New Page 2

Občinski svet Občine Destrnik je na podlagi 52. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 12/99, 16/99, 59/99, 70/00 in 51/02), 1., 2. in 4. člena Zakona o komunalnih taksah (Ur. l. SRS, št. 29/65, 5/68, 7/70, 51/71, 7/72 in Ur. l. RS, št. 18/91 in 57/99), 3., 4. in 17. člena Zakona o prekrških (Ur. l. RS, št. 7/03, 45/04, 86/04, 44/05), 13. člena Odloka o plakatiranju in oglaševanju v občini Destrnik (Uradni vestnik Občine Destrnik, št. 1/01) in 15. čle­na Statuta Občine Destrnik (Uradni vestnik Občine Destrnik, št. 10/05) na 27. redni seji 22. 5. 2006 sprejel

O D L O K

o komunalnih taksah v občini Destrnik

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

Odlok določa:

- predmete in storitve, za katere se plačuje komunalna taksa;

- taksne zavezance in

- način odmere ter višino komunalnih taks.

2. člen

Izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo naslednji pomen:

- taksna obveznost – obveznost plačila takse;

- taksni predmet – predmet ali storitev, katerega namestitev ali izvajanje ima za posledico nastanek taksne obveznosti;

- javni prostor – površina javnih cest, pločnikov, trgov in dru­gih javnih površin pred poslovnimi in drugimi prostori ter vsaka druga površina, na kateri je nameščen taksni predmet, katerega sporočilnost je usmerjena navzven, v odprt prostor, ne glede na lastništvo nepremičnin, na katerih je nameščen oz. postavljen taksni predmet;

- javni lokali – gostilne, restavracije, kavarne, nočni bari, slašči­čarne, obrati družbene prehrane, pivnice, bifeji, picerije ipd., kot tudi k tem prostorom pripadajoči vrtovi, terase in drugi prostori, v katerih se zadržujejo gostje.

3. člen

V občini Destrnik so predpisane komunalne takse za naslednje predmete in storitve: za

1. uporabo glasbenih avtomatov v javnih lokalih;

2. uporabo igralnih sredstev v javnih lokalih (avtomatsko keg­ljišče, stenski avtomati, pikado, mini golf, namizni nogomet, fliperji, biljard in podobne naprave, ne glede na vrsto pogona in način plačevanja uporabe navedenih sredstev);

3. uporabo javnega prostora za začasne namene (kioski, stojni­ce, priložnostna parkirišča, zabavišča in cirkus, letni in zimski vrtovi gostinskih lokalov ipd.);

4. uporabo trgov in javnih površin za razstavljanje predmetov, prirejanje razstav in drugih zabavnih prireditev;

5. reklamne napise, objave in oglase na panojih, tablah, fasadah ipd., ki so postavljeni, pritrjeni, parkirani ali drugače označeni na javnem prostoru;

6. sporočila, objave in razglase po lokalnih stabilnih in mobil­nih označevalnih sredstvih;

7. vitrine, v katerih se razstavlja blago zunaj poslovne stavbe.

4. člen

Komunalne takse so prihodek proračuna Občine Destrnik.

Taksni zavezanec je pravna ali fizična oseba, ki uporablja pred­mete ali storitve, za katere so uvedene komunalne takse.

II. ODMERA TAKSE

5. člen

Takse se določajo v točkah. Plačujejo se po tarifi komunalnih taks, ki je sestavni del tega odloka.

6. člen

Vrednost točke na dan uveljavitve odloka znaša 10,15 SIT.

Vrednost točke iz prejšnjega odstavka sprejme občinski svet.

7. člen

Komunalne takse odmerja in pobira Občina Destrnik na pod­lagi prijav zavezancev in prijav pristojnih inšpekcijskih služb.

V primeru, da taksni zavezanec ne prijavi taksne obveznosti, se odmeri taksa po podatkih, ki jih pridobi režijski obrat Občine Destrnik.

8. člen

Taksna obveznost se določa v dnevnem, mesečnem ali letnem znesku.

III. PRIGLASITEV, NASTANEK IN PRENEHANJE TAKSNE OBVEZNOSTI

9. člen

Zavezanec je dolžan občinski upravi priglasiti nastanek taksne obveznosti pred njenim nastankom ne glede na to, ali je taks­ni zavezanec oziroma raba po tem odloku oproščena plačila takse.

O višini takse, ki jo je dolžan plačati taksni zavezanec oziroma o razlogih za oprostitev, odloči pristojna služba občinske upra­ve z odločbo.

Če se taksni predmeti in storitve uporabljajo za nedoločen čas, se šteje, da so trajne narave.

Za taksne predmete trajne narave se odmeri komunalna taksa z odločbo, ki jo po uradni dolžnosti izda občinska uprava za vsako tekoče leto posebej.

V primerih, ko je taksa določena v letnem znesku, nastane taksna obveznost z dnem vročitve odločbe o odmeri komunalne takse, preneha pa s potekom 1 leta.

Taksa, ki je določena v letnem znesku, se plačuje letno vnaprej in zapade v plačilo v 30 dneh od vročitve odločbe.

Če taksni zavezanec predčasno odstra­ni oziroma preneha uporabljati taksni predmet, se taksa ne vrne.

Taksno obveznost, ki je določena v dnev­nem znesku, mora taksni zavezanec pla­čati ob izdaji odločbe oziroma najkasne­je v 15 dneh od vročitve odločbe.

Če odmerjena višina komunalne takse presega 50.000,00 SIT, se plačilo lahko razdeli na največ tri enake zaporedne mesečne obroke. Prvi obrok zapade v plačilo 30 dni od vročitve odločbe.

10. člen

Prijava nastanka taksne obveznosti mora vsebovati podatke o zavezancu, število, vrsto in velikost taksnih predmetov, če je od velikosti odvisna odmera taksne obveznosti, čas trajanja oz. uporabe taks­nega predmeta ali storitve oziroma vsa dejstva, ki so pomembna za določitev višine komunalne takse.

Taksni zavezanci so dolžni prijaviti vsa­ko spremembo, ki bi lahko vplivala na obračun komunalne takse, ki temelji na taksnem predmetu trajne narave.

V primeru neprijave taksnega predmeta ali zaradi neplačevanja komunalne takse odredi skupna občinska uprava odstra­nitev taksnega predmeta z javne površi­ne na stroške taksnega zavezanca.

Prisilna izterjava komunalnih taks od fizičnih oseb se opravi po predpisih o prisilni izterjavi davkov občanov, pri­silna izterjava od pravnih oseb pa po predpisih, ki veljajo za prisilno izterjavo neporavnanih denarnih obveznosti pra­vnih oseb.

Takse izterjuje Ministrstvo za finance, Davčna uprava RS, Davčni urad Ptuj – iz­postava Ptuj.

IV. TAKSNE OPROSTITVE

11. člen

Taksa se ne plačuje za rabo:

1. javnih površin za prireditve in ak­tivnosti turističnega, humanitarnega, športnega ali kulturnega pomena ipd., o čemer odloči župan Občine Destrnik s sklepom,

2. oglaševalnih objektov za lastne potre­be zavezanca, katerih vsebina je določe­na z zakonom in drugimi predpisi – do skupne površine 1 m²,

3. oglaševalnih objektov pravnih in fi­zičnih oseb, ki na lastnih površinah in objektih reklamirajo storitve oziroma izdelke, ki sodijo v njihovo registrirano dejavnost – do skupne površine 2 m².

V primeru rabe oglaševalnih objektov v večjih dimenzijah, kot so določene v 2. in 3 točki tega člena, se taksa plača za ce­lotno površino oglaševanja.

12. člen

Plačila takse so oproščeni:

1. Občina Destrnik;

2. taksni zavezanci, ki opravljajo storitev, ki zapade pod določila tega odloka, če le-to izvajajo v humanitarne namene;

3. organizatorji volilne kampanje za ogla­ševanje na taksnih predmetih, ki so jim dodeljeni v skladu z aktom, ki določa način plakatiranja v času volilne kampa­nje;

4. lastniki ali upravljavci športnih objek­tov za reklamne napise in oglase, nameš­čene na teh objektih.

13. člen

Javni zavodi in društva, ki imajo sedež v Občini Destrnik oziroma so financirani iz proračuna Občine Destrnik, so opro­ščeni plačila takse, če se taksna obvez­nost nanaša na dejavnost društva in je neprofitne narave.

V. NADZOR

14. člen

Nadzor nad izvajanjem odloka izvaja komunalna inšpekcija skupne občinske uprave.

Pri opravljanju inšpekcijskega nadzor­stva ima komunalni inšpektor poleg pravic in dolžnosti, ki jih ima po drugih predpisih, še naslednje pravice in dolž­nosti:

• nadzorovati rabo javnih površin,

• z odločbo odrediti odstranitev vseh vrst kršitev tega odloka,

• odrediti odpravo pomanjkljivosti in nepravilnosti pri rabi objektov iz 2. čle­na,

• izvajati druge ukrepe, katerih namen je zagotovitev izvajanja tega odloka.

Kadar ni možno ugotoviti uporabnika javne površine, se odstranitev naloži na stroške pravne ali fizične osebe, za ka­tero se javna površina uporablja. Kadar tudi ta ni znana, se odstranitev odredi vzdrževalcu javne površine na stroške proračuna.

VI. KAZENSKE DOLOČBE

15. člen

Z denarno kaznijo 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek odgovorna oseba pravne osebe ali fizična oseba, če ravna v nasprotju z določili 9. in 10. člena od­loka.

Z denarno kaznijo 150.000,00 SIT se kaz­nuje za prekršek pravna oseba oziroma samostojni podjetnik, če ravna v naspro­tju z določili 9. in 10. člena odloka.

Z denarno kaznijo 50.000,00 SIT se kaz­nuje za prekršek posameznik, če stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

VII. KONČNE DOLOČBE

16. člen

Stranke, ki uporabljajo javne površine brez dovoljenja ali na podlagi dovoljenja, izdanega pred uveljavitvijo tega odloka, ali pa jim je dovoljenje poteklo, so dolž­ne v 30 dneh od uveljavitve tega odloka to dovoljenje pridobiti.

Če si stranke dovoljenja niso pridobile v roku iz prejšnjega odstavka tega člena, so dolžne vzpostaviti na javni površini prvotno stanje.

Če stranke na javnih površinah ne vzpo­stavijo prvotnega stanja, ga vzpostavi po­oblaščeni izvajalec na stroške stranke.

17. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka na ob­močju občine Destrnik preneha veljati Odlok o komunalnih taksah v Občini Destrnik-Trnovska vas (Uradni list RS, št. 72/95).

18. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Občine Des­trnik, uporablja pa se od 1. 7. 2006 dalje.

TARIFA KOMUNALNIH TAKS

 

Tarifna številka 1

Za uporabo vsakega glasbenega avtomata (juke-box) v javnih lokalih se plača let­na taksa 1000 točk.

Pojasnilo:

1. Taksni zavezanec je pravna ali fizična oseba, ki ima v svojem lokalu glasbeni avtomat, ne glede na to, ali je lastnik av­tomata ali ne.

2. Javni lokali so poslovni prostori (go­stilne, restavracije, kavarne, nočni lokali, bari, slaščičarne, obrati družbene prehrane, pivnice, bifeji, picerije ipd.), kot tudi tem prostorom pripadajoči vrtovi, terase in drugi prostori, v katerih se zadržujejo gostje.

Tarifna številka 2

Za uporabo igralnih sredstev v javnih lokalih se plača letna taksa:

a) za avtomatsko kegljišče

 

(od steze)  

1000 točk

b) za pikado  

1000 točk

c) za elektronski igralni

 

avtomat  

2000 točk

d) za biljard (navadni ali

 

avtomatski)  

2000 točk

e) za druga igralna sredstva  

1000 točk

Pojasnilo:

 

1. Za elektronske igralne avtomate se štejejo vsi elektronski igralni avtomati in video igre, razen tistih, od katerih se plačuje posebna taksa po zakonu o igrah na srečo.

2. Za druga igralna sredstva se štejejo na­prave, kot so stenski avtomati, mini gol­fi, namizni nogomet, košarka, marjanca, fliperji in podobne naprave, ne glede na vrsto pogona in način plačevanja upora­be sredstev.

3. Za uporabo igralnih sredstev v dru­štvenih prostorih se taksa ne plača, ra­zen v tistih prostorih, ki služijo pridobit­ni dejavnosti.

4. Za opredelitev taksnega zavezanca in javnega lokala se uporabljajo določbe, ki veljajo za tarifno številko 1.

Tarifna številka 3

Za uporabo javnega prostora za začasne namene se plača taksa:

1. za kioske, stojnice, vitrine: 20 točk za vsak m² dnevno;

2. za premične gostinske in trgovske prikolice: 200 točk za pri­kolico dnevno;

3. za cirkus in zabavni park: 5 točk za vsak m² dnevno;

4. za priložnostna parkirišča:

50 točk dnevno za vsako osebno vozilo;

150 točk dnevno za kombi ali osebno vozilo s prikolico in

300 točk dnevno za tovornjake in avtobuse;

5. za drugo uporabo javnega prostora za začasne namene:

5 točk dnevno za vsak m²

6. za prekope za gradbene namene:

5 točk za vsak m² dnevno.

Pojasnilo:

Z javnim prostorom po tej tarifi je mišljena celotna površina cest, pločnikov, trgov in drugih javnih površin pred poslovnimi in drugimi prostori.

Taksni zavezanec je vsakokratni uporabnik javnega prostora. Pozimi se taksa plačuje tudi za stojnice, kioske in premične go­stinske prikolice, ki so postavljeni ob smučiščih in na njih.

Tarifna številka 4

1. Za uporabo pločnikov, trgov in drugih javnih površin za raz­stavljanje predmetov in prirejanje razstav se plača taksa dnev­no:

- za vsak uporabljeni m² površine 5 točk.

1. Za uporabo pločnikov, trgov in drugih javnih površin za za­bavne prireditve za gospodarske namene se plača taksa dnev­no:

- za vsak uporabljeni m² površine 15 točk.

2. Za uporabo pločnikov, trgov in drugih javnih površin za opravljanje turistično-gostinske dejavnosti se plača taksa dnev­no:

- za vsak uporabljeni m² površine 30 točk.

Pojasnilo:

Taksni zavezanec je vsakokratni uporabnik javnega prostora ali prireditelj zabavne prireditve za gospodarske namene. Plačila takse po 1. točki te tarifne številke so oproščeni uporabniki, ki javni prostor uporabljajo za kulturne, športne ali humanitarne namene.

Tarifna številka 5

Za reklamne napise, objave in oglase na panojih, tablah, trans­parentih, elektronskih napravah in podobno, ki so postavljeni, pritrjeni ali drugače označeni na javnih mestih oz. prostoru, se plača taksa glede na velikost:

1. če so trajnega značaja:

na 1 m² 1500 točk letno;

2. če so začasnega značaja:

na 1 m² 7 točk dnevno,

na 1 m² od 30 do 180 dni se prizna 10 % popust,

na 1 m² nad 180 dni se prizna 20 % popust.

Pojasnilo:

1. Smatra se, da ja taksni predmet na javnem mestu, kadar je nameščen tako, da je njegova sporočilnost usmerjena navzven, v odprt prostor, ne glede na lastništvo nepremičnin, na katerih je taksni predmet postavljen, pritrjen ali drugače označen.

2. Zavezanci za plačilo komunalne takse te tarife so lastniki pa­nojev, tabel, transparentov, elektronskih in drugih naprav in podobno, namenjenih za reklamiranje, objavo in oglase.

3. Plačila komunalne takse po tej tarifni številki so oproščeni lastniki, ki reklamirajo športne, kulturne in humanitarne de­javnosti in prireditve, ki niso pridobitnega značaja.

4. Javni zavodi in društva, financirani iz proračuna Občine Destrnik, so oproščeni plačila takse po tej tarifni številki.

5. Plačila takse za taksne predmete iz te tarifne številke je opro­ščena gospodarska družba, lastnik obratovalnice in samostojni podjetnik, če gre za tablo oziroma napis na pročelju zgradbe, v kateri je sedež družbe ali obratovalnica oziroma, v kateri deluje samostojni podjetnik, ali tudi na drugem delu te zgradbe, če tak taksni predmet ni večji kot 2 m² in gre le za obvestilo o firmi in dejavnosti.

Tarifna številka 6

Za sporočila, reklame, objave in razglase, nameščene na lokal­na plakatna mesta, se plača taksa glede na velikost:

1. če so trajnega značaja:

na 1 m² 1500 točk letno;

2. če so začasnega značaja:

na 1 m² 7 točk dnevno,

na 1 m² od 30 do 180 dni se prizna 10 % popust,

na 1 m² nad 180 dni se prizna 20 % popust.

Pojasnilo:

Taksni zavezanec je lastnik plakatov in razglasov, ki se nameščajo.

Tarifna številka 7

Za vsako vitrino, v kateri se razstavlja blago zunaj poslovne stavbe, se plača taksa od velikosti:

na 1 m² 1500 točk letno.

Pojasnilo:

Taksni zavezanec je lastnik vitrine.

 

Štev.: 032-322006-27R-7/11

Datum: 22. 5. 2006

 

Župan Občine Destrnik:

Franc Pukšič, s.r.