New Page 1

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE), 17. člena Statuta Občine Slovenska Bistrica (Uradni list RS, št. 79/19) ter Odloka o oddaji stvarnega premoženja, ki je v lasti in upravljanju Občine Slovenska Bistrica, v najem (Uradni list RS, št. 10/17, Uradno glasilo slovenskih občin, št. 16/22) je Občinski svet Občine Slovenska Bistrica na 19. redni seji dne, 6. 4. 2022 sprejel

 

PRAVILNIK

O UREJANJU IN ODDAJI ZEMLJIŠČ OBČINE SLOVENSKA BISTRICA ZA POTREBE VRTIČKARSTVA

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

(1)  S tem pravilnikom se določijo pogoji za urejanje in oddajo zemljišč v lasti Občine Slovenska Bistrica (v nadaljnjem besedilu: Občina) v najem za potrebe vrtičkarstva.

(2)  Površine, namenjene za vrtičkarstvo, predstavljajo vrtovi in visoke grede (v nadaljnjem besedilu: vrtiček).

 

2. člen

V pravilniku se uporabljeni izrazi v slovnični obliki za moški spol uporabljajo kot nevtralni za ženski in moški spol.

 

3. člen

Ta pravilnik določa oddajo vrtičkov v najem, in sicer:

·  postopek oddaje vrtičkov v najem;

·  splošne pogoje, ki jih morajo izpolnjevati najemniki, da so upravičeni do dodelitve vrtička;

·  merila za dodelitev vrtičkov;

·  rabo vrtičkov in dolžnost najemnikov vrtičkov;

·  prenehanje najemnega razmerja.

 

4. člen

Zemljišča, ki jih Občina oddaja v najem za vrtičke na podlagi tega pravilnika, so zemljišča, na katerih so urejeni vrtički.

 

II.  Upravljanje in vzdrževanje

 

5. člen

Lastnik območja vrtičkov, na katerem občina odda v najem posamezne vrtičke, je Občina Slovenska Bistrica, ki sklene pogodbo z javnim podjetjem Komunala Slovenska Bistrica, v kateri podrobneje uredita medsebojna razmerja.

 

6. člen

Naloge Komunale Slovenska Bistrica d. o. o. po tem pravilniku so:

·  opravljanje vseh del in nalog, potrebnih za funkcioniranje območja vrtičkov, tako da je najemniku omogočena redna in neovirana raba vrtičkov ter pripadajočih objektov in naprav;

·  izvedba vseh potrebnih vzdrževalnih del, dogovorjenih s pogodbo;

·  sprejem pravil rabe za območje vrtičkov, ki so pripravljena v skladu s pravilnikom in drugimi zakonskimi predpisi, ter je potrjena s strani Občinske uprave;

·  ter druge naloge določene s pogodbo iz 5. člena tega pravilnika.

 

III.  Oddaja vrtičkov

 

1. Postopek oddaje vrtičkov v najem

 

7. člen

(1)  Občina odda posamezen vrtiček z javnim zbiranjem ponudb ali z neposredno pogodbo.

(2)  Občina odda vrtiček v najem skupaj s pripadajočim delom skupnih objektov.

(3)  Z javnim zbiranjem ponudb se odda posamezen vrtiček, kadar se prvič oddaja vrtičke na novo urejenem območju.

(4)  Z neposredno pogodbo se odda posamezen vrtiček znotraj območja, za katerega preneha najemno razmerje, in za vrtiček, ki na podlagi izvedenega javnega zbiranja ponudb ni bil oddan v najem.

(5)  Občina na svoji spletni strani objavi razpis o javnem zbiranju ponudb za oddajo vrtičkov v najem in namero o sklenitvi neposredne pogodbe.

 

8. člen

(1)  Postopek oddaje vrtičkov in pripravo najemnih pogodb na podlagi  javnega zbiranja ponudb, vodi s strani župana pooblaščen javni uslužbenec.

(2)  Javno zbiranje ponudb mora vsebovati:

·  pogoj, ki ga morajo izpolnjevati prijavitelji do dodelitve vrtičkov;

·  navedbo dokumentacije in drugih potrebnih podatkov, ki jih morajo prijavitelji predložiti;

·  okvirno število razpoložljivih vrtičkov;

·  rok za oddajo vlog;

·  merila za dodelitev vrtičkov s podrobnejšim opisom za dodelitev točk;

·  višino najemnine za vrtiček ter oceno drugih povezanih obratovalnih stroškov;

·  možnost spremembe najemnine v primeru spremembe cen indeksa življenjskih potrebščin;

·  možnost spremembe povezanih obratovalnih stroškov;

·  osnutek najemne pogodbe;

·  druge podatke v skladu z zakonodajo.

(3)  Javno zbiranje ponudb se objavi na spletni strani Občine. Rok za zbiranje prijav na javno zbiranje ponudb je v skladu z zakonodajo, ki ureja področje oddaje stvarnega premoženja Občine.

 

2. Splošni pogoji, ki jih morajo izpolnjevati najemniki

 

9. člen

(1)  Najemnik vrtička je lahko le občan občine Slovenska Bistrica, ki na območju občine ni lastnik zemljišča, primernega za pridelavo vrtnin, niti takšnega zemljišča ne posedujejo člani gospodinjstva. Eno gospodinjstvo ima pravico do enega vrtička.

(2)  Posameznega vrtička najemnik ne sme oddati v podnajem.

 

10. člen

(1)  V primeru, da najemnik več ne izpolnjuje pogojev za najem, mora o tem nemudoma obvestiti Občino. Prav tako jo je dolžan obvestiti tudi o vseh ostalih pomembnih okoliščinah, ki vplivajo na najemno razmerje.

(2)  Občina lahko kadarkoli v trajanju najemnega razmerja od najemnika zahteva, da predloži dokazila, iz katerih je razvidno, da še vedno izpolnjuje pogoje za najem. Če dokazil ne predloži, nastopijo razlogi za odpoved najemnega razmerja.

 

3. Merila za dodelitev vrtičkov

 

11. člen

Merila za oddajo vrtičkov v najem z javnim zbiranju ponudb so:

·  razdalja od prebivališča prijavitelja do vrtička:

 

Razdalja od prebivališča prijavitelja do vrtička

Dodeljeno število točk

nad 2000 m

10 točk

nad 1500 do 2000 m

20 točk

nad 1000 do 1500 m

30 točk

nad 500 do 1000 m

40 točk

do 500 m

50 točk

 

Razdalja od prebivališča prijavitelja do vrtička se določi na podlagi daljinomera »Google Zemljevidi«, ki določi najkrajšo peš pot.

 

·  število članov v gospodinjstvu:

 

Število članov v gospodinjski skupnosti

Dodeljeno število točk

1 član

10 točk

2 člana

20 točk

3 člani

30 točk

4 člani

40 točk

5 članov ali več

50 točk

 

Število članov v gospodinjstvu pridobi Občina na podlagi izjave prijavitelja. Z izjavo prijavitelj pooblašča Občino, da lahko za namene oddaje vrtičkov opravi vpogled v uradne evidence.

 

·  prejemanje trajne denarne socialne pomoči:

 

Prejemnik trajne denarne socialne pomoči

Dodeljeno število točk

ne

0 točk

da

30 točk

 

Prejemanje trajne denarne socialne pomoči dokazuje prijavitelj z odločbo ali potrdilom Centra za socialno delo.

 

12. člen

(1)  Javni uslužbenec pregleda prijave prijaviteljev in sestavi seznam upravičencev po vrstnem redu po višini dodeljenih točk (od najvišjega števila točk do najnižjega števila točk). Upoštevajo se samo pravočasne in popolne vloge.

(2)  V primeru, da se za najem vrtička prijavi več prijaviteljev, ki po merilih za dodelitev vrtičkov prejmejo enako število dodeljenih točk, se jih razvrsti glede na datum in čas oddane vloge tako, da imajo prednost tisti, ki so vlogo oddali prej. 

(3)  Javni uslužbenec pripravi seznam prijaviteljev v skladu z določili prvega in drugega odstavka tega člena. Razpoložljivi vrtički se dodelijo prijaviteljem po vrstnem redu.

(4)  Občina lahko odkloni oddajo v najem vrtička v primeru, če je prijavitelj že imel vrtiček v najemu, pa mu je Občina odpovedala pogodbo.

(5)  Medsebojne obveznosti med občino in izbranim prijaviteljem vrtička se uredijo s pogodbo. Šteje se, da je prijavitelj odstopil od svoje ponudbe, če v 15 dneh od prejema obvestila o sklenitvi pogodbe ne podpiše pogodbe.

(6)  V primeru iz prejšnjega odstavka se vrtiček dodeli naslednje uvrščenemu na seznamu prijaviteljev oziroma se lahko odda z neposredno pogodbo.

(7)  Občina lahko začeti postopek oddaje vrtička ustavi kadarkoli do sklenitve pravnega posla brez obrazložitve in brez odškodninske odgovornosti.

 

13. člen

Z upravičenci, ki izpolnjujejo pogoj za dodelitev vrtička in so prejeli zadostno število točk, se sklene najemna pogodba za določen čas 5 let, z možnostjo podaljšanja za enako obdobje.

 

IV.  Raba in vzdrževanje vrtičkov ter dolžnost uporabnikov

 

14. člen

Najemnik mora obdelovati vrtiček kot dober gospodar in ves čas skrbeti za njegov urejen videz.

 

15. člen

(1)  Na vrtičkih je dovoljena pridelava enoletnih in dvoletnih zeljnatih kmetijskih rastlin (zelenjadnic, poljščin, krmnih in okrasnih rastlin) ter zelišč. Na vrtičkih se smejo uporabljati le sredstva za varstvo in gnojenje rastlin, ki jih predpisi dovoljujejo za ekološko pridelavo.

(2)  Najemnik je dolžan ob vsakem času dopustiti vzorčenje tal in rastlin zaradi nadzora uporabe sredstev za varstvo in gnojenje rastlin. V kolikor se z vzorčenjem ugotovi kršenje določil prejšnjega odstavka, je najemnik dolžan poravnati vse stroške vzorčenja, Občina pa lahko najemno pogodbo s tem najemnikom predčasno odpove. V nasprotnem primeru stroške vzorčenja nosi Občina.

 

16. člen

(1)  Odpadke in zeli, ki nastanejo najemniku, je najemnik dolžan odstraniti s svojega vrtička takoj po nastanku in jih ustrezno ločevati v zabojnike za biološke odpadke.

(2)  Na vrtičkih se ne sme kuriti rastlinskih ostankov in drugih odpadkov. 

 

V.  Plačilo najemnine in obratovalnih stroškov

 

17. člen

(1)  Najemnik za najem vrtička plačuje letno najemnino za tekoče leto. Letna najemnina se plačuje enkrat letno do meseca aprila za tekoče leto. V primeru, da najemnik sklene pogodbo od 1. junija tekočega leta dalje, se mu najemnina sorazmerno zmanjša.

(2)  Poleg najemnine je najemnik dolžan, glede na velikost in opremljenost vrtičkarskega območja, plačevati tudi obratovalne stroške, stroške manjših vzdrževalnih del ter stroške, ki jih najemnik povzroči s kršenjem določil tega pravilnika ali pravil rabe iz 3. alineje 6. člena tega pravilnika. Dinamika plačil teh stroškov se določi z najemno pogodbo. Za neoddane vrtičke sorazmerni del stroškov krije Občina.

 

18. člen

(1)  Višina najemnine za oddajo vrtičkov v najem se določi s sklepom o višini najemnine in uporabe vrtičkov, ki ga sprejme Občinski svet Občine Slovenska Bistrica, po preteku 5 let od uspešno zaključenega projekta.

(2)  Višina najemnine se letno usklajuje z indeksom cen življenjskih potrebščin.

 

VI.  Prenehanje najemnega razmerja

 

19. člen

Najemno razmerje, sklenjeno z najemno pogodbo, lahko kadarkoli sporazumno preneha. Najemno razmerje preneha tudi na pobudo najemnika, če ta vrtička ne potrebuje, in sicer z 2-mesečnim odpovednim rokom. Odpovedni rok prične teči naslednji dan po pisno prejeti odpovedi.

 

20. člen

(1)  Pogodba se s strani Občine enostransko odpove brez odpovednega roka:

·  če najemnik z zemljiščem ne ravna kot dober gospodar oziroma zemljišč ne obdeluje in jih ne uporablja v skladu s sklenjeno  najemno pogodbo ter s tem pravilnikom;

·  če ne plačuje najemnine in obratovalnih stroškov v zneskih in rokih, dogovorjenih v najemni pogodbi;

·  če za varstvo in gnojenje rastlin uporablja sredstva, ki jih predpisi ne dovoljujejo za ekološko pridelavo;

·  če vrtiček daje v podnajem;

·  če najemnik več ne izpolnjuje pogojev, ki jih je izpolnjeval ob sklenitvi pogodbe;

·  če krši druga določila najemne pogodbe in tega pravilnika;

·  če Občina potrebuje zemljišče zaradi izvajanja javnega interesa.

(2)  Odpoved iz prejšnjega odstavka mora biti pisna (če gre za odpoved posameznemu najemniku) ali javno objavljena na spletni strani Občine (če gre za odpoved vsem najemnikom). V kolikor je mogoče, se najemniku omogoči rok, do katerega mora odstraniti rastline oziroma pridelke z vrtička.

(3)  V primeru odpovedi pogodbe po tem členu najemnik ni upravičen do kakršnekoli odškodnine zaradi predčasne prekinitve najemnega razmerja.

 

VII.  Izvajanje ozaveščanja in izobraževanja

 

21. člen

Zainteresirani izvajalci lahko na vrtičkarskih območjih izvajajo aktivnosti ozaveščanja in izobraževanja o pridelavi vrtnin, samooskrbi in s sorodnimi vsebinami, na podlagi predhodnega dogovora med zainteresiranimi izvajalci in Občino ter ob soglasju Komunale Slovenska Bistrica d. o. o.

 

VIII. Prehodna in končna določba

 

22. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 9000-9/2022-0203-6b

Datum: 6. 4. 2022

 

 

Občina Slovenska Bistrica

 

dr. Ivan Žagar, župan