New Page 2

 

Na podlagi prvega odstavka 40. člena Zakona o javno-zasebnem partnerstvu (Uradni list RS, 127/06 - ZJZP) in 12. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/2007) je Mestni svet Mestne občine Ptuj na redni seji, dne 17. decembra 2007, sprejel

 

 

AKT

 

 

o javno-zasebnem partnerstvu za izvedbo projekta izgradnje kulturnega centra z garažno hišo ob Potrčevi cesti in poslovno-stanovanjskega objekta z vrtcem ob Osojnikovi cesti

 

 

1. člen

 

 

S tem aktom se ugotavlja javni interes za sklenitev javno-zasebnega partnerstva in odloča o izvedbi projekta izgradnje

 

 

1. kulturnega centra z večnivojsko garažno hišo ob Potrčevi cesti (parc. št. 571/1, 571/2, 571/3 in 571/4, vse k. o. Ptuj)

 

 

2. poslovno stanovanjskega objekta z vrtcem ob Osojnikovi cesti (parc. št. 487/1, 487/35 in 488/1, vse k. o. Ptuj)

 

 

v eni izmed oblik javno-zasebnega partnerstva določenih z ZJZP. Poleg tega ta akt določa predmet, pravice in obveznosti javnega in zasebnega partnerja, postopek izbire zasebnega partnerja in način financiranja izvedbe projekta.

 

 

Javni partner je Mestna občina Ptuj (v nadaljevanju: mestna občina). Zasebni partner je pravna ali fizična oseba, izbrana na javnem razpisu kot izvajalec javno-zasebnega partnerstva.

 

 

 

 

 

2. člen

 

 

Mestna občina skladno z 21. členom Zakona o lokalni samoupravi in Statutom Mestne občine Ptuj ustvarja pogoje in pospešuje stanovanjsko gradnjo, zagotavlja predšolsko varstvo in vzgojo, pospešuje kulturnoumetniško ustvarjalnost in omogoča dostopnost do kulturnih programov, ureja mirujoči promet ter s svojimi sredstvi in ukrepi pospešuje gospodarski razvoj v mestni občini, zaradi česar obstaja javni interes za izgradnjo objektov iz prvega odstavka 1. člena tega akta. Najučinkovitejši in najgospodarnejši način za zadovoljitev javnega interesa je sklenitev javno-zasebnega partnerstva.

 

 

3. člen

 

 

Predmet javno-zasebnega partnerstva je izgradnja kulturnega centra z večnivojsko garažno hišo ob Potrčevi cesti in poslovno stanovanjskega objekta z vrtcem ob Osojnikovi cesti.

 

 

V okviru javno-zasebnega partnerstva bo zasebni partner izdelal projektno dokumentacijo in zgradil objekte skladno s projektnimi smernicami javnega partnerja in po terminskem planu, ki bo dogovorjen v postopku izbire zasebnega partnerja. Za realizacijo projekta bo javni partner namenil zemljišča navedena v prvem odstavku 1. člena tega akta. Zasebni partner bo moral v celoti zagotoviti financiranje projekta.

 

 

Za potrebe realizacije projekta bo javni partner prenesel na zasebnega partnerja stavbno pravico na zemljiščih, navedenih v prvem odstavku 1. člena tega akta, v obsegu in za obdobje kot bo dogovorjeno v postopku izbire zasebnega partnerja.

 

 

Po zaključeni gradnji in uspešno izvedenem prevzemu objektov bosta javni in zasebni partner sklenila sporazum o delitvi etažne lastnine, s katerim bo javni partner prenesel dogovorjen sorazmeren delež lastninske pravice na delu zemljišča, kjer bosta stala kulturni center z garažno hišo in poslovno-stanovanjski objekt z vrtcem, na zasebnega partnerja.

 

 

 

 

 

4. člen

 

 

Večino poslovnega tveganja za izvajanje javno-zasebnega partnerstva prevzema zasebni partner, zato se javno-zasebno partnerstvo izvede v obliki koncesijskega partnerstva.

 

 

 

 

 

5. člen

 

 

Za objavo javnega razpisa, izvedbo postopka izbire zasebnega partnerja, izbiro izvajalca javno-zasebnega partnerja in podpis pogodbe o javno-zasebnem partnerstvu ter ostala dejanja v postopku sklenitve in izvajanja javno-zasebnega partnerstva se pooblašča župana mestne občine.

 

 

Za izbiro zasebnega partnerja za izvedbo predmeta javno-zasebnega partnerstva župan imenuje strokovno komisijo, ki sodeluje v postopku izbire zasebnega partnerja tako, da pregleda in oceni vloge in ugotovi, ali izpolnjujejo razpisne pogoje, sestavi poročilo ter navede, katere vloge izpolnjujejo razpisne zahteve, razvrsti te vloge tako, da je razvidno, katera od vlog najbolj ustreza postavljenim merilom oziroma kakšen je nadaljnji vrstni red glede na ustreznost postavljenim merilom ter posreduje poročilo, ki ga podpišejo vsi člani strokovne komisije, v vednost mestnemu svetu.

 

 

Strokovna komisija ima predsednika in najmanj štiri člane. Predsednik in člani komisije morajo imeti najmanj visokošolsko izobrazbo in delovne izkušnje z delovnega področja, da omogočajo strokovno presojo vlog.

 

 

Imenovani člani komisije so dolžni izpolnjevanje pogojev za imenovanje v komisijo v skladu z 2. odstavkom 52. člena ZJZP potrditi s pisno izjavo. Imenovani člani so dolžni takoj, ko izvedo za izločitveni razlog ali če izvedo za okoliščine, ki izražajo dvom o objektivni presoji komisije, zaradi imenovanja novega predsednika ali člana o tem obvestiti organ, ki jih je imenoval.

 

 

 

 

 

6. člen

 

 

Zasebnega partnerja se izbere na podlagi javnega razpisa po postopku konkurenčnega dialoga. Javni razpis se objavi na Portalu javnih naročil in v Uradnem glasilu Evropske skupnosti.

 

 

V postopku izbire zasebnega partnerja mora javni partner preveriti ali je zasebni partner ekonomsko in finančno ter tehnično in kadrovsko sposoben prevzeti naloge izvajalca javno-zasebnega partnerstva. Kandidati morajo v postopku izbire izkazati, da imajo dostop do finančnih sredstev za realizacijo celotnega projekta javno-zasebnega partnerstva.

 

 

Merila za izbor zasebnega partnerja morajo biti oblikovana tako, da bodo omogočila izbor ekonomsko najugodnejšega kandidata.

 

 

7. člen

 

 

Pravice in obveznosti, ki izhajajo iz razmerja javno-zasebnega partnerstva, nastanejo s trenutkom sklenitve pogodbe o javno-zasebnem partnerstvu.

 

 

Javni partner mora s pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu vzpostaviti mehanizme, s katerimi zagotovi učinkovito zavarovanje javnega interesa.

 

 

 

 

 

8. člen

 

 

Zasebni partner bo moral zagotoviti financiranje celotnega projekta in prevzeti iz tega izhajajoča tveganja.

 

 

Javni partner bo (namesto denarnega vložka) na zasebnega partnerja kot izvajalca javno-zasebnega partnerstva po tem aktu kot svoj delež sofinanciranja po končani izgradnji objektov iz prvega odstavka 1. člena tega akta prenesel lastninsko pravico na parc. št. 545/1, 1436/3, 1438/1, 1439, 1441, 1454/1, 1455 in 4048, vse k. o. Ptuj, v skupni izmeri 29.967,00 m2. V kolikor bo imel zasebni partner na navedenih zemljiščih interes graditi že pred končano izgradnjo objektov iz prvega odstavka 1. člena tega akta, se mu podeli stavbna pravica.

 

 

Na zemljiščih, navedenih v tem členu, je zasebni partner dolžan zgraditi objekte skladno s prostorskimi akti in usmeritvami mestnega arhitekta, ki veljajo na območju teh zemljiških parcel in sicer je na parc. št. 545/1 k. o. Ptuj predviden poslovno-stanovanjski objekt z bencinsko črpalko in avtobusno postajo, na parc. št. 1436/3, 1438/1, 1439, 1441, 1454/1 1455 in 4048, vse k. o. Ptuj, pa večnamenska upravno poslovna stavba.

 

 

 

 

 

9. člen

 

 

Ta akt stopi v veljavo naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj.

 

 

 

 

 

Številka: 478-309/2007

 

 

Datum: 17. 12. 2007

 

 

 

 

 

Dr. Štefan ČELAN, s.r.

 

 

župan Mestne občine Ptuj