New Page 2

Na podlagi 5. in 15. člena Statuta Občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 29/11 in 21/14) ter 66. člena Poslovnika občinskega sveta (Uradni vestnik Zasavja, št. 11/12 – UPB) je Občinski svet Občine Trbovlje na svoji 7. redni seji, dne 16. 11. 2015 sprejel naslednji

 

ODLOK

O PRIZNANJIH IN NAGRADAH OBČINE TRBOVLJE

 

I. UVODNE DOLOČBE

 

1. člen

S tem odlokom se ureja določitev občinskih priznanj in nagrad, merila za podelitev, postopek za razpis priznanj in nagrad ter način podelitve.

 

V besedilu dokumenta uporabljeni izrazi, zapisani v moški slovnični obliki, so uporabljeni nevtralno za ženske in moške.

 

2. člen

Priznanja in nagrade Občine Trbovlje so najvišja priznanja, namenjena za dosežke, ki prispevajo k boljšemu, kvalitetnejšemu ter prijaznejšemu življenju občanov in so izjemnega pomena za razvoj in ugled občine.

 

3. člen

Priznanja in nagrade se podeljujejo občankam in občanom Trbovelj, lahko pa tudi podjetjem, zavodom, organizacijam, društvom, skupinam in združenjem.

 

O podelitvi priznanj in nagrad odločajo občinski svet na predlog Komisije za občinska priznanja, župan in Hortikulturno društvo Trbovlje v sodelovanju z županom.

 

II. VRSTE PRIZNANJ IN NAGRAD

 

4. člen

Priznanja in nagrade Občine Trbovlje, o katerih odloča občinski svet, so:

-       naziv častnega občana (častne občanke);

-       prvojunijska nagrada;

-       nagrada Tončke Čeč.

 

O podelitvi priznanj in nagrad odloča Občinski svet Občine Trbovlje s sklepom na predlog Komisije za občinska priznanja.

 

Priznanje Občine Trbovlje, o katerem odloča župan, je:

-       posebno priznanje župana Občine Trbovlje.

 

O podelitvi priznanja odloča župan s sklepom na podlagi svoje odločitve in brez javnega razpisa.

 

Priznanje Občine Trbovlje, o katerem odloča Hortikulturno društvo Trbovlje v sodelovanju z županom, je:

-       zlata sončnica za najbolj urejeno krajevno skupnost Občine Trbovlje.

 

O podelitvi priznanja odloča Hortikulturno društvo Trbovlje v sodelovanju z županom. 

 

III. DOLOČBE O POSAMEZNIH NAGRADAH IN PRIZNANJIH

 

3.1  Naziv častnega občana (častne občanke)

 

5. člen

Naziv častnega občana (častne občanke) podeljuje občinski svet občanom in občankam občine Trbovlje za posebne zasluge in izjemne dosežke v njihovem življenju na različnih področjih, pomembnih za razvoj občine.

 

Naziv častnega občana (častne občanke) lahko izjemoma prejmejo tudi drugi državljani Republike Slovenije in državljani drugih držav, če so s svojim delom izjemno prispevali k razvoju in ugledu občine Trbovlje.

 

Občinski svet lahko vsako leto podeli en naziv častnega občana (častne občanke).

 

Dobitnik naziva častni občan (častna občanka) ob podelitvi poleg plakete prejme tudi miniaturno skulpturo spomenika »Boj proti Orjuni« in denarni del v višini ene minimalne plače v Republiki Sloveniji za preteklo leto (v zaokroženem znesku).

 

3.2  Prvojunijska nagrada

 

6. člen

Prvojunijsko nagrado podeljuje občinski svet občanom in občankam Trbovelj:

-       za življenjsko delo in večletno nadpovprečno uspešno delo ter uveljavitev na različnih področjih družbenega in gospodarskega življenja;

-       za izjemne posamične dosežke občanov in občank Trbovelj, ki so s svojim avtorskim delom ali z drugimi dejanji na posameznih področjih prispevali k razvoju, ugledu in k uspehu občine Trbovlje;

-       za izjemne dosežke na posebnih področjih ali v ustanovah zunaj občine, ki pa tudi prispevajo k ugledu občine Trbovlje.

 

Prvojunijska nagrada se ne podeljuje za dosežke na kulturnem in umetniškem področju.

 

Prvojunijska nagrada se lahko podeli tudi podjetjem, zavodom, organizacijam, društvom, skupinam in združenjem, če so njihovi dosežki skladni z merili iz prvega odstavka.

 

Občinski svet lahko podeli letno eno prvojunijsko nagrado.

 

Prvojunijsko nagrado sestavljajo listina o podelitvi, miniaturna skulptura spomenika »Boj proti Orjuni« in denarni del v višini ene minimalne plače v Republiki Sloveniji za preteklo leto (v zaokroženem znesku).

 

3.3  Nagrada Tončke Čeč

 

7. člen

 

Nagrado Tončke Čeč podeljuje občinski svet občanom in občankam občine Trbovlje, podjetjem, zavodom, organizacijam, društvom, združenjem in skupinam za izjemne dosežke na kulturnem in umetniškem področju, in sicer:

-       za življenjsko delo na kulturnem in umetniškem področju;

-       za večletno nadpovprečno uspešno delo ter uveljavitev na kulturnem in umetniškem področju v občini;

-       za posamično avtorsko delo na kulturnem in umetniškem področju, ki prispeva k uveljavitvi in ugledu občine v slovenskem in mednarodnem prostoru;

-       za izjemne posamezne kulturne in umetniške dosežke v občini ali zunaj nje, ki prispevajo k uveljavitvi in ugledu občine.

 

Občinski svet lahko podeli letno eno nagrado Tončke Čeč.

 

Nagrado sestavljajo listina o podelitvi, miniaturna umetniška skulptura in denarni del v višini ene minimalne plače v Republiki Sloveniji za preteklo leto (v zaokroženem znesku).

 

3.4 Posebno priznanje župana Občine Trbovlje

 

8. člen

Posebno priznanje župana Občine Trbovlje podeljuje župan občanom in občankam občine Trbovlje, podjetjem, zavodom, organizacijam in društvom, ki s pomembnimi dosežki in z uspehi na področju trajnostnega razvoja, gospodarstva, znanstvenoraziskovalnega dela, podjetništva, obrti ali športa pomembno prispevajo h kakovostnejšemu življenju in razvoju občine Trbovlje. Posebno priznanje župana Občine Trbovlje se podeljuje za dosežke in uspehe v krajšem časovnem obdobju.

 

Župan lahko podeli letno eno posebno priznanje župana  Občine Trbovlje oziroma izjemoma dve priznanji z različnih področij, če ima za to zagotovljena sredstva v proračunu.

 

Posebno priznanje župana Občine Trbovlje sestavljata kovinski odlitek najvišjega zasavskega vrha Kuma in denarni del v višini ene minimalne plače v Republiki Sloveniji za preteklo leto (v zaokroženem znesku). Posebno priznanje župana Občine Trbovlje sestavlja tudi posebna listina, ki vsebuje področje dela, za katero se posebno priznanje podeljuje.

 

9. člen

Naziv »častni občan« in prvojunijska nagrada se med seboj izključujeta. Med seboj se izključujeta tudi prvojunijska nagrada in nagrada Tončke Čeč, ki bi bili podeljeni za dosežke na istem področju.

 

3.5  Zlata sončnica za najbolj urejeno krajevno skupnost občine Trbovlje

 

10. člen

Zlato sončnico za najbolj urejeno krajevno skupnost občine Trbovlje podeljuje Hortikulturno društvo Trbovlje v sodelovanju z županom.

 

Merila za podelitev priznanja določi Hortikulturno društvo Trbovlje.

 

Zlato sončnico za najbolj urejeno krajevno skupnost občine Trbovlje sestavljata posebna listina in denarni del v višini dveh minimalnih plač v Republiki Sloveniji za preteklo leto (v zaokroženem znesku).

 

IV. PODELITEV PRIZNANJ IN NAGRAD

 

11. člen

Naziv častnega občana (občanke) občine Trbovlje, prvojunijska nagrada, posebno priznanje župana Občine Trbovlje in zlata sončnica za najbolj urejeno krajevno skupnost občine Trbovlje se podelijo na slovesnosti ob občinskem prazniku, nagrada Tončke Čeč pa na svečani proslavi ob slovenskem kulturnem prazniku.

 

Priznanja in nagrade podeli župan občine Trbovlje ali pooblaščena oseba.

 

V. POSTOPEK ZA RAZPIS PRIZNANJ IN NAGRAD, KI JIH PODELJUJE OBČINSKI SVET

 

12. člen

Postopek za razpis priznanj in nagrad, ki jih podeljuje občinski svet, opravi Komisija za občinska priznanja.

 

Komisija za občinska priznanja dela po svojem poslovniku, v katerem natančno opredeli celoten postopek od razpisa do oblikovanja predloga za občinski svet ter podrobneje razdela merila, ki so s tem odlokom določena za podelitev posameznih priznanj in nagrad.

 

13. člen

Komisija za občinska priznanja najpozneje tri mesece pred dnevom podelitve občinskih priznanj in nagrad objavi javni razpis, ki vsebuje:

-       naziv priznanja in nagrade;

-       merila za podelitev priznanj in nagrad ter njihovo vsebino;

-       podatke, ki jih mora vsebovati predlog za podelitev priznanj in nagrad;

-       rok, do katerega morajo predlagatelji poslati svoje predloge.

 

Predloge na javni razpis lahko podajo posamezni občani in občanke, društva, združenja, politične stranke, krajevne skupnosti in druge organizacije.

 

Za vsako občinsko priznanje in nagrado je treba podati samostojen pisni predlog z obrazložitvijo.

 

Komisija skladno z merili iz tega odloka in s poslovnikom o delu komisije pravočasno pripravi predlog občinskemu svetu za podelitev priznanj in nagrad.

 

Komisija ima izjemoma – v soglasju s predlagateljem – pravico predlagati drugo vrsto nagrade, kot je bila navedena v pisnem  predlogu, z obrazložitvijo. To možnost ima komisija ob podelitvi naziva »častni občan« in prvojunijske nagrade.

 

VI. VODENJE EVIDENCE PODELJENIH PRIZNANJ IN NAGRAD

 

14. člen

Evidenco o podeljenih priznanjih in nagradah vodi občinska uprava, ki opravlja tudi vsa strokovno-administrativna dela za Komisijo za občinska priznanja.

 

Celotno gradivo v povezavi s podelitvijo priznanj in nagrad je javno in na vpogled v občinski upravi.

 

VII. FINANCIRANJE PODELJENIH PRIZNANJ IN NAGRAD

 

15. člen

Sredstva za izdelavo in podelitev priznanj in nagrad se zagotovijo v proračunu Občine Trbovlje.

 

VIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

16. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o priznanjih in nagradah Občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 21/03).

 

17. člen

Ta odlok se objavi v Uradnem vestniku Zasavja in začne veljati 1. 1. 2016. Postopki, začeti pred uveljavitvijo tega odloka, se končajo skladno z Odlokom o priznanjih in nagradah Občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 21/03). Komisija za občinska priznanja mora svoj poslovnik uskladiti z določbami tega odloka najpozneje v enem mesecu od začetka njegove veljavnosti.

 

Številka: 007 – 7/2015 – 1

Datum: 16. 11. 2015

 

Županja občine Trbovlje

Jasna GABRIČ, mag.