New Page 1

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93), 26. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 32/93), 5., 25. in 241. člena Zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 36/83, 42/85, 2/86, 47/87, 5/90 ter Uradni list RS, št. 10/91, 13/93 in 66/93) in 16. člena statuta Občine Kanal ob Soči (časopis OKO, št. 1/95) je Občinski svet Občine Kanal ob Soči na svoji seji dne 27.10.1997 sprejel naslednji

ODLOK

o ravnanju s komunalnemu odpadki na območju Občine Kanal ob Soči

I. Splošne določbe

1.člen

S tem odlokom se določajo vrste komunalnih odpadkov (v nadaljnjem besedilu: odpadki), njihovo zbiranje, odvažanje in odlaganje (v nadaljnjem besedilu: ravnanje), način obračuna ravnanja, ukrepi za preprečevanje odlaganja odpadkov na divjih odlagališčih ter nadzor nad izvajanjem tega odloka.

2.člen

Ravnanje z odpadki po tem odloku se organizira tako, da je zagotovljeno:

  1. preprečevanje nastajanja in zmanjševanje odpadkov,
  1. preprečevanje neorganiziranega oziroma divjega odlaganja odpadkov,
  1. ločeno zbiranje odpadkov na izvoru njihovega nastajanja,
  1. vračanje odpadkov v ponovno uporabo,
  1. uveljavitev načela ˝stroške nosi povzročitelj˝.

Neorganizirano in divje odlaganje odpadkov ni dovoljeno.

3.člen

Skrb za okolju neškodljivo ravnanje z odpadki po tem odloku prevzamejo:

-        Občina Kanal ob Soči,

-        izvajalci javne službe ravnanja z odpadki (v nadaljnjem besedilu: izvajalci),

-        pravne in fizične osebe, pri katerih nastajajo odpadki in s tem povzročajo obremenitve (v nadaljnjem besedilu: povzročitelji).     

4.člen

Na področju ravnanja z odpadki se vzpostavi naslednji sistem:

  1. ločeno zbiranje odpadkov in izvoru njihovega nastajanja in okolju prijazno ravnanje z nevarnimi odpadki iz gospodinjstev,
  1. vračanje koristnih odpadkov v ponovno uporabo oziroma predelavo,
  1. odlaganje preostalih odpadkov (gradbeni material, zemlja, vejevje) na urejena odlagališča in
  1. saniranje divjih odlagališč.

5.člen

Na celotnem območju Občine Kanal ob Soči je obvezno ravnanje z odpadki iz vseh virov in na način, ki je predpisan z tem odlokom.

V skladu z 1. odstavkom tega člena morajo biti vsi lastniki, uporabniki oziroma upravljalci, stanovanjskih in poslovnih prostorov, na območju Občine Kanal ob Soči, pri katerih nastajajo odpadki, vključeni v sistem ravnanja z odpadki, ne glede na njihovo stalno ali začasno prebivališče oziroma sedež.

6.člen

Določbe tega odloka veljajo za vse subjekte ravnanja iz 3. člena tega odloka.

Inšpekcijski organi z odločbo lahko zahtevajo ravnanje v skladu s prejšnjim odstavkom.

7.člen

Dejavnost v zvezi z urejenim ravnanjem z odpadki pod tč 3, 4 v 4. členu tega odloka opravlja Režijski obrat Občine Kanal ob Soči.

Dejavnost v zvezi z urejenim ravnanjem z odpadki pod tč 1. in 2. 4. člena tega odloka v Občini Kanal ob Soči opravlja pooblaščeni izvajalec podjetja Komunala Nova Gorica, d.d..

Izvajalca izvajata dejavnost ravnanja z odpadki po programu ravnanja s komunalnimi odpadki v Občini Kanal ob Soči, ki ga potrdi Občinski svet Občine Kanal ob Soči, v skladu s predpisi in tem odlokom.

II. Vrste odpadkov

8.člen

Komunalni odpadki so gospodinjski in njim podobni odpadki ki so pretežno trdi in po svoji sestavi heterogeni in nastanejo v proizvodnih in storitvenih dejavnostih, v bivalnem okolju ter na površinah in v objektih v javni rabi.

Določbe tega odloke ne veljajo za posebne odpadke iz industrije in obrti, ki vsebujejo nevarne snovi in je potrebno ravnati z njimi v skladu s posebnimi predpisi.

Komunalni odpadki so:

  1. trdni organski in anorganski odpadki (bio odpadki – ostanki hrane, listje, trava, ohlajen pepel, ohlajeni ogorki, konzerve, steklo, manjši kovinski, tekstilni, papirni in plastični odpadki)
  1. kosovni odpadki: pohištvo, gospodinjski stroji, ostanki vozil in koles, hišna oziroma stanovanjska oprema (školjke, umivalniki, kadi, ipd.)
  1. nevarni odpadki iz gospodinjstev, s katerimi je potrebno ravnati v skladu s posebnimi predpisi.

      Ostali komunalni odpadki so:

  1. ostanki pri sežiganju odpadnega materiala iz zdravstvenih zavodov na osnovi mnenja strokovne institucije,
  1. odpadni gradbeni material, kamenje, jalovina iz manjših gradbenih posegov,
  1. komunalnim odpadkom podobni odpadki iz drugih virov, ohlajeni ogorki in pepel iz skupnih kurilnih naprav,
  1. fekalije iz greznic,
  1. trdne usedline cestne kanalizacije iz požiralnikov in čistilnih naprav ob upoštevanju ustreznih predpisov, vejevje,
  1. zavržena vozila na javnih površinah,
  1. odpadki in smeti, ki nastajajo pri ročnem in strojnem čiščenju javnih površin.

      Posebni odpadki so:

  1. posebni odpadki industrije, obrti ali drugih dejavnosti, ki se pri odlaganju lahko mešajo s komunalnimi odpadki, ne da bi pri tem povzročili škodo okolju, vendar se odlagajo pod posebnimi pogoji.

Odlaganje na centralnem odlagališču komunalnih odpadkov je možno na podlagi mnenja ustrezne strokovne institucije oziroma pristojne inšpekcije in na podlagi sklenjene pogodbe z upravljalcem odlagališča.

 

9.člen

Povzročitelji so dolžni zbirati odpadke v posodah in kesonih iz 1. ter 2. točke 1. odstavka 14. člena tega odloka na urejenem prostoru.

Povzročitelju, do katerih izvajalec zaradi odmaknjenosti od prevoznih cest ne more priti, zbirajo odpadke iz 4. tč. 1. člena odstavka 14. člena tega odloka.

Povzročitelji iz 2. odstavka tega člena si morajo glede na količino odpadkov pri izvajalcu priskrbeti ustrezno količino plastičnih vrečk iz 4. točke 14. člena tega odloka, letno najmanj 52 vrečk.

Izvajalci lahko v skladu s programom iz 7. člena tega odloka določijo tudi skupno odjemno mesto za več povzročiteljev odpadkov, z uporabo skupne posode za odpadke.

III. Zbiranje odpadkov

10.člen

Zbirno mesto za komunalne odpadke je ustrezno urejen prostor, na katerem povzročitelji redno odlagajo komunalne odpadke v tipizirane posode za odpadke ali plastične vrečke za odplake, , skladno s 4. členom tega odloka. Zbirno mesto se običajno nahaja čim bliže nastajanja odpadkov.

Odjemno mesto za odpadke je ustrezno urejen prostor, od koder izvajalec redno odvaža odpadke. Odjemna mesta posod za odpadke, s katerih izvajalec odvaža odpadke, se običajno nahajajo ob robu pločnika, magistralne ceste, regionalne ceste, lokalne ceste in krajevne ceste.

Povsod, kjer je primerno, naj bosta zbirno in odjemno mesto na istem prostoru. Odjemna mesta so lahko oddaljena največ 10 m od mesta, od koder je možen dostop s smetarskim vozilom, pod pogojem, da je do tja urejen dostop (asfalt, prane plošče,…).

V primeru, da so posode izven nivoja cestišča ali so oddaljene od cestišča več kot 10m, jih je uporabnik dolžan pred praznjenjem posvariti na za to določeno mesto, po končanem praznjenju pa jih je dolžan vrniti na isto mesto.

11.člen

Zbirna in odjemna mesta morajo ustrezati funkcionalnim, estetskim, higiensko-tehničnim in požarno-varstvenim predpisom in ne smejo ovirati ali ogrožati prometa na javnih prometnih površinah.

Zbirna in odjemna mesta določi izvajalec v skladu s tem odlokom in v soglasju z povzročitelji. V spornih primerih sodelujejo pri določanju zbirnih in odjemnih mest tudi predstavniki nadzornih služb

12.člen

Zbirna in odjemna mesta vzdržujejo povzročitelji in izvajalci v skladu z 11. členom tega odloka.

13.člen

Pri izdelavi investicijsko-tehnične dokumentacije za novogradnje oziroma soseske za rekonstrukcijo obstoječih objektov je projektant dolžan upoštevati poleg splošnih tehničnih normativov in standardov tudi tehnične normative izvajalca glede načina zbiranja odpadkov, tehnologijo odvažanja odpadkov ter opremo izvajalca . Pogoje določi izvajalec s soglasjem, danim v postopku za izdajo lokacijskega dovoljenja.

Potrebno število in vrsto posod za odpadke,  ureditev prostora za postavitev posod oziroma zbirno mesto in odjemno mesto za odpadke ureja pravilnik o minimalnih pogojih za ureditev in določitev zbirnega in odjemnega mesta ter o načinu za določanje velikosti in števila posod za zbiranje odpadkov, ki ga sprejme izvajalec in potrdita nadzorni svet podjetja in občinski svet.

14.člen

Povzročitelji so dolžni odlagati odpadke v:

  1. tipizirane kovinske ali plastične posode na kolesih za biološke odpadke, sekundarne surovine (steklo, papir) in druge odpadke,
  1. tipizirane kovinske zabojnike (kesone),
  1. za papir in steklo se lahko uporablja tudi druge tipizirane posode, ki jih določi občina,
  1. druge posode ali vrečke, ki jih določi izvajalec v programu, kolikor se ne morejo uporabiti tipizirane posode,  navedene v 1. in 2. točki tega člena, ker izvajalec zaradi odmaknjenosti od prevoznih cest ne more priti do povzročiteljev (v nadaljnjem besedilu: posode za odpadke).

Vrsto in število posod za odpadke določi izvajalec v skladu z tehnologijo odvažanja oziroma strukturo ali vrsto odpadkov.

15.člen

Izven posod za odpadke na zbirnih in odjemnih mestih je prepovedano odlagati odpadke.

16.člen

V tipizirane posode in zabojnike ter plastične vrečke iz 14. člena tega odloka je prepovedano odlagati:

  1. gradbeni material, kamenje ali zemljo,
  1. odpadke v večjih kosih (večja embalaža, komunalnim odpadkom podobni odpadki iz drugih virov),
  1. usedline kanalizacije in cestnih požiralnikov,
  1. odpadke v tekočem stanju,
  1. kužen odpadni material iz zdravstvenih in veterinarskih zavodov,
  1. tleče, lahko vnetljive, , eksplozivne snovi, posebne odpadke ter druge nevarne snovi,
  1. neohlajene ogorke,
  1. vejevje,
  1. poginule živali in kože,
  1. embalažo sredstev za varstvo rastlin.

17.člen

Povzročitelji so dolžni v času odvoza posode za odpadke, razen tipiziranih kovinskih zabojnikov (kesonov), pripeljati z zbirnega mesta na odjemno mesto in ga takoj očistiti.

Prepovedano je brskanje in razmetavanje odpadkov iz vseh vrst posod za odpadke.

Povzročitelji so dolžni vzdrževati čistočo na zbirnih mestih in odjemnih mestih in dovoznih poteh do izjemnega mesta.

Povzročitelji so tudi v zimskem času dolžni omogočiti dostop do posod za odpadke.

18.člen

Izvajalec je dolžan izprazniti tipizirane posode tako, da ne ovira prometa, onesnaži prostora ter ne poškoduje posode in okolice, kjer se opravlja delo. V primeru da izvajalec onesnaži odjemno mesto, ga je dolžan tudi pospraviti in počistiti.

19.člen

Organizatorji kulturnih, športnih in drugih prireditev in aktivnosti na prostem morajo poskrbeti da so prireditveni prostori v času trajanja prireditve opremljeni z ustreznimi posodami za odpadke. Po končani prireditvi morajo poskrbeti, da se prireditveni prostor očisti in da odpadke odpelje na odlagališče pooblaščeni izvajalec za ravnanje z odpadki.

Organizatorji kulturnih, športnih in drugih prireditev in aktivnosti na prostem morajo za odvoz odpadkov na odlagališče plačati izvajalcu kavcijo. Potrdilo o plačani kavciji morajo organizatorji predložiti k vlogi za dovoljenje za organizacijo prireditve na prostem.

Višino kavcije določi pooblaščeni izvajalec.

20.člen

K vlogi za izdajo odločbe o izpolnjevanju pogojev za opravljanje gospodarske dejavnosti (registracija samostojnega podjetnika ali druge gospodarske družbe) mora vlagatelj priložiti potrdilo izvajalca da je povzročitelj prijavljen na prevoz odpadkov v skladu s tem odlokom.

Ob prijavi na odvoz odpadkov je povzročitelj dolžan izvajalcu sporočiti predvidene vrste in količine odpadkov.

Šele na podlagi izdelanega potrdila izvajalca izda Upravna enota Nova Gorica odločbo o izpolnjevanju pogojev za opravljanje gospodarske dejavnosti.

21.člen

Izvajalec je dolžan posode za odpadke po potrebi ali na zahtevo, komunalnega inšpektorja ter ustrezne službe v občini čistiti, razkuževati in vzdrževati, jih sproti popravljati ter dotrajane nadomeščati z novimi ali rabljenimi.

Nosilci stroškov čiščenja, razkuževanja in vzdrževanja posod za odpadke so povzročitelju, razen v primeru poškodb, ki jih je povzročil sam izvajalec.

22.člen

Posode za odpadke nabavi,nadomešča ali obnavlja izvajalec po programu, ki ga sprejme Občinski svet Občine Kanal ob Soči. Za uporabo posod zaračunava izvajalec povzročiteljem poleg cene za ravnanje z odpadki tudi najemnino oziroma obrabnino za uporabo posod.

Podjetja, obrti, samostojni podjetniki morajo posode za odpadke nabaviti sami, v kolikor je v pogojih za pridobitev lokacijskega dovoljenja tako določeno, še pred izdajo uporabnega dovoljenje.

IV. Odvažanje odpadkov

23. člen

Izvajalec je dolžan posode z odpadki iz 14. člena tega odloka prazniti skladno z razporedom odvoza. Razpored odvoza pripravi izvajalec v soglasju z inšpekcijskimi službami in ga potrdi Občinski svet Občine Kanal ob Soči.

Razpored – letni koledar z vsemi podatki se objavi na krajevno običajen način. Razpored mora ustrezati značilnostim in količini posameznih odpadkov. V primeru izpada odvoza odpadkov zaradi višje sile ali večjih ovir pri dovozu (sneg, prekop dovoznih poti, itd.)  je izvajalec dolžan opraviti dovoz najkasneje v treh delovnih dneh po prenehanju ovire oziroma po praznikih.

24. člen

Izvajalec sme odvažati odpadke samo s posebej urejenimi komunalnimi vozili, ki omogočajo brezprašno higiensko odvažanje, odvažanje in praznjenje.

Manjše količine odpadkov iz 1., 2., in 5. točke 8. člena, v količini ene avtomobilske prikolice, lahko odvažajo na odlagališče komunalnih odpadkov tudi povzročitelji sami.

25.člen

Za odvažanje odpadkov iz 2. točke 8. člena tega odloka (kosovni odpadki) in posebnih odpadkov, ki niso komunalni odpadki (akumulatorji, suhe baterije, živosrebrni termometri, odpadki kislin,  lugov in drugih čistil iz gospodinjstev, fotokemikalije, zdravila s pretečenim rokom uporabe, odpadki sredstev za uničevanje škodljivcev z embalažo, stara odpadna olja, ostanki organskih topil, barv,lakov, lepil, kitov in smol z embalažo), organizira izvajalec s soglasjem Občinskega sveta Občine Kanal ob Soči najmanj enkrat letno posebno akcijo odvoza s posebnih odjemnih mest, ki je določena po programu izvajanja odvoza odpadkov.

O izvedbi posebne akcije obvesti izvajalec vse občane na krajevno običajen način.  V času med dvema posebnima akcijama občani zbirajo posebne odpadke doma in jih hranijo na posebnih mestih in v originalni embalaži.

Ostanke vozil iz 2. točke 8. člena tega odloka je dolžan odstraniti izvajalec po nalogu komunalnega inšpektorja.

Stroške odstranitve plača lastnik vozila, če pa tega ni možno ugotoviti, se stroški izvajalcu povrnejo iz sredstev proračuna.

Inšpekcijski organi so pristojni, da ugotavljajo povzročitelje odlaganja ostankov vozil. Inšpekcijski organi z odločbo zahtevajo od izvajalca odvoz ostankov vozil, če so ti odloženi na javnih površinah, na stroške povzročiteljev.

V. Odlaganje odpadkov

26.člen

Izvajalci in povzročitelji morajo odpadke odlagati na za to dejavnost določeno odlagališče odpadkov – centralno odlagališče odpadkov v Stari gori.

Centralno deponijo komunalnih odpadkov vzdržuje in ureja izvajalec v skladu s tehnično dokumentacijo in v skladu z obratnim poslovnikom deponije.

Izvajalec na centralni deponiji skrbi za način odlaganja, pravilno in redno izravnavanje terena, preprečevanje požarov, zasipanje organskih odpadkov z internim materialom za dezinfekcijo in organizacijo rednega poslovanja, ter za izvajanje meritev v skladu z obratnim poslovnikom.

O urniku obratovanja odlagališča mora izvajalec seznaniti povzročitelje. Vstop na deponije je dovoljen samo v času obratovanja in v spremstvu  pooblaščene osebe.

27.člen

Posebnih odpadkov ni dovoljeno odlagati na centralno odlagališče odpadkov, razen odpadkov, ki se odlagajo pod posebnimi pogoji in za katere si izvajalec pridobi mnenje strokovne institucije inšpekcijskih organov.

Inšpekcijski organi s pogodbo prepovedo odlaganje na občinskem odlagališču odpadke, ki niso zajeti v 8. členu in zahtevajo,  pridobitev mnenja strokovne institucije in inšpekcijskih organov glede deponiranja odpadkov, ki se odlagajo pod posebnimi pogoji.

28.člen

Odpadne gradbene materiale in jalovino je v skladu s sanacijskimi programi dopustno odlagati v opuščenih gramoznicah ali jih uporabiti za izravnave pri urejanju okolij ter nasipe cestišč.

Odlaganje gradbenih materialov in jalovine ne sme ogrožati podtalnice, vodotokov ter virov pitne vode.

29.člen

Centralno odlagališče komunalnih odpadkov upravlja izvajalec, ki sprejme na osnovi tehnologije odlaganja pravilnik o odlaganju in saniranju odlagališča.

Stroški vzdrževanja odlagališča komunalnih odpadkov bremenijo povzročitelje.

Izvajalec s poslovnikom o upravljanju in vzdrževanju odlagališča odpadkov določi tudi režim odlaganja odpadkov na odlagališču.

Kolikor izvajalec sam ne more vzdrževati odlagališča v skladu s poslovnikom in sanitarno higienskimi predpisi, je dolžan poskrbeti, da to opravi drug usposobljen izvajalec v njegovem imenu.

Inšpekcijski organi z odločbo zahtevajo od izvajalca, ki upravlja odlagališče, da vzdržuje in upravlja odlagališče v skladu s sanitarno  higienskimi predpisi, če izvajalec ne ravna v skladu s poslovnikom in drugimi predpisi.

30.člen

Povzročitelji iz 25. člena tega odloka so dolžni odpadke pripeljati na odlagališče v obratovalnem času, in jih odložiti na mestu, ki ga določi izvajalec.

31.člen

Izven centralnega odlagališča komunalnih odpadkov je prepovedano odlaganje odpadkov. Prav tako je prepovedano odlaganje odpadkov na odlagališče preko ograje izven obratovalnega časa odlagališča.

Kdor odloži odpadke izven odlagališča odpadkov, jih je dolžan na svoje stroške odstraniti in prepeljati na odlagališče odpadkov. Če tega ne stori, jih odstrani na njegove stroške izvajalec takoj, ko dobi zahtevo od komunalnega inšpektorja.

Če storilca ni možno ugotoviti, odstrani odpadke izvajalec na zahtevo komunalnega inšpektorja in pristojnega organa Občine Kanal ob Soči na stroške proračuna.

Inšpekcijski organi z odločbo zahtevajo odstranitev odpadkov, ki so odloženi izven odlagališča odpadkov in zahtevajo njihovo deponiranje na odlagališču.

Odločbo za odstranitev odpadkov inšpekcijski organi izdajo povzročiteljem, kolikor jih ni možno ugotoviti pa izvajalcem v skladu s tem členom

VI. Način obračunavanja ravnanja z odpadki

32.člen

Cene za opravljanje dejavnosti obveznega zbiranja in odstranjevanja odpadkov na območju Občine Kanal ob Soči se oblikujejo v skladu z zakonskimi določili, ki urejajo oblikovanje cen. Izvajalec enkrat letno, praviloma do 15. marca poda poročilo za preteklo leto o stroških odvoza in deponiranja odpadkov za območje Občine Kanal ob Soči.

33.člen

Ceno ravnanja z odpadki so dolžni plačevati vsi povzročitelji, za katere je organizirano ravnanje z odpadki. Cene so diferencirane in se določijo za gospodinjstva in gospodarstvo.

Če povzročitelji ne plačujejo cene ravnanja z odpadki, izvajalec odvzame posodo za odpadke. V takšnem primeru mora izvajalec takoj obvestiti komunalno inšpekcijo o tem, da se povzročitelj ne vključuje v sistem ravnanja z odpadki v smislu 4. člena tega odloka.

34.člen

Način obračuna ravnanja z odpadki je opredeljen v Pogodbi o izvajanju javne gospodarske službe zbiranja, odvoza in deponiranja komunalnih odpadkov v Občini Kanal ob Soči, ki jo skleneta občina in izvajalec in sicer v tarifnem delu.

Osnova za obračun ravnanja z odpadki je volumen posod za odpadke, ki se deponirajo.

Povzročiteljem ki pripeljejo odpadke sami na deponijo, se stroški odlaganja odpadkov obračunajo po m3 pripeljanih odpadkov po ceni, ki je določena v veljavnem ceniku.

Enomesečna akcija odlaganja odpadkov iz 2. točke 8. člena (kosovnih odpadkov)  je zajeta v osnovni ceni ravnanja z odpadki.

35.člen

Če obračunavanje stroškov ravnanja z odpadki sporočijo povzročitelji izvajalcem podatke in njihove spremembe v roku, ki ga ti določijo.

36.člen

Če povzročitelj v roku, ki ga določi izvajalec, ne sporoči zahtevanih podatkov, si izvajalec pridobi potrebne podatke iz razpoložljivih uradnih evidenc.

37.člen

Obveznost plačila z ravnanjem z odpadki nastane za povzročitelje z dnem, ko začne izvajalec opravljati storitve na njihovem območju, ali ko se povzročitelji vselijo v stanovanje ali prično uporabljati poslovne prostore.

 

VII. Nadzor

38.člen

Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka opravlja komunalni inšpektor občine v Občini Kanal ob Soči, vsak v okviru svojega delovnega področja in zakonskih pooblastil.

Komunalni inšpektor lahko pri opravljanju nadzora izdaja določbe v zvezi s 5., 11., 12., 14., 15., 16., 17., 19., 21., 24., 27. in 31. členom tega odloka ter odreja druge ukrepe, katerih namen je zagotoviti izvrševanje določb tega odloka.

Izvajalec in povzročitelji so dolžni ugotavljati nepravilno ravnanje z odpadki v sklad s tem odlokom. V primeru neupoštevanja določil tega odloka so dolžni storilce nepravilnosti prijaviti pristojni inšpekciji.

VIII. Kazenske določbe

39.člen

Z denarno kaznijo najmanj 150.000 SIT se kaznuje za prekršek izvajalec, ki stori prekršek, če:

  1. ne izvaja odvoza odpadkov v skladu s 6.členom,
  1. ne vzdržuje skupnih odjemnih mest (11.člen),
  1. ne počisti odjemnega mesta, če so ga pri praznjenju  odpadkov onesnažili (18.člen),
  1. po potrebi ali na zahtevo ustrezne službe v občini ali pristojne inšpekcijske službe ne čisti, razkužuje in vzdržuje posod za odpadke (21.člen),
  1. ne prazni posod za odpadke, skladno z razporedom odvoza (23.člen),
  1. ne opravi odvoza odpadkov najkasneje v treh delovnih dneh po prenehanju ovire ali višje sile (drugi odstavek 21.člena),
  1. odvaža odpadke z neprimernimi vozili v nasprotju z 24. členom,
  1. ne postavi posod oziroma kesonov za odpadke na primerna odjemna mesta, odjemnih mest ne čisti in vzdržuje ter posod za odpadke in kesonov ne odvaža skladno s 25.členom,
  1. odlaga odpadke izven določenega odlagališča oziroma mesta na odlagališču, odlaga na odlagališču komunalnih odpadkov nekomunalne odpadke in odpadke, za katere ni pridobil strokovnega mnenja (31.člen),
  1. ne priskrbi ustreznih tipiziranih posod na območjih, kjer je uvedeno ločeno zbiranje odpadkov (14.člen),
  1. ne odstrani ostankov vozil po nalogu komunalnega inšpektorja (četrti odstavek 24. člena)
  1. ne odvaža kosovnih in posebnih odpadkov iz posebnih odjemnih mest (25. člen),

 

Z denarno kaznijo najmanj 30.000 SIT se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

40.člen

Z denarno kaznijo najmanj 10.000 SIT  se kaznuje za prekršek posameznik, če kot povzročitelj:

  1. ravna v nasprotju z 5. in 6. členom tega odloka,
  1. ne vzdržuje zbirnega in odjemnega mesta v skladu z navodili izvajalca (12. člen),
  1. ne odlaga odpadkov v posode za odpadke, določene v  14. členu,
  1. odlaga odpadke izven posod za odpadke ali izven centralnega odlagališča odpadkov (12. člen),
  1. odlagajo odpadke v nasprotju z 16. členom,
  1. v času odvoza ne pripeljejo posod za odpadke na odjemno mesto ali jih po izpraznitvi ne odpeljejo na zbirno mesto (17. člen),
  1. ne vzdržuje čistoče na zbirnih in odjemnih mestih, dovoznih poteh ali v zimskem času ne omogoči dostopa do posod za odplake (17. člen),
  1. odvaža odpadke v nasprotju s 3. odstavkom 24. člena,
  1. odlaga odpadke izven določenega odlagališča (31. člen),

Z denarno kaznijo najmanj 50.000 SIT  se kaznuje za prekršek pravna oseba ali fizična oseba, ki opravlja gospodarsko ali drugo dejavnost, če kot povzročitelj stori prekršek iz 1. odstavka tega člena.

Z denarno kaznijo najmanj 30.000 SIT se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, ali delavec povzročitelja, ki stori prekršek iz drugega odstavka tega člena, če stori prekršek iz 1. odstavka tega člena.

41.člen

Z denarno kaznijo najmanj 150.000 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali posameznik, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti organizator kulturne, športne ali druge prireditve ali aktivnosti na prostem, če ne poskrbi, da so prireditveni prostori v času trajanja prireditve opremljeni z ustreznimi posodami za odpadke, ali da ne poskrbijo, da se po končani prireditvi prireditveni prostor očisti in da odpadke odpelje na odlagališče pooblaščeni izvajalec (19. člen).

42.člen

Za prekršek iz 4., 9., 14., 15., 16., 31. člena tega odloka z denarno kaznijo  kaznuje na kraju samem komunalni inšpektor posameznike, ki jih zaloti pri storitvi prekrška.

IX. Prehodne in končne določbe

43.člen

Izvajalci preidejo na nov način obračuna po določilih 34. člena tega odloka po uskladitvi določil tega odloka po vseh občinah, za katere je izvajalec ravnanja z odpadki isti in se odpadki odlagajo na centralnem odlagališču v Stari gori.

Do takrat veljajo za obračun ravnanja z odpadki določila 14. in 15. člena sedaj veljavnega Odloka o obveznem zbiranju, odvozu in odlaganju odpadkov na območju Občine Nova Gorica (Uradno glasil občin Ajdovščina, Nova Gorica in Tolmin, št. 2/91).

44.člen

Izvajalec pripravi program iz 7. člena tega odloka v roku 6. mesecev po uveljavitvi tega odloka. V programu določi tudi prioriteto in roke za izvedbo ustreznih ukrepov za ravnanje z odpadki po tem odloku. Do izvedbe vseh potrebnih ukrepov za ravnanje z odpadki, se na območjih, kjer ti ukrepi še niso izvedeni, ravnanje z odpadki izvaja po določilih dosedanjih predpisov.

45.člen

Sanacijski program iz 28. člena tega odloka sprejme Občinski svet Občine Kanal ob Soči na podlagi katastra opuščenih gramoznic in potreb po odlaganju tovrstnih odpadkov, do konca februarja 1998.

46.člen

Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati Odlok o obveznem zbiranju, odvozu, in odlaganju odpadkov na območju Občine Nova Gorica (Uradno glasilo občin Ajdovščina, Nova Gorica in Tolmin, št. 2/91).

47.člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po uradni objavi v časopisu Primorske novice.

Številka: 012 – 1/97 – 0

Datum: 27.10.1997

Župan

ZORAN MADON, 1.r.

Predsednik občinskega sveta

BOŽIDAR RUSTJA, 1.r.