New Page 1

Na podlagi 21. in 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07-uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10 in 40/12-ZUJF), Zakona o socialnem varstvu (Uradni list RS, št. 3/2007 - uradno prečiščeno besedilo 2, 23/2007 - popr., 41/2007 - popr.,114/2006 - ZUTPG, 57/12), Zakona o socialno varstvenih prejemkih (Uradni list RS, št. 61/10, 40/11, 110/11-ZDIU12, 40/12-ZUJF, 8/13, 14/13, 63/13 in 99/13-ZUPJS-C), in 16. člena Statuta Občine Hoče-Slivnica (MUV, št. 6/10 in 19/10) je Občinski svet Občine Hoče-Slivnica na svoji 6. redni seji, dne 23. junija 2015, sprejel

 

PRAVILNIK

o dodeljevanju denarnih socialnih pomoči v Občini Hoče-

Slivnica

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(1) Pravilnik določa upravičence do dodelitve denarne socialne pomoči (v nadaljevanju: denarne pomoči), namen dodelitve, merila in višino denarne pomoči ter postopek uveljavljanja in dodelitve denarne pomoči iz občinskih proračunskih sredstev. Kot denarna socialna pomoč po tem pravilniku se šteje tudi pomoč pri kritju pogrebnih stroškov.

(2) Enkratna denarna socialna pomoč po tem pravilniku je denarna pomoč, ki se dodeli upravičencu praviloma enkrat letno, kot pomoč pri razrešitvi trenutne materialne stiske prosilca.

(3) Pomoč pri kritju pogrebnih stroškov po tem pravilniku je pomoč pri kritju pogrebnih stroškov, ki zajemajo najnujnejše stroške pokopa, ki še zagotavljajo primeren, pietetni odnos do pokojnika ter morebitni prevoz pokojnika

(4) Letni obseg razpoložljivih sredstev za dodelitev denarnih pomoči je določen v odloku o proračunu za tekoče leto.

 

II. UPRAVIČENCI IN NAMEN DODELITVE DENARNE

SOCIALNE POMOČI

 

2. člen

(1) Do denarne pomoči so upravičeni posamezniki ali družine, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

- imajo na območju Občine Hoče-Slivnica prijavljeno stalno prebivališče in tam tudi stalno prebivajo,

- zaradi trenutne materialne ogroženosti, ki ni nastala po lastni krivdi, nimajo zadostnih sredstev za preživljanje,

- so izčrpali že vse zakonske in druge možnosti za rešitev socialne stiske oziroma pridobitev sredstev za preživljanje z delom, pravicami iz dela ali zavarovanja, z dohodki iz premoženja in drugih virov, denarnih nadomestil, denarnih pomoči in dajatev po predpisih s področja socialnega ali zdravstvenega varstva, zato nujno potrebujejo pomoč občine,

- izpolnjujejo pogoje, ki jih predvideva ta pravilnik.

(2) Brezposelne osebe morajo predložiti potrdilo o prijavi na Zavodu RS za zaposlovanje ali priložiti dokument, ki dokazuje trajno nezmožnost za delo.

(3) Trenutna materialna ogroženost je posledica utemeljenih okoliščin, ki ogrožajo ali bi lahko ogrožale preživetje posameznika in oseb, s katerimi živi:

- dolgotrajna bolezen v družini,

- invalidnost,

- omejitve pri iskanju zaposlitve ali nesposobnost za pridobitno delo,

- brezposelnost,

- elementarna nesreča,

- smrt v družini,

- več otrok v družini, ki so jih starši dolžni preživljati, in je vsaj en starš brezposeln,

- druge posebne okoliščine.

 

3. člen

(1) Denarna pomoč socialno ogroženim posameznikom in družinam je namenjena za:

- nakup šolskih potrebščin ali za kritje drugih stroškov za izobraževanje otrok,

- pomoč pri doplačilu zdravil, ortopedskih pripomočkov, nujnih zdravstvenih storitev, stroški zanje pa niso zagotovljeni z obveznim in prostovoljnim zdravstvenim zavarovanjem,

- kritje drugih stroškov in izdatkov za premostitev trenutne materialne ogroženosti (npr. stroški najemnine, električne energije, plina, kurjave ipd.),

- ureditev minimalnih standardov bivanja (nakup opreme, pohištva ipd.),

- pomoč pri elementarnih nesrečah in požarih,

- pomoč pri kritju pogrebnih stroškov v skladu z določili Zakona o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter o urejanju pokopališč.

(2) Do plačila najemnine za stanovanje ni upravičena oseba, ki je upravičena do subvencionirane najemnine.

 

III. MERILA IN VIŠINA DENARNE POMOČI

 

4. člen

(1) Višina enkratne denarne pomoči je najmanj enakovredna polovici zajamčene plače. Najvišji možni znesek enkratne denarne pomoči je višina dvakratnega zneska zajamčene plače. Osnova za določitev višine denarne pomoči je minimalni dohodek posameznika ali družine, katerega višina se določi po merilih Zakona o socialno varstvenih prejemkih (v nadaljevanju: ZSVarPre).

(2) Kot dohodek štejejo vsi dohodki in prejemki v skladu z ZSVarPre, ki so jih upravičenec in njegovi družinski člani pridobili v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo vloge.

(3) Dediščine in darila ter drugi enkratni prejemki (odškodnine, odpravnine, nagrade ipd.) se v letu, ko so izplačani, štejejo v dohodek tako, da se za vsak prejemek upošteva sorazmerni delež.

 

5. člen

(1) Denarna pomoč se upravičencu ne dodeli, če:

- se ugotovi, da z upravičencem živijo osebe, ki niso družinski člani po ZSVarPre, pridobivajo pa dohodke iz 12. člena ZSVarPre in v vlogi niso navedeni;

- če se ugotovi, da je dejansko socialno stanje prosilca in družinskih članov drugačno kot izhaja iz podatkov in dokazil v vlogi prosilca;

- če se ugotovijo kakršni koli utemeljeni razlogi za neupravičenost do denarne pomoči.

(2) V kolikor se ugotovi, da je vlagatelj v vlogi navajal neresnične in zavajajoče podatke, izgubi pravico zahtevati denarno pomoč, po tem pravilniku, v naslednjem proračunskem letu.

 

IV. POMOČ PRI KRITJU POGREBNIH STROŠKOV

 

6. člen

Občina Hoče-Slivnica sofinancira povrnitev pogrebnih stroškov v primerih, kot jih določa 20. člen Zakona o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter o urejanju pokopališč (Uradni list SRS, št. 34/84, 83/89 in 5/90, Uradni list RS, št. 26/90, 10/91, 17/91-ZUDE, 13/93-ZP-G, 66/93-ZP-H, 110/02-ZGO-1 in 2/04-ZZdrl-

-A). Pogrebni stroški zajemajo najnujnejše stroške pokopa, ki še zagotavljajo primeren, pietetni odnos do pokojnika ter morebitni prevoz pokojnika.

 

7. člen

Iz proračuna Občine Hoče-Slivnica se povrnejo najnujnejši stroški pokopa, tisti pravni ali fizični osebi, ki je pokop organizirala oziroma upravljavcu pokopališča največ v višini 500 €.

 

8. člen

(1) Iz sredstev proračuna Občine Hoče-Slivnica se odobri plačilo pogrebnih stroškov za pokojnika:

- ki je imel stalno prebivališče na območju Občine Hoče-Slivnica in je bil prejemnik denarne socialne pomoči po Zakonu o socialnem varstvu, ni imel lastnih prihodkov, ne premoženja in zavezancev, ki bi bili dolžni kriti pogrebne stroške;

- ki je imel stalno prebivališče na območju Občine Hoče-Slivnica in je bil prejemnik denarne socialne pomoči po ZSVarPre, ni imel lastnih prihodkov, zavezanci oziroma dediči pa niso sposobni poravnati stroškov pokopa, kadar so tudi sami prejemniki denarne socialne pomoči ali upravičeni do varstvenega dodatka po ZSVarPre ali nimajo lastnih prihodkov. Za dediče se štejejo vse osebe v vseh dednih redih po zakonu, ki ureja dedovanje.

(2) Kadar ni mogoče ugotoviti občine stalnega prebivališča pokojnika, poravna stroške pokopa občina, v kateri je oseba umrla, oziroma občina, v kateri je bila oseba najdena.

 

9. člen

V primeru, da je bil pokojnik lastnik nepremičnega in premičnega premoženja, je občina upravičena do priglasitve terjatve iz naslova plačila oziroma doplačila pogrebnih stroškov v zapuščinskem postopku.

 

V. POSTOPEK UVELJAVLJANJA IN DODELITEV

DENARNE POMOČI IN POMOČI PRI KRITJU

POGREBNIH STROŠKOV

 

10. člen

(1) Pravico do denarne pomoči in pomoči pri kritju pogrebnih stroškov po tem pravilniku uveljavlja vlagatelj na Centru za socialno delo Maribor s pisno vlogo na predpisanih obrazcih »Vloga za enkratno denarno pomoč« in »Vloga za pomoč pri kritju pogrebnih stroškov«.

(2) Obrazca dvigne vlagatelj v vložišču Občine Hoče-Slivnica, ali ju pridobi na spletni strani Občine Hoče-Slivnica (www.hoce-slivnica.si).

(3) Vlogi iz prejšnjega odstavka mora vlagatelj priložiti vsa potrebna dokazila o izpolnjevanju pogojev, ki jih upravni organ potrebuje pri vodenju postopka in so navedena kot priloge k vlogi.

(4) Center za socialno delo Maribor pripravi mnenje o dodelitvi denarne pomoči in predlog višine denarne pomoči strokovni službi občinske uprave, ki izda odločbo o dodelitvi ali zavrnitvi denarne pomoči.

(5) Zoper izdano odločbo je dovoljena pritožba, o kateri odloča župan. Pritožba se lahko vloži v roku 15 dni od dneva vročitve odločbe.

 

11. člen

(1) Denarna pomoč se nakaže vlagatelju na njegov osebni račun ali po poštni nakaznici v 3 delovnih dneh po pravnomočnosti odločbe.

(2) V kolikor strokovna služba občinske uprave oceni, da upravičenec prejema denarne pomoči le-te ne bi namensko porabil, se lahko znesek denarne pomoči izplača v funkcionalni obliki (plačilo zapadlih ali bodočih obveznosti po računu, naročilnici, ipd.) neposredno izvajalcu storitve, dobavitelju, šoli, organizatorju ipd.

 

VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

12. člen

Pri odločanju o dodelitvi denarne pomoči se poleg določb tega pravilnika smiselno uporabljajo tudi določbe Zakona o socialnem varstvu in Zakona o socialno varstvenih prejemkih.

 

13. člen

Postopki, ki so bili pričeti pred uveljavitvijo tega pravilnika, se končajo v skladu z dosedanjo ureditvijo.

 

14. člen

Z dnem, ko začne veljati ta pravilnik, preneha veljati Pravilnik o dodeljevanju enkratnih socialnih pomoči v Občini Hoče--Slivnica (MUV, št. 19/2000 in 6/2010).

 

15. člen

Ta pravilnik velja naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 03201-5/2015

Datum: 24. junij 2015

 

Župan

Občine Hoče-Slivnica

Marko Soršak s, r.