New Page 1

Na podlagi 22. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Uradni list RS, št.  77/07-UPB1, 56/08 in 4/10) in 15. člena Statuta Občine Dornava (Uradni list RS 26/2007), je Občinski svet Občine Dornava na 13. seji dne 10.05.2012, sprejel naslednji

PRAVILNIK

O (SO)FINANCIRANJU KULTURNIH PROGRAMOV IN PROJEKTOV V OBČINI DORNAVA

I.       SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem pravilnikom so določeni pogoji in postopki za (so)financiranje in razdelitev sredstev, namenjenih za kulturne programe in projekte (razen za PGD – operativa in za športna društva, ki nimajo v svojem statutu klasificirano kulturno dejavnost), ki so lokalnega pomena in jih iz javnih sredstev (so)financira Občina Dornava.

2. člen

(1) (So)financirajo se kulturni programi in projekti, ki dokažejo vsebinsko upravičenost.

(2) Predmet tega pravilnika niso sredstva za vzdrževanje in investicije v prostor ter spomeniško varstvo.

3. člen

(1) Sredstva za (so)financiranje kulturnih programov in projektov se razdelijo v skladu s sprejetimi merili na osnovi javnega razpisa oz. javnega poziva.

(2) Merila za vrednotenje programov in projektov pred objavo javnega razpisa, sprejme Komisija za kulturo in društvene dejavnosti, v katerem so navedeni pogoji za ocenjevanje in vrednotenje kulturnih programov in projektov (v nadaljevanju: komisija).

(3) Merila, ki se uporabljajo kot izhodišče za (so)financiranje v skladu z višino proračunskih sredstev, so določena v točkah. Vrednost točke se izračuna vsako leto na osnovi razpoložljivih proračunskih sredstev in skupnega števila točk ovrednotenih programov in projektov. Komisija lahko v primeru, ko je na javni razpis prijavljenih več programov in projektov, kot je na razpolago proračunskih sredstev, določi prioriteto za vrednotenje kulturnih programov in projektov.

(4) Od dneva objave javnega razpisa do odločitve o izboru predlogov, se pogoji in merila iz prejšnjega odstavka ne smejo spremeniti.

4. člen

(1) Če je član komisije, v delu postopka, v katerem se odloča o višini sredstev, stranka, soupravičenec, pooblaščenec ali zakoniti zastopnik predlagatelja, o katerem se odloča, v tej zadevi ne sme odločati ali opravljati posameznih dejanj.

(2) Mandat komisije sovpada z mandatom občinskega sveta. Naloge komisije so:

- sprejem meril za ocenjevanje in vrednotenje programov in projektov,

- pregled prispelih prijav na javni razpis,

- izločitev vlog, ki ne ustrezajo pogojem javnega razpisa in tega pravilnika,

- ocenjevanje in vrednotenje prijavljenih programov in projektov v skladu z merili,

- prijaviteljem na razpis poslati pisno obrazložitev, zakaj so posamezni vlogi dodelili določeno število točk ali jo zavrnili,

- izvedba ostalih nalog.

II.     VSEBINSKE DOLOČBE

5. člen

(1) Po tem pravilniku se (so)financirajo:

- program kulturnih društev,

- projekti kulturnih društev, ki so na podlagi zakonskih predpisov registrirani za opravljanje dejavnosti na področju kulture,

- projekti s področja založništva,

- projekti, ki so v interesu Občine Dornava.

(2) Program je kulturna dejavnost izvajalcev, ki se nanaša na delovanje celotnega društva in vsebuje:

- stroške letnega programa z navedbo prireditev, gostovanj, udeležb na tekmovanjih in srečanjih ter drugih projektov, ki se bodo izvajali v tekočem letu javnega razpisa,

- stroške izobraževanja (kotizacija, potni stroški, stroški bivanja),

(3) Projekt je posamična aktivnost kulturnih izvajalcev (v nadaljevanju: izvajalci), ki je časovno, krajevno, vsebinsko in finančno zaokrožena celota in vsebuje stroške za izvedbo prijavljene prireditve ali gostovanja ali udeležbe na tekmovanju ali srečanju ipd., ki se bo izvajala v tekočem letu javnega razpisa.

6. člen

(1) Izvajalci programov so kulturna društva in njihove zveze, ki imajo sedež oz. delujejo v občini Dornava in so tudi registrirani za opravljanje kulturno-umetniških dejavnosti ter posredovanje kulturnih dobrin.

III.       POSTOPEK

7. člen

(1) Javni razpis se začne z objavo sklepa v uradnem glasilu.

(2) Objava javnega razpisa se časovno prilagaja postopku priprave in sprejemanju občinskega proračuna.

(3) Rok za prijavo na javni razpis je do 30 dni.

(4) Besedilo objave javnega razpisa mora najmanj vsebovati:

- jasno navedbo, da gre za javni razpis za izbiro kulturnih programov in projektov, pri katerem bodo (so)financirani v okviru sredstev, ki so na razpolago za posamezen javni razpis. Financira se do 80% vrednosti projekta,

- področje oziroma področja programov in projektov, ki so predmet javnega razpisa,

- merila, po katerih bodo posamezni programi in projekti vrednoteni,

- pogoje, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci,

- okvirno vrednost razpoložljivih sredstev, namenjenih za predmet javnega razpisa,

- obdobje, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva,

- razpisni rok,

- način pošiljanja in vsebina vlog,

- navedbo uslužbencev, pristojnih za dajanje informacij v zvezi z javnim razpisom,

- informacijo o morebitni razpisni dokumentaciji, ki je izvajalcem na razpolago.

(5) Poleg navedenih podatkov se lahko objavi tudi druge podatke, če so potrebni glede na vrsto predmeta javnega razpisa.

(6) Za projekte, ki so v interesu Občine Dornava, se lahko na podlagi poziva zainteresiranim izvajalcem izvede postopek zbiranja predlogov oziroma ponudb. Prispele predloge pregleda in na podlagi meril, oceni Komisija za kulturo in društvene dejavnosti. Z izbranim izvajalcem Občina Dornava sklene pogodbo o izvedbi projekta.

(7) Predlogi, prispeli na poziv, se obravnavajo po enakem postopku kot je v tem pravilniku opredeljen za javni razpis.

8. člen

(1) Izvajalec do preteka razpisnega roka nima pravice vpogleda v vloge drugih strank na istem javnem razpisu.

(2) Vloga, ki jo je izvajalec poslal po preteku razpisnega roka, je prepozna in ne bo upoštevana.

9. člen

(1) Po preteku razpisnega roka komisija odpre vse vloge, ki so do tedaj prispele. Odpiranju vlog sme prisostvovati vsaka pooblaščena oseba, ki kandidira na javnem razpisu (lahko tudi po pooblastilu).

(2) Za vsako vlogo komisija ugotovi, ali je pravočasna, ali jo je podala oseba, ki izpolnjuje v javnem razpisu določene pogoje (upravičena oseba) in ali vsebuje vse zahtevane dokumente, določene z javnim razpisom.

(3) Komisija o postopku odpiranja vlog sestavi zapisnik, v katerega vpiše najmanj naslednje podatke:

- naslov, prostor in čas odpiranja vlog,

- imena navzočih članov komisije in morebitnih drugih prisotnih,

- ugotovitve o prepoznih in nepopolnih vlogah ter vlogah, ki jih niso vložile upravičene osebe,

- seznam vlog, ki ustrezajo pogojem javnega poziva ali javnega razpisa.

10. člen

(1) Na podlagi ugotovitev zapisnika o odpiranju vlog o prepoznih in nepopolnih vlogah ter vlogah, ki jih niso vložile upravičene osebe, se izda sklep o zavrženju takih vlog.

(2) Vloga, prispela na javni razpis, je pravočasna, če je prispela v roku, določenem v besedilu javnega razpisa.

(3) Vloga je popolna, če vsebuje vse obvezne sestavine, ki jih določata besedilo javnega razpisa in razpisna dokumentacija.

11. člen

(1) Komisija izvede presojo in ocenjevanje programov in projektov, ki so vsebovani v ustreznih vlogah, glede na merila za ocenjevanje in vrednotenje programa oziroma projekta, kot so bili določeni v objavi javnega razpisa.

(2) Komisija pripravi zapisnik, v katerem morajo biti navedeni:

- obrazložitev vsebinskih razlogov za predlagano odobritev ali zavrnitev posameznega programa ali projekta, (pošlje kopijo obrazložitve tudi prijavitelju programa)

- dosežene točke za posamezni program ali projekt.

(3) Komisija v zapisniku lahko navede tudi že odobrene programe in projekte, katerim se lahko, v sorazmernem deležu, v primeru sprostitve ali povečanja proračunskih sredstev, poveča obseg sofinanciranja.

(4) Izvajalci ne morejo prisostvovati ocenjevanju in vrednotenju vlog ter sprejemanju zapisnika na tej seji komisije.

12. člen

(1) Na podlagi zapisnika komisije župan izda sklep z obrazložitvijo, katere programe oziroma projekte izvajalca se sprejme v (so)financiranje ter v kakšni višini in katere ne.

IV.    SKLEPANJE POGODB

13. člen

(1) Župan za vsako leto sklene z izvajalci pogodbe o (so)financiranju. V pogodbi se opredeli izbran program ali projekt, višino in namen (so)financiranja, roke za zagotovitev finančnih sredstev in način nadzora nad namensko porabo proračunskih sredstev.

(2) Izvajalci morajo po opravljenih nalogah oz. v časovnih razdobjih, določenih s pogodbo, predložiti dokazila o izpolnitvi prevzetih obveznosti v skladu s pogodbo.

(3) Če izvajalci ne izpolnjujejo obveznosti, določenih s pogodbo, se jim za ta del programa ukinejo finančna sredstva, že prejeta sredstva za ta del programa pa mora izvajalec vrniti v občinski proračun skupaj z zakonsko predpisanimi obrestmi.

14. člen

(1) Župan sklene z izvajalcem pogodbo, s katero se uredijo vsa medsebojna razmerja v zvezi z zagotavljanjem občinskih proračunskih sredstev za (so)financiranje predmeta pogodbe in njegovo izvedbo.

(2) Izvajalec mora vrniti podpisano pogodbo v roku petnajst dni, sicer se šteje, da je odstopil od zahteve za (so)financiranje.

15. člen

(1) Pogodba vsebuje najmanj naslednje sestavine oziroma navedbe:

- pogodbene stranke (naziv, naslov, davčna številka, številka računa, zastopnik),

- opredelitev javnega interesa, zaradi katerega se dodeli sredstva,

- predmet pogodbe, ki opredeljuje vsebino pogodbenega dela na način, da omogoča določitev drugih pogodbenih obveznosti,

- naziv, obseg, čas realizacije, celotno vrednost in višino (so)financiranja projekta ali programa,

- trajanje pogodbe,

- rok, do katerega lahko izvajalec črpa finančna sredstva,

- obveznost navajanja sofinancerja kot financerja,

- obveznost poročanja izvajalca (so)financerju (elemente zahtevkov za izplačila se navede v obrazcu vsebinskega in finančnega poročila, ki je dodatek k pogodbi),

- način nadzora nad zakonito in namensko porabo sredstev,

- določilo o sankcijah, če izvajalec nenamensko porabi dodeljena sredstva ali ne izpolni predmeta pogodbe,

- določilo, da mora izvajalec sproti obveščati (so)financerja o spremembah, ki lahko vplivajo na izpolnitev pogodbenih obveznosti,

- datum podpisa, podpis in, če je izvajalec domača pravna oseba, tudi žig (če ga imajo).

V.      IZVAJANJE NADZORA NAD POGODBAMI

16. člen

Skrbnik pogodbe (podpisan pod odgovorno osebo na pogodbi) je odgovoren za spremljanje izpolnjevanja pogodbenih obveznosti izvajalcev programov ali projektov, ki so prejeli javna sredstva in namensko uporabo sredstev.

17. člen

Izvajalec je dolžan obvestiti (so)financerja o spremembi okoliščin, ki utegnejo vplivati na izpolnitev njegovih pogodbenih obveznosti, v pogodbeno določenem roku po nastanku spremembe oziroma, ko je za spremembo izvedel.

18. člen

(1) Izvajalec je dolžan (so)financerju predložiti zaključno poročilo o poteku in rezultatih izvedbe predmeta pogodbe skladno z roki, določenimi v pogodbi oziroma izjavi.

(2) S pogodbo je lahko določena tudi obveznost poročanja.

(3) Izvajanje pogodbenih obveznosti spremlja skrbnik pogodbe.

(4) V primeru, da upravičenec izpolni obveznosti iz pogodbe le delno, se mu višina sredstev (so)financiranja sorazmerno zniža.

VI.    PREHODNA IN KONČNI DOLOČBI

19. člen

Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

Številka: 007-4/2012

Datum: 10.05.2012

 

Občina Dornava

 

Župan Rajko Janžekovič