe, sklepi in pravilniki) se sprejmejo v roku šest mesecev po uveljavitvi odloka.

 

47. člen

 

(1) V zvezi z določbami petega odstavka 4. člena tega odloka bo pristojni organ Mestne občine Ptuj, kateri je izdal posebno dovolilnico »B«,  imetnike dovolilnic obvestil o novih lokacijah parkiranja v območju za pešce, prav tako jih bodo na to opozorili občinski redarji. O izrečenih opozorilih bo občinsko redarstvo vodilo evidenco po registrskih številkah avtomobilov.

 

(2) Prepovedi iz prvega in drugega odstavka 10. člena in šestega odstavka 4. člena bo upravljavec občinskih cest na podlagi odločbe pristojnega organa označil z ustrezno prometno signalizacijo takoj po začetku veljave odloka.

 

(3) Za potrebe parkiranja koles z motorjem in motornih koles bo upravljavec občinskih cest na podlagi odločbe pristojnega organa z vertikalno in horizontalno prometno signalizacijo ustrezno označil štiri parkirna mesta na vstopu v območju za pešce iz smeri Miklošičeve ulice in štiri parkirna mesta iz smeri Krempljeve ulice. Rok za izvedbo je 30 dni po začetku veljavnosti odloka. Po zagotovitvi parkirnih mest za tovrstna vozila bodo občinski redarji začeli z izvajanjem določb tretjega odstavka 35. člena tega odloka.

 

48. člen

 

Z dnem, ko začne veljati ta odlok, preneha veljati Odlok o ureditvi cestnega prometa na območju Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 4/06, 12/06, 8/08 in 13/08).

 

 

 

49. člen

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

 

 

Številka: 007-5/2010-2 (5021)

 

Datum:   24. 5. 2010                                                                              

 

 

 

Dr. Štefan ČELAN, s.r.

  župan Mestne občine Ptuj
   

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ureditvi cestnega prometa na območju Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 11/2012) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

7. člen

  Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj, nadzor nad določbami drugega odstavka 1. člena tega odloka se začnejo izvajati 60 dni po njegovi objavi.
   

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ureditvi cestnega prometa na območju Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 13/2012) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

4. člen

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.