New Page 2

Na podlagi Zakona o uresničevanju javnega interesa na področju kulture (Uradni list RS št. 77/07-UPB, 56/08,4/10, 20/11 in 111/13) 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB2, 27/08 – Odl. US, 67/08 in 79/09), 30. Zakona o stvarnem premoženju države in lokalne samoupravne skupnosti (Uradni list RS št. 86/10, 75/12, 47/13 - ZDU-1G, 50/14 in 90/14 - ZDU-1I) 2. in 7. člena Zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 11/11 – UPB4) Lokalnega programa kulture (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 2/2015) in 15. člena Statuta Občine Vodice (Uradno glasilo Občine Vodice, št 7/2014) je Občinski svet Občine Vodice na 5. redni seji dne 19.2.2015 sprejel

PRAVILNIK

o vrednotenju kulturnih programov v

Občini Vodice

1. člen

Predmet Pravilnika o vrednotenju kulturnih programov v občini Vodice je določitev postopkov, pogojev, meril in kriterijev za izvajanje, ovrednotenje in razdelitev sredstev za sofinanciranje dejavnosti na področju kulture v občini Vodice in pridobitev prostorov za izvajanje dejavnosti v najem.

2. člen

Pravico do sofinanciranja kulturnih programov imajo izvajalci, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

– so društva, registrirana za izvajanje kulturne dejavnosti in s svojim dosedanjim delom izkazujejo pričakovano kakovost, oz. v okviru svojega društva izvajajo kulturno dejavnost, primerljivo dejavnosti kulturnih društev (npr. pevski zbor v okviru društva upokojencev) in imajo urejeno evidenco o članstvu, plačani članarini in ostalo dokumentacijo, kot to določa Zakon o društvih – dejavnost opravljajo na neprofitni osnovi;

– so zasebniki na področju kulture, ki so vpisani v razvid samostojnih ustvarjalcev pri ministrstvu, pristojnem za kulturo, oz.

– so zavodi, registrirani za opravljanje dejavnosti s področja kulture;

– imajo sedež na območju občine Vodice in zagotovljene osnovne materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske možnosti za uresničitev načrtovanih aktivnosti na področju kulture;

– občinski upravi vsako leto redno predložijo poročilo o realizaciji programov, poročila o doseženih uspehih na občinskih, regionalnih in državnih tekmovanjih, če so se jih udeležili ter načrt aktivnosti za prihodnje leto.

3. člen

Iz proračuna Občine Vodice se praviloma sofinancira:

– dejavnost registriranih kulturnih društev in njihovih sekcij, skupin in posameznikov za

– glasbeno dejavnost,

– plesno in folklorno dejavnost,

– gledališko in lutkovno dejavnost,

– likovno dejavnost,

– literarno dejavnost in založništvo,

– filmsko, video produkcijo ter fotografijo,

– izobraževalno in raziskovalno dejavnost s področja kulture,

– dejavnost širjenja kulture med občane,

– nove medije,

– sodelovanje na občinskih, regijskih, državnih srečanjih in na srečanjih v tujini,

– kulturne prireditve, projekti in akcije,

– drugi programi, ki dosežejo vsebinsko učinkovitost.

Občina Vodice lahko financira ali sofinancira kulturne programe oziroma projekte na različnih nivojih, kot so: občinski, medobčinski, regijski, državni nivo ali nivo mednarodnega sodelovanja in druge vsebine skladno z Lokalnim programom kulture.

4. člen

Sredstva se dodeljujejo na podlagi vsakoletnega razpisa. ki ga objavi župan Občine Vodice. Javni razpis se objavi na spletni strani Občine Vodice in v javnem občinskem glasilu.

Skupni obseg sofinanciranja kulturnih programov in projektov potrdi Občinski svet Občine Vodice s sprejemom proračuna za posamezno proračunsko leto.

Projekti in dejavnosti na področju kulture se sofinancirajo le do višine razpoložljivih sredstev v proračunu Občine Vodice.

5. člen

Postopek dodelitve finančnih sredstev izvajalcem po sprejemu proračuna poteka po naslednjem zaporedju:

– priprava in objava javnega razpisa za zbiranje predlogov za dodelitev sredstev za sofinanciranje kulturnih programov (v nadaljevanju: javni razpis),

– zbiranje vlog,

– strokovno ocenjevanje prispelih vlog,

– odločitev o predlogih za sofinanciranje kulturnih programov in projektov,

– obveščanje predlagateljev o odločitvi,

– sklepanje pogodb,

– spremljanje izvajanja pogodb in nakazilo pripadajočih finančnih sredstev,

– obravnava poročil o izvedbi programov in projektov ter ocena skladnosti s pogodbenimi obveznostmi.

6. člen

Pogoji, kriteriji in merila za ocenjevanje in vrednotenje programov in projektov sofinanciranja so obvezni in sestavni del tega pravilnika. Občinska uprava ter predlagatelji programov in projektov se pri pripravljanju, sprejemanju in izvajanju odločitev o izbiri kulturnih programov, ki jih iz občinskega proračuna sofinancira Občina, ravnajo po merilih in kriterijih, ki so sestavni del tega pravilnika.

7. člen

Objava razpisa mora vsebovati:

– podatke o naročniku (naziv, naslov, matična številka, davčna številka, številka transakcijskega računa ipd. ),

– predmet javnega razpisa,

– navedbo prijaviteljev, ki se lahko prijavijo na razpis,

– pogoje, ki jih morajo izpolnjevati prijavitelji, njihovi kulturni programi in projekti,

– določitev obdobja za porabo sredstev,

– razpisni rok, način oddaje vlog,

– navedbo oseb, pristojnih za posredovanje informacij v zvezi z razpisom,

– informacijo o razpisni dokumentaciji

– okvirno vrednost razpoložljivih sredstev, namenjenih za predmet javnega razpisa,

– merila, po katerem se bo posamezen program oziroma projekt točkoval,

– razpisni rok,

– način pošiljanja in vsebino vlog,

– rok v katerem bodo predlagatelji obveščeni o izidu javnega razpisa.

Razpis mora trajati najmanj en mesec.

8. člen

Vloge, ki ne izpolnjujejo pogojev za finančna sredstva se s

sklepom zavržejo.

9. člen

Dodelitev sredstev se uredi z ustrezno pogodbo o financiranju dejavnosti, ki jo z izvajalci sklene Občina Vodice.

Izvajalci kulturne dejavnosti so dolžni spoštovati določila pogodbe.

Če občinska uprava Občine Vodice ugotovi, da izvajalec ne izpolnjuje pogodbenih obveznosti, mu lahko zadrži izplačilo še neizplačanih sredstev ali zahteva vrnitev v ta namen že dodeljenih sredstev.

Če izvajalec sredstev ne uporabi namensko, občina Vodice prekine pogodbo in zahteva vračilo nenamensko porabljenih sredstev.

Izvajalec, ki krši določila drugega in tretjega odstavka tega člena, ne more kandidirati za sredstva iz proračuna ob naslednjem razpisu.

10. člen

Vrednotenje programov oziroma projektov na podlagi meril in kriterijev tega Pravilnika in ob upoštevanju specifičnosti posameznih programov oziroma projektov opravi tri članska komisija, ki jo imenuje župan. Komisijo sestavljajo trije člani občinske uprave. Komisija na podlagi javnega razpisa obravnava

le tiste vloge, ki v roku prispejo na že pripravljeni razpisni dokumentaciji.

O višini zneska sofinanciranja programov oziroma projektov občinska uprava izda sklep. Na sklep je dovoljena pritožba v roku petnajst dni od prejema sklepa. O pritožbi odloči župan.

Njegova odločitev je dokončna. Z izbranim prijaviteljem se sklene pogodba o sofinanciranju. Pogodba vsebuje:

– naziv, naslov prijavitelja, matična in davčna številka ter številko transakcijskega računa,

– namen, za katerega se sofinancirajo sredstva iz občinskega proračuna,

– višino dodeljenih sredstev,

– način nadzora,

– terminski okvir porabe sredstev

– določilo, da mora prejemnik ob nenamenski porabi sredstva vrniti v občinski proračun,

– dolžnost oddaje poročila o izvedenem programu oziroma projektu,

– nadzor nad porabo sredstev,

– druge medsebojne pravice in obveznosti.

Prejemniki sredstev v skladu s tem pravilnikom so dolžni aktivno sodelovati pri pripravi in izvedbi določenih programov in prireditev v organizaciji Občine Vodice.

12. člen

Ne glede na določbe akta s katerim se ureja oddaja nepremičnega premoženja Občine Vodice v najem, se nepremičninsko premoženje, ki ga začasno ne potrebuje noben uporabnik, lahko odda v brezplačno uporabo z neposredno pogodbo kulturnim društvom, ki delujejo v (lokalnem) javnem interesu za opravljanje dejavnosti, za katero so ustanovljena in v skladu s programom kulture v občini Vodice.

V ta namen Občina Vodice objavi poziv na podlagi katerega lahko društva podajo svoj interes za uporabo občinskih prostorov za izvajanje svojega programa v določenem obdobju.

13. člen

Predmet tega pravilnika niso sredstva za vzdrževanje in investicije v prostor za kulturno dejavnost in spomeniško varstvene akcije, medtem ko društva lahko na podlagi meril in kriterijev kandidirajo za sredstva namenjena nabavi instrumentov, oblek ipd. Med materialne stroške se lahko uvrstijo izdatki za povrnitev potnih stroškov, za honorar drugim nastopajočim (pevci/instrumentalisti substituti ali solisti ipd.)

14. člen

Merila in kriteriji so priloga tega pravilnika in njegov sestavni del. Uporabljajo se kot izhodišče za financiranje v skladu z dejanskim obsegom in kakovostjo dejavnosti in z višino proračunskih sredstev za delovanje kulturnih dejavnosti. Merila so določena v točkah. Vrednost točke se izračuna za vsako proračunsko leto posebej in je odvisna od višine sredstev, ki so v proračunu Občine Vodice določena za sofinanciranje izvajanja kulturnih dejavnosti. Vrednost točke se določi s seštevkom točk vseh ocenjenih programov oziroma projektov. Tako dobljena vrednost točke se pomnoži s skupnim številom zbranih točk za program oziroma posamezen projekt. Na ta način dobimo višino sredstev sofinanciranja posameznega programa oziroma projekta. Vrednost točke za tekoče proračunsko leto s sklepom določi župan Občine Vodice.

15. člen

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o vrednotenju kulturnih programov v občini Vodice (Uradno glasilo Občine Vodice št. 4/2004 in 7/2004)

16. člen

Ta pravilnik začne veljati 15 dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Vodice.

 

Datum: 20. 2. 2015

Številka: 201-03/2015-002

 

Župan Občine Vodice

Aco Franc Šuštar, l.r.

 

 

Merila in kriteriji za sofinanciranje programov in projektov na področju kulture v občini Vodice so priloga Pravilniku in njegov sestavni del

 

MERILA IN KRITERIJI ZA SOFINANCIRANJE

PROGRAMOV IN PROJEKTOV NA PODROČJU

KULTURE V OBČINI VODICE

 

 

VRSTA PROGRAMA

ŠTEVILO TOČK

 

1. PEVSKI ZBORI

Pogoj: najmanj 4 nastopi letno. Priznano je maksimalno 45 vaj letno

 

 

PROGRAMSKI STROŠKI NA VAJO:

6 točk

 

IZOBRAŽEVANJE

(maksimalno 1 program izpopolnjevanja)

 

 

Stroški na izpopolnjevanje:

20 točk

 

STROŠKI NA NASTOP:

 

 

- do 5 nastopov na območju občine

15 točk/nastop

 

- do 3 nastopov na regijski oz. državni prireditvi

50 točk/nastop

 

- do 2 nastopov na prireditvi v tujini

25 točk/nastop

 

ORGANIZACIJA LETNEGA KONCERTA:

100 točk

 

MATERIALNI STROŠKI NA SEZONO: (potni stroški, najemnina opreme, računovodske storitve, nabava inštrumentov in uniform, honorar solistom, SAZAS, najem prostorov...)

 

 

- do 9 članov

20 točk

 

- od 10 do 18 članov

30 točk

 

- od 19 članov naprej

40 točk

 

2. GODBENO DRUŠTVO

Pogoj: najmanj 8 nastopov letno Priznano je maksimalno 90 vaj letno

 

 

PROGRAMSKI STROŠKI NA VAJO:

9 točk

 

IZOBRAŽEVANJE

(maksimalno 1 program izpopolnjevanja)

 

 

Stroški na izpopolnjevanje:

20 točk

 

Poučevanje godbenih instrumentov (trobila ipd.)

20 točk / instrument

 

STROŠKI NA NASTOP:

 

 

- do 10 nastopov na območju Občine Vodice

15 točk/nastop

 

- do 6 nastopov na regijski oz. državni ravni

50 točk/nastop

 

- do 5 nastopov na prireditvi v tujini

25 točk/nastop

 

ORGANIZACIJA LETNEGA KONCERTA:

100 točk

 

MATERIALNI STROŠKI NA SEZONO: (potni stroški, najemnina opreme, računovodske storitve, nabava inštrumentov in uniform, honorar solistom, SAZAS, najem prostorov ...)

 

 

- do 9 članov

20 točk

 

- od 10 do 18 članov

30 točk

 

- od 19 članov naprej

40 točk

 

3. DRAMSKA, GLEDALIŠKA, LUTKOVNA SKUPINA

Pogoj: najmanj 1 predstava letno.

Prizna se največ 30 vaj (po 2 šolski uri) na

predstavo.

 

 

PROGRAMSKI STROŠKI NA VAJO:

6 točke

 

STROŠKI NA PREDSTAVO, NASTOP:

 

 

- do 3 nastopov na območju Občine Vodice

15 točk

 

- do 2 nastopov na območju regije, države

50 točk/nastop

 

- do 1 nastopov v tujini

25 točk/nastop

MATERIALNI STROŠKI NA SEZONO: (potni stroški, najemnina opreme, računovodske storitve, nabava inštrumentov in uniform, honorar solistom, SAZAS, najem prostorov...)

 

- do 9 članov

20 točk

- od 10 do 18 članov

30 točk

- od 19 članov naprej

40 točk

IZOBRAŽEVANJE (maksimalno 1 program)

 

Stroški na izpopolnjevanje:

20 točk

4. KULTURNA DRUŠTVA

Pogoj: najmanj 4 projekti oz. prireditve letno Prizna se največ 12 projektov, prireditev letno.

 

MATERIALNI STROŠKI NA SEZONO: (potni stroški, najemnina opreme, računovodske storitve, nabava opreme in uniform, honorar solistom, najem prostorov, SAZAS...)

 

- do 9 članov

10 točk

- od 10 do 18 članov

20 točk

- od 19 članov naprej

30 točk

ORGANIZACIJA PRIREDITVE, PROJEKTA:

od 30 do 150 točk

5. LIKOVNA, FOTOGRAFSKA, VIDEO IN FILMSKA SKUPINA

Pogoj: najmanj 1 razstava, projekcija letno.

 

IZOBRAŽEVANJE (maksimalno 3 programi izpopolnjevanja)

 

Stroški na izpopolnjevanje:

20 točk/ izpopolnjevanje

STROŠKI NA RAZSTAVO, PROJEKCIJO:

 

do 10 razstav, projekcij na območju Občine Vodice

15 točk/izvedbo

do 4 razstave, projekcije na regijski oz. državni ravni

50 točk/izvedbo

do 4 razstave, projekcije v tujini

30 točk/izvedbo

MATERIALNI STROŠKI NA SEZONO: (potni stroški, najemnina opreme, računovodske storitve, ...)

 

- do 20 članov

15 točk

- od 21 članov naprej

25 točk

6. LITERARNA, GLASBENA, VIDEO DELA

 

IZID KNJIGE

od 10 do 80 točk

CD

od 10 do 100 točk

DVD

od 10 do 150 točk

7. DRUGI PROGRAMI in GLASBENE SKUPINE

 

skupine

 

Drugi programi, ki dokažejo vsebinsko učinkovitost, se ovrednotijo v skladu in sorazmerju z merili, ki veljajo za podobne zvrsti kulturnih programov.