New Page 1
Na podlagi 36. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO in 76/16 – odl. US) in 14. člena Statuta Občine Lovrenc na Pohorju (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 65/2016), je Občinski svet Občine Lovrenc na Pohorju, na 18. redni seji, dne, 28.9.2017, sprejel

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE

POSLOVNIKA OBČINSKEGA SVETA

OBČINE LOVRENC NA POHORJU

 

1.člen

V 1. členu se doda novi drugi odstavek, ki se glasi:

(2) V poslovniku uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol se uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.

 

2.člen

V 4. členu se dopolni drugi odstavek, ki se glasi:

(2) Redne seje sklicuje župan v skladu s terminskim letnim programom sej sveta, ki ga sprejme svet najkasneje na začetku tekočega leta. Redne seje se sklicujejo najmanj štirikrat na leto.

 

3.člen

V 7. členu se dopolni drugi in tretji odstavek, ki se glasita:

(2) Prvo sejo novoizvoljenega sveta skliče prejšnji župan praviloma v 20 dneh po izvolitvi članov, vendar ne kasneje kot deset dni po izvedbi drugega kroga volitev župana.

(3) Zaradi priprave na prvo sejo skliče župan nosilce kandidatnih list, s katerih so bili izvoljeni člani sveta in izvoljenega župana.

 

4.člen

V 10. členu se doda novi četrti odstavek, ki se glasi:

(4) Če je bil županu potrjen mandat člana sveta, lahko predsedujoči na podlagi njegove ustne izjave, da bo opravljal funkcijo župana, razširi dnevni red prve seje s sklepom o ugotovitvi predčasnega prenehanja mandata člana občinskega sveta zaradi nezdružljivosti obeh funkcij in potrditvijo mandata nadomestnega člana sveta.

 

5.člen

Doda se nov 11.a člen, ki se glasi:

Slovesna prisega župana se glasi: »Prisegam, da bom vestno in odgovorno v skladu z Ustavo Republike Slovenije, Evropsko listino lokalne samouprave, zakonom, statutom občine in občinskimi predpisi opravljal dolžnosti župana spoštoval interese in potrebe lokalne skupnosti in deloval za blaginjo občank in občanov ter napredek in razvoj Občine Lovrenc na Pohorju.«

 

6.člen

V 18. členu se dopolni prvi odstavek, ki se glasi:

(1) Če član sveta ni zadovoljen z odgovorom na svoje vprašanje oziroma pobudo, lahko zahteva dodatno pojasnilo. Če tudi po tem ni zadovoljen, lahko predlaga svetu, da se o zadevi opravi razprava, o čemer odloči svet z glasovanjem. V primeru, da vsebina izglasovane pobude ne zahteva priprave gradiva, lahko pobudnik zahteva razpravo o pobudi na isti seji.

 

7.člen

V 19. členu se dopolni drugi odstavek, ki se glasi:

(2) Če ne more priti na sejo sveta ali delovnega telesa, katerega član je, mora o tem in o razlogih za to obvestiti župana, oziroma predsednika delovnega telesa oziroma za to določeno pristojno osebo, najpozneje do začetka seje. Če zaradi višje sile ali drugih razlogov ne more obvestiti župana oziroma predsednika delovnega telesa o svoji odsotnosti do začetka seje, mora to opraviti takoj, ko je to mogoče.

 

8.člen

V 21. členu se dopolni prvi in drugi odstavek, doda se novi četrti ter peti odstavek, tako se novi člen glasi:

(1) Vabilo za redno sejo sveta s predlogom dnevnega reda se pošlje članom najkasneje 7 dni pred dnevom, določenim za sejo. Skupaj z vabilom se pošlje tudi gradivo, ki je bilo podlaga za uvrstitev zadev na dnevni red. Izjemoma se lahko dopolnitev gradiva pošlje tudi kasneje, če je vsebina gradiva nujno potrebna pri odločanju o točki dnevnega reda.

(2) Vabilo za sejo sveta se pošlje županu, podžupanu, direktorju občinske uprave, v vednost pa tudi predsedniku nadzornega odbora občine, vodjem političnih strank in list, zastopanih v svetu, predstavnikom medijev ter se objavi z gradivom na spletni strani občine ter na spletu informacij javnega značaja.

(3) Vabila iz prejšnjih dveh odstavkov se pošljejo po pošti v fizični obliki na papirju, če tako s pisno izjavo naroči prejemnik, pa lahko tudi na zgoščenki, drugem podobnem nosilcu podatkov ali po elektronski pošti.

(4) Na seje sveta se vabijo poročevalci za posamezne točke dnevnega reda, ki jih določi župan oziroma direktor občinske uprave.

(5) Vabilo se pošlje tudi vsem, katerih navzočnost je, glede na dnevni red seje, potrebna.

 

9.člen

V 22. členu se dopolnijo drugi, tretji, četrti in peti odstavek, ki na novo glasijo:

(2) V zahtevi članov sveta za sklic izredne seje morajo biti navedeni razlogi za njen sklic. Zahtevi mora biti priloženo gradivo o zadevah, o katerih naj svet odloča. Če člani sveta ne razpolagajo z gradivom, pa zahtevajo od župana, katero gradivo naj pripravi za sejo.

(3) Izredno sejo sveta skliče župan. Če izredna seja sveta, ki so jo zahtevali člani sveta, ni sklicana v roku sedem dni od predložitve pisne obrazložene zahteve za sklic, jo lahko skličejo člani sveta, ki so sklic zahtevali, oziroma njihov pooblaščeni predstavnik. V tem primeru sejo vodi član sveta, ki ga določijo člani, ki so sklic izredne seje zahtevali, direktor občinske uprave pa mora zagotoviti pogoje za izvedbo te seje.

(4) Vabilo za izredno sejo sveta z gradivom mora biti vročeno članom sveta najkasneje pet dni pred sejo. Vabilo se pošlje v skladu z 21. členom tega poslovnika in se objavi na spletni strani občine.

(5) Če razmere terjajo drugače, se lahko izredna seja sveta skliče v krajšem roku, ki je potreben, da so s sklicem seznanjeni vsi člani sveta in se seje lahko udeležijo. V tem primeru se lahko dnevni red seje predlaga na sami seji, na sami seji pa se lahko predloži tudi gradivo za sejo. Svet pred sprejemom dnevnega reda tako sklicane izredne seje ugotovi utemeljenost razlogov za sklic. Če svet ugotovi, da ni bilo razlogov, se seja ne opravi in se skliče nova izredna ali redna seja v skladu s tem poslovnikom.

 

10.člen

V 23. členu se spremeni tretji odstavek, ki se glasi:

(3) Predlog sklepa, ki je predložen na dopisno sejo je sprejet, če je za predlagani sklep glasovala večina članov sveta, ki so do roka oddali svoj glas.

 

11.člen

24. člen se črta v celoti.

 

12.člen

V 25 členu se dopolni prvi in sedmi odstavek, ki se glasita:

(1) Predlog dnevnega reda seje sveta pripravi župan. Članom sveta ga pošlje v elektronski obliki ob najavi seje vsaj 14 dni pred načrtovano redno sejo. Eventualne pripombe in pobude na dnevni red pošljejo svetniki županu v roku tri dni po prejemu najave. O posredovanih pripombah in pobudah poroča župan na seji sveta ob sprejemanju dnevnega reda in se do njih opredeli.

(7) Svet ne more odločiti, da se v dnevni red seje uvrstijo zadeve, če članom ni bilo predloženo gradivo, oziroma, h katerim ni dal svojega mnenja ali ni zavzel stališča župan, kadar ta ni bil predlagatelj, če gradiva ni obravnavalo pristojno delovno telo, razen v primerih, ko delovno telo še ni bilo ustanovljeno, pa je obravnava nujna, ali če svet odloči drugače.

 

13.člen

V 27. členu se dopolnita drugi in tretji odstavek, ki se glasita:

(2) Javnost seje sveta se praviloma zagotavlja z navzočnostjo predstavnikov sredstev javnega obveščanja na seji, s predvajanjem zvočnega in/ali slikovnega posnetka seje na spletni strani občine ali v sredstvih javnega obveščanja ter z navzočnostjo javnosti v prostoru, v katerem seja sveta poteka.

(3) Predstavnike sredstev javnega obveščanja v občini in občane se o seji obvesti z objavljenim vabilom, ki mu je priloženo gradivo za sejo, v skladu z določili 21. člena tega poslovnika. Sredstvom javnega obveščanja se pošlje še obvestilo po elektronski pošti.

 

14.člen

V 32. členu se dopolni drugi odstavek, ki se glasi:

(2) Med sejo lahko svet izjemoma spremeni vrstni red obravnave posameznih točk dnevnega reda, če med potekom seje nastopijo okoliščine, zaradi katerih je potrebno posamezno gradivo obravnavati pred točko dnevnega reda, na katero je uvrščeno. Spremembo vrstnega reda obravnave je potrebno obrazložiti. O spremembi vrstnega reda obravnave svet glasuje.

 

15.člen

V 35. členu se v drugem odstavku doda beseda »očitane« in se glasi:

(2) Nato poda predsedujoči pojasnilo glede očitane kršitve poslovnika ali dnevnega reda. Če član ni zadovoljen s pojasnilom, odloči svet o tem vprašanju brez razprave.

 

16. člen

V 37. členu se dopolni prvi odstavek, ki se glasi:

(1) Redne seje sveta se ne sklicujejo pred sedemnajsto uro in morajo biti načrtovane tako, da praviloma ne trajajo več kot štiri ure.

 

17.člen

V 39. členu se dopolni prvi odstavek in na novo glasi:

(1) Občinski svet v primeru, da v predvidenem času iz prvega odstavka tega člena ni uspel zaključiti razprave o posamezni točki odloči, ali sejo nadaljuje, ali pa nedokončano in ne obravnavane točke dnevnega reda prenese na naslednjo redno sejo. V primeru da se seja nadaljuje, mora biti nadaljevanje seje sklicano najkasneje v roku do 14 dni po prekinitvi seje.

 

18.člen

V 44. členu v četrtem odstavku vstavimo črko »j« v besedo »tretjinska in tretjini«.

(4) Kadar je za sprejem odločitve potrebna dvotretjinska večina, svet veljavno odloča, če je na seji navzočih najmanj dve tretjini vseh članov sveta.

 

19.člen

V 50. členu v prvi in tretji odstavek vstavimo besedo »tajno«.

 

20.člen

V 51. členu na koncu prvega odstavka vstavimo besedilo »razen v primeru poimenskega glasovanja.«

(1) Če član sveta utemeljeno ugovarja poteku glasovanja ali ugotovitvi izida glasovanja, se lahko glasovanje ponovi, razen v primeru poimenskega glasovanja.

(2) O ponovitvi glasovanja odloči svet brez razprave na predlog člana, ki ugovarja poteku ali ugotovitvi izida glasovanja, ali na predlog predsedujočega. O isti zadevi je mogoče glasovati največ dvakrat. Javnega poimenskega glasovanja se ne ponavlja.

 

21.člen

V 53. členu se prvi odstavek spremeni tako, da na novo glasi:

(1) Seje se zvočno snemajo za potrebe izdelave zapisnika. (magnetogram).

 

22.člen

V 54. členu dodamo nov drugi odstavek, ki se glasi:

(2) Osnutek zapisnika mora biti članom sveta posredovan v pripombe najkasneje v 15 delovnih dneh od seje. Posredovanje osnutka zapisnika je lahko izvedeno preko elektronske pošte. Člani sveta lahko v roku 5 delovnih dni podajo morebitne pripombe na osnutek zapisnika, ki se lahko s strani odgovornega za zapisnik tudi vključijo. Pripombe člani sveta prav tako lahko podajo po elektronski pošti.

 

23.člen

V 59. členu se doda novi tretji odstavek, ki se glasi:

(3) Predlogi aktov, predlaganih na dnevni red redne seje, do katerih se pristojni odbor oz. komisija občinskega sveta ni opredelila, se črta z dnevnega reda seje.

 

24.člen

V 62. členu se v prvem odstavku spremeni število članov iz »3 na 5 članov«.

 

25.člen

V 65. členu se tretji odstavek dopolni z besedilom »v roku 30 dni po imenovanju. V kolikor v roku 30 dni župan ne skliče prve seje odbora ali komisije, jo skliče prvoimenovani član posameznega odbora oz. komisije. Direktor občinske uprave je v tem primeru dolžan zagotoviti pogoje za izvedbo seje«.

 

26.člen

V 79. členu se v tretjem odstavku vstavi črka »j« v besedo »tretjinsko«

 

 

27.člen

V 82. členu v drugem odstavku  vstavim črko »j« v besedo »tretjina«.

 

28.člen

V 86. členu se v prvem odstavku številka »10« zamenja s številko »30«.

 

29.člen

V 98. členu se iz prvega odstavka briše besedilo »pri čemer se prva črka določi z žrebom.«.

 

30.člen

V 102. členu v drugem odstavku se črta beseda »članov« in se nadomesti z besedo »člana«.

 

31. člen

V 111. členu v drugem odstavku v besedo »dvotretinsko« vstavimo črko »j«.

 

32. člen

Spremembe in dopolnitve poslovnika začnejo veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 0073-0002/23017

Datum: 28. 9. 2017

 

 

Občina Lovrenc na Pohorju

 

Joško Manfreda, župan