New Page 2

 

Na podlagi 3. in 6. člena Zakona o varstvu pred požarom (Uradni list RS, št. 3/07-UPB1), 2. in 6. člena Zakona o gasilstvu (Uradni list RS, št. 113/05-UPB1), ter 12. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07) je Mestni svet Mestne občine Ptuj na seji, dne 17. decembra 2007, sprejel

 

 

ODLOK

 

 

o gasilski javni službi v Mestni občini Ptuj

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

 

 

 

1. člen

 

 

Ta odlok ureja naloge, organizacijo varstva pred požari in status lokalne gasilske javne službe v Mestni občini Ptuj. Lokalna gasil-

 

 

ska služba je poklicno ali prostovoljno opravljanje nalog gasilstva.

 

 

 

 

 

2 . člen

 

 

(1) Sistem varstva pred požari se v Mestni občini Ptuj (v nadaljevanju: občina) uresničuje preko:

 

 

-           operativnih gasilskih enot pri prostovoljnih gasilskih društvih v občini,

 

 

-           gasilskih poveljstev pri gasilskih društvih, gasilskem poveljstvu v mestni občini in pristojni območni gasilski zvezi,

 

 

-           z delovanjem gasilske javne službe,

 

 

-           z delovanjem društev in drugih nevladnih organizacij,

 

 

-           poveljnika in štaba civilne zaščite v Mestni občini Ptuj.

 

 

 

 

 

(2) Hkrati se javni interes na področju varstva pred požari v občini uresničuje tudi preko:

 

 

-           občinskega programa varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami in delovanja lokalne gasilske javne službe,

 

 

-           z zagotavljanjem javnih sredstev za delovanje sistema požarnega varstva in lokalne gasilske javne službe iz proračuna občine in iz državnega proračuna, skladno z veljavno zakonodajo,

 

 

-           z neposrednim financiranjem programov varstva pred požari,

 

 

-           z oblikovanjem javne infrastrukture na področju varstva pred požari in lokalne gasilske javne službe,

 

 

-           z neposrednim javnim obveščanjem o dejavnostih in stanju varstva pred požari in lokalne gasilske javne službe.

 

 

 

 

 

3. člen

 

 

Za uresničevanje sistema varstva pred požari v občini se namenjajo finančna sredstva iz občinskega proračuna predvsem za naslednje namene:

 

 

-           za zagotavljanje in delovanje ter izvajanje nalog občinskega programa sistema varstva pred požari ter delovanje gasilske javne službe,

 

 

-           za pokrivanje stroškov gasilskih intervencij,

 

 

-           za izobraževanje in usposabljanje izvajalcev gasilske javne službe,

 

 

-           za investicije, vzdrževanje, amortizacijo in opremljanje javne infrastrukture na področju varstva pred požari in gasilske javne službe,

 

 

-           za gasilsko zaščitno in reševalno opremo ter njeno vzdrževanje in obnavljanje ter njeno zavarovanje,

 

 

-           za nadomestilo plače gasilcem med intervencijo in usposab-

 

 

ljanjem,

 

 

-           za zavarovanje gasilcev, opreme, objektov in odgovornosti,

 

 

-           za povračilo škode, ki jo imajo gasilci pri opravljanju nalog gasilske javne službe,

 

 

-           za povračilo škode, povzročene tretjim osebam zaradi oprav-

 

 

ljanja nalog gasilske javne službe,

 

 

-           za plačevanje prispevkov, ki so namenjeni za zagotavljanja pravic izvajalcev gasilske javne službe v primeru poškodbe pri delu in poklicne bolezni,

 

 

-           sredstva za delovanje gasilske mladine, članic, veteranov in drugih društvenih dejavnosti,

 

 

-           za vzpodbujanje preventivnih dosežkov na področju varstva pred požari,

 

 

-           za obveščanje javnosti o dejavnostih na področju varstva pred požari in lokalne gasilske javne službe,

 

 

-           za založniško dejavnost na področju varstva pred požari in izvajanja lokalne gasilske javne službe,

 

 

-           za propagandno dejavnost na področju varstva pred požari in izvajanja gasilske javne službe.

 

 

 

 

 

II. PREVENTIVNA DEJAVNOST VARSTVA PRED POŽARI

 

 

4. člen

 

 

Za izboljšanje stanja požarne varnosti v okviru osebne in vzajemne zaščite se v občini izvajajo naslednje preventivne aktiv-

 

 

nosti:

 

 

-           seznanjanje zaposlenih, občank in občanov ter mladine z vzroki in posledicami požarne ogroženosti in ukrepi za preprečevanje nevarnosti,

 

 

-           izvajanje nalog opozarjanja ter obveščanja občanov in občank na preteče nevarnosti, še posebej v času povečane požarne ogroženosti.

 

 

 

 

 

5. člen

 

 

(1) Opravljanje preventivnih pregledov v stanovanjskih, gospodarskih in drugih objektih in nepremičninah. Preventivni pregledi se lahko opravljajo samo z odobritvijo lastnika.

 

 

(2) Preventivni pregled opravljajo komisije gasilskih enot, ki so izvajalke gasilske javne službe v občini v njih pa se lahko imenuje predstavnike civilne zaščite in pristojnih inšpekcijskih služb.

 

 

(3) Komisija, ki opravlja preventivni pregled izdela o pregledu zapisnik skladno z določili pravil gasilske službe, izvod zapisnika o opravljenem pregledu pa posreduje tudi občinski upravi.

 

 

(4) Zapisniki o pregledu se uporabijo kot delovno gradivo pri izdelavi ocen požarne ogroženosti in načrtov varstva pred požari.

 

 

III.       OBSEG IN NAČIN OPRAVLJANJA LOKALNE GASILSKE JAVNE SLUŽBE

 

 

6. člen

 

 

Lokalna gasilska javna služba (v nadaljevanju: LGJS) se izvaja na osnovi Uredbe o merilih o organiziranju, opremljanju in usposabljanju sil za zaščito, reševanje in pomoč.

 

 

 

 

 

7. člen

 

 

Izhodišče za opravljanje LGJS so opredeljena v Programu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami (v nadaljevanju: program varstva pred NDN). Ta določa temelje sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami in izvajanje gasilske javne službe in opredeljuje obseg dejavnosti na področju sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki se financira ali sofinancira iz občinskega proračuna in drugih javnih financ. Program varstva pred NDN in izvajanja LGJS v občini sprejme mestni svet na predlog župana.

 

 

8. člen

 

 

Vsakoletni obseg LGJS v občini in izvajanja gasilske službe se opredeli v programu Območne gasilske zveze Ptuj. Ta se uskladi s programom varstva pred NDN v občini in je osnova za pripravo pogodbe za opravljanje javne gasilske službe.

 

 

9. člen

 

 

Pri načrtovanju in izvajanju prostorskih aktov, pri projektiranju in graditvi objektov, napeljav in opreme, ravnanju z nevarnimi snovmi in v prometu pristojni organ občinske uprave za področje prostorskega planiranja vnaša določila o načrtovanju in izvajanju ukrepov varstva pred požari v akte, ki jih sprejemajo organi občine.

 

 

10. člen

 

 

(1) Lastniki in uporabniki stanovanjskih objektov, razen družinskih stanovanjskih hiš, ter njihovi upravljalci, upravljalci stanovanjskih enot, ki so v lasti občine ter lastniki in uporabniki poslovnih prostorov in industrijskih objektov morajo določiti požarni red.

 

 

(2) Požarni red mora biti sestavljen skladno z določili pristojnega ministrstva.

 

 

 

 

 

11. člen

 

 

V primeru razglasitve velike požarne ogroženosti na osnovi odredbe župana prostovoljna gasilska društva organizirajo požarne straže. Požarno stražo so v določenih primerih, skladno z zakonom in drugimi predpisi, dolžni organizirati tudi:

 

 

-           organizatorji in prireditelji prireditev ali drugih javnih shodov, kolikor je prireditev v prostorih ali na nepremičninah, ki so last lokalne skupnosti ali v kateremkoli drugem prostoru ali nepremičnini, kolikor je prisotnih več kot 100 ljudi,

 

 

-           v času povečane nevarnosti požarov so lastniki in upravljalci gozdov dolžni organizirati požarno stražo,

 

 

-           požarno stražo izvajajo krajevno pristojne gasilske enote in druge za to pooblaščene pravne in fizične osebe kot sestavni del gasilske javne službe.

 

 

 

 

 

12. člen

 

 

(1) Na osnovi predloga poveljnika Območne gasilske zveze Ptuj ali poveljnika civilne zaščite v občini, župan razglasi povečano požarno ogroženost za posamezni del ali celotno območje občine. V sklepu o določitvi povečane požarne ogroženosti se navede območje za katero se razglaša povečana požarna ogroženost, ukrepe in ravnanja prebivalstva in izvajalcev gasilske javne službe in ostalih izvajalcev ukrepov požarne varnosti ter čas trajanja.

 

 

(2) V kolikor je pristojni državni organ že razglasil povečano požarno ogroženost morajo biti ukrepi in aktivnosti v občini usklajeni s tem razglasom.

 

 

 

 

 

13. člen

 

 

(1) Občinska uprava na predlog poveljnika Območne gasilske zveze Ptuj ali Poveljnika civilne zaščite Mestne občine Ptuj izdaja, kot sestavni del preventivne politike na področju varstva pred požari in v času povečane požarne nevarnosti, prebivalstvu opozorila, napotila in prepovedi glede na dano situacijo.

 

 

(2) Skladno z načrtom varstva pred požari in letnega programa dela izvajajo v predhodnem odstavku tega člena določene aktivnosti tudi gasilske organizacije.

 

 

 

 

 

14. člen

 

 

(1) Občinska uprava izdela oceno požarne ogroženosti v občini in jo posreduje v obravnavo in sprejem županu. Ocena ogroženosti se obnovi najmanj vsakih pet let oziroma vsakič, ko nastanejo spremembe glede na vir požarne ogroženosti.

 

 

(2) Ocene ogroženosti izdelajo tudi izvajalci LGJS za svoje območje delovanja. Ocene ogroženosti izvajalcev LGJS so sestavni del ocene požarne ogroženosti v občini.

 

 

 

 

 

15. člen

 

 

(1) Na podlagi ocene požarne ogroženosti izdela občinska uprava v sodelovanju z organi gasilske zveze in občinskega štaba civilne zaščite, načrt varstva pred požari, ki ga predpiše župan.

 

 

(2) Operativni načrt varstva pred požari izdelajo tudi izvajalci LGJS za svoje območje delovanja. Operativni načrt varstva pred požari izvajalcev LGJS so sestavni del občinskega načrta varstva pred požari.

 

 

16. člen

 

 

(1) Za potrebe izdelovanja ocen požarne ogroženosti občine in načrtov varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter za reševanje nalog sistema požarnega varstva v občini morajo lastniki in upravljalci nevarnih in lahko gorljivih snovi, posebnih odpadkov in tehnoloških odpadnih voda občinski upravi ali drugemu pristojnemu organu vsakih šest mesecev posredovati podatke o povprečnih zalogah nevarnih in lahko gorljivih snovi oziroma druge podatke, vezane na načrtovanje ukrepov požarne varnosti.

 

 

(2) Podatke iz prvega odstavka tega člena morajo posredovati tudi lastniki ali upravljalci organizacij, ki prevažajo večje količine ali opravljajo drugačen transport nevarnih in lahko gorljivih snovi.

 

 

 

 

 

17. člen

 

 

(1) V občini se zagotavlja enotno obveščanje in alarmiranje izvajalcev LGJS v sodelovanju z Regijskim centrom za obveščanje Ptuj.

 

 

(2) Izvajalci LGJS in gasilske enote v občini uporabljajo zveze v enotnem sistemu zvez ZARE skladno z lastnim načrtom alarmiranja in delovanja zvez, ki je sestavni del načrta Obveščanja in aktiviranja gasilskih enot v Mestni občini Ptuj.

 

 

18. člen

 

 

Enota izvajalca LGJS, ki odhaja na intervencijo je dolžna o tem obvestiti pristojni Regijski center za obveščanje v Ptuju.

 

 

19. člen

 

 

(1) V času povečane požarne ogroženosti se v občini organizira opazovanje in obveščanje o nevarnosti požarov.

 

 

(2) Opazovanje organizira občinska uprava in občinski štab za civilno zaščito v sodelovanju z izpostavo pristojnega ministrstva in izvajalci LGJS ter na podlagi občinskega načrta varstva pred požari. V sistem opazovanja morajo biti vključeni lastniki in upravljalci gozdov in drugih zemljišč v naravnem okolju, pristojni inšpektorati za področje kmetijstva, gozdarstva, zaščite in reševanja, regijski center za obveščanje in po potrebi pripadniki civilne zaščite.

 

 

(3) Glede na obseg opazovanja se lahko vključijo tudi radio-

 

 

amaterji in lastniki drugih amaterskih sredstev zvez, druga društva in organizacije ter posamezniki.

 

 

 

 

 

IV.       ORGANIZACIJA LOKALNE GASILSKE JAVNE SLUŽBE

 

 

20. člen

 

 

Občina zagotavlja opravljanje lokalne gasilske javne službe preko:

 

 

-           gasilskih operativnih enot v prostovoljnih gasilskih društvih: Grajena, Kicar, Pacinje, Podvinci, Ptuj, Spuhlja, Turnišče, Velovlek in Železničar;

 

 

-           gasilskih poveljstev v društvih, občini, zvezi, regiji in državi;

 

 

-           drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč;

 

 

-           ob pomoči regije in države.

 

 

 

 

 

21. člen

 

 

(1) Prostovoljno gasilsko društvo (v nadaljevanju: PGD) je humanitarna organizacija, v kateri fizične osebe prostovoljno delujejo in opravljajo naloge na področju gasilstva, varstva pred požarom in drugimi nesrečami, ter opravljajo druge dejavnosti, ki so pomembne za razvoj in delovanje gasilstva.

 

 

(2) PGD bodo v okviru LGJS opravljala naloge v zvezi z:

 

 

-           gašenjem in reševanjem v primeru požarov;

 

 

-           zaščito in reševanjem v primeru naravnih in drugih nesreč;

 

 

-           izvajanje preventivnih nalog na nivoju krajevne pristojnosti delovanja PGD;

 

 

-           načrtno kadrovanje in usposabljanje na nivoju društva;

 

 

-           druge naloge v zvezi z organizacijo in razvojem gasilstva;

 

 

-           druge društvene naloge;

 

 

-           strokovne naloge, ki jih izvajajo preko OGZ Ptuj.

 

 

 

 

 

22. člen

 

 

(1) OGZ Ptuj je samostojna in stanovska organizacija, v katero se vključujejo prostovoljna gasilska društva občine.

 

 

(2) OGZ opravlja organizacijske in strokovne naloge gasilstva zlasti v zvezi z:

 

 

-           načrtnim kadrovanjem in usposabljanjem gasilcev;

 

 

-           načrtnim in usklajenim razvojem ter opremljanjem gasilskih enot v skladu s predpisanimi merili;

 

 

-           načrtovanjem in usklajevanjem uporabe gasilskih enot gasilskih organizacij, ki so članice zveze;

 

 

-           povezovanje med članicami gasilske zveze in občino,

 

 

-           drugimi organizacijskimi in razvojnimi nalogamigasilstva.

 

 

(3) OGZ Ptuj poleg ostalih nalog iz lastne pristojnosti po tem odloku opravlja za potrebe občine tudi:

 

 

-           organizacijske in strokovno tehnične naloge gasilstva kot osnovne LGJS v občini,

 

 

-           organizacijske in druge naloge s katerimi se zagotavlja razvoj gasilstva v občini,

 

 

-           strokovno in drugo usposabljanje skladno s predpisi državne gasilske organizacije, usposabljanje gasilske mladine, izvajanje zdravstvenih pregledov, nezgodno zavarovanja ljudi, opreme in odgovornosti, zavarovanje za primer poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, ter pokrivanje drugih pravic iz delovnega razmerja.

 

 

 

 

 

(4) OGZ Ptuj se financira iz sredstev občinskega proračuna, iz sredstev, ki so na zvezo prenesle članice ter z združevanjem sredstev članic zveze, s članarino, drugimi prispevki in lastnimi viri.

 

 

 

 

 

23. člen

 

 

Na podlagi ocene požarne ogroženosti in načrta varstva pred požari v občini, določi župan v sodelovanju z območno gasilsko zvezo in mestnim štabom za civilno zaščito v občini prostovoljne gasilske enote v gasilskih društvih, gasilske enote v podjetjih, zavodih in drugih pravno-organizacijskih oblikah za opravljanje LGJS.

 

 

24. člen

 

 

(1) V pogodbi se opredeli obseg in način opravljanja javne lokalne gasilske službe, začetek izvajanja službe, finančna in materialna sredstva, ki jih občina zagotavlja za izvajanje LGJS, obseg sredstev namenjenih za prispevke pravic v primeru poškodb pri delu in poklicne bolezni ter požarna zavarovanja, obseg sredstev namenjenih za usposabljanje gasilske mladine in druge društvene obveznosti ter način nadzora nad izvajanjem LGJS.

 

 

(2) Obseg in način izvajanja LGJS se določi na podlagi ocene požarne ogroženosti ter načrta varstva pred požari v občini ter v skladu z merili za organiziranje in opremljanje gasilskih enot, ki jih predpiše pristojni državni organ.

 

 

25. člen

 

 

(1) Na podlagi tega odloka se z izvajalci sklene pogodba o izvajanju nalog in ukrepov LGJS. Pogodbo podpišejo v imenu pro-

 

 

stovoljnih gasilskih društev predsedniki društev, v imenu območne gasilske zveze njen predsednik in v imenu občine župan.

 

 

(2) S pogodbo o izvajanju nalog in ukrepov LGJS se določi obseg, način in specifičnost, določila opravljanja javne gasilske službe, začetek in rok izvajanja javne gasilske službe ter finančna sredstva, ki jih lokalna skupnost nameni za opravljanje javne gasilske službe, obseg in višino sredstev, namenjenih za zakonsko določeno plačevanje prispevkov in dajatev izvirajočih iz pravic za primer poškodb pri delu in poklicnih bolezni, višino in obseg nalog na področju usposabljanja ter višino sredstev za izvajanje usposabljanja, obseg dejavnosti in sredstev, namenjenih za delo z mladino ter način in oblike nadzora nad izvajanjem gasilske javne službe. Obseg, način in specifikacija opravljanja lokalne gasilske javne službe se določi na podlagi in v skladu z merili za opremljanje in organiziranje gasilskih enot.

 

 

(3) Hkrati se s pogodbo določijo tudi naloge in dejavnosti, ki jo je dolžno opraviti prostovoljno gasilsko društvo ter materialna in finančna sredstva, ki jih mora zagotoviti občina.

 

 

(4) V pogodbi se opredelijo tudi:

 

 

-           naloge s področja zaščite in reševanja v občini, ki jih poleg primarne dejavnosti zagotavlja izvajalec LGJS,

 

 

-           obseg in način izvajanja nalog, opredeljenih z načrtom zaščite in reševanja občine,

 

 

-           druge naloge, ki naj bi jih izvajalec javne gasilske službe v občini izvajal za občino.

 

 

 

 

 

26. člen

 

 

(1) Izvajalec je dolžan občini o izvajanju in opravljanju LGJS poročati najmanj enkrat letno.

 

 

(2) Programi sistema varstva pred požari in LGJS se financirajo oziroma sofinancirajo iz občinskega proračuna na podlagi meril in kriterijev, ki jih predpiše pristojno ministrstvo in v skladu s predpisi in akti občine, tem odlokom, ocene požarne ogroženo-

 

 

 

sti in načrta zaščite in reševanja v občini.

 

 

(3) Višino sredstev za področje varstva pred požari in oprav-

 

 

ljanje LGJS določi mestni svet na podlagi Programa varstva pred NDN, ocene ogroženosti in meril o organiziranju, opremljanju in usposabljanju sil za zaščito, reševanje in pomoč s proračunom občine.

 

 

(4) Poleg proračunskih sredstev požarnega varstva se naloge si-

 

 

stema varstva pred požari v občini financira tudi iz:

 

 

-           sredstev gospodarskih družb, zavodov in drugih organizacij za sofinanciranje priprav sistema varstva pred požari in izvajanje LGJS,

 

 

-           namenskih sredstev požarnega sklada in prispevkov zavarovalnic,

 

 

-           požarne takse in požarnega davka lokalne skupnosti,

 

 

-           prostovoljnih prispevkov, volil in daril,

 

 

-           pridobitnih dejavnosti,

 

 

-           mednarodne pomoči,

 

 

-           drugih virov.

 

 

27. člen

 

 

(1) Praviloma obseg in naloge varstva pred požari in opravljanje LGJS na podlagi občinskega programa varstva pred NDN pripravi pristojna služba občinske uprave v sodelovanju z OGZ Ptuj in gasilskim poveljstvom občine.

 

 

(2) Z izvajalci LGJS v občini ter v okviru Območne gasilske zveze Ptuj podpiše pogodbe župan. Sopodpisnik pogodbe med društvi in občino je tudi predsednik Območne gasilske zveze Ptuj.

 

 

 

 

 

28. člen

 

 

Izvajalci programov in projektov varstva pred NDN v občini, ki se financirajo ali sofinancirajo iz občinskega proračuna, morajo predložiti občinski upravi poročila o porabi finančnih sredstev v preteklem letu najkasneje do konca marca tekočega leta.

 

 

 

 

 

29. člen

 

 

(1) Urejene in opremljene površine in objekti ter oprema, ki so namenjeni za izvajanje dejavnosti zaščite in reševanja, sestav-

 

 

ljajo javno infrastrukturo s področja varstva pred požari.

 

 

(2) Evidenco objektov in površin, ki so določeni kot javna infrastruktura na področju varstva pred požari v sodelovanju z OGZ Ptuj vodi občinska uprava.

 

 

 

 

 

V. UPRAVLJANJE IN VODENJE VARSTVA PRED POŽARI

 

 

30. člen

 

 

Mestni svet Mestne občine Ptuj v sistemu varstva pred NDN in izvajanja LGJS zlasti:

 

 

-           določa organizacijo in izvajanje varstva pred požari in lokalne gasilske javne službe v občini,

 

 

-           sprejema občinski program varstva pred NDN na predlog župana kot samostojni akt, ki se vključuje v program občine na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami,

 

 

-           določa obseg in način zagotovitve sredstev za izvajanje požarne varnosti in LGJS,

 

 

-           spremlja uresničevanje in izvajanje gasilske javne službe.

 

 

 

 

 

31. člen

 

 

Župan Mestne občine Ptuj:

 

 

-           skrbi za izvajanje priprav ter realizacijo programov in letnih načrtov varstva pred NDN in izvajanje LGJS,

 

 

-           določa letni načrt varstva pred NDN kot sestavnega dela načrta za zaščito in reševanje v občini,

 

 

-           določa območja delovanja operativnih gasilskih enot,

 

 

-           skrbi za izdelavo programa in letnih načrtov varstva pred NDN, ocen ogroženosti in načrta požarnega varstva kot se-

 

 

stavnega dela načrta za zaščito in reševanje,

 

 

-           določa izvajalce nalog v sistemu požarnega varstva in LGJS,

 

 

-           določa izvajalce javne službe,

 

 

-           imenuje odbor za razpolaganje s sredstvi požarnega sklada,

 

 

-           določa programske aktivnosti in naloge sistema varstva pred požari v občinski upravi ,

 

 

-           sklepa o ustanovitvi in imenuje organe za vodenje požarnega varstva na podlagi načrta zaščite in reševanja v občini,

 

 

-           sklepa dogovore s sosednjimi občinami in državnimi organi o sodelovanju na področju požarnega varstva in izvajanja LGJS,

 

 

-           sklepa pogodbe o opravljanju nalog požarnega varstva in LGJS,

 

 

-           zahteva pomoč za izvajanje nalog požarnega varstva ter za zagotavljanje osnovnih pogojev v skladu z načrti in zakonom, podeljuje priznanja s področja zaščite in reševanja,

 

 

-           predpiše operativne naloge posameznih sestavnih delov občinske uprave,

 

 

-           opravlja druge naloge, ki jih določa zakon.

 

 

 

 

 

32. člen

 

 

Poveljnik civilne zaščite Mestne občine Ptuj na področju varstva pred požari in izvajanja LGJS zlasti:

 

 

-           določa dokumente požarnega varstva kot sestavnega dela načrta zaščite in reševanja v občini,

 

 

-           skrbi za povezavo in usklajevanje vseh sil na področju požarnega varstva in izvajanje LGJS,

 

 

-           usklajuje izdelavo osnutkov ocen ogroženosti, načrtov varstva pred požari in načrtov za opremljanje,

 

 

-           koordinira dejavnost organov vodenja in služb, vključenih v sistem varstva pred požari v občini,

 

 

-           sodeluje in koordinira pripravo programov in letnega načrta varstva pred NDN in izvajanje LGJS,

 

 

-           daje mnenje in predloge v zvezi s pripravo sistema varstva pred požari v občini,

 

 

-           javno predstavlja načrte požarnega varstva kot sestavnega dela načrta zaščite in reševanja v občini,

 

 

-           izvaja druge naloge, ki jih določa zakon in odreja župan.

 

 

 

 

 

33. člen

 

 

Občinska uprava Mestne občine Ptuj opravlja zlasti naslednje upravne in strokovne naloge s področja varstva pred požari in opravljanja LGJS:

 

 

-           izdela predlog občinskega programa in letnega načrta varstva pred NDN,

 

 

 

 

 

-           usklajuje oceno ogroženosti in druge strokovne podlage za načrtovanje varstva pred požari in organiziranja LGJS z organi Območne gasilske zveze za območje občine,

 

 

-           usmerja in usklajuje ukrepe za preprečevanje ter zmanjšanje požarne ogroženosti in posledic požarov,

 

 

-           pripravlja predloge raziskovalnih in razvojnih projektov varstva pred požari in izvajanja LGJS.

 

 

 

 

 

34. člen

 

 

Javne službe in javni zavodi v občini so dolžni v okviru oprav-

 

 

ljanja svoje redne dejavnosti:

 

 

-           preučevati in spremljati nevarnost nastanka in možnost posledic, ki jih lahko povzroči požarna ogroženost na področju njihove dejavnosti, kakor je opredeljeno v ustanoviteljskih aktih,

 

 

-           uveljavljati zaščitne ukrepe za preprečevanje nevarnosti in zmanjšanje posledic požara na področju njihove dejavnosti,

 

 

-           izvajati dokumente o aktiviranju in o ukrepanju ob posameznih požarih,

 

 

-           usklajevati izvedbo zaščitnih ukrepov in aktivnosti z izvajalci LGJS, predstavniki Območne gasilske zveze Ptuj, županom in poveljnikom civilne zaščite Mestne občine Ptuj,

 

 

-           usklajevati svoje priprave in dokumente z občinsko upravo.

 

 

 

 

 

 

 

 

VI.       NADZOR NAD IZVAJANJEM LOKALNE GASILSKE JAVNE SLUŽBE

 

 

35. člen

 

 

S pogodbo o opravljanju LGJS se opredeli tudi način opravljanja nadzora nad izvajanjem gasilske javne službe.

 

 

36. člen

 

 

(1) V primerih, ko se ugotovi, da nosilec LGJS le-to ne opravlja skladno z določili pogodbe o opravljanju javne gasilske službe ter načrti zaščite in reševanja občine, se določi rok za odpravo pomanjkljivosti in ugotovljenih napak.

 

 

(2) Rok za odpravo pomanjkljivosti ne more biti krajši od 30 dni in ne daljši od 3 mesecev.

 

 

(3) V kolikor izvajalec LGJS ne odpravi ugotovljenih pomanjklji-

 

 

vosti v predpisanem roku, se mu lahko opravljanje nalog in obseg lokalne gasilske službe omeji ali odvzame.

 

 

37. člen

 

 

(1) Odpravljanje ugotovljenih pomanjkljivosti spremlja in nadzira poveljnik gasilskega poveljstva Mestne občine Ptuj.

 

 

(2) O opravljenih nadzorih in stanju na področju izvajanja LGJS poveljnik Gasilskega poveljstva Ptuj tekoče obvešča poveljnika CZ Mestne občine Ptuj in občinsko upravo.

 

 

(3) S strani občine opravlja nadzor nad izvajanjem nalog LGJS pristojni strokovni delavec občinske uprave, notranja revizijska služba ter nadzorni odbor občine skladno z zakonskimi določili. O omejitvi obsega ali odvzemu pravice do opravljanja LGJS odloča župan.

 

 

 

 

 

VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

38. člen

 

 

Organizacijo sistema varstva pred požarom v Mestni občini Ptuj je potrebno s tem odlokom uskladiti v roku enega leta po njegovi uveljavitvi.

 

 

39. člen

 

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

 

 

 

 

Številka: 007-50/07

 

 

Datum: 17. 12. 2007

 

 

 

 

 

Dr. Štefan ČELAN, s.r.

 

 

župan Mestne občine Ptuj