Na podlagi 32. in 39. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS št. 18/84, 37/85, 29/86 in 26/90 ter Ur. 1. RS 18/93, 47/93, 56/93 in 44/97), 28. člena Navodil o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Uradni list SRS št. 14/85) in 19. člena Statuta občine Piran (Uradne objave, št. 8/95 in Uradni list RS, št. 7/96), je Občinski svet Občine Piran na seji dne 25. 9. 1997 sprejel
ODLOK
 
O LOKACIJSKEM NAČRTU ZA GARAŽNO HIŠO OB VSTOPU V MESTO PIRAN
 
I. UVODNE DOLOČBE
 
1. člen
S tem odlokom se sprejema lokacijski načrt za garažno hišo ob vstopu v mesto Piran, ki ga je izdelalo podjetje Architecta d.o.o. Piran, Tartinijev trg 15, pod številko projekta 110/96 v septembru 1997.
2. člen
Lokacijski načrt vsebuje besedni in grafični del (v nadaljevanju LN).
 
Vsebina lokacijskega načrta:
 
I. Uvod
II. Odlok
III. Soglasje pristojnih soglasodajalcev
IV. Tekstualna obrazložitev
V. Ocena stroškov posegov v prostor
VI. Grafični del
 
List l kopija katastrskega načrta M l:500 z vrisom meje območja LN
 
List 2 geodetski posnetek obstoječega stanja M 1:500 z vrisom meje območja LN
 
List 3 izris iz Dolgoročnega (1986-2000) in Srednjeročnega (1986-.1990) plana občine Piran.
 
List 4 situacija s prikazom objektov predvidenih za rušenje
 
List 5 arhitektonska zazidalna situacija M 1:500
 
List 6 zbirna situacija komunalnih naprav M 1:500
 
List 7 situacija zunanje ureditve M 1:500
 
List 8 tehnični elementi za zakoličenje objektov in funkcionalnega zemljišča
 
List 9 idejna zasnova garažne hiše
II. SPLOŠNE DOLOČBE
 
3. člen
 
Meja območja lokacijskega načrta
Meja območja urejanja s tem lokacijskim načrtom poteka po zahodnem robu nabrežja ob avtobusni postaji pare. št. 146 do objekta Luške kapetanije, tu se obrne na severnem robu parcele 1127/1, do vzhodnega roba ceste ob robu parcele 1261, mimo parcele 1262, do njenega južnega roba in od tu do klifa in ob vzhodnem robu klifa (123/2) do južnega roba območja ob parceli 126/1, ter ob parceli 126/4 in 128 do nekdanjega letnega kina in južnega roba parcele 147, kjer se zaključi ob nabrežju južna meja območja.
 
Celotna meja območja obsega bistveno večjo površino od nujno potrebne za izvedbo samega objekta parkiranja. Zato smo se odložili, ker je nujna rekonstrukcija dela ceste in avtobusnega postajališča. Celotno območje urejanja s tem LN meri cca. 4.355,00 m2.
III. FUNKCIJA OBMOČJA S POGOJI ZA IZRABO IN KVALITETO GRADITVE ALI DRUGE POSEGE V PROSTOR
 
4. člen
Območje, ki je opredeljeno z mejo LN je namenjeno za lokacijo ene od garažnih hiš kot MESTNA JAVNA PARKIRNA HIŠA v celovitem sistemu urejanja parkiranja v mestu Piran. Sedaj je območje delno namenjeno stanovanjski gradnji, bencinskem servisu morebitni ureditvi bencinskega servisa v pritličju in avtobusnemu postajališču, v južnem delu je delno urejeno parkirišče, po sredini območja pa poteka glavna mestna vpadnica, Dantejeva cesta. Z LN se namembnost območja bistveno ne spreminja, le lokacija sedanjega bencinskega servisa se odstrani in na mestu med parcelami 1262 in 124/2 se opredeli prostor za gradnjo garažne hiše. Ta v sklopu svojega objekta lahko nudi sorodne usluge v pritličju ob uvozu v garažni objekt. Sedanje obstoječe stanovanjske hiše ohranijo svoj dosedanji namen. Mogoča je sprememba namembnosti delov objektov v pritličju za poslovne dejavnosti ob pridobitvi zahtevanih soglasij. Ostale zunanje površine se uredijo tako, da se lahko optimalno ureja motorni promet ob vstopu v mesto. V drugi fazi je predvideno rušenje, dveh stanovanjskih objektov Dantejeva 5 (parcela štev. 124/2, K.O. Piran) in Dantejeva 7 (parcela štev. 125, K.O. Piran).
IV. POGOJI ZA URBANISTICNO UREJANJE OBMOČJA, OBJEKTOV IN NAPRAV
 
5. člen
Izvedbeni posegi na območju urejanja s tem lokacijskim načrtom so možni na osnovi lokacijskega dovoljenja, ki se izda na podlagi določb tega odloka. Za spremembo namembnosti obstoječih objektov ali delov objektov in naprav in spremembe gabaritov obstoječih ali predvidenih objektov znotraj dovoljenih toleranc, je potrebno izdelati strokovno preveritev posegov v prostor, ki je kot dopolnitev LN osnova za izdajo lokacijskega dovoljenja. Pri rušenju stanovanjskih objektov mora investitor zagotoviti enakovredna nadomestna stanovanja.
 
Manjši posegi na obstoječih objektih v okviru LN, in gradnja pomožnih objektov ter naprav so možni na podlagi priglasitev del s predhodnim urbanističnim mnenjem Urada za urejanje prostora občine Piran.
 
Za posege, ki odstopajo od elementov LN je potrebno izdelati spremembo LN, ki se mora sprejeti po enakem postopku kot osnovni LN.
6. člen
 
Funkcionalna zemljišča in lega objektov
Funkcionalna zemljišča so določena z načrtom gradbenih parcel, s tekstualnimi in numeričnimi določili, ki so sestavni del LN.
 
Objektu garažne hiše je določeno skupno funkcionalno zemljišče v velikosti cca. 1.750,00m2.
 
Zaokrožitve ali delitev funkcionalnih zemljišč se lahko določi tudi naknadno na osnovi preveritve posega v prostor, vendar ob upoštevanju vseh odmikov in izkoristka zemljišča.
7. člen
Lega objektov in drugih ureditev je prikazana v arhitektonski zazidalni situaciji (list št. 4) s prikazom vseh najpomembnejših tlorisnih in višinskih gabaritov ter odmikov.
 
Lega infrastrukturnih objektov in naprav je prikazana v zbirni situaciji komunalnih naprav (list št. 5).
8. člen
 
Namenska raba objektov in površin
Garažna niša bo MESTNA JAVNA PARKIRNA HIŠA namenjena domačim prebivalcem in gostom.
 
V območju namenjenem gradnji garažne hiše je predvidena rušitev bencinskega servisa v 1. fazi in rušitev dveh stanovanjskih hiš za 2. fazo gradnje GH. V teh objektih, ki so predvideni za rušitev v 2. fazi ni možno spreminjati namembnosti ali izvajati katere koli druge posege na objektih razen nujnih vzdrževalnih del.
 
V območju mejnih objektov na parceli 126/1 je stanovanjski objekt, ki obrani svojo namembnost s tem, da je možno del stanovanjske hiše, pritličje, spremeniti v prostore namenjene obrtni dejavnosti, ki je izključno mirne narave.
Območje avtobusne postaje se z izgradnjo nove postaje v Luciji opredeli le kot postajališče primestnega in mestnega prometa. Parkiranje turističnih avtobusov na tem območju ni dovoljeno. V sklopu urejanja te površine se rušita objekta bifeja in trgovine "Tobak" in objekta prodajalne avtobusnih kart. Za potrebe prebivalcev (prodaja mešanice, kurilnega olja, plina in goriva) v objektu lahko uredi tudi bencinski servis se mora nujno izvesti nadomestitev obstoječega bencinskega servisa, v pritličju nove garažne hiše.
 
Območje dovozne ceste (Dantejeve) v mesto Piran se rekonstruira tako, da se uredi tretji odstavni pas za čakanje na sprejem v GH.
V. MERILA IN POGOJI ZA OBLIKOVANJE OBJEKTOV IN NAPRAV
 
9. člen
Lega garažne hiše
 
Lega objekta je prikazana na arhitektonski zazidalni situaciji. Od objekta na parceli 1262 mora biti sama stranica garaže odmaknjena min. 3,0 m (okna sosednjih hiš), od objekta na južni strani, po končani 2. oz. 3. fazi gradnje min. 3,0 m (okna sosednjih hiš). Taki odmiki omogočajo vzdrževanje fasad mejnih objektov. Zahodna meja lege GH je pogojena z gradbeno linijo, ki sledi ravni črti med objekti na parceli 1262 in 126/1.
Bencinski servis
Novi bencinski servis za potrebe prebivalcev se nadomesti Odlok omogoča tudi ureditev bencinskega servisa za potrebe prebivalcev Pirana v pritličju nove garažne hiše v širini 23,00 m s svojim uvozom in izvozom. Velikost bencinskega servisa mora omogočati uvoz in izvoz v garažno hišo v l.fazi.
10. člen
 
Oblikovanje objektov
Pri oblikovanju objektov je potrebno upoštevati značilnosti urbanistične in arhitektonske zasnove že pozidanega območja vhoda v Piran z vključevanjem sodobnih načel oblikovanja in predpisanih pogojev MZVNKD Piran.
Objekt garažne hiše
Velikost objekta je v 1. fazi max. 40,30 m x 24,60 m in v 2. fazi 67,00 m x 24,60 m. Skupna končna dimenzija GH 67,00 m x 24,60 m. Višinski gabarit objekta je pogojen z maksimalno nadmorsko koto venca objekta, ki je + 17,30 m. Notranja etažnost objekta je pogojena s tehnologijo parkiranja, ki bo kasneje izbrana in ni predpisana z LN. Sistem garažiranja je lahko v klasični obliki ali avtomatski (regalni ali drugi) Načeloma je objekt lahko podkleten z eno ali več kletmi. Streha objekta je lahko ravna, v primeru, da je dvokapna mora sleme potekati v smeri S-J, v krajevnem naklonu in krita z zanjo tipično kritino (klasični korec). Ritem in obdelava fasade je potrebno uskladiti z oblikovnimi rešitvami v okolici objekta.
Bencinski servis
Bencinski servis se lahko zgradi v novem objektu garažne hiše v 1. fazi. Tlorisni gabariti bencinskega servisa morajo omogočati uvoz in izvoz v garažno nišo v 1. fazi.
 
Bencinski servis mora imeti lasten uvoz in izvoz in ne srne segati izven gabaritov garažne hiše.
11. člen
 
Oblikovanje zunanjih prostorov in površin
Ob gradnji garažne hiše se bo izvedlo tudi utrjevanje brežine klifa, ki se dviga nad garažo. S tem se bo izvedla tudi rekonstrukcija dela peš poti po robu klifa. Ob dostopu do GH se morajo obraniti in izboljšati še poti ob uličnem nizu - pločniki, obojestransko. Zazelenitev površin se izvede v skladu s projektirano zasnovo.
VI. MERILA IN POGOJ1 ZA UREJANJE NARAVE IN KULTURNE DEDIŠČINE
 
12. člen
Območje urejanja z LN se nahaja v vplivnem območju urbanističnega spomenika, starega mestnega jedra Pirana. Zahteva se ohranitev tipične krajinske slike mesta.
 
Ohranja se pojavna oblika klifa nad streho objekta (max. višinska kota objekta je +17,30 m nad morjem)
 
Ohranja se gradbena črta objektov
 
Oblikovati je potrebno fasado objekta, ki odraza okolje v katerem je narejena
 
Posege na tem območju je potrebno izvajati le s soglasjem MZVNKD Piran.
 
Pogoji so podrobno opisani v njihovem soglasju. Na projekt PGD je potrebno pridobiti soglasje MZVNKD Piran.
VII. UREJANJE PROMETA
 
13. člen
 
Cestno omrežje
Urejanje prometa predstavlja temeljni problem izvajanja LN. Glavna dostopna cesta v Piranu je Dantejeva, kjer dnevno cesto uporablja med 7.300 - 7.500 vozil v sezoni. Za potrebe gradnje GH je obstoječi profil ceste nujno povečati s se enim pasom namenjenim čakanju na vstop v garažno nišo. Ta pas je širine 3 m, kar je ob potrebni širini obeh pasov za dvosmerni promet 2 x 3,5 m, skupaj 10 m. Tak profil ceste je potrebno zagotoviti na vsej dolžini Dantejeve ceste od objekta na parceli 126/1 do uvoza v GH.
Uvoz in izvoz v bencinski servis je urejen s posebnim pasom za zavijanje iz smeri Pirana in smeri Portoroža. Ustavljanje mestnega in primestnega prometa ter taksi službe je nujno z odstavnim pasom ob obračališču nasproti nove garažne hiše. Obračališče je urejeno nasproti uvoza in izvoza iz garažne hiše. Postajališče mora biti izvedeno v skladu z obstoječo zakonodajo.
 
Izvoz iz GH je pogojen z obveznim izvozom v smeri mesta Piran in v smeri Portoroža.
 
Ustavljanje na pasu za čakanje na sprejem v GH je organizirano s semaforjem, ki kaže razpoložljive kapacitete v garaži.
Mirujoči promet
Ob območju sedanjih parkirišč in letnega kina na parceli št. 147 je možno organizirati nadomestna parkirna mesta (tudi za potrebe stanovalcev) v 1. fazi, do dokončne izgradnje garažne hiše. Kasneje se bodo zunanje površine ob obali uredile skladno s celotno rešitvijo PUP.
Peš promet
Vse površine namenjene pešcem morajo biti urejene; na prehodih čez cestišča pa urejene s poglobljenimi robniki za dostop invalidov. Ob garažni hiši mora potekati pločnik širine najmanj 1,50 m.
VIII. KOMUNALNO UREJANJE
 
14. člen
Območje je v celoti komunalno urejeno. Potrebne so manjše dopolnitve in delna obnova posameznih delov komunalnih vodov, ki ne ustrezajo v celoti pogojem soglasodajalcev.
Vodovod
Izdelati je potrebno tehnično dokumentacijo razdelilnega vodovod-nega omrežja, saj sedaj ni zagotovljena požarna varnost. Po robu območja poteka trasa cevovoda JE fi 200 mm.
Kanalizacija
Trenutno je urejen mešan sistem kanalizacije. Pri načrtovanju je predvidena izvedba ločenega sistema odvajanja komunalnih odplak in navezava novih objektov na projektirani kolektor: Fornače - Tomšičeva. Čiste meteorne vode iz strehe in zaledja klifa je potrebno ustrezno kondicionirati in jih speljati v meteorno kanalizacijo z izpustom v morje. Ostale meteorne vode iz ceste, parkirišč in ostalih prometnih površin je potrebno preko maščobolovilcev speljati v projektirani meteorni kolektor do. priključka na Tomšičevo ulico.
Elektrika
V območju je že izvedeno elektro omrežje in sicer: nizkonapetostni kablovod in javna razsvetljava. Napaja se preko TP Piran VI. Predlog nove ureditve predvideva izgradnjo transformatorske postaje v objektu garažne hiše, ki bo služil objektu garaže in povečanemu odjemu ostalih objektov proti Bernardinu. Predvideva se izvedba 20 kW kabelskega omrežja, ki bo potekalo od TP Piran VI. Kablovod bo uvlečen deloma na obstoječi in deloma v novi kabelski kanalizaciji.
 
Nizkonapetostno omrežje in JR se bo izvajala po projektu PGD, na osnovi izhodišč projekta garaže.
Telefonija
V razvojnem programu 1997/98 je Telekom Slovenije p.o. PE Koper načrtovala izgradnjo kabelske kanalizacije kot je trasno prikazano v priloženem situacijskem načrtu. Predvideni objekt bo možno vključiti na javno telekomunikacijsko omrežje v točki načrtovane lokacije kabelskega jaška.
 
Po Dantejevi ulici - cesti je na območju garažne hiše predvidena dvo (2) cevna telefonska kabelska kanalizacija z izvodi do posameznih objektov, kot je narisano (po projektu IPS d.o.o. štev. 1-962011500, okt. 1996).
 
Objekt garažne niše bo priključen na kabelsko kanalizacijo preko jaška na zahodnem delu objekta.
 
Komunalni odpadki
 
Odstranjevanje, odvažanje, zbiranje, odlaganje smeti in odpadkov je določeno z občinskim odlokom o odlaganju in odvažanju smeti in odpadkov v občini Piran (Uradne objave št. 8/83). Ves odpadni gradbeni material in zemljo se mora odlagati na deponijo gradbenega materiala.
Ogrevanje
Vsi objekti v ureditvenem območju se ogrevajo na različne načine z različnimi viri. Za stanovanjske objekte je predvideno centralno ogrevanje na lahko kurilno olje (kombinacija s trdim gorivom). Za novo predvideno garažno hišo ogrevanje ni predvideno, razen lokalno za bencinsko črpalko, upravne prostore garaže in eventualne lokale v pritličju.
IX. UREJANJE PROSTORA ZA DRUŽBENO SAMOZAŠČITO
 
15. člen
Območje LN se nahaja v coni, v kateri ni obvezna gradnja zaklonišč.
X. VAROVANJE IN IZBOLJŠANJE OKOLJA
 
16. člen
 
1. Splošni pogoji
Izhodišče za merila in pogoje varovanja in izboljšanja okolja je poročilo o vplivih na okolje, ki je sestavni del lokacijskega načrta.
 
Za varovanje kvalitetnih pogojev bivanja in varovanja okolja je potrebno:
 
  • omejiti hitrost vozil na območju na 20 km/h
 
  • ureditev mest za odlaganje komunalnih odpadkov,
 
  • sanacija območij, ki so izpostavljena hrupu.
2. Varstvo zraka
Pravne osebe morajo poleg stalnega nadzora onesnaženja, ki ga povzročajo viri onesnaženja zraka v njihovih stavbah in neposredni okolici, takoj pristopiti k sanaciji izvirov in odpravi nedovoljenih emisij v zrak, kot to predpisuje Zakon o varstvu zraka. Glede na rezultate meritev in onesnaženosti sedanjega stanja je potrebno po realizaciji gradnje in eksploataciji objekta izvesti primerjalne meritve.
3. Varstvo voda, obvodnih površin, morja in tal
Fekalna kanalizacija mora biti izvedena vodotesno. Odpadne vode iz objektov je potrebno speljati v sistem fekalne kanalizacije pod pogoji upravljalca. V struge meteornih odvodnikov, v morje ali podtalje se lahko spušča le čista meteorna voda, ki po kvaliteti ustreza določilom Uredbe vlade RS o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda iz virov onesnaževanja (Ur. list RS št. 35/96). Na mestih izpusta mora biti dana možnost jemanja vzorcev vode za analizo kvalitete.
 
Meteorne in ostale onesnažene vode iz prometnih in manipulativnih površin ter parkirnih površin je potrebno voditi preko lovilcev olj in maščob ter peskolovov, za katere je potrebno izdelati poslovnike obratovanja. Na mestih priključitve interne meteorne odvodnje na primarni meteorni sistem ali morje mora biti dana možnost jemanja vzorcev vode za analizo kvalitete. V primeru skladiščenja nevarnih snovi je potrebno ustrezno opremiti skladišča in izdelati poslovnik za skladiščenje takih snovi.
 
Pri zasnovi meteornega odvodnega sistema, kakor tudi samega objekta, je potrebno upoštevati najneugodnejše vplive z morske strani. Pri posegih v obstoječ teren je potrebno ustrezno urediti odvod zalednih meteornih vod in predvideti ustrezne ukrepe za preprečitev erozije.
4. Varstvo pred hrupom
Ravni hrupa ne smejo presegati maksimalne dovoljene vrednosti, ki so definirane z Odlokom o maksimalno dovoljenih ravneh hrupa za posamezna območja. V primeru preseganja max. dovoljenih vrednosti hrupa za območje naravnega ali življenjskega okolja mora PGD prikazati izvedbo aktivnih ali pasivnih protihrupnih ukrepov ter ob zaključku gradnje zahtevo za ponovno oceno emisijske vrednosti hrupa.
 
Po zakonu o varstvu pred hrupom v naravnem in bivalnem okolju (Uradni list SRS, št. 15/76 in 29/86) mora biti sestavni del projekta PGD izjava projektanta, da so pri načrtih upoštevani pogoji za varstvo pred prekomernim hrupom (7. člen).
5. Varstvo pred požarom
Gradnja garažne hiše mora biti tako zasnovana, da je v skladu z zahtevami veljavnih pravilnikov za graditev garažnih objektov. Preveriti bo potrebno ustreznost odmikov od sosednjih objektov. V objektu in v zunanjih ureditvah predvideti evakuacijske poti. Predvidijo naj se po veljavnih predpisih, vse naprave potrebne za odkrivanje požara in za gašenje požara.
 
Zagotovljena mora biti zadostna količina vode za gašenje, protipožarni hidranti morajo biti locirani v predpisani medsebojni razdalji vse v skladu s pravilnikom Ur. list. SFRJ št. 44/83. Za celotni kompleks je potrebna zunanja in notranja hidrantna mreža, predvideti je treba ustrezno število gasilskih aparatov, glede na namembnost, ogroženost in velikost posameznih požarnih sektorjev. Urgentni dostop do objekta mora biti možen za osno obremenitev 10 ton. Zagotoviti se mora intervencijske površine za gasilce.
 
Pri načrtovanju požarnovarnostnih ukrepov je potrebno upoštevati smernice študije požarne varnosti, ki je sestavni del lokacijskega načrta.
XI. FAZNOST IZVEDBE POSEGA
 
17. člen
V prvi fazi je predvideno rušenje prodajalne avtobusnih kart in "Tobak" ob Luški kapetaniji in gradnja prvega dela GH na severni strani parcele. Obstoječa črpalka se ruši. Hkrati se gradi tudi nadomesti bencinski servis v garažni hiši.  V garažni hiši je možna nadomestna gradnja bencinskega servisa. V drugi fazi se predvideva nadaljevanje gradnje GH. Takrat je predvideno rušenje dveh stanovanjskih hiš (Dantejeva 7: 2 stanovanji in shrambe v pritličju, Dantejeva 5: 3 stanovanja + lokal) Ves odvečni izkopani material se mora odpeljati iz mesta Piran na mesto določeno za nasipavanje.
XII. OBVEZNOSTI INVESTITORJEV IN IZVAJALCEV PRI IZVAJANJU LOKACIJSKEGA NACRTA
 
18. člen
Vsak investitor si mora pred gradnjo posameznega posega ali faze pridobiti gradbeno dovoljenje. Pred izvedbo II. faze posegov je potrebno sedanjim lastnikom stanovanj v objektu Dantejeva 5, Piran, (3 stanovanja po cca. 75 m2 in l poslovni prostor v izmeri cca. 80 m2) ter na Dantejevi 7, Piran (2 stanovanji cca. 80 m2), zagotoviti nadomestna stanovanja ali primerno odškodnino.
XIII. TOLERANCE PRI IZVEDBI LOKACIJSKEGA NACRTA
 
19. člen
Pri izvedbi lokacijskega načrta Upravna enota lahko z lokacijskim dovoljenjem zaradi prilagajanja terenskim razmeram, ekonomičnosti izgradnje in tehnološkim zahtevam dovoli preoblikovanje tlorisnih in višinskih gabaritov znotraj max. zunanjih gabaritov, določenih v grafičnem delu elaborata.
 
Za gradbene linije uličnih črt in predpisane višinske gabarite ni toleranc.

Gradnja bencinskega servisa v garažni hiši ni obvezna. Namesto tega se prostor lahko nameni za tiste dejavnosti, ki so v tovrstnem objektu dopustne.

 
20. člen
V kolikor se pri objektu garažne hiše, ki se približuje k obstoječim objektom, ugotovijo potrebe in možnosti po funkcionalnem usklajevanju, je dovoljeno prilagajanje tlorisnega gabarita z obveznim upoštevanjem gradbene linije ulične črte (možna spojitev objektov).
21. člen
V celoti vkopani prostori, funkcionalno vezani na obstoječi objekt, ki so pohodni (tlakovani ali ozelenjeni) in so s tem del zunanje ureditve, lahko odstopajo od pozidanih površin, predvidenih po tem lokacijskem načrtu. Za pridobitev dovoljenja za gradnjo teh je potrebno izdelati tudi načrt zunanje ureditve.
 
Zgoraj navedeni vkopani prostori in morebitne dodatne podkletitve objekta so dopustne, v kolikor ne ovirajo, prejudicirajo ali spreminjajo urbanistične zasnove, razmerja javnih in zasebnih površin ter bistveno ne spreminjajo obremenitve in zasnove komunalnih naprav in njihovih priključkov.
22. člen
Pri gradnji komunalne in cestne infrastrukture so dovoljena manjša odstopanja, v kolikor se pri izdelavi projektne dokumentacije in gradnji sami ugotovi tehnično ugodnejšo rešitev, pri čemer le-ta ne poslabšuje obstoječega oziroma predvidenega stanja.
XIV. KONČNE DOLOCBE
 
23. člen
Lokacijski načrt za MESTNO JAVNO PARKIRNO nišo ob vstopu v mesto Piran, je stalno na vpogled občanom in skupnostim pri Uradu za urejanje prostora občine Piran in pri Upravni enoti Piran.
 
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja Ministrstvo za okolje in prostor, Enota Koper - Urbanistična inšpekcija.
24. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic.
 
Številka: 352-128/96-97
Piran, 25.09.1997
Predsednica Občinskega sveta Občine Piran
dr. MILENA OBLAK-JUH