New Page 1

 

Na podlagi 21. in 29. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93), 4. in 26. člena zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 32/93), 3., 24. in 241. člena zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 25/83, 42/85, 47/87 in 5/90 ), ter 16. člena Statuta občine Gornji Grad (Uradni list RS, št. 27/95) je občinski svet občine Gornji Grad na svoji 20. seji, dne 18. 10. 1996 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

o ravnanju s komunalnimi odpadki v občini Gornji Grad

 

 

1. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Namen odloka

 

 

S tem odlokom se določajo vrste, zbiranje odvažanje odlaganje, način obračunavanja odvoza in odlaganje komunalnih odpadkov, nadzor nad izvajanjem tega odloka na območju občine Gornji Grad, ter prehodno obdobje in pravice do souporabe odlagališča - Podhom drugih občin naslednjič bivše občine Mozirje.

 

 

2. člen

 

 

Cilj ravnanja z odpadki

 

 

Cilji ravnanja z odpadki so:

 

 

1. preprečevanje nastajanja in zmanjševanja odpadkov

 

 

2. ločeno zbiranje odpadkov na izvoru njihovega nastanka

 

 

3. vračanje odpadkov v ponovno uporabo

 

 

4. sprejemljivost ukrepov za okolje

 

 

5. uveljavitev načela, da nosi stroške povzročitelj in

 

 

6. preprečevanje neorganiziranega oz. divjega odlaganja odpadkov

 

 

3. člen

 

 

Subjekti ravnanja z odpadki

 

 

Subjekti ravnanja s komunalnimi odpadki so:

 

 

1. občina Gornji Grad

 

 

2. izvajalec javnih služb ravnanja s komunalnimi odpadki (v nadaljevanju izvajalec) in

 

 

3. povzročitelji obremenitev (v nadaljevanju povzročitelji), ki so vse pravne in fizične osebe, pri katerih nastajajo komunalni odpadki.

 

 

4. člen

 

 

Sistem ravnanja z odpadki

 

 

Na območju ravnanja s komunalnimi odpadki se vzpostavi naslednji sistem:

 

 

1. ločeno zbiranje komunalnih odpadkov na izvoru njihovega nastanka in okolju prijazno ravnanje s posebnimi odpadki iz gospodinjstev,

 

 

2. odlaganje ostanka odpadkov na urejenem odlagališču,

 

 

3. vračanje koristnih odpadkov v ponovno uporabo,

 

 

4. sanacija divjih odlagališč

 

 

5. sanacija obstoječega dela odlagališča

 

 

5. člen

 

 

Obveznost ravnanja z odpadki

 

 

Na celotnem območju občine Gornji Grad je obvezno ravnanje s komunalnimi odpadki iz vseh virov in skladno s 4. členom tega odloka.

 

 

Vsi lastniki, uporabniki oz. upravljavci objektov bivanja, proizvodnih in storitvenih dejavnosti na območju Občine Gornji Grad, morajo biti kot povzročitelji vključeni v sistem ravnanja z odpadki .

 

 

6. člen

 

 

Obveznost določb

 

 

Določbe tega odloka so obvezne za izvajalca in vse povzročitelje, ki so vključeni v sistem ravnanja s komunalnimi odpadki.

 

 

Inšpekcijski organi z odločbo lahko zahtevajo ravnanje v skladu iz prejšnjega odstavka.

 

 

7. člen

 

 

Opravljanje dejavnosti ravnanja z odpadki

 

 

Dejavnost ravnanja z odpadki opravlja izvajalec po programu ravnanja z odpadki v občini Gornji Grad, ki ga potrdi občinski svet občine v skladu s predpisi in tem odlokom.

 

 

Izvajalca izbere Občinski svet občine Gornji grad.

 

 

II. VRSTE KOMUNALNIH ODPADKOV

 

 

8. člen

 

 

Vrste odpadkov

 

 

Komunalni odpadki so:

 

 

1. biološki odpadki rastlinskega in živalskega izvora,

 

 

2. odpadni papir in karton,

 

 

3. odpadno belo in barvno steklo,

 

 

4. odpadne umetne mase in gumijaste mase,

 

 

5. odpadne kovine

 

 

6. posebni odpadki iz gospodinjstev in

 

 

7. preostali komunalni odpadki.

 

 

III. ZBIRANJE KOMUNALNIH ODPADKOV

 

 

9. člen

 

 

Zbirno in odjemno mesto

 

 

(1) Zbirno mesto za komunalne odpadke je ustrezno urejen prostor, na katerem povzročitelji redno odlagajo komunalne odpadke v tipizirane posode in plastične vrečke, skladno z 10. členom tega odloka.

 

 

(2) Odjemno mesto za komunalne odpadke je ustrezno urejen prostor od koder izvajalec redno odvaža komunalne odpadke.

 

 

(3) Povsod, kjer je primerno, naj bosta zbirno in odjemno mesto na istem prostoru. Odjemna mesta morajo biti dostopna specialnim komunalnim vozilom za zbiranje in odvoz odpadkov, oddaljena največ 10 m od transportne poti smetarskega vozila.

 

 

Povzročitelji do katerih izvajalec zaradi odmaknjenosti od prevoznih cest ne more priti,zbirajo odpadke v vrečke za odpadke iz 3. točke 10. člena tega odloka , ki jih morajo nabaviti pri izvajalcu v ustrezni količini letno - najmanj 52 komadov.

 

 

(4) V posameznih naseljih so zaradi večje racionalnosti ločenega zbiranja dodatno nameščeni smetnjaki “otoki “, ali skupna odjemno mesto za več povzročiteljev odpadkov, z uporabo skupne posode za odpadke.

 

 

(5) Zbirna in odjemna mesta ter ekološke otoke določa izvajalec v soglasju s povzročitelji, vzdržujejo pa jih povzročitelji. Ti se lahko dogovorijo za skupno zbirno mesto z uporabo skupne posode za odpadke.

 

 

(6) Organizatorji kulturnih, športnih in drugih javnih prireditev in aktivnostih na prostoru morajo pri prijavljanju prireditev priložiti dokazilo o opremljenosti prireditvenega prostora z ustreznimi posodami za smeti in o odvozu smeti.

 

 

Po končani prireditvi, najkasneje do 7.00 ure zjutraj, morajo poskrbeti, da se prireditveni prostor očisti in da odpadke odpeljejo na odlagališče pooblaščeni izvajalci za ravnanje z odpadki.

 

 

Ob določanju lokacij zbirnih in odjemnih mest je potrebno upoštevati funkcionalne, higienske ter estetske zahteve in požarno varstvene pogoje.

 

 

Določbe tega odloka so dolžni upoštevati načrtovalci in projektanti v skladu z obstoječo tehnologijo izvajalca pri oblikovanju stanovanjskih in poslovnih objektov, sosesk in naselij, kampov ter pri prenovi zgradb in delov naselij.

 

 

10. člen

 

 

Vrste posod za odpadke

 

 

Povzročitelji morajo odpadke odlagati v:

 

 

1. tipizirane plastične in kovinske posode volumna 120, 160, 240 litrov

 

 

2. tipizirane zabojnike volumna 500, 700, 900 litrov in kontejnerje 2,5 - 7 m3

 

 

3. druge posode ali vrečke, ki jih določi izvajalec v programu, samo v kolikor se ne morejo uporabiti tipizirane posode iz 1. in 2. točke tega odstavka.

 

 

Vrsto in število posod ali zabojnikov za odpadke določi izvajalec s programom v skladu s tehnologijo zbiranja in odvažanja ter strukturo, vrsto in količino odpadkov ter dostopnostjo oz. odmaknjenostjo povzročitelja v soglasju komunalnega organa v občinski upravi.

 

 

Posebne odpadke (točka 6. 8. člen) iz gospodinjstev (razvidna mora biti vrsta) so dolžni povzročitelji hraniti pri sebi na ustrezno urejenem in zavarovanem prostoru, dokler ne bo urejena njihova končna dispozicija na državni ravni.

 

 

Biološke odpadke (točka 1. 8. člen) so dolžni povzročitelji iz gospodinjstev kompostirati v domačem vrtu ali pa uporabljati tipizirano plastično posodo (zaboj), ki je namenjena tem odpadkom.

 

 

Inšpekcijski organ oz. komunalni organ v občinski upravi, lahko z odločbo določijo vrsto in število posod, v kolikor se izvajalec in povzročitelj o tem ne moreta dogovoriti.

 

 

11. člen

 

 

Prepoved odlaganja odpadkov izven posod

 

 

Izven posod za odpadke na zbirnih in odjemnih mestih ter izven odlagališča komunalnih odpadkov je prepovedano odlagati komunalne odpadke.

 

 

V primeru občasnega povečanja količin odpadkov, ki se odlagajo v posode in kasone iz 1. in 2. točke 10. člena tega odloka, si morajo povzročitelji pri izvajalcu proti plačilu priskrbeti vrečke iz 3. točke istega člena.

 

 

12. člen

 

 

Prepoved nepravilnega odlaganja v posamezne posode

 

 

V tipizirane posode za odpadke je prepovedano zbirati:

 

 

1. odpadke v tekočem stanju,

 

 

2. kužen material iz zdravstvenih in veterinarskih zavodov,

 

 

3. tleče, lahko vnetljive, gorljive, eksplozivne jedke, dražljive in strupene odpadke, ki se morajo odlagati v skladu s pravilnikom o ravnanju s posebnimi odpadki, ki vsebujejo nevarne snovi (Uradni list SRS, št. 20/86).

 

 

4. odpadni gradbeni material in jalovino ter,

 

 

5. kosovne odpadke - pohištvo, gospodinjski stroji, kolesa, hišna ali stanovanjska oprema ter nevozna vozila.

 

 

V posode iz 1. točke in vrečke iz 3. točke 10. člena tega odloka, ki so po programu zbiranja in odvažanja odpadkov iz 7. točke 8. člena tega odloka je prepovedano odlagati katere koli druge odpadke.

 

 

13. člen

 

 

Realizacija zbirno - odjemno mesto

 

 

Povzročitelji so dolžni v času praznjenja posod za odpadke, razen posode iz 3. točke 10. člena tega odloka, le-te pripeljati na odjemno mesto in jih po izpraznitvi vrniti nazaj. Vrečke so dolžni zavezane odložiti na odjemno mesto.

 

 

14. člen

 

 

Vzdrževanje čistoče na zbirnih in odjemnih mestih, ter na ekoloških otokih

 

 

(1) Izvajalec je dolžan izprazniti posode tako, da ne ovira prometa, da ne onesnažuje površin ter ne poškoduje posode in okolice, kjer se opravlja delo. V primeru, da izvajalec onesnaži odjemno mesto, ga je dolžan tudi pospraviti in očistiti.

 

 

(2) Vrečke pobira oziroma odvaža ob priliki praznjenja posod.

 

 

(3) Povzročitelji so dolžni vzdrževati čistočo na zbirnih odjemnih mestih ter dovoznih poteh do odjemnega mesta. Tudi v zimskem času so dolžni omogočiti dostop do posod, vrečk in zabojnikov za odpadke.

 

 

(4) Skupna zbirna in odjemna mesta, kot tudi ekološke otoke, je dolžan vzdrževati in čistiti izvajalec.

 

 

15. člen

 

 

Ravnanje s posodami za odpadke

 

 

Povzročitelji odpadkov so dolžni posode za odpadke po potrebi čistiti in vzdrževati, oziroma z njimi gospodarno ravnati.

 

 

16. člen

 

 

Nabava posod za odpadke

 

 

(1) Posode za odpadke in vrečke nabavlja izvajalec, ki poleg cene za odvoz zaračuna tudi njihovo uporabnino, lahko pa jo nabavi povzročitelj tudi sam.

 

 

(2) Povzročitelji so dolžni odlagati odpadke v posode skladno z navodili izvajalca. Izvajalec lahko nabavlja tudi kompostnike in vedra ter je upravičen zaračunati njihovo uporabnino.

 

 

(3) Vsi novi povzročitelji, ki se pojavijo po sprejetju tega odloka, so dolžni nabaviti posodo za odpadke v dogovoru z izvajalcem glede volumna, števila, lokacije itd...

 

 

IV. ODVAŽANJE KOMUNALNIH ODPADKOV

 

 

17. člen

 

 

Frekvenca odvozov

 

 

(1) Zbiranje in deponiranje odpadkov se izvaja skladno z letnim razporedom odvoza, ki ga pripravi izvajalec skladno s 7. členom odloka. Razpored mora ustrezati strukturi in vrsti ter količini posameznih vrst odpadkov.

 

 

(2) Povzročitelji odpadkov morajo biti seznanjeni z letnim razporedom odvoza vseh vrst odpadkov. Pristojne inšpekcijske službe imajo pravico zahtevati večjo pogostost odvoza ob priliki priprave razporeda odvozov.

 

 

(3) V primeru izpada odvoza zaradi višje sile ali večjih ovir na dovozu (sneg, plaz, prekopi...) je izvajalec dolžan opraviti odvoz najkasneje v dveh dneh po prenehanju ovire. V primeru praznika na dan odvoza mora biti odvoz izvršen najkasneje v dveh dneh po zadnjem prazničnem dnevu.

 

 

(4) V kolikor povzročiteljem posoda za odpadke ne zadostuje njihovi količini odpadkov, razen občasno, inšpekcijski organi z odločbo naložijo povzročitelju nabavo dodatne posode v skladu z dogovorom z izvajalcem.

 

 

18. člen

 

 

Način odvoza

 

 

Izvajalec odvaža komunalne odpadke praviloma le s posebej urejenimi komunalnimi vozili, ki omogočajo brez prašno, higiensko nakladanje, odvažanje in praznjenje ter ne prevelikih tež, da ne poškodujejo krajevnih cest in drugih cest.

 

 

19. člen

 

 

Zbiranje posebnih in kosovnih odpadkov

 

 

(1) Ko bo izpolnjen pogoj iz predzadnjega odstavka 10. člena tega odloka, postavi izvajalec mobilne zbiralne postaje na primerna odjemna mesta in jih odvaža skladno s 7. in 17. členom tega odloka.

 

 

(2) Zbiranje kosovnih odpadkov iz gospodinjstev organizira izvajalec najmanj enkrat letno v skladu s 7. in 17. členom tega odloka. V ta namen prejme vsako gospodinjstvo kupon-dopisnico, s katerim lahko zahteva odvoz v zanj primernem času.

 

 

V. ODLAGANJE KOMUNALNIH ODPADKOV

 

 

20. člen

 

 

Odlagališče odpadkov

 

 

Izvajalec in povzročitelji morajo odlagati na za dejavnost določeno odlagališče odpadkov.

 

 

Odlagališče odpadkov zagotavlja občina Gornji Grad, za druge občine po posebni pogodbi za souporabo odlagališča.

 

 

21. člen

 

 

Sprejemljivost odlaganja odpadkov

 

 

Na odlagališče komunalnih odpadkov je dovoljeno odlagati samo komunalne odpadke iz 4. in 7. točke 8. člena tega odloka, oz. odpadki, ki jih dovoljuje veljavni poslovnik odlagališča.

 

 

Drugih odpadkov ni dovoljeno odlagati na odlagališče komunalnih odpadkov razen odpadkov, ki se lahko odlagajo pod posebnimi pogoji, za katere si izvajalec pridobi mnenje pooblaščene strokovne institucije upravljalca odlagališča, in inšpekcijskih organov.

 

 

22. člen

 

 

Odlaganje odpadlih inertnih materialov

 

 

Odpadne gradbene materiale in jalovino je v skladu s sanacijskimi programi dopustno odlagati v opuščenih gramoznicah ali jih uporabiti za izravnave pri urejanju okolij ter za nasipe za kar pa se mora pridobiti dovoljenje za poseg v prostor.

 

 

Odlaganje gradbenih materialov in jalovine ne sme ogrožati podtalnice, vodotokov ter virov pitne vode.

 

 

23. člen

 

 

Upravljanje z odlagališčem

 

 

Odlagališče komunalnih odpadkov upravlja upravljalec odlagališča na osnovi tehnologije odlaganja in pravilnika o odlaganju in sanaciji odlagališča ter oblikovanju cen, ki ga sprejme Občinski svet občine Gornji Grad.

 

 

24. člen

 

 

Režim odlaganja odpadkov

 

 

Režim odlaganja odpadkov na odlagališču določen s pravilnikom (poslovnikom), mora urejati evidenco dovoza odpadkov na odlagališče, ravnanje z odpadki na odlagališču, tehnologijo deponiranja odpadkov, nadzor in dela, ki se izvajajo na odlagališču, delovni čas odlagališča, postopek izdaje dovoljenj za odlaganje posebnih odpadkov iz industrije, obrti in drugih dejavnosti, čiščenje izcedenih vod in kontrola vpliva na okolje, požarno varnost ter vzdrževanje okolice odlagališča.

 

 

25. člen

 

 

Obratovalni čas

 

 

Obratovalni čas na odlagališču določi upravljalec. Povzročitelji lahko proti plačilu pripeljejo komunalne odpadke na odlagališče v obratovalnem času in jih odložijo na mestu, ki jih določi upravljalec.

 

 

26. člen

 

 

Odlaganje odpadkov izven odlagališča

 

 

Kdor odloži komunalne odpadke izven odlagališča - Podhom komunalnih odpadkov, jih je dolžan na svoje stroške odstraniti in pripeljati na odlagališče. Če tega ne stori, jih odstranijo na njegove stroške upravljalci odlagališča takoj, ko dobijo zahtevo pristojnega inšpektorja ali občinske službe komunalnega nadzora.

 

 

VI. ZARAČUNAVANJE STORITEV RAVNANJA S KOMUNALNIMI ODPADKI

 

 

27. člen

 

 

Določanje cen

 

 

Cene za ravnanje z odpadki se določajo skladno z veljavno zakonodajo in predpisi.

 

 

(1) Cena za ravnanje s komunalnimi odpadki in gospodinjstev vsebuje:

 

 

- stroške zbiranja odpadkov

 

 

- stroški odvoza odpadkov

 

 

- stroški odlaganja odpadkov

 

 

- stroški rente za odlagališče (za ostale občine, ki imajo pravico do odlaganja odpadkov na odlagališče Podhom ).

 

 

(2) Cene za ravnanje z ostalimi komunalnimi odpadki od drugih povzročiteljev (industrija in obrt) se formirajo na podlagi pogodbenih odnosov med povzročitelji in izvajalci.

 

 

(3) Občinski svet občine Gornji Grad lahko k stroškovni ceni ravnanja z odpadki določi tudi ceno za izgradnjo novih kapacitet za odlaganje odpadkov. V tem primeru mora izvajalec ravnanja z odpadki voditi posebno evidenco zbranih sredstev za ta namen in jih namensko tudi porabiti.

 

 

28. člen

 

 

“Načelo povzročitelj plača“

 

 

Stroške ravnanja z odpadki so dolžni plačevati vsi povzročitelji, za katere je organizirano ravnanje z odpadki, po ločenih izračunih storitev glede na obliko zbiranja in dovoza odpadkov.

 

 

29. člen

 

 

Način obračunavanja ravnanja z odpadki

 

 

(1) Način obračuna ravnanja z odpadki je opredeljen v pogodbi o ravnanju s komunalnimi odpadki v občini Gornji Grad, ki jo skleneta občina in izvajalec.

 

 

(2) Povzročiteljem se zaračunavajo stroški glede na število oseb v gospodinjstvu, pri pravnih osebah in po prostornini ustvarjenih odpadkov. Osnova za obračun ravnanja z odpadki je volumen postavljene posode in pogostost praznjenja.

 

 

(3) Povzročiteljem, ki sami pripeljejo odpadke na deponijo, se zaračunavajo stroški vgrajevanja in deponiranja po m3 za pripeljano količino po redni ceni, ki je določena po veljavnem ceniku in mora vključevati tudi del za “RR” odlagališča.

 

 

30. člen

 

 

Spremembe podatkov

 

 

Za obračunavanje stroškov zbiranja, odvoza in odlaganja odpadkov sporočijo povzročitelji izvajalcu podatke in njihove spremembe v 15 dneh po nastanku spremembe.

 

 

31. člen

 

 

Pridobivanje podatkov

 

 

Če povzročitelji v zahtevanem roku ne sporočijo zahtevanih podatkov, si izvajalec pridobi podatke iz razpoložljivih uradnih evidenc.

 

 

32. člen

 

 

Obveznost plačila

 

 

(1) Obveznosti plačila za ravnanje s komunalnimi odpadki nastane za povzročitelja z dnem, ko začne izvajalec opravljati storitve na njihovem območju ali ko se povzročitelj vseli v stanovanje ali prične uporabljati poslovne prostore.

 

 

(2) Povzročitelji odpadkov - pravne osebe, ki opravljajo gospodarsko ali drugo dejavnost sklenejo z izvajalcem pogodbo o odvozu in odlaganju komunalnih odpadkov.

 

 

Če ne sklenejo pogodbe v roku 30 dni, nadomesti to pogodbo - odločbo upravni organ občine pristojnega za komunalno dejavnost.

 

 

VIII. NADZOR

 

 

33. člen

 

 

Izvajanje nadzora

 

 

(1) Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka opravljajo pristojni občinske službe oziroma medobčinski komunalni inšpektor.

 

 

(2) Organi, navedeni v prvem odstavku tega člena, lahko pri opravljanju nadzora izdajo odločbe ter odrejajo druge ukrepe, katerih namen je zagotoviti izvrševanje določb tega odloka.

 

 

(3) Izvajalci in povzročitelji so dolžni ugotavljati nepravilnosti ravnanja z odpadki v skladu s tem odlokom. V primeru neupoštevanja določil tega odloka so dolžni prijaviti pristojni službi oziroma inšpekciji.

 

 

IX. KAZENSKE DOLOČBE

 

 

34. člen

 

 

Kazenske določbe za izvajalca in odgovorno osebo

 

 

(1) Z denarno kaznijo od 30.000,00 - 100.000,00 SIT se kaznujejo izvajalci, če:

 

 

1. ne prazni posod za odpadke, skladno z razporedom odvoza (prvi odstavek 17. člena ),

 

 

2. ne opravi odvoza komunalnih odpadkov najkasneje v dveh dneh po prenehanju ovire ali višje sile (tretji odstavek 18.člena),

 

 

3. odvaža komunalne odpadke z neprimernimi vozili (18. člen),

 

 

4. ne postavi kovinskih kasonov na primerna odjemna mesta in jih ne odvaža skladno s prvim odstavkom 19. člena,

 

 

5. ne zbira podatkov v skladu z drugim odstavkom 19. člena,

 

 

6. odlaga odpadke izven določenega odlagališča, odlaga na odlagališče komunalnih odpadkov nekomunalne odpadke in odpadke, za katere ni pridobljeno strokovno mnenje (21. člen).

 

 

(2) Z denarno kaznijo od 10.000,00 - 30.000,00 SIT se kaznuje tudi odgovorna oseba izvajalca, ki stori dejanje iz prvega odstavka tega člena.

 

 

35. člen

 

 

Kazenske določbe za povzročitelje odpadkov

 

 

(1) Z denarno kaznijo od 5.000,00 - 30.000,00 SIT se kaznuje za prekršek povzročitelj, če:

 

 

1. ravna v nasprotju s 5. in 6. členom tega odloka,

 

 

2. ne odlaga komunalnih odpadkov v posode za odpadke, ampak odlaga komunalne odpadke izven posod za odpadke ali izven odlagališča komunalnih odpadkov (11. člen),

 

 

3. odlaga odpadke v nasprotju z 12. členom,

 

 

4. ne vzdržuje zbirnega ali odjemnega mesta, skladno z navodili izvajalca (drugi odstavek 14. člena),

 

 

5. ne nabavi posode za odpadke ( 16. člen ),

 

 

6. odlaga na odlagališče komunalnih odpadkov nekomunalne odpadke (21. člen),

 

 

7. odlaga komunalne odpadke na odlagališču komunalnih odpadkov izven obratovalnega časa ali izven mesta, ki ga določa upravitelj (25. in 26. člen),

 

 

8. ne plača ravnanja z odpadki (28. člen) in s tem onemogoča izvajalca pri upravljanju storitev.

 

 

X. OSTALE DOLOČBE

 

 

36. člen

 

 

Pravice do odlaganja odpadkov iz ostalih občin

 

 

Obstoječe odlagališče Podhom lahko pod enakimi pogoji uporabljajo tudi občine Nazarje, Mozirje, Ljubno in Luče. Souporabo odlagališča in pogoje določijo s pogodbo ali dogovorom, ko jo oz. ga sklenejo po naslednjih načelih:

 

 

1. Odpadki se zbirajo na območju zgoraj naštetih občin in se odlagajo na odlagališče - deponijo le če so izpolnjeni pogoji, določeni s tem odlokom in pravilnikom o režimu

 

 

odlaganja komunalnih odpadkov na odlagališču katerega določi upravljalec odlagališča, sprejme pa ga Občinski svet Gornji Grad ( 23. člen tega odloka ).

 

 

2. V primeru da odpadkov v naštetih občinah ne izvaja isti izvajalec, kot v občini Gornji Grad, ter zbiranje odpadkov ni pod enakim režimom se cena deponiranja odpadkov določi ločeno od občine Gornji Grad, zaradi dodatnih dal - ločevanja na odlagališču pred vgrajevanjem odpadkov.

 

 

3. Občine plačajo sorazmerni del stroškov sanacije obstoječe deponije in nadzora nad obstoječo deponijo po projektu o sanaciji po prenehanju obratovanja oziroma dovoza odpadkov na to obstoječo deponijo, ter sorazmerni del stroškov urejenja in rekutiviranja opuščene deponije.

 

 

4. Če občina Gornji Grad uvede plačilo odškodnine naselju, ki je prizadeto zaradi bližine odlagališča, občine zagotavljajo sorazmerni delež sredstev - rento, ki se obračunava na enoto m3 komunalnih odpadkov.

 

 

5. V primeru skupne uporabe odlagališča se občine s pogodbo dogovorno dogovorijo o skupnih vlaganjih sredstev v sanacijo obstoječe deponije in razširitev deponije oz. usposobitev naslednjih faz širjenja deponijskega prostora na odlagališču po obstoječem gradbenem dovoljenju.

 

 

Občine, naštete v prvem odstavku tega člena, sklenejo pogodbo - dogovor o souporabi odlagališča oziroma o sanaciji in pripravi na daljne gradnje naslednjih faz širitve po obstoječem gradbenem dovoljenju v roku 10 dni od uveljavitve tega odloka.

 

 

XI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

37. člen

 

 

Izbor izvajalca

 

 

(1) Način izbire izvajalca odvoza odpadkov in upravljalca deponije se določi z Odlokom o lokalnih javnih službah v občini Gornji Grad.

 

 

(2) Do uveljavitve odloka, navedenega v prejšnjem odstavku, izvaja odvoz odpadkov in ureja deponijo odpadkov Podhom - JP Komunala Mozirje.

 

 

38. člen

 

 

Prehodno obdobje

 

 

Izvajanje sistema ravnanja z odpadki po 4. členu tega odloka se začne izvajati postopoma vendar ne dlje kot pol leta po sprejetju tega odloka.

 

 

Prav tako se postopno pristopi k zbiranju in odvozu odpadkov na vsa območja občine po načelu možnosti in ekonomične upravičenosti ter ločevanja cen storitev.

 

 

Kontejnersko zbiranje in odvažanje odpadkov iz naslova javne komunalne rabe se takoj po uveljavitvi tega odloka zmanjša na minimum in sicer tako, da se izvaja le iz javnih mest (pokopališče, parki, igrišča) ter ob izvajanju čistilnih akcij.

 

 

39. člen

 

 

Prenehanje veljavnosti odloka

 

 

Ob uveljavitvi tega odloka preneha za občino Gornji Grad veljati odlok o ravnanju z odpadki Skupščine občine Mozirje (Uradni list RS, št. 47/94).

 

 

40.člen

 

 

Rok za pripravo programov

 

 

Izvajalci pripravijo program iz 7. člena tega odloka najkasneje v 3 mesecih po veljavnosti tega odloka.

 

 

41. člen

 

 

Veljavnost odloka

 

 

Ta odlok začne veljati v osmih dneh po objavi v Uradnem glasilu občin Mozirje, Nazarje, Gornji Grad, Ljubno ob Savinji in Luče.

 

 

Številka: 353-41/96

 

 

Gornji Grad dne, 21. 10. 1996

 

 

PREDSEDNIK

 

 

OBČINSKEGA SVETA

 

 

OBČINE GORNJI GRAD

 

 

Jakob FILAČ, l.r.