Na podlagi 34., 35. in 36. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list RS, št. 18/84, 37/85) in 16. člena Statuta občine Hoče - Slivnica (MUV, št. 14/99 in št. 4/01), je Občinski svet občine Hoče - Slivnica na svoji 36. redni seji, dne 17. decembra 2001, sprejel
 
PROGRAM PRIPRAVE
 
zazidalnega načrta Fakultete za kmetijstvo,
 
Univerze v Mariboru
 
1. UVOD
Predmet izdelave zazidalnega načrta, določenega s tem programom priprave, je območje zahodno od lokalne ceste (v nadaljevanju ureditveno območje fakultete) med naseljema Razvanje in Sp. Hoče in meri ca. 5 ha.
 
 
Južni del ureditvenega območja fakultete velikosti ca. 1,5 ha je namenjen izgradnji objekta šole ter spremljajočih ureditev.
 
 
Severni del ureditvenega območja fakultete velikosti cca 1 ha je namenjen izgradnji študentskega doma s kapaciteto 150 ležišč in potrebnih spremljajočih ureditev. Točna meja zazidalnega načrta je razvidna iz grafičnih prilog in zajema parc. št. 253/18 in 253/4 k.o. Pivola. Območje med obema kompleksoma v obsegu ca. 2,5 ha, ki v naravi predstavlja gozd znotraj ožjega območja, v katerem se razglašajo gozdovi s posebnim pomenom, se ohrani kot gozdna površina.
 
 
Območje obravnave zazidalnega načrta sta parceli št. 253/18 in 253/4 k. o. Pivola.
 

Predmet izdelave Zazidalnega načrta, določenega s tem programom priprave, je območje južno od lipovega drevoreda, ki vodi do gradu Hompoš (Pohorski dvor) v k.o. Pivola in meri ca. 6,0 ha.

 
 

Območje kompleksne graditve je namenjeno potrebam Fakultete za kmetijstvo Univerze v Mariboru in zajema parcele št. 248/2 del, 263/5, 264/3, 264/4, 264/5 in 779 k.o. Pivola. Območje ima obliko trikotnika in je omejeno z lipovim drevoredom na severu, reguliranim Hočkim potokom na jugu ter potjo, ki ju povezuje na zahodu.

 
 

Osrednji del ureditvenega območja velikosti 1,9 ha je namenjen izgradnji objekta fakultete in objekta študentskega doma ter ureditvi spremljajočih funkcionalnih zemljišč (dvorišča, urejene zelene in odprte površine ipd.). Vzdolž severnega roba ureditvenega območja je pas prometnih površin velikosti 1,6 ha z dovozno cesto, njenim priključkom na lokalno cesto, ki vodi proti Pohorskemu dvoru (LC 380050), parkirišči za potrebe fakultete in študentskega doma ter zelenjem ob prometnih površinah. Južno od načrtovanega objekta fakultete je manjše območje športnih in pripadajočih zelenih površin v velikosti 0,7 ha, ki bodo v funkciji razvedrila in počitka uporabnikov fakultete in študentskega doma.

 
 

Preostali del ureditvenega območja zasedajo zelene površine v skupni velikosti 1,7 ha.

 
 
Ta program priprave določa organizacijske in vsebinske okvire za izdelavo, javno verifikacijo in sprejemanje zazidalnega načrta ter predstavlja osnovo, da se pripravi in ustrezno sprejme operativna podlaga za poseganje v prostor na način, ki omogoča ustrezno delovanje tangiranih gospodarskih družb.
 
2. OSNOVE ZA PRIPRAVO ZAZIDALNEGA NAČRTA
 
2.1. Naročnik in izdelovalec zazidalnega načrta
N a r o č n i k a zazidalnega načrta sta:
 
 
Republika Slovenije
Ministrstvo za šolstvo, znanost in šport
Trg OF 13, 1000 LJUBLJANA
 
 
in
 
 
Univerza v Mariboru
Slomškov trg 15, 2000 MARIBOR.
 
 
I z d e l o v a l e c zazidalnega načrta je ZUM urbanizem, planiranje, projektiranje d.o.o., Grajska ul. 7, Maribor, ki ga je izbral naročnik.
 
 
K o o r d i n a t o r oz. izvajalec postopka sprejemanja zazidalnega načrta je občina Hoče-Slivnica, Pohorska cesta 15, 2311 Hoče.
 
2.2. Zakonske podlage in obseg priprave zazidalnega načrta
Pri izdelavi zazidalnega načrta bodo upoštevani naslednji predpisi:
 
 
Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. list RS, št. 26/0, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97)
 
 
Zakon o varstvu okolja (Ur. list RS, št. 32/93 in 1/96) ter na njegovi osnovi v letih od 1994 do danes sprejeti ustrezni podzakonski predpisi
 
 
Navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih atkov (Ur. list SRS, št. 14/85)
 
 
Drugi predpisi, ki veljajo za obravnavano vsebinsko področje (za predmete poslovanja tangiranih gospodarskih javnih služb).
 
 
Pri pripravi zazidalnega načrta bodo v maksimalni možni meri upoštevani programi in predlogi, ki jih bodo posredovali zainteresirani investitorji.
 
 
Priprava zazidalnega načrta bo obsegala izdelavo osnutka in predloga zazidalnega načrta s programom, kot bo natančno opredeljen v začetni fazi priprave osnutka zazidalnega načrta ter je predstavljen v uvodni točki tega programa priprave.
 
2.3. Veljavni planski in prostorski izvedbeni akti
Za občino Hoče - Slivnica in s tem za območje obdelave veljajo prostorske sestavine dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Maribor za območje mestne občine Maribor (MUV, št. 1/86, 12/86, 16/87 in popravek 19/87, 20/88, 22/88, 3/89, 2/90, 3/90, 16/90, 7/92, 7/93, 8/93, 5/96, 6/96 ter 26/98) v delu, ki se nanaša na občino Hoče - Slivnica.
 
 
Od prostorskih izvedbenih aktov velja Odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za območje urbanistične zasnove Maribora (MUV, št. 26/98).
 
 
Predlagani poseg v prostor oz. ureditev prostora je skladna z navedenimi akti in ima v njih pravno podlago.
 
3. PRIPRAVA ZAZIDALNEGA NAČRTA
 
3.1. Strokovne podlage
Za pripravo zazidalnega načrta se izdela topografski oz. topografsko katastrski načrt v ustreznem merilu (1:1000 ali 1:500) s posnetkom obstoječega stanja na širšem območju obdelave. Navedeni načrt bo predstavljal osnovo za delo.
 
 
Kot podlaga za delo se upoštevajo tudi programi in predlogi zainteresiranih znanih investitorjev na območju obdelave.
 
 
Izdelava morebitnih drugih strokovnih podlag zaenkrat ni predvidena. Potreba po njihovi izdelavi se lahko pojavi na osnovi postavljenih zahtev soglasodajalcev v pogojih za izdelavo osnutka zazidalnega načrta in bo v postopku ustrezno razrešena.
 
3.2. Gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo osnutka zazidalnega načrta
Na osnovi programskih usmeritev bo izdelovalec zazidalnega načrta pripravil ustrezno gradivo in pridobil pogoje organov in organizacij za izdelavo osnutka zazidalnega načrta.
 
3.3. Organi in organizacije, ki morajo pred pričetkom izdelave osnutka zazidalnega načrta podati pogoje za njegovo pripravo
Pred pričetkom priprave zazidalnega načrta morajo v skladu s 35. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor pogoje za njegovo pripravo podati naslednji organi in organizacije:
 
 
- Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor
 
 
- Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor
 
 
- Ministrstvo za okolje in prostor, Uprava RS za varstvo narave, Izpostava Maribor
 
 
- Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor
 
 
- Elektro Maribor - javno podjetje za distribucijo električne energije, PE Elektro Maribor okolica
 
 
- Telekom Slovenije, PE Maribor
 
 
- Nigrad, javno komunalno podjetje d.d., Maribor
 
 
- Mariborski vodovod Maribor
 
 
- Zavod za gozdove Slovenije, Območna enota Maribor
 
 
- Ministrstvo za obrambo, Urad za obrambne zadeve, sektor za civilno obrambo, Kardeljeva 25, Ljubljana.
 
 
Po potrebi bodo v odvisnosti od vsebine v postopek vključeni tudi drugi organi in organizacije.
 
 
Če kdo od navedenih organov oz. organizacij v 30 dneh od prejema vloge ne bi podal pogojev, se bo štelo, da nima pogojev oz. da s predloženo dokumentacijo soglaša.
 
3.4. Izdelava osnutka zazidalnega načrta
Za širše območje obdelave bo v digitalni obliki izdelana ustrezna geodetska podlaga v merilu 1:500 ali 1:1000.
 
 
Na njeni osnovi ter na osnovi pogojev organov oz. organizacij, navedenih v predhodni točki tega programa, bo izdelovalec pripravil osnutek zazidalnega načrta.
 
 
Osnutek zazidalnega načrta bo vseboval:
 
 
1. tekstualni del z vsemi potrebnimi utemeljitvami in opredelitvami izhodišč, opis rešitev predvidenih posegov in ureditev, opisi rešitev infrastrukturnih omrežij, objektov in naprav ter ureditev, opisi drugih relevantnih rešitev, seznamov in lastnikov parcel ter drugih parcel, atributi za parcele, ki se nahajajo znotraj meje obravnavanega območja, z etapami izvajanja in pogoji organov oz. organizacij
 
 
2. kartografski del s potrebnimi prikazi opredelitev iz planskih aktov, veljavnih za območje občine, prikazi rešitev po posameznih področjih v ustreznem merilu, po potrebi prikazi detajlov v ustreznem merilu ter potrebno geodetsko dokumentacijo
 
 
3. osnutek odloka o zazidalnem načrtu z opisom meje območja po parcelnih mejah,opredelitvijo funkcije območja s pogoji za izrabo in kvaliteto posegov v prostor, pogoji za urbanistično, arhitekturno in krajinsko oblikovanje območja in posegov v prostor na območju obdelave, pogoji glede prometnega, komunalnega in energetskega urejanja območja, drugimi pogoji, pomembnimi za izvedbo predvidenih posegov, etapami izvajanja posegov, režimom in začasno namembnostjo zemljišč, ki se ne uporabijo v prvi etapi, tolerancami pri legi, velikosti in funkciji objektov in naprav ter obveznostmi investitorjev in izvajalcev pri izvajanju zazidalnega načrta.
 
4. SPREJEMANJE ZAZIDALNEGA NAČRTA
 
4.1. Predlog sklepa o javni razgrnitvi osnutka zazidalnega načrta
V skladu z opredeljenimi pristojnostmi bo župan občine Hoče - Slivnica predložil osnutek zazidalnega načrta občinskemu svetu občine Hoče - Slivnica.
 
 
Predlagal mu bo, da ga sprejme ter posreduje v javno razgrnitev in obravnavo.
 
4.2. Javna razgrnitev osnutka zazidalnega načrta
V skladu s 37. in 38. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor bo v uradnem glasilu objavljen sklep o javni razgrnitvi osnutka zazidalnega načrta.
 
 
Javna razgrnitev bo trajala en mesec.
 
 
V času javne razgrnitve bo občinska uprava organizirala javno obravnavo razgrnjenega osnutka zazidalnega načrta na sedežu krajevne skupnosti Hoče oziroma na sedežu občine Hoče-Slivnica.
 
 
Občani bodo o javni obravnavi obveščeni na primeren način.
 
4.3. Usklajevanje po končani javni razgrnitvi
V času javne razgrnitve in iz javne obravnave bo občinska uprava občine Hoče - Slivnica zbirala in evidentirala vse pisne in ustne pripombe in predloge posameznikov, organov in organizacij k osnutku zazidalnega načrta ter jih po razgrnitvi posredovala izvajalcu.
 
 
Zbrane pripombe in predloge bo izdelovalec zazidalnega načrta strokovno obdelal in do njih pripravil strokovna stališča.
 
 
O utemeljenosti pripomb in predlogov bo odločil občinski svet občine Hoče - Slivnica, ki bo do njih zavzel stališče.
 
 
Občinska uprava občine Hoče - Slivnica bo vsem, ki so dali pripombe in predloge, pa jih občinski svet ne bo sprejel, poslala obrazložitev razlogov, zaradi katerih pripombe in predlogi niso bili sprejeti.
 
4.4. Priprava usklajenega predloga zazidalnega načrta
Na podlagi stališč občinskega sveta občine Hoče - Slivnica do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav bo osnutek zazidalnega načrta dopolnjen v usklajeni predlog zazidalnega načrta.
 
 
Predlog zazidalnega načrta bo vseboval enake sestavine kot osnutek s tem, da se bo poleg vsebinskih sprememb zaradi upoštevanja pripomb od osnutka razlikoval še po tem, da bo vključeval tudi soglasja pristojnih organov in organizacij k zazidalnemu načrtu ter tehnične elemente za zakoličenje objektov in naprav, ki jih določa zazidalni načrt.
 
4.5. Organi in organizacije, ki morajo podati soglasja k predlogu zazidalnega načrta
Na usklajeni predlog zazidalnega načrta bo izdelovalec pridobil soglasja pristojnih organov in organizacij, ki bodo že pred izdelavo osnutka zazidalnega načrta podali pogoje za njegovo izdelavo.
 
 
Organi in organizacije so navedeni v točki 3.3. tega programa.
 
 
V primeru, da kdo od organov oz. organizacij o izdaji soglasja ne bi odločil v 30 dneh po prejemu zahteve, se bo štelo, da s predlogom zazidalnega načrta soglaša.
 
4.6. Sprejetje odloka o zazidalnem načrtu
Župan bo usklajeni predlog zazidalnega načrta poslal v sprejetje občinskemu svetu občine Hoče - Slivnica.
 
 
Slednji ga bo sprejel z odlokom in ga po sprejemu objavil v uradnem glasilu.
 
5. ROKI ZA PRIPRAVO ZAZIDALNEGA NAČRTA
Zazidalni načrt bo pripravljen v naslednjih rokih:
 
 
1. geodetska podlaga bo pripravljena v mesecu oktobru 2001
 
 
2. v okviru možnosti bo vzporedno z izdelavo geodetske podlage potekalo pridobivanje pogojev organov in organizacij za izdelavo osnutka zazidalnega načrta
 
 
3. župan bo občinskemu svetu občine Hoče - Slivnica predložil osnutek zazidalnega načrta z vsemi potrebnimi pojasnili in obrazložitvami za obravnavo na seji v mesecu januarju 2002
 
 
4. občinski svet bo javno razgrnil osnutek zazidalnega načrta v mesecu februarju 2002. Javna razgrnitev bo trajala 30 dni. V času javne razgrnitve bo izvedena tudi javna obravnava.
 
 
5. občinski svet bo do zbranih pripomb in predlogov zavzel stališča in odločil o utemeljenosti pripomb in predlogov na seji v mesecu aprilu 2002
 
 
6. na podlagi stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav bo osnutek zazidalnega načrta dopolnjen v usklajeni predlog v roku 2 tednov od njihovega sprejema
 
 
7. organi in organizacije bodo o izdaji soglasja odločili v 30 dneh po prejemu usklajenega predloga zazidalnega načrta
 
 
8. občinski svet občine Hoče - Slivnica bo sprejel odlok o zazidalnem načrtu po tem, ko bodo na predlog zazidalnega načrta pridobljena vsa potrebna soglasja.
 

Zazidalni načrt bo pripravljen v naslednjih rokih:

 
  - geodetska podlaga bo pripravljena v mesecu juniju 2002  
 

- v okviru možnosti bo vzporedno z izdelavo geodetske podlage potekalo pridobivanje pogojev organov in organizacij za izdelavo Osnutka zazidalnega načrta

 
 

- župan bo Občinskemu svetu občine Hoče-Slivnica predložil Osnutek zazidalnega načrta z vsemi potrebnimi pojasnili za obravnavo na seji v mesecu oktobru 2002

 
 

- občinski svet bo javno razgrnil Osnutek zazidalnega načrta v mesecu novembru 2002. Javna razgrnitev bo trajala 30 dni. V času javne razgrnitve bo izvedena tudi javna obravnava

 
 

- občinski svet bo lahko do zbranih pripomb in predlogov zavzel stališče in odločil o utemeljenosti pripomb in predlogov na seji v januarju 2003

 
 

- na podlagi stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnav bo Osnutek zazidalnega načrta dopolnjen v ľ Dopolnjeni osnutek'; predvideni rok izvedbe: februar 2003

 
  - organi in organizacije bodo o izdaji soglasja odločili v 30 dneh po prejemu usklajenega predloga Zazidalnega načrta  
 

Občinski svet občine Hoče-Slivnica bo sprejel Odlok o zazidalnem načrtu po tem, ko bodo na predlog Zazidalnega načrta pridobljena vsa potrebna soglasja.

 
6. SREDSTVA ZA IZDELAVO ZAZIDALNEGA NAČRTA
Sredstva za izdelavo zazidalnega načrta zagotovi naročnik.
 
7. VELJAVNOST PROGRAMA
Ta program začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije.
 
 
Župan
Občine Hoče - Slivnica
Anton Obreht, prof., s. r.
 
 
Številka: 03200/00018/2001-06
Datum : 17. december 2001
 
SPREMEMBE IN DOPOLNITVE
 
 

programa priprave zazidalnega načrta Fakultete za kmetijstvo, Univerze v Mariboru

 
Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije št. 24/2002
 
B. Spremembe in dopolnitve tega programa se objavijo v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije in pričnejo veljati z dnem objave.