New Page 1

Na podlagi 149. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 - UPB1 in 70/08), 32., 33. in 35. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 ter 127/06), 3. in 17. člena Zakona o prekrških (ZP-1-UPB4, Uradni list RS, št. 3/07, 139/06- odl. US, 17/08, 21/08-popravek in 76/08-ZIKS-1C), 92., 93., 94., 142. in 153. člena Zakona o javno-zasebnem partnerstvu (Uradni list RS, št. 127/06), v zvezi s 5. točko 1. odstavka 17. člena Zakona o javnem naročanju (Uradni list RS, št. 128/06 in 16/08), 29. členom Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07- ZLS - UPB2), skladno z Odlokom o lokalnih gospodarskih javnih službah v Občini Vodice (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 15/04), Odlokom o gospodarski javni službi odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov v Občini Vodice (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 2/10) in na podlagi 18. člena Statuta Občine Vodice (Uradni list RS, št. 49/95, 27/96, 31/98, Uradno glasilo Občine Vodice, št. 2/98, 7/98, 15/04, 6/05 in odločba Ustavnega sodišča RS, št. U-I-250/98) je Občinski svet Občine Vodice na svoji 6. redni seji, dne 20.04.2011 sprejel

O D L O K

o gospodarskih javnih službah zbiranja

komunalnih odpadkov in prevoza komunalnih

odpadkov v Občini Vodice

I. UVODNE DOLOČBE

1. člen

(javna služba)

Ta odlok ureja način opravljanja obveznih občinskih gospodarskih javnih služb zbiranja komunalnih odpadkov in prevoza komunalnih odpadkov (v nadaljnjem besedilu:

javna služba) na celotnem območju Občine Vodice tako, da določa:

organizacijsko - in prostorsko zasnovo opravljanja javne službe,

- vrsto in obseg storitev javne službe ter njihovo prostorsko razporeditev,

- pogoje za zagotavljanje in uporabo storitev javne službe,

- pravice in obveznosti uporabnikov storitev javne službe,

- vire financiranja javne službe in način njihovega oblikovanja,

- vrsto in obseg zemljišč, objektov, naprav in opreme, potrebnih za izvajanje javne službe, ki so lastnina Občine Vodice ter javno dobro (v nadaljevanju: javne površine) in varstvo, ki ga ta infrastruktura lokalnega pomena uživa (v nadaljevanju: infrastruktura),

- koncesijo,

- nadzor,

- kazenske določbe,

- prehodne in končne določbe.

2. člen

(koncesijski akt)

Ta odlok je tudi koncesijski akt, s katerim Občina Vodice (v nadaljevanju: koncedent) določa predmet in pogoje za podelitev koncesije za javno službo. Izvajalec javne službe je koncesionar.

Javna služba se zagotavlja s podelitvijo koncesije. Koncesija zajema:

- izvajanje javne službe za čas trajanja koncesije.

Koncesija lahko zajema tudi izgradnjo oz. dograditev potrebne infrastrukture za izvajanje koncesionirane dejavnosti, kar se podrobneje uredi s koncesijsko pogodbo.

2. člen

(obseg dejavnosti)

Javna služba obsega zbiranje in prevoz komunalnih odpadkov (po standardni klasifikaciji E38.1: Zbiranje in odvoz odpadkov), ravnanje z nevarnimi odpadki (E38.22) ter vzdrževanje infrastrukture (F41: Gradnja stavb, F42: Gradnja inženirskih objektov).

Izvajalec javne službe (v nadaljevanju: koncesionar) mora poleg dejavnosti iz prvega odstavka tega člena opravljati tudi dopolnilne dejavnosti, ki pripomorejo k uresničevanju osnovne dejavnosti. Te dejavnosti so predvsem:

- dejavnost deponij, sežiganje in drugi načini odstranjevanja trdnih odpadkov (E38.21: Ravnanje z nenevarnimi odpadki);

- razvoj in načrtovanje (M72.1: Raziskovalna in razvojna dejavnost na področju naravoslovja in tehnologije);

- gradnja infrastrukture (F41: Gradnja stavb, F42: Gradnja inženirskih objektov);

- vodenje katastra infrastrukture in registra uporabnikov (M71.1: Arhitekturno in tehnično projektiranje in s tem povezano svetovanje).

3. člen

(upravna pooblastila)

Koncesionar ima javno pooblastilo za izdajanje projektnih pogojev, soglasij, smernic in mnenj v postopkih izdaje gradbenih dovoljenj, uporabnih dovoljenj in drugih upravnih postopkih za področje izvajanja javne službe po tem odloku skladno z Zakonom o graditvi objektov (Uradni list RS, št. 110/02, 47/04, 126/07 in 108/09).

Koncesionar lahko zavrne soglasja iz tega člena le v primeru, če v projektni dokumentaciji ni predvidena vključitev v sistem zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov v skladu s tem odlokom.

4. člen

(varstvo uporabnikov)

Uporabniki imajo pravico preko izvoljenih predstavnikov v občinskem svetu in Odboru za varstvo uporabnikov javnih dobrin:

- izraziti nezadovoljstvo nad izvajanjem javne službe in predlagati izboljšave;

- zahtevati odvzem koncesije, če koncesionar javne službe ne opravlja v skladu s sklenjeno koncesijsko pogodbo, ali če jo opravlja na splošno nezadovoljstvo odjemalcev.

5. člen

(splošni pogoji za izvajanje javne službe)

Splošni pogoji za izvajanje javne službe so določeni z zakoni, podzakonskimi in občinskimi predpisi ter še naslednji:

1. Koncesionar prevzame obratovanje in vzdrževanje potrebne infrastrukture za izvajanje koncesionirane dejavnosti v Občini Vodice, skladno z zakoni, podzakonskimi predpisi in standardi, ki veljajo na tem področju.

2. Koncesionar je dolžan izdelati in sproti dopolnjevati kataster komunalnih naprav s področja koncesije, ki je last koncedenta in se vodi pri koncedentu v sklopu vodenja skupnega katastra komunalnih naprav. Prav tako je dolžan izdelati in ažurirati register prevzemnih mest in ga vsakokrat posredovati tudi koncedentu.

3. Koncesionar mora v skladu z veljavnimi predpisi na področju izvajanja javne službe vršiti ustrezne monitoringe, izdelovati in pristojnim organom posredovati napovedi, poročila, evidence in druge zahtevane formulacije v obliki in rokih, ki jih ti predpisi določajo ter o tem v vednost obveščati koncedenta.

4. Koncesionar mora v skladu s koncesijsko pogodbo koncedentu odvajati koncesijske dajatve.

5. Koncesija se mora izvajati tako, da se v celoti upoštevajo zahteve koncedenta in potrebe odjemalcev. Predstavljena mora biti organiziranost javne službe, možnost vključevanja kadrov iz lokalne skupnosti in način poslovanja z odjemalci.

Koncesionar mora službo oz. urad za poslovanje z odjemalci zagotoviti na območju Občine Vodice, razen če se s koncesijsko pogodbo ne določi drugače.

6. Upravljanje infrastrukture za izvajanje koncesionirane dejavnosti se mora izvajati v skladu s pravili dobrega gospodarjenja.

7. Omogočen mora biti strokovni in fizični nadzor koncedenta in pristojnih organov inšpekcije.

8. Oblikovanje predlogov cen mora biti v skladu z veljavnimi predpisi, predpisi o kontroli cen in predpisi koncedenta.

9. Koncesionar mora predložiti koncedentu letno poročilo o poslovanju in izvajanju javne službe.

10. Upoštevati se morajo morebitne prioritete, ki jih sprejme koncedent.

11. Koncesionar prevzema odgovornosti za škodo, povzročeno koncedentu ali drugim z izvajanjem koncesije.

12. Pravice in obveznosti koncedenta in koncesionarja se določijo v koncesijski pogodbi.

13. Koncesionar se zaveže nastale spore, izvirajoče iz koncesijske pogodbe, reševati predvsem sporazumno, v primerih pa, ko do sporazuma ne pride, rešitev spora predložiti pristojnemu sodišču v Republiki Sloveniji, ki sodi po slovenskem pravu.

14. Koncesionar mora komunicirati v slovenskem jeziku in uporabljati tehnične normative in standarde, ki so v veljavi v Republiki Sloveniji oziroma predpise mednarodnih organizacij, katerih uporabo Republika Slovenija priznava.

6. člen

(komunalni odpadki, ki so predmet storitve javne službe)

Komunalni odpadki po tem odloku so odpadki iz gospodinjstva ali njim po naravi ali sestavi podobni odpadki iz proizvodnje, trgovine, storitvene ali druge dejavnosti oziroma ločeno zbrane frakcije komunalnih odpadkov s klasifikacijsko številko 20 01, odpadki iz vrtov in parkov iz podskupine s klasifikacijsko številko 20 02 in drugi komunalni odpadki iz podskupine s klasifikacijsko številko 20 03 ter embalaža, ki je komunalni odpadek iz podskupine s klasifikacijsko številko 15 01.

Ločeno zbrane frakcije komunalnih odpadkov s klasifikacijsko številko 20 01 (v nadaljnjem besedilu: frakcije) so ločene frakcije in nevarne frakcije iz predpisa, ki ureja oskrbo ločeno zbranih frakcij pri opravljanju javne službe.

Klasifikacijske številke odpadkov so številke s seznama odpadkov po predpisu, ki ureja ravnanje z odpadki in so sestavni del tega odloka.

7. člen

(odpadki, ki so predmet tržne dejavnosti)

Odpadki, ki so predmet tržne dejavnosti (in niso predmet storitve obvezne javne službe), so nekomunalni odpadki z naslednjimi klasifikacijskimi številkami:

01 Odpadki pri raziskovanju, pridobivanju in predelavi mineralnih surovin

02 Odpadki iz kmetijstva, vrtnarstva, lova, ribištva, ribogojstva in proizvodnje hrane

03 Odpadki iz obdelave in predelave lesa in proizvodnje papirja, kartona, vlaknine, plošč in pohištva

04 Odpadki pri proizvodnji usnja, krzna in tekstilij

05 Odpadki pri rafinaciji nafte, čiščenju zemeljskega plina in pirolizi premoga

06 Odpadki iz anorganskih kemijskih procesov

07 Odpadki iz organskih kemijskih procesov

08 Odpadki pri proizvodnji, pripravi, dobavi in uporabi premazov (barv, lakov, emajlov), lepil, tesnilnih mas in tiskarskih barv 09 Odpadki pri fotografskih dejavnostih

10 Anorganski odpadki iz termičnih procesov

11 Odpadki iz kemične obdelave površin, površinske zaščite kovin in drugih materialov ter iz hidrometalurgije barvnih kovin

12 Odpadki iz postopkov oblikovanja in površinske obdelave kovin in plastike

15 02 Absorbenti, filitrirna sredstva, čistilne krpe in zaščitne obleke

16 Odpadki, ki niso zajeti drugje v seznamu

17 Gradbeni odpadki in odpadki pri rušenju objektov ( vključno z izkopano zemljino z onesnaženih krajev)

18 Odpadki iz zdravstva in veterinarstva ter z njima povezanih raziskav (brez odpadkov iz kuhinj in restavracij, ki ne izvirajo iz neposredne zdravstvene nege)

19 Odpadki iz naprav za obdelavo odpadkov, naprav za čiščenje odpadne vode in objektov za oskrbo pitne in tehnološke vode Klasifikacijske številke odpadkov so številke s seznama odpadkov po predpisu, ki ureja ravnanje z odpadki in so sestavni del tega odloka.

8. člen

(opredelitev pojmov)

V tem odloku uporabljeni izrazi imajo naslednji pomen:

1. odpadek: je odpadek v skladu z zakonom, ki ureja varstvo okolja in je uvrščen v eno od skupin odpadkov skladno z Uredbo o ravnanju z odpadki;

2. povzročitelj je vsaka fizična ali pravna oseba, katere stalno, začasno, sezonsko ali občasno delovanje oziroma izvajanje dejavnosti povzroča nastajanje komunalnih odpadkov v zasebnih in javnih prostorih ter na površinah na območju Občine Vodice (izvirni povzročitelj odpadkov), oziroma vsaka oseba, ki izvaja predobdelavo, mešanje ali druge postopke, s katerimi se spremenijo lastnosti ali sestava teh odpadkov.

3. imetnik odpadkov: je povzročitelj odpadkov ali pravna ali fizična oseba, ki ima odpadke v posesti;

4. ravnanje z odpadki: je zbiranje, prevoz, predelava in odstranjevanje odpadkov, vključno z nadzorovanjem teh postopkov in nadzorom odlagališč po zaprtju;

5. obdelava odpadkov: je predelava ali odstranjevanje odpadkov v skladu z Uredbo o ravnanju z odpadki;

6. predelava odpadkov: so postopki, določeni v prilogi 5 Uredbe o ravnanju z odpadki in drugi postopki z namenom koristne uporabe odpadkov ali njihovih sestavin. Predelava odpadkov je tudi njihova priprava za ponovno uporabo, recikliranje snovi v odpadkih, njihov sežig ali sosežig z energetsko izrabo (kot na primer sortiranje) in predelava odpadkov v gorivo. Sežig odpadkov zaradi njihovega odstranjevanja ni predelava odpadkov;

7. odstranjevanje odpadkov: so postopki, določeni v prilogi 6 Uredbe o ravnanju z odpadki, in vsi drugi postopki priprave za odstranjevanje odpadkov, katerih ni mogoče predelati;

8. zbiranje odpadkov: je prevzemanje odpadkov, ki jih njihovi imetniki oddajajo ali prepuščajo, njihovo razvrščanje ter predhodno skladiščenje pred prevozom zaradi oddaje v obdelavo;

9. trgovec: je oseba, ki kot dejavnost kupuje odpadke od drugih imetnikov odpadkov in jih nato brez razvrščanja ali predhodnega skladiščenja zaradi zagotavljanja njihove obdelave prodaja. Za trgovca se šteje tudi oseba, ki kupljene odpadke prevzame, tako da postane njihov imetnik;

10. predelovalec odpadkov: je oseba, ki kot dejavnost odpadke predeluje;

11. odstranjevalec odpadkov: je oseba, ki kot dejavnost odpadke odstranjuje;

12. RCERO Ljubljana: Regijski center za ravnanje z odpadki Ljubljana;

13. uporabnik: je vsak imetnik (povzročitelj ali posestnik) komunalnih odpadkov, ki je na podlagi uradnih podatkov:

- lastnik objektov ali delov objekta (tudi etažni lastnik), zemljišč ali javnih površin na območju Občine Vodice, razen nezazidanih zemljišč, na katerih se ne pričakuje rednega nastajanja odpadkov,

- upravljavec javnih površin (cesta, ulica, prehod in druga javna prometna površina lokalnega pomena, igrišče, parkirišče, pokopališče, park, spomeniki naravne in kulturne dediščine, zelenica, športna oziroma rekreacijska površina in podobno),

- organizator kulturne, športne in druge javne prireditve oz. dejavnosti, ki uporablja ali izkorišča javne ali zasebne površine in druge nepremičnine v namen, ki odstopa od njene običajne javne ali zasebne rabe.

14. zbirno mesto: je prostor, kjer povzročitelji stalno, redno in nemoteno ločeno zbirajo odpadke v posodah, predpisanih s tem odlokom, ves čas do dneva prevzema na prevzemnem mestu. Zbirno mesto ni na javni površini in ga zagotavljajo uporabniki. Zbirno mesto mora biti urejeno tako, da je zagotovljena higiena in da ni vplivov na javno površino ali površino sosedov.

15. prevzemno mesto: je prostor, kjer uporabniki prepuščajo izvajalcu določene vrste komunalnih odpadkov redno na način in po urniku, predpisanem s tem odlokom ter je stalno. Prevzemno mesto je praviloma na javni površini.

Izjemoma je lahko prevzemno mesto na zemljišču v zasebni lasti, če lastnik zemljišča poda izrecno pisno soglasje k določitvi prevzemnega mesta na njegovem zemljišču in pisno soglasje lastnikov zemljišč, potrebnih za dostop s smetarskim vozilom.

16. zbirno-prevzemno mesto: je prostor, kjer se določene vrste komunalnih odpadkov zbirajo in kjer jih uporabniki prepuščajo izvajalcu na način, predpisan s tem odlokom.

Zbirno-prevzemno mesto se zagotavlja na način, določen za zbirno in prevzemno mesto.

17. hišni kompostnik: je zabojnik za kompostiranje odpadkov rastlinskega izvora iz vrtov in kuhinjskih odpadkov na vrtu, ki pripada posameznemu gospodinjstvu ali več gospodinjstvom, če gre za večstanovanjski objekt z vrtom, z namenom, da se kompost tudi uporabi na tem vrtu. Povzročitelj lahko kompostira v hišnem kompostniku kuhinjske odpadke, če ima za tako kompostiranje na voljo vrt, katerega velikost zagotavlja postavitev kompostnika v razdalji najmanj 5 m od sosednjih stanovanjskih stavb ali javnih površin, kompostnik pa je zastrt ali izdelan tako, da se odpadkov, ki se v njem kompostirajo, ne vidi neposredno iz stanovanjskih stavb ali javnih površin in odpadki v njem ne povzročajo prekomernih emisij.

18. zbiralnica: je pokrit ali nepokrit posebej urejen in opremljen prostor za ločeno zbiranje in začasno hranjenje posameznih frakcij, ki jih povzročitelji prepuščajo izvajalcu. Zbiralnica je praviloma na javni površini. Lokacije, zemljišče, objekte in potreben dostop s smetarskim vozilom zagotavlja koncedent na predlog izvajalca, namestitev posod pa izvajalec sam.

19. premična zbiralnica nevarnih frakcij: je tovorno vozilo, opremljeno (lahko tudi s samostojnim zabojnikom) za ločeno zbiranje nevarnih frakcij, ki s postanki na naseljenih območjih omogoča, da povzročitelji iz gospodinjstev izvajalcu te frakcije oddajajo.

20. zbirni center: je posebej urejen in opremljen lahko nadkrit prostor za ločeno zbiranje vseh vrst ločenih frakcij, ki jih povzročitelji iz gospodinjstev lahko prepuščajo izvajalcu, ločenih frakcij, ki jih izvajalec sam prevzame v zbiralnicah in za začasno hranjenje posameznih ločenih frakcij do rednega prevzema frakcij odpadne embalaže ali njihove prepustitve v ponovno uporabo, predelavo ali odstranjevanje. Zbirni center je hkrati urejen kot zbiralnica nevarnih frakcij, kjer se te frakcije tudi začasno skladiščijo. Lokacijo, zemljišče, objekte in dostop z vozili zagotovi koncedent.

II. VRSTE IN OBSEG STORITEV JAVNE SLUŽBE

TER NJIHOVA PROSTORSKA RAZPOREDITEV

9. člen

(zbirni center)

V zbirnem centru se v okviru veljavnega obratovalnega časa zagotavlja ločeno zbiranje v zabojnikih in posodah za naslednje frakcije:

- papir in karton (20 01 01),

- embalaža iz papirja in kartona, ki je komunalni odpadek (15 01 01),

- steklo (20 01 02),

- embalaža iz stekla, ki je komunalni odpadek (15 01 07),

- organski kuhinjski odpadki (20 01 08),

- oblačila (20 01 10) in tekstilije (20 01 11),

- jedilna olja in maščobe (20 01 25),

- premaze, črnila, lepila in smole, ki niso zajeti v 20 01 27 (20 01 28),

- čistila, ki niso zajeta v 20 01 29 (20 01 30),

- zdravila, ki niso zajeta v 20 01 31 (20 01 32),

- baterije in akumulatorje, ki niso zajeti v 20 01 33 (20 01 34),

- zavrženo opremo, ki ni zajeta v 20 01 21, 20 01 23 in 20 01 35 (20 01 36),

- les, ki ni zajet v 20 01 37 (20 01 38),

- embalaža iz lesa, ki je komunalni odpadek (15 01 03),

- plastika (20 01 39),

- embalaža iz plastike, ki je komunalni odpadek (15 01 02),

- kovine (20 01 40),

- embalaža iz kovin, ki je komunalni odpadek (15 01 04),

- druge tovrstne odpadke (20 01 99),

- embalaža iz sestavljenih materialov, ki je komunalni odpadek (15 01 05),

- odpadke, primerne za kompostiranje (20 02 01),

- nerazvrščene in preostale kosovne odpadke (20 03 07),

- druge odpadke, ki jih določi izvajalec.

Kosovne odpadke, prevzete na prevzemnih mestih in ločene frakcije, prevzete v zbiralnicah, ki jih izvajalec dostavi v zbirni center, se razvrstijo ločeno v za to namenjene zabojnike in posode iz prejšnjega odstavka, razen, če je zagotovljen reden prevzem frakcij.

Poleg frakcij iz prvega odstavka tega člena se v zbirnem centru v skladu s predpisanimi pogoji zagotavlja tudi ločeno zbiranje in začasno skladiščenje v zbiralnici nevarnih frakcij za naslednje nevarne frakcije:

- topila (20 01 13),

- kisline (20 01 14),

- alkalije (20 01 15),

- fotokemikalije (20 01 17),

- pesticide (20 01 19),

- fluorescentne cevi in druge odpadke, ki vsebujejo živo srebro (20 01 21),

- zavrženo opremo, ki vsebuje klorofluoroogljike (20 01 23),

- olje in maščobe, ki niso zajeti v 20 01 25 (20 01 26),

- premaze črnila, lepila in smole, ki vsebujejo nevarne snovi (20 01 27),

- čistila (detergenti), ki vsebujejo nevarne snovi (20 01 29),

- citotoksična in citostatična zdravila (20 01 31), - baterije in akumulatorje, ki so zajeti v 16 06 01, 16 06 02, in 16 06 03, ter nesortirane baterije in akumulatorje, ki vsebujejo te baterije in akumulatorje (20 01 33),

- zavrženo električno in elektronsko opremo, ki vsebuje nevarne snovi in ni zajeta v 20 01 21 in 20 01 23 (20 01 35) in

- les, ki vsebuje nevarne snovi (20 01 37).

Storitve tehtanja frakcij, ki jih izvajalec prepušča predelovalcu ali odstranjevalcu, se izvajajo v zbirnem centru. Iz zbirnega centra se oddaja vse gorljive in negorljive frakcije sposobne ponovne uporabe in frakcije, za katere je treba zagotoviti predelavo ali odstranjevanje skladno s predpisi, ki urejajo ravnanje z njimi, s pogojem, da je zagotovljen reden prevzem frakcij, plačilo za uporabne surovine v njihovi sestavi in plačilo prevoznih stroškov. Določene frakcije se lahko prepustijo predelovalcu ali odstranjevalcu z neposrednim prevozom izvajalca (mimo zbirnega centra), če je zagotovljeno tehtanje, ki ga prizna izvajalec.

Zbirni center je prostorsko razporejen na območju Občine Vodice.

10. člen

(zbiralnice)

V zbiralnicah se stalno, redno in nemoteno zagotavlja ločeno zbiranje v posodah za naslednje frakcije:

- papir in karton (20 01 01), vključno z embalažo iz papirja in kartona, ki je komunalni odpadek (15 01 01), v posodah s pokrovom modre barve,

- embalažo iz stekla, ki je komunalni odpadek (15 01 07), v posodah s pokrovom zelene barve,

- plastiko (20 01 39), vključno z embalažo iz plastike, ki je komunalni odpadek (15 01 02), kovine (20 01 40), vključno z embalažo iz kovin, ki je komunalni odpadek (15 01 04), in embalažo iz sestavljenih materialov (15 01 05) v posodah s pokrovom rumene barve.

Zbiralnice so prostorsko razporejene:

- v urbanih ali večjih strnjenih stanovanjskih območjih na javnih ali drugih primernih površinah, praviloma za gravitacijsko območje 300 prebivalcev,

- v naseljih na območjih razpršene poselitve praviloma za gravitacijsko območje 500 prebivalcev.

Iz zbiralnic se stalno, redno in nemoteno zagotavlja ločen prevoz frakcij iz prvega odstavka tega člena v zbirni center.

11. člen

(premične zbiralnice nevarnih frakcij)

V premičnih zbiralnicah se zagotavlja ločeno zbiranje nevarnih frakcij iz tretjega odstavka 10. člena tega odloka vsaj dvakrat letno na najmanj dveh mestih v občini po vnaprej določenem urniku.

12. člen

(kosovni odpadki)

Prevzemanje kosovnih odpadkov (20 03 07) in opreme, ki se uporablja v gospodinjstvu in vsebuje nevarne snovi (20 01 23, 20 01 35) se zagotavlja vsaj enkrat letno na vsakem prevzemnem mestu po vnaprej določenem urniku.

Prevzemanje kosovnih odpadkov na poziv uporabnika ni redna storitev javne službe in se opravlja proti plačilu po ceniku izvajalca.

13. člen

(odpadki za kompostiranje)

Prevzemanje drugih odpadkov, primernih za kompostiranje (20 02 01), se iz gospodinjstev in vrtičkov zagotavlja na zbirnem centru v času obratovanja zbirnega centra.

Na območjih, kjer izvajalec zagotovi ločeno zbiranje in prevzemanje bioloških odpadkov, je takšen način obvezen.

Izvajalec mora v tem primeru zagotoviti pogostnost prevzemov teh odpadkov najmanj enkrat (1x) na 14 dni.

Storitve javne službe niso obvezne za odpadke iz prejšnjega odstavka, če jih povzročitelj kompostira sam v hišnem kompostniku.

14. člen

(prevzemna mesta)

Na prevzemnih mestih se redno, nemoteno in po vnaprej določenem urniku zagotavlja prevzem ločeno zbranih odpadkov v posodah za naslednji frakciji:

- organske kuhinjske odpadke iz gospodinjstev (20 01 08) v posodah rjave barve s prostornino 80 l, 120 l, 240 l (v nadaljevanju: kuhinjski odpadki), na območjih, kjer izvajalec zagotovi ločeno zbiranje in prevzemanje bioloških odpadkov,

- mešane komunalne odpadke (20 03 01) v posodah črne barve s prostornino 80 l, 120 l, 240 l, 500 l, 770 l ali 1100 l.

Tipizirane vrečke za mešane komunalne odpadke prostornin 50 in 100 litrov so praviloma namenjene za zbiranje in prevzemanje mešanih komunalnih odpadkov, ki se pri povzročiteljih občasno pojavijo v večjih količinah.

Če pristojni organ za posamezno območje poselitve ali lokacijo določi, da imajo uporabniki storitev javne službe možnost prepuščanja mešanih komunalnih odpadkov v vrečkah, je takšen način obvezen.

Izvajanje storitev se na celotnem območju Občine Vodice opravlja za vse uporabnike na enakem nivoju.

Izvajalec mora zagotoviti pogostnost prevzemov mešanih komunalnih odpadkov iz druge alinee prvega odstavka tega člena na območju Občine Vodice najmanj enkrat (1x) tedensko.

Izvajalec mora zagotoviti pranje posod za mešane komunalne odpadke najmanj enkrat (1x) letno.

Prevzemno mesto je lahko oddaljeno največ 15 metrov od roba prometne površine, dane v javno uporabo. Prevzemno mesto določi izvajalec tako, da uporabniki s postavitvijo posod ali vrečk na prevzemno mesto ne ovirajo ali ogrožajo tretjih oseb. Prevzemno mesto je lahko oddaljeno od roba zemljišča ali stavbe uporabnika praviloma največ 150 metrov.

Dostop po javnih površinah, na katerih se določa prevzemna mesta, mora biti najmanj 3,00 metre svetle širine in 3,60 metra svetle višine. Dostopi do prevzemnih mest se morajo vedno nahajati v prometno varnem stanju in biti prosti ovir.

Če je dostop slepa cesta in hkrati daljša od 50 metrov, mora imeti na koncu urejeno obračališče za smetarska vozila izvajalca. V nasprotnem primeru se določi prevzemno mesto, ki je oddaljeno največ 15 metrov od začetka slepe ulice.

Če je zaradi popolne ali delne zapore občinske ceste izvajalcu onemogočen odvoz odpadkov iz območja zapore, pristojni organ določi za čas zapore začasno zbirno – prevzemno mesto in o tem obvesti izvajalca in uporabnike najmanj teden dni pred začetkom del.

1. V primerih, ko je občinska cesta preozka ali prestrma ali ima neurejeno ali preozko obračališče ter v drugih podobnih primerih, lahko pristojni organ določi prevzemno mesto za komunalne odpadke v črnih posodah ali za tipizirane vrečke tudi v razdalji več kot 150 metrov od roba zemljišča ali stavbe uporabnika.

15. člen

(zbirno-prevzemna mesta)

Na zbirno-prevzemnih mestih se stalno, redno in nemoteno zagotavlja zbiranje in redni prevzem ločeno zbranih odpadkov na način iz prejšnjega člena.

16. člen

(prireditve in dejavnosti na javnih površinah)

Za čas trajanja javne kulturne, športne in druge prireditve ali dejavnosti na prostem, na kateri se pričakuje več kot 1000 udeležencev, je treba na kraju prireditve zagotoviti ustrezno začasno zbiralnico ločenih frakcij, posode za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov in v primeru prireditve z gostinsko ponudbo tudi posode za zbiranje kuhinjskih odpadkov. O vrsti in obsegu storitve se dogovorita izvajalec in uporabnik s pogodbo. Uporabniki (organizatorji) so dolžni akcije priglasiti izvajalcu najmanj 14 dni pred datumom izvedbe.

17. člen

(ravnanje s komunalnimi odpadki drugih javnih služb in

velikih uporabnikov)

Izvajalec trajno, začasno in občasno prevzema odpadke od drugih izvajalcev javnih služb in drugih velikih uporabnikov ter jih prevaža na podlagi sklenjene pogodbe na za to določenih in označenih prevzemnih mestih.

18. člen

(ukrepanje v primeru nepravilno odloženih odpadkov)

Kadar komunalni odpadki niso oskrbljeni po določilih od 9. do 17. člena tega odloka in so začasno ali trajno odloženi na zasebnih ali javnih površinah, jih mora na podlagi odločbe občinskega inšpektorata oz. drugega pristojnega organa prevzeti izvajalec.

III. POGOJI ZA ZAGOTAVLJANJE IN UPORABO

STORITEV JAVNE SLUŽBE

19. člen

(pogoji obratovanja)

Izvajalec mora pri izvajanju storitev zagotoviti:

- opremo za izvajanje vseh vrst storitev javne službe po določilih od 9. do 17. člena tega odloka, vključno s tipiziranimi vrečkami, njenim vzdrževanjem in zamenjavo,

- redni prevzem frakcij komunalnih odpadkov brez povzročanja emisije prahu, čezmernega hrupa in raztresanja odpadkov,

- redno higiensko vzdrževanje naprav in opreme, vključno z rednim in predpisanim pranjem,

- vodenje obratovalnih evidenc, določenih s predpisi, ki urejajo ravnanje z odpadki (vključno z odpadno embalažo),

- vodenje obratovalnih evidenc za storitve, predpisane s tem odlokom, ter drugih evidenc, potrebnih za spremljanje ravnanja s komunalnimi odpadki, ki jih določi pristojni organ,

- evidentiranje števila prevzemov posod za vsako posamezno prevzemno ali zbirno-prevzemno mesto po posameznem uporabniku,

- evidentiranje mase prepuščenih mešanih komunalnih odpadkov po posameznem uporabniku, kadar se leti prepuščajo v zbirnih stiskalnicah,

- čiščenje raztresenih odpadkov pri odvozu,

- prevzem kosovnih odpadkov na prevzemnih mestih v roku 48 ur od prevzema odpadkov.

20. člen

(register prevzemnih mest)

Izvajalec mora voditi register prevzemnih mest s podatki:

- o lokaciji prevzemnega oziroma zbirno-prevzemnega

mesta za mešane komunalne odpadke in kuhinjske odpadke,

- o identifikacijski oznaki iz katastra stavb za vsako posamezno stavbo, v kateri nastajajo mešani komunalni odpadki in kuhinjski odpadki,

- o ulici in hišni številki stavbe.

V registru prevzemnih mest se vodijo tudi za določitev cene in obračun storitev potrebni podatki:

- o imenu oziroma družbi ter bivališču oziroma sedežu uporabnika storitev,

- o številu prebivalcev v stavbi,

- o načinu prepuščanja komunalnih odpadkov (v posodah ali zbirnih stiskalnicah),

- o velikosti, številu ali deležu posod za prepuščanje komunalnih odpadkov oziroma izdanih elekromagnetnih kartic po posameznem uporabniku,

- o količini prevzetih mešanih komunalnih in kuhinjskih odpadkov po posameznem uporabniku na način prostornine ali mase.

21. člen

(ažuriranje registra prevzemnih mest)

Podatki iz prejšnjega člena tega odloka se redno ažurirajo najmanj enkrat letno na podlagi:

- sprememb podatkov iz centralnega registra prebivalstva o številu prebivalcev s stalnim prebivališčem v stavbi, podatkov iz registra stanovanj in registra najemnih pogodb,

- ugotovitev izvajalca o trajnejših spremembah dejanskih količin nastajanja mešanih komunalnih odpadkov pri uporabniku,

- pisne vloge uporabnika za spremembo prostornine posod na prevzemnih mestih,

- prijave novega ali odjave dotedanjega uporabnika.

Če uporabnik ne posreduje potrebnih podatkov za vpis v register ali v prijavi iz 25. člena tega odloka navede napačne podatke, izvajalec za vpis lahko uporabi uradne podatke iz prejšnjega odstavka.

Izvajalec potrdi uporabniku vpis sprememb in uskladitev s podatki registra prevzemnih mest v roku 30 dni od dokončne odločitve.

22. člen

(program za obvladovanje kakovosti poslovanja)

Izvajalec mora opravljati javno službo skladno s programom za obvladovanje kakovosti poslovanja, katerega sestavni del je tudi program ravnanja z ločeno zbranimi frakcijami in program oskrbe s kuhinjskimi odpadki (v nadaljevanju: program ravnanja).

Program ravnanja, v katerem se določita obseg in vsebina storitev oziroma oskrbe ter način zagotavljanja storitev, mora biti pripravljen skladno s predpisano vsebino po predpisih o ravnanju z ločeno zbranimi frakcijami pri opravljanju javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki in o ravnanju z kuhinjskimi odpadki.

Predlog programa ravnanja izdela izvajalec za vsako leto posebej, sprejme pa ga koncedent. Izvajalec je dolžan program ravnanja predložiti koncedentu do 31.01. za tekoče leto.

23. člen

(javna obvestila in naznanila)

Izvajalec mora sproti, vendar najmanj dvakrat letno obveščati povzročitelje z obvestilom v občinskem glasilu in na drug krajevno običajen način o:

- lokacijah zbirnih centrov, zbiralnic, zbiralnic nevarnih frakcij, malih kompostarn in drugih objektov in naprav, potrebnih za izvajanje javne službe,

- času obratovanja zbirnih centrov, zbiralnic nevarnih frakcij in malih kompostarn ter drugih objektov in naprav,

- posameznih frakcijah, ki se prepuščajo ali oddajajo,

- časovnem razporedu in načinu ter pogojih prepuščanja kosovnih odpadkov, drugih odpadkov primernih za kompostiranje in nevarnih frakcij,

- načinu predvidene obdelave, predelave in odstranjevanja prevzetih frakcij,

- pogojih, ki jih je treba izpolnjevati pri lastni oskrbi kuhinjskih odpadkov in drugih odpadkov, primernih za kompostiranje s predelavo v hišnem kompostniku,

- drugih pogojih za prepuščanje posameznih frakcij, njihovo oddajo oziroma lastno oskrbo, določenih s predpisi, ki urejajo ravnanje z odpadki oziroma posameznimi frakcijami,

- metodah in ukrepih za preprečevanje nastajanja in zmanjševanja količin odpadkov, za preprečevanje neorganiziranega oziroma divjega odlaganja odpadkov ter drugo ekološko osveščanje.

IV. PRAVICE IN OBVEZNOSTI UPORABNIKOV

STORITEV JAVNE SLUŽBE

24. člen

(pravice uporabnikov)

Uporabniki imajo pravico:

- do trajnega, nemotenega in kvalitetnega zagotavljanja storitev izvajalca, ki so enako dostopne vsem uporabnikom na območju Občine Vodice,

- do uporabe skupne posode za mešane komunalne odpadke in/ali kuhinjske odpadke ob predložitvi predpisanega obrazca, izpolnjenega s strani izvajalca,

- do uskladitve prostornine ali števila posod skladno z evidentiranim številom opravljenih prevzemov, vendar ne več kot enkrat letno,

- do dodatnih storitev proti posebnemu plačilu po ceniku izvajalca,

- določiti najemnika za plačilo storitev javne službe s prijavo na posebnem obrazcu, ki ga zagotovi izvajalec kadar oddajajo v najem stanovanjske, poslovne ali druge stalne oziroma začasne objekte, njihove dele ali funkcionalna zemljišča.

25. člen

(obveznosti uporabnikov)

Uporabniki imajo obveznost:

- prijaviti in odjaviti se ter sporočiti vse druge spremembe, ki vplivajo na obračun storitev javne službe, izvajalcu na posebnem obrazcu najpozneje 14 dni po nastali spremembi,

- plačevati storitve javne službe skladno z določili tega odloka ne glede na to, ali jih dejansko koristijo ali ne,

- redno pripravljati komunalne odpadke za prepuščanje in jih razvrščati skladno z izbrano storitvijo javne službe,

- zagotoviti, da v posodah ali vrečkah niso odložene tekočine, kužni materiali, tleče, lahko vnetljive in eksplozivne snovi, gume, kamenje, gradbeni ter drugi odpadki, ki po določilih tega odloka niso komunalni odpadek,

- zagotoviti, da so posode ali vrečke na dan prevzema dostavljene na prevzemno mesto in jih po prevzemu vrniti na zbirno mesto,

- zagotoviti, da so pokrovi posod zaprti, ne glede na to, ali so na prevzemnem, zbirno- prevzemnem ali zbirnem mestu,

- zagotoviti, da so vrečke na prevzemnem ali zbirnoprevzemnem mestu zaprte in zložene ob posodah,

- vzdrževati čistočo na prevzemnih in zbirnih mestih in zagotoviti izvajalcu dostop do prevzemnih mest,

- zadostiti drugim zahtevam izvajalca v zadevah, za katere ima izvajalec pravice oz. pooblastila po zakonu in tem odloku,

- kosovne odpadke dostaviti na prevzemno mesto do 6.00 ure na dan prevzema, vendar ne prej kot 24 ur pred dnevom prevzema,

- rednega plačila opravljenih storitev.

Uporabniki storitev iz prve alinee prejšnjega odstavka tega člena, ki so lastniki več samostojnih objektov, samostojnih bivalnih enot, drugih prostorov ali funkcionalnih zemljišč na območju Občine Vodice, so za vsako posamezno enoto dolžni na podlagi tega odloka uporabljati storitve javne službe in vsako enoto posebej registrirati.

Storitve javne službe so obvezne tudi za lastnike ali upravljavce stavbe, ki je na območju Občine Vodice in v kateri imajo prebivalci stalno ali začasno prebivališče ali je počitniška hiša ali se v njej izvaja dejavnost, pri kateri nastajajo komunalni odpadki.

26. člen

(prepovedi)

Prepovedano je:

- prepuščanje odpadkov v posode za ločeno zbiranje frakcij in v posode za kuhinjske odpadke, ki niso namenjene tem odpadkom,

- brskanje po posodah in vrečkah ter razmetavanje odpadkov oziroma drugo onesnaževanje na prevzemnih mestih, zbiralnicah in drugih nenadzorovanih označenih mestih za prevzem;

- poškodovanje naprav in opreme izvajalca, pisanje ter lepljenje plakatov nanje,

- opustiti uporabo storitev javne službe.

V. VIRI FINANCIRANJA JAVNE SLUŽBE IN

OBLIKOVANJE CEN STORITEV

27. člen

(viri financiranja storitev)

Izvajalec pridobiva sredstva za izvajanje storitev javne službe:

- iz plačil uporabnikov storitev javne službe,

- od prodaje frakcij, sposobnih ponovne snovne ali energetske uporabe,

- iz proračuna Občine Vodice, za storitve, katerih naročnik je neposredno občina oz. jih je po zakonu dolžna financirati, oz. v primerih iz 5. odstavka 29. člena in 2. odstavka 45. člena tega odloka,

- iz dotacij, donacij in subvencij in

- drugih virov.

28. člen

(viri financiranja infrastrukture)

Sredstva za razvoj infrastrukture se pridobivajo:

- iz plačil uporabnikov storitev javne službe,

- iz proračuna Občine Vodice,

- iz sredstev razvojnih skladov,

- iz dotacij, donacij in subvencij,

- iz dolgoročnega kreditiranja,

- iz taks in drugih virov, določenih z zakonom ali odlokom Občine Vodice.

29. člen

(oblikovanje cen)

Cena storitve, ki jo plača uporabnik storitve prevzema frakcije mešanih komunalnih odpadkov iz 14. in 15. člena (v nadaljevanju: cena), vsebuje vse stroške storitev javne službe po določilih od 9. do vključno 17. člena tega odloka, razporejene po uporabnikih storitve prevzema frakcije mešanih komunalnih odpadkov in zagotavlja izvajanje določil tega odloka in programa ravnanja za doseganje predpisane kakovosti, predpisanega načina oskrbe in predpisanega načina ravnanja pri izvajanju javne službe za vse frakcije po tem odloku.

Način in oblikovanje cen za obračun storitev zbiranja in prevažanja komunalnih odpadkov se določi s pravilnikom oz. posebnim aktom.

Akt iz prejšnjega odstavka ter njegove spremembe in dopolnitve sprejema občinski svet koncedenta. Koncesionar lahko daje pobude in predloge za spremembe in dopolnitve tega akta.

K vsaki spremembi cen storitev mora dati soglasje oz. izdati sklep koncedent, v skladu s pravilnikom oz. posebnim aktom.

Koncedent lahko odreče soglasje le, če cena ni oblikovana v skladu s pravilnikom oz. posebnim aktom.

Če koncedent odreče soglasje v nasprotju s prejšnjim odstavkom, se sredstva za kritje razlike med ceno, na katero je bilo pridobljeno soglasja koncendenta in ceno iz 1. odstavka tega člena, zahtevano s strani koncesionarja, zagotovijo iz proračuna.

Koncedent je dolžan sprejeti odločitev o zahtevi za izdajo soglasja za spremembo cen v 30 dneh od vložitve popolne zahteve za izdajo soglasja.

Če koncedent ne odloči o soglasju v roku, ki je določen v prejšnjem odstavku tega člena, se šteje, da je soglasje izdano.

Sklep se objavi v Uradnem glasilu Občine Vodice in začne veljati z dnem pridobitve soglasja pristojnega ministrstva.

Koncesionar lahko začne obračunavati storitve po cenah, h katerim je zahteval soglasje z naslednjim delovnim dnem po uveljavitvi sklepa.

30. člen

(obračun storitev)

Obračun plačila uporabnika iz prvega odstavka prejšnjega člena tega odloka izvaja izvajalec mesečno. Plačilo zapade 15. v mesecu.

Plačilo uporabnika je plačilo po ceniku iz zadnjega odstavka prejšnjega člena. Uporabniki plačujejo ob plačilu tudi predpisane takse ali druge pristojbine, sorazmerno z višino plačila.

Sprememba v registru se upošteva pri obračunu za storitve javne službe v naslednjem mesecu od dneva vpisa sprememb v registru prevzemnih mest.

Če izvajalec v času potrditve spremembe prostornine posod ali števila posod zaradi pomanjkanja posameznih posod ne more zagotoviti ustrezne zamenjave, se do takrat, ko so posode na voljo, obračunava storitev javne službe na podlagi spremenjene prostornine posod oziroma spremenjenega števila posod za prevzem mešanih komunalnih odpadkov.

Za stanovanje, ki ni vseljeno ali je izpraznjeno in za stavbe ali poslovne prostore v stavbah, v katerih se ne izvaja poslovna dejavnost, je lastnik stanovanja oziroma poslovnih prostorov ali njihov uporabnik oproščen variabilnega dela plačila storitev javne službe, ko mu izvajalec potrdi vpis spremembe v register uporabnikov storitev javne službe. Oprostitev plačila velja samo za stanovanja oziroma poslovne prostore, ki so prazna 90 ali več dni. Izvajalec mora o oprostitvi plačila odločiti v roku 30 dni od njegovega prejema.

31. člen

(zagotavljanje in plačilo drugih storitev)

Koncesionar je dolžan uporabnikom iz gospodinjstev zagotavljati prevzemanje odpadkov iz 7. člena tega odloka.

Prevzemno mesto oz prevzemna mesta za navedene odpadke ne smejo biti oddaljena več kot 20 km vozne razdalje od meje občine Vodice.

Storitve, ki jih koncesionar opravlja kot dopolnilno dejavnost se obračunavajo po koncesionarjevem ceniku storitev. Cenik storitev in njegove spremembe morajo biti javno objavljene.

Cene storitev iz prvega odstavka tega člena ne smejo odstopati od povprečnih primerljivih cen v Republiki Sloveniji. V primeru bistvenih odstopanj gre za hujšo kršitev koncesijske pogodbe po 44. členu tega odloka.

VI. VRSTE OBJEKTOV, NAPRAV IN OPREME ZA

IZVAJANJE JAVNE SLUŽBE

32. člen

(infrastruktura lokalnega pomena)

Infrastrukturni objekti in naprave lokalnega pomena, ki so lastnina Občine Vodice, so:

- zemljišča, objekti in vgrajene ali nevgrajene naprave zbirnih centrov za prevzemanje, zbiranje, razvrščanje in skladiščenje,

- zemljišča in objekti za razvrščanje,

- zemljišča in objekti zbiralnic,

- zemljišča, objekti in naprave malih kompostarn,

- zemljišča in objekti prevzemnih mest, v kolikor ni to na zemljišču v zasebni lasti, pod pogoji iz 8. člena tega odloka (točka 4.),

- zemljišča in objekti zbirno-prevzemnih mest,

- zemljišča, objekti in naprave prevzemnih mest odpadkov drugih javnih služb,

- drugi infrastrukturni objekti in naprave.

Varstvo javnega dobra oziroma javnih površin zagotavlja Občina Vodice pri določanju uporabe zemljišč za infrastrukturne objekte in naprave iz prejšnjega odstavka.

Izvajalec mora voditi kataster objektov in naprav, ki so občinska lastnina - za prevzemna mesta tudi v kombinaciji z registrom prevzemnih mest.

33. člen

(oprema)

Oprema, potrebna za izvajanje javne službe, v lasti izvajalca je naslednja:

- vozila za prevoz vseh vrst odpadkov,

- delovni stroji,

- premične zbiralnice nevarnih frakcij,

- posode in zabojniki za prepuščanje ločenih frakcij v zbiralnicah in začasnih zbiralnicah ob javnih prireditvah,

- posode in zabojniki za prepuščanje mešanih komunalnih in kuhinjskih odpadkov na prevzemnih in zbirno-prevzemnih mestih,

- oprema za občasno prevzemanje kosovnih odpadkov,

- oprema in vozila za pranje in vzdrževanje posod za prepuščanje komunalnih odpadkov,

- druga oprema.

VII. NADZOR

34. člen

(nadzor nad izvajanjem koncesije)

Nadzor nad izvajanjem javne službe opravljajo naslednji organi in pooblaščenci koncedenta:

- župan;

- občinski svet;

- občinska uprava;

- s strani župana pooblaščene strokovne osebe ali institucije.

Koncesionar mora osebi, ki se izkaže s pooblastilom koncedenta, dovoliti vstop v svoje poslovne prostore, vpogled v dokumentacijo, ki se uporablja za izvajanje javne službe po tem odloku v Občini Vodice.

35. člen

(nadzor nad zakonitostjo dela koncesionarja)

Nadzor nad zakonitostjo dela koncesionarja izvršujejo pristojni organi inšpekcije.

36. člen

(nadzor kazenskih sankcij)

Nadzor nad izvajanjem tistih določb tega odloka, za katere so v primeru kršitve po tem odloku predpisane kazenske sankcije, opravlja Medobčinski inšpektorat in redarstvo oz. za nadzor pristojen organ Občinske uprave Občine ter pristojni državni organi.

VIII. KONCESIJA

37. člen

(način podelitve)

Koncesionarja za izvajanje dejavnosti iz 1. člena tega odloka se izbere z enotnim javnim razpisom. Sklep o javnem razpisu sprejme župan. Izvajanje javnih služb, ki sta urejeni s tem odlokom, se lahko prenese v opravljanje izvajalcu neposredno, v kolikor so izpolnjeni z zakonom, tem odlokom ter drugimi veljavnimi predpisi določeni pogoji.

Javni razpis se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in vsebuje:

1. navedbo in sedež koncedenta,

2. podatke o objavi koncesijskega akta,

3. predmet, naravo ter obseg in območje koncesije, ki se podeli na javnem razpisu,

4. začetek in predviden čas trajanja koncesije,

5. postopek izbire koncesionarja,

6. merila za izbor koncesionarja,

7. način dokazovanja izpolnjenosti pogojev za opravljanje javne službe,

8. druge obvezne sestavine prijave ter jezik, v katerem morajo biti prijave napisane,

9. drugo potrebno dokumentacijo (pogoje za predložitev skupne vloge, …),

10. način zavarovanja resnosti prijave,

11. kraj, čas in plačilne pogoje za dvig razpisne dokumentacije,

12. kraj in rok za predložitev prijav, pogoje za njihovo predložitev,

13. naslov, prostor, datum in uro javnega odpiranja prijav,

14. rok za izbiro koncesionarja,

15. rok, v katerem bodo kandidati obveščeni o izidu javnega razpisa,

16. odgovorne osebe za dajanje pisnih in ustnih informacij med razpisom,

17. druge podatke, potrebne za izvedbo javnega razpisa.

Župan lahko v javnem razpisu poleg podatkov iz prvega odstavka tega člena, objavi tudi druge podatke. Druge podatke pa mora objaviti, če to zahteva zakon ali na njegovi podlagi izdani predpis.

Župan pripravi razpisno dokumentacijo, katere sestavni deli morajo biti enaki vsebini razpisa.

Koncedent mora v času objave javnega razpisa omogočiti ponudnikom vpogled v razpisno dokumentacijo in na zahtevo predati razpisno dokumentacijo.

V razpisni dokumentaciji morajo biti navedeni vsi podatki, ki bodo omogočili kandidatu izdelati popolno prijavo.

Javni razpis se lahko objavi tudi v drugih medijih, vendar ne pred objavo v Uradnem listu Republike Slovenije.

38. člen

(razpisni pogoji)

Župan s sklepom o javnem razpisu določi razpisne pogoje in način dokazovanja izpolnjevanja pogojev iz določenih s tem odlokom. Z razpisnimi pogoji župan ne sme določati novih pogojev, niti dopolnjevati pogojev za opravljanje dejavnosti (pogojev za koncesionarja), ki so določeni s tem odlokom.

39. člen

(merila za izbor koncesionarja)

Merila za izbor koncesionarja so:

- tehnična usposobljenost, ki presega minimalne zahteve javne službe;

- kadrovska usposobljenost in znanja oseb, ki so pomembne za izvajanje javne službe (npr. višja stopnja izobrazbe, funkcionalna znanja), ki presegajo minimalne zahteve javne službe;

- dosedanje pozitivne reference na področju izvajanja razpisane javne službe;

- pričetek izvajanja javne službe skladno z dogovorjenim datumom v koncesijski pogodbi.

Merila, po katerih koncedent izbira najugodnejšo prijavo, morajo biti v razpisni dokumentaciji opisana in ovrednotena (določen način njihove uporabe) ter navedena v zgornjem vrstnem redu od najpomembnejšega do najmanj pomembnega.

40. člen

(uspešnost javnega razpisa)

Javni razpis je uspešen, če je prispela vsaj ena pravočasna in popolna prijava.

Prijava je popolna, če ima vse v javnem razpisu zahtevane podatke.

Če koncedent ne pridobi nobene prijave ali pa so te nepopolne, se javni razpis ponovi.

Javni razpis se ponovi tudi v primeru, če koncesionar ni bil izbran ali če z osebo, ki je bila izbrana za koncesionarja, v predpisanem roku ni bila sklenjena koncesijska pogodba.

41. člen

(izbira koncesionarja)

V postopku vrednotenja prijav se sme od prijaviteljev zahtevati zgolj takšna pojasnila ali dopolnitve, ki nikakor ne vplivajo na ocenjevanje skladno s postavljenimi merili za izbor koncesionarja.

Odpiranje prijav, njihovo strokovno presojo ter mnenje o najugodnejšem ponudniku opravi strokovna komisija, ki jo imenuje župan.

Komisijo sestavljajo predsednik in najmanj dva člana. Vsi člani komisije morajo imeti najmanj visokošolsko izobrazbo in delovne izkušnje s primerljivega delovnega področja, da omogočajo strokovno presojo vlog.

Predsednik in člani strokovne komisije ne smejo biti s kandidatom, njegovim zastopnikom, članom uprave, nadzornega sveta ali pooblaščencem v poslovnem razmerju ali kako drugače interesno povezani, v sorodstvenem razmerju v ravni vrsti ali v stranski vrsti do vštetega četrtega kolena, v zakonski zvezi ali svaštvu do vštetega drugega kolena četudi je zakonska zveza že prenehala, ali živeti z njim v zunajzakonski skupnosti ali pa v registrirani istospolni partnerski skupnosti.

Predsednik in člani komisije ne smejo biti osebe, ki so bile zaposlene pri kandidatu ali so kako drugače delali za kandidata, če od prenehanja zaposlitve ali drugačnega sodelovanja še ni pretekel rok treh let.

Izpolnjevanje pogojev za imenovanje v strokovno komisijo potrdi vsak član s pisno izjavo.

Če izvejo za navedeno dejstvo naknadno, morajo takoj predlagati svojo izločitev. Člani strokovne komisije ne smejo neposredno komunicirati s ponudniki, ampak le posredno preko koncedenta. Izločenega člana strokovne komisije nadomesti nadomestni član strokovne komisije.

Po končanem odpiranju strokovna komisija pregleda prijave in ugotovi, ali izpolnjujejo razpisne pogoje. Po končanem pregledu in vrednotenju komisija sestavi poročilo ter navede, katere prijave izpolnjujejo razpisne zahteve, ter razvrsti te prijave tako, da je razvidno, katera izmed njih najbolj ustreza postavljenim merilom, oziroma kakšen je nadaljnji vrstni red glede na ustreznost postavljenim merilom. Komisija posreduje poročilo (obrazloženo mnenje) organu koncedenta, ki vodi postopek izbire koncesionarja.

Občinska uprava v imenu koncedenta odloči o izboru koncesionarja za javno službo, ki je predmet tega odloka, z upravno odločbo.

Koncedent izbere enega koncesionarja ali skupino ponudnikov.

Odločba o izboru koncesionarja preneha veljati, če v roku 28 dni od njene dokončnosti ne pride do sklenitve koncesijske pogodbe iz razlogov, ki so na strani koncesionarja.

42. člen

(obveznosti koncesionarja)

Koncesionar vzdržuje in upravlja potrebno infrastrukturo za izvajanje koncesionirane dejavnosti.

Koncesionar izvaja javno službo v svojem imenu in za svoj račun.

Koncesionar mora aktivno sodelovati v postopkih priprave, sprejemanja ter izvajanja občinskih strateških in izvedbenih prostorskih aktov.

43. člen

(pogoji za pridobitev koncesije)

V času izvajanja gospodarske javne služne mora izbrani koncesionar izpolnjevati naslednje pogoje:

- da je registriran in ima vsa potrebna dovoljenja za opravljanje koncesijske dejavnosti;

- da ima zagotovljene kadrovske in ostale pogoje za opravljanje strokovno tehničnih in organizacijskih nalog, ki se nanašajo na izvajanje in razvoj gospodarske javne službe;

- da ima v lasti ali upravlja z odlagališčem nenevarnih odpadkov na način, ki ga predvideva veljavna zakonodaja in ta odlok;

- da ima ustrezne in usposobljene kadre za vodenje in vzdrževanje katastra in registra prevzemnih mest.

Koncesionar mora pred sklenitvijo koncesijske pogodbe izpolniti še naslednje pogoje:

- podati pisno izjavo, da bo v celoti sam odgovarjal za škodo, ki bi jo pri opravljanju ali v zvezi z izvajanjem koncesije povzročil odjemalcem, tretjim osebam, občini ali državi in da bo sklenil pogodbo o zavarovanju odgovornosti za navedeno škodo;

- predložiti garancijo za kvalitetno izvajanje koncesijske dejavnosti oz. izvajanje obveznosti v skladu s koncesijsko pogodbo;

- podati pisno izjavo, da sprejema vse obveznosti iz tega odloka - koncesijskega akta.

44. člen

(trajanje in podaljšanje koncesije)

Koncesijska pogodba se sklene za določen čas največ 35 let od dneva sklenitve koncesijske pogodbe (rok koncesije).

Koncesijsko obdobje začne teči z dnem sklenitve koncesijske pogodbe. Koncesionar mora pričeti izvajata koncesijo najkasneje v 90 dneh po sklenitvi koncesijske pogodbe.

Rok koncesije ne teče v času, ko zaradi višje sile ali razlogov na strani koncedenta, koncesionar ne more izvrševati bistvenega dela tega koncesijskega razmerja.

Trajanje koncesijske pogodbe se lahko podaljša zgolj iz razlogov določenih z zakonom ali tem odlokom.

45. člen

(prenehanje koncesijskega razmerja)

Koncesijsko razmerje preneha:

- s prenehanjem koncesijske pogodbe;

- s prevzemom koncesije v režijo ali javno podjetje;

- v drugih primerih, določenih s koncesijsko pogodbo.

V primeru prenehanja koncesijskega razmerja mora dotedanji koncesionar nepretrgano opravljati javno službo do dneva, ko opravljanje te javne službe prevzame drug izvajalec.

46. člen

(prenehanje koncesijske pogodbe)

Koncesijska pogodba preneha:

- po preteku časa, za katerega je bila sklenjena;

- z razdrtjem pogodbe.

Razlogi in pogoji za razdrtje pogodbe, odpovedni roki in druge medsebojne pravice in obveznosti ob razdrtju pogodbe, se določijo v koncesijski pogodbi.

47. člen

(sprememba koncesijske pogodbe)

Če pride do sprememb odloka, ki so posledica uskladitve z veljavno zakonodajo ali je le-ta upravičena zaradi varovanja javnega interesa, sme koncedent zahtevati ustrezno spremembo koncesijske pogodbe.

Če koncesionar ne privoli v spremembo pogodbe, sme koncedent pogodbo razdreti, ob pogoju, da so podane spremenjene okoliščine v smislu določil obligacijskega zakonika.

Določila tega člena se podrobneje uredijo s koncesijsko pogodbo.

48. člen

(razdrtje koncesijske pogodbe)

Koncedent lahko razdre pogodbo v primeru, če koncesionar huje krši koncesijsko pogodbo, zlasti pa:

- če koncesionar neupravičeno prekine izvajanje storitev javne službe za več kot 5 dni oziroma za več kot 10 dni skupaj v koledarskem letu;

- če koncesionar opravlja storitve v nasprotju s tem odlokom, ogroža varnost ljudi in premoženja ter ne vzdržuje infrastrukture v skladu s predpisi;

- če koncedentu ali odjemalcem namerno ali iz velike malomarnosti povzroča škodo;

- če se pri svoji dejavnosti ne drži predpisov in standardov ali navodil koncedenta;

- če v izvajanju javne službe ne spoštuje določil akta o načinu in oblikovanje cen za obračun storitev zbiranja in prevažanja komunalnih odpadkov ter obračunava višje cene od dovoljenih in sprejetih s strani občinskega sveta;

- če koncesionar kot pravna oseba preneha obstojati (stečaj, sodna odločba);

- v drugih primerih, ki jih ugotovi občinski svet koncedenta.

Koncesionar lahko razdre pogodbo v primeru, če koncedent huje krši koncesijsko pogodbo, zlasti pa:

- če ne plača storitev, katerih naročnik je neposredno občina oziroma ne zagotovi sredstev za izvajanje storitev javne službe v proračunu v skladu s 27. členom tega odloka,

- če koncedent odreče soglasje za spremembo cene v nasprotju s 4. odstavkom 29. člena oz. krši določbe 5. odstavka 29. člena tega odloka.

Koncedent mora koncesionarju oziroma koncesionar koncedentu pred razdrtjem pogodbe dati glede na naravo primeren rok za odpravo kršitev sporočen s priporočeno poštno pošiljko na sedež naslovnika.

49. člen

(prepoved prodaje tretjim osebam)

Koncesionar ne sme prodati objektov in infrastrukture za izvajanje koncesionirane dejavnosti tretjim osebam.

Koncesionar ne sme skleniti pogodbe o ustanovitvi zastavne pravice na objektih in napravah iz prejšnjega odstavka ali objekte in naprave kakorkoli drugače obremeniti s pravicami tretjih oseb.

Pogodba, sklenjena v nasprotju s prvim in drugim odstavkom tega člena, je nična.

50. člen

(odvzem koncesije)

Koncedent lahko odvzame koncesionarju koncesijo v primeru:

- če ne začne z izvajanjem koncesije v za to določenem roku;

- če je izražen utemeljen javni interes po prenehanju izvajanja gospodarske javne službe ali kot koncesionirane gospodarske javne službe.

V primeru odvzema koncesije po drugi alinei prvega odstavka tega člena se za odškodnino koncesionarju uporabljajo določbe predpisov, ki urejajo razlastitev.

51. člen

(prenos koncesije)

Koncesionar lahko prenese koncesijo na drugo pravno osebo samo s privolitvijo in pod pogoji koncedenta, kar se uredi s posebno pogodbo.

52. člen

(višja sila)

Koncesionar je dolžan v okviru objektivnih možnosti opravljati javno službo tudi nepredvidljivih okoliščinah, nastalih zaradi višje sile. Za višjo silo v tem primeru se šteje predvsem katastrofe in havarije, ki jih ni bilo mogoče preprečiti s skrbnim načrtovanjem.

V primeru iz prejšnjega odstavka ima koncesionar pravico zahtevati od koncedenta povračilo stroškov, ki so nastali zaradi opravljanja koncesionirane gospodarske javne službe v nepredvidljivih okoliščinah.

Zaradi nepredvidljivih okoliščin, ki so nastale iz razloga višje sile, lahko koncesijsko razmerje preneha samo na podlagi sporazuma med koncedentom in koncesionarjem.

53. člen

(koncesijska dajatev)

Koncesionar je dolžan za vsako leto trajanja koncesijskega razmerja plačati koncedentu odškodnino za koncesijo v dogovorjeni višini od fakturirane vrednosti storitve javne službe.

Kriteriji za določitev koncesijske dajatve in višina koncesijske dajatve se določijo v koncesijski pogodbi in jo mora koncesionar plačevati koncedentu kvartalno.

Na podlagi kriterijev iz prejšnjega odstavka lahko koncedent v javnem interesu koncesionarja oprosti plačila koncesijske dajatve, kar se določi v koncesijski pogodbi.

IX. KAZENSKE DOLOČBE

54. člen

Z globo 1.500 evrov se kaznuje za prekršek izvajalec kot pravna oseba, če:

- ne zagotovi izvajanja javne službe po vrstah in v obsegu, določenem v členih od 9. do 17. tega odloka,

- ne zagotovi pogojev, navedenih iz 19. člena tega odloka,

- ne vodi registra prevzemnih mest, kot je to določeno v 20. členu tega odloka,

- ne zagotavlja posodabljanja registra prevzemnih mest iz 21. člena tega odloka,

- ne pripravi programa za obvladovanje kakovosti poslovanja iz 22. člena tega odloka,

- ne obvešča povzročiteljev komunalnih odpadkov na način, predpisan v 23. členu tega odloka.

Z globo 450 evrov se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe izvajalca za prekršek iz prvega odstavka tega člena.

55. člen

Z globo 1.500 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba uporabnik, če ravna v nasprotju z drugim odstavkom 25. člena tega odloka.

Z globo 1.500 evrov se kaznuje za prekršek iz prvega odstavka tega člena samostojni podjetnik posameznik.

Z globo 450 evrov se kaznuje za prekršek iz prvega odstavka tega člena odgovorna oseba pravne osebe upravnik.

Z globo 450 evrov se kaznuje za prekršek iz prvega odstavka tega člena posamezni povzročitelj.

56. člen

Z globo 1.500 evrov se kaznuje pravna oseba, ki ravna v nasprotju z 27. členom tega odloka.

Z globo 450 evrov se kaznuje za prekrške iz prejšnjega odstavka tega člena odgovorna oseba pravne osebe.

Z globo 1.500 evrov se kaznuje za prekrške iz prvega odstavka tega člena samostojni podjetnik posamezni povzročitelj.

57. člen

Z globo 450 evrov se kaznuje posamezni povzročitelj, ki ravna v nasprotju z 26. členom tega odloka.

58. člen

Z globo 1.500 evrov se kaznuje pravna oseba upravnik, ki ravna v nasprotju s 25. in 26. členom tega odloka.

Z globo 1.500 evrov se kaznuje za prekršek iz prvega odstavka tega člena samostojni podjetnik posamezni upravnik.

Z globo 450 evrov se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe upravnika, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

Z globo 450 evrov se kaznuje posamezni lastnik stavbe, ki ravna v nasprotju s prvim odstavkom tega člena.

59. člen

Z globo 1.500 evrov se kaznuje pravna oseba organizator, ki ravna v nasprotju s 16. členom tega odloka.

Z globo 450 evrov se kaznuje za prekršek iz prvega odstavka tega člena odgovorna oseba pravne osebe organizator.

Z globo 1.500 evrov se kaznuje samostojni podjetnik posamezni organizator, ki ravna v nasprotju s 16. členom tega odloka.

X. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

60. člen

(prehodne in končne določbe)

Ob sprejetju tega odloka je na podlagi Koncesijske pogodbe o izvajanju gospodarske javne službe zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov v Občini Vodice, št. 403-07-002/05-025/MS, z dne 26.04.2006 in aneksov k tej pogodbi koncedent javnih služb zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov družba SNAGA Javno podjetje, d.o.o., ki je do celote v javni lasti.

Snaga Javno podjetje, d.o.o., Ljubljana je določena tudi kot edini upravljavec RCERO Ljubljana. RCERO Ljubljana je skupni projekt investitorja Mestne občine Ljubljana, občin sovlagateljic ter občin pristopnic, med katerimi je tudi Občina Vodica, ki ga finančno podpirajo sredstva kohezijskega sklada EK v višini 65,88%, sredstva državnega proračuna v višini 14,01%, lastna sredstva investitorja in sovlagateljic v višini 10% ter okoljske dajatve za onesnaženje okolja zaradi odlaganja odpadkov vseh udeležencev na projektu v višini 10,10% vseh potrebnih sredstev. Z izvedbo projekta RCERO Ljubljana, ki med drugim vključuje gradnjo čistilne naprave, odlagalnih polj IV. in V. ter objektov za predelavo odpadkov, bo dosežen regijski cilj celovite in trajne rešitve problematike ravnanja z mešanimi komunalnimi odpadki in z ločeno zbranimi biorazgradljivimi frakcijami odpadkov iz gospodinjstev.

Občina Vodice, kot podpisnik Pogodbe o pristopu občin širše ljubljanske regije k sofinanciranju nadgradnje regijskega centra za ravnanje z odpadki Ljubljana – RCERO Ljubljana, št. 354-01/2009-029, z dne 15.12.2009, s katerim se uresničuje Operativni program razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007 do 2013, ki ga je sprejela Vlada RS ter kot podpisnik Pogodbe o izvajanju gospodarske javne službe odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov v Občini Vodice, št. 354-05/2010-001, z dne 27.02.2010, s katero se je Občina Vodice zavezala, da bo odlaganje ostankov predelave in komunalne odpadke odlagala v okviru RCERO, glede na v tem členu navedena dejstva, v skladu z določilom 35. člena Zakona o gospodarskih javnih službah, izvajanje javne službe neposredno prenese na upravljavca RCERO Ljubljana, t.j. SNAGA Javno podjetje, d.o.o., Povšetova ulica 6, 1000 Ljubljana, matična številka:

5015545000, pri čemer Občinska uprava Občine Vodice izda v roku 8 dni od dneva veljavnosti tega odloka ugotovitveno upravno odločbo o izbiri izvajalca gospodarske javne službe – koncesionarja, koncedent in izvajalec v roku določenem s tem odlokom skleniti koncesijsko pogodbo, s katero bosta koncesijsko razmerje uredili skladno z določili tega odloka.

V koncesijski pogodbi iz prejšnjega odstavka mora biti določeno, da mora koncesijsko razmerje prenehati, kolikor ni razlogov za predčasno prenehanje, najkasneje takrat, ko koncesionarju preneha funkcija upravljalca RCERO Ljubljana in/ali, ko preneha zaveza Občine Vodice, da ostanke predelave in komunalne odpadke odlaga v okviru RCERO.

V koncesijski pogodbi se stranki dogovorita, da bosta vsakih pet let v času trajanja koncesijskega razmerja preizkusili določbe koncesijske pogodbe in se po potrebi o njih ponovno dogovorili.

61. člen

(rok za sklenitev koncesijske pogodbe)

Koncesijska pogodba iz prejšnjega člena tega odloka se

sklene najkasneje v 30 dneh po uveljavitvi tega odloka in

izdaji ugotovitvene odločbe iz prejšnjega člena. V kolikor

koncesijska pogodba v tem roku ni sklenjena, se šteje, da

prenos izvajanja javnih služb, kot je opredeljen v prejšnjem

členu, ni izvršen.

Koncesijsko pogodbo v imenu koncedenta podpiše župan

Občine Vodice.

62. člen

(izvajanje javne službe do sklenitve koncesijske pogodbe)

Do podelitve koncesije na podlagi tega odloka se javna služba izvaja skladno z Odlokom o gospodarski javni službi zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov v Občini Vodice (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 10/05 in 5/08) in na njegovi podlagi sklenjene Koncesijske pogodbe o izvajanju gospodarske javne službe zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov v Občini Vodice, številka: 403-07-002/05-025/MS, z dne 26.04.2006 in aneksov k tej pogodbi.

63. člen

(rok za ureditev zbirnega centra)

Zbirni center na območju občine Vodice se uredi za izvajanje storitev iz 9. člena tega odloka do 31. decembra 2018. Do tedaj se lahko na območju občine Vodice uredi začasni zbirni center, za izvajanje dela storitev iz 9. člena tega odloka.

Koncesionar mora do ureditve zbirnega centra na območju občine Vodice uporabnikom zagotoviti enakovredni zbirni center, ki od meje občine Vodice ne sme biti oddaljen več kot 20 km vozne razdalje. V primeru ureditve začasnega zbirnega centra na območju občine Vodice, mora koncesionar za preostale storitve iz 9. člena tega odloka uporabnikom zagotoviti enakovredni zbirni center, ki od meje občine Vodice ne sme biti oddaljen več kot 20 km vozne razdalje.

Izvajanje storitev iz 9. do 16. člena tega odloka mora koncesionar zagotavljati z dnem sklenitve koncesijske pogodbe.

64. člen

(prenehanje veljavnosti)

Z dnem uveljavitve tega odloka prenehajo veljati:

- Odlok o gospodarski javni službi zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov v Občini Vodice (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 10/05 in 5/08).

65. člen

(ohranitev veljavnosti)

Naslednji akti, sprejeti na podlagi Odloka o gospodarski javni službi zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov v Občini Vodice (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 10/05 in 5/08), ostajajo v veljavi tudi po uveljavitvi tega odloka:

- Sklep o načinu izračuna cen storitev gospodarske javne službe zbiranja in prevoza komunalnih odpadkov ter odlaganja ostankov predelave ali odstranjevanja komunalnih odpadkov (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 2/10),

- Sklep o potrditvi cen storitev javnih služb ravnanja s komunalnimi odpadki v Občini Vodice (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 2/10).

66. člen

(začetek veljavnosti)

Ta odlok začne veljati z dnem objave v Uradnem glasilu Občine Vodice.

 

Datum: 20.04.2011

Številka: 011-08/2010-029

Župan Občine Vodice

Aco Franc Šuštar