New Page 2

Na podlagi 35. člena Pravilnika o dodeljevanju pomoči za razvoj podjetništva v Mestni občini Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 11/07, 7/14 in 7/15) in Uredbe Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis, Mestna občina Ptuj objavlja

 

JAVNI RAZPIS

za dodeljevanje pomoči za razvoj podjetništva v Mestni občini Ptuj za leto 2019

 

I.   NAMEN JAVNEGA RAZPISA

Sredstva po tem razpisu se dodeljujejo z namenom povečevanja možnosti za ustanavljanje novih podjetij in ustvarjanje novih delovnih mest, pospeševanja izkoriščanja podjetniških in inovacijskih potencialov in vzpostavljanja ugodnega podjetniškega in inovativnega okolja za razvoj podjetništva in inovativnosti v občini.

 

II.  PREDMET JAVNEGA RAZPISA

Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih finančnih sredstev za uresničevanje ciljev občine na področju razvoja podjetništva, ki se dodeljujejo po pravilih o dodeljevanju pomoči de minimis za naslednje ukrepe po Pravilniku o dodeljevanju pomoči za

 

–    Ukrep 1: sofinanciranje materialnih in nematerialnih investicij,

–    Ukrep 5: sofinanciranje samozaposlovanja in odpiranja novih delovnih mest,

–    Ukrep 6: sofinanciranje zagona podjetij v inkubatorjih in parkih,

–    Ukrep 8: sofinanciranje zaposlovanja mladih,

–    Ukrep 9: sofinanciranje stroškov komunalnega prispevka.

 

III. VIŠINA RAZPISANIH SREDSTEV

Sredstva so zagotovljena v proračunu Mestne občine Ptuj za leto 2019 v višini 60.000,00 EUR, na proračunski postavki 437 Spodbude za razvoj podjetništva, zaposlovanja in sofinanciranja komunalnega prispevka.

 

IV. SPLOŠNI POGOJI ZA SODELOVANJE NA RAZPISU

Upravičenci do pomoči so:

–    podjetja, ki imajo poslovni sedež na območju občine,

–    fizične osebe s stalnim bivališčem v občini, kadar gre za sofinanciranje samozaposlitve.

Za podjetje se po tem razpisu šteje:

–    samostojni podjetnik posameznik,

–    mikro podjetje (zaposluje manj kot 10 oseb ter letni promet in/ ali bilančna vsota ne presega 2 milijonov EUR),

–    majhno podjetje (zaposluje manj kot 50 oseb ter letni promet in/ ali bilančna vsota ne presega 10 milijonov EUR),

–    srednje veliko podjetje (zaposluje manj kot 250 oseb ter letni promet ne presega 50 milijonov EUR in/ali bilančna vsota ne presega 43 milijonov EUR) v primeru prijave na ukrep sofinanciranje materialnih in nematerialnih investicij in ukrep sofinanciranje stroškov komunalnega prispevka,

–    veliko podjetje, ki ni mikro, majhno ali srednje veliko podjetje po zgornji opredelitvi v primeru prijave na ukrep sofinanciranje stroškov komunalnega prispevka.

Za razpisane ukrepe velja, da se pomoč dodeljuje za že izvedene in že plačane aktivnosti.

 

Upravičenci lahko uveljavljajo pomoči de minimis za stroške iz obdobja od 6. 11. 2018 (zaključek lanskega razpisa) do vključno 5.

11. 2019 ter za samozaposlitev, odpiranje novih delovnih mest in zaposlovanje mladih od 6. 11. 2018 (zaključek lanskega razpisa) do vključno 5. 11. 2019. V primeru stroškov komunalnega prispevka to pomeni izdano odločbo in plačilo v zgoraj navedenem obdobju.

 

Pomoč odobrena po pravilu de minimis, lahko pokriva do 100% upravičenih stroškov (brez DDV), razen za ukrep sofinanciranje stroškov komunalnega prispevka do največ 50 % upravičenih stroškov.

 

Višino zneska po posamezni vlogi bo določila komisija, glede na število vlog in razpoložljiva sredstva.

Do pomoči po tem razpisu niso upravičena podjetja, ki:

–    so v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji,

–    so v stanju kapitalske neustreznosti po zakonu o finančnem poslovanju podjetij,

–    so v težavah in dobivajo državno pomoč za reševanje in prestrukturiranje,

–    sodijo v sektor ribištva in ribogojstva,

–    sodijo v sektor primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,

–    nimajo poravnanih finančnih obveznosti do občine,

–    nimajo plačanih prispevkov in poravnanih obveznosti do delavcev,

–    delujejo na področju predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti v naslednjih primerih:

–    če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg,

–    če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce.

Pomoči de minimis po tem razpisu se lahko dodelijo pod pogojem, da upravičenec v izogib morebitni preseženi zgornji meji de minimis pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih, pred dodelitvijo sredstev poda pisno izjavo o:

–    že prejetih de minimis pomočeh, vključno z navedbo pri katerih dajalcih in v kakšnem znesku,

–    kandidaturi za de minimis pomoč in o že odobreni in še ne izplačani de minimis pomoči,

–    drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške,

–    o povezanih družbah ter o združitvi ali razdelitvi podjetij.

Pomoči de minimis ne smejo biti neposredno povezane z izvozno dejavnostjo upravičenca in se ne smejo dodeljevati pod pogojem, da se domačim proizvodom daje prednost pred uvoženimi.

Pomoči de minimis niso namenjene nabavi vozil za cestni prevoz tovora, dodeljene podjetjem, ki opravljajo dejavnost tovornega prometa.

 

Občina bo pisno obvestila prejemnika, da je pomoč dodeljena po pravilu »de minimis« v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči »de minimis« (Uradni list EU 352, 24. 12. 2013) ter o znesku »de minimis« pomoči.

Občina bo kot dajalec pomoči hranila evidence o individualni pomoči »de minimis« 10 let od datuma dodelitve pomoči.

V zvezi z istimi upravičenimi stroški se pomoč de minimis ne sme kumulirati z drugo državno pomočjo, če bi bila s tako kumulacijo presežena največja dovoljena intenzivnost pomoči, določena v uredbi o skupinskih izjemah ali v odločbi, ki jo je sprejela Komisija.

 

Skupni znesek pomoči, dodeljen enotnemu podjetju ne bo presegel 200.000,00 EUR v obdobju zadnjih treh proračunskih let, ne glede na obliko ali namen pomoči ter ne glede na to, ali se pomoč dodeli iz sredstev države, občine ali Unije (v primeru podjetij, ki delujejo v komercialnem cestnem tovornem prevozu, znaša zgornja dovoljena meja pomoči 100.000,00 EUR).

 

Enotno podjetje pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:

(a) podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja;

(b) podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja;

(c) podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu;

(d) podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja sámo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.

 

Podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz točk (a) do (d) preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.

 

Pomoč »de minimis« dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013, se lahko kumulira s pomočjo »de minimis«, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 360/2012 do zgornje meje, določene v uredbi 360/2012.

 

Pomoč »de minimis«, dodeljena v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 se lahko kumulira s pomočjo »de minimis«, dodeljeno v skladu z drugimi uredbami »de minimis« do ustrezne zgornje meje (200.000 oz. 100.000 EUR).

 

V.  OSNOVNI POGOJI RAZPISA PO POSAMEZNIH UKRE­ PIH

Ukrep 1: Sofinanciranje materialnih in nematerialnih investicij Namen pomoči je pospešitev nastajanja podjetij in zagotavljanje pogojev za njihovo hitrejšo rast s sofinanciranjem materialnih in nematerialnih investicij.

 

Upravičeni stroški za materialne investicije na območju občine po tem razpisu so:

–    stroški nakupa, urejanja in opremljanja zemljišč na območju občine,

–    stroški pridobivanja projektne in investicijske dokumentacije za gradnjo poslovnih prostorov,

–    stroški nakupa, gradnje ali preureditve poslovnih prostorov,

–    stroški nakupa opreme in celovita obnova obstoječe proizvodnje.

Upravičeni stroški za nematerialne investicije so:

–    stroški nakupa patentov, licenc, know-how ali nepatentiranega tehničnega znanja ter programske opreme.

 

Neupravičeni stroški so stroški nakupa drobnega inventarja in opreme.

Upravičenci do pomoči so:

–    podjetja iz točke IV tega javnega razpisa, ki imajo poslovni sedež na območju občine in investirajo v razvoj ter razširitev dejavnosti ter podjetja, ki nimajo sedeža v občini, vendar investirajo v dejavnost na območju občine.

 

Prejemnik pomoči mora zagotoviti vsaj 25% lastnih sredstev za kritje stroškov posamezne investicije. Materialna in / ali nematerialna investicija mora ostati v lasti upravičenca najmanj 3 leta.

 

Ukrep 5: Sofinanciranje samozaposlovanja in odpiranja novih delovnih mest

Namen pomoči je povečevanje števila zaposlenih in ustvarjanje novih delovnih mest ter zmanjševanje brezposelnosti.

Upravičeni stroški so:

–    stroški za realizacijo samozaposlitve v višini do 5 oziroma 10 minimalnih mesečnih plač,

–    stroški za odpiranje novega delovnega mesta v višini do 10 minimalnih mesečnih plač,

–    stroški za zaposlitev registrirano brezposelnega iskalca prve zaposlitve z najmanj visoko ali univerzitetno izobrazbo v višini do 10 minimalnih mesečnih plač.

Upravičenci do pomoči v primeru samozaposlitve so fizične osebe, ki imajo stalno prebivališče na območju občine in registrirajo dejavnost na podlagi Zakona o gospodarskih družbah, če jim taka dejavnost pomeni edini in glavni poklic in je tudi poslovni sedež na območju občine, in sicer do 10 minimalnih mesečnih plač za primer samozaposlitve brezposelne osebe in do 5 minimalnih mesečnih plač za primer samozaposlitve predhodno zaposlene osebe.

 

Upravičenci do pomoči v primeru odpiranja novih delovnih mest so podjetja iz točke IV tega javnega razpisa, ki imajo poslovni sedež na območju občine in podjetja, ki imajo poslovni sedež izven občine, če imajo na območju občine poslovni prostor in zaposlujejo za namen opravljanja dejavnosti v poslovnem prostoru na območju občine. Do sredstev je podjetje upravičeno v primeru zaposlitve registrirane brezposelne osebe s stalnim bivališčem na območju občine in v kolikor nova zaposlitev pomeni povečanje skupnega števila zaposlenih nad najvišjim stanjem v preteklem letu brez upoštevanja upokojitev.

 

Upravičenci do pomoči v primeru zaposlitve registrirano brezposelnega iskalca prve zaposlitve so podjetja iz točke IV tega javnega razpisa, ki imajo poslovni sedež na območju občine in podjetja, ki imajo poslovni sedež izven občine, če imajo na območju občine poslovni prostor in zaposlujejo za namen opravljanja dejavnosti v poslovnem prostoru na območju občine. Do sredstev je podjetje upravičeno v primeru zaposlitve registriranega brezposelnega iskalca prve zaposlitve, ki ima stalno bivališče na območju občine.

 

Vsaka sofinancirana zaposlitev mora trajati najmanj 12 mesecev. V primeru, da upravičenec za zaposleno osebo prejme subvencijo tudi s strani državnih, evropskih ali drugih virov, mora trajati zaposlitev osebe še najmanj 12 mesecev po obdobju sofinanciranja iz drugih virov, kar upravičenec dokazuje s podaljšanjem pogodbe in drugimi ustreznimi dokazili.

 

Ukrep 6: Sofinanciranje zagona podjetij v inkubatorjih in par­ kih

Namen pomoči je ustanavljanje novih tehnoloških in inovativnih podjetij v inkubatorjih in parkih.

Upravičeni stroški so:

–    stroški zaščite intelektualne lastnine (zaščita patenta, blagovne znamke),

–    stroški izdelave prototipa,

–    stroški razvoja novega proizvoda in / ali storitve,

–    stroški raziskave tržišča,

–    stroški specializirane opreme, ki je potrebna za razvoj novega proizvoda in / ali storitve,

–    stroški dela redno zaposlenih v višini do 10 minimalnih mesečnih plač.

 

Upravičenci do pomoči so podjetja iz 4. člena Pravilnika o dodeljevanju pomoči za razvoj podjetništva v Mestni občini Ptuj, ki imajo sklenjeno pogodbo z upravljavcem parka oziroma inkubatorja.

 

Ukrep 8: Sofinanciranje zaposlovanja mladih

Namen ukrepa je sofinanciranje zaposlovanja mladih brezposelnih oseb, kar jim bo omogočilo integracijo v delovno okolje in izboljšalo njihove zaposlitvene možnosti. S tem bomo prispevali k doseganju čim hitrejše in stabilnejše zaposljivosti ciljne skupine ter pomagali znižati negativni trend brezposelnosti mladih.

 

Upravičeni stroški so:

–    stroški za zaposlitev mlade osebe v višini do 12 minimalnih mesečnih plač.

 

Upravičenci do pomoči v primeru zaposlovanja mladih so podjetja iz 4. člena Pravilnika o dodeljevanju pomoči za razvoj podjetništva v Mestni občini Ptuj in podjetja, ki imajo poslovni sedež izven občine, če imajo na območju občine poslovni prostor in zaposlujejo za namen opravljanja dejavnosti v poslovnem prostoru na območju občine.

 

Do sredstev je podjetje upravičeno v primeru zaposlitve mlade osebe do dopolnjenega 30. leta starosti oziroma do dopolnjenega

35. leta starosti v primeru zaposlitve osebe z najmanj visoko ali univerzitetno izobrazbo, ki ima stalno bivališče na območju občine.

 

Sofinancirana zaposlitev mlade osebe mora trajati najmanj 12 mesecev. V primeru, da upravičenec za zaposleno mlado osebo prejme subvencijo tudi s strani državnih, evropskih ali drugih virov, mora trajati zaposlitev mlade osebe še najmanj 12 mesecev po obdobju sofinanciranja iz drugih virov, kar upravičenec dokazuje s podaljšanjem pogodbe in drugimi ustreznimi dokazili.

 

Ukrep 9: Sofinanciranje stroškov komunalnega prispevka Namen sofinanciranja stroškov komunalnega prispevka je povečanje možnosti za ustanavljanje, rast in investiranje podjetij, ustanavljanje novih tehnoloških in inovativnih podjetij ter ustvarjanje novih delovnih mest s ciljem vzpostavitev boljših možnosti za gospodarskih razvoj.

Upravičeni stroški so:

–    stroški komunalnega prispevka.

 

Upravičenci do pomoči so podjetja iz 4. člena Pravilnika o dodeljevanju pomoči za razvoj podjetništva v Mestni občini Ptuj, ki investirajo v razvoj in razširitev dejavnosti, in podjetja, ki nimajo sedeža v občini, vendar investirajo v dejavnost na območju občine. Prejemnik pomoči mora zagotoviti vsaj 25 % lastnih sredstev za kritje stroškov posamezne investicije. Naložba se mora ohraniti v občini najmanj 3 leta po zaključku investicije.

 

Do sredstev je podjetje upravičeno v primeru, da ima pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje za izvedbo investicije in v celoti plačan komunalni prispevek.

 

VI. KRITERIJI IN MERILA ZA OCENJEVANJE VLOG PO POSAMEZNIH UKREPIH

Ukrep 1: Sofinanciranje materialnih in nematerialnih investicij

1.   vrsta dejavnosti,

2.   status podjetja,

3.   lokacija investicije,

4.   pridobljeni certifikati kakovosti,

5.   inovativnost,

6.   tržna naravnanost,

7.   tehnološki vidik investicije,

8.   vpliv na okolje.

 

Ukrep 5: Sofinanciranje samozaposlovanja in odpiranja novih delovnih mest

A: Sofinanciranje samozaposlovanja

1.   vrsta dejavnosti,

2.   primernost poslovnega načrta,

3.   število mesecev brezposelnosti,

4.   status samozaposlene osebe.

B: Sofinanciranje odpiranja novih delovnih mest

1.   status podjetja,

2.   vrsta dejavnosti,

3.   število mesecev brezposelnosti osebe, ki jo zaposlujejo,

4.   izobrazba novo zaposlene osebe,

5.   status novo zaposlene osebe.

 

Ukrep 6: Sofinanciranje zagona podjetij v inkubatorjih in par­ kih

1.   vrsta dejavnosti,

2.   status podjetja,

3.   inovativnost,

4.   tržna naravnanost,

5.   primernost podjetniške ideje.

 

Ukrep 8: Sofinanciranje zaposlovanja mladih

1.   vrsta dejavnosti,

2.   izobrazba novo zaposlene osebe,

3.   status novo zaposlene osebe,

4.   število mesecev brezposelnosti osebe, ki jo zaposlujejo.

 

Ukrep 9: Sofinanciranje stroškov komunalnega prispevka

1.   vrsta dejavnosti,

2.   status podjetja,

3.   zaposlitve v povezavi z investicijo,

4.   vpliv predvidene investicije.

 

Točkovanje glede na zgoraj navedene kriterije določa razpisna dokumentacija, ki je dostopna na spletni strani www.ptuj.si.

 

VII.      ROK ODDAJE VLOG IN NAČIN PRIJAVE

Rok za oddajo vlog v sprejemni pisarni Mestne občine Ptuj je torek, 5. 11. 2019, do 15. ure, oziroma najkasneje ta dan oddana vloga na pošti kot priporočena pošiljka.

 

Prijava na razpis mora biti izdelana izključno na obrazcih, ki so sestavni del razpisne dokumentacije. Vloge na ta razpis morajo biti vložene posebej za vsak ukrep. V primeru, da se znotraj posameznega ukrepa prijavljate z več projekti, mora biti vsak projekt na svojih obrazcih. Prijava mora vsebovati vse zahtevane priloge oziroma dokazila, ki so navedena v razpisnem obrazcu. Tako izdelana prijava bo obravnavana kot popolna.

 

Vlogo prijavne obrazce z zahtevano dokumentacijo je potrebno v zaprti pisemski ovojnici, s pripisom »NE ODPIRAJ ­ VLOGA RAZPIS PODJETNIŠTVO 2019«, dostaviti na naslov Mestne občine Ptuj, Mestni trg 1, 2250 Ptuj.

Pri odpiranju se bodo upoštevale vloge, ki bodo prispele v sprejemno pisarno Mestne občine Ptuj, do navedenega roka za oddajo ali bodo oddane na pošti kot priporočena pošiljka najkasneje 5. 11. 2019.

Na hrbtni strani pisemske ovojnice morata biti naziv in polni naslov prijavitelja.

 

VIII.     PORABA SREDSTEV

Dodeljena sredstva morajo biti porabljena v skladu s predpisi, ki določajo izvrševanje proračuna.

V primeru, da se ugotovi, da sredstva niso bila porabljena za namen, za katerega so bila dodeljena, ali so bila dodeljena na podlagi neresničnih podatkov ali je prejemnik prekršil druga določila pogodbe, je občina na predlog pristojnega občinskega upravnega organa upravičena zahtevati vračilo dodeljenih sredstev s pripadajočimi zakonitimi zamudnimi obrestmi za obdobje od dneva nakazila dalje.

 

IX. DATUM ODPIRANJA VLOG

Odpiranje pravočasno prispelih in pravilno označenih vlog bo strokovna komisija opravila v roku 8 dni od roka za dostavo vlog. Zaradi večjega števila razpisanih programov ter zainteresiranih vlagateljev odpiranje ponudb na podlagi tretjega odstavka 222. člena Pravilnika o postopkih za izvrševanje proračuna Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 50/07, 114/07, 61/08, 99/09 ZIPRS1011, 3/13 in 81/16) ne bo javno. Odpirajo se samo v roku dostavljene, pravilno izpolnjene in označene pisemske ovojnice. Nepravilno označene vloge ne bodo obravnavane in bodo vrnjene pošiljatelju.

Če vloga ne bo popolna, bo prijavitelj v roku 5 dni od odpiranja vlog pisno obveščen s pozivom na dopolnitev. Nepopolne vloge, ki jih prijavitelj ne bo dopolnil v določenem roku, bo komisija zavrgla. Vloge, ki ne izpolnjujejo pogojev razpisa, se kot neustrezne zavrnejo. Vloge, ki ne bodo prispele v roku se kot prepozne zavržejo.

 

X.  IZID RAZPISA

Vloge bo obravnavala strokovna komisija, ki jo imenuje županja. O izidu javnega razpisa bodo prijavitelji obveščeni s sklepom v roku 60 dni od obravnave vlog na komisiji.

Mestna občina Ptuj lahko javni razpis po svoji prosti presoji brez kakršnih koli posledic razveljavi ali dodeli le določen del razpoložljivih sredstev.

 

XI. DODATNE INFORMACIJE

Brezplačno razpisno dokumentacijo lahko zainteresirani dvignejo v sprejemni pisarni Mestne občine Ptuj, Mestni trg 1, 2250 Ptuj. Objavljena je tudi na spletnih straneh Mestne občine Ptuj, www. ptuj.si, rubrika RAZPISI. Za dodatne informacije lahko pokličete na Mestno občino Ptuj Klavdijo Petek, tel. 02/748 29 40 ali pišete na elektronski naslov klavdija.petek@ptuj.si.

 

Številka: 410-272/2019

Datum: 20. 9. 2019

 

Nuška GAJŠEK, s. r.

županja Mestne občine Ptuj