New Page 2

Na podlagi 298. člena Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3) (ZUreP-3) (Uradni list RS, št. 199/21 in 18/23 – ZDU-1O) v povezavi s 119. in 115. členom Zakona o urejanju prostora (ZUreP-2) (Uradni list RS, št. 61/17, 199/21 – ZUreP-3 in 20/22 – odl. US) ter na podlagi 3.ea člena Zakona o kmetijski zemljiščih (ZKZ) (Uradni list RS, št. 71/11 – uradno prečiščeno besedilo, 58/12, 27/16, 27/17 – ZKme-1D, 79/17 in 44/22) in 18. člena Statuta Občine Cankova (Uradno glasilo slovenskih občin št. 2/2021, z dne 15.01.2021) je Občinski svet Občine Cankova na 8. redni seji dne 1. 12. 2023 sprejel

 

ODLOK

O OBČINSKEM PODROBNEM PROSTORSKEM NAČRTU ZA GRADNJO SKLADIŠČA ZA KMETIJSKE PRIDELKE IN STROJE V SKAKOVCIH

 

I.  Splošna določila

 

1. člen

(predmet odloka)

S tem odlokom se sprejme Občinski podrobni prostorski načrt za gradnjo skladišča za kmetijske pridelke in stroje v Skakovcih (v nadaljnjem besedilu: OPPN), ki ga je izdelal ZEU družba za načrtovanje in inženiring d.o.o. iz Murske Sobote, pod številko OPPN-10/21.

 

2. člen

(vsebina odloka)

Ta odlok določa območje OPPN, opis prostorske ureditve, umestitev načrtovane ureditve v prostor, zasnovo projektnih rešitev in pogojev glede priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro, rešitve in ukrepe za celostno ohranjanje kulturne dediščine, rešitve in ukrepe za varovanje okolja, naravnih virov ter ohranjanja narave, rešitve in ukrepe za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom, etapnost izvedbe prostorske ureditve, velikost dopustnih odstopanj od funkcionalnih, oblikovalskih in tehničnih rešitev ter druge pogoje in zahteve za izvajanje OPPN, vključno z usmeritvami za določitev meril in pogojev po prenehanju veljavnosti OPPN.

 

3. člen

(vsebina občinskega podrobnega prostorskega načrta)

(1) OPPN vsebuje tekstualni in grafični del.

(2) Tekstualni del OPPN vsebuje besedilo odloka.

(3) Grafični del OPPN vsebuje naslednje grafične načrte:

·  izsek iz grafičnega načrta kartografskega dela občinskega prostorskega načrta s prikazom lege prostorske ureditve na širšem območju v merilu 1 : 2500,

·  območje OPPN z obstoječim parcelnim stanjem v merilu 1 : 1000,

·  prikaz vplivov in povezav s sosednjimi območji v merilu 1 : 2500,

·  ureditvena situacija v merilu 1 : 1000

·  zazidalna situacija v merilu 1 : 1000

·  prikaz ureditev glede poteka omrežij in priključevanja objektov na gospodarsko javno infrastrukturo v merilu 1 : 1000,

·  prikaz ureditev, potrebnih za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom v merilu 1 : 1000.

 

4. člen

(priloge občinskega podrobnega prostorskega načrta)

OPPN ima naslednje priloge:

·  izvleček iz hierarhično višjega prostorskega akta,

·  prikaz stanja prostora,

·  strokovne podlage, na katerih temeljijo rešitve OPPN,

·  smernice in mnenja,

·  obrazložitev in utemeljitev OPPN,

·  povzetek za javnost.

 

II. Območje urejanja in vplivno območje

 

5. člen

(območje OPPN)

(1) Območje OPPN se nahaja v neposredni bližini kmetijskega gospodarstva Horvat.

(2) Ureditveno območje obsega zemljišča na dveh prostorsko ločenih območjih s parcelnimi številkami 306, 304/6 in 299 vse k.o. Skakovci. Skupna velikost območja znaša 2913 m².

(3) Območje OPPN se nahaja v območju enote urejanja prostora EU 2 in je po namenski rabi Občinskega prostorskega načrta Občine Cankova (Uradni list RS, št. 72/18) (v nadaljnjem besedilu: OPN) opredeljeno kot drugo kmetijsko zemljišče, po dejanski rabi pa je severna lokacija opredeljena kot njivska površina, južna pa kot pozidano in sorodno zemljišče.

(4) Obravnavano območje je dostopno preko regionalne ceste II. reda (št. odseka 1295) .

(5) Območje OPPN leži izven območja varstvenih in pravnih režimov.

 

6. člen

(vplivi in povezave prostorske ureditve s sosednjimi območji)

(1) Vplivno območje OPPN je ureditveno območje OPPN in lahko vključuje ureditve izven območja, ki so potrebne za izvedbo priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro.

(2) Posegi izven območja OPPN so dovoljeni za izgradnjo, prestavitev in rekonstrukcijo prometne, okoljske, energetske in komunikacijske infrastrukture za potrebe priključevanja območja OPPN v kolikor se to izkaže za potrebno pri pripravi projektne dokumentacije.

(3) Predvidena gradnja v območju urejanja, ob upoštevanju prostorskih izvedbenih pogojev, ne bo imela negativnih vplivov na obstoječo rabo prostora v okolici in ne bo predstavljala dodatne obremenitve na prometno infrastrukturo ob pridobljenem soglasju upravljalca cest. Priključevanje na komunalno ter energetsko infrastrukturo iz razpoložljivih kapacitet je iz neposredne bližine.

(4) Vplivi novogradnje z vidika varstva pred požarom, zdravstvenega vidika ter z vidika varnosti pri uporabi, bodo v mejah normale.

 

III.  Namembnost posegov v prostor

 

7. člen

(načrtovana prostorska ureditev)

Z OPPN se načrtuje:

·  gradnja skladišča za stroje in pridelke, gradnja sušilnice in silosa,

·  gradnja gradbeno inženirskih objektov (dovozna cesta, traktorska pot, gradnja nizkonapetostnega elektroenergetskega priključka).

·  gradnja pomožnih in pripadajočih objektov, namestitev naprav in napeljav za pridobivanje energije, ogrevanje, prezračevanje ipd.,

·  ureditev zunanjih površin (utrjene in zelene površine),

·  drugi gradbeni posegi.

 

8. člen

(vrste dejavnosti)

Na območju OPPN so dovoljene dejavnosti kmetijstva, lovstva in gozdarstva.

 

9. člen

(vrste objektov glede na namen)

(1) Na območju OPPN so dovoljene naslednje vrste objektov glede na namen:

127 druge nastanovanjske stavbe

·  12713 - skladišča za spravilo pridelkov, (kašče, seniki, skednji, koruznjaki), kozolci, stolpni in koritasti kmetijski silosi, (razen kleti)

·  12714- druge nestanovanjske kmetijske stavbe, stavbe za shranjevanje kmetijskih strojev, orodje in mehanizacije;

·  12510 – stavbe za predelavo kmetijskih proizvodov, le sušilnica in oljarna;

·  21121 – lokalne ceste in javne poti, nekategorizirane ceste in gozdne ceste – za potrebe opravljanja kmetijske dejavnosti;

·  222 cevovodi, komunikacijska omrežja in elektroenergetski vodi;

·  24202 – drugi kmetijski gradbeni inženirski objekti.

(2) Na območju OPPN so dopustne naslednje vrste pomožnih in pripadajočih objektov:

·  vsi pomožni in pripadajoči objekti razen pomožnih letaliških, pristaniških objektov in pomožnih objektov na smučišču.

 

IV. Vrste gradenj, lega in oblikovanje objektov

 

10. člen

(vrste gradenj in drugih posegov ter ureditev)

Na območju OPPN so dopustne naslednje izvedbe del:

·  sanacija in priprava zemljišča,

·  gradnja novega objekta,

·  rekonstrukcija objekta,

·  odstranitev objekta,

·  vzdrževanje objekta.

 

11. člen

(lega objekta)

(1) Stavbe (vključno s silosi) se umesti znotraj površine za razvoj stavbe, ki je določena z gradbenimi mejami, katerih stavba ne sme presegati, lahko pa se jih dotika s fasadami ali pa je od njih odmaknjena v notranjost zemljišča.

(2) Objekte se mora umeščati v prostor tako, da je njihov vizualni vpliv čim manjši ter da se v čim večji meri ohranja značilnosti krajine in s čim manjšimi posegi v teren.

(3) Kota pritličja stavb se načrtuje 0,5 m nad obstoječim terenom.

(4) Glede odmika objektov od parcelnih mej in drugih objektov veljajo enaki pogoji, kot so določeni za enoto urejanja prostora SK 1 v veljavnem OPN Občine Cankova.

 

12. člen

(velikost objekta)

(1) Višinski gabarit stavb je največ 10,00 m, merjeno od najnižje višinske kote urejenega terena ob stavbi do najvišje višinske kote strehe v naklonu. Višinski gabarit ne velja za gradnjo silosa, ki je zaradi funkcionalnih zahtev lahko višji.

(2) Kleti niso dovoljene.

 

13. člen

(oblikovanje objekta)

(1) Konstrukcija objektov je klasična zidana ali montažna.

(2) Fasada je lahko členjena z različnimi arhitekturnimi elementi, priporoča se uporaba lesa v naravni barvi v največji možni meri. Kjer fasada ni lesena naj bo izvedena v svetlih, pastelnih in nevpadljivih tonih.

(3) Streha se izvede kot dvokapnica. Streha naj v prostoru čim manj izstopa, lahko je vizualno členjena.

(4) Pomožne in pripadajoče objekte se oblikuje tako, da so skladni z osnovnim objektom (barva, material...) in ne kvarijo splošnega videza prostora.

 

14. člen

(ureditev in oblikovanje zunanjih površin)

(1) Površine okoli objekta se primerno utrdijo in dimenzionirajo za težo kmetijske mehanizacije.

(2) Na gradbeni parceli se zasadi avtohtone sadne ali druge avtohtone drevesne vrste in grmovnice, ki se sadijo v gručah ali potezah, ne posamezno. Ob brežini potoka je potrebno ohranjati oziroma vzpostaviti sklenjeno lesno obrežno zarast avtohtonih grmovnih in drevesnih vrst.

 

15. člen

(pogoji in merila glede parcelacije)

Posamezni posegi in ureditve se izvajajo znotraj obstoječih parcel. Po potrebi se izvede parcelacija z določitvijo nove gradbene parcele stavbe, ki je trajno namenjeno redni uporabi predvidenih objektov.

 

V.  Pogoji glede priključevanja na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro

 

16. člen

(splošni pogoji za urejanje prometne, okoljske, energetske in komunikacijske infrastrukture)

(1) Pri projektiranju gospodarske javne infrastrukture se upoštevajo veljavni predpisi, normativi in zakonodaja s posameznega področja.

(2) Detajlni pogoji za priključitev objektov na načrtovano gospodarsko javno infrastrukturo se določijo v fazi izdelave projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja posameznega objekta v skladu s pozitivnimi mnenji, vključno s projektnimi pogoji k predmetnemu Občinskemu podrobnemu prostorskemu načrtu.

 

17. člen

(prometno urejanje)

(3) Prometni dostop do zemljišč namenjenih gradnji stavb je zagotovljen preko obstoječega cestnega priključka na javno cesto.

(4) Obremenitev javnih cest se ne bo bistveno povečala.

(5) Dovoz in manipulativne površine predvidenega skladišča se uredijo na južni strani objekta. Dovoz do predvidene sušilnice in silosa se uredi preko obstoječih utrjenih površin v sklopu kmetijskega gospodarstva.

(6) Površine vozišč ter manipulativne površine ob objektih bodo primerno utrjene.

 

18. člen

(oskrba z vodo)

Priključitev objektov na vodovodno omrežje ni predvidena.

 

19. člen

(odvajanje in čiščenje odpadnih voda)

(1) V objektih ne bodo nastajale odpadne komunalne vode, zato priključevanje na kanalizacijsko orežje ni predvideno.

(2) Odvajanje čistih padavinskih voda iz utrjenih površin in strešin je treba urediti tako, da bo v čim večji možni meri zmanjšan odtok padavinskih voda z utrjenih površin.

(3) Padavinske odpadne vode iz obravnavanega območja je treba odvajati v predvideno padavinsko kanalizacijo, ki se nato naveže na predvideno ponikovalnico na severnem robu obravnavanega območja.

(4) Padavinske vode s streh in vode, ki ne bodo onesnažene z vodi škodljivimi snovmi se spelje neposredno v predvideno ponikovalnico.

(5) Odvodnjo padavinskih vod iz parkirnih in manipulativnih površin je treba urediti preko peskolovov in lovilca olj iz katerega se nato odpadne padavinske vode speljejo v predvideno ponikovalnico.

 

20. člen

(oskrba z električno energijo)

Vsi posegi in priključki na elektroenergetsko omrežje (ogled, izdelava projekta, zakoličba, zaščita, prestavitev, izvedba, nadzor) se izvedejo pod pogoji upravljavca elektroenergetskega omrežja.

 

21. člen

(zagotavljanje elektronskih komunikacijskih storitev)

Priključitev objektov na telekomunikacijsko omrežje ni predvidena.

 

VI. Rešitve in ukrepi za varovanje okolja, celostno ohranjanje kulturne dediščine, ohranjanja narave ter trajnostno rabo naravnih dobrin

 

22. člen

(varstvo voda)

(1) Načrtovan poseg se ne nahaja na vodovarstvenem območju. Območje je, glede na modelirano opozorilno karto poplav, lahko potencialno poplavno ogroženo.

(2) Na poplavnem območju so prepovedane vse dejavnosti in vsi posegi v prostor, ki imajo lahko ob poplavi škodljiv vpliv na vode, vodna in priobalna zemljišča ali povečujejo poplavno ogroženost območja.

(3) Projektne rešitve odvajanja in čiščenja vseh vrst odpadnih voda morajo biti usklajene s predpisi, ki urejajo odvajanje in čiščenje odpadnih voda.

(4) Kanalizacijski sistem vseh vrst odpadnih voda mora biti zgrajen vodotesno ter v ločeni izvedbi.

(5) Vsi posegi v prostor, ki bi lahko trajno ali začasno vplivali na vodni režim ali stanje voda se lahko izvedejo samo na podlagi vodnega soglasja, ki ga v sklopu postopka za pridobitev gradbenega dovoljenja izda ministrstvo pristojno za upravljanje z vodami.

(6) Investitor mora pri izdelavi projektne dokumentacije zagotoviti zakonsko določene zaščitne ukrepe za varstvo voda.

 

23. člen

(varstvo tal)

(1) Ob izkopu gradbene jame je treba vse izkopane plasti tal deponirati ločeno glede na njihovo sestavo. Pri odstranjevanju zgornjih plasti zemljine se rodovitna zemlja odlaga v pasovih, ter nato uporabi pri končni ureditvi območja.

(2) Investitor mora pri izdelavi projektne dokumentacije zagotoviti zakonsko določene zaščitne ukrepe za varstvo tal.

 

24. člen

(varstvo kulturne dediščine)

(1) Na območju OPPN ni registriranih enot kulturne dediščine.

(2) Ob vseh posegih v zemeljske plasti velja obvezujoč splošni arheološki varstveni režim, ki najditelja ob odkritju arheološke ostaline zavezuje, da najdbo zavaruje nepoškodovano na mestu odkritja in o najdbi takoj obvesti pristojno enoto Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki situacijo dokumentira v skladu z določili arheološke stroke.

 

25. člen

(ohranjanje narave)

Območje OPPN leži izven območja varstvenih in pravnih režimov ohranjanja narave.

 

26. člen

(varstvo zraka)

(1) Prezračevanje prostorov mora biti primerno in glede na namensko uporabo ustrezno urejeno – naravno in trajno vzgonsko.

(2) Prezračevalne naprave oziroma odprtine se prednostno namešča na severno stran predvidenega objekta.

(3) Onesnaževanje zraka z izpušnimi plini transportnih vozil in delovnih strojev med gradnjo se omili z ustreznim načrtovanjem poteka gradnje in uporabo tehnično brezhibnih vozil in strojev.

 

27. člen

(varstvo pred hrupom)

(1) Na območju OPPN velja III. stopnja varstva pred hrupom.

(2) Pri gradnji in obratovanju načrtovanih objektov in vseh ostalih ureditev je treba upoštevati predpisane ravni hrupa, ki ne smejo biti prekoračene. Poleg tega ne smejo biti zaradi obratovanja načrtovanih objektov prekoračene predpisane ravni hrupa na sosednjih območjih, ki so v skladu s predpisi o mejnih vrednostih kazalcev hrupa uvrščena v III. območje varstva pred hrupom in so oddaljena od območja OPPN manj kot 1.000 m.

(3) Pri zagotavljanju predpisanih ravni hrupa imajo prednost ukrepi zmanjševanja emisij hrupa pri njihovem izvoru, pred ukrepi preprečevanja širjenja hrupa v okolju.

 

28. člen

(varstvo pred svetlobnim onesnaženjem)

(1) Postavitev in jakost svetilk mora izpolnjevati zahteve glede zastrtosti bleščanja in svetlobnega onesnaževanja v skladu s predpisi o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaženja.

(2) Stalna zunanja osvetlitev stavb ni dovoljena. Morebitna zunanja osvetlitev mora biti opremljena

 s senzorjem za vklop/izklop svetil.

(3) Za osvetlitev zunanjih površin se uporabljajo sijalke, ki ne svetijo v UV spektru in čim manj svetijo v modrem delu spektra. Vse svetilke morajo biti takšnih oblik, da ne sevajo nad vodoravnico, prav tako morajo biti pravilno nameščene (da ni sevanja nad vodoravnico). Za osvetljevanje se uporabljajo popolnoma zasenčena svetila z ravnim zaščitnim in nepredušnim steklom

 

29. člen

(učinkovita raba energije)

Pri gradnji novih stavb se prednostno uporabljajo obnovljivi viri energije. Obnovljivi viri energije so viri energije, ki se v naravi ohranjajo in v celoti ali pretežno obnavljajo, zlasti pa energija vetra in lesne biomase ter neakumulirana sončna energija.

 

30. člen

(ravnanje z odpadki)

Ravnanje s komunalnimi odpadki se izvaja v skladu z Občinskim predpisom, ki določa način ravnanja s komunalnimi odpadki.

 

VII.  Rešitve in ukrepi za obrambo ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom

 

31. člen

(obramba)

Na območju OPPN ni potrebnih posebnih rešitev in ureditev za izvajanje dejavnosti obrambe.

 

32. člen

(varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)

(1) Po podatkih iz javno dostopnih portalov je razvidno, da se območje nahaja na erozijsko ogroženem območju.

(2) Na erozijskem območju je prepovedano nenadzorovano zbiranje in odvajanje zbranih voda po erozivnih in plazljivih zemljiščih.

(3) Površine, na katerih se bodo zbirale, skladiščile, prečrpavale, pretakale in mešale okolju škodljive snovi, se izvedejo tako, da bo preprečeno neposredno izpiranje ali odtekanje škodljivih snovi v površinske vode ali tla (neprepustnost, robniki, padci proti požiralnikom, kanalizacija...).

 

33. člen

(varstvo pred požarom)

Za zaščito pred požarom se zagotovi:

·  pogoje za varen umik ljudi, živali in premoženja,

·  potrebne odmike od meje parcel in med objekti ali potrebne protipožarne ločitve,

·  dovozne poti za gasilska vozila, dostopne poti za gasilce, postavitvene površine in delovne površine za gasilska vozila v skladu z zahtevami standarda SIST DIN 14090 ali usklajeno z lokalno pristojno gasilsko enoto, kadar se jih ne da urediti v skladu s standardom SIST DIN 14090,

·  vire za zadostno oskrbo z vodo za gašenje.

 

VIII.  Etapnost izvedbe prostorske ureditve

 

34. člen

(etapnost izvedbe)

Izvedba prostorske ureditve je predvidena v eni etapi.

 

IX. Velikost dopustnih odstopanj od funkcionalnih, oblikovalskih in tehničnih rešitev

 

35. člen

(dopustna odstopanja od načrtovanih rešitev)

(1) Dopustna so odstopanja velikosti in lokacije načrtovanih objektov, vendar ne izven površine za razvoj stavbe.

(2) Dopustna so odstopanja od poteka tras, površin, objektov, naprav in priključkov oziroma tehničnih rešitev prometne, okoljske, energetske in komunikacijske infrastrukture v primeru, da se v fazi priprave projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja ali med gradnjo pojavijo utemeljeni razlogi zaradi lastništva zemljišč, ustreznejše tehnološke, okoljevarstvene, geološko - geomehanske, hidrološke, prostorske in ekonomske rešitve ali drugih utemeljenih razlogov. Odstopanja ne smejo biti v nasprotju z javnim interesom. Z rešitvami morajo soglašati pristojni upravljavci oziroma nosilci urejanja prostora, ki jih ta odstopanja zadevajo.

(3) Dopustna so odstopanja od poteka mej parcel in zemljišč pod stavbami zaradi prilagoditve dejansko izvedenemu stanju na terenu.

 

X.  Drugi pogoji in zahteve za izvajanje občinskega podrobnega prostorskega načrta

 

36. člen

(obveznosti investitorjev in izvajalcev)

(1) Pri izvajanju OPPN in projektiranju se upoštevajo vsa določila, navedena v posameznih poglavjih tega odloka, ter projektne pogoje, pridobljene z dnem izdaje mnenj k temu občinskemu podrobnemu prostorskemu načrtu.

(2) Investitor je dolžan na svoje stroške zgraditi manjkajočo komunalno opremo ter prometno infrastrukturo, kot je načrtovana s tem OPPN ali z občino pred izdajo gradbenega dovoljenja skleniti pogodbo o opremljanju.

(3) V času gradnje je investitor oziroma izvajalec del dolžan zagotoviti vse potrebne varnostne ukrepe in tako organizacijo gradbišča, da bo preprečeno onesnaženje okolja in voda, izlitje nevarnih snovi na prosto ter izliv padavinskih voda na sosednja zemljišča.

 

XI. Usmeritve za določitev meril in pogojev po prenehanju veljavnosti OPPN

 

37. člen

(namenska raba)

(1) Občina ob prvi spremembi OPN opredeli namensko rabo območja OPPN kot SK - površine podeželskega naselja.

 

XII.  Končni določbi

 

38. člen

(hramba in vpogled)

OPPN se hrani in je na vpogled javnosti na sedežu Občinske uprave Občine Cankova.

 

39. člen

(začetek veljavnosti)

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 3505-11/2023

Datum: 1. 12. 2023

 

 

Občina Cankova

 

Danilo Kacijan, župan