New Page 1

A helyi önkormányzatokról szóló törvény (UL RS, 94/07 – egységes szerkezetbe foglalt szöveg, 27/08 - AB-határozat, 76/08, 100/08 – AB-határozat, 79/09, 14/10 – AB-határozat, 51/10, 84/10 - AB-határozat, 40/12 – ZUJF, 14/15-ZUUJFO és 76/16-odl. US) 29. cikke, A temetkezési és temetői tevékenységről szóló törvény (UL RS, 62/2016) 4. és 5. cikke, Dobronak Község Közüzemi szolgáltatóiról szóló rendelete (Dobronak Község Hivatalos közleményei 03/2011) és Dobronak Község Alapszabályának (UL RS 35/07, 02/09, 66/10 és Dobronak Község Hivatalos közleményei 02/16) 16. cikke alapján, Dobronak Község Községi Tanácsának 2018.09.20-ai, 30. rendes ülésén elfogadásra került az alábbi

 

       R E N D E L E T
Dobronak község temetői rendjéről

 

       I.        ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

 

1.   cikk

(a rendelet tartalma)

Ez a rendelet a temetői és temetkezési tevékenységeket szabályozza Dobronak község területén.

 

A temetői és temetkezési tevékenységek körébe a következők tartoznak:

-        24 órás ügyeleti szolgálat a kötelező önkormányzati közüzemi szolgáltatások és egyéb szolgáltatások körébe tartozó temetkezési tevékenységekre (az elhunyt szállítása, előkészítése és hamvasztása, temetés előkészítése és végrehajtása),

-        temetői tevékenység, amely magában foglalja a temetők kezelését és igazgatását a község (az általa kinevezett temetőkezelő) részéről.

 

A temetkezési tevékenységek szolgáltatója meg kell, hogy feleljen a temetkezési tevékenységek végzése tekintetében a rá vonatkozó, a polgári eljárásokról szóló ZPPD törvény által támasztott követelményeknek.

 

2.   cikk

                                                                      (területi hatály)

Dobronak község területén a következő temetők vannak:

-        Dobrovnak, Dobronak település számára,

-        Strehovci, Strehovci település számára,

-        Zsitkóc, Zsitkóc település számára.

 

 

Dobronak község temetőiben csak azok az elhunytak temethetők el, akik elhalálozásuk előtt Dobronak község területén állandó vagy ideiglenes lakcímmel rendelkeztek. A Dobronak község területén kívül lakott egyéb elhunytak dobronaki eltemetéséről, a temető tulajdonosának előzetes egyetértésével, a temető kezelője dönt.

A temetés időpontjáig az elhunyt földi maradványait tartalmazó koporsó vagy urna az adott temető ravatalozójában helyezendő el, a ZPPD által meghatározott esetben pedig otthon is elhelyezhető.

E temetőkben a területi illetékesség szerint kell eltemetni az elhunytakat, kivéve, ha az elhunyt még életében úgy nyilatkozott, hogy más település temetőjében kíván nyugodni, vagy ezt kívánják hozzátartozói.

A névtelen temetésre és a hamvak szétszórására szolgáló terület Dobronak temetőjében található.

 

                                                         II.       TEMETKEZÉSI TEVÉKENYSÉGEK

 

3.   cikk

                                                                 (végzésük módja)

A temetkezési tevékenységeket olyan jogi vagy természetes személy végezheti, aki megfelel a törvényes feltételeknek, intézi a temetkezési és temetői tevékenységeket, és rendelkezik az illetékes minisztérium engedélyével e tevékenységek végzésére.

A temetkezési tevékenységek körébe tartozó 24 órás ügyeleti szolgálatot az EKO-PARK d.o.o. Lendava közüzemi vállalkozás (a továbbiakban: közszolgáltató) látja el.

A közszolgáltató meg kell, hogy feleljen a 24 órás ügyeleti szolgálat ellátását szabályozó törvényes feltételeknek, és be kell, hogy tartsa a község temetői rendjét.

A 24 órás ügyeleti szolgálat körébe tartozik az elhalálozás helyétől a közszolgáltató vagy egészségügyi intézmény hűtőjéig történő minden szállítás, boncolás, szervek eltávolítása, illetve más eljárások céljából, majd az elhunytnak a közszolgáltató hűtőjébe szállítása és ottani elhelyezése, ha a törvény másként nem rendelkezik.

 

A temetkezési tevékenység, a 24 órás ügyeleti szolgálat kivételével, kereskedelmi tevékenység.

A kereskedelmi tevékenység körébe tartozó temetkezési tevékenységek a következők:

– az elhunyt szállítása a 24 órás ügyeleti szolgálat hatályán kívül (egyéb szállítás);

– az elhunyt előkészítése;

– az elhunyt elhamvasztása;

– a temetés előkészítése és lebonyolítása.

                                          III.       AZ ELHUNYT SZÁLLÍTÁSA ÉS ELŐKÉSZÍTÉSE

 

4.   cikk

                                                                (az elhunyt szállítása)

Az elhunyt az elhalálozását bizonyító okmánynak a patoanatómiai szolgáltatásokra vonatkozó előírások szerinti kiadása után szállítható.

Az elhunyt, a holttestek szállítását szabályozó előírás szerint, kizárólag halottszállító céljárművel szállítható. Nehezen hozzáférhető helyeken és kivételes időjárási körülmények között az elhunyt az adott helyen szokásos más módon is szállítható.

 

5. cikk 

                                                          (az elhunyt előkészítése)

Az elhunyt előkészítése tartalmazza a hamvasztást vagy eltemetést megelőző minden szükséges munkát.

Az elhunyt előkészítése csak a temetkezési vállalkozó megfelelő helyiségeiben, egészségügyi intézményekben vagy az elhunyt otthonában végezhető.

 

6. cikk 

                                                       (a ravatalozó használata)

Az elhunyt a temetés napján vagy legfeljebb két nappal korábban vihető a ravatalozóba, illetve a temetési szertartás helyére.

A ravatalozó használatát és nyitva tartását a közszolgáltató határozza meg. A ravatalozó zárva tartási idején oda csak a közszolgáltató előzetes engedélyével szabad belépni.

A minimális temetési szertartások kivételével kötelező a ravatalozó használata azokban a temetőkben, ahol épített ravatalozó áll.

A ravatalozó várhatóan 9 és 22 óra között tart nyitva.

A téli/nyári időszámításra átállás egybeesik az óraátállítással.

Ha az elhunyt temetését és temetési szertartását az állam vagy a község tartja, az elhunyt a temetés előtt kivételesen a temetőn kívül kijelölt helyen is elhelyezhető.

Vallási közösségek elhunyt testvérük holttestét a temetésig a vallási szertartás elvégzésére szolgáló objektumban helyezhetik el.

 

IV. A TEMETÉS ELŐKÉSZÍTÉSE ÉS LEBONYOLÍTÁSA. 

 

7. cikk

   (a temetés tartalma)

A temetés tartalma a következő:

– a temetés bejelentése,

– a temetési szertartás,

– az elhunyt eltemetése.

 

Az egyszerű temetés szabványok és normatívák alapján történik, amelyek legalább a következőket szabályozzák: a kellő méretű urnát, illetve koporsót és az elhunytat kísérő egyéb kellékeket, a síremléket, az elhunyt szállítását, az elhunyt előkészítését, a megfelelő méretű sírgödör és sírhalom, ill. szétszórási hely elkészítését (fűnyírás, cserjék visszavágása stb.), a temetési személyzetet és a minimális temetési szertartást.

 

8. cikk 

(a temetés bejelentése)

A temetést a temetés megrendelője, illetve a megrendelő által kiválasztott temetkezési szolgáltató jelenti be a temető kezelőjének.

Ha nincs megrendelő, akkor a temetést az a község jelenti be, ahol az elhunyt legutóbb állandó lakhellyel rendelkezett. Ha nem állapítható meg a legutóbbi állandó lakcím, akkor a temetést az a község jelenti be, ahol az elhunyt legutóbb ideiglenes lakhellyel rendelkezett. Ha a legutóbb ideiglenes lakcím sem állapítható meg, a temetést az a község jelenti be, ahol az illető személy elhunyt, vagy ahol megtalálták.

A bejelentéshez csatolni kell a jogosult orvos, illetve egészségügyi szervezet vagy anyakönyvi hivatal által kiállított elhalálozási okmányt.

 

9. cikk

(a temetési szertartás)

 

A temetési szertartás a végső búcsú az elhunyttól a temetés, ill. hamvasztás előtt.

A temetési szertartást és a temetést egymással egyezteti a temetés megrendelője, a közszolgáltató és a temetkezési tevékenységek végzője.

A temetési szertartás a ravatalozó előtt kijelölt helyen, illetve az elhantolás vagy a hamvak szétszórásának helyén folytatandó le.

A temetési szertartás legalább a koporsó vagy urna a ravataltól a sírig vagy a szóróhelyig történő átviteléből áll.

A temető kezelője köteles a temető/ravatalozó hirdetőtábláján vagy a környéken szokásos módon értesíteni a nyilvánosságot az elhunyt őrzéséről és a temetési szertartásról.

A temetési szertartást az elhunyt akarata szerint kell végezni, ha az nem ütközik e rendelet rendelkezéseibe. Ha az elhunyt nem rendelkezett temetése és temetési szertartása módjáról, arról a temetés megrendelője dönt. A temetési szertartás szűk családi körben is lebonyolítható, ha ez volt az elhunyt vagy legközelebbi hozzátartozói kívánsága.

A temetési szertartás a koporsó vagy urna ravatalozóból történő kiemelésével kezdődik.

Díszruhás gyászhuszárok viszik a koporsót vagy urnát a gyászmenetben és helyezik azt a sírgödörbe vagy szórják szét a hamvakat.

Ha zenés vagy zenés-énekes a temetés, akkor először a gyászzene szólal meg, majd felhangzik a gyászének. Ezt követi a beszéd.

A halottas menet a ravatalozótól vagy a temető bejárata előtt kijelölt helyről indul.   

A halottas menet rendje a következő:

Polgári temetés esetében a menet élén gyászszalagos nemzeti zászlót visznek, vagy fekete zászlót, ha idegen állampolgárt temetnek, ezt követik a kisebb gyászzászlók, a zenészek, az énekesek, a szakmai szervezetek tagjai (például vadászok, tűzoltók stb.), a koszorúk, érdemrendek, kitüntetések hordozói, a koporsó/urna vivői, majd a rokonok és egyéb résztvevők.

Ha vallási közösségek tagjai is jelen vannak, ezek szimbólumaikkal együtt közvetlenül a koporsót/urnát követik.

Egyházi temetés esetén a koporsó/urna előtt halad a pap vagy lelkész.

A sírnál a résztvevők úgy helyezkednek el, hogy közvetlenül a sír mellé állnak a hozzátartozók, valamint az érdemrendek, a kitüntetések, az állami zászló és a gyászzászlók hordozói; egyházi temetés esetén a lelkész és a kereszt is a sír mellett áll.

A koporsót/urnát a sírba helyezik. Egyházi temetés esetén ez után következik az egyházi szertartás elhantolási része.

Ez után mondják el a búcsúbeszédeket, majd a szertartás a helyileg szokásos módon befejeződik.

 

10. cikk 

(a temetési szertartás sajátosságai)

Egyesületek, egyletek (vadászok, méhészek, tűzoltók stb.), amelyek saját hagyományok szerint búcsúztatják elhunyt tagjaikat, a temetkezési szertartáson gyakorolhatják e hagyományaikat.

Ha a temetésen sortűzzel búcsúztatják az elhunytat, a sortüzes osztag vezetője felel a temetés résztvevőinek teljes biztonságáért.

 

11. cikk

(az elhunyt eltemetése)

A temetést a halálesetről és okáról jogosult személy által a patoanatómiai szolgálatra vonatkozó szabályok szerint kiállított orvosi igazolás alapján kell elvégezni.

A temetés akkor hajtható végre, ha eltelt legalább 36 óra a halál beálltának időpontjától. Súlyos természeti és egyéb katasztrófák, háború és vészhelyzet esetén tartott közös temetés kapcsán az Országos Közegészségügyi Intézet illetékes regionális egysége lerövidítheti ezt a várakozási időt.

Az elhunyt őrzésének idejét és módját, a temetési szertartást és a temetést a temető kezelője és a temetés megrendelője, illetve a temetkezési szolgáltató egyezteti egymással.

A temetés olyan tevékenységeket foglal magában, amelyek lehetővé teszik az elhunyt holttestének vagy hamvainak az elhunyt, illetve hozzátartozói akarata szerinti elhelyezését, amennyiben ezen akarat nem ütközik e rendelet rendelkezéseibe.

A temetés lehet:

-        koporsós, ahol az elhunytat koporsóba zárva helyezik a sírba,

-        urnás, ahol az elhunyt hamvait tartalmazó urnát helyezik sírba vagy kolumbáriumba, és

-        szórásos, amikor az elhunyt hamvait a temető kijelölt szóróparcellájában szórják szét.

 

A hamvak fenti bekezdésben megnevezettől eltérő elhelyezése nem megengedett.

A temetést, a temetői rend szerint, csak a temetkezési vállalkozó bonyolíthatja le.

Névtelen temetés (a vezetéknév és utónév feltüntetése nélkül) a koporsó/urna elhantolásával vagy a hamvak szétszórásával végezhető, az elhunyt akarata szerint.

Halott magzat a szülei kifejezett akarata szerint temethető/hamvasztható el, tekintet nélkül a magzat korára.

Temetkezni a temetőben kell. Temetőn kívüli temetés csak vallási közösségek tagjainak különleges temetkezési lehetőségeként engedélyezett, az önkormányzati közigazgatási szerv engedélyével.

Temetés minden nap végezhető.

 

12. cikk 

                                                          (az elhunyt kihantolása)

Az elhunyt, a hozzátartozók vagy indokoltan érdekelt más természetes vagy jogi személyek indítványára kihantolható és áthelyezhető más temetőbe, vagy az adott temető más sírhelyébe, a meglevő és az új sírhely bérlőjének, valamint a temető kezelőjének előzetes beleegyezésével. A kihantolt földi maradványok az újratemetés előtt elhamvaszthatók.

Sír felnyitása és az elhunyt rátemetése előző elhunytra a várakozási idő elteltével végezhető. Urnás temetés esetén nincs várakozási idő.

A várakozási idő az az időszak, amelyet ki kell várni az azonos sírba történt legutóbbi temetést követő rátemetés előtt. Koporsós temetés esetén a várakozási idő nem lehet rövidebb tíz évnél, de figyelembe kell venni a temető földterületének sajátosságait is.

Exhumálás csak a sírhely bérlőjének előzetes írásos beleegyezésével és az illetékes önkormányzati szerv engedélyével végezhető, meghatalmazott orvos jelenlétében, ami alól kivétel a bírósági határozattal elrendelt exhumálás.

 

13. cikk

(a temetői személyzet szolgáltatásai)

A temetői személyzet szolgáltatásai körébe a sírgödör kiásása és betemetése, a sír első rendbetétele, valamint földi maradványok exhumálása tartozik.

A temetői személyzet a temetési szertartást követő egy órán belül köteles betemetni a sírgödröt és elvégezni a sír első rendbetételét, a szomszédos sírok bolygatása nélkül.

A sír első rendbetétele a következő tevékenységekből áll: a föld elsimítása a sírhanton, a felesleges föld és az elszáradt virágok elszállítása a lerakóba, és (meglevő sír esetén) a síremlék megtisztítása, ha a temetés során beszennyeződött.

A temetői személyzet szolgáltatásai közé tartozik továbbá a koporsó vagy urna elvitele a ravatalozótól a temetési helyre és ott a sírba helyezése, vagy a szóróparcellához vitele.

 

 

V.  TEMETŐI TEVÉKENYSÉG – TEMETŐKEZELÉS

 

14. cikk

                                                                    (kezelő)

 

A temető kezelője lehet a község vagy az illetékes költségvetési végrehajtó szerv által kijelölt közjogi személy. Feladatai a következők:

1.   a temetői rend biztosítása:

-        a temető, az ott levő műtárgyak és egyéb temetői infrastruktúra fenntartása,

-        a ravatalozó bérbe adása,

-        temetői szolgáltatások végzése.

 

2. a sírhelyek bérbe adása,

3. a temető területén végzett beavatkozások nyilvántartása és engedélyezése,

4. temetési szertartási/temetési/exhumálási bejelentések fogadása, e tevékenységek időpontjának és mikéntjének egyeztetése.

Dobronak községben a temetők kezelője Dobronak község közüzemi szerve. A temetőkezelést a Dobronak község, a helyi közösség és az állami vállalat közötti megállapodás szabályozza.

 

15. cikk

    (a temetői rend)

A temető, az ott levő műtárgyak és egyéb temetői infrastruktúra fenntartása körébe tartozik a hulladékok és a hó eltakarítása, a hulladék elszállítása, a zöldterületek rendben tartása, a fák, bokrok és élősövények nyesése és gondozása, az utak karbantartása, a kezelt temetői infrastruktúra működésben tartása, a temető és az ott levő műtárgyak tiszta és rendezett állapotban tartása, a folyó fenntartási költségek (víz, áram, hulladékszállítás) fizetése, nevezetes síremlékek fenntartása, a sírokon végzett kőfaragói és más munkák végzésének felügyelése a bérleti szerződés és a temetőrendezési terv szerint, valamint a sírok bérleti szerződés szerinti, kellő és rendszeres gondozásának felügyelete.

A temető-fenntartási szolgáltatásokat a kezelő az elfogadott árjegyzék szerint kiszámlázza a sírhelyek bérlőinek.

A ravatalozó használati díja tartalmazza a ravatalozóban levő minden temetői tárgy és berendezés használatát.

A kezelő a szolgáltatások elvégzését követően a temetés/exhumálás végső megrendelőjének számlázza ki a ravatalozó bérbe adását és a temetői személyzet szolgáltatásait.

 

 

16. cikk

       (sírhely bérlése)

A sírhelyeket a kezelő adja bérletbe. A bérleti szerződést írásba kell foglalni. A szerződésnek meg kell felelnie a jelen rendelet követelményeinek.

A bérleti szerződésben a következőket kell meghatározni:

– a bérleti jogviszony alanyát, aki csak egy jogi vagy természetes személy lehet,

– a sírhely bérleti, illetve használati időtartamát,

– a sírhely fajtáját, sorszámát és nagyságát,

– a sírhelybérleti díj mértékét és fizetési módját,

– a bérlő kötelezettségeit a sír rendben tartása tekintetében,

– a szerződéses kötelezettségek megsértése esetén alkalmazandó szankciókat.

 

       17. cikk

                                                               (bérleti szerződés)

Ha a temetés végső megrendelőjének a temetés bejelentésekor nincs bérelt sírhelye, akkor a kezelővel köteles bérleti szerződést kötni a temetés megrendelése előtt; ez alól kivétel a szóróparcellás vagy a temető területén kívüli temetés.

A bérleti szerződést a temetés végső megrendelőjének írásos jóváhagyásával más természetes vagy jogi személy is megkötheti a temető kezelőjével. Ha senki más nem köt bérleti szerződést a temető kezelőjével a végső megrendelő írásos jóváhagyásával, akkor a szerződést a temetés végső megrendelője köteles megkötni, az előző bekezdés szerint.

A sírhely bérlőjének halála esetén a bérlő örököseinek meg kell egyezniük arról, hogy melyikükre szálljon a sírhely bérleti joga. Előnyt élvez a sírhely bérleti jogának átvételénél az a személy, aki az elhunyt bérlő temetési költségeit fizette.

Az előző bekezdés rendelkezéseit értelemszerűen kell alkalmazni arra az esetre, amikor az elhunyt bérlő több sírhelyet is bérelt.

A bérleti jogviszony átruházható más érdekeltre, a bérleti szerződés szerinti feltételekkel. A bérleti jogviszony átruházása díjmentes. A feltételek nem akadályozhatják az átruházást.

Ha a sírhely bérlőjének örököse nem él a sírhelyre vonatkozó jogával a bérlő halálát követő 90 napon belül, akkor elveszti jogát a sírhely bérlésére.

A sírhely bérlője köteles rendben tartani a sírt és betartani a jelen rendelet és a bérleti szerződés előírásait.

A sírhelyet a bérlő meghatározatlan időre bérli.

 

18. cikk

(a bérbevevő kötelességei)

A sírhelyek bérlői kötelesek:

-        bérleti szerződést kötni,

-        rendben tartani a sírokat és a sírok köztes tereit,

-        betartani a bérleti szerződés minden rendelkezését,

-        rendszeresen fizetni a sírhely bérleti díját,

-        gondoskodni a sírról a temetői tervvel és a közszolgáltató rendelkezéseivel összhangban.

 

    19. cikk

   (a bérlet időtartama)

A kezelő a következő esetekben bontja fel a szerződést:

– Ha előzetes figyelmeztetés ellenére sem fizették be az előző évi sírhelybérleti díjat;

– ha a bérbevevő nem gondozza a sírt a jelen rendelet és a bérleti szerződés előírásai szerint,

– a temető felszámolása esetén,

– ha erre a temetőrendezési terv miatt szükség van.

 

A szerződés felbontását követően a sírhely a várakozási idő elteltéig elhagyottnak minősül, és utána kiüríthető és más bérlőnek bérbe adható. A síremlék eltávolítása és a várakozási idő letelte (és a sírhely más bérbevevőnek adása) közötti időszakban az elhagyott sír minimális gondozását a temető kezelője végzi. A jelen cikk előző bekezdése szerinti gondozás forrásait a temető kezelője biztosítja.

A sírhely bérlője a szerződés felbontását követő 30 napon belül saját költségén köteles eltávolítani minden síremléket. Ennek elmulasztása esetén a sírhely szanálását a temető kezelője végzi el, a bérlő költségére.

A kulturális örökségnek vagy műemléknek minősülő síremlékeket tilos eltávolítani, hacsak a kulturális örökségvédelmi minisztérium ettől eltérően nem rendelkezik, és ezeket a sírral együtt kell bérbe adni.

Új sírhely első bérbeadásakor a végső bérbevevő csak egy sírhelyet kaphat.

 

20 cikk

(sírhelydíj)

A sírhely bérléséért a bérbevevő éves sírhelydíjat fizet.

A sír első bérbeadásakor a sírhelydíjat az éves időszak végéig arányos havi részletekben kell fizetni.

Ha a bérbevevő a várakozási idő letelte előtt kíván elállni a bérleti szerződéstől, köteles kifizetni a várakozási idő végéig esedékes sírhelydíjat.

A katonasírok után nem kell sírhelydíjat fizetni.

A sírhelydíj az adott típusú sírhelyek éves kezelési díjának az összes sírtípus összdíjának egységsírra vetített aránya alapján kiszámított arányos része.

A különböző sírtípusok sírhelydíjának egységsár-szorzótényezője a következő:

-        2-szeres kettős sír esetén, 

-        4-szeres családi sír esetén,

-        0,75-szörös gyermeksír esetén, és

-        1-szeres urnasír esetén.

 

A sírhelydíjat a temető kezelőjének javaslata alapján a község állapítja meg, az esetleges temetési díj és a temető kezelésére szolgáló egyéb források figyelembe vételével.

A sírhelydíj fedezi a temető rendben tartásának, a sírok bérbe adásának és a nyilvántartások vezetésének költségeit.

21. cikk 

(a kezelő által vezetett nyilvántartások)

A temető kezelője, minden temetőre vonatkozóan, a következőket köteles elkészíteni és vezetni:

-        parcellák, típusok és sírok szerint részletezett temetői katasztert és tervrajzot készíteni, megfelelő jelölésekkel, és ezekről megfelelő nyilvántartást vezetni, bejelölt műtárgyakkal és kommunális kapcsolatokkal,

-        összeállítani és naprakészen tartani a sírhelybérlők és eltemetett személyek sírok szerint részletezett nyilvántartását, valamint azon elhamvasztottak nyilvántartását, akik hamvait a temetőben vagy azon kívül szétszórták. A nyilvántartásban szereplő adatokat a temetkezési és temetői tevékenységeket szabályozó törvény írja elő, és ezek az adatok a törvény által személyes adatok kezelésére felhatalmazott jogosultak számára hozzáférhetők.

 

A kezelő köteles tíz évig megőrzött nyilvántartást vezetni a temetőben nyugvó elhunytakról és sírokról, kataszterrel és névjegyzékkel a sírhelyek bérlőiről.

 

22. cikk 

(engedélyezés)

A kezelő engedélyezi síremlékek és egyéb sírhelyi műtárgyak felállítását, javítását és eltávolítását a temető területén, valamint olyan elhunytak eltemetését Dobronak község területén, a ZPPD-vel és a jelen rendelettel összhangban, akik Dobronak községen kívül rendelkeztek (állandó vagy ideiglenes) lakóhellyel. A kulturális örökségnek vagy műemléknek minősülő műtárgyakat a kulturális örökségvédelmi előírások szerint kell kezelni.

A kőfaragókat, kertészeket és más temetői szolgáltatókat egyenjogúan kell kezelni.

A kezelőnek a hiánytalan kérelem kézhezvételétől számított három napon belül döntenie kell az engedélyezésről, a kulturális örökségnek vagy műemléknek minősülő műtárgyak esetét kivéve.

A kérelmező előző bekezdés szerinti kérelme elutasítását kifogásoló beadványát a polgármester bírálja el, 15 napos határidővel. A polgármester döntése végleges és megfellebbezhetetlen.

Az engedélyezési díj csak az engedély kiadásával kapcsolatos közvetlen költségeket fedezi. Ha az első bekezdés szerinti munkálatok kapcsán a kezelőnek költségei merülnek fel, ezeket az engedély kérője meg kell, hogy térítse.

A temető területén végzendő egyéb munkálatokról (betűk vésése és festése, síremlékek és egyéb sírhelyi műtárgyak tisztítása, kertészeti munkák) a kivitelezőnek csak a kivitelezési határidőről kell értesítenie a kezelőt. Az értesítés díjmentes.

A kezelő a ZPPD, a jelen rendelet és az általános igazgatási eljárást szabályozó törvény rendelkezései szerint engedélyezi az exhumálást és temetést.

 

VI.TEMETŐI TEVÉKENYSÉG – TEMETŐRENDEZÉS

 

23. cikk 

    (temetőrendezés)

Temetőrendezés alá a következők tartoznak:

-        temető építése,

-        meglevő temető bővítése,

-        temető felszámolása,

-        temetői műtárgyak és egyéb temetői infrastruktúra építése,

-        a temető felosztása sírtípusok szerint.

 

A község, területrendezési dokumentumaiban, legalább 30 évnyi temetéshez elegendő temetkezési helyet köteles kijelölni. Ennek kapcsán figyelembe kell, hogy vegye az esetleges elemi és egyéb csapások, háborúk és rendkívüli helyzetek miatt megnövekedő temetési igényeket.

A község köteles eszközöket biztosítani temető, temetői műtárgyak és egyéb temetői infrastruktúra építésére és bővítésére a községi területrendezési aktusban kijelölt területen.

Az előző bekezdés rendelkezéseinek fenntartásával a jelen cikk első bekezdésében szereplő olyan beavatkozások, illetve tevékenységek esetében, amelyek kulturális örökségvédelmi jogszabályok hatálya alá esnek, teljesíteni kell a kultúra- és műemlékvédelmi feltételeket és rendelkezéseket, és be kell szerezni rájuk a műemlékvédelmi engedélyt.

Új temető létesítésére és meglevő temető bővítésére csak olyan földterület jelölhető ki, amely nem mocsaras vagy belvizes, és ahol a csapadék vagy a talajvíz nem hat működő forrásokra, víznyerő helyekre, kutakra, halastavakra, vizes pihenőhelyekre és hasonlókra.

Az új temetőt megfelelően be kell keríteni és el kell határolni más létesítményektől és műtárgyaktól.

 

24. cikk 

                                                               (sírok fajtái)

Minden temető esetében parcellázási tervet kell készíteni és sírhely nyilvántartást kell vezetni.

Temetőkben a következő sírfajták és temetési területek engedélyezettek:

-        egyes sírok, kettős sírok, gyermeksírok,

-        urnasírok (kolumbáriumok),

-        névtelen temetési terület,

-        szóróparcella.

 

Dobronak községben a meglevőkön kívül új temetők nem engedélyezettek.

Ha egy temetőben katonasírok is vannak, ezek védelméről a katonasírokra vonatkozó jogszabály rendelkezik.

25. cikk 

                        (a sírok meghatározása)

Egyes sírok azok, ahová felnőtt személyek temethetők. Egyes sírokba koporsók és urnák temethetők.

Kettős sírok azok, ahol két koporsó azonos szintmagasságban egymás mellé temethető.

 Kettős sírokba koporsók mellett urnák is temethetők.

Gyermeksírok azok, ahová gyermekek temethetők. Gyermeksírokba gyermekek koporsói és urnái temethetők.

Nagy sírhely a normál sírhelynél nagyobb méretű sírhely. Új nagy sírhelyek nem engedélyezhetők.

Urnasírok készíthetők a talajban és falban.

Névtelen temetési hely az a temetői parcella, amely a felosztási tervben erre van kijelölve és ahol a koporsók és urnák az elhunyt nevének feltüntetése nélkül temethetők el. A névtelenül eltemetett elhunytakról a temető kezelője nyilvántartást vezet. A névtelen temetési helyen közös helyet kell kijelölni virágok elhelyezésére és gyertyagyújtásra.

Szóróparcella a temető azon helye, ahol az elhunytak hamvai szétszórhatók. Az elhunytak neve, a névtelen temetés kivételével, a temetés megrendelőjének kívánságára feltüntethető közös síremléken. A szóróparcellán közös helyet kell kijelölni virágok elhelyezésére és gyertyagyújtásra. E helyen kívül nem helyezhetők el virágok vagy más tárgyak és nem gyújthatók gyertyák, és a szóróparcellára, munkavégzés céljából, kizárólag a temető-karbantartók léphetnek.

 

26. cikk 

(a sírok méretei)

A koporsós sírok mélysége legalább 1,8 m. Az egyes sír szélessége legfeljebb 0,8 m, hosszúsága legfeljebb 2,2 m. A kettős sír szélessége legfeljebb 1,6 m, hosszúsága legfeljebb 2,2 m. Gyermeksírokra a kezelő megfelelő kisebb méreteket határozhat meg; szélességük legfeljebb 1,0 m, hosszúságuk 1,2 és 2,3 m közötti lehet. A sír legfeljebb 30 cm-rel emelkedhet a talaj szintje fölé.

Urnasír mélysége legalább 0,7 m, szélessége 0,6, hosszúsága a kiemelkedő részek nélkül 0,8 m, kiemelkedő részekkel együtt 1,0 m lehet.

A sírhely hosszúsága legfeljebb 2,6 m, szélessége egyes sír esetén legfeljebb 1,0 m, kettős sír esetén legfeljebb 2,0 m. A sírsorok közötti út szélessége legalább 0,3 m legyen. A síremlékek, felépítmények és egyéb sírrészek nem nyúlhatnak túl a sírhelyre meghatározott határméreteken, magasságuk pedig legfeljebb 1,5 m lehet, a már meglevők kivételével.

A temetők új területein vagy az új temetőkben figyelembe kell venni a temető parcellákra és sírokra felosztási tervét.

 

VII. TEMETŐK RENDJÉNEK, TISZTASÁGÁNAK ÉS CSENDJÉNEK MEGŐRZÉSE 

 

27. cikk 

                                                                  (tiltások)

Temetők területén nem megengedettek a következők:

-        karbantartási munkák végzése a temetőben, temetői műtárgyakon és egyéb infrastruktúrán vasár- és ünnepnapokon;

-        méltatlan viselkedés, például kiabálás, hangos nevetés, randalírozás és a sírokra, sírhelyekre lépés;

-        szemét és hulladék lerakása, eldobása az erre kijelölt helyeken kívül;

-        a temető területének és műtárgyainak egyéb módon történő beszennyezése;

-        a ravatalozó, sírok, növények és egyéb helyek és tárgyak rongálása;

-        állatok bevitele a temetőbe;

-        behajtás kerékpárral és gépjárművel, illetve ezek parkolása a temetőben;

-        tárgyak, dolgok eltulajdonítása idegen sírokról, sírhelyekről és műtárgyakról.

 

Építési, kőfaragó, fémipari és egyéb temetőfenntartási tevékenységek és ezekhez kapcsolódó szállítások csak a kezelő engedélyével végezhetők, a temetési szertartások idején kívül. E tevékenységeket be kell szüntetni legalább 2 órával az ilyen szertartások előtt és csak legalább 2 órával a szertartások vége után szabad folytatni.

A sírok és síremlékek felállítása vagy felújítása után keletkező anyag- és földmaradékot tilos a temetőben hagyni vagy hulladék elhelyezésére szolgáló konténerekbe, szemétgyűjtőkbe helyezni.

Az elhunyt őrzése és a temetési szertartások idején nem szabad a ravatalozó közvetlen közelében és a temető területén az őrzést és szertartást zavaró (például zajjal járó) tevékenységeket végezni, kiabálni és hasonló zavart okozni.

 

28. cikk 

                                                    (a kezelő kötelezettségei)

A kezelő köteles:

-        gondoskodni a temető és közvetlen környezete rendjéről és tisztaságáról,

-        gondoskodni a ravatalozó és környezete rendben tartásáról és folyamatos karbantartásáról,

-        fogadni temetési szertartások/temetések/exhumálások bejelentését és egyeztetni ezek időpontját a temetés megrendelőjével, illetve a megrendelő temetkezési szolgáltatójával.

 

29. cikk

                                                (sírhelyek bérlőinek kötelezettségei)

 

A sírhelyek bérlői kötelesek rendben tartani a sírokat.

Ha a sír annyira elhanyagolt, hogy rontja a szomszédos sírok és a temető megjelenését, akkor elhagyottnak tekintendő. Ilyen esetekben a kezelő köteles felszólítani a bérlőt, hogy legkésőbb két hónapon belül tegye rendbe a sírt. A rendbetétel elmulasztása esetében a sír elhagyottnak tekintendő a várakozási idő elteltéig.

 

VIII. ÁRAK

 

30. cikk

(temetői és szolgáltatási díjak)

A temető, temetői műtárgyak és eszközök és a temetői infrastruktúra használatának és a sírhelydíjaknak az egységes árjegyzékét a közszolgáltató (a temető kezelője) készíti el és Dobronak község tanácsa határozatban fogadja el.

Dobronak község tanácsa a határozatban meghatározhatja adott temető temetési díját is, amit a temetkezési szolgáltató, illetve a temetés megrendelője köteles a közszolgáltatónak fizetni.

A 24 órás ügyeleti szolgálat árának kalkulációs módszerét a Szlovén Köztársaság Kormánya határozza meg. Az így kiszámított árakat a közszolgáltató előterjesztése alapján Dobronak község tanácsa határozatban fogadja el.

A temetési szolgáltatások egyéb árai piaci alapon határozhatók meg.

 

31. cikk

(a 24 órás ügyeleti szolgálat biztosítása)

A 24 órás ügyeleti szolgálat árát a közszolgáltató terjeszti elő, a Szlovén Köztársaság Kormányának az árképzési módszertant szabályozó rendelete alapján, és a községi önkormányzat hagyja jóvá.

A 24 órás ügyeleti szolgálat költségei közé tartoznak a szállítások és a hűtőhelyek költségei, valamint a szolgálat ellátásával kapcsolatban felmerült egyéb általános költségek.

 

32. cikk

   (a temetési díjak kifizetése)

 

A temetés megrendelője temetési díjat köteles fizetni.

Ha a temetésnek nincs megrendelője, a temetést az azt bejelentő község fizeti. A fizető fél lehet természetes vagy jogi személy.

Az alap temetésért fizetendő összeg nem haladhatja meg a temetési költségek fedezésére és családtag halála esetén folyósítható rendkívüli pénzügyi szociális segély különleges formájának a társadalombiztosítási ellátásokra vonatkozó törvényben meghatározott összegét. A temetkezési szolgáltató köteles biztosítani az előző mondatban szereplő alap temetés lehetőségét.

Állami szervek vagy más közmeghatalmazottak igényére végzett temetési szolgáltatásokért e szolgáltatások megrendelője fizet.

A temetési szolgáltatások és anyagok árjegyzékét látható helyen elérhetővé kell tenni a megrendelő számára a temetkezési szolgáltató hivatalos helyiségeiben, vagy a szolgáltató webhelyén, illetve helyileg szokásos módon nyilvánosságra kell hozni. A temetkezési szolgáltató számláján világosan és áttekinthetően kell, hogy szerepeljenek az elvégzett temetési szolgáltatások és felhasznált anyagok, eszközök.

E cikk rendelkezései értelemszerűen alkalmazandók a 24 órás ügyeleti szolgálat költségeire is.

IX. FELÜGYELET

 

33. cikk 

(a rendelet betartása feletti felügyelet gyakorlása) 

A felügyeletet a jelen rendelet betartása felett a község felügyeleti szerve gyakorolja, és hoz intézkedéseket, illetve szankciókat a temetési és temetői tevékenységeket szabályozó törvény szerint.

X. BÜNTETŐ RENDELKEZÉSEK

 

34. cikk

(büntetések)

A vonatkozó büntetéseket a temetési és temetői tevékenységeket szabályozó törvény határozza meg.

 

XI. ÁTMENETI ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

 

35. cikk

A jelen rendelet hatályba lépésével hatályát veszti Dobronak Község 2005. 07. 27-i 032-5/2005 számú rendelete a temetői és temetési tevékenységekről és a temetők kezeléséről (Dobronak Község Hivatalos Közleményei, V. évfolyam, 3 – 19.10.2005. szám).

 

36. cikk

Jelen rendelet a Dobronak Község Hivatalos Közleményeiben való közzétételt követő tizenötödik napon lép hatályba.

Szám: 030-0001/2014-141/2018

Dátum: 2018. szeptember 20.

 

 

                                                                                                Župan – Polgármester
                                                                                         Marjan Kardinar, okl. agrármérnök