New Page 1

 

Na podlagi 2. člena Odloka o lokalnih gospodarskih javnih službah v občini Šentilj (MUV, štev. 29/95), 3., 25., in 241. člena Zakona o prekrških (Ur. list SRS, štev. 25/83, 42/85, 47/87, 5/ 90 in Ur. list RS, št. 10/91, 13/93 in 66/93), 66. in 67. člena Statuta občine Šentilj (MUV, štev. 6/95), ter na podlagi 53. in 61. člena Zakona o lokalni samoupravi (UR. list RS št. 72/93), je svet občine Šentilj na svoji 11. redni seji sprejel

 

 

ODLOK

 

 

o oglaševanju in krasitvi naselij

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se ureja izvajanje dejavnosti objavljanja reklam, oglasov (oglaševanje), ter krasitve naselij na javnih mestih, na območju občine Šentilj.

 

 

2. člen

 

 

Izvajanje dejavnosti plakatiranja in krasitve obsega postavljanje in upravljanje objektov in naprav za nameščanje reklam, krasitev in oglasov (v nadaljnjem besedilu objekti za oglaševanje in krasitve), ter nameščanje in ravnanje z reklamami, oglasi ter krasitvami.

 

 

3. člen

 

 

Oglaševanje in krasitve je gospodarska javna služba, ki jo opravlja pooblaščeno podjetje (v nadaljnjem besedilu javno podjetje).

 

 

II. OGLAŠEVANJE IN KRASITVE

 

 

4. člen

 

 

Javno podjetje objavlja reklame in oglase na javnih mestih na območju občine Šentilj za vse pravne in fizične osebe.

 

 

Drugim pravnim in fizičnim osebam, razen družbenim organizacijam in društvom, je prepovedano objavljati reklame in oglase za lastne potrebe ali potrebe drugih pravnih in fizičnih oseb.

 

 

Javno podjetje izvaja krasitve samo na javnih mestih in površinah, ki jih časovno in lokacijsko predhodno določi občina. Na teh mestih je drugim pravnim in fizičnim osebam prepovedano krasiti.

 

 

5. člen

 

 

Reklame in oglasi so lahko v pisni obliki, slikovni, tiskani (plakati) in svetlobni obliki, ter se objavljajo na objektih za oglaševanje. Reklame in oglasi se lahko objavljajo tudi zvočno. Krasitve so lahko v svetlobni obliki ali v naravnih materialih (rože, blago, les,...) in so montažne izvedbe.

 

 

6. člen

 

 

Reklame in oglasi se lahko objavljajo le v slovenskem jeziku.

 

 

7. člen

 

 

Namen reklame, oglasa ali krasitve je lahko gospodarski, kulturni, politični, humanitarni, športni in drugi.

 

 

8. člen

 

 

Objekti za oglaševanje so stalni in prenosni, za krasitve pa stalni.

 

 

Stalni objekti za oglaševanje so: stebri, reklamni kioski, table, stene, vitrine, prikazovalniki (display), stalni panoji, ipd.

 

 

Prenosni objekti za oglaševanje so: panoji, transparenti, praporji, zastave, ipd.

 

 

Stalni objekti za krasitve so obstoječa: drevesa, stebri, zgradbe, ipd.

 

 

9. člen

 

 

Stalne objekte za oglaševanje je dovoljeno postaviti, vgraditi oziroma pritrditi:

 

 

- na območjih, ki se urejajo s prostorsko izvedbenimi načrti, na lokacijah in pod pogoji, ki jih določajo ti načrti, ter

 

 

- na območjih, ki se urejajo s prostorskimi ureditvenimi pogoji v skladu z lokacijsko dokumentacijo

 

 

10. člen

 

 

Za postavitev, vgraditev oziroma pritrditev objektov za oglaševanje, je potrebno predhodno pridobiti ustrezno soglasje od lastnika nepremičnine, soglasje občine in ustrezno dovoljenje pri upravni enoti, pristojni za lokacijske in gradbene zadeve.

 

 

Upravni organ iz prvega odstavka tega člena izda na podlagi ustrezne lokacijske dokumentacije in ustreznih soglasij lokacijsko odločbo.

 

 

Za krasitve na javnih mestih je potrebno predhodno pridobiti soglasje lastnikov nepremičnin in soglasje občinskega organa, pristojnega za gradbene in komunalne zadeve.

 

 

11. člen

 

 

Občinski upravni organ pristojen za izdajo soglasja, vodi evidenco stalnih objektov za oglaševanje in krasitve.

 

 

12. člen

 

 

Stalni objekti za krasitve in stalni ter prenosni objekti za oglaševanje morajo biti postavljeni, vgrajeni, oziroma pritrjeni tako, da ne ovirajo prometa, namembnosti prostora in da ne kvarijo videza okolja.

 

 

13. člen

 

 

Reklame in oglase je dovoljeno objavljati le na stalnih in prenosnih objektih za oglaševanje in v obliki, v skladu s tem odlokom.

 

 

14. člen

 

 

Nenamenska uporaba in poškodovanje objektov za oglaševanje, ter poškodovanje reklame ali oglasa, je prepovedana.

 

 

15. člen

 

 

Na območju, kjer velja ta odlok, se lahko objavljajo reklame in oglasi, ter urejajo krasitve s takšno vsebino, ki jih zakon ne prepoveduje.

 

 

16. člen

 

 

Pooblaščeno podjetje je dolžno redno vzdrževati in obnavljati objekte za oglaševanje in krasitve.

 

 

17. člen

 

 

Pooblaščeno podjetje je dolžno poškodovane reklame in oglase nemudoma odstraniti. Prav tako je dolžno nemudoma odstraniti reklame in oglase, katerim je prenehal razlog, zaradi katerega so bili nameščeni.

 

 

18. člen

 

 

Na vseh stalnih objektih za oglaševanje mora biti na vidnem mestu označena firma pooblaščenega podjetja.

 

 

19. člen

 

 

Organizator javne prireditve je dolžan najkasneje pet dni pred nameravano prireditvijo obvestiti pooblaščeno podjetje, da želi objaviti reklamo oziroma oglas v zvezi z izvajanjem javne prireditve.

 

 

20. člen

 

 

Cenik objavljanja reklam in oglasov določi pooblaščeno podjetje, po predhodnem soglasju župana občine.

 

  Cenik objavljanja reklam in oglasov določi župan občine, potrdi pa ga svet občine.  

III. NADZOR

 

  III. Takse za oglaševanje  

 

21. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka, ter izvajanjem ukrepov opravlja pooblaščeni komunalni inšpektor.

 

 

Kadar pooblaščena inšpekcija ugotovi, da so kršene določbe tega odloka, izda ustrezno odločbo.

 

 

Za oglaševanje na objektih, navedenih v 5. in 8. členu tega odloka se plača reklamna taksa. Zavezanci za plačilo reklamne takse so vsi lastniki reklamnih sporočil in načinov za oglaševanje. Višina takse je določena v ceniku objavljanja reklam in oglasov iz 20. člena tega odloka.

 

 

22. člen

 

 

Vse pravne in fizične osebe, ki postavijo, vgradijo ali pritrdijo objekte za oglaševanje oziroma objavijo reklame ali oglase v nasprotju z določbami tega odloka, so jih dolžne nemudoma odstraniti.

 

 

V primeru, da jih ne odstranijo sami, poskrbi za odstranitev pooblaščeno podjetje na podlagi odločbe pristojne inšpekcijske službe, na stroške povzročitelja.

 

  Taksa se ne plačuje za:  
 

• označbe, table, grafične označbe, ki so z Zakonom ali drugimi predpisi obvezne (tabla z imenom, sedežem in dejavnostjo, po Pravilniku o minimalnih tehničnih pogojih za obratovalnice)

 
  • oglaševanje za potrebe občine Šentilj, društev ter organizacij, ki so neposredno financirane iz sredstev proračuna Občine Šentilj  
  • table, ki označujejo sedež diplomatskih in konzularnih predstavništev  
  • posebne primere oglaševanja za katere je pristojna občina ali turistično društvo s sedežem na območju Občine Šentilj  
  • označbe, ki se financirajo iz programa CRPOV, PHARE in drugih razvojnih programov RS na področju kmetijstva  
  • table, ki označujejo kmetije in so postavljene iz vidika celostnega urejanja kmetije (velja za kmetije, ki se ne ukvarjajo po Zakonu z dopolnilno dejavnostjo)  
  • oglaševanje na stalnih ali prenosnih objektih, ki se nahajajo na funkcionalnih zemljiščih poslovnih prostorov, katerih lastnik je oglaševalec  
  • table ali objekte s katerimi oglaševalec zaželi dobrodošlico v določen kraj in so oblikovani tako, da oblikovno ne izstopajo ali kazijo krajinske arhitekture določenega območja. Primernost in velikost teh objektov določi pristojni občinski organ.  

23. člen

 
  Zavezanci za plačilo takse so dolžni v 7 dneh pred pričetkom oglaševanja vložiti zahtevo s podatki pri pooblaščenem podjetju za izvajanje dejavnosti oglaševanja v Občini Šentilj. Zahtevo s podatki je zavezanec dolžan v enakem roku vložiti tudi v primerih sprememb oglaševanja.  
  Pooblaščeno javno podjetje zavezancu odmeri takso, ki jo je zavezanec dolžan vplačati pri pooblaščenem podjetju vnaprej in sicer zapade taksa v plačilo v tekočem letu kvartalno in sicer: 31.03. - prvi kvartal, 30.06. - drugi kvartal, 30.09. - tretji kvartal in 31.12. - četrti kvartal. Za posamezne krajše oglaševalne oz. reklamne akcije se taksa odmeri in vplača za čas ugotovljenem v naročilu.  

24. člen

 
 

Društva in organizacije, ki so neposredno financirane iz proračuna Občine Šentilj in za oglaševanje ne plačujejo takse, morajo za vsakokratno oglaševanje od ustreznega občinskega organa pridobiti uradno overitev oglasa, plakata,... Način in obliko overitve določi pristojni občinski organ v soglasju z županom občine.

 

IV. KAZENSKE DOLOČBE

 

  IV. NADZOR  

23. člen 25. člen

 

 

Z denarno kaznijo najmanj 50.000,00 SIT se kaznuje pravno osebo, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dela, če:

 

 

1. objavlja reklame in oglase v nasprotju z 2. odstavkom 4. člena;

 

 

2. postavi, vgradi ali pritrdi objekt za oglaševanje brez ustreznega dovoljenja, kot to določa 10. člen;

 

 

3. objavlja reklame in oglase v nasprotju s 13. členom

 

 

4. nenamensko uporablja ali poškoduje objekte za oglaševanje, oz. poškoduje reklamo ali oglas, kot to določa 14. člen

 

 

5. objavlja reklame in oglase, ki so z zakonom prepovedani, kot to določa 15. člen

 

 

6. redno ne vzdržuje in ne obnavlja objektov za oglaševanje, kot to določa 16. člen

 

 

7. poškodovane reklame in oglase nemudoma ne odstrani oziroma ne odstrani reklam in oglasov, ki jim je prenehal razlog, zaradi katerega so bili nameščeni, kot to določa 17. člen;

 

 

Z denarno kaznijo najmanj 10.000,00 SIT se kaznuje odgovorno osebo pravne osebe za prekršek iz prejšnjega odstavka tega člena.

 

 

Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka, ter izvajanjem ukrepov opravlja pooblaščeni komunalni inšpektor.

 
 

Kadar pooblaščena inšpekcija ugotovi, da so kršene določbe tega odloka, izda ustrezno odločbo.

 

24. člen 26. člen

 

 

Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje posameznika, če:

 

 

1. objavlja reklame in oglase v nasprotju z 2. odstavkom 4. člena tega odloka

 

 

2. postavi, vgradi ali pritrdi objekt za oglaševanje brez ustreznega dovoljenja, kot to določa 10. člen;

 

 

3. nenamensko uporablja ali poškoduje objekte za oglaševanje oziroma poškoduje reklamo ali oglas, kot to določa 14. člen;

 

 

Denarno kazen iz tega člena izterja takoj na kraju samem pristojna komunalna inšpekcija ali sodnik za prekrške na podlagi pristojne inšpekcijske službe.

 

 

Vse pravne in fizične osebe, ki postavijo, vgradijo ali pritrdijo objekte za oglaševanje oziroma objavijo reklame ali oglase v nasprotju z določbami tega odloka, so jih dolžne nemudoma odstraniti.

 
 

V primeru, da jih ne odstranijo sami, poskrbi za odstranitev pooblaščeno podjetje na podlagi odločbe pristojne inšpekcijske službe, na stroške povzročitelja.

 
 

Kadar ni možno ugotoviti izvajalca oglaševanja ali firme za katero se oglašuje, odstranitev opravi pooblaščeno podjetje na stroške proračuna občine.

 

 

V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

  V. KAZENSKE DOLOČBE  

 

25. člen 27. člen

 

 

Z dnem ko začne veljati ta odlok, preneha veljati Odlok o postavljanju in upravljanju objektov za nameščanje reklam in plakatov ter ravnanju z reklamami in plakati (MUV, št. 11/87 in 23/88) in Odlok o zunanjem videzu in o snagi v KS izven Maribora (MUV, št. 11/72).

 

 

Z denarno kaznijo najmanj 50.000,00 SIT se kaznuje pravno osebo, ki stori prekršek v zvezi s samostojnim opravljanjem dela, če:

 
  1. objavlja reklame in oglase v nasprotju z 2. odstavkom 4. člena;  
  2. postavi, vgradi ali pritrdi objekt za oglaševanje brez ustreznega dovoljenja, kot to določa 10. člen;  
  3. objavlja reklame in oglase v nasprotju s 13. členom  
  4. nenamensko uporablja ali poškoduje objekte za oglaševanje, oz. poškoduje reklamo ali oglas, kot to določa 14. člen  
  5. objavlja reklame in oglase, ki so z zakonom prepovedani, kot to določa 15. člen  
  6. redno ne vzdržuje in ne obnavlja objektov za oglaševanje, kot to določa 16. člen  
  7. poškodovane reklame in oglase nemudoma ne odstrani oziroma ne odstrani reklam in oglasov, ki jim je prenehal razlog, zaradi katerega so bili nameščeni, kot to določa 17. člen;  
  Z denarno kaznijo najmanj 10.000,00 SIT se kaznuje odgovorno osebo pravne osebe za prekršek iz prejšnjega odstavka tega člena.  

 

26. člen 28. člen

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

  Z denarno kaznijo 10.000,00 SIT se kaznuje posameznika, če:  
  1. objavlja reklame in oglase v nasprotju z 2. odstavkom 4. člena tega odloka  
  2. postavi, vgradi ali pritrdi objekt za oglaševanje brez ustreznega dovoljenja, kot to določa 10. člen;  
  3. nenamensko uporablja ali poškoduje objekte za oglaševanje oziroma poškoduje reklamo ali oglas, kot to določa 14. člen;  
  Denarno kazen iz tega člena izterja takoj na kraju samem pristojna komunalna inšpekcija ali sodnik za prekrške na podlagi pristojne inšpekcijske službe.  

 

 VI. Prehodne in končne določbe

 

29. člen

 
 

Z dnem ko začne veljati ta odlok, preneha veljati Odlok o postavljanju in upravljanju objektov za nameščanje reklam in plakatov ter ravnanju z reklamami in plakati (MUV, št. 11/87 in 23/88) in Odlok o zunanjem videzu in o snagi v KS izven Maribora (MUV, št. 11/72).

 

30. člen

 
  Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.  
     

 

Predsednik občinskega sveta

 

 

Stanislav Lesjak, s.r.

 

     

Spremembe in dopolnitve odloka o oglaševanju in krasitvi naselij (Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije št. 27/1996) vsebujejo naslednjo predhodno in končno določbo:

 
     
 

4. člen

 
 

Spremembe in dopolnitve odloka o oglaševanju in krasitvi naselij v Občini Šentilj začnejo veljati od dneva objave v Medobčinskem uradnem vestniku, uporabljajo pa se od 01. januarja 1997.