New Page 2

 

 Na podlagi 3., 4, in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Ur. l. RS, št. 32/93), 26. in 106. člena Zakona o varstvu okolja (Ur. l. RS, št. 32/93), 61. in 62. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 72/93, 6/94, 14/94, 45/94 in 57/94), 2. člena Zakona o gasilstvu (Ur. l. RS št. 42/95) in 16. člena ter V. poglavja Statuta Občine Gornji Grad (Ur. l. RS, 27/95) je občinski svet občine Gornji Grad na seji dne, 24. 05. 1996 sprejel

 

 

O D L O K

 

 

o gospodarskih javnih službah

 

 

v občini Gornji Grad

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Ta odlok določa dejavnosti, ki so v občini Gornji Grad (v nadaljevanju: v občini) opredeljene kot gospodarske javne službe (v nadaljevanju: javne službe) in ureja način in oblike njihovega opravljanja.

 

 

Kot javne službe se opravljajo dejavnosti, ki so z zakonom določene kot obvezne gospodarske javne službe in dejavnosti, ki so kot lokalne javne službe določene s tem odlokom.

 

 

2. člen

 

 

Javne službe se opravljajo na podlagi zakona, njihovi podlagi izdanih predpisov, ter odloka in odlokov, ki jih občina sprejme za eno ali več javnih služb, ter v skladu s tehničnimi, oskrbo-valnimi, stroškovnimi, organizacijskimi in drugimi standardi ter normativi.

 

 

II. NAČIN OPRAVLJANJA GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB

 

 

3. člen

 

 

Občina s splošnimi akti podrobneje uredi način opravljanja posamezne ali več javnih služb oz. podrobneje določi elemente iz 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Ur. l. RS, št. 32/93).

 

 

Kadar standardi in normativi iz prvega odstavka 2. člena tega odloka niso predpisani za celot-no državo, se predpišejo z akti iz prejšnjega odstavka.

 

 

4. člen

 

 

Elementi, pomembni za opravljanje in razvoj javnih služb, morajo biti v odloku iz prejšnjega člena določeni tako, da je zagotovljeno opravljanje javnih služb v okviru funkcionalno in pro-storsko zaokroženih oskrbovalnih sistemih.

 

 

Občina se lahko povezuje z drugimi občinami v enotne funkcionalno in prostorsko zaokrože-ne oskrbovalne sisteme opravljanja javnih služb, kadar je to iz razlogov smotrnosti in učinko-vitosti občine primerno.

 

 

III. VRSTE IN OBSEG GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB

 

 

5. člen

 

 

Javne službe v občini so obvezne in izbirne.

 

 

Obvezne javne službe so:

 

 

1. Oskrba s pitno vodo

 

 

2. Odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih in padavinskih voda

 

 

3. Ravnanje s komunalnimi odpadki

 

 

4. Odlaganje ostankov komunalnih odpadkov

 

 

5. Urejanje lokalnih in občinskih cest ter objektov in naprav na, ob in nad voziščem

 

 

6. Javna snaga in čiščenje javnih površin

 

 

7. Urejanje javnih poti, površin za pešce in zelenih površin.

 

 

8. Pregledovanje nadziranje in čiščenje komunalnih naprav, dim-nih vodov in zračnikov zara-di varstva zraka.

 

 

9. Gasilstvo

 

 

Izbirne javne službe so:

 

 

1. Urejanje pokopališč, ter pokopališka in pogrebna dejavnost

 

 

2. Oskrba s toplotno energijo

 

 

3. Javna razsvetljava v naseljih

 

 

4. Oskrba naselij s požarno vodo v javni rabi

 

 

5. Urejanje in vzdrževanje prometne signalizacije v naseljih

 

 

6. Plakatiranje in okraševanje naselij

 

 

7. Deratizacija in dezinfekcija

 

 

8. Druge dejavnosti ki so v pristojnosti občine

 

 

Javne službe se opravljajo na celotnem območju občine, če z odlokom iz 3. člena tega odloka za posamezno javno službo ni drugače določeno.

 

 

Kot izbirne javne službe se lahko izvajajo tudi druge dejavnosti, ki jih določa občinski svet.

 

 

Uporaba javnih dobrin, ki se zagotavljajo z izbirnimi javnimi službami ni obvezna, če zakon ali akt občine za posamezno javno službo ne določa drugače.

 

 

6. člen

 

 

Infrastrukturni objekti in naprave potrebni za izvajanje javnih služb v občini so:

 

 

- objekti in naprave za oskrbo naselij z vodo

 

 

- objekti in naprave za odvajanje in čiščenje odpadnih voda in odvajanje padavinskih voda

 

 

- objekti in naprave za odstranjevanje in odlaganje komunalnih od-padkov

 

 

- pokopališčni objekti in naprave

 

 

- javna parkirišča

 

 

- javni zavodi in otroška igrišča

 

 

- omrežje in naprave javne razsvetljave

 

 

- omrežje in naprave za oskrbo naselij s požarno vodo

 

 

- peš poti, dovozne poti, trg, ceste in druge javne površine v nasel-jih, ki niso razvrščene med regionalne ceste

 

 

Z odlokom iz 3. člena tega odloka se podrobneje opredelijo objekti in naprave, namenjene za opravljanje javne službe, uredijo pogoji in način rabe teh objektov, določijo objekti in naprave ki so javno do-bro, ter uredijo druga vprašanja, povezana z infrastrukturnimi objekti in napra-vami.

 

 

IV. OBLIKE ZAGOTAVLJANJA GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB

 

 

7. člen

 

 

Izvajanje javnih služb zagotavlja občina neposredno ali z dajanjem koncesij ter z vlaganjem javnega kapitala v dejavnost oseb zaseb-nega prava.

 

 

Občina zagotavlja neposredno izvajanje javnih služb z ustanav-ljanjem režijskih obratov in javnega podjetja.

 

 

Občina lahko zagotavlja izvajanje javnih služb skupno z drugimi občinami.

 

 

8. člen

 

 

Režijski obrat se ustanovi, kadar bi bilo zaradi majhnosti obsega ali značilnosti javnih služb neekonomičnosti in neracionalnosti usta-noviti javno podjetje ali podeliti koncesijo.

 

 

Režijski obrat se ustanovi kot notranja organizacijska enota občin-ske uprave.

 

 

Vprašanja povezana z delovanjem režijskega obrata se uredijo z aktom o ustanovitvi režijske-ga obrata.

 

 

9. člen

 

 

Javno podjetje se ustanovi kot podjetje v lastnini občine, kot podjetje v solastnini z drugimi občinami ali kot podjetje v mešani lastnini v skladu z zakonom, ki ureja javne službe. Vpraša-nja pove-zana z dejavnostjo javnega podjetja, z uporabo objektov in naprav, potrebnih za iz-vajanje dejavnosti podjetja, ter medsebojnih pravic in obveznosti med ustanovitelji in javnim podjetjem, se uredijo z aktom o ustanovitvi javnega podjetja.

 

 

Ustanoviteljske oziroma soustanoviteljske pravice do javnega podjetja izvršuje občinski svet.

 

 

10. člen

 

 

Za izvajanje javnih služb lahko občina (koncedent) da koncesijo pravni ali fizični osebi (kon-cesionar), ki je registrirana in izpolnjuje pogoje za opravljanje dejavnosti, kot jih določa kon-cesijski akt.

 

 

11. člen

 

 

Izvajalca dejavnosti na podlagi koncesije izbere pristojni organ občine na podlagi javnega raz-pisa. Občinski svet lahko določi, da se v posebnih primerih za posamezno javno službo opravi izbira koncesionarja brez javnega razpisa. Postopek javnega razpisa in izbor določi občinski svet s koncesijskim aktom v skladu z zako-nom, ki ureja javne službe.

 

 

Po končanem postopku oblikuje pristojni občinski organ občine predlog za izbor in ga posre-duje občinskemu svetu, ki odloči o izbiri koncesionarja. Na podlagi odločitve občinskega sve-ta izda župan upravno odločbo o izbiri koncesionarja.

 

 

Ponudnik, ki meni, da so bila kršena pravila postopka javnega razpisa ali izbora ali da je izbor neutemeljen, lahko zahteva varstvo pravic v skladu z zakonom.

 

 

Koncedent in koncesionar medsebojno razmerje urejata v vezi z opravljanjem koncesionirane javne službe s koncesijsko pogodbo.

 

 

Z izbranim izvajalcem sklene pogodbo o koncesiji župan v imenu in za račun občine.

 

 

12. člen

 

 

Na podlagi odločitve občinskega sveta se lahko zagotovi izvajanje dejavnosti posameznih jav-nih služb tudi z vlaganjem finančnih in drugih sredstev v dejavnosti oseb zesebnega prava, če je takšna oblika primernejša oblika navedenih v 8., 9., in 10. členu tega odloka.

 

 

Vlaganje sredstev se opravi z zbiranjem ponudb na podlagi jav-nega razpisa po enakem po-stopku, kot pri podeljevanju koncesije.

 

 

13. člen

 

 

Če oseba zasebnega prava z vlogo, naslovljeno na koncedenta, izrazi zainteresiranost za opravljanje koncesionirane javne službe, mora koncedent v 60 dneh od prejema popolne vloge pričeti pos-topek za izdajo koncesijskega akta in najkasneje v 60 dneh od dneva izdaje konce-sijskega akta začeti s postopkom javnega razpisa, razen v primerih, če je koncedent koncesijo že podelil v skladu s predpisi ali če predpis določa drug način izvajanja javne službe.

 

 

Koncesijska pogodba ali pogodba o vlaganju se lahko v skladu z zakonom sklene tudi s tujo pravno osebo ali fizično osebo.

 

 

14. člen

 

 

Občinski svet lahko posamezno lokalno javno službo z odlokom neposredno prenese v oprav-ljanje zasebnim, zadružnim ali drugim organizacijskim oblikam uporabnikov javnih dobrin, če to narekuje lokacijska pogojenost ali če to narekujejo potrebe občanov.

 

 

V. STROKOVNOTEHNIČNE IN RAZVOJNE NALOGE

 

 

15. člen

 

 

Strokovnotehnične, organizacijske in razvojne naloge na področju javnih služb opravlja ob-činska uprava. Občina lahko za opravljanje teh nalog ustanovi direkcijo javnih služb.

 

 

Posamezne naloge iz prvega odstavka tega člena se lahko prene-sejo na izvajalce gospodar-skih javnih služb in druge za to usposob-ljene organizacije in podetja.

 

 

16. člen

 

 

Strokovnotehnične, organizacijske in razvojne naloge na področju javnih služb so zlasti slede-če naloge:

 

 

- razvoj, načrtovanje in pospeševanje gospodarskih javnih služb

 

 

- investicijsko načrtovanje in gospodarjenje z objekti in naprava-mi, potrebnimi za izvajanje javnih služb

 

 

- postopki ustanavljanja in organiziranja režijskih obratov, javnih podjetij in javnih gospodar-skih zavodov

 

 

- postopki podeljevanja koncesij in izbira koncesionarjev

 

 

- strokovni nadzor nad izvajalci javnih služb

 

 

- financiranje javnih služb

 

 

- določanje pogojev in dajanje soglasij k dovoljenjem za poseg v prostor, če ti zadevajo objek-te in naprave javnih služb

 

 

- dajanje predpisanih dovoljenj za priključitev na objekte in naprave javnih služb

 

 

VI. FINANCIRANJE GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB

 

 

17. člen

 

 

Javne službe se financirajo s plačili uporabnikov, sredstvi proraču-na občine in s sredstvi iz drugih virov, določenih z zakonom ali akti občine.

 

 

18. člen

 

 

Storitve javnih služb, ki so individualno določljive in izmerljive, plačujejo njihovi uporabniki glede na ceno in količino uporabe.

 

 

Predlog cene za posamezne storitve izdela izvajalec in ga z po-trebno dokumentacijo predloži občinskemu uradu, ki ga v skladu s predpisi posreduje v obravnavo in odločanje pristojnim organom občine.

 

 

Občinski svet lahko določi, da se cene posameznih storitev plaču-jejo diferencirano glede na posamezne vrste uporabnika ali za posa-mezne količine porabljenih ali nudenih storitev.

 

 

Cene se lahko posameznim kategorijam uporabnikov tudi subven-cionirajo. Z aktom, s kate-rim določi občinski svet subvencioniranje cene, se določita tudi višina in vir subvencije.

 

 

19. člen

 

 

S sredstvi občinskega proračuna se financirajo storitve javnih služb, pri katerih uporabniki ni-so določljivi ali katerih uporaba ni izmerljiva. V proračunu se zagotovijo tudi sredstva za sub-vencije iz četrtega odstavka 18. člena tega odloka.

 

 

20. člen

 

 

Občina lahko za financiranje lokalnih javnih služb predpiše davek, pristojbino ali takso v skladu s predpisi, ki urejajo financiranje javne porabe.

 

 

VII. VARSTVO UPORABNIKOV

 

 

21. člen

 

 

Za varstvo uporabnikov javnih dobrin občinski svet ustanovi pet-članski svet uporabnikov javnih dobrin. Naloge in pristojnosti sveta podrobneje določa akt o ustanovitvi in imenovanju članov sveta.

 

 

22. člen

 

 

Svet uporabnikov:

 

 

- zastopa interese občanov v razmerju do izvajalcev javnih služb in občinski svet ter župana opozarja na pomanjkljivosti ter predlaga izboljšave

 

 

- usklajuje interese občanov in skupne predloge posreduje občin-skemu svetu in županu

 

 

- opravlja druge naloge v zvezi z izvrševanjem pravic in dolžnosti uporabnikov javnih dobrin.

 

 

Občina zagotavlja materialne in finančne pogoje za delo sveta uporabnikov.

 

 

23. člen

 

 

V primeru kršitve obveznosti s strani izvajalca javne službe lahko uporabnik od občinskega urada zahteva izdajo odločbe, s katero naj ta odloči o pravici uporabnika do storitve in naloži izvajalcu ust-rezno ravnanje.

 

 

24. člen

 

 

Občinski svet in župan sta dolžna obravnavati pripombe in predlo-ge sveta uporabnikov.

 

 

Občinski svet je dolžan obvestiti svet uporabnikov o svojih stališ-čih in ukrepih v roku, ki ga določa poslovnik sveta, župan pa naj-kasneje v roku tridesetih dni od dneva ko je sprejel pri-pombo ali predlog sveta uporabnikov.

 

 

VIII. KONČNE DOLOČBE

 

 

25. člen

 

 

Do sprejetja aktov iz 3. člena tega odloka in za ureditev zadev, ki niso urejene s tem odlokom, v skladu s 119. členom Statuta občine Gornji Grad (Ur. l. RS št. 27/95), veljajo odloki in dru-gi predpisi, ki jih je na podlagi zakona o gospodarskih javnih službah (Ur. l. RS, št. 32/93) sprejela skupščina občine Mozirje in so veljali do 31. 12. 1994.

 

 

Akte iz 3. člena tega odloka pripravi občinski urad, župan pa jih predlaga v obravnavo občin-skemu svetu.

 

 

26. člen

 

 

Občinski svet mora sprejeti akt o ustanovitvi in imenovanju sveta uporabnikov najkasneje tri mesece po uveljavitvi tega odloka.

 

 

27. člen

 

 

Z dnem pričetka veljavnosti tega odloka preneha veljati za občino Gornji Grad Odlok o gos-podarskih javnih službah v občini Mozirje (Ur. l. RS, št. 27/94).

 

 

28. člen

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu občin Mozirje, Nazarje Gornji Grad, Ljubno ob Savinji in Luče.

 

 

Štev.: 353-18/96

 

 

Gornji Grad, 30. 05. 1996

 

 

PREDSEDNIK OBČINSKEGA SVETA

 

 

OBČINE GORNJI GRAD

 

 

Jakob FILAČ, l.r.

 

 

OBRAZLOŽITEV

 

 

Odlok določa vrste in oblike izvajanja obveznih lokalnih javnih služb. daje pa tudi možnost za organiziranost izvajanja le teh.

 

 

Načine izvajanja in same izvajalce pa ne določa, ampak se za to sprejemajo še drugi odloki, ki bolj konkretno določajo okvirje za izvajanje, ta odlok pa jih določa le v grobem oz. daje mož-nost za organiziranje.

 

 

Zakon o gospodarskih javnih službah določa in s tem nalaga nalogo občinam, da morajo zago-toviti načine izvajanja oz. zagotavljati izvajanje ustreznih javnih gospodarskih služb, daje pa tudi možnosti za izvajanje neobveznih lokalnih javnih služb.

 

 

Odlok je zelo pomemben, na komunalnem področju, je osnovni akt za izvajanje komunalnih dejavnosti, kakor tudi organiziranosti; Odlok je tudi pravno formalni akt za možnosti pridobi-vanja finančnih sredstev iz Republike oz. brez njega ni možno kandidirati na javnih razpisih za pridobivanje tako imenovanega komunalnega tolarja.

 

 

Določa tudi svet uporabnikov in s tem daje možnost občanom da preko njega vplivajo na iz-vajanje javnih služb oz. storitev.

 

 

PREDSEDNIK OBČINSKEGA SVETA

 

 

OBČINE GORNJI GRAD

 

 

Jakob FILAČ, l.r.