New Page 2

Na podlagi 16. člena Zakona o športu (Uradni list RS, št. 29/17 in 21/18 – ZNOrg) in Statuta Mestne občine Kranj (Uradni list RS, št. 30/17 – UPB1) je Mestni svet Mestne občine Kranj na 39. seji dne 20. 6. 2018 sprejel

 

O D L O K 

o izbiri in sofinanciranju izvajalcev letnega programa športa v Mestni občini Kranj 

 

1. SPLOŠNE DOLOČBE 

 

1. člen 

S tem odlokom se podrobneje določi izvajalce posameznih programov in področij letnega programa športa, podrobnejše pogoje in merila za izbiro in sofinanciranje izvajanja letnega programa športa na lokalni ravni, način določitve višine sofinanciranja, postopek izbire in sofinanciranja izvajanja letnega programa športa, način sklepanja in vsebino pogodb o sofinanciranju ter način izvajanja nadzora nad pogodbami o sofinanciranju.

Skupni obseg sofinanciranja programov in področij športa določi svet Mestne občine Kranj z vsakoletnim proračunom in letnim programom športa, kjer se določi tudi razporeditev sredstev po posameznih programih in področjih športa.

 

2. člen 

Izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo naslednji pomen:

– letni program športa v Mestni občini Kranj (v nadaljevanju: letni program športa) je program, ki ga sprejme Mestni svet Mestne občine Kranj in s katerim se v skladu z Zakonom o športu (v nadaljevanju: ZŠpo-1) določi izvajanje nacionalnega programa športa v posameznem koledarskem letu;

– javni razpis za izbiro in sofinanciranje letnega programa športa (v nadaljevanju: javni razpis) je razpis, ki se v skladu z ZŠpo-1 pripravi in izvede na podlagi sklepa o začetku postopka javnega razpisa, s katerim se določi predmet sofinanciranja, predvideni obseg javnih sredstev, cilje, ki se jih da doseči z razpisom in besedilo razpisa;

– izvajalci letnega programa športa (v nadaljevanju: izvajalci) po tem odloku so pravni subjekti, določeni z ZŠpo-1, ki so s strani Mestne občine Kranj (v nadaljevanju: MOK) financirani oziroma sofinancirani za izvajanje programov in področij, predpisanimi z letnim programom športa za posamezno leto.

– programi in področja letnega programa športa so v skladu z ZŠpo-1 lahko:

a) športni programi;

1. prostočasna športna vzgoja otrok in mladine;

2. športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi potrebami;

3. obštudijska športna dejavnost;

4. športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport;

5. kakovostni šport;

6. vrhunski šport;

7. šport invalidov;

8. športna rekreacija;

9. šport starejših

b) športni objekti in površine za šport v naravi;

c) razvojne dejavnosti v športu:

1. izobraževanje, usposabljanje in izpopolnjevanje strokovnih delavcev v športu;

2. statusne pravice športnikov, strokovnih delavcev v športu iz prvega odstavka 63. člena ZŠpo-1 in strokovna podpora programom;

3. založništvo v športu;

4. znanstvenoraziskovalna dejavnost v športu;

5. informacijsko-komunikacijska tehnologija na področju športa;

d) organiziranost v športu;

e) športne prireditve in promocija športa:

1. športne prireditve;

2. javno obveščanje o športu;

3. športna dediščina in muzejska dejavnost v športu;

f) družbena in okoljska odgovornost v športu;

– občinska športna zveza je pravna oseba zasebnega prava, ki jo ustanovijo športna društva in zveze športnih društev s sedežem v Kranju in je polnopravna članica Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenje športnih zvez.

 

3. člen 

Izvajalci letnega programa športa po tem odloku morajo izpolnjevati naslednje pogoje:

– so registrirani za izvajanje dejavnosti v športu v skladu z veljavno zakonodajo,

– imajo organizirano redno dejavnost oziroma športne programe najmanj triintrideset tednov v koledarskem letu in sodelujoči oziroma vadeči morajo biti v njih vključeni najmanj triintrideset tednov,

– imajo prijavljen sedež oziroma stalno prebivališče v MOK in neprekinjeno izvajajo programe športa, ki so namenjeni občanom in občankam Kranja vsaj dve leti pred objavo javnega razpisa, na katerega se prijavljajo.

– imajo zagotovljene osnovne materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske pogoje za uresničitev načrtovanih programov športa,

– prijavljajo le programe športa, ki jih izvajajo v koledarskem letu, za katerega se dodeljujejo proračunska sredstva, z vadečimi in vsebino programov športa, ki jih že izvaja v prvem delu koledarskega leta, za katerega se razpisuje javni razpis,

– imajo v skladu z lastnim temeljnim aktom urejeno evidenco članstva v športnih društvih in/ali zvezah športnih društev ter evidenco o udeležencih programov športa,

– imajo poravnane vse zapadle obveznosti do MOK in Zavoda za šport Kranj (v nadaljevanju: zavod),

– izpolnjujejo druge pogoje, določene s tem odlokom, letnim programom športa in javnim razpisom.

 

2. PODROBNEJŠI POGOJI IN MERILA ZA IZBIRO IZVAJALCEV 

 

4. člen 

Za uresničevanje javnega interesa v športu so s pogoji, kriteriji in merili opredeljeni načini vrednotenja naslednjih področij programov športa:

– športni programi,

– športni objekti in površine za šport v naravi,

– razvojne dejavnosti v športu,

– organiziranost v športu,

– športne prireditve in promocija športa,

– družbena in okoljska odgovornost v športu.

 

5. člen 

Višina sofinanciranja programov in področij športa se opredeli v točkah, kot izhaja iz posameznih določb meril za vrednotenje programov in področij športa. Vrednost točk se izračuna po sprejetem proračunu za vsak javni razpis, program in področje posebej.

 

6. člen 

Elementi za opredelitev vrednotenja programov športa so:

– časovni obseg posameznega programa športa,

– časovni obseg dela strokovnega kadra v športu,

– časovni obseg uporabe ali najema športnih objektov in površin za šport v naravi,

– opredeljeni materialni stroški za izvedbo programa športa,

– drugi elementi v skladu z usmeritvami nacionalnega programa športa, letnega programa športa in tega odloka.

Elementi za opredelitev področij športa so opredeljeni pri vsakem področju posebej.

 

7. člen 

(1) Izračun vrednosti točk

Skupno število točk vsakega področja programov športa, s katerimi so izvajalci uspešno kandidirali na javnem razpisu, se deli z višino proračunskih sredstev, ki je v letnem programu športa določena za posamezno področje programov športa.

Na ta način izračunana vrednost točke se pomnoži s številom točk, ki jih je posamezen izvajalec dobil na osnovi prijavljenih oziroma ovrednotenih programov športa.

Višina sofinanciranja za namen uporabe in/ali najema športnih objektov in površin ter za namen dela strokovnega kadra v športu je opredeljena s številom ur vadbe posamezne vadbene skupine oziroma športne panoge in s korekcijskim faktorjem (v nadaljevanju: KF). Na ta način se izračuna število točk za posamezen namen sofinanciranja, pod pogojem, da ima izvajalec prijavljene vadbene skupine polne, tako kot je to določeno za vsako starostno skupino oziroma športno panogo posebej v tem odloku. Pri športnih programih vrhunskega športa se pri vrednotenju izjemoma upoštevajo vsi prijavljeni vrhunski športniki, ki izpolnjujejo pogoje, določene s tem odlokom.

Če vadbena skupina v športnih programih ni polna, se izvajalcu točke za namen uporabe in/ali najema športnih objektov in površin in za namen dela strokovnega kadra v športu proporcionalno zmanjšajo.

Če izvajalec pri prijavi posameznega športnega programa ne dokaže kompetence (ustrezne usposobljenosti oziroma izobrazbe, pogodba z izvajalcem, načrt dela) strokovnega kadra v športu, ki organizira in vodi vadbo se mu namenskih stroškov za strokovni kader v športu pri tem športnem programu ne vrednoti oziroma sofinancira.

Točke za materialne stroške, tam, kjer se upoštevajo, so določene za vsak posamezni športni program posebej in se pomnožijo s številom vadečih v vadbeni skupini.

Tako izračunanim točkam se prištejejo še točke za uspešnost in z drugimi KF, ki jih ta odlok predvideva za posamezne izvajalce. Seštevek vseh točk predstavlja maksimalno število točk, ki jih izvajalec lahko pridobi za posamezen športni program.

 

8. člen 

Športnim društvom in zvezam športnih društev, ki so člani občinske športne zveze, se končno število točk posameznih športnih programov pomnoži s KF 1,16.

Športna društva in zveze športnih društev imajo pod enakimi pogoji prednost pred ostalimi upravičenimi prijavitelji na javni razpis pri odobritvi sofinanciranja za izvajanje letnega programa športa. Zveze športnih društev lahko kandidirajo za sredstva le na podlagi tistih programov športa, ki jih izvajajo same, in ki jih posamezna športna društva, ki so člani zveze športnih društev, ne vključujejo v svoje programe športa, na podlagi katerih kandidirajo na javnem razpisu.

 

9. člen 

(2) Namembnost sofinanciranih sredstev

Izvajalcem se lahko sofinancirajo naslednji stroški izvedbe programov športa, za katere so na javnem razpisu prejeli proračunska sredstva, ki pa se morajo uporabiti za namen, ki je določen s tem odlokom in naveden v Pogodbi o sofinanciranju izvajalcev letnega program športa v Mestni občini Kranj (v nadaljevanju: pogodba):

– stroški športnih objektov in površin, kamor sodijo najem, uporaba, obratovalni, vzdrževalni in investicijski stroški športnih objektov in površin ter izjemoma nakup oziroma najem opreme in materiala, potrebne za vadbo in tekmovanja na površinah za šport v naravi in urbanem okolju,

– stroški strokovnega kadra v športu, kamor sodi plačilo strokovnega kadra v športu za opravljeno delo in potni stroški,

– materialni stroški, kamor sodijo vsi drugi stroški, ki nastanejo z organizacijo in izvedbo posameznega programa športa.

V primeru, da posamezni športni program oziroma vadbeno skupino vodi več strokovnega kadra v športu se lahko prijavi in sofinancira tistega, ki ni sofinanciran iz drugih občinskih ali državnih proračunskih sredstev.

Izvajalcem se proračunska sredstva izplačajo na podlagi sklenjene pogodbe oziroma določil, ki opredeljujejo postopek izplačila in poročanja o namenski porabi sredstev iz javnega razpisa.

 

2.1. Športni programi

 

10. člen 

Športni programi so opredeljeni z nacionalnim programom športa, na podlagi katerega so v tem odloku navedeni in se izvajajo na podlagi letnega programa športa.

 

11. člen 

(1) Vrednotenje športnih programov

Sistem točkovanja za vrednotenje športnih programov se določa z merili in kriteriji. Sistem točkovanja izhaja iz razdelitve športnih panog oziroma programov v tri skupine:

1. skupina:

Izvajalci športnih programov v individualnih športnih panogah, v katerih športniki tekmujejo v uradnih tekmovalnih sistemih nacionalne panožne športne zveze za naslov državnega prvaka.

2. skupina: 

Izvajalci športnih programov v kolektivnih športnih panogah, v katerih športniki tekmujejo v uradnih tekmovalnih sistemih nacionalnih panožnih športnih zvez do naslova ekipnega državnega prvaka.

3. skupina:

Izvajalci športnih programov miselnih iger.

 

V posamezni skupini izvajalci športnih programov pridobivajo dodatne točke glede na razširjenost oziroma množičnost, konkurenčnost športne panoge, nacionalni oziroma lokalni pomen športne panoge, športne dosežke izvajalca oziroma kakovost dosežkov posameznih športnikov in ekip.

V sistemu točkovanja so kot kazalci za razširjenost športne panoge upoštevani:

– število članov s plačano članarino,

– število registriranih športnikov pri nacionalni panožni športni zvezi,

– število društev, vključenih v nacionalno panožno športno zvezo v Republiki Sloveniji.

Kot kazalci za kakovost športnih dosežkov so upoštevani:

– veljavne kategorizacija športnikov po veljavnih Pogojih, pravilih in kriterijih za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji, ki jih sprejme Strokovni svet Republike Slovenije za šport,

– rezultati športnikov v individualnih in kolektivnih športnih panogah v posamezni vadbeni skupini doseženi na mednarodnih tekmovanjih v okviru mednarodnih panožnih športnih zvez ali Mednarodnega olimpijskega komiteja, ki se s tem odlokom vrednotijo,

– rezultat posameznega športnika oziroma ekipe v posamezni vadbeni skupini na državnem prvenstvu, ki se s tem odlokom vrednoti.

 

12. člen 

Merila za sofinanciranje športnih programov so opredeljena po naslednjih skupinah športnih programov:

– prostočasna športna vzgoja otrok in mladine,

– športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi potrebami,

– obštudijske športne dejavnosti,

– športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport,

– kakovostni šport,

– vrhunski šport,

– šport invalidov,

– športna rekreacija,

– šport starejših.

 

13. člen 

Merila določajo vrednotenje športnih programov izvajalcev na osnovi razširjenosti športne panoge v Sloveniji, na način, da se za vsak športni program določi število vadečih v posamezni vadbeni skupini.

Za izbor izvajalcev športnih programov:

– prostočasna športna vzgoja otrok in mladine,

– športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi potrebami,

– obštudijska športna dejavnost,

– športna rekreacija in,

– šport starejših,

se uporabljajo naslednja merila:

 

 

Merilo

Število točk za vrednotenje

1.

Cena športnega programa

0–40

2.

Kompetentnost strokovnih delavcev

0–30

3.

Število vadečih

0–30

 

Za izbor izvajalcev športnih programov:

– športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport,

– kakovostni šport,

– vrhunski šport in

– šport invalidov,

se uporabljajo naslednja merila:

 

 

Merilo

Število točk za vrednotenje

1.

Kompetentnost strokovnih delavcev

0–20

2.

Konkurenčnost športne panoge

0–20

3.

Nacionalni oziroma lokalni pomen športne panoge

0–20

4.

Število športnikov oziroma razširjenost športne panoge

0–20

5.

Uspešnost športne panoge

0–20

 

Vadeči v vseh športnih programih izvajalca morajo biti njegovi člani s plačano letno članarino za tekoče leto.

Članarina na člana mora biti pri izvajalcu določena v višini vsaj 5,00 EUR na leto.

Vadeči v naslednjih športnih programih izvajalca morajo biti njegovi člani s plačano letno članarino za tekoče leto in istočasno registrirani športniki pri pristojni nacionalni panožni športni zvezi ter nastopati na uradnih tekmovanjih pristojne nacionalne panožne športne zveze od določene starosti dalje, kot to določa posamezna nacionalna panožna športna zveza in ta odlok:

– športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport,

– kakovostni šport,

– vrhunski šport,

– šport invalidov.

Športnik oziroma vadeči, ki ga posamezen izvajalec prijavi na javni razpis, je lahko udeležen v več programih športa. V sklopu športnih programov športne vzgoje otrok, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport je lahko sofinanciran v dveh športnih programih, in sicer v svoji prvi oziroma primarni in v svoji drugi športni panogi oziroma vadbeni skupini, s tem, da izpolnjuje vse predpisane pogoje v obeh športnih panogah, predvsem, da izvaja predpisano število ur vadbe in tekmovanj. V drugih športnih programih lahko izvajalec posameznega vadečega oziroma športnika prijavi samo enkrat oziroma je sofinanciran samo v prvem, po vrsti prijavljanjem, športnem programu.

Vsaka posamezna vadbena skupina mora izvajati športne programe v športnih objektih in površinah za šport v naravi in urbanem okolju, kjer ima z urnikom oziroma razporedom določene svoje vadbene površine, v svojih terminih in vodene s svojim strokovnim kadrom v športu, kar se ne sme prekrivati z drugimi vadbenimi skupinami izvajalca. Izvajalec mora ob prijavi na javni razpis predložiti pogodbo o uporabi oziroma najemu športnega objekta oziroma ustrezen dokument, s katerim dokazuje, da ima zagotovljene ustrezne prostorske pogoje za izvedbo načrtovanih športnih programov.

 

14. člen 

Za izračun števila točk za namen uporabe in/ali najema športnih objektov in površin se uporablja naslednje KF, ki veljajo za vse športne programe:

Preglednica št. 1: Korekcijski faktorji za vrednotenje uporabe in/ali najema športnih objektov in površin

 

Vrsta športnih objektov in površin

KF

A.

Pokriti oziroma zaprti športni objekti in površne

1.

Pokriti olimpijski bazen Kranj (50 m bazen za vaterpolo)

6,2

2.

Pokriti olimpijski bazen Kranj (50 m bazen za plavanje)

4,2

3.

Pokriti olimpijski bazen Kranj (16 m bazen za plavanje)

2,2

4.

Pokriti olimpijski bazen Kranj (50 m in 16 m bazen za druge športne dejavnosti)

2

5.

Ledna dvorana Kranj (pokrito drsališče)

5,7

6.

Športna dvorana Planina (športna dvorana)

4,7

7.

Športna dvorana Planina (fitnes)

1,2

8.

Pokriti 50 m bazen

3,2

9.

Pokrito drsališče

3,2

10.

Velika večnamenska športna dvorana – nad 1000 m2 vadbenega parterja

2,8

11.

Pokriti 25 m ali manjši bazen

2,7

12.

Pokriti 25 m ali manjši bazen

2,7

13.

Večnamenska športna dvorana – od 600 do 1000 m2 vadbenega parterja

2,7

14.

Športna dvorana – od 250 do 600 m2 vadbenega parterja

2,3

15.

Pokrito kegljišče

2,2

16.

Pokrita plezalna stena

1,9

17.

Mala športna dvorana – od 150 do 250 m2 vadbenega parterja

1,8

18.

Pokrito igrišče za hokej in line

1,8

19.

Pokrito balinišče

1,6

20.

Pokrito teniško igrišče

1,6

21.

Pokrito igrišče za odbojko na mivki

1,6

22.

Fitnes ali telovadnica z utežmi, trenažerji in kardiovaskularnimi napravami

1,5

23.

Pokrito strelišče

1,3

24.

Drugi nerazvrščeni pokriti športni objekti in površine

1,1

B.

Nepokriti oziroma odprti športni objekti in površine

25.

Atletski stadion Kranj (atletski stadion)

4,2

27.

Letno kopališče Kranj (50 m bazen za vaterpolo)

4,2

26.

Letno kopališče Kranj (50 m bazen za plavanje)

3,2

27.

Letno kopališče Kranj (50 m bazen za druge športne dejavnosti)

2,2

28.

Nogometni stadion Kranj (veliko nogometno igrišče)

4,2

29.

Nogometni stadion Kranj (veliko in malo nogometno igrišče z umetno travo)

3,2

30.

Smučarske skakalnice v Kranju (velika – K100)

3,6

31.

Smučarske skakalnice v Kranju (male smučarske skakalnice)

3,3

32.

Kolesarska cesta

4,1

33.

Proga za smučanje

3,4

34.

Atletski stadion s tribunami

2,9

35.

Nogometni stadion s tribunami (600 sedežev in več)

2,9

36.

Nepokriti 50 m bazen 

2,7

37.

Veliko nogometno igrišče

2,7

38.

Kolesarska steza – velodrom 

2,6

39.

Nogometno igrišče z umetno travo

2,6

40.

Šolski atletski stadion

2,6

41.

Poligon za biatlon

2,6

42.

Malo nogometno igrišče

2,5

43.

Igrišče za baseball in softball

2,4

44.

Nepokriti 25 m ali manjši bazen 

2,2

45.

Smučarska skakalnica – K 100 in več

2,2

46.

Mala smučarska skakalnica – do K 100

1,9

47.

Poligon za tek na smučeh

1,8

48.

Večnamensko asfaltirano igrišče

1,5

49.

Nepokrito balinišče

1,4

50.

Nepokrito teniško igrišče

1,4

51.

Igrišče za odbojko na mivki

1,4

52.

Nepokrito igrišče za hokej in line

1,3

53.

Steza za rolkanje

1,3

54.

Nepokrito strelišče

1,2

55.

BMX poligon

1,1

56.

Drugi nerazvrščeni nepokriti športni objekti in površine

1

 

15. člen 

(2) Vrednotenje uspešnosti športnih programov

Vrednotenje uspešnosti posameznih izvajalcev in njihovih športnih programov se izvede na podlagi dodeljevanja dodatnih točk v naslednjih športnih programih:

– športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport,

– kakovostni šport,

– vrhunski šport,

– šport invalidov.

Dodatne točke, ki se dodeljujejo za uspešnost oziroma športne rezultate in se prištevajo točkam za namen dela strokovnega kadra v športu in materialnim stroškom, lahko pridobijo izvajalci športnih programov, navedeni v 35. členu tega odloka na osnovi dveh kriterijev:

1. Števila vseh kategoriziranih športnikov v skladu z veljavnimi Pogoji, pravili in kriteriji za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji, ki jih sprejme Strokovni svet Republike Slovenije za šport. Dodatne točke si pridobi izvajalec, ki ima kategorizirane športnike na dan objave javnega razpisa vpisane v aktualnem seznamu kategoriziranih športnikov, ki ga vodi Olimpijski komite Slovenije – Združenju športnih zvez. Kategorizacije športnikov se za dodatne točke upoštevajo z naslednjimi omejitvami:

– pri športnih programih športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, in sicer pri vadbenih skupinah do predvidoma 14 let zaradi Pogojev, pravil in kriterijev za registriranje in kategoriziranje športnikov v Republiki Sloveniji ne morejo pridobiti nobenih od predvidenih kategorizacij športnikov,

– pri športnih programih športne vzgoje mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport, se upošteva samo kategorizacija mladinskega, državnega in perspektivnega razreda,

– pri športnih programih kakovostnega športa izvajalci pridobijo dodatne točke za kategorizacije državnega in perspektivnega razreda,

– pri športnih programih vrhunskega športa izvajalci pridobijo dodatne točke za kategorizacije mednarodnega, svetovnega ali olimpijskega razreda.

Športniki iz športnih programov individualnih športnih panog, za katere se jim lahko dodeljujejo dodatne točke, morajo za posameznega izvajalca tekmovati najmanj eno tekmovalno sezono v minulem letu.

Izvajalcem, pri katerih so športniki dosegli kategorizacijo perspektivnega, mednarodnega svetovnega ali olimpijskega razreda, se dodatne točke upoštevajo vse obdobje kategorizacije, tudi ob morebitnem odhodu iz športnega društva. Točke za kategoriziranega športnika dobi ob prehodu iz enega športnega društva v drugo športno društvo znotraj MOK ali ob odhodu v športno društvo izven občine tisto športno društvo, v katerem je športnik pridobil posamezno kategorizacijo in jo je izvajalec tudi v javnem razpisu prijavil.

2. Osvojene uvrstitve oziroma medalje na državnih, evropskih in svetovnih prvenstvih, na svetovnih pokalih ter na Olimpijskih igrah.

Izvajalec pridobi dodatne točke samo za medalje in uvrstitve, osvojene na tekmovanjih od septembra v preteklem letu do septembra v letu javnega razpisa.

Uvrstitev oziroma osvojena medalja v kolektivnih športnih panog velja samo na državnih prvenstvih prvega, drugega in tretjega ligaškega nivoja. Kolektivne športne panoge, ki imajo samo en državni ligaški nivo se vrednotijo samo, če imajo doseženo uvrstitev v prvo polovico končne razvrstitve.

Izvajalcu se v posamezni vadbeni skupini vrednoti le ena najboljša prijavljena uvrstitev na posameznega športnika oziroma ekipe dosežena na državnem prvenstvu.

Individualnim in kolektivnim športnim panogam ter miselnim igram se v posamezni vadbeni skupini upošteva, v tem odloku določeno največje skupno število točk za dosežke na športnih tekmovanjih.

Vsakemu športniku iz individualnih in kolektivnih športnih panog se upoštevajo vsi rezultati, doseženi na mednarodnih tekmovanjih, ki se s tem odlokom vrednotijo.

 

16. člen 

(3) Nosilec prednostne športne panoge na lokalnem nivoju

Prednostne športne panoge so razvrščene v tri nivoje:

 

1. nivo:

atletika – stadionska, hokej na ledu, kolesarstvo – cestno, košarka, nogomet, odbojka, plavanje, smučanje – smučarski skoki, smučanje – teki na smučeh, tenis in vaterpolo.

2. nivo:

baseball, boks, judo, karate, kegljanje, planinstvo – športno plezanje, rokomet, smučanje – alpsko, smučanje – nordijska kombinacija in softball.

3. nivo:

druge športne panoge, navedene v preglednicah št. 11, 19 in 23.

 

Za vsako posamezno športno panogo iz prvega in drugega nivoja se na podlagi kriterijev določi en izvajalec, ki je nosilec prednostne športne panoge na lokalnem nivoju, glede na konkurenčnost športne panoge, ter nacionalni in lokalni pomen športne panoge.

V kolektivnih športnih panogah se lahko v primeru, da izvajalec izvaja programe športa samo za en spol športnikov oziroma športnic, izbereta v eni športni panogi tudi dva izvajalca, in sicer enega za moško in enega za žensko selekcijo športne panoge.

Nosilec prednostne športne panoge mora za prednostno športno panogo v prvem nivoju izpolnjevati naslednje pogoje:

– izvajati mora športne programe celotne selekcijske piramide športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport in kakovostnega ali vrhunskega športa, s tem, da ima z javnim razpisom sofinancirane vse vadbene skupine navedenih športnih programov.

Izvajalec se izbere na podlagi naslednjih kriterijev in meril:

– nivoji tekmovanj kolektivnih športnih panog v vseh starostnih kategorijah športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, kakovostnega in vrhunskega športa, in sicer v uradnih tekmovalnih sistemih nacionalne panožne športne zveze do naslova državnega prvaka v tekoči sezoni,

– en najboljši rezultat na tekmovanjih v individualnih športnih panogah enega športnika v vsaki posamezni starostni kategoriji športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, kakovostnega in vrhunskega športa na zadnjem državnem prvenstvu,

– skupno število kategoriziranih športnikov na dan objave javnega razpisa,

– skupno število športnikov v športnih programih športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, kakovostnega in vrhunskega športa, ki so z javnim razpisom tudi sofinancirani.

Izvajalce se izbere na podlagi višjega seštevka zbranih točk, s tem da se najprej pri skupnem seštevku točk upošteva nivo tekmovanja in rezultati tekmovanja starejših vadbenih skupin.

Preglednica št. 2: Merila za izbor izvajalcev, nosilcev prednostne športne panoge na lokalnem nivoju

 

 

Kriteriji in merila za izbor nosilca prednostne športne panoge

Točke

A.1

Nivo tekmovanja v kolektivnih športnih panogah

1.

Tekmovanje v 1. državni ligi

120

2.

Tekmovanje v 2. državni ligi

60

3.

Tekmovanje v 3. državni ligi

30

A.2

Rezultat na tekmovanjih v individualnih športnih panogah

4.

1. mesto na državnem prvenstvu

10

5.

2. mesto na državnem prvenstvu

5

6.

3. mesto na državnem prvenstvu

2

B.

Število kategoriziranih športnikov

7.

Posamezna kategorizacija športnika 

20

C.

Število športnikov registriranih pri pristojnih nacionalnih panožnih športnih zvezah

8.

Do 50 športnikov

10

9.

Od 51 do 150 športnikov

30

10.

Od 151 do 200 športnikov

50

11.

201 športnikov in več

70

 

Merila za vrednotenje prednostnih športnih panog so:

– Izvajalcu, ki se uvrsti v prvi nivo kot nosilec prednostne športne panoge, se število vseh zbranih točk športnih programov športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, kakovostnega in vrhunskega športa pomnoži s KF 3,7, razen točk iz naslova vrednotenja uspešnosti športnih programov.

– Izvajalcu, ki se uvrsti v drugi nivo kot nosilec prednostne športne panoge, se število vseh zbranih točk športnih programov športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, kakovostnega in vrhunskega športa pomnoži s KF 1,4, razen točk iz naslova vrednotenja uspešnosti športnih programov.

 

2.1.1. Prostočasna športna vzgoja otrok in mladine

 

17. člen 

(1) Športni programi prostočasne športne vzgoje predšolskih otrok

Sofinancirajo se športni programi otrok starih do 6 let, in sicer materialni stroški za izvedbo športnega programa, stroški strokovnega kadra v športu in najem oziroma uporabo največ 60 ur športnega objekta in površine za skupino z največ 16 in z najmanj 5 vadečimi v posameznem športnem programu prostočasne športne vzgoje predšolskih otrok, ki se prostovoljno ukvarjajo s športom izven športnih programov športa v vzgojno-izobraževalnem sistemu.

V primeru, da je število vadečih v navedenih vadbenih skupinah v preglednici št. 3 manjše od maksimalno predpisane, se točke za strokovni kader v športu in najem oziroma uporabo športnega objekta in površine pri vrednotenju proporcionalno znižajo.

Preglednica št. 3: Vrednotenje stroškov športnih objektov in površin in strokovnega kadra v športu v športnih programih prostočasne športne vzgoje predšolskih otrok

 

 

Športni program

Velikost 

vadbene skupine

Pokriti športni objekti 

in površine

Nepokriti športni objekti 

in površine

Strokovni kader 

v športu

od–do

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

1.

Individualne športne panoge

8–16

60

Op.1

60 x KF

60

Op.1

60 x KF

60

1,8

60 x KF

2.

Kolektivne 

športne panoge

8–16

60

Op.1

60 x KF

60

Op.1

60 x KF

60

1,8

60 x KF

3.

Miselne igre

5–15

60

1

60 x KF

/

/

/

60

1,7

60 x KF

 

Obrazložitev opombe:

Op.1: KF, ki se uporabljajo za izračun točk športnih programov v pokritih in nepokritih športnih objektih so navedeni v preglednici št. 1.

 

Preglednica št. 4: Vrednotenje materialnih stroškov v športnih programih prostočasne športne vzgoje predšolskih otrok

 

 

Športni program

Velikost 

vadbene 

skupine, od–do

Točke za materialne stroške

1.

Individualne športne panoge

8–16

5 x število 

vadečih

2.

Kolektivne 

športne panoge

8–16

5 x število 

vadečih

3.

Miselne 

igre

5–15

3 x število 

vadečih

 

18. člen 

(2) Športni programi prostočasne športne vzgoje osnovnošolskih otrok

Sofinancirajo se športni programi otrok starih od 6 do 14 let, in sicer materialni stroški za izvedbo športnega programa, stroški strokovnega kadra v športu in najem oziroma uporabo največ 80 ur športnega objekta in površine za skupino z največ 16 in z najmanj 5 vadečimi v posameznem športnem programu prostočasne športne vzgoje šolskih otrok, ki se prostovoljno ukvarjajo s športom izven športnih programov športa v vzgojno-izobraževalnem sistemu.

V primeru, da je število vadečih v navedenih vadbenih skupinah v preglednici št. 5 manjše od maksimalno predpisane, se točke za strokovni kader v športu in najem oziroma uporabo športnega objekta in površine pri vrednotenju proporcionalno znižajo.

Preglednica št. 5: Vrednotenje stroškov športnih objektov in površin in strokovnega kadra v športu v športnih programih prostočasne športne vzgoje šolskih otrok

 

Športni program

Velikost vadbene skupine

Pokriti športni objekti 

in površine

Nepokriti športni objekti 

in površine

Strokovni kader 

v športu

od–do

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

1.

Individualne športne panoge

8–16

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF

80

1,8

80 x KF

2.

Kolektivne športne panoge

8–16

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF

80

1,8

80 x KF

3.

Miselne igre

5–15

80

1

80 x KF

/

/

/

80

1,7

80 x KF

 

Obrazložitev opombe:

Op.1: KF, ki se uporabljajo za izračun točk športnih programov v pokritih in nepokritih športnih objektih so navedeni v preglednici št. 1.

 

Preglednica št. 6: Vrednotenje materialnih stroškov v športnih programih prostočasne športne vzgoje šolskih otrok

 

 

Športni program

Velikost 

vadbene skupine, od–do

Točke 

za materialne stroške

1.

Individualne športne panoge

8–16

7 x število vadečih

2.

Kolektivne 

športne panoge

8–16

7 x število vadečih

3.

Miselne igre

5–15

5 x število vadečih

 

19. člen 

(3) Športni programi prostočasne športne vzgoje mladine

Sofinancirajo se športni programi mladine starih od 15 do 19 let, in sicer materialni stroški za izvedbo športnega programa, stroški strokovnega kadra v športu in najem oziroma uporabo največ 80 ur športnega objekta in površine za skupino z največ 15 in z najmanj 5 vadečimi v posameznem športnem programu prostočasne športne vzgoje mladih, ki se prostovoljno ukvarjajo s športom izven športnih programov športa v vzgojno-izobraževalnem sistemu.

V primeru, da je število vadečih v navedenih vadbenih skupinah v preglednici št. 7 manjše od maksimalno predpisane, se točke za strokovni kader v športu in najem oziroma uporabo športnega objekta in površine pri vrednotenju proporcionalno znižajo.

 

Preglednica št. 7: Vrednotenje stroškov športnih objektov in površin in strokovnega kadra v športu v športnih programih prostočasne športne vzgoje mladih

 

 

Športni program

Velikost vadbene skupine

Pokriti športni objekti 

in površine

Nepokriti športni objekti 

in površine

Strokovni kader 

v športu

od–do

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

1.

Individualne športne panoge

8–14

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF

80

1,8

80 x KF

2.

Kolektivne 

športne panoge

12–15

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF

80

1,8

80 x KF

3.

Miselne igre

5–14

80

1

80 x KF

/

/

/

80

1,7

80 x KF

 

Obrazložitev opombe:

Op.1: KF, ki se uporabljajo za izračun točk športnih programov v pokritih in nepokritih športnih objektih so navedeni v preglednici št. 1.

 

Preglednica št. 8: Vrednotenje materialnih stroškov v športnih programih prostočasne športne vzgoje šolskih mladih

 

 

Športni program

Velikost 

vadbene 

skupine, od–do

Točke 

za materialne stroške

1.

Individualne športne panoge

8–14

7 x število vadečih

2.

Kolektivne športne panoge

12–15

7 x število vadečih

3.

Miselne igre

5–14

5 x število vadečih

 

2.1.2 Športna vzgoja otrok in mladine s posebnimi potrebami

 

20. člen 

Sofinancirajo se športni programi otrok in mladine s posebnimi potrebami starih do 19 let, in sicer stroški strokovnega kadra v športu in najem oziroma uporabo največ 80 ur športnega objekta in površine za skupino z največ 10 in z najmanj 3 vadečimi v posameznem športnem programu športne vzgoje otrok in mladine s posebnimi potrebami, ki se prostovoljno ukvarjajo s športom izven športnih programov športa v vzgojno- izobraževalnem sistemu.

V primeru, da je število vadečih v navedenih vadbenih skupinah v preglednici št. 9 manjše od maksimalno predpisane, se točke za strokovni kader v športu in najem oziroma uporabo športnega objekta in površine pri vrednotenju proporcionalno znižajo.

Preglednica št. 9: Vrednotenje stroškov športnih objektov in površin in strokovnega kadra v športu v športnih programih športne vzgoje otrok in mladine s posebnimi potrebami

 

 

Športni program

Velikost vadbene skupine

Pokriti športni objekti 

in površine

Nepokriti športni objekti in površine

Strokovni kader v športu

od–do

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

 

1.

Individualne športne panoge

3–10

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF

80

1,7

80 x KF

 

2.

Kolektivne športne panoge

3–10

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF

80

1,7

80 x KF

 

3.

Miselne igre

3–10

80

1

80 x KF

/

/

/

80

1,7

80 x KF

 

 

Obrazložitev opombe:

Op.1: KF, ki se uporabljajo za izračun točk športnih programov v pokritih in nepokritih športnih objektih so navedeni v preglednici št. 1.

 

2.1.3. Obštudijske športne dejavnosti

 

21. člen 

Sofinancirajo se športni programi namenjeni izključno študentom z veljavnim statusom, in sicer stroški strokovnega kadra v športu in najem oziroma uporabo največ 80 ur športnega objekta in površine za skupino z največ 16 in z najmanj 5 vadečimi v posameznem športnem programu obštudijske športne dejavnosti, ki se prostovoljno ukvarjajo s športom izven športnih programov športa v vzgojno-izobraževalnem sistemu.

V primeru, da je število vadečih v navedenih vadbenih skupinah v preglednici št. 10 manjše od maksimalno predpisane, se točke za strokovni kader v športu in najem oziroma uporabo športnega objekta in površine pri vrednotenju proporcionalno znižajo.

Preglednica št. 10: Vrednotenje stroškov športnih objektov in površin in strokovnega kadra v športu v športnih programih obštudijske športne dejavnosti

 

 

Športni program

Velikost vadbene skupine

Pokriti športni objekti 

in površine

Nepokriti športni objekti 

in površine

Strokovni kader 

v športu

od–do

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

1.

Individualne 

športne panoge

8–14

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF

80

1,7

80 x KF

2.

Kolektivne športne panoge

12–15

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF

80

1,7

80 x KF

3.

Miselne igre

5–14

80

1

80 x KF

/

/

/

80

1,7

80 x KF

 

Obrazložitev opomb:

Op.1: KF, ki se uporabljajo za izračun točk športnih programov v pokritih in nepokritih športnih objektih so navedeni v preglednici št. 1.

 

2.1.4. Športna vzgoja otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport 

 

22. člen 

Sofinancirajo se materialni stroški za izvedbo športnega programa in za namen udeležbe na športnih tekmovanjih te starostne skupine športnikov, stroški strokovnega kadra v športu in najem oziroma uporabo športnega objekta in površine.

 

23. člen 

Vrednotijo se samo športni programi vadbenih skupin športnikov, ki:

– so vključeni v procese vadbe in tekmovanj po določilih pristojnih nacionalnih panožnih športnih zvez, v skladu z obsegom ur vadbe in tekmovanj razvidnih v preglednici št. 11,

– so registrirani športniki za izvajalca pri pristojni nacionalni panožni športni zvezi,

– imajo v individualnih športnih panogah dosežen rezultat na uradnih tekmovanjih nacionalnih panožnih športnih zvez iz pretekle sezone in so že na dan objave javnega razpisa uvrščeni na lestvici pristojne nacionalne panožne športne zveze, razen športniki v začetnih oziroma najnižjih prijavljenih selekcijskih vadbenih skupin,

– imajo v kolektivnih športnih panogah dosežen rezultat na uradnih tekmovanjih nacionalnih panožnih športnih zvez državne oziroma regijske lige iz pretekle sezone, razen športniki v začetnih oziroma najnižjih prijavljenih selekcijskih vadbenih skupin.

Posamezen športnik je lahko prijavljen le v svoji starostni kategoriji, tisti, kamor ga glede na starost uvrščajo pravila pristojne nacionalne panožne športne zveze.

 

24. člen 

Navedene vadbene skupine morajo izvesti v navedenem obsegu število ur vadbe, kamor se štejejo tudi vse ure priprav, uradnih in neuradnih tekmovanj. V primeru, da je število vadečih v navedenih vadbenih skupinah manjše, se točke za strokovni kader v športu in najem oziroma uporabo športnega objekta in površine pri vrednotenju proporcionalno znižajo.

 

Preglednica št. 11: Predpisano število ur vadbe in velikost vadbenih skupin za športne programe športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport

 

Športne panoge

Selekcijske vadbene skupine 

s (1) številom ur vadbe (od-do) in (2) velikostjo vadbenih skupin (do)

1. skupina: 

Cicibani

2. skupina: 

Mlajši dečki oziroma deklice

3. skupina: 

Starejši dečki oziroma deklice

4. skupina: 

Mlajši mladinci oziroma mladinke

5. skupina: 

Mladinci oziroma mladinke

A.

Individualne športne panoge

(1)

(2)

(1)

(2)

(1)

(2)

(1)

(2)

(1)

(2)

1.

Atletika – stadionska

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

2.

Atletika – cestni teki

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

3.

Atletika – gorski teki

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

4.

Atletika – kros

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

5.

Badminton

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

6.

Balinanje

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

7.

Boks

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

8.

Bowling

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

9.

Drsanje – umetnostno

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

10.

Dvigovanje uteži – olimpijsko

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

11.

Gimnastika – ritmična

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

12.

Gimnastika – športna

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

13.

Golf

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

14.

Judo

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

15.

Ju-jitsu

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

16.

Karate

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

17.

Kegljanje

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

18.

Kickboks – WAKO

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

19.

Kolesarjenje – BMX

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

20.

Kolesarjenje – cestno

160-350

11

200-400

11

300-500

11

400-700

10

400-800

9

21.

Kolesarjenje – gorsko

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

22.

Kolesarjenje – steza

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

10

400-700

9

23.

Kotalkanje – hitrostno rolanje

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

24.

Lokostrelstvo – tarčno

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

25.

Namizni tenis

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

26.

Planinstvo – športno plezanje

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

27.

Planinstvo – tekmovalno turno smučanje

/

/

/

/

300-450

14

400-600

11

400-700

10

28.

Planinstvo – tekmovalno ledno plezanje

/

/

/

/

300-450

14

400-600

11

400-700

10

29.

Planinstvo – alpinizem

/

/

/

/

300-450

10

400-600

10

400-700

9

30.

Plavanje

160-350

14

200-400

14

300-500

14

400-700

11

400-800

10

31.

Plavanje – skladnostno

160-350

14

200-400

14

300-500

14

400-700

11

400-800

10

32.

Ples – moderni tekmovalni plesi

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

33.

Ples – ST in LA plesi

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

34.

Ples – akrobatski R&R

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

35.

Potapljanje – prosto potapljanje

/

/

/

/

300-450

14

400-600

11

400-700

10

36.

Ribištvo – sladkovodni športni ribolov

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

37.

Smučanje – alpsko

160-350

14

200-400

14

300-500

12

400-700

11

400-800

9

38.

Smučanje – biatlon

160-280

14

200-320

14

300-450

12

400-600

11

400-700

9

39.

Smučanje – deskanje na snegu

160-280

14

200-320

14

300-450

12

400-600

11

400-700

9

40.

Smučanje – nordijska kombinacija

160-280

14

200-320

14

300-480

12

400-600

11

400-700

9

41.

Smučanje – prosti slog

160-280

14

200-320

14

300-450

12

400-600

11

400-700

9

42.

Smučanje – smučarski skoki

160-280

14

200-320

14

300-480

12

400-600

11

400-700

9

43.

Smučanje – teki na smučeh

160-280

14

200-320

14

300-480

12

400-600

11

400-700

9

44.

Smučanje – telemark

160-280

14

200-320

14

300-450

12

400-600

11

400-700

9

45.

Strelstvo

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

46.

Squash

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

47.

Taekwondo – WTF

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

48.

Tenis

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

49.

Veslanje

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

11

400-700

10

B.

Kolektivne športne panoge

(1)

(2)

(1)

(2)

(1)

(2)

(1)

(2)

(1)

(2)

50.

Baseball

160-280

15

200-320

15

300-450

15

400-600

18

400-700

18

51.

Hokej na ledu

160-280

15

200-320

15

300-450

15

400-600

22

400-700

22

52.

Hokej in line

160-280

15

200-320

15

300-450

15

400-600

18

400-700

18

53.

Košarka

160-280

15

200-320

15

300-450

15

400-600

12

400-700

12

54.

Nogomet

160-280

15

200-320

15

300-450

15

400-600

18

400-700

18

55.

Odbojka

160-280

15

200-320

15

300-450

12

400-600

12

400-700

12

56.

Odbojka na mivki

160-280

12

200-320

12

300-450

12

400-600

10

400-700

10

57.

Rokomet

160-280

15

200-320

15

300-450

15

400-600

16

400-700

16

58.

Softball

160-280

15

200-320

15

300-450

15

400-600

10

400-700

10

59.

Vaterpolo

160-280

15

200-320

15

300-450

15

400-600

13

400-700

13

   

1. skupina: 

Do 12 let

2. skupina: 

Do 14 let

3. skupina: 

Do 16 let

4. skupina: 

Do 18 let

5. skupina: 

Do 20 let

C.

Miselne igre

(1)

(2)

(1)

(2)

(1)

(2)

(1)

(2)

(1)

(2)

60.

Šah – standardni, hitropotezni, pospešeni

160-280

14

200-320

14

300-450

14

400-600

10

400-700

9

 

Športnih panog, ki niso navedene v preglednici št. 11, se v sklopu športnih programov športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, na javnem razpisu ne vrednoti oziroma sofinancira.

Izvajalci lahko prijavijo v posamezni športni panogi največ dva športna programa v vsaki selekcijski vadbeni skupini. Ti športni programi oziroma vadbene skupine so lahko po spolu mešane.

Izjema so športni programi vadbenih skupin športnih panog, kjer se lahko nastopa na različnih nivojih državnega prvenstva. Izvajalec lahko v tem primeru prijavi toliko športnih programov v posamezni vadbeni skupini, kot ima ekip, ki nastopajo na različnih nivojih oziroma ligah državnega ali regijskega prvenstva.

Pogoji za pridobitev dodatnih točk v športnih programih športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport:

– izvajalci dobijo dodatne točke za kategorizacije športnikov, ki vadijo in tekmujejo za izvajalca vsaj eno leto od objave javnega razpisa,

– izvajalci dobijo dodatne točke iz naslova dosežkov na športnih tekmovanjih za dosežene rezultate, osvojene na tekmovanjih od septembra v preteklem letu do septembra v letu javnega razpisa,

– pri ekipnih tekmovanjih se upoštevajo rezultati športnikov, ki so jih dosegli v sklopu športnega društva ali slovenske državne reprezentance,

– če je športnik, član športnega društva, tudi član slovenske državne reprezentance in z njo ali individualno osvojil ustrezno uvrstitev ali eno od medalj na evropskem ali svetovnem prvenstvu, se izvajalcu vrednotijo točke iz naslova dosežkov na športnih tekmovanjih.

 

25. člen 

(1) Športni programi športne vzgoje otrok, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport

Vrednotenje športnih programov športne vzgoje otrok, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport poteka v skladu z naslednjimi merili.

Preglednica št. 12: Vrednotenje stroškov športnih objektov in površin in strokovnega kadra v športu v športnih programih športne vzgoje otrok, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport

 

 

Športni program

Velikost vadbene skupine

Pokriti športni objekti 

in površine

Nepokriti športni objekti 

in površine

Strokovni kader 

v športu

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

A.

Individualne športne panoge

1.

Cicibani

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

2,1

ure x KF

2.

Mlajši dečki oziroma deklice

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

2,1

ure x KF

3.

Starejši dečki oziroma deklice

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

2,1

ure x KF

B.

Kolektivne športne panoge

4.

Cicibani

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

2,1

ure x KF

5.

Mlajši dečki oziroma deklice

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

2,1

ure x KF

6.

Starejši dečki oziroma deklice

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

2,1

ure x KF

C.

Miselne igre

7.

Do 12 let

Op.1

Op.2

1

ure x KF

/

/

/

Op.2

1,7

ure x KF

8.

Do 14 let

Op.1

Op.2

1

ure x KF

/

/

/

Op.2

1,7

ure x KF

9.

Do 16 let

Op.1

Op.2

1

ure x KF

/

/

/

Op.2

1,7

ure x KF

 

Obrazložitev opomb:

Op.1: Velikost vadbenih skupin je določena za vsako športno panogo in starostno vadbeno skupino v preglednici št. 11.

Op.2: Število ur vadbe in tekmovanj na leto je določeno za vsako športno panogo in starostno vadbeno skupino v preglednici št. 11.

Op.3: KF, ki se uporabljajo za izračun točk športnih programov v pokritih in nepokritih športnih objektih so navedeni v preglednici št. 1.

 

26. člen 

Merila za vrednotenje dodatnih točk iz naslova uspešnosti na športnih tekmovanjih za te starostne skupine športnikov, ki se enakomerno porazdelijo in prištejejo k točkam za materialne stroške in strokovni kader v športu.

Individualnim in kolektivnim športnim panogam ter miselnim igram se v posamezni vadbeni skupini lahko pri vrednotenju upošteva skupaj največ 400 točk za dosežke na športnih tekmovanjih.

Preglednica št. 13: Merila za vrednotenje dodatnih točk v športnih programih športne vzgoje otrok, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport

 

 

Skupine uspešnosti športnikov

Točke za vadbene skupine: Starejši dečki oziroma deklice / Miselne igre do 16 let

A.

Dosežki na športnih tekmovanjih

A1.

Državno prvenstvo v individualnih športnih panogah – posamezno

1.

1. mesto

80

2.

2. mesto

40

3.

3. mesto

20

A2.

Državno prvenstvo v individualnih športnih panogah – ekipno

4.

1. mesto

75

5.

2. mesto

35

6.

3. mesto

15

A3.

Državno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah – 1. državni ligaški nivo

7.

1. mesto

160

8.

2. mesto

100

9.

3. mesto

80

10.

4. mesto

70

11.

5. mesto

60

12.

od 6. do 10. mesta

50

A4.

Državno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah – 2. državni ligaški nivo

13.

1. mesto

50

14.

2. mesto

40

15.

3. mesto

30

16.

4. mesto

25

A5.

Državno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah – 3. državni ligaški nivo

17.

1. mesto

25

18.

2. mesto

20

19.

3. mesto

15

A6.

Evropsko prvenstvo v kolektivnih športnih panogah

20.

1., 2. ali 3. mesto

200

21.

od 4. do 8. mesta

120

A7.

Svetovno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah

22.

1., 2. ali 3. mesto

280

23.

od 4. do 8. mesta

160

A8.

Državno prvenstvo v miselnih igrah – posamezno

24.

1. mesto

80

25.

2. mesto

40

26.

3. mesto

20

A9.

Državno prvenstvo v miselnih igrah – ekipno

27.

1. mesto

75

28.

2. mesto

35

29.

3. mesto

15

     

 

Preglednica št. 14: Vrednotenje materialnih stroškov v športnih programih športne vzgoje otrok, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport

 

 

Športni program

Velikost vadbene skupine

Točke za materialne stroške individualnih športnih panog

Točke za materialne stroške kolektivnih športnih panog

Točke za materialne stroške miselnih iger

1.

Cicibani / Miselne igre do 12 let

Op.1

19 x število vadečih

19 x število vadečih

9 x število vadečih

2.

Mlajši dečki oziroma deklice / Miselne igre do 14 let

Op.1

23 x število vadečih

23 x število vadečih

11 x število vadečih

3.

Starejši dečki oziroma deklice / Miselne igre do 16 let

Op.1

33 x število vadečih

33 x število vadečih

16 x število vadečih

 

Obrazložitev opombe:

Op.1: Velikost vadbenih skupin je določena za vsako športno panogo in starostno vadbeno skupino v preglednici št. 11.

 

27. člen 

(2) Športni programi športne vzgoje mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport

Pri športnih programih športne vzgoje mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, mora športnik oziroma ekipa nastopati v sistemu tekmovanj do naslova državnega prvaka.

 

28. člen 

Vrednotenje športnih programov športne vzgoje mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport poteka v skladu naslednjih meril.

Preglednica št. 15: Vrednotenje stroškov športnih objektov in površin in strokovnega kadra v športu v športnih programih športne vzgoje mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport

 

 

Športni program

Velikost vadbene skupine

Pokriti športni objekti 

in površine

Nepokriti športni objekti 

in površine

Strokovni kader 

v športu

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

A.

Individualne športne panoge

1.

Mlajši mladinci oziroma 

mladinke

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

2,2

ure x KF

2.

Mladinci oziroma 

mladinke

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

2,2

ure x KF

B.

Kolektivne športne panoge

4.

Mlajši mladinci oziroma 

mladinke

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

2,2

ure x KF

5.

Mladinci oziroma 

mladinke

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

2,2

ure x KF

C.

Miselne igre

7.

Do 18 let

Op.1

Op.2

1

ure x KF

/

/

/

Op.2

1,7

ure x KF

8.

Do 20 let

Op.1

Op.2

1

ure x KF

/

/

/

Op.2

1,7

ure x KF

 

Obrazložitev opomb:

Op.1: Velikost vadbenih skupin je določena za vsako športno panogo in starostno vadbeno skupino v preglednici št. 11.

Op.2: Število ur vadbe in tekmovanj na leto je določeno za vsako športno panogo in starostno vadbeno skupino v preglednici št. 11.

Op.3: KF, ki se uporabljajo za izračun točk športnih programov v pokritih in nepokritih športnih objektih so navedeni v preglednici št. 1.

 

29. člen 

Merila za vrednotenje dodatnih točk iz naslova kategorizacij športnikov in uspešnosti na športnih tekmovanjih za te starostne skupine športnikov, ki se enakomerno porazdelijo in prištejejo k točkam za materialne stroške in strokovni kader v športu.

Individualnim in kolektivnim športnim panogam ter miselnim igram se v posamezni vadbeni skupini lahko pri vrednotenju upošteva skupaj največ 500 točk za dosežke na športnih tekmovanjih.

Preglednica št. 16: Merila za vrednotenje dodatnih točk v športnih programih športne vzgoje mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport

 

 

Skupine uspešnosti športnikov

Točke za vadbene skupine: Mlajši mladinci oziroma mladinke / Miselne igre do 18 let

Točke za vadbene skupine: Mladinci oziroma mladinke / Miselne igre 

do 20 let

A.

Kategorizacije športnikov

1.

Mladinski razred

15

15

2.

Državni razred

20

20

B.

Dosežki na športnih tekmovanjih

B1.

Državno prvenstvo v individualnih športnih panogah – posamezno

3.

1. mesto

100

110

4.

2. mesto

50

60

5.

3. mesto

25

35

B2.

Državno prvenstvo v individualnih športnih panogah – ekipno

6.

1. mesto

75

85

7.

2. mesto

40

50

8.

3. mesto

20

30

B3.

Evropsko prvenstvo v individualnih športnih panogah – posamezno

9.

1., 2. ali 3. mesto

250

260

10.

od 4. do 8. mesta

150

160

B4.

Evropsko prvenstvo v individualnih športnih panogah – ekipno

11.

1., 2. ali 3. mesto

225

235

12.

od 4. do 8. mesta

75

85

B5.

Svetovno prvenstvo v individualnih športnih panogah – posamezno

13.

1., 2. ali 3. mesto

350

360

14.

od 4. do 8. mesta

200

210

B6.

Svetovno prvenstvo v individualnih športnih panogah – ekipno

15.

1., 2. ali 3. mesto

325

335

16.

od 4. do 8. mesta

100

110

B7.

Državno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah – 1. državni ligaški nivo

17.

1. mesto

200

210

18.

2. mesto

150

160

19.

3. mesto

140

150

20.

4. mesto

120

130

21.

5. mesto

110

120

22.

od 6. do 10. mesta

100

110

B8.

Državno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah – 2. državni ligaški nivo

23.

1. mesto

100

105

24.

2. mesto

90

95

25.

3. mesto

80

85

26.

4. mesto

70

75

27.

5. mesto

60

65

B9.

Državno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah – 3. državni ligaški nivo

28.

1. mesto

40

45

29.

2. mesto

30

35

30.

3. mesto

20

25

B10.

Evropsko prvenstvo v kolektivnih športnih panogah

31.

1., 2. ali 3. mesto

250

260

32.

od 4. do 8. mesta

150

160

B11.

Svetovno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah

33.

1., 2. ali 3. mesto

350

360

34.

od 4. do 8. mesta

200

210

B12.

Državno prvenstvo v miselnih igrah – posamezno

35.

1. mesto

100

110

36.

2. mesto

50

60

37.

3. mesto

25

35

B13.

Državno prvenstvo v miselnih igrah – ekipno

38.

1. mesto

75

85

39.

2. mesto

40

50

40.

3. mesto

20

30

B14.

Evropsko prvenstvo v miselnih igrah – posamezno

41.

1., 2. ali 3. mesto

250

260

42.

od 4. do 8. mesta

150

160

B15.

Evropsko prvenstvo v miselnih igrah – ekipno

43.

1., 2. ali 3. mesto

225

235

44.

od 4. do 8. mesta

75

85

B16.

Svetovno prvenstvo v miselnih igrah – posamezno

45.

1., 2. ali 3. mesto

350

360

46.

od 4. do 8. mesta

200

210

B17.

Svetovno prvenstvo v miselnih igrah – ekipno

47.

1., 2. ali 3. mesto

325

335

48.

od 4. do 8. mesta

100

110

 

Preglednica št. 17: Vrednotenje materialnih stroškov v športnih programih športne vzgoje mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport

 

 

Športni program

Velikost vadbene skupine

Točke za materialne stroške individualnih športnih panog

Točke za materialne stroške kolektivnih športnih panog

Točke za materialne stroške miselnih iger

1.

Mlajši mladinci oziroma 

mladinke / Miselne igre do 18 let

Op.1

53 x število vadečih

53 x število vadečih

25 x število vadečih

2.

Mladinci oziroma 

mladinke / Miselne igre do 20 let

Op.1

63 x število vadečih

63 x število vadečih

30 x število vadečih

 

Obrazložitev opombe:

Op.1: Velikost vadbenih skupin je določena za vsako športno panogo in starostno vadbeno skupino v preglednici št. 11.

 

2.1.4.1. Občinske panožne športne šole 

 

30. člen 

Izvajalci občinskih panožnih športnih šol, ki so sofinancirani na podlagi javnega razpisa, morajo izpolnjevati prostorske, kadrovske, organizacijske, materialne in druge zahteve za strokovno izvedbo športnega programa, ki ga določa nacionalna panožna športna zveza v dogovoru z ministrstvom RS pristojnim za šport in Olimpijskim komitejem Slovenije – Združenje športnih zvez.

 

31. člen 

V okviru občinskih panožnih športnih šol, v individualnih in kolektivnih športnih panogah, ki so na dan objave javnega razpisa v rednem programu Olimpijskih iger, se sofinancira delo športno izobraženega kadra za izvajanje športnih programov športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport in športnih programov kakovostnega športa športnih društev, ki imajo vzpostavljeno celotno starostno selekcijsko piramido ter organizacijsko strukturo strokovnih in upravljavskih nalog, ob izpolnjevanju še naslednjih pogojev, ki jih preveri in oceni strokovna komisija:

1. Izvajalec mora imeti sprejet štiriletni program za posamezno občinsko panožno športno šolo, ki ga mora potrditi strokovna komisija in v katerem so opredeljeni:

– vsebinski program dela občinske panožne športne šole,

– zastavljeni cilji, ki se bodo dosegli v štiriletnem obdobju,

– podatki o športnikih, vključenih v program,

– zagotovljeni materialni pogoji za izvajanje programa,

– zagotovljeni prostorski pogoji za izvajanje programa,

– zagotovljen ustrezen strokovni kader v športu.

Minimalno število ur vadbe, ki ga mora program občinske panožne športne šole za posamezno vadbeno skupino športne panoge letno doseči je navedeno v preglednici št. 11 in 19.

2. Program občinske panožne športne šole mora voditi športno izobražen kader z ustrezno izobrazbo oziroma usposobljenostjo. Prednost pri izbiri imajo programi z vključenim športno izobraženim kadrom z ustrezno izobrazbo.

3. Vsak izvajalec mora imeti s športno izobraženim kadrom, ki vodi izvajanje programa sklenjeno ustrezno pogodbo o delu vsaj šest mesecev v letu objave javnega razpisa.

4. Strokovna komisija mora izvajalcu potrditi oziroma izdati pozitivno mnenje o štiriletnem programu posamezne občinske panožne športne šole.

Javni razpis za občinske panožne športne šole se izvede praviloma vsake štiri leta.

Programi občinskih panožnih športnih šol, ki so ocenjeni pozitivno, se vrednotijo na podlagi naslednjih meril.

 

Preglednica št. 18: Merila za vrednotenje programov občinske panožne športne šole

 

 

Merilo

Število točk za vrednotenje

1.

Število športnikov, vključenih v program

0–30

2.

Število ekip, vključenih v program

0–30

3.

Materialni pogoji za izvedbo

0–20

4.

Prostorski pogoji za izvedbo

0–40

5.

Športno izobražen oziroma usposobljen kader

0–30

 

 

 

 

Prednost pri izboru ima izvajalec, ki je v višjem nivoju prednostne športne panoge oziroma, ki je izbran kot nosilec prednostne športne panoge na lokalnem nivoju.

Prednost pri izboru ima športna panoga, ki je v višjem nivoju prednostne športne panoge na lokalnem nivoju oziroma izvajalec, ki je izbran kot nosilec prednostne športne panoge na lokalnem nivoju.

 

32. člen 

V izbranih panožnih občinskih športnih šolah se strokovno delo športno izobraženega kadra sofinancira za obdobje največ štirih let.

Za vsakoletno nadaljevanje sofinanciranja programov panožnih občinskih športnih šol, katerih sofinanciranje poteka v skladu z večletno pogodbo, morajo izvajalci vsako leto predložiti poročilo o delu in finančno poročilo programa za preteklo leto. Strokovna komisija mora vsako leto izdati pozitivno mnenje o programu izvajalca in delu športno izobraženega kadra.

Če strokovna komisija poda negativno mnenje, mora izvajalec v roku osmih dni v mnenju navedene nepravilnosti ali pomanjkljivosti odpraviti, v nasprotnem primeru se lahko sofinanciranje do odprave nepravilnosti ali pomanjkljivosti zaustavi oziroma s sklepom direktorja mestne uprave ukine.

V primeru, da izvajalec s programom, ali športno izobražen kader ne izpolnjuje več formalnih in zgoraj navedenih pogojev, ali da izvajalec športno izobražen kader zamenja, mora v roku osmih dni o tem obvestiti strokovno komisijo in predložiti vso dokumentacijo o novem športno izobraženem kadru.

Dokumentacijo o novem športno izobraženem kadru strokovna komisija v skladu z določili tega odloka pregleda in če ugotovi, da so izpolnjeni vsi predpisani pogoji, se sofinanciranje za ta program občinske panožne športne šole nadaljuje do izteka pogodbenega obdobja. V nasprotnem primeru MOK odstopi od pogodbe o sofinanciranju.

 

33. člen 

Za izračun višine sofinanciranja strokovnega dela športno izobraženega kadra se uporabljajo predpisi, ki določajo plače javnih uslužbencev – trenerjev, glede na stopnjo dosežene izobrazbe športno izobraženega kadra, katerega strokovno delo je predmet sofinanciranja.

Za vse izbrane programe panožnih občinskih športnih šol se izračuna pripadajoča višina sofinanciranja strokovnega dela športno izobraženega kadra v skladu z določilom iz prejšnjega odstavka. Število izbranih in sofinanciranih programov panožnih občinskih športnih šol oziroma športno izobraženega kadra je lahko omejeno tudi z obsegom sredstev, določenih v letnem programu športa.

 

34. člen 

V vsaki športni panogi se lahko izbere največ ena občinska panožna športna šola z enim izvajalcem in enim športno izobraženim kadrom, z izjemo v kolektivnih športnih panogah, kjer se lahko v posamezni športni panogi izbereta dve občinski panožni športni šoli z enim ali dvema izvajalcema oziroma športno izobraženima kadroma, in sicer posebej za moško in žensko selekcijo skupino.

Izvajalcu, kateremu se sofinancira strokovno delo športno izobraženega kadra v občinski panožni športni šoli, se strokovni kader v športu za prijavljene športne programe športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, kjer je imenovani športno izobraženi kader naveden kot trener ne sofinancira. Strokovno delo športno izobraženega kadra je lahko sofinancirano le iz enega javnega vira.

 

2.1.5. Kakovostni šport

 

35. člen 

V kakovostni šport se uvrščajo vadbene skupine članov in članic, ki imajo status športnika, ki nastopajo v uradnih tekmovalnih sistemih nacionalnih panožnih športnih zvez do naslova državnega prvaka.

Sofinancirajo se materialni stroški za izvedbo športnega programa in za namen udeležbe na športnih tekmovanjih te starostne skupine športnikov in najem oziroma uporaba športnega objekta in površine.

Materialni stroški za organizacijo in izvedbo tekmovanj se sofinancirajo iz drugih postavk javnega razpisa.

 

36. člen 

Pogoji, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci kakovostnega športa:

– izvajalci, ki kandidirajo za sredstva, namenjena kakovostnemu športu, morajo izvajati najmanj dva na javnem razpisu sofinancirana športna programa iz športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, s tem, da vsaj enega iz selekcijske skupine športne vzgoje mladine, usmerjene v kakovostni in vrhunski šport.

Vrednotijo se samo športni programi vadbenih skupin športnikov, ki:

– so vključeni v procese vadbe in tekmovanj po določilih pristojnih nacionalnih panožnih športnih zvez, v skladu z obsegom ur vadbe in tekmovanj razvidnih v preglednici št. 19,

– so registrirani športniki za izvajalca pri pristojni nacionalni panožni športni zvezi,

– imajo v individualnih športnih panogah dosežen rezultat na uradnih tekmovanjih nacionalnih panožnih športnih zvez iz pretekle sezone in so že na dan objave javnega razpisa uvrščeni na lestvici pristojne nacionalne panožne športne zveze,

– imajo v kolektivnih športnih panogah dosežen rezultat na uradnih tekmovanjih nacionalnih panožnih športnih zvez državne oziroma regijske lige iz pretekle sezone, s tem, da mora posamezna ekipa odigrati vse tekme, ki jih s tekmovalnim sistemom določa pristojna nacionalna panožna športna zveza in v sezoni pred letom, za katerega se objavi javni razpis na lestvici panožne državne oziroma regijske lige.

Posamezen športnik je lahko prijavljen le v svoji starostni kategoriji, tisti, kamor ga glede na starost uvrščajo pravila pristojne nacionalne panožne športne zveze.

 

37. člen 

Športniki v kakovostnem športu morajo izvesti v navedenem obsegu število ur vadbe, kamor se štejejo tudi vse ure priprav, uradnih in neuradnih tekmovanj. V primeru, da je število vadečih v navedenih vadbenih skupinah manjše, se točke za najem oziroma uporabo športnega objekta in površine pri vrednotenju proporcionalno znižajo.

 

Preglednica št. 19: Predpisano število ur vadbe in velikost vadbenih skupin za športne programe kakovostnega športa

 

Športne panoge

Selekcijske vadbene skupine: Člani oziroma članice

število ur vadbe na leto

velikost vadbenih skupin

A.

Individualne športne panoge

2. nivo

1. nivo

 

1.

Atletika – stadionska

400–700

400–800

10

2.

Atletika – cestni teki

400–700

400–800

10

3.

Atletika – gorski teki

400–700

400–800

10

4.

Atletika – kros

400–700

400–800

10

5.

Badminton

400–700

400–800

10

6.

Balinanje

400–700

400–800

10

7.

Boks

400–700

400–800

10

8.

Bowling

400–700

400–800

10

9.

Drsanje – umetnostno

400–700

400–800

10

10.

Dvigovanje uteži – olimpijsko

400–700

400–800

10

11.

Gimnastika – ritmična

400–700

400–800

10

12.

Gimnastika – športna

400–700

400–800

10

13.

Golf

400–700

400–800

10

14.

Judo

400–700

400–800

10

15.

Ju-jitsu

400–700

400–800

10

16.

Karate

400–700

400–800

10

17.

Kegljanje

400–700

400–800

10

18.

Kickboks – WAKO

400–700

400–800

10

19.

Kolesarjenje – BMX

400–700

400–800

10

20.

Kolesarjenje – cestno

400–800

400–900

8

21.

Kolesarjenje – gorsko

400–700

400–800

10

22.

Kolesarjenje – steza

400–700

400–800

8

23.

Kotalkanje – hitrostno rolanje

400–700

400–800

10

24.

Lokostrelstvo – tarčno

400–700

400–800

10

25.

Namizni tenis

400–700

400–800

10

26.

Planinstvo – športno plezanje

400–700

400–800

10

27.

Planinstvo – tekmovalno turno smučanje

400–700

400–800

10

28.

Planinstvo – tekmovalno ledno plezanje

400–700

400–800

10

29.

Planinstvo – alpinizem

400–700

400–800

8

30.

Plavanje

400–800

400–900

10

31.

Plavanje – skladnostno

400–800

400–900

10

32.

Ples – moderni tekmovalni plesi

400–700

400–800

10

33.

Ples – ST in LA plesi

400–700

400–800

10

34.

Ples – akrobatski R&R

400–700

400–800

10

35.

Potapljanje – prosto potapljanje

400–700

400–800

8

36.

Ribištvo – sladkovodni športni ribolov

400–700

400–800

10

37.

Smučanje – alpsko

400–800

400–900

8

38.

Smučanje – biatlon

400–700

400–800

8

39.

Smučanje – deskanje na snegu

400–700

400–800

8

40.

Smučanje – nordijska kombinacija

400–700

400–800

8

41.

Smučanje – prosti slog

400–700

400–800

8

42.

Smučanje – smučarski skoki

400–700

400–800

8

43.

Smučanje – teki na smučeh

400–700

400–800

8

44.

Smučanje – telemark 

400–700

400–800

8

45.

Strelstvo

400–700

400–800

10

46.

Squash

400–700

400–800

10

47.

Taekwondo – WTF

400–700

400–800

10

48.

Tenis 

400–700

400–800

10

49.

Veslanje

400–700

400–800

10

B.

Kolektivne športne panoge

3. nivo

2. nivo

1. nivo

 

50.

Baseball

400–600

400–700

400–800

18

51.

Hokej na ledu

400–600

400–700

400–800

22

52.

Hokej in line

400–600

400–700

400–800

18

53.

Košarka

400–600

400–700

400–800

12

54.

Nogomet

400–600

400–700

400–800

18

55.

Odbojka

400–600

400–700

400–800

12

56.

Odbojka na mivki

400–600

400–700

400–800

8

57.

Rokomet

400–600

400–700

400–800

16

58.

Softball

400–600

400–700

400–800

10

59.

Vaterpolo

400–600

400–700

400–800

13

C.

Miselne igre

2. nivo

1. nivo

 

60.

Šah – standardni, hitropotezni, pospešeni

400–700

400–800

8

               

 

Športnih panog, ki niso navedene v preglednici št. 19, se v sklopu kakovostnega športa na javnem razpisu ne vrednoti oziroma sofinancira.

Izvajalci lahko prijavijo v posamezni športni panogi največ štiri športne programe vadbenih skupin, in sicer ločeno za vsak spol dva športna programa vadbenih skupin.

Izjema so tudi športni programi vadbenih skupin športnih panog, kjer se lahko nastopa na različnih nivojih državnega prvenstva. Izvajalec lahko v tem primeru prijavi toliko športnih programov v posamezni vadbeni skupini, kot ima ekip, ki nastopajo na različnih nivojih oziroma ligah državnega prvenstva.

Športnika, ki je športno aktiven v več športnih panogah in pri več izvajalcih, se mora pri prijavi na javni razpis opredeliti za največ eno športno panogo, kjer ga posamezen izvajalec lahko prijavi na javni razpis in je sofinanciran le v tem športnem programu.

 

38. člen 

Kolektivne športne panoge se delijo v tri nivoje, in sicer glede na nivo državne lige, v kateri izvajalec nastopa v času javnega razpisa.

Individualne športne panoge in miselne igre se delijo v dva nivoja, in sicer glede na dosežene rezultate prijavljenega programa v minuli tekmovalni sezoni državnega prvenstva, in sicer dosežena medalja prvi nivo, ostali izvajalci drugi nivo.

Preglednica št. 20: Vrednotenje stroškov športnih objektov in površin v športnih programih kakovostnega športa

 

Športni program

Velikost vadbene skupine

Pokriti športni objekti 

in površine

Nepokriti športni objekti 

in površine

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

1.

Individualne športne panoge – 

1. nivo

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

2.

Individualne športne panoge – 

2. nivo

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

3.

Kolektivne športne panoge – 

1. nivo

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

4.

Kolektivne športne panoge – 

2. nivo

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

5.

Kolektivne športne panoge – 

3. nivo

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF

Op.2

Op.3

ure x KF

6.

Miselne igre

Op.1

Op.2

1

ure x KF

/

/

/

 

Obrazložitev opomb:

Op.1: Velikost vadbenih skupin je določena za vsako športno panogo in starostno vadbeno skupino v preglednici št. 19. Pri kolektivnih športnih panogah je minimalna velikost vadbene skupine vsaj toliko športnikov, kot jih je treba prijaviti v zapisnik za tekmovanje.

Op.2: Število ur vadbe in tekmovanj na leto je določeno za vsako športno panogo in starostno vadbeno skupino v preglednici št. 19.

Op.3: KF, ki se uporabljajo za izračun točk športnih programov v pokritih in nepokritih športnih objektih so navedeni v preglednici št. 1.

 

39. člen 

Merila za vrednotenje dodatnih točk iz naslova kategorizacij športnikov in uspešnosti na športnih tekmovanjih te starostne skupine športnikov, ki se prištejejo k točkam za materialne stroške za izvedbo športnega programa.

Individualnim in kolektivnim športnim panogam ter miselnim igram se v posamezni vadbeni skupini lahko pri vrednotenju upošteva skupaj največ 650 točk za dosežke na športnih tekmovanjih.

 

Preglednica št. 21: Merila za vrednotenje dodatnih točk v športnih programih kakovostnega športa

 

Skupine uspešnosti športnikov

Točke

A.

Kategorizacije športnikov

1.

Državni razred

20

2

Perspektivni razred

50

B.

Dosežki na športnih tekmovanjih

B1.

Državno prvenstvo v individualnih športnih panogah – posamezno

3.

1. mesto

130

4.

2. mesto

65

5.

3. mesto

35

B2.

Državno prvenstvo v individualnih športnih panogah – ekipno

6.

1. mesto

100

7.

2. mesto

50

8.

3. mesto

25

B3.

Evropsko prvenstvo v individualnih športnih panogah – posamezno

9.

1., 2. ali 3. mesto

325

10.

od 4. do 8. mesta

195

B4.

Evropsko prvenstvo v individualnih športnih panogah – ekipno

11.

1., 2. ali 3. mesto

295

12.

od 4. do 8. mesta

100

B5.

Svetovni pokal v individualnih športnih panogah – posamezno

13.

1., 2. ali 3. mesto

455

14.

od 4. do 8. mesta

260

B6.

Svetovni pokal v individualnih športnih panogah – ekipno

15.

1., 2. ali 3. mesto

420

16.

od 4. do 8. mesta

130

B7.

Svetovno prvenstvo v individualnih športnih panogah – posamezno

17.

1., 2. ali 3. mesto

455

18.

od 4. do 8. mesta

260

B8.

Svetovno prvenstvo v individualnih športnih panogah – ekipno

19.

1., 2. ali 3. mesto

420

20.

od 4. do 8. mesta

130

B9.

Državno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah – 1. državni ligaški nivo

21.

1. mesto

260

22.

2. mesto

170

23.

3. mesto

160

24.

4. mesto

150

25.

5. mesto

140

26.

od 6. do 10. mesta

130

B10.

Državno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah – 2. državni ligaški nivo

27.

1. mesto

130

28.

2. mesto

120

29.

3. mesto

110

30.

4. mesto

100

31.

5. mesto

90

B11.

Državno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah – 3. državni ligaški nivo

32.

1. mesto

80

33.

2. mesto

70

34.

3. mesto

60

B12.

Evropsko prvenstvo v kolektivnih športnih panogah

35.

1., 2. ali 3. mesto

325

36.

od 4. do 8. mesta

195

B13.

Evropski pokal v kolektivnih športnih panogah

37.

1., 2. ali 3. mesto

325

38.

od 4. do 8. mesta

195

B14.

Svetovni pokal v kolektivnih športnih panogah

39.

1., 2. ali 3. mesto

455

40.

od 4. do 8. mesta

260

B15.

Svetovno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah

41.

1., 2. ali 3. mesto

455

42.

od 4. do 8. mesta

260

B16.

Državno prvenstvo v miselnih igrah – posamezno

43.

1. mesto

130

44.

2. mesto

65

45.

3. mesto

35

B17.

Državno prvenstvo v miselnih igrah – ekipno

46.

1. mesto

100

47.

2. mesto

50

48.

3. mesto

25

B18.

Evropsko prvenstvo v miselnih igrah – posamezno

49.

1., 2. ali 3. mesto

325

50.

od 4. do 8. mesta

195

B19.

Evropsko prvenstvo v miselnih igrah – ekipno

51.

1., 2. ali 3. mesto

295

52.

od 4. do 8. mesta

100

B20.

Svetovno prvenstvo v miselnih igrah – posamezno

53.

1., 2. ali 3. mesto

455

54.

od 4. do 8. mesta

260

B21.

Svetovno prvenstvo v miselnih igrah – ekipno

55.

1., 2. ali 3. mesto

420

56.

od 4. do 8. mesta

130

 

Pogoji za pridobitev dodatnih točk pri vrednotenju športnih programov kakovostnega športa:

– športniki v individualnih športnih panogah kakovostnega športa morajo biti za izvajalca registrirani pri nacionalni panožni športni zvezi vsaj eno leto kot tekmovalci v članski oziroma pred tem mladinski kategoriji in so se v preteklem letu za izvajalca udeležili državnega prvenstva,

– športniki v kolektivnih športnih panogah kakovostnega športa morajo biti za izvajalca registrirani pri nacionalni panožni športni zvezi kot tekmovalci v članski oziroma pred tem mladinski kategoriji,

– za vrednotenje kolektivnih športnih panog se upoštevajo državna prvenstva do tretjega ligaškega nivoja tekmovanj v Republiki Sloveniji,

– pri ekipnih tekmovanjih se upoštevajo rezultati športnikov, ki so jih dosegli v sklopu športnega društva ali slovenske državne reprezentance,

– če je športnik, član športnega društva, tudi član slovenske državne reprezentance in z njo ali individualno osvojil ustrezno uvrstitev ali eno od medalj na evropskem ali svetovnem prvenstvu ali svetovnem pokalu, se izvajalcu vrednotijo točke iz naslova dosežkov na športnih tekmovanjih.

 

Preglednica št. 22: Vrednotenje materialnih stroškov v športnih programih kakovostni šport

 

 

Športni program

Velikost vadbene skupine

Točke za materialne stroške individualnih športnih panog

Točke za materialne stroške kolektivnih športnih panog

Točke za materialne stroške miselnih iger

1.

Člani oziroma članice

Op.1

65 x število vadečih

65 x število vadečih

35 x število vadečih

 

Obrazložitev opombe:

Op.1: Velikost vadbenih skupin je določena za vsako športno panogo v preglednici št. 19.

 

2.1.6. Vrhunski šport

 

40. člen 

Športniki, s katerimi izvajalec kandidira za športne programe vrhunskega športa, morajo imeti na dan objave javnega razpisa veljavno kategorizacijo mednarodnega, svetovnega ali olimpijskega razreda in morajo biti navedeni v aktualnem seznamu kategoriziranih športnikov, ki ga vodi Olimpijski komite Slovenije – Združenju športnih zvez.

Vrednotijo se samo športni programi vadbenih skupin športnikov, ki so:

– vključeni v procese vadbe in tekmovanj po določilih pristojnih nacionalnih panožnih športnih zvez, v skladu z obsegom ur vadbe in tekmovanj razvidnih v preglednici št. 23,

– registrirani športniki za izvajalca pri pristojni nacionalni panožni športni zvezi.

 

41. člen 

V športnem programu vrhunskega športa se sofinancirajo materialni stroški za izvedbo športnega programa in za namen udeležbe na športnih tekmovanjih in uporaba oziroma najem športnih objektov in površin za priprave in tekmovanja športnih programov izvajalcev za vadbene skupine športnikov, ki imajo eno od veljavnih kategorizacij perspektivnega, mednarodnega ali svetovnega razreda.

Materialni stroški za organizacijo in izvedbo tekmovanj se sofinancirajo iz drugih postavk javnega razpisa.

Sofinancira se število ur vadbe in tekmovanj vadbenih skupin, navedenih v preglednici št. 23 in celotno število prijavljenih vrhunskih športnikov.

 

42. člen 

Vrhunski športniki morajo izvesti v navedenem obsegu število ur vadbe, kamor se štejejo tudi vse ure priprav, uradnih in neuradnih tekmovanj.

Posamezna vadbena športna površina se istočasno sofinancira samo enemu športnemu programu oziroma izvajalcu. Če so lokacije vadbenih površin in urniki vadbe oziroma tekmovanj v vrhunskem športu med seboj ali z drugimi prijavljenimi športnimi programi iste, se sofinancira uporaba oziroma najem športnih objektov in površin samo enkrat, in sicer v kakovosti nižjemu športnemu programu, razen, ko izvajalec dokaže, da se na posamezni vadbeni enoti lahko in mora izvajati več športnih programov hkrati.

 

Preglednica št. 23: Predpisano število ur vadbe in velikost vadbenih skupin za športne programe vrhunskega športa

 

 

Športne panoge

Selekcijske vadbene skupine vrhunskih športnikov

število ur vadbe na leto

velikost vadbenih skupin

A.

Individualne športne panoge

1.

Atletika – stadionska

800–1200

vsi vrhunski športniki

2.

Atletika – cestni teki

800–1200

vsi vrhunski športniki

3.

Atletika – gorski teki

800–1200

vsi vrhunski športniki

4.

Atletika – kros

800–1200

vsi vrhunski športniki

5.

Badminton

800–1200

vsi vrhunski športniki

6.

Balinanje

800–1200

vsi vrhunski športniki

7.

Boks

800–1200

vsi vrhunski športniki

8.

Bowling

800–1200

vsi vrhunski športniki

9.

Drsanje – umetnostno

800–1200

vsi vrhunski športniki

10.

Dvigovanje uteži – olimpijsko

800–1200

vsi vrhunski športniki

11.

Gimnastika – ritmična

800–1200

vsi vrhunski športniki

12.

Gimnastika – športna

800–1200

vsi vrhunski športniki

13.

Golf

800–1200

vsi vrhunski športniki

14.

Judo

800–1200

vsi vrhunski športniki

15.

Ju-jitsu

800–1200

vsi vrhunski športniki

16.

Karate

800–1200

vsi vrhunski športniki

17.

Kegljanje

800–1200

vsi vrhunski športniki

18.

Kickboks – WAKO

800–1200

vsi vrhunski športniki

19.

Kolesarjenje – BMX

800–1200

vsi vrhunski športniki

20.

Kolesarjenje – cestno

800–1200

vsi vrhunski športniki

21.

Kolesarjenje – gorsko

800–1200

vsi vrhunski športniki

22.

Kolesarjenje – steza

800–1200

vsi vrhunski športniki

23.

Kotalkanje – hitrostno rolanje

800–1200

vsi vrhunski športniki

24.

Lokostrelstvo – tarčno

800–1200

vsi vrhunski športniki

25.

Namizni tenis

800–1200

vsi vrhunski športniki

26.

Planinstvo – športno plezanje

800–1200

vsi vrhunski športniki

27.

Planinstvo – tekmovalno turno smučanje

800–1200

vsi vrhunski športniki

28.

Planinstvo – tekmovalno ledno plezanje

800–1200

vsi vrhunski športniki

29.

Planinstvo – alpinizem

800–1200

vsi vrhunski športniki

30.

Plavanje

800–1200

vsi vrhunski športniki

31.

Plavanje – skladnostno

800–1200

vsi vrhunski športniki

32.

Ples – moderni tekmovalni plesi

800–1200

vsi vrhunski športniki

33.

Ples – ST in LA plesi

800–1200

vsi vrhunski športniki

34.

Ples – akrobatski R&R

800–1200

vsi vrhunski športniki

35.

Potapljanje – prosto potapljanje

800–1200

vsi vrhunski športniki

36.

Ribištvo – sladkovodni športni ribolov

800–1200

vsi vrhunski športniki

37.

Smučanje – alpsko

800–1200

vsi vrhunski športniki

38.

Smučanje – biatlon

800–1200

vsi vrhunski športniki

39.

Smučanje – deskanje na snegu

800–1200

vsi vrhunski športniki

40.

Smučanje – nordijska kombinacija

800–1200

vsi vrhunski športniki

41.

Smučanje – prosti slog

800–1200

vsi vrhunski športniki

42.

Smučanje – smučarski skoki

800–1200

vsi vrhunski športniki

43.

Smučanje – teki na smučeh

800–1200

vsi vrhunski športniki

44.

Smučanje – telemark 

800–1200

vsi vrhunski športniki

45.

Strelstvo

800–1200

vsi vrhunski športniki

46.

Squash

800–1200

vsi vrhunski športniki

47.

Taekwondo – WTF

800–1200

vsi vrhunski športniki

48.

Tenis 

800–1200

vsi vrhunski športniki

49.

Veslanje

800–1200

vsi vrhunski športniki

B.

Kolektivne športne panoge

50.

Baseball

800–1200

vsi vrhunski športniki

51.

Hokej na ledu

800–1200

vsi vrhunski športniki

52.

Hokej in line

800–1200

vsi vrhunski športniki

53.

Košarka

800–1200

vsi vrhunski športniki

54.

Nogomet

800–1200

vsi vrhunski športniki

55.

Odbojka

800–1200

vsi vrhunski športniki

56.

Odbojka na mivki

800–1200

vsi vrhunski športniki

57.

Rokomet

800–1200

vsi vrhunski športniki

58.

Softball

800–1200

vsi vrhunski športniki

59.

Vaterpolo

800–1200

vsi vrhunski športniki

C.

Miselne igre

60.

Šah – standardni, hitropotezni, pospešeni

800–1200

vsi vrhunski športniki

 

Športnih panog, ki niso navedene v preglednici št. 23, se v sklopu vrhunskega športa na javnem razpisu ne vrednoti oziroma sofinancira.

Izvajalci lahko prijavijo v posamezni športni panogi največ en športni program v vsaki vadbeni skupini, izjemoma največ dve vadbeni skupini, in sicer ločeno za vsak spol eno.

Vrednotenje športnih programov vrhunskega športa se izvede na podlagi točk, navedenih v preglednici št. 24.

 

Preglednica št. 24: Vrednotenje stroškov športnih objektov in površin v športnih programih vrhunskega športa

 

 

Športni program

Velikost 

vadbene 

skupine

Pokriti športni objekti in površine

Nepokriti športni objekti in površine

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

1.

Individualne športne panoge

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF 

x št. vadečih

Op.2

Op.3

ure x KF 

x št. vadečih

2.

Kolektivne športne panoge

Op.1

Op.2

Op.3

ure x KF 

x št. vadečih

Op.2

Op.3

ure x KF 

x št. vadečih

3.

Miselne igre

Op.1

Op.2

1

ure x KF 

x št. vadečih

/

/

/

 

Obrazložitev opomb:

Op.1: Velikost vadbenih skupin je določena za vsako športno panogo in starostno vadbeno skupino v preglednici št. 23.

Op.2: Število ur vadbe in tekmovanj na leto je določeno za vsako športno panogo in starostno vadbeno skupino v preglednici št. 23.

Op.3: KF, ki se uporabljajo za izračun točk športnih programov v pokritih in nepokritih športnih objektih so navedeni v preglednici št. 1.

 

43. člen 

Merila za vrednotenje dodatnih točk iz naslova kategorizacij športnikov in uspešnosti na športnih tekmovanjih za te starostne skupine športnikov, ki se prištejejo k točkam za materialne stroške za izvedbo športnega programa.

Individualnim in kolektivnim športnim panogam ter miselnim igram se v posamezni vadbeni skupini lahko pri vrednotenju upošteva skupaj največ 800 točk za dosežke na športnih tekmovanjih.

 

Preglednica št. 25: Merila za vrednotenje dodatnih točk v športnih programih vrhunskega športa

 

 

Skupine uspešnosti športnikov

Točke

A.

Kategorizacije športnikov

1.

Mednarodni razred

90

2.

Svetovni razred

220

3.

Olimpijski razred

250

B.

Dosežki na športnih tekmovanjih

B1.

Državno prvenstvo v individualnih športnih panogah – posamezno

4.

1. mesto

160

5.

2. mesto

80

6.

3. mesto

40

B2.

Državno prvenstvo v individualnih športnih panogah – ekipno

7.

1. mesto

120

8.

2. mesto

65

9.

3. mesto

35

B3.

Evropsko prvenstvo v individualnih športnih panogah – posamezno

10.

1., 2. ali 3. mesto

400

11.

od 4. do 8. mesta

240

B4.

Evropsko prvenstvo v individualnih športnih panogah – ekipno

12.

1., 2. ali 3. mesto

360

13.

od 4. do 8. mesta

120

B5.

Svetovni pokal v individualnih športnih panogah – posamezno

14.

1., 2. ali 3. mesto

560

15.

od 4. do 8. mesta

320

B6.

Svetovni pokal v individualnih športnih panogah – ekipno

16.

1., 2. ali 3. mesto

520

17.

od 4. do 8. mesta

160

B7.

Svetovno prvenstvo v individualnih športnih panogah – posamezno

18.

1., 2. ali 3. mesto

560

19.

od 4. do 8. mesta

320

B8.

Svetovno prvenstvo v individualnih športnih panogah – ekipno

20.

1., 2. ali 3. mesto

520

21.

od 4. do 8. mesta

160

B9.

Olimpijske igre – individualne športne panoge

22.

1., 2. ali 3. mesto

800

23.

od 4. do 8. mesta

480

B10.

Državno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah – 1. državni ligaški nivo

24.

1. mesto

320

25.

2. mesto

200

26.

3. mesto

190

27.

4. mesto

180

28.

5. mesto

170

29.

6. mesto

160

B11.

Evropsko prvenstvo v kolektivnih športnih panogah

30.

1., 2. ali 3. mesto

400

31.

od 4. do 8. mesta

240

B12.

Evropski pokal v kolektivnih športnih panogah

32.

1., 2. ali 3. mesto

400

33.

od 4. do 8. mesta

240

B13.

Svetovni pokal v kolektivnih športnih panogah

34.

1., 2. ali 3. mesto

560

35.

od 4. do 8. mesta

320

B14.

Svetovno prvenstvo v kolektivnih športnih panogah

36.

1., 2. ali 3. mesto

560

37.

od 4. do 8. mesta

320

B15.

Olimpijske igre – kolektivne športne panoge

38.

1., 2. ali 3. mesto

800

39.

od 4. do 8. mesta

480

B16.

Državno prvenstvo v miselnih igrah – posamezno

40.

1. mesto

160

41.

2. mesto

80

42.

3. mesto

40

B17.

Državno prvenstvo v miselnih igrah – ekipno

43.

1. mesto

120

44.

2. mesto

65

45.

3. mesto

35

B18.

Evropsko prvenstvo v miselnih igrah – posamezno

46.

1., 2. ali 3. mesto

400

47.

od 4. do 8. mesta

240

B19.

Evropsko prvenstvo v miselnih igrah – ekipno

48.

1., 2. ali 3. mesto

360

49.

od 4. do 8. mesta

120

B20.

Svetovno prvenstvo v miselnih igrah – posamezno

50.

1., 2. ali 3. mesto

560

51.

od 4. do 8. mesta

320

B21.

Svetovno prvenstvo v miselnih igrah – ekipno

52.

1., 2. ali 3. mesto

520

53.

od 4. do 8. mesta

160

 

Pogoji za pridobitev dodatnih točk pri vrednotenju športnih programov vrhunskega športa:

– Dodatne točke dobi izvajalec samo za športnike, ki imajo eno od kategorizacij perspektivnega, mednarodnega ali svetovnega razreda, ter za osvojene medalje ali ustrezno uvrstitev na državnih, evropskih, svetovnih prvenstvih in svetovnih pokalih v pretekli sezoni. Pri ekipnih tekmovanjih se upoštevajo rezultati vrhunskih športnikov, ki so jih dosegli v sklopu športnega društva ali slovenske državne reprezentance.

– Če je športnik, član športnega društva, tudi član slovenske državne reprezentance in z njo ali individualno osvojil ustrezno uvrstitev ali eno od medalj na evropskem ali svetovnem prvenstvu ali svetovnem pokalu ali na Olimpijskih igrah, se izvajalcu vrednotijo točke iz naslova dosežkov na športnih tekmovanjih.

– Pri šahu se, kot ekvivalent kategorizacije športnika svetovnega razreda uporablja kategorizacija »super-velemojster«, kot ekvivalent kategorizacije športnika mednarodnega razreda pa velemojster in mednarodni mojster.

 

Preglednica št. 26: Vrednotenje materialnih stroškov v športnih programih vrhunski šport

 

 

Športni program

Velikost vadbene skupine

Točke za materialne stroške individualnih športnih panog

Točke za materialne stroške kolektivnih 

športnih panog

Točke za materialne stroške miselnih iger

1.

Vrhunski športniki

vsi vrhunski športniki

400 x število vadečih

400 x število vadečih

300 x število vadečih

 

2.1.7 Šport invalidov

 

44. člen 

Sofinancirajo se stroški strokovnega kadra v športu in najem oziroma uporabo največ 80 ur športnega objekta in površine za skupino z največ 10 in z najmanj 5 vadečimi v posameznem športnem programu.

Vrednotenje športnih programov športa invalidov se izvede na podlagi točk, navedenih v preglednici št. 27. V primeru, da je število vadečih v navedeni vadbenih skupinah manjše od maksimalno predpisane, se vse točke pri vrednotenju proporcionalno znižajo.

 

Preglednica št. 27: Vrednotenje stroškov športnih objektov in površin in strokovnega kadra v športu v športnih programih športa invalidov

 

 

Športni program

Velikost vadbene skupine

Pokriti športni objekti 

in površine

Nepokriti športni objekti 

in površine

Strokovni kader v športu

od–do

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

1.

Individualne športne panoge

5–10

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF

80

1,8

80 x KF

2.

Kolektivne športne panoge

5–10

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF

80

1,8

80 x KF

3.

Miselne igre

5–10

80

1

80 x KF

/

/

/

80

1,8

80 x KF

 

Obrazložitev opomb:

Op.1: KF, ki se uporabljajo za izračun točk športnih programov v pokritih in nepokritih športnih objektih so navedeni v preglednici št. 1.

Za vrednotenje uspešnosti se uporablja preglednica št. 21.

 

2.1.8 Športna rekreacija

 

45. člen 

Sofinancirajo se stroški strokovnega kadra v športu in najem oziroma uporabo največ 80 ur športnega objekta in površine za skupino z največ 20 in z najmanj 8 vadečimi v posameznem športnem programu.

Vrednotenje športnih programov športne rekreacije se izvede na podlagi točk, navedenih v preglednici št. 28. V primeru, da je število vadečih v navedeni vadbenih skupinah manjše od maksimalno predpisane, se vse točke pri vrednotenju proporcionalno znižajo.

 

Preglednica št. 28: Vrednotenje stroškov športnih objektov in površin in strokovnega kadra v športu v športnih programih športne rekreacije

 

 

Športni program

Velikost 

vadbene 

skupine

Pokriti športni objekti 

in površine

Nepokriti športni objekti 

in površine

Strokovni kader 

v športu

od–do

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

1.

Individualne športne panoge

10–20

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF x št. vadečih

80

1,4

80 x KF

2.

Kolektivne športne panoge

15–20

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF x št. vadečih

80

1,4

80 x KF

3.

Miselne igre

8–20

80

1

80 x KF

/

/

/

80

1,4

80 x KF

 

Obrazložitev opomb:

Op.1: KF, ki se uporabljajo za izračun točk športnih programov v pokritih in nepokritih športnih objektih so navedeni v preglednici št. 1.

 

2.1.9 Šport starejših

 

46. člen 

Sofinancirajo se stroški strokovnega kadra v športu in najem oziroma uporabo največ 80 ur športnega objekta in površine za skupino z največ 20 in z najmanj 8 vadečimi v posameznem športnem programu, kjer je več kot polovica vadečih starih oziroma starejših od 65 let.

Vrednotenje športnih programov športa starejših se izvede na podlagi točk, navedenih v preglednici št. 29. V primeru, da je število vadečih v navedeni vadbenih skupinah manjše od maksimalno predpisane, se vse točke pri vrednotenju proporcionalno znižajo.

 

Preglednica št. 29: Vrednotenje stroškov športnih objektov in površin in strokovnega kadra v športu v športnih programih športa starejših

 

 

Športni program

Velikost 

vadbene skupine

Pokriti športni objekti 

in površine

Nepokriti športni objekti 

in površine

Strokovni kader v športu

od–do

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

št. ur

KF

št. točk

1.

Individualne športne panoge

10–20

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF

80

1,7

80 x KF

2.

Kolektivne športne panoge

10–20

80

Op.1

80 x KF

80

Op.1

80 x KF

80

1,7

80 x KF

3.

Miselne igre

8–20

80

1

80 x KF

/

/

/

80

1,7

80 x KF

 

Obrazložitev opomb:

Op.1: KF, ki se uporabljajo za izračun točk športnih programov v pokritih in nepokritih športnih objektih so navedeni v preglednici št. 1.

 

2.2 Športni objekti in površine za šport v naravi

 

2.2.1. Javni športni objekti in površine za šport v naravi

 

47. člen 

Določajo se pogoji, kriteriji, merila in namen uporabe občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi v Kranju, ki so v lasti Mestne občine Kranj in v upravljanju zavoda.

V sklop občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi v Kranju sodi tudi druga športna infrastruktura, katere lastnik ali solastnik je MOK in je v upravljanju drugih upraviteljev, katerih ustanovitelj je MOK, predvsem telovadnice in športna igrišča v upravljanju osnovnih šol.

 

48. člen 

Prednostna uporaba občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi je prednostno namenjena športnim panogam oziroma športnim programom, za katere so športni objekti in površine za šport v naravi primarno grajeni in namenjeni.

 

2.2.2. Pogoji, merila in namen uporabe javnih športnih objektov in površin za šport v naravi

 

49. člen 

Zavod in drugi upravitelji objavijo poziv za uporabo občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi za vsako šolsko leto oziroma tekmovalno sezono, in sicer za športna društva in druge izvajalce, ki prijavijo oziroma izvajajo športne programe iz letnega programa športa.

 

50. člen 

Športna društva na poziv za uporabo občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi lahko prednostno pridobijo ure za vadbo in tekmovanja za naslednje skupine športnih programov:

– športno vzgojo otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport,

– kakovostni šport,

– vrhunski šport.

Športna društva morajo za dodelitev ur na podlagi poziva izpolnjevati naslednje pogoje:

– športni programi iz prvega odstavka tega člena, s katerimi kandidirajo na pozivu, morajo biti sofinancirani iz javnega razpisa v tekočem letu,

– do zavoda in upraviteljev morajo imeti poravnane obveznosti uporabe in najema občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi.

O prednostni uporabi javnih športnih objektov in površin za šport v naravi odloča upravitelj v skladu z ZŠpo-1 in s tem odlokom.

 

51. člen 

Zavod oziroma upravitelj z uporabniki sklene pogodbo o uporabi občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi, s katero se določijo urniki vadbe in tekmovanj, način uporabe, ceno uporabe ter način obračunavanja uporabe.

 

52. člen 

V letnem programu športa se navedejo namenska proračunska sredstva javnega razpisa za uporabo občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi, ki so v upravljanju zavoda. Sredstva se razdelijo na podlagi tega odloka oziroma meril izvajalcem, ki v javnem razpisu kandidirajo s športnimi programi, ki jih izvajajo v občinskih javnih športnih objektih in površinah za šport v naravi, ki so v upravljanju zavoda. Če se ta namenska sredstva na javnem razpisu ne razdelijo ali jih izvajalci tekom leta ne porabijo, se v istem koledarskem letu razporedijo in neposredno dodelijo zavodu za namen upravljanja in vzdrževanja javnih športnih objektov in površin, s katerimi upravlja.

Izvajalci programov športa z javnim razpisom prejmejo namenska proračunska sredstva za uporabo javnih športnih objektov in površin, ki jih upravlja zavod. S pogodbo se ta namenska proračunska sredstva, na podlagi izdanih računov s strani zavod, s strani MOK neposredno nakažejo zavodu za uporabo občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi teh izvajalcev. Razliko do ostalih najetih ur v občinskih javnih športnih objektih in površinah za šport v naravi izvajalci plačajo zavodu na podlagi izdanih računov za uporabo.

 

2.2.3. Prednostna souporaba javnih športnih objektov in površin za šport v naravi

 

53. člen 

Vrstni red prednostne souporabe občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi za izvajanje letnega programa športa je naslednji:

1. Programi športa v vzgojno-izobraževalnem sistemu, ki jih izvajajo vrtci, osnovne in srednje šole z vsemi svojimi programi športa.

2. Programi športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, ki jih izvajajo izvajalci programov športa in so sofinancirani preko javnega razpisa.

3. Programi kakovostnega športa, ki jih izvajajo izvajalci programov športa in so sofinancirani preko javnega razpisa.

4. Programi vrhunskega športa, ki jih izvajajo izvajalci programov športa in so sofinancirani preko javnega razpisa.

5. Programi prostočasne športne vzgoje otrok in mladine.

6. Programi športne vzgoje otrok in mladine s posebnimi potrebami.

7. Programi športa invalidov.

8. Programi športne rekreacije.

9. Programi športa starejših.

10. Programi obštudijske športne dejavnosti.

 

54. člen 

Zavod oziroma upravitelji drugim izvajalcem programov športa oziroma za ostale športne programe dodeli še preostale proste ure na podlagi povpraševanja za uporabo občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi.

 

55. člen 

Zavod oziroma upravitelji v skladu s prednostnim vrstnim redom souporabe javnih športnih objektov in površin pripravijo urnike uporabe in določijo način uporabe občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi za vadbo in tekmovanja.

Prednostni vrstni red souporabe občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi na razpisu izbranih športnih programov športnih društev in drugih izvajalcev programov športa na podlagi kriterijev pri pripravi urnikov uporabe določi zavod oziroma upravitelji za vsako šolsko leto ali koledarsko leto znova.

Kriteriji za določitev prednostnega vrstnega reda dodeljevanja terminov za športne programe športnih društev v posameznem občinskem javnem športnem objektu in površini za šport v naravi so naslednji:

– število vadečih, v vadbenih skupinah,

– število vadbenih skupin,

– število kategoriziranih športnikov v vadbenih skupinah,

– športni dosežki športnikov ali ekip.

Kriteriji se upoštevajo pri vsakem športnem programu ločeno.

 

2.2.4. Cenik in uporaba javnih športnih objektov in površin za šport v naravi

 

56. člen 

Način uporabe občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi določijo zavod oziroma upravitelji s hišnimi redom oziroma kopališkimi redom v posameznih občinskih javnih športnih objektih in površinah za šport v naravi, ki morajo določati:

– prostorske, gradbene in tehnične ukrepe in zahteve za varno obratovanje,

– naprave, opremo in sredstva za varno obratovanje,

– dovoljeno število uporabnikov,

– druge standarde in normative, ki določajo pogoje in način obratovanja.

 

57. člen 

S ceniki občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi določijo zavod oziroma upravitelji predvsem pogoje in cene uporabe za vse uporabnike občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi.

 

58. člen 

Športna društva lahko dodeljene termine iz urnika uporabljajo izključno za športne programe, za katere so ure na pozivu za uporabo občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi pridobili.

Vse ure za uporabo občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi morajo izvajalci programov športa zavodu oziroma upravitelju plačati v roku valute plačila in v skladu z veljavnim cenikom.

Kršitve določil tega člena se sankcionirajo v skladu z določili pogodbe in pogodbe o uporabi občinskih javnih športnih objektov in površin za šport v naravi.

 

3. MERILA ZA INVESTICIJO V GRADNJO, OBNOVO OZIROMA VZDRŽEVANJE ŠPORTNIH OBJEKTOV IN POVRŠIN ZA ŠPORT V NARAVI 

 

Investicije v gradnjo, obnovo oziroma vzdrževanje športnih objektov in površin za šport v naravi se ovrednoti na podlagi meril iz preglednice št. 30.

 

Preglednica št. 30: Vrednotenje investicij v gradnjo, obnovo oziroma vzdrževanje športnih objektov in površin za šport v naravi

 

 

Merilo

Število točk 

za vrednotenje

1.

Dostopnost vsem prebivalcem

0–100

2.

Obstoj športnih objektov in površin 

za šport v naravi

0–50

3.

Vrednost investicije

0–100

4.

Zagotavljanje vadbenih površin za več 

športnih panog

0–50

 

4. RAZVOJNE DEJAVNOSTI V ŠPORTU 

 

4.1. Izobraževanje, usposabljanje in izpopolnjevanje strokovnih delavcev v športu

 

59. člen 

Na ravni lokalne skupnosti se sofinancira usposabljanje in izpopolnjevanje strokovnih delavcev v športu. Pri vrednotenju imajo prednost kandidati, ki se usposabljajo ali izpopolnjujejo za delo z otroki in mladino v športnih programih prostočasne športne vzgoje otrok in mladine ter v športnih programih športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport.

Sofinancira se:

– usposabljanja strokovnih delavcev v športu za delo na področju športa oziroma različnih športnih panog, kar posamezniku omogoča samostojno delo v športu,

– izpopolnjevanja strokovnih delavcev v športu, ki so že izobraženi ali usposobljeni za delo v športu in si želijo oziroma morajo izpopolniti svoje znanje.

Strokovni delavec v športu in izvajalec, ki se na javnem razpisu prijavi za sofinanciranje usposabljanja ali izpopolnjevanja, morata imeti sklenjeno pogodbo o delu vsaj še za eno leto po zaključku usposabljanja ali izpopolnjevanja. Prijavijo in sofinancirajo se lahko samo programi, ki se zaključijo v tekočem letu javnega razpisa. Izvajalec mora ob črpanju dodeljenih sredstev posredovati dokazilo o uspešno opravljenem usposabljanju ali izpopolnjevanju strokovnega delavca v športu.

Ne sofinancira se univerzitetni študij na področju športa in licenčnih seminarjev različnih športnih programov oziroma športnih panog.

Strokovna komisija lahko omeji sofinanciranje strokovnih delavcev tako, da vsakemu izvajalcu sofinancira samo en program.

Izobraževanje, usposabljanje in izpopolnjevanje strokovnih delavcev v športu se vrednotijo na podlagi meril iz preglednice št. 31.

 

Preglednica št. 31: Vrednotenje Izobraževanja, usposabljanja in izpopolnjevanja strokovnih delavcev v športu

 

 

Merilo

Število točk 

za vrednotenje

1.

Deficitarnost

0–100

 

4.2. Založništvo v športu

 

60. člen 

Z letnim programom športa se lahko sofinancirata dejavnost izdajanja strokovne literature in drugih periodičnih ali občasnih športnih publikacij ter propagandno gradivo na temo športnih dejavnosti v Kranju.

Za sofinanciranje publikacij lahko pridobijo sredstva izvajalci, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

– pripravijo vsebinski opis publikacije,

– pripravijo finančni načrt za izdajo publikacije,

– za strokovne knjige zagotovijo najmanj dve recenziji uveljavljenih strokovnjakov, ki bosta objavljeni v knjigi,

– da publikacija izide v letu sofinanciranja,

– da prodajno ceno sofinancirane publikacije zmanjšajo za znesek, v katerem bo izdaja publikacije sofinancirana iz sredstev javnega razpisa.

Publikacije se vrednotijo na podlagi meril iz preglednice št. 32.

 

Preglednica št. 32: Vrednotenje publikacij na področju športa

 

 

Merilo

Število točk 

za vrednotenje

1.

Deficitarnost

0–40

2.

Reference

0–40

 

Sofinancirajo se publikacije, ki pri točkovanju zberejo najmanj petdeset točk iz preglednice št. 32.

Sofinancirajo se lahko do 80 % vrednosti publikacije, ostala sredstva mora pridobiti izvajalec iz drugih virov.

 

4.3 Znanstveno-raziskovalna dejavnost v športu

 

61. člen 

Z letnim programom športa se lahko sofinancirajo projekti izvajanja temeljnih, uporabnih in razvojnih raziskav s področja športa ter prenašanje izsledkov v prakso, če imajo ti izsledki raziskav aplikativno vrednost za področje športa v Kranju in je zagotovljen sorazmeren delež drugih sofinancerjev.

Za sofinanciranje izbranih znanstveno-raziskovalnih dejavnosti lahko kandidirajo izvajalci programov, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

– so registrirani za opravljanje raziskovalne dejavnosti na področju športa ali če projekt pripravljajo skupaj z izvajalcem, registriranim za opravljanje raziskovalne dejavnosti na področju športa,

– predložiti morajo projekt, iz katerega sta razvidna vsebina in finančni načrt,

– znanstveno raziskovalni projekt mora biti aplikativen za področje športa v Kranju,

– znanstveno raziskovalni projekt mora biti sofinanciran tudi iz ciljnih raziskovalnih programov.

Znanstveno-raziskovalne projekte se ovrednoti na podlagi meril iz preglednice št. 33.

 

Preglednica št. 33: Vrednotenje znanstveno-raziskovalnih dejavnosti na področju športa

 

 

Merilo

Število točk 

za vrednotenje

1.

Izvedljivost in gospodarnost projekta

0–20

2.

Razvojna kakovost

0–30

3.

Relevantnost in potencialni vpliv projekta

0–30

4.

Reference

0–20

 

Sofinancira se samo eden znanstveno-raziskovalni projekt s prejetim najvišjim seštevkom točk. Višina sredstev za znanstveno-raziskovalno dejavnost oziroma za sofinanciranje izbranega projekta je določena z letnim programom športa.

 

4.5. Informacijsko-komunikacijska tehnologija na področju športa

 

62. člen 

Z letnim programom športa se lahko sofinancirajo in izvajajo programi izdelave informacijskih baz in nakup tehnologije na področju športa.

Informacijsko-komunikacijska tehnologija se ovrednoti na podlagi meril iz preglednice št. 34.

 

Preglednica št. 34: Vrednotenje Informacijsko-komunikacijske tehnologije

 

 

Merilo

Število točk 

za vrednotenje

1.

Deficitarnost

0–40

2.

Dostopnost Informacijsko- komunikacijske tehnologije 

za uporabnike

0–30

3.

Uporabnost Informacijsko- komunikacijske tehnologije

0–30

 

4.6. Statusne pravice športnikov

 

63. člen 

Statusne pravice športnikov se ovrednoti na podlagi meril iz preglednice št. 35.

 

Preglednica št. 35: Vrednotenje statusnih pravic športnikov

 

 

Merilo

Število točk 

za vrednotenje

1.

Nacionalni oziroma lokalni pomen športne panoge

0–20

2.

Naziv športnika oziroma športna uspešnost

0–30

3.

Število športnikov oziroma razširjenost športne panoge

0–30

4.

Uspešnost in konkurenčnost športne panoge

0–20

 

5. ORGANIZIRANOST V ŠPORTU 

 

5.1. Delovanje športnih organizacij

 

64. člen 

Sofinancirajo se materialni stroški delovanja športnih organizacij, ustanovljenih na podlagi zakona o društvih.

Višina sofinanciranja za delovanje športnih društev in zvez športnih društev se vrednoti na osnovi meril iz preglednice št. 36.

 

Preglednica št. 36: Vrednotenje delovanja športnih organizacij

 

 

Kriteriji vrednotenja

Športna organizacija

št. točk za društvo

št. točk za zvezo športnih društev

1.

Število točk na člana, Op.1

1

2

2.

Število točk na športnika, Op.2

2

/

3.

Število točk na člana občinske športne zveze, Op.3

10

10

4.

Število točk za delovanje administracije, Op. 4

/

15

5.

Število točk za delovanje društvenih prostorov, Op. 4

/

15

6.

Število točk za druge materialne stroške delovanja, Op. 4

/

15

7.

Število točk za članstvo v OKS – ZŠZ, Op. 4

/

1000

 

Obrazložitev opomb:

Op.1: Društvo in zveze športnih društev pridobi za svoje delovanje v preglednici določeno število točko za vsakega člana s plačano članarino za tekoče leto.

Op.2: Društvo pridobi za svoje delovanje 2 točki za vsakega člana, ki je registriran kot športnik pri nacionalni panožni športni zvezi za katero tekmuje.

Op.3: Društvo ali zveza športnih društev, ki je član občinske športne zveze dobi za svoje delovanje 10 točk za vsakega člana, ki je v času objave javnega razpisa polnopravni član občinske športne zveze.

Op.4: Zveze športnih društev pridobijo za svoje delovanje v preglednici določeno število točko za delovanje administracije, delovanje društvenih prostorov in druge materialne stroške delovanja ter dodatne točke, v kolikor je članica Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenje športnih zvez.

 

6. ŠPORTNE PRIREDITVE IN PROMOCIJA ŠPORTA 

 

6.1. Športne prireditve

 

65. člen 

MOK sofinancira stroške, povezane z izvedbo športnih prireditev. Predmet sofinanciranja so mednarodne, državne, medobčinske, občinske in ostale prireditve, ki imajo namen pospeševanja motivacije za šport, športno aktivnost in imajo promocijski učinek za šport, turizem in ostalo gospodarstvo. Sofinancirajo se športne prireditve, katerih namen je tekmovanje športnikov, registriranih pri pristojni nacionalni oziroma mednarodni panožni športni zvezi, razen šolskih športnih tekmovanj, tekmovanj regijskega in državnega prvenstva ter državnih pokalnih tekmovanj.

 

66. člen 

Izvajalcu se sofinancira največ ena prireditev na leto, ki je bila v preteklosti organizirana vsaj trikrat. Letno proračun sofinancira do štirinajst prireditev po številu največ doseženih točk. V primeru enakega števila točk na štirinajstem mestu se lahko sofinancira več prireditev.

Če izvajalec v preteklem letu ni organiziral izbrane in sofinancirane prireditve, se prijavljena prireditev v letu razpisa ne sofinancira. Izjema so prireditve, ki se zaradi vremenskih razmer niso mogle organizirati oziroma izvesti.

 

67. člen 

Izvajalec mora prireditev izvesti na način, kot jo je prijavilo v javnem razpisu, v sklopu poročila priložiti seznam nastopajočih in njihove rezultate ter navesti, iz katere države prihajajo.

 

68. člen 

Višina sofinanciranja športnih prireditev se opredeli v točkah, v deležu sofinanciranja oziroma kot izhaja iz posameznih določb meril za vrednotenje športnih prireditev. Vrednost točke se določi po sprejetem proračunu za vsako leto posebej.

 

69. člen 

Vrednotenje športnih prireditev se izvede na podlagi točkovanja, navedenih v preglednici št. 37.

 

Preglednica št. 37: Vrednotenje športnih prireditev

 

 

Kriteriji za vrednotenje

Merila za vrednotenje

Število točk

1.

Raven prireditve

mednarodna prireditev 1 

0–100

mednarodna prireditev 2

0–80

mednarodna prireditev 3

0–60

mednarodna ekshibicijska prireditev 1 

0–40

mednarodna ekshibicijska prireditev 2

0–30

državna

0–20

2

Mednarodna ali lokalna odmevnost

 

0–50

3

Množičnost

 

0–50

4

Ustreznost vsebine (pretežno športna)

 

0–20

 

Kriteriji in merila za vrednotenje prireditev so:

1. Raven prireditve:

Mednarodna raven prejme prireditev, kadar poleg slovenskih športnikov nastopijo tudi športniki iz tujine. Prireditev se šteje za:

– Mednarodna prireditev 1, če je 75 % in več nastopajočih športnikov iz tujine.

– Mednarodna prireditev 2, če je 50 % ali manj kot 75 % nastopajočih športnikov iz tujine.

– Mednarodna prireditev 3, če je 25 % ali manj kot 50 % nastopajočih športnikov iz tujine.

Nastopajoči tuji športniki morajo biti registrirani pri pristojni tuji nacionalni panožni športni zvezi. Prireditve mednarodne nivoja morajo biti prijavljene in imeti soglasje pristojnih mednarodnih panožnih športnih zvez in biti uvrščene v njihov koledar uradnih mednarodnih tekmovanj.

Mednarodna ekshibicijska raven prejmejo prireditve, ki niso prijavljene pri pristojni mednarodni panožni športni zvezi oziroma niso uvrščene v njihov koledar uradnih mednarodnih tekmovanj in kadar poleg slovenskih športnikov nastopijo tudi športniki iz tujine.

Prireditev se šteje za:

– Mednarodna ekshibicijska prireditev 1, če je 70 % in več nastopajočih športnikov iz tujine.

– Mednarodna ekshibicijska prireditev 2, če je 25 % ali manj kot 70 % nastopajočih športnikov iz tujine.

Državna raven prejme prireditev, kadar nastopajo samo slovenski športniki oziroma je nastopajočih športnikov iz tujine 25 % ali manj. Nastopajoči slovenski športniki morajo biti registrirani pri nacionalni panožni športni zvezi. Prireditve državnega nivoja morajo biti prijavljene pri pristojni nacionalni panožni športni zvezi in biti uvrščene v njen koledar tekmovanj.

Pogoji za športne prireditve kolektivnih športnih panog, ki jih mora izvajalec izpolnjevati ob prijavi na javni razpis in pri izvedbi prireditve:

– če na prireditvi nastopita dve ekipi iz dveh športnih društev, ki imata sedež v Kranju, se ti dve ekipi obravnavata kot ena ekipa in mora izvajalec za priznanje vrednotenja enodnevne prireditve navesti vsaj še tri ekipe, ki se prireditve udeležijo,

– če na prireditvi nastopata dve ekipi, katerih igralci so člani istega izvajalca, se to štejeta kot ena ekipa.

Izvajalec mora pri prijavi navesti in obrazložiti finančni načrt prihodkov in odhodkov prireditve z zaprto finančno konstrukcijo. Prireditev se lahko sofinancira iz javnega razpisa samo do 70 % načrtovanih stroškov prireditve. Če dodeljena sredstva presegajo 70 % stroškov prireditve, se presežek sredstev enakomerno razdeli med ostale izbrane prireditve.

 

6.2. Javno obveščanje in športna dediščina

 

70. člen 

Vrednotenje javnega obveščanja se izvede na podlagi točkovanja, navedenih v preglednici št. 38.

 

Preglednica št. 38: Vrednotenje javnega obveščanja

 

 

Merilo

Število točk 

za vrednotenje

1.

Nacionalni oziroma lokalni doseg medija

0–40

2.

Pogostost pojavljanja

0–30

3.

vsebina

0–30

 

Vrednotenje športne dediščine se izvede na podlagi točkovanja, navedenih v preglednici št. 39.

 

Preglednica št. 39: Vrednotenje športne dediščine

 

 

Merilo

Število točk 

za vrednotenje

1.

Izvedljivost projekta

0–40

2.

Nacionalni oziroma lokalni pomen projekta 

0–40

 

7. DRUŽBENA IN OKOLJSKA ODGOVORNOST 

 

71. člen 

Vrednotenje družbene in okoljske odgovornosti v športu se izvede na podlagi točkovanja, navedenih v preglednici št. 40.

 

Preglednica št. 40: Vrednotenje družbene in okoljske odgovornosti v športu

 

 

Merilo

Število točk 

za vrednotenje

1.

Izvedljivost projekta

0–40

2.

Nacionalni oziroma lokalni pomen projekta

0–30

3.

Odličnost projekta

0–30

 

8. ZAVOD ZA ŠPORT KRANJ 

 

72. člen 

MOK je ustanoviteljica zavoda in s proračunom, vsako leto določi višino sredstev za delovanje in dejavnost zavoda, ki je opredeljena v Odloku o ustanovitvi javnega zavoda »Zavod za šport Kranj«.

Zavod ne more na javnem razpisu kandidirati za proračunska sredstva, ki so namenjena delovanju drugih izvajalcev.

 

9. POSTOPEK IZBIRE IN SOFINANCIRANJA IZVAJALCEV LETNEGA PROGRAMA ŠPORTA 

 

73. člen 

Postopek dodelitve proračunskih sredstev izvajalcem letnega programa športa, kot je določen z ZŠpo-1, ter nadzor nad namensko porabo dodeljenih sredstev poteka po naslednjem zaporedju:

1. sklep o začetku postopa javnega razpisa;

2. sklep o imenovanju razpisne komisije;

3. objava javnega razpisa v Uradnem listu RS ter objava javnega razpisa in razpisne dokumentacija na spletni strani MOK, praviloma v oktobru tekočega leta za naslednje koledarsko leto;

4. pregled vlog izvajalcev letnega programa športa z vidika upravičenosti, pravočasnosti, popolnosti, izdaja pozivov k dopolnitvi, sklepov o zavrženju vlog,

5. strokovno ocenjevanje in vrednotenje prispelih vlog,

6. podaja predloga izbire in sofinanciranja programov in področij letnega programa športa,

7. izdaja odločbe o izbiri in sofinanciranju ali o zavrnitvi sofinanciranja programa ali področja letnega programa športa,

8. odločanje o ugovorih,

9. sklepanje pogodb,

10. spremljanje izvajanja pogodb in namenske porabe proračunskih sredstev iz javnega razpisa,

11. obravnavanje letnih poročil o izvedenih sofinanciranih programih in področij športa.

Naloge iz 1., 2., 8. in 9. točke prejšnjega odstavka izvaja župan, 3. in 7. točke direktor mestne uprave, 4., 5. in 6. točke strokovna komisija iz. 74. člena tega odloka, ter naloge iz 10. in 11. točke pristojna notranje organizacijska enota mestne uprave.

 

74. člen 

Postopek javnega razpisa v skladu z določbami Zakona o športu vodi devet članska strokovna komisija, ki je imenovana tako, da so skupine športnih panog zastopane čim bolj enakomerno.

Vsaj polovica članov strokovne komisije mora biti športnih strokovnjakov, ki jih predlaga občinska športna zveza oziroma druge športne organizacije, ki predstavljajo društveno delovanje na lokalni ravni. Kandidate za člane strokovne komisije županu lahko predlagajo tudi izvajalci letnega programa športa.

Člani komisije na svoji prvi, konstitutivni seji izmed sebe izvolijo predsednika in podpredsednika.

Člani so lahko za izvedbo vsakokratnega razpisa ponovno imenovani.

 

75. člen 

Strokovna komisija se sestaja na rednih in izrednih sejah.

Redno sejo komisije sklice predsednik najmanj pet delovnih dni pred datumom seje, izredno pa najmanj dva delovna dneva pred datumom seje.

Komisija o poteku sej in o svojem delu vodi zapisnik.

Komisija je sklepčna, če je na seji navzoča večina njenih članov in odloča z večino glasov opredeljenih navzočih članov.

 

10. SKLENITEV IN IZVAJANJE POGODBE 

 

76. člen 

Na podlagi dokončnih odločb o sofinanciranju izvajalcev letnega programa športa župan z izvajalci letnega programa športa sklene pogodbe.

Obvezne sestavine pogodbe so:

– naziv in naslov izvajalca,

– dolžnosti in pravice izvajalcev v skladu z ZŠpo-1,

– vsebina in obseg posameznega sofinanciranega programa športa,

– čas realizacije posameznega sofinanciranega programa športa,

– načrtovani obseg posameznega sofinanciranega programa športa,

– višina in namembnost dodeljenih proračunskih sredstev posameznega sofinanciranega programa športa,

– določilo, da je izvajalec upravičen do nakazila dodeljenih proračunskih sredstev pod pogojem, da ima poravnane vse zapadle obveznosti do MOK in zavoda,

– postopek izplačila proračunskih sredstev izvajalcu,

– terminski plan porabe proračunskih sredstev,

– način nadzora nad namensko porabo proračunskih sredstev,

– določilo, da mora izvajalec ob nenamenski porabi proračunskih sredstev sredstva vrniti v proračun skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi in sankcioniranje izvajalca,

– druge medsebojne pravice in obveznosti.

Izvajalci so dolžni izvajati na javnem razpisu izbrane programe in področja iz letnega programa športa najmanj v obsegu, opredeljenem v pogodbi. Proračunska sredstva pa nameniti za izvedbo izbranih programov in področij iz letnega programa športa v skladu z javnim razpisom in pogodbo.

 

77. člen 

Če izvajalec pogodbe ne podpiše in ne vrne mestni upravi v roku osmih dni od vročitve pismenega poziva za podpis, se šteje, da je izvajalec odstopil od zahteve po sofinanciranju, o čemer se izvajalca opozori v pozivu k podpisu pogodbe.

 

78. člen 

O izvedbi sofinanciranih programov in področij iz letnega programa športa morajo izvajalci mestni upravi v pogodbenem roku predložiti:

– vsebinsko poročilo o izvedbi sofinanciranih programov in področij iz letnega programa športa,

– dokazila o namenski porabi proračunskih sredstev, pridobljenih na javnem razpisu.

Če izvajalec do rokov, navedenih v pogodbi, ne odda poročila in dokazil, se smatra, da programov in področij iz letnega programa športa ni izvajal, in MOK odstopi od pogodbe.

V primeru odstopa od pogodbe mora izvajalec prejeta proračunska sredstva vrniti v občinski proračun skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.

Izvajalec, ki krši pogodbena določila, ne more kandidirati za proračunska sredstva na naslednjem javnem razpisu.

 

11. NAČIN IZVAJANJA NADZORA NAD POGODBAMI O SOFINANCIRANJU 

 

79. člen 

Nadzor nad izvajanjem pogodbe o sofinanciranju izvaja skrbnik pogodbe v okviru pristojne notranje organizacijske enote mestne uprave na način, da:

a. pregleduje in potrjuje zahtevke z vidika upravičenosti in namenske porabe sredstev;

b. nadzoruje izvedbo sofinanciranih programov in področij letnega programa športa na mestu izvajanja;

c. opravlja razgovore s skrbniki pogodb na strani izvajalca;

d. pregleduje spletno stran izvajalca;

e. spremlja medijske objave in druge oblike javnega komuniciranja izvajalca.

Mestna uprava ali po njej pooblaščeni organ, lahko kadarkoli preveri namensko porabo proračunskih sredstev MOK. Če se ugotovi nenamenska poraba sredstev s strani izvajalcev letnega programa športa, MOK takoj ustavi sofinanciranje in odstopi od pogodbe, izvajalec pa je dolžan prejeta sredstva vrniti v občinski proračun skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.

 

12. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE 

 

80. člen 

Z začetkom veljavnosti tega odloka preneha veljati Pravilnik o sofinanciranju programov športa v Mestni občini Kranj (Uradni list RS, št. 78/16).

 

81. člen 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

Št. 671-6/2018-2-47/06

 

 

Župan

Mestne občine Kranj

 

Boštjan Trilar

 

 

 

zanj

Boris Vehovec l.r.

 

Podžupan