New Page 2

 

Na podlagi Zakona o financiranju občin (Ur. list RS, št. 80/94, 45/97, 56/98), Zakona o javnih financah (Ur.list RS, št. 79/99) in 29. čl. Zakona o lokalni samoupravi (Ur. list RS, št. 72/93, 6/94, 45/94, 57/94, 14/95, 20/95, 62/95, 73/95, 9/96, 39/96, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 59/99-odločba US) in 16. člena Statuta občine Komenda (Ur.l. RS, št. 37/99, 83/99 in Uradne objave GOK št. 1/01) je Občinski svet občine Komenda na 22. seji dne 24. 4. 2001, na predlog župana sprejel

 

 

ODLOK

 

 

O PRORAČUNU OBČINE KOMENDA ZA LETO 2001

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se ureja način izvrševanja proračuna Občine Komenda za leto 2001 (v nadaljnjen besedilu: proračun) ter upravljanje s prejemki in izdatki proračuna, premoženjem ter dolgovi.

 

 

2. člen

 

 

Z občinskim proračunom se zagotavljajo sredstva za financiranje nalog, ki jih v skladu z ustavo in zakoni opravlja Občina Komenda.

 

 

Sredstva se razporejajo na odhodke za financiranje tekočih obveznosti, tekočih transferov, investicij in investicijskih transferov.

 

 

3. člen

 

 

Proračun sestavljajo bilanca prihodkov in odhodkov, račun finančnih terjatev in naložb ter račun financiranja.

 

 

Proračun Občine Komenda za leto 2001 se določa v naslednjih zneskih :

 

 

 

 

 

 

 

 

4. člen

 

 

Sredstva proračuna se lahko uporabijo, če so izpolnjeni vsi z zakonom ali drugim aktom predpisani pogoji za uporabo sredstev.

 

 

Sredstva proračuna se smejo uporabljati le za namene, ki so določeni s proračunom oz. so opredeljeni v okviru obrazložitve proračunskih postavk. Znotraj posameznih proračunskih postavk lahko župan samostojno prerazporeja sredstva med posameznimi konti ali uvede nove konte, če to zahteva ekonomska klasifikacija odhodkov.

 

 

5. člen

 

 

Če se zaradi neenakomernega pritekanja prejemkov, izvrševanje proračuna ne more uravnovesiti, se lahko za začasno pokrivanje odhodkov najame posojilo največ do višine 5% zadnjega sprejetega proračuna in ki mora biti odplačano do konca proračunskega leta. O najetju posojila iz tega člena odloča župan, ki mora o tem obvestiti občinski svet na prvi naslednji seji.

 

 

6. člen

 

 

Uporabniki proračunskih sredstev smejo prevzemati obveznosti le v okviru sredstev, ki so v proračunu predvidena za posamezne namene.

 

 

Župan lahko prevzema obveznosti s pogodbami, ki zahtevajo plačilo v prihodnjih letih, če so za ta namen že planirana sredstva v proračunu za tekoče leto.

 

 

Skupni obseg prevzetih obveznosti iz prejšnjega odstavka za investicijske odhodke in investicijske transfere ne sme presegati 75% teh pravic porabe v proračunu za tekoče leto. Skupni obseg prevzetih obveznosti iz drugega odstavka tega člena za blago in storitve ter tekoče transfere ne sme presegati 25% teh pravic porabe v proračunu za tekoče leto. Omejitve iz tretjega in četrtega odstavka tega člena se ne nanašajo na namenske prejemke in izdatke proračuna.

 

 

Če se po sprejemu proračuna vplača namenski prejemek, ki zahteva sorazmeren namenski izdatek, ki v proračunu ni izkazan v zadostni višini, se v višini dejanskih prejemkov povečata obseg teh izdatkov in proračun.

 

 

7. člen

 

 

Obveznosti v breme občinskega proračuna se plačujejo v rokih, ki so za posamezne namene porabe določeni v zakonu o izvrševanju državnega proračuna. V primeru večje učinkovitosti in gospodarnosti pri izvrševanju proračuna so dogovorjeni roki lahko izjemoma tudi krajši, vendar ne manj kot 14 dni.

 

 

Neposredni uporabniki uporabljajo sredstva za plačevanje že opravljenih nabav blaga, storitev in gradbenih del. Dogovarjanje o predplačilih je možno le izjemoma, ob primernem zavarovanju predplačil v primerih, ko je predplačilo utemeljeno z vidika gospodarnosti.

 

 

8. člen

 

 

Sredstva proračuna se delijo med letom praviloma na vse uporabnike, v skladu z dinamiko prihodkov in v odvisnosti od zapadlih obveznosti.

 

 

Če se med proračunskim letom, zaradi nastanka novih obveznosti za proračun ali spremenjenih gospodarskih gibanj, povečajo izdatki ali zmanjšajo prejemki proračuna, lahko župan na predlog finančne službe v občinski upravi, največ za 45 dni, zadrži izvrševanje posameznih izdatkov z naslednjimi ukrepi:

 

 

-  ustavi prevzemanje obveznosti,

 

 

-  predlaga podaljšanje pogodbenih rokov plačil in

 

 

-  ustavi prerazporejanje proračunskih sredstev, potrebno zaradi prevzemanja obveznosti.

 

 

9. člen

 

 

Zadolževanje Občine Komenda je možno na način in v skladu z določbami 85. člena Zakona o javnih financah ter v okvirih, ki so določeni v splošnem delu proračuna.

 

 

10. člen

 

 

Pri nabavi opreme, investicijskih in vzdrževalnih delih in storitvah je potrebno oddati javno naročilo na način in po postopku, ki ga določa zakon.

 

 

11. člen

 

 

V proračunu se del predvidenih proračunskih prejemkov vnaprej ne razporedi, ampak zadrži kot splošna proračunska rezervacija. Sredstva splošne proračunske rezervacije se uporabljajo za nepredvidene namene, za katere v proračunu niso zagotovljena sredstva, ali za namene, za katere se med letom izkaže, da niso zagotovljena sredstva v zadostnem obsegu, ker jih pri pripravi proračuna ni bilo mogoče načrtovati. O njihovi uporabi odloča župan.

 

 

12. člen

 

 

V proračunu se zagotovijo sredstva za proračunsko rezervo, ki se določijo v proračunu v obsegu do višine 0,5% prejemkov proračuna.

 

 

Sredstva proračunske rezerve se uporabljajo za financiranje izdatkov za odpravo posledic naravnih nesreč, kot so potres, poplava, zemeljski plaz, snežni plaz, visok sneg, močan veter, toča, žled, pozeba, suša, množični pojav nalezljive človeške, živalske ali rastlinske bolezni, druge nesreče, ki jih povzročijo naravne sile in ekološke nesreče. O uporabi sredstev proračunske rezerve odloča župan.

 

 

13. člen

 

 

S prostimi denarnimi sredstvi na računih upravlja župan. Prosta denarna sredstva se lahko nalagajo v Banko Slovenije, banke in državne vrednostne papirje, ob upoštevanju načela varnosti, likvidnosti in donosnosti naložbe.

 

 

14. člen

 

 

Nadzor nad poslovanjem uporabnikov proračunskih sredstev ter smotrnost in namembnost porabe teh sredstev opravlja nadzorni odbor. Nadzorni odbor opravlja nadzor nad materialnim, finančnim in računovodskim poslovanjem porabnikov proračuna po namenu, obsegu in dinamiki porabe. Uporabniki proračuna pa so dolžni predložiti vse zahtevane podatke, potrebne za analizo porabe sredstev.

 

 

15. člen

 

 

Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan občine Komenda.

 

 

16. člen

 

 

Za zakonito uporabo sredstev, ki so uporabniku razporejena iz proračuna, je odgovoren predstojnik ali poslovodni organ uporabnika oziroma druga pooblaščena oseba kot odredbodajalec.

 

 

Poleg osebe iz prejšnjega odstavka je za zakonito uporabo sredstev odgovoren tudi vodja računovodstva pri uporabniku.

 

 

17. člen

 

 

Po preteku leta za katerega je bil sprejet proračun, sprejme Občinski svet zaključni račun proračuna za preteklo leto, v katerem se izkažejo predvideni in doseženi prihodki, predvideni in doseženi odhodki, ter predvidena in dosežena izvršitev računa financiranja ter sredstva rezerv. Župan o sprejetem zaključnem računu občinskega proračuna obvesti Ministrstvo, za finance, v tridestih dneh po njegovem sprejemu.

 

 

18. člen

 

 

Posredni uporabniki občinskega proračuna morajo predložiti letno poročilo za preteklo leto skupaj z obrazložitvami županu najpozneje do 28. februarja tekočega leta.

 

 

19. člen

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Glasilu občine Komenda, uporablja pa se od 1.1.2001 dalje.

 

 

Številka: 40302-0045/00

 

 

Datum: 22.4.2001

 

 

TOMAŽ DROLEC

 

 

ŽUPAN