New Page 2

 

Na podlagi 66. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Uradni list RS, št. 77/2007-UPB1, 56/2008, 94/2009 Odl.US: U-I-278/07-17, 4/2010, 20/2011, 100/2011 Odl.US: U-I-210/10-10, v nadaljevanju: ZUJIK), 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/2007-UPB2, 27/2008 Odl.US: Up-2925/07-15, U-I-21/07-18, 76/2008, 100/2008 Odl.US: U-I-427/06-9, 79/2009, 14/2010 Odl.US: U-I-267/09-19, 51/2010, 84/2010 Odl.US: U-I-176/08-10) in na osnovi 16. člena Statuta Občine Prevalje (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 18/06 in 19/06 – popr., 34/07, 15/10) je občinski svet Občine Prevalje na 11. redni seji dne 26.01.2012 sprejel

 

 

PRAVILNIK O

 

 

SOFINANCIRANJU PROGRAMOV LJUBITELJSKE KULTURNE DEJAVNOSTI IN LJUBITELJSKIH KULTURNIH PROJEKTOV V OBČINI PREVALJE

 

 

I.       SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem pravilnikom Občina Prevalje določa namen, upravičence, pogoje, merila za vrednotenje in postopek za izbiro programov ljubiteljske kulturne dejavnosti (v nadaljevanju: program) in ljubiteljskih kulturnih projektov (v nadaljevanju: projekt), ki se sofinancirajo iz proračuna Občine Prevalje.

 

 

2. člen

 

 

Sredstva za sofinanciranje programov in projektov v Občini Prevalje se zagotavljajo iz občinskega proračuna, njihovo višino pa določi občinski svet z odlokom o proračunu za tekoče leto.

 

 

3. člen

 

 

            Program ljubiteljske kulturne dejavnosti je tista dejavnost (instrumentalno glasbena, vokalno glasbena, plesna, gledališka, literarna, likovna, filmska, video, idr.) posameznih izvajalcev na področju ljubiteljske kulture, ki poteka redno, organizirano in ustrezno strokovno vodeno in ki je v javnem interesu in jo občina sofinancira z namenom spodbujanja kulturne ustvarjalnosti in uresničevanja trajnega kulturnega razvoja v občini.

 

 

            Ljubiteljski kulturni projekt je posamični zaključeni kulturni dogodek ljubiteljskega izvajalca na posameznem kulturnem področju, ki je namenjen širši javnosti in prispeva k širitvi kulturne zavesti in ohranjanju kulturne dediščine Občine Prevalje ter izkaže nek širši javni interes in ga ni mogoče uvrstiti v redno dejavnost društva.

 

 

4. člen

 

 

Pravico do sofinanciranja programov in projektov po tem pravilniku imajo naslednji izvajalci:

 

 

a) kulturna društva, ki izpolnjujejo naslednje pogoje:

 

 

? da so registrirana v skladu z Zakonom o društvih, s sedežem v Občini Prevalje in imajo v svoji dejavnosti registrirano kulturno dejavnost,

 

 

? da imajo zagotovljene materialne, kadrovske, organizacijske in prostorske pogoje za uresničitev načrtovanih kulturnih programov oziroma kulturnih projektov,

 

 

? da na območju Občine Prevalje delujejo že najmanj eno leto,

 

 

? da imajo urejeno evidenco članstva ter evidenco o plačani članarini;

 

 

b) javni zavodi na področju vzgoje in izobraževanja s sedežem v Občini Prevalje, katerih ustanoviteljica je Občina Prevalje, za kulturne programe oziroma projekte, ki presegajo osnovno dejavnost iz ustanovitvenega akta javnega zavoda in niso financirani na podlagi letne pogodbe o sofinanciranju dejavnosti in imajo zagotovljene ustrezne kadrovske, prostorske in druge pogoje za kakovostno izvedbo programa oziroma projekta.

 

 

II.     POSTOPEK IZBIRE KULTURNIH PROGRAMOV IN PROJEKTOV

 

 

1.      Skupne določbe

 

 

5. člen

 

 

            Postopek za izbiranje predlogov programov in projektov, ki se sofinancirajo iz javnih sredstev se izvede kot javni poziv ali javni razpis.

 

 

            Postopek javnega poziva se uporabi takrat, ko je mogoče jasno vnaprej določiti umetniške, kulturnopolitične, strokovne in druge kriterije ter zahteve, ki jih mora izpolnjevati program ali projekt za financiranje iz javnih sredstev. Financirajo pa se programi oz. projekti, ki te kriterije in zahteve izpolnjujejo.

 

 

            Postopek javnega razpisa se uporabi takrat, ko je mogoče vnaprej določiti le kriterije za ocenjevanje in vrednotenje predlogov programov ali projektov.

 

 

6. člen

 

 

Postopek izbire programov ali projektov za sofinanciranje se izvede po naslednjem zaporedju:

 

 

• uvedba postopka (priprava podlag za sprejem sklepa o začetku postopka - priprava predloga besedila javnega razpisa, razpisne dokumentacije), sprejem sklepa o začetku postopka in objava javnega razpisa ali javnega poziva;

 

 

• priprava vlog za obravnavo (prispetje in evidentiranje vlog, ter odpiranje vlog, prispelih na javni razpis ali javni poziv);

 

 

• izdaja sklepov o zavržbi nepopolnih in nepravočasnih vlog ter vlog, ki jih niso vložile upravičene osebe;

 

 

• ocenjevanje prispelih vlog;

 

 

• izdaja odločbe in

 

 

• sklepanje pogodb o sofinanciranju z izvajalci.

 

 

7. člen

 

 

            Župan občine sprejme sklep o začetku postopka za izbiro programov ali projektov.

 

 

            Javni razpis ali javni poziv se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in na spletni strani Občine Prevalje. Javni razpis ali javni poziv mora trajati najmanj en mesec. Javni poziv lahko traja največ eno leto.

 

 

            Besedilo objave javnega razpisa ali javnega poziva mora vsebovati:

 

 

• navedbo naročnika javnega razpisa,

 

 

• pravno podlago za izvedbo javnega razpisa,

 

 

• jasno navedbo, da gre za javni razpis za izbiro programov ali projektov,

 

 

• namen, za katere se dodeljujejo sredstva oziroma predmet javnega razpisa,

 

 

• pogoje, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci,

 

 

• okvirno vrednost razpoložljivih sredstev, namenjenih za predmet razpisa,

 

 

• merila in kriterije za vrednotenje programov ali projektov,

 

 

• obdobje, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva,

 

 

• razpisni rok,

 

 

• način pošiljanja in vsebino vlog oz. potrebno dokumentacijo za prijavo,

 

 

• podatke o osebah, pristojnih za dajanje informacij v zvezi z razpisom,

 

 

• informacijo o razpisni dokumentaciji in vsebina le-te.

 

 

8. člen

 

 

            V času javnega razpisa ali javnega poziva mora biti razpisna dokumentacija dosegljiva vsem zainteresiranim na spletni strani in na sedežu občine.

 

 

            Vlagatelji morajo vloge oddati na vnaprej pripravljenih obrazcih, ki so sestavni del razpisne dokumentacije.

 

 

            Vsaka vloga, ki prispe na javni razpis oz. javni poziv mora vsebovati:

 

 

• podatke o vlagatelju,

 

 

• navedbo programov ali projektov za katere vlagatelj kandidira,

 

 

• opis načrtovanih programov oziroma projektov,

 

 

• druge zahtevane podatke iz razpisa oz. poziva in iz razpisne dokumentacije.

 

 

9. člen

 

 

            Za strokovno presojo in ocenjevanje predlogov programov in projektov je pristojna strokovna komisija. Župan imenuje člane strokovne komisije z njihovim soglasjem izmed uglednih strokovnjakov s področja kulture.

 

 

            Predsednik in člani komisije ne smejo kandidirati na javnem razpisu oz. javnem pozivu za sofinanciranje programov oziroma projektov in ne smejo biti z vlagatelji interesno povezani v smislu poslovne povezanosti ali sorodstvenega razmerja.

 

 

2.      Javni poziv

 

 

10. člen

 

 

(vloge)

 

 

            Stranka lahko vlogo dopolnjuje ali spreminja do ocenjevanja in vrednotenja vloge na strokovni komisiji.

 

 

            Če stranka za isti program ali projekt na javni poziv pošlje več vlog, se obravnava prva vloga, ostale pa se zavržejo, razen če jih je mogoče obravnavati kot dopolnitve ali spremembe prve vloge.

 

 

            Uradna oseba, ki sprejema vloge na javni poziv, na vsaki vlogi jasno označi datum in uro vložitve vloge oziroma datum in uro oddaje na pošti.

 

 

11. člen

 

 

(delo uradne osebe)

 

 

            Vloge na javni poziv se obravnavajo posamično in vsaka predstavlja ločeno upravno stvar, razen če niso izpolnjeni zakonski pogoji za združitev postopka.

 

 

            Uradna oseba zaposlena v občinski upravi odpira vloge, ki so prispele na posamezen javni poziv po vrstnem redu prispetja.

 

 

            Za vsako vlogo uradna oseba ugotovi, ali je pravočasna, ali je popolna in ali jo je podala oseba, ki izpolnjuje v javnem pozivu določene pogoje (upravičena oseba).

 

 

            Vloge, ki niso pravočasne ali ki jih ni vložila upravičena oseba zavrže župan s sklepom. Če je vloga formalno nepopolna, se stranko pozove, da jo dopolni. Stranka mora vlogo dopolniti v petih dneh. Če stranka vloge ne dopolni v zahtevanem roku, župan vlogo zavrže s sklepom.

 

 

            Za ostale vloge pripravi uradna oseba poročilo, ki kratko povzame vlogo in opiše vsebino programa oziroma projekta, ki je njen predmet.

 

 

12. člen

 

 

(ocenjevanje in vrednotenje vlog)

 

 

            Strokovna komisija, ki je določena v skladu s 9. členom tega pravilnika, ocenjuje vloge po vrstnem redu njihovega prispetja. Vrstni red prispetja posamezne vloge se določi, ko je vloga popolna.

 

 

            Strokovna komisija oceni ali izpolnjuje predlagani program oziroma projekt umetniške, kulturno-politične, strokovne in druge kriterije ter zahteve, določene v objavi javnega poziva in predlaga županu:

 

 

- da vlogo zavrne, ker ne izpolnjuje navedenih kriterijev in zahtev;

 

 

- da se kulturni program oziroma kulturni projekt sofinancira v določenem deležu.

 

 

13.člen

 

 

(odločba)

 

 

            Na podlagi poročila strokovne komisije župan z odločbo zavrne vlogo, ki ne izpolnjuje umetniških, kulturnopolitičnih, strokovnih in drugih kriterijev ter zahtev, ali z odločbo določi, da se posamezen program ali sprejme v sofinanciranje ter določi delež javnih sredstev, pri čemer se obseg obveznosti in način njihove izpolnitve podrobneje določita s pogodbo.

 

 

            Odločba je podlaga za sklepanje pogodbe o sofinanciranju javnega programa oziroma projekta.

 

 

3.      Javni razpis

 

 

14. člen

 

 

(odpiranje vlog)

 

 

            Postopek odpiranja vlog vodi komisija za odpiranje vlog, ki jo imenuje župan občine izmed uradnikov zaposlenih v občinski upravi.

 

 

            Po poteku razpisnega roka komisija za odpiranje vlog hkrati odpre vse vloge, ki so do tedaj prispele. Odpiranju vlog sme prisostvovati vsaka oseba, ki kandidira na razpisu.

 

 

            Za vsako vlogo komisija za odpiranje vlog ugotovi, ali je pravočasna, ali jo je podala oseba, ki izpolnjuje v javnem razpisu določene pogoje (upravičena oseba) in ali je popolna glede na besedilo javnega razpisa. Vlogo, ki ni pravočasna ali je ni vložila upravičena oseba, župan zavrže s sklepom. Vloga, ki ni pravočasna, se neodprta vrne vlagatelju.

 

 

            Če je vloga formalno nepopolna, se stranko pozove, da jo dopolni. Stranka mora vlogo dopolniti v petih dneh. Če stranka vloge ne dopolni v zahtevanem roku, župan vlogo zavrže s sklepom.

 

 

            Za ustrezne vloge komisija za odpiranje vlog pripravi poročilo, ki vsebuje šifro vloge, prijavitelja in naslov programa oziroma projekta.

 

 

15. člen

 

 

(ocenjevanje in vrednotenje vlog)

 

 

            Komisija za odpiranje vlog predloži ustrezne vloge na isti javni razpis skupaj s poročili strokovni komisiji s kulturnega področja.

 

 

            Presojo in ocenjevanje vlog izvede strokovna komisija, ki je določena v skladu s 9. členom tega pravilnika.

 

 

            Naloge strokovne  komisije v postopku vrednotenja programov:

 

 

• vrednotenje programov, skladno z merili iz tega pravilnika,

 

 

• priprava poročila o delu strokovne komisije pri ocenjevanju in vrednotenju vlog,

 

 

• priprava predloga sofinanciranja programov oziroma projektov.

 

 

            Strokovna komisija predlog sofinanciranja programov in projektov predloži županu občine.

 

 

            Stranke ne morejo prisostvovati ocenjevanju in vrednotenju vlog ter sprejemanju poročila na strokovni komisiji.

 

 

16. člen

 

 

(odločba)

 

 

            Na podlagi predloga strokovne komisije župan občine izda o vsaki ustrezni vlogi, prispeli na javni razpis, posamično odločbo, s katero odloči o odobritvi ter deležu sofinanciranja ali o zavrnitvi sofinanciranja posameznega  programa oziroma projekta.

 

 

            Odločba je podlaga za sklepanje pogodb o sofinanciranju programov in projektov.

 

 

            Z vsakim izvajalcem, katerega program oziroma projekt se bo sofinanciral iz občinskega proračuna, sklene občina pisno pogodbo o sofinanciranju, s katero se uredijo vsa medsebojna razmerja v zvezi s koriščenjem proračunskih sredstev.

 

 

17. člen

 

 

(pogodba)

 

 

            Za sofinanciranje programov se v pogodbi opredeli, da se sofinancirajo v sorazmernih deležih preko celega koledarskega leta glede na dinamiko planirane porabe sredstev in skladno z likvidnostno možnostjo.

 

 

            Sofinanciranje projektov bo izvedeno po realizaciji projekta na podlagi prejetega zahtevka, ko izvajalci z ustreznimi dokazili dokažejo izvedbo aktivnosti in nastanek finančnih obveznosti.

 

 

III.    POGOJI, MERILA IN KRITERIJI ZA IZBOR PROGRAMOV IN PROJEKTOV

 

 

18. člen

 

 

Programi in projekti, ki se bodo sofinancirali iz proračuna Občine Prevalje, se izberejo na podlagi javnega razpisa ali javnega poziva in na osnovi pogojev, meril in kriterijev, ki so sestavni del tega pravilnika.

 

 

IV.       NADZOR

 

 

19. člen

 

 

            Občinska uprava in Nadzorni odbor Občine Prevalje izvajata nadzor nad izvajanjem določb tega pravilnika, kar so vsi neposredni porabniki proračunskih sredstev za programe po tem pravilniku dolžni omogočiti.

 

 

            Izvajalci programov oziroma projektov so dolžni voditi evidenco in skrbeti za dokumentacijo o realizaciji programov in namenski porabi proračunskih sredstev ter Občini Prevalje predložiti vsebinska in finančna poročila o porabi sredstev. Pri tem morajo zagotoviti zakonito in strokovno finančno poslovanje ter nadzor nad izvajanjem programov oz. projektov in porabo sredstev.

 

 

            Izvajalec programa oziroma projekta je dolžan Občino Prevalje v 15. dneh obvestiti o spremembah, ki utegnejo vplivati na izpolnitev njegovih pogodbenih obveznosti.

 

 

20. člen

 

 

Izvajalec programa oziroma projekta je dolžan povrniti nenamensko porabljena sredstva skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunavajo od dneva plačila upravičenca do dneva vračila sredstev v primerih, ko se ugotovi:

 

 

- da so bila dodeljena sredstva delno ali v celoti nenamensko porabljena,

 

 

- da je izvajalec v postopku pridobitve sredstev navajal neresnične podatke,

 

 

- druge nepravilnosti pri uporabi sredstev.

 

 

21. člen

 

 

Izvajalec je dolžan Občini Prevalje predložiti zaključno poročilo o poteku in rezultatih izvedbe predmeta pogodbe in namenski porabi sredstev v rokih, določenih v pogodbi o sofinanciranju.

 

 

V.      PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

22. člen

 

 

Za zadeve, ki niso urejene s tem pravilnikom se uporablja

 

 

ZUJIK. V primeru spremembe ZUJIK prenehajo veljati določbe tega pravilnika, ki so v nasprotju z zakonom in neposredno veljajo določbe zakona.

 

 

23. člen

 

 

Z uveljavitvijo tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o sofinanciranju programov in projektov ljubiteljske kulturne dejavnosti v Občini Prevalje (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 11/2007, 7/2009, 22/2010).

 

 

24. člen

 

 

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

     
 

Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o sofinanciranju programov ljubiteljske kulturne dejavnosti in ljubiteljskih kulturnih projektov v Občini Prevalje (Uradno glasilo slovenskh občin, št. 4/2016), vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 
     
 

8. člen

 
  Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.  
     
     

 

Številka: 007-0002/2012-19

 

 

Prevalje, dne 26.01.2012

 

 

 

Občina Prevalje

 

Župan dr. Matija Tasič, l.r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POGOJI, MERILA IN KRITERIJI ZA SOFINANCIRANJE PROGRAMOV LJUBITELJSKE KULTURNE DEJAVNOSTI IN LJUBITELJSKIH  KULTURNIH PROJEKTOV V OBČINI PREVALJE

 

 

VREDNOTENJE PROGRAMOV LJUBITELJSKE

 

 

KULTURNE DEJAVNOSTI

 

 

I.

 

 

Za sofinanciranje programov lahko kandidirajo izvajalci iz 4. člena tega pravilnika.

 

 

II.

 

 

            Predlagani program mora izpolnjevati naslednje pogoje:

 

 

- program sodi na področje ljubiteljske kulturne dejavnosti;

 

 

- program je nekomercialne narave – to pomeni, da mu ni moč pripisati pretežno komercialnega namena in člani za izvajanje programa ne prejemajo plačila in

 

 

- program poteka redno, organizirano in ustrezno strokovno vodeno vsaj enkrat tedensko oziroma v strnjenih oblikah in vsaj osem mesecev v posameznem koledarskem letu;

 

 

- program bo izveden v tekočem letu;

 

 

- rezultati vadbe so predstavljeni:

 

 

-  v Občini Prevalje in

 

 

- enkrat letno na samostojnem koncertu oz. javni prireditvi ali enkrat letno na koncertu oz. javni prireditvi, ki združuje več društev, razen kadar ta pravilnik določa drugače in

 

 

- izvajalci sodelujejo na protokolarnih in drugih javnih prireditvah v kraju oz. občini, če scenarij take prireditve to predvideva in po potrebi sodelujejo na promocijskih prireditvah Občine Prevalje oziroma organizirajo prireditev občinskega pomena na zahtevo občine in v skladu z zahtevanimi kriterijih in standardi občine.

 

 

            V primeru, da gledališka skupina ali druga skupina, ki pripravlja večji obširnejši projekt (gledališko predstavo, prireditev ipd.), lahko rezultate vadbe predstavi v Občini Prevalje na vsaki dve leti.

 

 

III.

 

 

Iz proračuna Občine Prevalje se sofinancirajo programi za naslednje namene:

 

 

- honorar strokovnih delavcev,

 

 

- materialni stroški,

 

 

- aktivnost in dosežena kvaliteta, oziroma doseženi izjemni rezultati v preteklem koledarskem letu.

 

Izvajalec programa ljubiteljske kulture lahko odobrena sredstva po pogodbi, razen sredstev za honorarje (zborovodje, dirigenta, mentorja, režiserja in drugih strokovnih delavcev)  porabi tudi za nakup osnovnih sredstev in opreme, ki so neposredno vezana na izvajanje ljubiteljske kulturne dejavnosti izvajalca.

 

 

IV.

 

 

Merila za vrednotenje kulturnih programov so določena v točkah. Vrednost točke se določi vsako leto posebej in je odvisna od števila točk, ki so jih dosegli vsi izbrani programi in od višine razpoložljivih proračunskih sredstev, namenjenih za sofinanciranje programov ljubiteljskih kulturnih dejavnosti.

 

 

V.

 

 

Splošna merila

 

 

            Posamezni programi izvajalcev, ki so v preteklem letu s svojo kvaliteto in zastopanostjo v večji meri promovirala Občino Prevalje ali so se v preteklem letu na svojem področju delovanja posebej odlikovala se lahko dodatno točkujejo.  Uspešnost, kvaliteta in promocija občine se ocenjuje v tekočem letu za preteklo leto na podlagi poročil o realizaciji programov posameznih izvajalcev v preteklem letu.

 

 

            Višina sredstev, ki se v posameznem letu nameni za splošna merila, se določi v razpisu v višini 35% višine sredstev za sofinanciranje programov, ki so zagotovljena v proračunu občine po naslednjih kriterijih:

 

 

Kvaliteta kulturnih programov v preteklem letu

(produkcijska zahtevnost in večji obseg produkcije, organizacijska zahtevnost, kvaliteta programov)     

do 200 točk

Uspešnost programov v preteklem letu

(prepoznavnost programov o okolici, etnološka zanimivost, negovanje tradicije)

do 50 točk

Udeležba izvajalca v preteklem letu na: mednarodnih srečanjih, državnih srečanjih, regijskih srečanjih, medobmočnih srečanjih, območnih srečanjih, na izjemnih gostovanjih in izjemnih protokolarnih prireditvah v organizaciji oz. po zahtevah občine,…

do 100 točk

 

Izvajalec je v preteklem letu samostojno organiziral večje občinske kulturne prireditve, večje kulturne prireditve regijskega oziroma republiškega značaja ali praznuje visoke okrogle jubileje

do 100 točk

Skupina se povezuje z drugimi društvi v regiji ali se čezmejno povezuje

do 30 točk

Skupina ohranja tradicijo in redno deluje že več kot 10, 20, 30, 40,… let

za vsako desetletje 5 točk

Število opravljenih prostovoljnih ur, kar je razvidno iz javnih evidenc

do 30 točk

 

Višina sredstev, ki se v posameznem letu nameni za splošna merila, se določi v razpisu v višini 40% višine sredstev za sofinanciranje programov, ki so zagotovljena v proračunu občine in se vrednoti po naslednjih kriterijih:

 
 

Kvaliteta kulturnih programov v preteklem letu

(produkcijska zahtevnost in večji obseg produkcije, organizacijska zahtevnost, kvaliteta programov)

do 200 točk

Uspešnost programov v preteklem letu

(prepoznavnost programov o okolici, etnološka zanimivost, negovanje tradicije)

do 100 točk

Udeležba izvajalca v preteklem letu na: mednarodnih srečanjih, državnih srečanjih, regijskih srečanjih, medobmočnih srečanjih, območnih srečanjih, na izjemnih gostovanjih in izjemnih protokolarnih prireditvah v organizaciji oz. po zahtevah občine,…

 

 

do 100 točk

Izvajalec je v preteklem letu samostojno organiziral večje občinske kulturne prireditve, večje kulturne prireditve regijskega oziroma republiškega značaja

 

 

do 200 točk

Skupina se povezuje z drugimi društvi v regiji ali se čezmejno povezuje

 

do 50 točk

 

 

VI.

 

 

Posebna merila

 

 

            Programi ljubiteljske kulturne dejavnosti društev se vrednotijo na osnovi naslednjih meril:

 

 

- honorar strokovnih delavcev,

 

 

- materialni stroški (pri izračunu materialnih stroškov se upoštevajo število aktivnih članov društva).

 

 

            Honorar strokovnih delavcev in materialni stroški so vezani na minimalno število vaj, v kolikor posamezni izvajalec kulturnega programa ne doseže tega kriterija, se mu prizna sorazmerni delež honorarja in materialnih stroškov. Prav tako se izvajalcu zmanjša ustrezen delež redne letne dotacije, če program ni bil v celoti realiziran. 

 

 

ODRASLI IN MLADINSKI PEVSKI ZBORI

 

 

Honorar zborovodje za min. 50 vaj na sezono

 

 

 

- pri zborih, ki imajo 32 članov in več

350 točk

 

 

Honorar zborovodje  min. 50 vaj na sezono

 

 

 

- pri zborih, ki imajo manj kot 32 članov

 

160 točk

 

- pri manjših vokalnih skupinah

 

 

120 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono:

 

 

 

a) pri najmanj 32 članih

150 točk

 

 

b) pri najmanj 18 članih

 

140 točk

 

c) pri manj kot 18 članih

 

 

130 točk

Skupaj

500 točk

300 točk

250 točk

            Najvišje število točk pri odraslih pevskih zborih z najmanj 32 člani lahko doseže pevski zbor, ki je skozi leta delovanja dosegal  stalno kvaliteto in jo izkazuje na naslednjih področjih:

 

 

• deluje na področju občine Prevalje že več kot 25 let

 

 

• najmanj 5 x   udeležba na tekmovanjih v zadnjih 10 letih in dosežena visoka priznanja,

 

 

• redna (dvoletna) čezmejna  gostovanja,

 

 

• redno zastopa občino Prevalje na protokolarnih prireditvah.

 

 

            Programi ljubiteljske dejavnosti pevskih zborov z najmanj 32 člani, ki ne izpolnjujejo zgoraj navedenih kriterijev,  se vrednotijo v višini 70%  vrednosti točk (70% od 500 točk).

 

 

OTROŠKI PEVSKI ZBORI

 

 

Honorar zborovodje za min. 40 vaj na sezono

 

 

 

 

- pri najmanj 32 članih

120 točk

 

 

 

- pri najmanj 18 članih

 

100 točk

 

 

- pri manj kot 18 članih

 

 

80 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono

 

 

 

 

- pri najmanj 32 članih

120 točk

 

 

 

- pri najmanj 18 članih

 

80 točk

 

 

- pri manj kot 18 članih

 

 

40 točk

Skupaj

240 točk

180 točk

120 točk

PIHALNI ORKESTER

 

 

Honorar dirigenta za min. 50 vaj na sezono

 

 

 

 

- najmanj 30 godbenikov

350 točk

 

 

 

- od 14 do 30 godbenikov

 

150 točk 

 

 

- do 14 godbenikov

 

 

150 točk

 

Pavšal za materialne stroške na sezono

 

 

 

 

- najmanj 30 godbenikov

400 točk

 

 

 

- od 14 do 30 godbenikov

 

200 točk           

 

 

- do 14 godbenikov       

 

 

150 točk

Skupaj

750 točk

350 točk 

300 točk

Da program pihalnega orkestra pri vrednotenju doseže vse točke v zgornji tabeli, mora sodelovati na protokolarnih prireditvah v Občini Prevalje. Programi, ki tega pogoja ne izpolnjujejo, se vrednotijo v sorazmernem deležu števila točk.

 

 

LUTKOVNA SKUPINA

 

 

Honorar strokovnih delavcev za min. 30 vaj na sezono

60 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono

100 točk

Skupaj

120 točk

GLEDALIŠKA SKUPINA

 

 

Honorar režiserja za min. 40 vaj na sezono

 

 

 

 

- pri najmanj 10 igralcih

100 točk

 

 

 

- pri najmanj 5 igralcih

 

100 točk

 

 

- pri manj kot 5 igralcih ali monouprizoritvah

 

 

60 točk

Honorar za strokovne sodelavce: dramaturg, asistent režije, lektor     

50 točk

 

 

Pavšal za materialne stroške na sezono

 

 

 

 

- pri najmanj 10 igralcih

200 točk

 

 

 

- pri najmanj 5 igralcih

 

120  točk

 

 

- pri manj kot 5 igralcih ali monouprizoritvah

 

 

60 točk

Skupaj

350 točk

220 točk

120 točk

Da program gledališke skupine pri vrednotenju doseže vse točke v zgornji tabeli, mora letno pripraviti premiero z najmanj tremi ponovitvami, ali uprizarjati že postavljeno predstavo, če je bila režijsko zahtevnejša. Programi, ki tega pogoja ne izpolnjujejo, se vrednotijo v višini 50% vrednosti točk.

 

 

RECITACIJSKE IN LITERARNE SKUPINE

 

 

Honorar mentorju za min. 20 vaj na sezono

50 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono

50 točk

Skupaj

100 točk

INSTRUMENTALNE, VOKALNO INSTRUMENTALNE SKUPINE

 

 

Honorar vodji za min. 30 vaj na sezono

 

 

- do 14 članov

100 točk

 

- do 5 članov    

 

50 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono

 

 

- do 14 članov

100 točk

 

- do 5 članov

 

50 točk

Skupaj

200 točk

100 točk

FOLKLORNE, TAMBURAŠKE IN PLESNE SKUPINE

 

 

Honorar vodji za min. 40 vaj na sezono

 

 

- skupina z najmanj osmimi plesnimi pari

100 točk

 

- manj kot 16 plesalcev

 

80 točk

Honorar za plesnega strokovnjaka

 

 

-           skupina z najmanj osmimi plesnimi pari

50 točk

 

-           manj kot 16 plesalcev

 

30 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono

 

 

-           skupina z najmanj osmimi plesnimi pari

150 točk

 

-           manj kot 16 plesalcev

 

100 točk

Skupaj

300 točk

210 točk

LIKOVNA, FOTOGRAFSKA, VIDEO IN FILMSKA SKUPINA, LITERARNI POGOVORI, POTOPISNI IN DRUGI KLUBSKI VEČERI

 

 

Programski stroški na sezono  

100 točk

Povprečni materialni stroški na sezono (za javne delavnice: razstave, literarne prireditve, klubska srečanja, idr.)

100 točk

Skupaj

200 točk

Upoštevajo se samo načrtovane razstave v galeriji in avli Družbenega doma in večje priložnostne razstave na drugih lokacijah, ki so primerno promovirane, ali izvedene kot samostojni kulturni dogodek ali so nadgradnja pomembnega drugega kulturnega dogodka.  

 

 

SKUPINA KLEKLJARIC

 

 

Pavšal za materialne stroške na sezono (za 35 vaj na sezono)

50 točk

Skupaj

50 točk

MLADINSKE KULTURNE USTVARJALNICE

 

 

Programski stroški za organizatorje  

100 točk

Povprečni materialni stroški na sezono (za ustvarjalne delavnice, tematske večere, …)

100 točk

Skupaj

200 točk

Da program mladinske kulture pri vrednotenju doseže točke v zgornji tabeli, mora organizirati samostojne prireditve po programu v občini ali sodelovati na drugih protokolarnih prireditvah v Občini Prevalje. Programi, ki tega pogoja ne izpolnjujejo, se vrednotijo v sorazmernem deležu števila točk.

 

 

Pri vrednotenju programov ljubiteljske kulture, ki se sofinancirajo iz občinskega proračuna, se upoštevajo naslednji splošni kriteriji:

 
 

·       kakovost predlaganega programa in njegova realna možnost izvedbe,

 
 

·       izvedeni programi in samostojne prireditve ter njihova odmevnost (število obiskovalcev, ocena kritikov, upoštevajo se  prireditve, organizirane in izpeljane na območju Občine Prevalje),

 
 

·       sodelovanje na revijah v organizaciji Sklada RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti, udeležba na tekmovanjih,

 
 

·       lastna sredstva in delež pridobljenih sredstev iz drugih virov,

 
 

·       programi ljubiteljske kulturne dejavnosti izvajalcev, ki v celoti ali deloma delujejo v okviru različnih stanovskih organizacij ali združenj, se vrednotijo v višini do največ 50% vrednosti točk,

 
 

·       programi, ki se financirajo iz katerekoli druge postavke občinskega proračuna, niso predmet sofinanciranja po merilih tega pravilnika,

 
 

·       za ohranjanje tradicije se programu skupine, ki redno neprekinjeno deluje, v letu, ko praznuje okrogli jubilej (obletnice delovanja 10, 20, 30, 40,… let) dodelijo dodatne točke (za vsako desetletje delovanja 5 točk).

 
 

Glede na vsebino prijavljenega programa na razpis in v primerjavi z ostalimi podobnimi programi, ki kandidirajo na istem razpisu, se ob upoštevanju splošnih kriterijev, posamezni program ljubiteljske kulture lahko vrednoti v sorazmernem deležu števila točk. V sorazmernem deležu števila točk se lahko vrednoti tudi program, za katerega je iz poročila izvajalca za preteklo leto in drugih virov razvidno, da program v preteklem letu ni bil realiziran skladno z dano prijavo na razpis.

Programi ljubiteljske kulturne dejavnosti društev se vrednotijo na osnovi naslednjih meril:

 
 

·       honorar strokovnih delavcev,

 
 

·       materialni (programski) stroški (pri izračunu stroškov se upoštevajo število aktivnih članov društva).

 
 

Honorar strokovnih delavcev in materialni stroški so vezani na minimalno število vaj, v kolikor posamezni izvajalec kulturnega programa ne doseže tega kriterija, se mu prizna sorazmerni delež honorarja in materialnih (programskih) stroškov. Upoštevajo se skupne vaje članov, ki se jih udeleži večina aktivnih članov, prizna se vaja v trajanju dveh šolskih ur.

 
 

Odrasli in mladinski pevski zbori

 
 

Honorar zborovodje  (za min. 50 vaj na sezono)

·       pri najmanj 32 članih

·       pri najmanj 18 članih

·       pri manj kot 18 članih

 

do 350 točk 

do 160 točk

do 120 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono:

·       pri najmanj 32 članih

·       pri najmanj 18 članih

·       pri manj kot 18 članih

 

do 200 točk

do 140 točk

do 130 točk

 
 

Vse  točke  pri odraslih in mladinskih pevskih zborih z najmanj 32 člani lahko doseže pevski zbor, ki je skozi leta delovanja dosegal  stalno kvaliteto in jo izkazuje na naslednjih področjih:

 
 

·       deluje na področju občine Prevalje že najmanj 15 let,

 
 

·       najmanj 5 x  udeležba na tekmovanjih v zadnjih 10 letih in dosežena visoka priznanja,

 
 

·       redna (dvoletna) čezmejna  gostovanja,

 
 

·       redno zastopa občino Prevalje na protokolarnih prireditvah.

 
 

Programi ljubiteljske dejavnosti pevskih zborov z najmanj 32 člani, ki ne izpolnjujejo zgoraj navedenih kriterijev,  se vrednotijo v višini 50%  vrednosti točk.

 
 

Otroški pevski zbori

 
 

Honorar zborovodje  (za min. 40 vaj na sezono)

·       pri najmanj 32 članih

·       pri najmanj 18 članih

·       pri manj kot 18 članih

 

do 120 točk

do 100 točk

do 80 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono

·       pri najmanj 32 članih

·       pri najmanj 18 članih

·       pri manj kot 18 članih

 

do 120 točk

do 80 točk

do 40 točk

 
 

Pihalni orkester

 
 

Honorar dirigenta (za min. 50 vaj na sezono)

·       najmanj 30 godbenikov

·       od 14 do 30 godbenikov

·       do 14 godbenikov

 

do 350 točk

do 150 točk 

do 100 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono

·       najmanj 30 godbenikov

·       od 14 do 30 godbenikov

·       do 14 godbenikov

 

do 400 točk

do 200 točk

do 150 točk

 
 

Da program pihalnega orkestra pri vrednotenju doseže vse točke v zgornji tabeli, mora sodelovati na protokolarnih prireditvah v Občini Prevalje. Programi, ki tega pogoja ne izpolnjujejo, se vrednotijo v sorazmernem deležu števila točk.

 
 

Gledališka skupina

 
 

Honorar režiserja  (za min. 40 vaj na sezono)

·       pri najmanj 10 igralcih

·       pri najmanj 5 igralcih

·       pri manj kot 5 igralcih ali monouprizoritvah

 

do 100 točk  

do 80 točk

do 60 točk

Honorar za strokovne sodelavce: dramaturg, asistent režije, lektor

do 50 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono

·       pri najmanj 10 igralcih

·       pri najmanj 5 igralcih

·       pri manj kot 5 igralcih ali monouprizoritvah

 

do 200 točk

 do 120 točk

do 60 točk

 
 

Da program gledališke skupine pri vrednotenju doseže točke v zgornji tabeli, mora letno pripraviti premiero z najmanj tremi ponovitvami, ali uprizarjati v preteklem letu postavljeno predstavo, če je bila režijsko zahtevnejša. Programi gledaliških skupin, ki tega pogoja ne izpolnjujejo, se vrednotijo po merilih za recitacijske skupine.

 
 

Lutkovno gledališče

 
 

Honorar režiserja  (za min. 40 vaj na sezono)

·       pri  5 in več  igralcih

·       pri manj kot 5 igralcih

 

do 80 točk

do 60 točk

Honorar za strokovne sodelavce: dramaturg, asistent režije, lektor

do 50 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono

·       pri 5 in več igralcih

·       pri manj kot 5 igralcih

do 120 točk

do 120 točk

 
 

Da program lutkovne skupine pri vrednotenju doseže točke v zgornji tabeli, mora letno pripraviti premiero z najmanj tremi ali več ponovitvami.

 
 

Recitacijske in literarne skupine

 
 

Honorar mentorju (za min. 20 vaj na sezono)

do 50 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono

do 50 točk

 
 

Istrumentalne, tamburaške, vokalno-instrumentalne skupine

 
 

Honorar vodji (za min. 30 vaj na sezono)

·       najmanj  15 članov

·        do 15 članov

 

do 150 točk

do 100 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono

·        najmanj  15 članov

·        do 15 članov

 

do 150 točk

do 100 točk

 
 

Folklorne in plesne skupine

 
 

Honorar vodji  (za min. 40 vaj na sezono)

·       skupina z najmanj osmimi plesnimi pari

·       manj kot 16 plesalcev

 

do 100 točk

do 80 točk

Honorar za plesnega strokovnjaka

do 50 točk

Pavšal za materialne stroške na sezono

·       skupina z najmanj osmimi plesnimi pari

·       manj kot 16 plesalcev

 

do 150 točk

do 100 točk

 
 

Likovna, fotografska, video in filmska skupina

 
 

Programski stroški na sezono  

do 200 točk

Povprečni materialni stroški na sezono (za javne delavnice: razstave, literarne prireditve, klubska srečanja, idr.)

            

do 100 točk

 
 

Točke v  zgornji tabeli se dodelijo za redno ljubiteljsko kulturno dejavnost, ki je rezultat kulturnega ustvarjanja članov izvajalca, njihovo delo pa je predstavljeno skladno z določbo II. točke Pogojev, meril in kriterijev tega pravilnika. Upoštevajo se samo načrtovane razstave v galeriji in avli Družbenega doma in večje priložnostne razstave na drugih lokacijah, ki so primerno promovirane, ali izvedene kot samostojni kulturni dogodek ali so nadgradnja pomembnega drugega kulturnega dogodka.

 
 

Skupina klekljaric

 
 

Pavšal za materialne stroške na sezono (za 35 vaj na sezono)

do 50 točk

 
 

Kulturne ustvarjalnice ter druge umetniške skupine (literarni pogovori, potopisni in drugi klubski večeri, razstave, ustvarjalne delavnice, tematski večeri, ipd.)

 
 

Programski stroški za organizatorje  

do 100 točk

Povprečni materialni stroški na sezono

     do 100 točk

 
 

Da program mladinske kulture oz. program drugih umetniški skupin pri vrednotenju doseže točke v zgornji tabeli, mora organizirati najmanj 3 samostojne prireditve po programu v občini ali sodelovati na najmanj 5 drugih protokolarnih prireditvah v Občini Prevalje. Programi, ki tega pogoja ne izpolnjujejo, se vrednotijo v sorazmernem deležu števila točk.

 
 

Galerijska dejavnost

 
 

Pavšal za materialne stroške na sezono  (za organizacijo razstav,….)

do 200 točk

 
 

Galerijska dejavnost  mora potekati po načrtovanem programu za tekoče leto, pri vrednotenju doseže točke v zgornji tabeli z organizacijo najmanj petih (5) razstav ljubiteljskih slikarjev oz. drugih razstavljavcev. Galerijska dejavnost se naj povezuje z inštitucijami  in sodeluje tudi čezmejno. Programi, ki tega pogoja ne izpolnjujejo, se vrednotijo v sorazmernem deležu števila točk.

 
 

Upoštevajo se samo načrtovane razstave v Grošljevi galeriji v Družbenem domu in večje priložnostne razstave na drugih lokacijah, ki so primerno promovirane, ali izvedene kot samostojni kulturni dogodek ali so nadgradnja pomembnega drugega kulturnega dogodka.

 
 

Ne glede na določbo 17. člena tega pravilnika, se sredstva za galerijsko dejavnost dodelijo po realizaciji programa,  na podlagi prejetega zahtevka, ko izvajalec z ustreznimi dokazili dokaže izvedbo aktivnosti in nastanek finančnih obveznosti.

 

 

VII.

 

 

VREDNOTENJE LJUBITELJSKIH KULTURNIH PROJEKTOV

 

 

            Ljubiteljski kulturni projekti so posamični zaključeni kulturni dogodki ljubiteljskega izvajalca na posameznem kulturnem področju, ki so namenjeni širši javnosti in prispevajo k širitvi kulturne zavesti ali ohranjanju kulturne dediščine Občine Prevalje ter izkažejo nek širši javni interes in jih ni mogoče uvrstiti v redno dejavnost društva.

 

 

            Za sofinanciranje ljubiteljskih kulturnih projektov lahko kandidirajo izvajalci iz 4. člena tega pravilnika.

 

 

            Za sofinanciranje projektov lahko kandidirajo izvajalci iz 4. člena tega pravilnika, če izkažejo:

 

 

• vsebinsko vezanost projekta na območje Občine Prevalje,

 

 

• da projekt ne more biti predmet programa redne ljubiteljske kulturne dejavnosti,

 

 

• da za projekt obstaja  širši družbeni interes,

 

 

• da projekt sodi na področje ljubiteljske kulturne dejavnosti, kar pomeni, da se projekt smatra kot ljubiteljski, v kolikor ocenjena vrednost prostovoljnih ur v celotni vrednosti projekta znaša 80% vrednosti projekta;

 

 

• da je projekt nekomercialne narave;

 

 

• da je projekt v celoti izveden v tekočem letu,

 

 

• da je projekt izveden v Občini Prevalje,

 

 

• da za isti projekt ni vložil vloge že drugi prijavitelj in

 

 

• da zaprošeni znesek sofinanciranja ne presega 70% celotne predvidene vrednosti prijavljenega projekta.

 

 

            Projekti nakupa osnovnih sredstev in opreme niso predmet sofinanciranja iz občinskega proračuna.

 

 

            Za sofinanciranje iz občinskega proračuna bodo izbrani tisti kulturni projekti predlagateljev, ki bodo v postopku vrednotenja dosegli najmanj 50% vseh možnih točk.

 

 

            Proračunska sredstva, namenjena za sofinanciranje kulturnih projektov, se vsako leto razdeljujejo enakomerno med posamezne ljubiteljske kulturne dejavnosti v občini.

 

 

VIII.

 

 

Splošni kriteriji

 

 

- kvalitetna izvedba projekta:

 

 

- produkcisjka zahtevnost in večji obseg produkcije

do 10 točk

- organizacisjka zahtevnost

do 5 točk

- projekti, ki vključujejo izvajalce z mednarodnim ugledom

do 5 točk

- projekt ima postavljene jasne cilje, ki izhajajo iz potreb okolja oziroma je njihovo izvajanje v interesu Občine Prevalje,

do 10 točk

-  uporabljene metode dela in ravnanja zagotavljajo dosego zastavljenih ciljev

do 5 točk

- nosilec projekta razpolaga z ustreznimi kadrovskimi, prostorskimi in tehničnimi pogoji za izvedbo projekta,

do 5 točk

- projekt je namenjen širši javnosti in z oglaševanjem zagotavlja neselektivno udeležbo na prireditvah

do 5 točk

- projekt je izviren in se z drugimi ne podvaja

do 5 točk

Ob izpolnjevanju vseh pogojev lahko ponudnik doseže največ 50 točk.

 

 

 - finančna konstrukcija:

 

 

- pregledna in jasna ocena prihodkov in odhodkov za vsak projekt posebej, zaprta finančna konstrukcija projekta,

do 5 točk

- delež predvidenih lastnih in izvenproračunskih sredstev (upoštevajo se lastna sredstva nad 30% vrednosti projekta)

do 30 točk

 

- dokazila o deležih zagotovljenih drugih finančnih virov (lastna sredstva, sponzorji, sredstva pridobljena na razpisih, druge občine).

do 5 točk

 

Ob izpolnjevanju vseh pogojev lahko ponudnik doseže največ 45 točk.

 

 

- reference ponudnika in aktivnosti na območju občine:

 

 

-           predstavitev do sedaj izvedenih projektov (največ za obdobje zadnjih 5 let),

do  10 točk

-           odmevnost že izvedenih projektov, priznanja in nagrade za izvedbo podobnih programov doma in v tujini,

do 20 točk

-           kontinuiteta dejavnosti in tradicionalna dobra obiskanost podobnih prireditev.

do 20 točk

Ob izpolnjevanju vseh pogojev lahko ponudnik doseže največ 50 točk.

 

 

- dodatni kriteriji:

 

 

- projekt ima širše kulturno-izobraževalne učinke

do 10 točk

- redkost prijavljenega projekta v občinskem oziroma regijskem prostoru           

do 10 točk

- širša povezanost projektov (zagotovljeno vzajemno gostovanje naših avtorjev ali izvajalcev)

do 10 točk

- projekt je namenjen mladini do 30. leta starosti

do 10 točk

- izvajalci projekta so mladi umetniki, ki niso starejši od 30 let

do 10 točk

Ob izpolnjevanju dodatnih pogojev lahko ponudnik doseže do 10 točk za vsakega od navedenih pogojev.

 

 

IX.

 

 

Posebni kriteriji

 

 

            Za izbor in ocenitev posameznih projektov se lahko za posamezna področja v razpisni dokumentaciji določijo tudi drugi posebni kriteriji in merila, ki omogočajo lažji izbor zaradi posebnosti v dejavnosti.

 

 

            Posebni kriteriji lahko predstavljajo največ 20% ocenitve v skupni oceni projekta.

 

     

 

 

Občina Prevalje

 

Župan dr. Matija Tasič, l.r.