New Page 2

Na podlagi 10. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur.list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98 in 74/98) in na podlagi 6. člena Statuta Občine Ormož (Uradni vestnik občine Ormož, št. 11/99) je Občinski svet Ormož na 17. seji, dne 14.2.2000 sprejel

                                                      

ODLOK

 o simbolih Občine Ormož

 

1.člen

Ta odlok ureja grb, zastavo in župansko verigo  Občine Ormož (v nadaljevanju: simboli), ki predstavljajo simbole Občine Ormož in označujejo pripadnost lokalni skupnosti.

Simboli se uporabljajo v skladu z določbami tega odloka, z njuno uporabo se ne sme škodovati ugledu in dostojanstvu Občine Ormož.

 

2. člen

Izvirniki istovetnostnih simbolov se hranijo:

·         v HVS registru (Heraldično veksiloški in sigilografski register) pod nadzorom Arhiva Republike Slovenije,

·         v registru HGV društva Heraldica Slovenica, ki je simbole ustvarila,

·         v arhivu Občine Ormož.

 

3. člen

Simbolov se ne sme avtorsko zavarovati po drugih osebah, prav tako ne zavarovati ali uporabljati kot znamko, model ali vzorec za označevanje blaga in storitev. Kot izjemno pa so simboli avtorsko zavarovani pred nedovoljenimi posegi v njihovo slikovno vsebino in videz po ustanovi oziroma osebi, ki je simbole ustvarila.

 

4. člen

Za pravilno uporabo simbolov in pravilno izvajanje tega odloka je odgovoren tajnik občinske uprave, ki daje potrebna pojasnila, sprejema prošnje za uporabo simbolov, izvaja odločbe o uporabi simbolov, vodi evidenco izdanih odločb ter opravlja druga strokovno-administrativna opravila.

 

5. člen

Prošnji za izdajo dovoljenja za uporabo simbolov mora biti priložena ustrezna dokumentacija s tehničnimi podatki in namenom uporabe. Tehnična dokumentacija mora vsebovati ime in naslov uporabnika grba, opis tehnike (ofset tisk, sito tisk, reliefni tisk, perorisba ali druge vrste tiska, suha tehnika, vezenje, rezbarjenje, fotografija ipd.) in naklado. Če gre za označbo prireditve, mora prosilec v prošnji opredeliti idejno in vsebinsko namembnost prireditve, za katero prosi, da se dovoli uporaba simbolov.

Prosilec mora dokumentacijo iz prejšnjega odstavka tega člena predložiti pri občinski upravi Občine Ormož v dveh izvodih.

 

6. člen

V odločbi, s katero se dovoljuje uporaba simbolov, se določijo pogoji, s katerimi se dovoljuje uporaba, omejuje uporaba samo za določen namen ali določi rok do katerega je uporaba dovoljena. Izdano dovoljenje lahko izdajatelj odločbe prekliče, če ugotovi, da uporabnik ne upošteva pogojev, navedenih v odločbi oziroma dovoljenju, če ne skrbi za primeren videz simbolov ali če s svojim ravnanjem škoduje ugledu občine.

O pritožbi zoper odločbo iz prvega odstavka tega člena odloča župan Občine Ormož.

 

7. člen

Gospodarske družbe, zavodi, društva, ustanove in druge pravne osebe ter samostojni podjetniki posamezniki, ki imajo sedež v Občini Ormož, lahko zaprosijo, da se jim dovoli uporaba simbolov  oziroma njihovih atributov v okviru njihove dejavnosti in to:

1.     v njihovi firmi ali imenu,

2.     v njihovem zaščitnem znaku (kot tisk in kot aplikacije na raznovrstnih osnovah, samostojni bedži, našitki na oblačilih),

3.     v obliki brošur in spominkov (v kulturi in turizmu),

4.     v tiskanih in zvočnih izvedbah tako za kulturne in prosvetne namene, kot v ekonomsko propagandnih namenih v sredstvih javnega obveščanja.

 

O primernosti, časovnem veku ter o pogojih uporabe simbolov v zgoraj navedenih primerih odloča Občina Ormož.

 

Uporaba simbola (grba) Občine Ormož v njegovi celoti se dovoljuje izjemoma samo tistim ustanovam, ki imajo javno pooblastilo za izvajanje posebnih nalog iz pristojnosti Občine Ormož.

 

II. GRB

 

8. člen

Opis grba, splošno:

Na zelenem hribu modrega ščita stoji srebrn stolp, spremljan z zlatim soncem z desne in srebrnim polmescem z leve strani; v zelenem hribu je zlati vinski grozd, spremljan spodaj z dvema zlatima žitnima klasoma.

 

Predstavitev grba – blazon:

Grb Občine Ormož je upodobljen na ščitu poznogotskega stila, sanitske oblike.

Na povišanem zelenem hribu v dnu modrega ščita stoji srebrna trdnjava s črnim obokanim vhodom in zlato zaporno rešetko, zlato biforo v nadstropju in z zidnim vencem štirih cin (nadzidkov) na vrhu stolpa; le-tega spremljata iz desne zlato sonce, iz leve mladi srebrni mesec; v polju zelenega hriba nosita v andrejev križ prekrižani bilki, v desno in levo po en zlat žitni klas.

Zlati trak, ki ga nosi ščit na svojih zunanjih robovih, lahko služi le kot grbovni okras.

Upodobitev grba v narisu, črno-belem odtisu, v pečatni grafiki, v heraldični šrafuri in v barvah skupaj z barvnimi kodami v prilogi, so sestavni del tega odloka.

 

9. člen

Grb občine se uporablja:

1.     v štampiljkah, v žigu in pečatu ter v ostalih oznakah občinskih organov na območju Občine Ormož,

2.     v prostorih in na poslopju sedeža občine, na svečanih sejah občinskega sveta se uporablja z grbovnim okrasjem, na listinah, vabilih, čestitkah, vizitkah in podobnih uradnih izkazih, ki jih za službene namene uporablja župan občine Ormož (z grbovnim okrasjem se uporablja ob svečanih priložnostih),

3.     na plaketah in drugih priznanjih občine se uporablja z grbovnim okrasjem,

4.     v drugih primerih pod pogoji tega odloka.

 

10. člen

Grb občine se lahko uporablja:

1.     ob mednarodnih, državnih in medobčinskih srečanjih, športnih, kulturnih in drugih tekmovanjih, humanitarnih in drugih prireditvah in javnih shodih, na katerih se občina predstavlja oziroma katerih se udeležuje, v skladu s pravili in običaji takih shodov,

2.     na neprometnih znakih, ki označujejo območje občine,

3.     v drugih primerih, če uporaba grba ni v nasprotju s tem odlokom.

 

11. člen

Če se grb uporablja poleg drugega grba, mora biti, gledano od spredaj, vselej na levi strani. Izjemoma sme biti na desni strani grba druge slovenske občine ali tuje države ali občine, kadar se ta grb uporablja ob uradnem obisku predstavnika druge slovenske občine ali tuje države ali občine.

Če se grb uporablja skupaj z drugima grboma oziroma znakoma, mora biti na sredini.

Če se grb uporablja z več drugimi grbi oziroma znaki, je:

1.     v sredini kroga – kadar so grbi in znaki razvrščeni v krogu,

2.     v sredini polkroga – kadar so grbi in znaki razvrščeni v polkrogu,

3.     na čelu kolone – kadar so grbi in znaki razvrščeni v koloni,

4.     na prvem mestu oziroma gledano od spredaj, na levi strani – kadar so grbi in znaki razvrščeni v vrsto,

5.     na čelu skupine – kadar so grbi in znaki razvrščeni v skupine.

 

Če se uporablja skupaj z grbom Republike Slovenije se uporablja po določilih zakona o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi (Ur.list RS, št. 67/94, v nadaljevanju: zakon).

 

12. člen

Grba ni dovoljeno uporabljati, če je poškodovan ali po zunanjosti neprimeren za uporabo. Ni ga dovoljeno uporabljati v nasprotju z javnim mirom, tako, da se krni ugled Občine Ormož.

 

III. ZASTAVA

 

13. člen

Splošno:

Zastava Občine Ormož je modre in bele barve s tem, da je na njenem srednjem modrem  delu predstavljen atribut iz občinskega grba: bel stolp, ki ga spremljata dva zlata žitna klasa in vinski grozd.

Opis: Zastavina ruta je pravokotne oblike, razmerje višine »V« proti dolžini »L« je 1 : 2,5 (ena proti dve celi in pet desetin) s tem, da je njena ruta razdeljena vertikalno na tri,  po višini enake, po dolžini pa neenake dele.

Na prednjem modrem, kvadratnem delu zastavine rute sta upodobljena združena atributa iz občinskega grba: bel stolp, spremljan s po enim zlatim žitnim klasom z desne in leve ter z zlatim vinskim grozdom spodaj. Sestavljeni atribut ne sme biti nižji od 2/3 (dveh tretjin) višina zastavinega polja in ne višji od 8/10 (osem desetin) iste višine zastavine rute.

Preostala dva  dela zastavine rute  sta razdeljena vodoravno na tri  enako široke proge, od katerih sta prva in tretja v beli, druga (srednja) pa v modri barvi.

Detajlni prikaz razmerij zastavinih polj in kode njenih barv, so sestavni del tega odloka.

 

14. člen

Zastava je stalno izvešena na poslopju sedeža občine.

Zastava se izvesi:

1.     ob prazniku Občine Ormož,

2.     ob jubilejih, komemoracijah, pomembnejših kulturnih in športnih prireditvah občinskega pomena,

3.     ob obisku uradnih delegacij mednarodnih in domačih organizacij in lokalnih skupnosti,

4.     ob drugih podobnih priložnostih.

V primerih navedenih v drugem odstavku tega člena se zastava izvesi na poslopjih, javnih zgradbah oziroma mestih, kjer je prireditev.

Župan občine lahko odredi, da se zastave občine izvesijo tudi na drugih zgradbah, zlasti ob slovesni seji občinskega sveta, prazniku občine, slovesni ali kulturni prireditvi pomembni za občino ali kadar predstavniki občine sprejmejo uradne obiske.

Zastava občine se izvesi tudi v času sklepanja zakonskih zvez v prostorih, kjer se sklepajo zakonske zveze, v primeru žalovanja pa se zastava izvesi na pol droga.

Zastava se lahko izvesi tudi ob državnih praznikih skupaj z zastavo Republike Slovenije na način, ki ga določa zakon.

 

15. člen

Zastave se izvesijo v času praznikov in prireditev navedenih v 14. členu tega odloka in se odstranijo najkasneje 24. ur za tem, ko je prenehal razlog, zaradi katerega so bile izvešene.

 

16. člen

Če je zastava Občine Ormož izobešena poleg kakšne druge zastave, mora biti, gledano od spredaj, vselej na levi strani, izjemoma sme biti, gledano od spredaj, na desni strani zastave druge slovenske občine, zastave tuje države ali občine, kadar je ta zastava izobešena ob uradnem obisku predstavnika druge občine oziroma države.

Če je zastava izobešena z dvema ali več zastavami na prekrižanih drogovih, mora biti, gledano od spredaj, drog z zastavo Občine Ormož postavljen pred drogovi teh zastav.

Če je zastava izobešena z drugima dvema zastavama, mora biti zastava Občine Ormož v sredini.

Če je zastava Občine Ormož izobešena z več drugimi zastavami, je zastava Občine Ormož:

1.     če so zastave razvrščene v krogu – v sredini kroga,

2.     če so zastave razvrščene v polkrogu – v sredini polkroga,

3.     če so zastave razvrščene v koloni – na čelu kolone,

4.     če so zastave razvrščene v vrsti – na prvem mestu oziroma gledano od spredaj, na levi strani,

5.     če so zastave razvrščene v skupini – na čelu skupine.

Določbe o izobešanju veljajo le za izobešanje zastav na območju Občine Ormož.

Če se zastava izobeša skupaj z zastavo Republike Slovenije, veljajo za način izobešanja določbe zakona.

 

17. člen

Zastave ni dovoljeno uporabljati, če je poškodovana, obledelih barv, strgana, zmečkana ali umazana ter na način, ki je v nasprotju z javnim redom ali tako, da krni ugled Občine Ormož.

 

IV. ŽUPANSKA VERIGA

 

18. člen

Županska veriga je pletena okrasna veriga, ki je položena županu oziroma županji preko ramen tako, da je speta na hrbtni strani, na prsih pa jo sprenja kolana z vgraviranim občinskim grbom.

 

Pojmovno je županska veriga:

·         simbol županove odgovornosti svojemu občinstvu;

·         simbol županove odgovornosti višjim državnopravnim forumom;

·         simbol županske časti;

·         simbol zaupanja občinstva v vodstvo občine, ki jo župan zastopa in predstavlja;

·         simbol zaupanja občanov v izvoljeno osebo-osebnost župana oziroma županje.

 

19. člen

Župansko verigo podeljujejo  svojemu županu občani kot simbol časti.

 

20. člen

Županova dolžnost je, da odet v župansko verigo nastopa na vseh svečanostih občinskega, medobčinskega, regijskega, državnega in meddržavnega pomena, posebno kadar gre za nastope, kjer je župan dolžan predstavljati svojo skupnost in zastaviti svoja stališča. V občinskem merilu so to naslednje priložnosti: slavnostne občinske seje, posvetne in cerkvene svečanosti, proslave kot npr. napovedi, začetki ali končanja javnih del ne glede na število prisotnosti funkcionarjev in občinstva. V medobčinskem, regijskem in državnem merilu je župan dolžan s simbolom svoje časti ovrednotiti predvsem svečani čas nekega dejanja. Ko vrhunec svečanosti preide v družabni del prireditve, lahko župan svoj simbol-verigo odloži v etui in odda v hrambo, obdrži pa svoj drugi redni znak župana (priponko-bedž).

 

21. člen

Tako kot župan naj tudi občinski svetniki in uslužbenci občine svoje priponke zaradi občinstva in gostov častno nosijo ves čas svoje prisotnosti na prireditvah.

 

V. NADZOR

 

22. člen

Izvajanje določb tega odloka nadzoruje tajnik občinske uprave Občine Ormož in inšpekcijske službe.

 

VI. KAZENSKE DOLOČBE

 

23. člen

Z denarno kaznijo najmanj 100.000 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba ali posameznik v zvezi z opravljanjem svoje dejavnosti, ki:

1.     uporablja simbole v nasprotju s tem odlokom,

2.     uporablja simbole brez dovoljenja,

3.     uporablja simbole, ki so poškodovani ali po zunanjosti neprimerni za uporabo,

4.     uporablja grb ali zastavo v nasprotju s tem odlokom ali tako, da krni ugled Občine Ormož.

Z denarno kaznijo najmanj 50.000 SIT se kaznuje odgovorna oseba, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.

Z denarno kaznijo najmanj 30.000 SIT se kaznuje fizična oseba, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

VII. PREHODNI IN KONČNI DOLOČBI

 

24. člen

Pravne in fizične osebe, ki v svoji dejavnosti uporabljajo različne upodobitve simbola Občine Ormož, morajo v roku enega leta videz in uporabo simbola prilagoditi določilom tega odloka.

 

25. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi  v Uradnem vestniku občine Ormož.

 

Številka: 001-6/1999

Datum: 14. 2. 2000

                                                                                                                   Vili Trofenik

                                                                                                                                 Župan