New Page 1

 

Na podlagi 32 člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 70/2000 in 51/2002), 47. člena Statuta občine Komenda (Uradni list RS, št. 37/99 in 83/99 ter Uradne objave Glasila občine Komenda, št. 01/2001) in Poslovnika Občinskega sveta občine Komenda (Uradni list RS, št. 37/99 ter Uradne objave Glasila občine Komenda, št. 01/2001) je Nadzorni odbor občine Komenda na 3. seji, dne 22. aprila 2003, sprejel

 

 

POSLOVNIK NADZORNEGA ODBORA OBČINE KOMENDA

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem poslovnikom se ureja organizacija in določa način dela nadzornega odbora ter status članov odbora kot organa občine.

 

 

2. člen

 

 

Nadzorni odbor je pri svojem delu neodvisen in vezan na ustavo ter republiško in lokalno (občinsko) zakonodajo. Na slednji temelji tudi razmerje do drugih občinskih organov, to je občinskega sveta in župana.

 

 

3. člen

 

 

Delo nadzornega odbora je javno in v skladu s tem poslovnikom. Po predhodni presoji nadzorni odbor lahko javnost izključi.

 

 

4. člen

 

 

Nadzorni odbor dela na sejah, katere se sklicujejo najmanj 4 (štiri) krat letno; zaradi nujnih primerov pa tudi večkrat.

 

 

5. člen

 

 

Ni mogoče razrešiti nadzornega odbora ali njegovega člana zaradi mnenja, podanega v času opravljanja funkcije pooblaščenca (19. člen) ter pri delu in odločanju nadzornega odbora (35. člen).

 

 

6. člen

 

 

Sedež nadzornega odbora je v Komendi, Zajčeva 23.

 

 

Nadzorni odbor ima svoj pečat, ki je okrogle oblike. Pečat ima v zgornjem delu napis: OBČINA KOMENDA, pod grbom pa naziv NADZORNI ODBOR. V sredini pečata je grb občine Komenda.

 

 

7. člen

 

 

Nadzorni odbor predstavlja predsednik nadzornega odbora, v njegovi odsotnosti pa namestnik predsednika, ki ga izmed članov izvoli nadzorni odbor.

 

 

II. NASTANEK IN SESTAVA NADZORNEGA ODBORA

 

 

8. člen

 

 

Nadzorni odbor ima sedem članov: predsednika in šest članov. Imenuje jih občinski svet za dobo 4 let izmed občanov z omejitvijo, da to ne morejo biti občinski svetniki, občinski uradniki in člani poslovodstev organizacij, ki so uporabniki občinskih proračunskih sredstev. Mandat prične teči z dnem imenovanja nadzornega odbora na seji Občinskega sveta občine Komenda.

 

 

Članstvo v nadzornem odboru preneha z dnem razrešitve oziroma z dnem poteka mandata članom občinskega sveta, ki je nadzorni odbor imenoval. Za predčasno razrešitev člana nadzornega odbora se primerno uporabljajo razlogi za predčasno prenehanje mandata člana občinskega sveta. Razrešitev opravi občinski svet na predlog nadzornega odbora.

 

 

9. člen

 

 

Nadzorni odbor ima tajnika, ki ga imenuje nadzorni odbor na predlog župana.

 

 

10. člen

 

 

Delo nadzornega odbora ureja poslovnik, ki ga sprejme odbor z večino glasov vseh članov.

 

 

11. člen

 

 

Člane nadzornega odbora na predlog nadzornega odbora razreši občinski svet po enakem postopku, kakor je določen za imenovanje.

 

 

12. člen

 

 

Vsak član ima pravico odstopiti, kot je določeno v 103. členu Poslovnika Občinskega sveta občine Komenda.

 

 

13. člen

 

 

Člani nadzornega odbora in njegov tajnik imajo pravico do dela plače za opravljanje funkcije in povrnitve drugih stroškov v skladu s Pravilnikom o plačah in delih plač funkcionarjev Občine Komenda, članov delovnih teles občinskega sveta in župana ter Nadzornega odbora.

 

 

Člani nadzornega odbora in njegov tajnik imajo pravico do dela plače iz predhodnega odstavka tudi ob upravičeni odsotnosti. Odsotnost ugotavlja predsedujoči na seji nadzornega odbora.

 

 

III. PRISTOJNOSTI NADZORNEGA ODBORA

 

 

14. člen

 

 

Nadzorni odbor ima naslednje pristojnosti:

 

 

- opravlja nadzor nad razpolaganjem s premoženjem občine,

 

 

-  nadzoruje namenskost in smotrnost porabe proračunskih sredstev,

 

 

-  nadzoruje finančno poslovanje uporabnikov proračunskih sredstev.

 

 

IV. POSTOPEK IN NAČIN DELA

 

 

1. Postopek

 

 

15. člen

 

 

Nadzorni odbor vodi postopek nadzora in pregleda po tem poslovniku in predpisih, ki urejajo javne finance v občini. Stranka v postopku je uporabnik sredstev občinskih financ (stranka v nadzorovanju, to je nadzorovana stranka).

 

 

16. člen

 

 

Nadzorni odbor opravlja redne in občasne nadzore. O izboru nadzorovane stranke se nadzorni odbor odloča samostojno. Nadzorni odbor izda o tem ustrezen sklep, ki se dostavi nadzorovani stranki in pooblaščenim članom nadzornega odbora.

 

 

17. člen

 

 

Redne nadzore si nadzorni odbor določi z letnim programom tako, da bodo na daljši rok zajeti vsi uporabniki (občinskih) proračunskih sredstev, na krajši rok pa posamezni uporabniki iz različnih dejavnosti.

 

 

18. člen

 

 

Občasne nadzore si nadzorni odbor določi sproti po lastni presoji na osnovi:

 

 

- sklepa občinskega sveta;

 

 

- sklepa župana;

 

 

Občasne nadzore pa lahko nadzorni odbor določi po lastni presoji s sprejemom sklepa na osnovi:

 

 

-  Pobud posameznih članov občinskega sveta,

 

 

-  Pobud posameznih članov nadzornega odbora,

 

 

-  Pobud civilne iniciative,

 

 

-  Govoric, mnenj, sumov, itd

 

 

19. člen

 

 

Ugotovitve, ocene in mnenja ter predloge poročil nadzornega odbora pripravi član nadzornega odbora, ki ga je na predlog predsednika, za posamezno zadevo v skladu z letnim programom nadzora oziroma v skladu s 17. in 18. členom tega pravilnika, zadolžil nadzorni odbor. Sklep o izvedbi nadzora mora vsebovati opredelitev vsebine nadzora, časa in kraja nadzora in navedbo nadzorovane osebe (organa ali organizacije z odgovornimi osebami.

 

 

20. člen

 

 

Nadzorni odbor od nadzorovane stranke sme in mora:

 

 

-  zahtevati potrebna obvestila in poročila;

 

 

-  zahtevati poslovno dokumentacijo,

 

 

-  opraviti pregled poslovne dokumentacije.

 

 

21. člen

 

 

Nadzorovana stranka mora v predpisanem času dostaviti nadzornemu odboru kopije zahtevanih dokumentov oziroma, če se nadzorni odbor tako odloči, tudi omogočiti nemoten pregled dokumentacije in sredstev v prostorih

 

 

nadzorovane stranke.

 

 

22. člen

 

 

Nadzor se opravi s pregledovanjem poslovne dokumentacije, poročil, obvestil in sredstev do take mere, da se ugotovijo zadostna dejstva, ki so potrebna za namen konkretnega nadzora.

 

 

23. člen

 

 

Predsednik nadzornega odbora ima pravico in dolžnost spremljati izvajanje nadzora.

 

 

24. člen

 

 

O poteku nadzora se piše zapisnik, ki je kasneje osnova za izdelavo (predhodnega) poročila.

 

 

25. člen

 

 

O vsakem nadzoru se vodi dosje, v katerega se vlaga vse beležke ter druge veljavne listine in zapisnik, predhodno poročilo, ev. ugovor in dokončno poročilo.

 

 

26. člen

 

 

Poročilo pooblaščencev obravnava nadzorni odbor in na podlagi tega oblikuje predhodno poročilo in ga posreduje nadzorovani stranki. Stranka lahko v roku 15 dni od dneva prejema predhodnega poročila pri nadzornemu odboru vloži pisni ugovor, o katerem le ta odloči v nadaljnjih 15 dneh.

 

 

27. člen

 

 

Nadzorni odbor mora o ugovoru odločati v petnajstih dneh po njegovem prejemu. Če je ugovor zavrnjen ali do ugovora ni prišlo, sprejme nadzorni odbor dokončno poročilo, ki je identično predhodnemu poročilu. Če pa je ugovoru ugodeno delno ali v celoti, nadzorni odbor o razveljavljenem delu ponovi postopek nadzora. Izvod dokončnega poročila pošlje  predsednik nadzorovani osebi, občinskemu svetu in županu, po potrebi pa tudi računskemu sodišču.

 

 

28. člen

 

 

Če se nadzor nanaša na finančno poslovanje uporabnikov proračunskih sredstev, nadzorni odbor v poročilu o predmetu nadziranja lahko poda mnenje, ki je lahko:

 

 

-  pozitivno brez pridržkov;

 

 

-  pozitivno s pridržkom ali

 

 

-  negativno.

 

 

Mnenje s pridržkom in negativno mnenje morata biti obrazložena.

 

 

29. člen

 

 

Poročilo lahko vsebuje tudi priporočilo za smotrnejšo porabo proračunskih sredstev v bodoče.

 

 

30. člen

 

 

Nadzorni odbor v teku postopka opozori nadzorovano stranko, da odpravi morebitna protipredpisna dejanja in ravnanja. Če nadzirana stranka opozorila ne upošteva, se to navede v poročilu.

 

 

31. člen

 

 

Predsednik nadzornega odbora predloži končno poročilo občinskemu svetu in županu. V primeru suma kaznivega dejanja ali prekrška pa tudi predlog za pregon pristojnim organom.

 

 

32. člen

 

 

Nadzorni odbor je dolžan pri svojem delu varovati tajne podatke nadzorovane stranke.

 

 

33. člen

 

 

Nadzorni odbor najmanj enkrat letno poroča občinskemu svetu o svojih ugotovitvah.

 

 

34. člen

 

 

Strokovno pomoč pri delu nadzornega odbora zagotavlja občinska uprava s svojimi ali zunanjimi strokovnjaki.

 

 

2. Način dela

 

 

35. člen

 

 

Nadzorni odbor dela in odloča na sejah, katere sklicuje predsednik nadzornega odbora:

 

 

-  na lastno pobudo,

 

 

-  na zahtevo večine članov odbora.

 

 

36. člen

 

 

V nujnih primerih lahko predsednik skliče izredno sejo nadzornega odbora. V zahtevi za sklic izredne seje morajo biti navedeni razlogi za izredni sklic in praviloma priloženo gradivo, o katerem naj se odloča.

 

 

37. člen

 

 

Če predsednik po prejemu zahteve ne skliče v 20 dneh redne in v 5 dneh izredne seje nadzornega odbora jo lahko skliče vlagatelj zahteve s podpisi še treh članov.

 

 

38. člen

 

 

Predsednik pripravi predlog dnevnega reda in ga skupaj z gradivom 7 dni pred sejo pošlje članom odbora. Predlagatelj, ki ni član nadzornega odbora, pa mora gradivo poslati predsedniku vsaj 15 dni pred sejo.

 

 

39. člen

 

 

Na izredni seji lahko predsednik predlaga dnevni red in predloži gradivo članom na sami seji nadzornega odbora.

 

 

40. člen

 

 

Sejo nadzornega odbora vodi predsednik, v njegovi odsotnosti pa namestnik predsednika. Ob odsotnosti predsednika in namestnika predsednika sejo vodi najstarejši član nadzornega odbora. Če sejo skliče vlagatelj zahteve (37. člen), jo tudi vodi.

 

 

41. člen

 

 

Člani nadzornega odbora imajo pravico in dolžnost delovati pri delu odbora, udeleževati se sej in odločati o njih. Evidenco udeležbe članov vodi tajnik nadzornega odbora.

 

 

42. člen

 

 

Na seji nadzornega odbora so lahko prisotne tudi druge osebe. Prisotne so lahko le na vabilo predsednika ali z njegovim soglasjem.

 

 

3. Potek seje

 

 

43. člen

 

 

Predsednik na začetku seje ugotovi sklepčnost nadzornega odbora: zabeležijo se opravičeno odsotni, neopravičeno odsotni in morebitna prisotnost drugih oseb.

 

 

Za tem je na vrsti sprejem dnevnega reda, v katerem se lahko spremeni vrstni red, umaknejo predlogi ali predlaga razširitev dnevnega reda. Dnevni red v celoti da predsednik na glasovanje.

 

 

Nato se pride k sprejemanju zapisnika prejšnje seje, h kateremu člani lahko podajo pripombe za ustrezno spremembo ali dopolnitev. Zapisnik je sprejet, če nanj ni pripomb, ali je bil sprejet po dopolnilih.

 

 

Dnevni red se obravnava po vrstnem redu posameznih točk, na začetku vsake predlagatelj lahko poda obrazložitev.

 

 

Po končani obrazložitvi predsednik povabi k razpravi, h kateri se člani prijavljajo z dvigom rok. Razpravljanje posameznika mora biti časovno primerno omejeno in se mora nanašati na obravnavano točko, sicer ga predsednik na to opomni oz. po neuspešnem opominu vzame besedo. O eventualnem ugovoru o odvzemu besede odloča nadzorni odbor.

 

 

Predsednik zaključi razpravo, ko ugotovi, da ni več razpravljavcev. Če so potrebni za razpravo nadaljnji materiali, se razprava nadaljuje po pridobitvi teh.

 

 

44. člen

 

 

Predsednik prekine sejo nadzornega odbora in jo po možnosti preloži na določen datum, če:

 

 

-  seja ni več sklepčna,

 

 

-  je potrebno dobiti mnenje drugih organov,

 

 

-  tako sklene nadzorni odbor.

 

 

Nedokončana zadeva se preloži na eno prihodnjih sej. Nadzorni odbor zaključi sejo, ko so izčrpane vse točke dnevnega reda.

 

 

45. člen

 

 

Predsednik skrbi na seji za red in sme kršilca reda opomniti oz. mu odvzeti besedo ali v skrajnem primeru zahtevati, da zapusti sejo. Vsi ukrepi se zapišejo v zapisnik. O morebitnem ugovoru, vloženem v roku 3 dni, odloča nadzori odbor na prihodnji seji. Predsednik prekine sejo odbora, če reda na njen ni mogoče ohraniti s prej navedenimi ukrepi.

 

 

4. Odločanje

 

 

46. člen

 

 

Nadzorni odbor veljavno odloča z večino glasov vseh članov. Po končani razpravi se o predlogu pripravi sklep in opravi glasovanje. Glasovanje je javno ali tajno.

 

 

47. člen

 

 

Javno glasovanje se opravi z dvigovanjem rok in to po predsednikovem vprašanju, kdo je za predlog in kdo je proti predlogu. Če je o isti zadevi več predlogov, se glasuje po vrstnem redu formulacije predlogov. Čim je nek predlog sprejet je glasovanje končano.

 

 

48. člen

 

 

Nadzorni odbor lahko sklene, da se odloča s tajnim glasovanjem in se za vsako glasovanje pripravi sedem enako velikih glasovnic z žigom nadzornega odbora in vpisanima besedama »ZA« (na desni strani), »PROTI« (na levi strani); obkroži se le ena izmed teh besed. Tajno glasovanje izvedeta tajnik in predsednik odbora, slednji tudi objavi rezultate glasovanja. Oba pa podpišeta zapisnik o izvedbi in izidu glasovanja.

 

 

5. Zapisnik

 

 

49. člen

 

 

O sejah nadzornega odbora se piše zapisnik, v katerega se zapišejo glavni podatki o opravljenem delu s poudarkom na:

 

 

-  udeležencih na seji,

 

 

-  spremembah in dopolnitvah dnevnega reda,

 

 

-  obravnavanih predlogih in sprejetih sklepih.

 

 

K zapisniku se priložijo gradiva v originalu ali kopiji.

 

 

50. člen

 

 

Za zapisnik nadzornega odbora skrbi tajnik. Člani odbora prejmejo predlog zapisnika hkrati z vabilom za naslednjo sejo.

 

 

Na seji sprejeti zapisnik podpišeta predsednik in tajnik nadzornega odbora.

 

 

51. člen

 

 

Z gradivom zaupne narave se ravna po ustreznem aktu občinskega sveta.

 

 

52. člen

 

 

Celotno gradivo se hrani v arhivu občinskega sveta.

 

 

V. SPREMEMBE IN DOPOLNITVE

 

 

53. člen

 

 

Spremembe in dopolnitve tega poslovnika obravnava in sprejme nadzorni odbor z večino glasov vseh članov.

 

 

VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

59. člen

 

 

Prvo sejo nadzornega odbora občine po imenovanju skliče župan. Nadzorni odbor se konstituira, če je na prvi seji navzočih večina članov.

 

 

60. člen

 

 

Pri delu nadzornega odbora se smiselno uporabljajo določbe Statuta občine Komenda (Uradni list RS, št. 37/99 in 83/99 ter Uradne objave Glasila občine Komenda, št. 01/2001) in Poslovnika Občinskega sveta Občine Komenda (Uradni list RS, št. 37/99 ter Uradne objave Glasila občine Komenda, št. 01/2001)

 

 

61. člen

 

 

Z dnem uveljavitve tega poslovnika preneha veljati Poslovnik nadzornega odbora, sprejet na 3. seji dne 20.04.1999.

 

 

62. člen

 

 

Ta poslovnik začne veljati naslednji dan po sprejemu v Nadzornem odboru občine Komenda in se objavi v Uradnih objavah Glasila občine Komenda.

 

 

Številka: <Stevilka_zadeve_spisa>

 

 

Datum: 22.04.2003

 

 

JUSTI GUNA

 

 

Predsednik