New Page 1

 

Na podlagi Zakona o spodbujanju razvoja turizma (Uradni list RS, št. 2/2004) in na podlagi 17. člena Statuta Občine Tolmin (Uradno glasilo, št. 2/1999, Primorske Novice Uradne objave, št. 38/2003, 19/2004, 11/2005, 35/2005) je Občinski svet Občine Tolmin na 18. seji dne 4. 11. 2008 sprejel naslednji

 

 

 

 

 

ODLOK

 

 

O TURISTIČNI TAKSI V OBČINI TOLMIN

 

 

 

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

 

 

 

1. člen

 

 

(vsebina odloka)

 

 

 

 

 

S tem odlokom se določajo zavezanci za plačilo turistične takse, višina turistične takse, oprostitev plačila turistične takse, postopek pobiranja in odvajanja turistične takse, njena poraba, evidenca in poročanje o plačilih in oprostitvah plačil turistične takse, rok za nakazovanje turistične takse in nadzor nad pobiranjem ter izterjava turistične takse.

 

 

 

 

 

2. člen

 

 

(pojmi)

 

 

 

 

 

(1) Turistična taksa je pristojbina za prenočevanje, s katero so zavezancem za plačilo v turističnem območju na voljo določene storitve in ugodnosti, ki se jim ob vsakokratnem koriščenju ne zaračunavajo posebej.

 

 

(2) Zavezanci za plačilo so obiskovalci, ki na območju Občine Tolmin (v nadaljnjem besedilu: občina) izven svojega stalnega prebivališča uporabljajo storitve prenočevanja (v nadaljnjem besedilu: turisti) v nastanitvenem objektu.

 

 

 

 

 

II. OBRAČUNAVANJE, POROČANJE IN ODVAJANJE TURISTIČNE TAKSE

 

 

 

 

 

3. člen

 

 

(izračun višine turistične takse)

 

 

 

 

 

Višina turistične takse se določa v točkah in znaša na območju občine 11 točk. Višina turistične takse se izračuna tako, da se število točk pomnoži z vrednostjo točke, ki jo v mesecu aprilu za naslednje leto določa Vlada Republike Slovenije.

 

 

 

 

 

4. člen

 

 

(oprostitve in popusti pri plačilu turistične takse)

 

 

 

 

 

(1) Plačila turistične takse so oproščeni:

 

 

-          otroci do 7. leta starosti,

 

 

-          osebe z zdravniško napotnico v naravnih zdraviliščih,

 

 

-          osebe na podlagi predložitve fotokopije odločbe pristojnega organa, iz katere je razvidno, da je pri zavarovancu oziroma zavarovanki podana invalidnost oziroma telesna okvara ali fotokopije potrdila oziroma izvedenskega mnenja pristojne komisije o ugotavljanju invalidnosti oziroma telesni okvari ali na podlagi članske izkaznice invalidske organizacije,

 

 

-          otroci in mladostniki na podlagi predložitve fotokopije odločbe, ki zadeva razvrščanje in usmerjanje otrok s posebnimi potrebami,

 

 

-          učenci, dijaki in študenti ter njihovi vodje oziroma mentorji, udeleženci vzgojno-izobraževalnih programov, ki jih na nepridobitni podlagi organizirajo društva in druge vzgojno-izobraževalne ustanove ter verske in druge skupnosti v okviru svojih rednih aktivnosti,

 

 

-          dijaki in študentje v dijaških oziroma v študentskih domovih,

 

 

-          osebe, ki so na začasnem delu in bivajo v gostinskem obratu neprekinjeno več kot 30 dni,
tuji državljani, ki so po mednarodnih predpisih in sporazumih oproščeni plačila turistične takse,

 

 

-          člani Planinske zveze Slovenije v planinskih postojankah, na podlagi veljavne članske izkaznice.

 

 

(2) Turistično takso v višini 50% plačujejo:

 

 

-          osebe od 7. do 18. leta starosti,

 

 

-          turisti, člani mednarodnih mladinskih organizacij, ki prenočujejo v mladinskih prenočiščih, ki so vključena v mednarodno mrežo mladinskih prenočišč IYHF,

 

 

-          turisti v kampih.

 

 

(3) Občina lahko s sklepom župana dodatno določi osebe, ki so v celoti ali delno oproščene plačila turistične takse.

 

 

 

 

 

5. člen

 

 

(postopek pobiranja in odvajanja turistične takse)

 

 

 

 

 

(1) Pravne osebe javnega in zasebnega prava, samostojni podjetniki posamezniki, sobodajalci in kmetje, ki sprejemajo turiste na prenočevanje, morajo pobirati turistično takso v imenu in za račun občine hkrati s plačilom storitev za prenočevanje ali najpozneje zadnji dan prenočevanja.

 

 

(2) Osebe iz prejšnjega odstavka morajo pobirati in odvajati turistično takso za prenočitev turista tudi v primeru, če mu ne zaračunavajo plačila storitev za prenočevanje.

 

 

(3) Osebe iz 1. odstavka tega člena morajo nakazovati pobrano turistično takso do 25. v mesecu za pretekli mesec na račun občine – turistična taksa št. 01328-5283206284 sklic 19 19588976-07129.

 

 

 

 

 

6. člen

 

 

(evidentiranje in poročanje o turistični taksi)

 

 

 

 

 

(1) Osebe iz 5. člena tega odloka morajo voditi evidenco o turistični taksi, ki se vodi v evidenci gostov v skladu s predpisi, ki urejajo prijavo prebivališča. Iz evidence mora biti, poleg podatkov določenih s predpisi o prijavi bivališča, razvidno tudi število prenočitev posameznega turista.

 

 

(2) Osebe iz 5. člena tega odloka so dolžne do 5. dne v mesecu za minuli mesec dostaviti na LTO Sotočje mesečno poročilo, iz katerega mora biti razvidno število in struktura nočitev, število in razlog morebitnih oprostitev in popustov ter znesek pobrane turistične takse.

 

 

(3) Poročilo iz prejšnjega odstavka je  kot priloga sestavni del tega odloka. Mesečno poročilo se lahko posreduje tudi v elektronski obliki. Poročila ni potrebno posredovati, če v mesecu za katerega se poroča ni bilo realiziranih nočitev. V tem primeru so zavezanci dolžni to informacijo posredovati  LTO Sotočje osebno, po telefonu ali elektronski pošti.

 

 

(4) LTO Sotočje posreduje zbrana poročila občini do 25. dne v mesecu za pretekli mesec. Na zahtevo občine ji posreduje tudi zbirne statistične podatke.

 

 

(5) Če poročilo vsebuje oprostitve iz naslova sklepa župana, kot je opredeljen v 4. členu tega odloka, mora biti poročilu obvezno priložena tudi fotokopija tega sklepa.

 

 

 

 

 

7. člen

 

 

(pooblastilo drugim)

 

 

 

 

 

(1) Če zavezanci za vodenje evidenc, zaračunavanje in odvajanje turistične takse  za to pooblastijo drugo pravno ali fizično osebo, so dolžni ob prvi takšni oddaji mesečnih poročil dostaviti kopijo pooblastil LTO Sotočje, ki jih skupaj s poročili posreduje naprej občini. Kopiji pooblastila mora biti priložena izjava pooblaščenca, da prevzema obveznosti zavezanca in v primeru neizpolnjevanja le-teh tudi kazensko odgovornost.

 

 

(2) Pooblaščena pravna ali fizična oseba je dolžna dostavljati poročila za vsakega pooblastitelja posebej v enaki obliki in ob enakih rokih kot veljajo za posamezne zavezance.

 

 

 

 

 

III. PORABA TURISTIČNE TAKSE

 

 

 

 

 

8. člen

 

 

(poraba turistične takse)

 

 

 

 

 

Sredstva iz naslova turistične takse so prihodek proračuna občine. Turistična taksa je namenski vir za dejavnosti in storitve v javnem interesu in sicer:

 

 

1.       informacijsko turistično dejavnost, ki vključuje:

 

 

-          informiranje turistov,

 

 

-          zbiranje podatkov za potrebe informiranja obiskovalcev,

 

 

-          ugotavljanje mnenj obiskovalcev o kakovosti turistične ponudbe,

 

 

-          sprejemanje in posredovanje predlogov in pritožb obiskovalcev v zvezi s turistično ponudbo pristojnim organom,

 

 

-          urejanje in vzdrževanje turistične signalizacije,

 

 

2.       spodbujanje razvoja celovitih turističnih proizvodov turističnega območja,

 

 

3.       trženje celovite turistične ponudbe na ravni turističnega območja,

 

 

4.       razvoj in vzdrževanje skupne turistične infrastrukture,

 

 

5.       razvoj in vzdrževanje javnih površin, namenjenih turistom,

 

 

6.       organizacija in izvajanje prireditev, ki pospešujejo turistični razvoj ali izboljšujejo turistično ponudbo,

 

 

7.       ozaveščanje in spodbujanje lokalnega prebivalstva za pozitiven odnos do turistov in turizma,

 

 

8.       druge storitve, ki jih v turističnem območju brezplačno nudijo turistom.

 

 

 

 

 

 

 

 

IV. NADZOR IN IZTERJAVA

 

 

 

 

9. člen

 

 

(nadzor nad pobiranjem turistične takse)

 

 

 

 

 

(1) Nadzor nad pobiranjem in odvajanjem turistične takse ter vodenjem evidenc opravljata pristojni davčni organ ter pristojni medobčinski inšpekcijski organ v skladu s predpisi o inšpekcijskem nadzoru.

 

 

(2) Pooblaščena uradna oseba izvaja nadzor nad:

 

 

-          evidentiranjem in prijavljanjem obiskovalcev,

 

 

-          obračunavanjem turistične takse na računih,

 

 

-          izpolnjevanjem mesečnih poročil,

 

 

-          pravočasnim oddajanjem mesečnih poročil,

 

 

-          nakazovanjem turistične takse na račun občine,

 

 

-          medsebojno skladnostjo knjige gostov, izstavljenih računov in obračunane turistične takse, dejanske zasedenosti kapacitet in vsebine mesečnih poročil.

 

 

(3) Zavezanci oziroma njihovi pooblaščenci so dolžni pooblaščeni uradni osebi omogočiti nadzor ter dati na vpogled listine iz prejšnjega odstavka tega člena.

 

     

(1) Nadzor nad pobiranjem in odvajanjem turistične takse ter vodenjem evidenc opravljata pristojni davčni organ ter pristojni medobčinski inšpekcijski organ. Glede položaja, pravic, dolžnosti in pooblastil inšpektorjev, postopka inšpekcijskega nadzora, inšpekcijskih ukrepov ter drugih vprašanj, povezanih z inšpekcijskim nadzorom, se uporablja predpis o inšpekcijskem nadzoru.

(2) Osebe iz prvega odstavka 5. člena tega odloka so dolžne omogočiti vodenje ugotovitvenega postopka glede pobiranja in odvajanja turistične takse ter vodenja evidenc. Ugotovitveni postopek se izvaja z inštrukcijskim namenom po predhodnem obvestilu, izvaja pa ga pooblaščena uradna oseba – občinski redar.

(3) Pooblaščena uradna oseba iz prejšnjega odstavka izvaja nadzor nad:

– vodenjem evidence gostov,

– obračunavanjem turistične takse na računih,

– izpolnjevanjem mesečnih poročil,

– pravočasnim oddajanjem mesečnih poročil,

– nakazovanjem turistične takse na račun občine,

– medsebojno skladnostjo evidence gostov, izstavljenih računov in obračunane turistične takse, dejanske zasedenosti kapacitet in vsebine mesečnih poročil.

(4) Osebe iz prvega odstavka 5. člena tega odloka oziroma njihovi pooblaščenci so med izvajanjem ugotovitvenega postopka iz drugega odstavka tega člena dolžni pooblaščeni uradni osebi omogočiti nadzor ter dati na vpogled listine iz prejšnjega odstavka.

 

 

 

 

 

10. člen

 

 

(prisilna izterjava turistične takse)

 

 

 

 

 

Prisilna izterjava turistične takse se izvaja v skladu z Zakonom o spodbujanju razvoja turizma (v nadaljevanju: zakon) in po postopku, ki je predpisan za izvršbo davčnih obveznosti.

 

 

 

 

 

V. KAZENSKE DOLOČBE

 

 

 

 

11. člen

 

 

(kazenske določbe)

 

 

 

 

 

(1) Turistični ponudniki, ki nimajo poravnanih obveznosti do občine iz naslova plačevanja turistične takse, niso upravičeni do koriščenja storitev in ugodnosti, ki jih z namenom pospeševanja turizma prek občinske uprave ter LTO Sotočje izvaja in nudi občina. Kršitelji tudi niso upravičeni do razvojnih vzpodbud in sredstev iz programov Posoškega razvojnega centra.

 

(2) Globe, ki jih za prekrške v zvezi z obveznostmi vodenja evidenc, zaračunavanja in odvajanja turistične takse, izrekajo pristojne inšpekcijske službe.

 

 

(3) Z globo 4. 500,00 EUR se kaznuje za prekršek pravna oseba, ki sprejema turiste na prenočevanje, če skladno z zakonom ne:

 

 

-          pobira turistične takse,

 

 

-          nakazuje pobrane turistične takse,

 

 

-          vodi evidence.

 

 

(4) Z globo 250,00 EUR se za prekršek iz tretjega odstavka tega člena kaznuje odgovorna oseba pravne osebe.

 

 

(5) Z globo 2.000,00 EUR se kaznuje za prekršek iz tretjega odstavka tega člena samostojni podjetnik posameznik, ki sprejema turiste na prenočevanje.

 

 

(6) Z globo 400,00 EUR se kaznujeta za prekršek iz tretjega odstavka tega člena sobodajalec in kmet, ki sprejemata turiste na prenočevanje.

 

 

 

 

 

VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

 

 

 

12. člen

 

 

(druga vprašanja)

 

 

 

 

 

Za vprašanja, ki zadevajo turistično takso in jih ta odlok ne ureja, se neposredno uporablja zakon. Če bi v primeru sprememb določb zakona postale posamezne določbe tega odloka neskladne z zakonom, se neposredno uporabljajo določbe zakona.

 

 

 

 

 

13. člen

 

 

(prenehanje veljavnosti)

 

 

 

 

 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o turistični taksi v Občini Tolmin (Uradno glasilo, št. 2/1999).

 

 

 

 

 

14. člen

 

 

(uveljavitev odloka)

 

 

 

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v časopisu Primorske novice Uradne objave.

 

 

 

 

 

                                                                                                    UROŠ BREŽAN,

 

 

                                                                                                          ŽUPAN

 

 

Številka:  007-0002/2008

 

 

Datum:    5. 11. 2008

 

 

 

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o turistični taksi v Občini Tolmin (Uradni list Republike Slovenije, št. 45/2011) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

 

3. člen

 

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.