New Page 2

Na podlagi 25. čl. Zakona o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter o urejanju pokopališč (Ur.l. SRS, št. 34/84, Ur. l. SFRJ, št. 83/89, Ur. l. SRS, št. 5/90, Ur. l. RS, št. 26/90, 10/91, 13/93, 66/93, 2/04), 3. čl. Zakona o prekrških (Ur.l. RS, št. 3/07-UPB 4) in 16. čl. Statuta Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah (MUV, št. 02/2007), je Občinski svet Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah na 9. redni seji, dne 4. oktobra 2007, sprejel

O D L O K

o pokopališki in pogrebni dejavnosti, urejanju pokopališč

in pokopališkem redu v občini Sveta Trojica v Slovenskih

goricah

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem odlokom se predpiše način in pogoji opravljanja pokopališke in pogrebne dejavnosti ter pokopališki red, ki določa opravljanje gospodarske javne službe upravljanja in urejanja ter vzdrževanja pokopališča v Občini Sveta Trojica v Slovenskih goricah (v nadaljevanju Občina).

2. člen

Na območju Občine se nahaja pokopališče pri mrliški veži.

Območje pokopališča obsega prostor za grobove, mrliško vežico, parkirišča ter druge površine in objekte, ki sodijo k pokopališču.

3. člen

Pokopališče je namenjeno pokopavanju umrlih, ne glede na njihovo veroizpoved, državljanstvo, narodnost in raso.

Javna služba zagotavlja pod enakimi pogoji možnost pokopa umrlih na predpisan način.

4. člen

Pokopališče na območju Občine je sanitarno-komunalni objekt v javni rabi, katerega upravljavec je Občina.

Občina lahko s posebnim odlokom izvajanje gospodarsko javne službe urejanja in vzdrževanja pokopališča ter opravljanja pogrebne in pokopališke dejavnosti prenese v okviru koncesije na za to usposobljenega in registriranega izvajalca. Občina odda koncesijo s koncesijskim aktom, s katerim se določi predmet in pogoji opravljanja gospodarske javne službe. Medsebojna razmerja in obveznosti se določijo s koncesijsko pogodbo. Postopek oddaje koncesije, merila in način izbire izvajalca ter obseg oddaje koncesije se določi s posebnim odlokom o oddaji koncesije.

II. UPRAVLJANJE, UREJANJE IN VZDRŽEVANJE

POKOPALIŠČA

5. člen

Upravljavec pokopališča je Občina, ki pa lahko s posebnim odlokom izvajanje gospodarske javne službe urejanja in vzdrževanja pokopališča in opravljanja pogrebnih storitev prenese na drugega izvajalca v skladu z zakonom.

Urejanje pokopališča se izvaja v skladu s prostorskimi izvedbenimi akti in razvojnimi usmeritvami Občine.

6. člen

Pokopališče mora imeti izdelan pokopališki kataster in načrt pokopališča z razdelitvijo na pokopališčne oddelke in grobove, evidenco grobov ter oznako groba.

Upravljavec mora voditi evidenco umrlih, ki so pokopani na pokopališču, evidenco najemnikov grobov ter kataster komunalnih naprav na pokopališču.

7. člen

Grobna polja uredi upravljavec. Urejanje grobnih polj zajema izravnavo površine, izdelavo betonskega okvirja, zasaditev dreves in grmovnic ter sejanje trave in ureditev poti do grobnih polj.

Plačilo stroškov za ureditev grobnega prostora plača najemnik ob prvi pridobitvi grobnega prostora. Višino plačila stroškov določi Občinski svet s sklepom.

8. člen

Na pokopališču je dovoljeno pokopavanje v nove in obstoječe grobove v skladu z določili tega odloka.

Novi grobovi na pokopališču se odpirajo v vrstnem redu in po postopku v skladu z načrtom razdelitve na pokopališke oddelke in grobove.

9. člen

Upravljavec mora na pokopališču zagotoviti:

- dovolj urejenih prostorov za odlaganje odpadkov;

- reden odvoz odpadkov;

- shrambo za orodje;

- oskrbo z vodo;

- zavarovanje pokopališča z ustrezno ograjo ali živo mejo;

- ozvočenje pri pogrebni poslovitvi pred mrliško vežico in na pokopališču;

- opremo za opravljanje pokopališke dejavnosti.

Upravljavec je dolžan pokopališče z vsemi pripadajočimi napravami in objekti urejati in vzdrževati kot dober gospodar.

Če inšpektor ugotovi, da upravljavec ne izvaja obveznosti, določenih v prvem in drugem odstavku tega člena, z odločbo odredi upravljavcu njihovo izvedbo.

III. POKOPALIŠKA IN POGREBNA DEJAVNOST

1. Pokopališka dejavnost

10. člen

Pokopališka dejavnost se izvaja na pokopališču in zajema naslednje storitve:

– izvajanje pogrebne svečanosti,

– izkop in zasip jame ter zaščita sosednjih grobov,

– zagotovitev uporabe mrliške vežice,

– oddajanje prostorov za grobove v najem,

– vodenje katastra pokopališča,

– opravljanje drugih nalog, ki so določene s tem odlokom in zakonom.

Storitve iz prve in druge alineje opravlja izbrani koncesionar v skladu s tem odlokom in koncesijsko pogodbo. Medtem ko storitve iz tretje, četrte in pete alineje opravlja Občina preko režijskega obrata ali občinske uprave.

Uporabo mrliške vežice plača naročnik pogreba občinski upravi. Višino cene uporabe mrliške vežice določi občinski svet s sklepom.

2. Pogrebna dejavnost

11. člen

Pogrebna dejavnost se praviloma izvaja izven pokopališča in zajema predvsem naslednje storitve:

– urejanje dokumentacije,

– ureditev in prevoz pokojnika,

– upepelitev umrlega,

– hranjenje umrlega v mrliški vežici,

– druga potrebna dela v skladu z zakonom in tem odlokom.

Storitve pogrebne dejavnosti v celoti opravlja za to usposobljeni in registrirani izvajalec oziroma izbrani koncesionar.

3. Oddajanje grobnih mest v najem

12. člen

Grobna mesta na pokopališču ob mrliški vežici daje v najem upravljavec z najemno pogodbo v skladu z ureditvenim načrtom.

13. člen

Najemnik grobnega mesta plačuje letno najemnino, katere višino določi Občinski svet s sklepom. Višina najemnine se določi na podlagi stroškov upravljanja pokopališča.

Najemnik najemnino poravna na podlagi položnice upravljavca enkrat letno v roku zapadlosti. V kolikor najemnina ni poravnana tudi kljub dodatnim pisnim opozorilom najkasneje do konca leta, lahko upravljavec pogodbo o najemu enostransko prekine in ravna, kot da je grob opuščen ter ga po preteku mirovalne dobe nameni za nadaljnji najem.

Sredstva iz naslova najemnine so namenjena zlasti urejanju in vzdrževanju skupnih površin na pokopališču, ravnanju s komunalnimi odpadki iz pokopališča, pokrivanju stroškov vodarine in drugih potrebnih nalog v zvezi z upravljanjem pokopališča.

14. člen

Najemna pogodba je sklenjena v pisni obliki, v skladu s tem odlokom.

Najemna pogodba mora vsebovati:

- subjekte najemnega razmerja;

- vrsto groba;

- čas najema;

- možnost podaljšanja najemnega razmerja;

- višino najemnine;

- način in rok plačila;

- pravice in obveznosti obeh pogodbenih strank;

- odpovedne razloge;

- reševanje sporov.

Ob najemu novega grobnega mesta se preveri morebitno lastništvo starega grobnega mesta in stanje oziroma urejenost le-tega.

15. člen

Pravico do najema groba ima tisti, ki izkaže interes oz. tisti ki je poravnal stroške pogreba. To pravico je mogoče prenesti na drugega samo pisno.

Najemnik je dolžan upravljavcu pisno sporočiti vsako spremembo glede najemne pogodbe v roku petnajstih dni po nastali spremembi.

16. člen

Najemna pogodba za grob se sklene za 10 let in se lahko vsakokrat podaljša za nadaljnjih 10 let do opustitve pokopališča.

Najmanj 2 meseca pred potekom najemne pogodbe mora upravljavec pisno opozoriti na možnost podaljšanja pogodbe oziroma posledice, če ta ne bo podaljšana.

Če pogodbenika najemne pogodbe ne podaljšata, je najemnik dolžan odstraniti z groba nagrobnik in druge predmete ter jih odstraniti z območja pokopališča v 60-ih dneh od prenehanja veljavnosti najemne pogodbe. Če najemnik nagrobne opreme ne odstrani, to stori upravljavec pokopališča na stroške najemnika, grob oziroma prostor za grob pa lahko odda drugemu najemniku.

V času od odstranitve opreme groba do poteka mirovalne dobe in ponovne oddaje grobnega prostora drugemu najemniku, skrbi za minimalno vzdrževanje opuščenega groba upravljavec pokopališča.

Sredstva za vzdrževanje iz prejšnjega odstavka tega člena zagotovi upravljavec.

17. člen

Če se v primeru smrti najemnika grobnega mesta njegovi pravni nasledniki najemu odpovedo, ali če pravnih naslednikov ni, lahko najemno razmerje s pogodbo podaljšajo tudi drugi. – ostane grob v rokah upravljavca.

Po razveljavitvi pogodbe o najemu grobnega mesta se grobno mesto šteje za opuščen grob do konca mirovalne dobe, nakar se prekoplje in odda drugemu zakupniku.

Upravljavec izroči grobno mesto najemniku takoj po sklenitvi najemne pogodbe.

18. člen

Najemnik je dolžan grob redno in primerno vzdrževati in ga ohranjati v takšnem stanju, da ne ogroža varnosti ljudi in sosednjih grobov ter ne kvari videza sosednjih grobov in pokopališča kot celote. Pri tem je dolžan upoštevati določila tega odloka in najemno pogodbo.

19. člen

Najemodajalec ima pravico odpovedati pogodbo o najemu grobnega mesta v primeru, če ugotovi:

- da najemnik v roku 1 leta po sklenitvi pogodbe ni uredil grobnega prostora;

- da grobni prostor ni talno vzdrževan več kot 1 leto;

- da spomenik ali okvir kvari izgled pokopališča ali celo ogroža varnost obiskovalcev;

- da najemnik za grobni prostor kljub opominu ni poravnal najemnine za preteklo leto

- kadar to zahteva načrt ureditve in razdelitve pokopališča.

V primeru odpovedi pogodbe o najemu grobnega mesta iz prejšnjega odstavka tega člena mora upravljavec vsaj šest mesecev prej o tem obvestiti najemnika.

V primeru pete alineje prvega odstavka tega člena je upravljavec dolžan zagotoviti nadomestni prostor za premestitev pokojnikov, v kolikor to zahtevajo svojci oziroma zakupniki grobov.

Ureditev groba

20. člen

Pred pogrebom v obstoječi grob mora najemnik grobnega polja odstraniti nagrobno opremo (pokrivne plošče, vaze, svetilke itd). V dogovoru z najemnikom lahko to stori izvajalec.

Izvajalec pokopališke dejavnosti po pogrebu zasuje jamo ter na grob položi vence in sveče. Pri tem mora ravnati tako, da ne poškoduje sosednjih grobov.

21. člen

Pred ureditvijo groba s postavitvijo nagrobnega spomenika mora najemnik groba pridobiti pisno soglasje upravljavca pokopališča.

Izvedbo nadzira upravljavec.

Za dokončno ureditev groba je odgovoren najemnik.

22. člen

Najemnik lahko do končne ureditve groba na grob postavi začasno obeležje.

IV. POKOPALIŠKI RED

1. Mere grobnih prostorov in spomenikov

23. člen

Na pokopališču ob mrliški vežici so lahko naslednje vrste grobov,

ki imajo praviloma naslednje mere grobnega prostora:

Vrsta groba

Dolžina

Širina

Globina

ENOJNI

2,0 m

1,1 m

Najmanj 1,8 m

DRUŽINSKI

2,0 m

2,1 m

Najmanj 1,8 m

ŽARNI

1,0 m

1,0 m

Najmanj 0,6m

 

Te dimenzije predstavljajo zunanji vidni obod in veljajo za na novo pridobljena grobna polja in preurejanje obstoječih grobnih polj.

V en žarni grob je lahko shranjenih več žar v skladu z načrtom pokopališča.

24. člen

Graditev novih grobnic na pokopališču ni dovoljena. V obstoječe grobnice na pokopališču je dovoljeno pokopavati le v kovinskih krstah ali v krstah iz trdega lesa s kovinskim vložkom.

25. člen

Globina prvega pokopa v grob je najmanj 1,80 m.

Enojne in družinske grobove je dovoljeno poglobiti, da je v isti grob možno, pred potekom mirovalne dobe, izvršiti še en pokop.

V takem primeru mora biti debelina plasti zemlje nad spodnjo krsto najmanj 0,1 m, debelino plasti nad zgornjo krsto določi upravljavec z upoštevanjem značilnosti zemljišča.

Odmiki med grobovi morajo biti široki 30cm . Poti med grobovi morajo biti široke 60cm, kar pa ne velja za že obstoječi del pokopališča.

26. člen

Nagrobni spomeniki morajo biti pokončni, le na žarnih grobovih so lahko tudi ležeči.

Novi nagrobni spomeniki smejo biti visoki največ 1,2 m vključno s podstavkom in širino, skladno z vrsto groba iz 23. čl. tega odloka.

27. člen

Na nagrobnih spomenikih so lahko označena imena in priimki ter drugi osebni podatki pokopanih oseb in drugi znaki, napisi slike in simboli, ki so po zakonu dovoljeni in ki ne žalijo moralnega čuta in dostojanstva ljudi.

28. člen

Spreminjanje enojnih grobov v družinske in obratno je možno samo s pisnim sporazumom med upravljavcem in najemnikom groba, če je to v skladu z načrtom razdelitve na pokopališčne oddelke in grobove na pokopališču.

29. člen

Žare s pepelom se shranjujejo v žarnih grobovih ali v obstoječih klasičnih grobovih in grobnicah.

30. člen

Z načrtom razdelitve na pokopališčne oddelke in grobove se lahko določijo posebni prostori za anonimne pokope, raztrositev pepela in žarni zid.

Na pokopališču ali zunaj njega mora biti zagotovljen prostor za pokope ob morebitnih naravnih in drugih nesrečah, v vojni in v izrednih razmerah.

2. Mirovalna doba

31. člen

Na pokopališču je določena mirovalna doba v trajanju 10 let od dneva zadnjega pokopa na isto mesto v istem grobu, razen v primeru iz 25. čl. tega odloka. Mirovalna doba ne velja za žarne grobove.

Pred potekom mirovalne dobe se sme grob odpreti le, če to zahtevajo svojci ali druge fizične in pravne osebe, ki imajo interes, da se umrli izkoplje in prenese na drugo pokopališče ali v drug grob na istem pokopališču, po poprejšnjem soglasju najemnika groba ali za zadeve zdravstvenega varstva pristojnega upravnega organa in pristojnega občinskega upravnega organa.

Ekshumacije (prekopi zaradi sodne preiskave), ki so odrejene na zahtevo pravosodnega organa, se opravljajo ob vsakem času.

Drugi prekopi se opravljajo v obdobjih, ko temperatura ozračja ne presega +10 °C. Za izkop se uporabljajo predpisi o izkopih umrlih.

3. Način in čas pokopa

32. člen

Vsakemu umrlemu mora biti zagotovljen dostojen pogreb v skladu z njegovo voljo ali željo svojcev ali plačnikom pogreba.

Pogrebna svečanost se opravi skladno z določili tega odloka in upoštevanjem krajevnih običajev ter dogovora med svojci in izvajalcem pogreba. Izvajalec pogreba je dolžan zagotoviti nemoten potek svečanosti.

33. člen

Stroške pokopa morajo poravnati dediči umrlega oziroma oseba, ki je pokop naročila.

Naročilo in stroške pokopa umrlih občanov, za katere se ugotovi, da nimajo svojcev ali drugih, ki bi poskrbeli za pokop, krije Občina. V tem primeru ima Občina pravico do povračila pogrebnih stroškov iz zapuščine umrlega.

34. člen

Pokop po tem odloku je:

1. Zemeljski pokop posmrtnih ostankov umrlega v krsti.

2. Položitev žare s pepelom umrlega v zemljo.

35. člen

Pokopi se opravljajo vsak dan.

36. člen

Pokop umrlega je treba prijaviti upravljavcu, potem ko je bila smrt ugotovljena in pisno potrjena s strani pristojnega zdravstvenega organa v skladu s predpisi. Praviloma mora preteči od trenutka smrti do pokopa oz. upepelitve najmanj 36 ur.

4. Pogrebna svečanost

37. člen

Umrle se čuva v mrliški vežici.

38. člen

Pogrebna svečanost se opravi v skladu z voljo umrlega ali najbližjega sorodnika in je praviloma javna. Po volji umrlega ali na zahtevo plačnika pogreba se lahko opravi tudi anonimen ali tihi pogreb.

Anonimen pokop se opravi s pokopom krste ali žare brez označbe imena umrlega.

Tihi pokop se opravi na željo pokojnika ali svojcev tako, da se o pogrebu ne obvesti javnosti.

39. člen

Pogrebni sprevod se odvija od mrliške vežice na krajevno običajen način.

40. člen

V neposredni bližini območja pokopališča v času pogrebnih svečanosti niso dovoljene dejavnosti, ki motijo potek pogrebnih svečanosti (vpitje, povzročanje hrupa, moteči zvoki itd.). Izvajalec pokopališke in pogrebne dejavnosti povzročitelja na to opozori pred začetkom pogrebne svečanosti.

41. člen

Če pri pogrebni slovesnosti sodeluje tudi častna straža z vojaškim ali lovskim strelnim orožjem, da bi izstrelila častno salvo kot zadnji pozdrav umrlemu, mora biti pri tem zagotovljena popolna varnost občanov, za kar je odgovoren vodja častne straže.

IV. DOLŽNOSTI IN PRAVICE UPRAVLJALCA IN IZVAJALCA

42. člen

Upravljavec pokopališča je dolžan:

1. Zagotoviti redno vzdrževanje mrliške vežice in drugih naprav, ki služijo izvajanju pokopaliških storitev, prostorov za odpadke, poti in zelenih površin, vključno z živimi mejami

in ograjami na pokopališču, tako da je omogočena njihova nemotena uporaba in zagotovljen primeren izgled v skladu s standardi in normativi za opravljanje gospodarske javne službe ter letnim planom. Stroški navedenega se poračunajo iz naslova najemnin grobov in uporabe mrliške vežice.

2. Ažurno voditi evidenco umrlih in kataster o pokopališčnih oddelkih in grobovih

3. Oddajati prostore za grobove in sklepati najemne pogodbe za grobove;

4. Sporazumno z naročnikom pogreba določiti mesto, dan in uro pokopa;

5. Dati soglasje k načrtom za ureditev grobov ter k postavitvam in odstranitvam nagrobnih spomenikov, zasaditvam oziroma odstranitvam dreves in grmov ob grobovih;

6. Opravljati pokope in prekope sam ali preko pogodbenega izvajalca;

7. Uporabnikom pokopaliških storitev omogočiti vpogled v ureditveni načrt pokopališča in načrt razdelitve na pokopališčne oddelke in grobove;

8. Opozarjati najemnike grobov o morebitni zapuščenosti grobov in temu primerno ukrepati;

9. Opravljati in zagotoviti izvedbo drugih nalog in opravil v skladu z državnimi in občinskimi predpisi s tega področja in določili tega odloka.

43. člen

Izvajalec pokopališke in pogrebne dejavnosti ima na pokopališču naslednje pravice in dolžnosti:

1. Določa dan in uro pokopa v sporazumu z naročnikom in upravljavcem;

2. Opravlja pokope – izkop in zasip jame ter zaščita sosednjih grobov;

3. Zagotavlja svečano opremo in opravo delavcev, ki vodijo ali sodelujejo pri pogrebni svečanosti;

4. Shrani in izroči upravičencu vrednostne predmete, ki jih najde pri prekopu grobov, če je ta znan, sicer pa ravna v skladu z veljavnimi predpisi o najdenih predmetih;

5. Skrbi za izvajane pogrebne svečanosti v skladu z dogovorom s plačnikom pogreba;

6. Poroča Občini o delu, opažanjih in ji predlaga rešitve;

7. Opravlja in zagotovi izvedbo drugih nalog in opravi v skladu z državnimi in občinskimi predpisi s tega področja, določili tega odloka in sklenjene pogodbe.

V. VZDRŽEVANJE REDA, ČISTOČE IN MIRU NA

POKOPALIŠČU

44. člen

Obiskovalec pokopališča in vežice je dolžan opustiti vse, kar bi bilo zoper pieteto do umrlih in se obnašati na pokopališču tako, da izkaže ustrezno spoštovanje do umrlih, drugih obiskovalcev in samega kraja.

V območju pokopališča ni dovoljeno:

- nedostojno vedenje, kot je vpitje, glasno smejanje, razgraja nje, hoja po grobovih oz. prostorih za grobove;

- odlaganje smeti in odpadkov izven za to določenega prostora;

- odlaganje smeti, ki po svojem izvoru niso s pokopališča;

- odlaganje spomenikov in okvirov grobov;

- druge vrste onesnaževanj pokopališkega prostora in objektov v območju pokopališča;

- trganje cvetja in zelenja na grobovih;

- poškodovanje mrliške vežice, grobov, nasadov in drugih naprav ter predmetov v območju pokopališča;

- vodenje živali na pokopališče;

- odtujevanje predmetov s tujih grobov, pokopaliških prostorov in objektov na območju pokopališča;

- lepljenje plakatov, reklamnih obvestil in podobnega.

45. člen

Brez soglasja upravljavca na pokopališču ni dovoljeno opravljati raznih prevozov, zidarskih, kamnoseških in drugih del.

Pri obnovi grobov in spomenikov mora biti dosežen predhodni dogovor z upravljavcem pokopališča.

VI. NADZOR IN KAZENSKE DOLOČBE

46. člen

Strokovni nadzor nad izvajanjem določil tega odloka opravlja občinska uprava Občine in pristojne inšpekcijske službe.

47. člen

Z denarno kaznijo 100 € se kaznuje fizična oseba, če krši določila iz 44. čl. tega odloka.

Z globo 300 € se kaznuje pravna oseba, 200 € pa posameznik, če krši določila iz 45. čl. tega odloka.

VII. KONČNA DOLOČBA

48. člen

Ta odlok začne veljati 15. dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

Številka: 354-53/2007

Datum: 4. oktober 2007

Župan

Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah

Darko Fras, univ. dipl. iur., s. r.