New Page 1

Na podlagi 4. in 63. člena Zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti (Uradni list RS, št. 62/16), 3. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US, 92/14 – odl. US, 32/16, 15/17 – odl. US, 73/19 – odl. US, 175/20 – ZIUOPDVE in 5/21 – odl. US), 35. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40 in 16. člena Statuta Občine Videm (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 11/2016, 45/2017, 10/2019) je Občinski svet Občine Videm, na svoji 21. redni seji, dne 22. 2. 2022, sprejel

 

ODLOK

O POKOPALIŠKI IN POGREBNI DEJAVNOSTI V OBČINI VIDEM

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

Ta odlok ureja pokopališko in pogrebno dejavnost območju občine Videm.

 

2. člen

S tem odlokom Občina Videm (v nadaljevanju: občina) določa:

·  način zagotavljanja 24-urne dežurne službe;

·  način izvajanja pogrebne slovesnosti;

·  storitve pokopališko pogrebnega moštva, ki se lahko zagotavljajo na posameznem pokopališču;

·  osnovni obseg pogreba;

·  način in čas pokopa;

·  način pokopa, če je plačnik občina;

·  možnost pokopa zunaj pokopališča, z določitvijo prostora;

·  obratovanje mrliških vežic;

·  obseg prve ureditve groba;

·  vzdrževanje reda, čistoče in miru na pokopališču;

·  način oddaje grobov v najem;

·  postavljanje, spreminjanje ali odstranitev spomenikov, obnovo spomenikov in vsak drug poseg v prostor na pokopališču;

·  zvrsti grobov;

·  okvirne tehnične normative za grobove;

·  mirovalno dobo za grobove;

·  cenik uporabe pokopališča, pokopaliških objektov in naprav ter druge pokopališke infrastrukture;

·  pogrebno pristojbino, ki jo določi občina za izvedbo pogreba na posameznem pokopališču, in ki jo upravljavcu pokopališča plača izvajalec pogreba;

·  razmerje grobnine za posamezno vrsto groba glede na enojni grob;

·  druga vprašanja pogrebne in pokopališče dejavnosti ter uporabnikov.

 

3. člen

1)  Pogrebna dejavnost obsega zagotavljanje 24-urne dežurne službe, ki je obvezna občinska gospodarska javna služba, ter prevoz, pripravo in upepelitev pokojnika ter pripravo in izvedbo pogreba, ki se izvajajo na trgu.

2)  Pokopališka dejavnost obsega upravljanje ter urejanje pokopališč.

 

4. člen

1.)  Upravljavec pokopališča Videm pri Ptuju in pokopališča Zgornji Leskovec je Režijski obrat Občine Videm.

2.)  Izvajanje investicij in investicijskega vzdrževanja na pokopališčih zagotavlja občina.

3.)  Izvajanje strokovnih nalog, administrativnih in računovodskih nalog pri upravljanju pokopališč zagotavlja občinska uprava občine.

4.)  Župan občine lahko pooblasti izvajalca javne službe iz 7. člena tega odloka, da izvaja storitve grobarjev in storitev pokopališko pogrebnega moštva.

 

5. člen

1.)  Na pokopališčih iz 4. člena tega odloka se pokopavajo:

·  vsi umrli prebivalci okoliša, za katerega je posamezno pokopališče namenjeno, z izjemo oseb, ki so izrazile željo, da želijo biti pokopane na katerem drugem pokopališču ali če tako želijo njihovi svojci,

·  osebe, ki so bile rojene v okolišu pokopališča, živele drugod, izrazile pa so željo, da so pokopane doma,

·  neidentificirane osebe, ki so umrle na območju, za katero je pokopališče namenjeno.

2.)  Izjemoma se, v soglasju z upravljavcem pokopališča, na teh pokopališčih pokopavajo tudi umrli iz sosednjih naselij, drugih krajev ali tujci, če je umrli pred smrtjo tako želel oziroma, če tako želijo svojci umrlega.

 

6. člen

Za vprašanja v zvezi z opravljanjem pogrebne in pokopališke dejavnosti iz tretjega člena tega odloka, ki niso posebej urejena s tem odlokom, se uporabljajo državni in občinski predpisi s področja izvajanja pogrebne in pokopališke dejavnosti.

 

II.  24-urna dežurna služba

 

7. člen

1.)  24-urna dežurna služba (v nadaljevanju: javna služba) obsega vsak prevoz od kraja smrti do hladilnih prostorov izvajalca javne službe ali zdravstvenega zavoda zaradi obdukcije pokojnika, odvzema organov oziroma drugih postopkov na pokojniku in nato do hladilnih prostorov izvajalca javne službe.

2.)  Izvajalec 24-urne dežurne službe na območju občine je lahko pravna ali fizična oseba, ki izpolnjuje pogoje določene z zakonom.

3.)  Medsebojne pravice in obveznosti med izvajalcem javne službe in občino se uredijo s pisno pogodbo, ki jo za občino sklene župan.

4.)  Pogodba mora vsebovati vse z zakonom in tem odlokom zahtevane pogoje.

5.)  Pogodba se sklene za obdobje deset let in jo je možno podaljšati za naslednjih deset let.

6.)  Razmerje med izvajalcem in občino preneha zaradi neizpolnjevanja ali kršenja določil pogodbe. Izvajalec ne more prenest izvajanje javne službe na drugo pravno ali fizično osebo.

 

III.  Pogrebna slovesnost

 

8. člen

1.)  Pogrebna slovesnost obsega dejanja slovesa pred pokopom pokojnika oziroma pred upepelitvijo.

2.)  Čas in način pogrebne slovesnosti in pokopa uskladita upravljavec pokopališča in naročnik pogreba oziroma izbrani izvajalec pogrebne dejavnosti.

3.)  Pogrebna slovesnost se izvede v skladu s pokojnikovo voljo in na način, določen s tem odlokom. Pogrebna slovesnost se ne organizira, če se skladno z voljo pokojnika ali njegovih družinskih članov le-ta odkloni.

4.)  Pogrebna slovesnost je praviloma javna in ji lahko prisostvuje vsakdo. Na željo pokojnika ali pokojnikovih svojcev se pogrebna slovesnost opravi v ožjem družinskem krogu, ki mu prisostvujejo le povabljeni. To željo, skladno z dogovorom s svojci pokojnika, pred pogrebom objavi izvajalec pogrebne dejavnosti.

5.)  Pri pogrebni slovesnosti lahko sodelujejo tudi predstavniki verskih skupnosti in društev.

 

IV.  Pogreb

 

9. člen

Osnovni obseg pogreba obsega prijavo pokopa, pripravo pokojnika, minimalno pogrebno slovesnost in pokop, vključno s pogrebno opremo.

 

Prijava pokopa

 

10. člen

1.)  Pokop prijavi upravljavcu pokopališča naročnik pogreba oziroma izvajalec pogrebne dejavnosti, ki ga je izbral naročnik pogreba ali občina.

2.)  Če naročnika ni, prijavi pokop občina, kjer je imel pokojnik zadnje stalno prebivališče. Kadar ni mogoče ugotoviti kraja zadnjega stalnega prebivališča, pokop prijavi občina, kjer je imel pokojnik zadnje začasno prebivališče. Če ni mogoče ugotoviti niti zadnjega začasnega prebivališča, prijavi pokop občina, v kateri je oseba umrla oziroma je bila najdena.

3.)  K prijavi pokopa mora naročnik pogreba oziroma izvajalec pogrebne dejavnosti priložiti listino, ki jo izda pooblaščeni zdravnik oziroma zdravstvena organizacija, ali matičar matičnega registra, kjer je bila smrt prijavljena.

 

Priprava pokojnika

 

11. člen

Priprava pokojnika obsega vsa potrebna dela pred upepelitvijo ali pokopom, ki jih izvede izvajalec pogrebne dejavnosti, v skladu z zakonom, ki ureja pogrebno in pokopališko dejavnost.

 

Minimalna pogrebna slovesnost

 

12. člen

Minimalna pogrebna slovesnost, ki jo izvede pogrebno pokopališko moštvo obsega prevoz ali prenos pokojnika iz mrliške vežice oziroma upepeljevalnice do mesta pokopa.

 

Pokop

 

13. člen

1.)  Pokop obsega dejanja, ki omogočajo položitev posmrtnih ostankov oziroma upepeljenih ostankov pokojnika v grobni prostor ali raztros pepela, v skladu z voljo pokojnika in na način, določen s tem odlokom.

2.)  Pokop se praviloma opravi na pokopališču, zunaj pokopališča pa je dovoljen le kot raztros pepela ali posebni pokop stanovskih predstavnikov v grobnice verskih skupnosti.

3.)  Zunaj pokopališča se pokop opravi le na podlagi soglasja občinske uprave. Občinska uprava o raztrosu pepela oziroma pokopu zunaj pokopališča odloči v sedmih dneh. Zoper sklep občinske uprave ni pritožbe, dovoljen je upravni spor.

 

V.  Način in čas pokopa

 

14. člen

1.)  Na območju občine so dovoljene naslednje vrste pokopov:

·  pokop s krsto, kjer se pokojnika položi v krsto in pokoplje v grob,

·  pokop z žaro, kjer se upepeljeni ostanki pokojnika shranijo v žaro in pokopljejo v grob,

·  raztros pepela, ki se opravi na posebej določenem prostoru na pokopališču ali zunaj njega.

2.)  Drugačno ravnanje s pepelom, kot je določeno v drugi in tretji alineji prejšnjega odstavka ni dovoljeno.

3.)  O načinu pokopa se dogovorita upravljavec pokopališča in naročnik pogreba oziroma izbrani izvajalec pogrebne dejavnosti.

 

15. člen

1.)  Pokop na pokopališčih Videm pri Ptuju in Zgornji Leskovec se lahko opravi praviloma vsak dan med 10. in 18. uro.

2.)  Čas pokopa uskladita upravljavec pokopališča in naročnik pogreba oziroma izbrani izvajalec pogrebne dejavnosti.

 

VI.  Način pokopa, če je plačnik občina

 

16. člen

Če je plačnik pokopa občina se opravi pokop z raztrosom pepela, na željo pokojnika pa se opravi osnovni pokop z žaro ali krsto.

 

VII.  Mrliški vežici

 

17. člen

1.)  Na pokopališčih v občini sta mrliški vežici, katerih uporaba je obvezna. Pokojnika se na območju občine do pokopa ne sme zadrževati v prostorih izven mrliške vežice. Slednje ne velja za čas pogrebnega obreda v cerkvi.

2.)  Mrliška vežica iz prejšnjega odstavka obratuje vsak dan praviloma med 8. uro zjutraj in 20. uro zvečer.

 

VIII.  Prva ureditev groba

 

18. člen

Prva ureditev groba zajema izkop ter zasutje grobne jame, ki se izvede v roku največ dveh ur po pogrebu ter odvoz odvečne zemlje in uvelega cvetja na odlagališče, ki se izvede v roku največ desetih dneh po pogrebu.

 

IX.  Vzdrževanje reda, čistoče in miru na pokopališču

 

19. člen

Upravljavec pokopališča vzdržuje red, čistočo in mir na pokopališču tako, da:

·  skrbi za urejenost in vzdržuje pokopališče in pokopališke objekte;

·  oddaja prostore in grobove v najem in vodi register sklenjenih pogodb;

·  določa mesto, datum in uro pokopa, glede na predhodni dogovor z naročnikom pogreba oziroma izbranim izvajalcem pogrebne dejavnosti;

·  vodi evidenco o grobovih in pokopih;

·  organizira in nadzira dela na pokopališču;

·  skrbi za red in čistočo na pokopališču in v njegovi neposredni okolici;

·  skrbi za urejenost in vzdrževanje mrliške vežice in njenega funkcionalnega prostora;

·  zagotavlja električni priključek uporabnikom in izvajalcem del;

·  zagotavlja uporabnost vozičkov za prevoz krste in vencev;

·  zagotavlja ogrevanja mrliške vežice v zimskem času;

·  nudi malo kuhinjo;

·  zagotavlja čiščenja snega na poti od vežice do groba pokojnika;

·  zagotavlja ozvočenja govornika;

·  zagotavlja praznjenje zabojnikov za odpadke.

 

20. člen

Na pokopališču v občini ni dovoljeno:

·  nedostojno vedenje, kot je vpitje, glasno smejanje, razgrajanje in hoja po grobovih oziroma prostorih za grobove;

·  odlaganje odpadkov izven za to določenega prostora;

·  odlaganje odpadkov, ki niso nastali na pokopališču, v pokopališke posode za odpadke; onesnaženje ali poškodovanje pokopaliških objektov in naprav, nagrobnikov, grobov ali  nasadov;

·  vodenje živali na pokopališki prostor in objekte na območju pokopališča;

·  odtujevanje predmetov s tujih grobov, pokopaliških prostorov in z objektov v območju pokopališča; opravljati prevozov, kamnoseških, vrtnarskih, kovino strugarskih in drugih del v času napovedane pogrebne svečanosti;

·  uporabljati prevoznih sredstev, razen otroških, invalidskih in ročnih vozičkov ter službenih vozil upravljavca pokopališča ter vozil izvajalca kamnoseških, vrtnarskih ali drugih del;

·  nameščanje reklamnih sporočil na območju pokopališča, razen uradnih obvestil upravljavca;

·  odlaganje gradbenih odpadkov, ki nastajajo pri izvajanju kamnoseških in drugih del v zabojnike za odlaganje odpadkov, ki nastajajo na pokopališču.

 

X.  Način oddaje grobov v najem

 

21. člen

1.)  Grob oddaja v najem upravljavec pokopališča na podlagi najemne pogodbe v skladu s tem odlokom.

2.)  Najemnik groba je lahko samo ena pravna ali fizična oseba.

3.)  Če naročnik pogreba ob prijavi pogreba nima v najemu groba, mu ga dodeli v najem upravljavec pokopališča, s katerim mora naročnik pogreba pred naročilom pogreba skleniti najemno pogodbo, razen pri raztrosu pepela.

4.)  Ob pisnem soglasju naročnika pogreba lahko namesto njega najemno pogodbo z upravljavcem pokopališča sklene druga pravna ali fizična oseba. Če nobena druga oseba ob pisnem soglasju z upravljavcem pokopališča ne sklene najemne pogodbe, jo mora skleniti naročnik pogreba v skladu s prejšnjim odstavkom.

 

22. člen

1.)  Pogodba o najemu groba mora določati zlasti:

·  osebe najemnega razmerja;

·  čas najema oziroma uporabe groba;

·  vrsto, zaporedno številko in velikost groba;

·  osnove za obračun višine letne najemnine in način plačevanja;

·  obveznost najemojemalca glede urejanja grobov, oziroma prostora za grob;

·  ukrepe v primeru neizpolnjevanja obveznosti najemojemalca iz te pogodbe.

2.)  Najem se lahko prekine v naslednjih primerih:

·  če najemnina groba za preteklo leto ni poravnana niti po predhodnem opozorilu;

·  če najemnik ne vzdržuje groba v skladu s pokopališkim redom in določbami najemne pogodbe;

·  ob opustitvi pokopališča;

·  kadar to zahteva načrt preureditve pokopališča v soglasju z najemnikom groba.

 

XI.  Posegi v prostor na pokopališču

 

23. člen

1.)  Postavljanje, spreminjanje ali odstranitev spomenikov ter obnova spomenikov in grobnic so dovoljeni ob predhodnem soglasju upravljavca pokopališča.

2.)  Upravljavec pokopališča daje soglasja za postavitev, popravilo, odstranitev spomenikov in drugih nagrobnih obeležij na območju pokopališča v skladu z zakonom in tem odlokom.

3.)  Upravljavec pokopališča izda soglasje v treh dneh od prejema popolne vloge, razen v primerih, ko so objekti kulturna dediščina ali kulturni spomenik. O zavrnitvi soglasja odloči občinska uprava v 15 dneh. Odločitev občinske uprave je dokončna, zoper njo pa je mogoč upravni spor.

4.)  Za druga dela na območju pokopališča (klesanje in barvanje črk, čiščenje spomenikov in drugih nagrobnih obeležij ter vrtnarske storitve) mora izvajalec pri upravljavcu pokopališča priglasiti le termin izvedbe del. Priglasitev je brezplačna.

 

XII.  Grobovi

 

24. člen

Na pokopališčih občine so naslednje zvrsti grobov in prostorov:

·  enojni, dvojni, otroški, povečani grobni prostor in grobnice,

·  žarni grobovi,

·  žarni zid,

·  prostor za anonimne pokope,

·  prostor za raztros pepela.

 

XIII.  Okvirni tehnični normativi za grobove

 

25. člen

1.)  Enojni grobovi so tisti, ki omogočajo pokop odrasle osebe. V enojne grobove se pokopavajo krste in žare. Enojni grobovi so talni ali zidni. Talni enojni grobovi so globoki najmanj 1,8 m. Širina enojnega groba je 1,5 m, dolžina pa 2 m.

2.)  Dvojni grobovi so tisti, ki omogočajo pokop ene krste poleg druge na enaki globini v grobu. V dvojne grobove se poleg krst pokopavajo tudi žare. Dvojni grobovi so globoki najmanj 1,8 m. Širina dvojnega groba je do 1,8 m, dolžina pa 2 m.

3.)  Otroški grobovi so tisti, ki omogočajo pokop otroka. V otroške grobove se pokopavajo otroške krste in žare.

4.)  Povečan grobni prostor je grobni prostor večjih dimenzij od standardnega grobnega prostora.

5.)  Vrstni grobovi so tisti, ki so razporejeni drug do drugega ter oblikovani in urejeni po enotnih merilih. V njih se pokojniki pokopavajo brez poglobitve po vrstnem redu.

6.)  Grobnice imajo v celoti obzidan podzemni del. V grobnice se krste pokopavajo tako, da se polaga ena na drugo ali pa na police. V grobnice se pokopavajo krste s kovinskimi vložki in  žare. Novih grobnic ni dovoljeno graditi.

7.)  Višina nagrobnika ali spomenika je lahko največ 1,5 m, širina pa mora biti primerna grobnemu prostor.

 

26. člen

1.)  Žarni grobovi so talni in zidni. V žarne grobove se pokopavajo le žare.

2.)  Talni žarni grob je globok 0,7 m in širok do 1 m. Dolžina žarnega groba je do 1,3 m. Talni žarni grob se lahko poglobi za 0,3 m za nove žare.

3.)  Žare ni dovoljeno shranjevati izven pokopališča.

 

27. člen

1.)  Mirovalna doba je čas, ki mora preteči od zadnjega pokopa na istem mestu v istem grobu. Mirovalna doba za pokop s krsto je deset let, kadar se ilovnata zemlja za zasip meša s peskom v razmerju vsaj 1:1 v korist peska. Kadar se za zasip uporablja ilovnata zemlja, se mirovalna doba podaljša na 15 let.

2.)  Mirovalna doba sme biti izjemoma krajša od desetih let, kadar je grobna jama predhodno poglobljena in kadar nad spodnjo krsto ostane vsaj 0,1 m zemlje, zgornja plast zemljine pa je visoka najmanj 0,9 m.

3.)  Prekop groba in pokop pokojnika na isto mesto v grobu, kjer je bil kdo pokopan, se sme opraviti po preteku mirovalne dobe.

 

XIV.  Cenik uporabe pokopališča, pokopaliških objektov in naprav, druge pokopališke infrastrukture ter pogrebne pristojbine

 

28. člen

Za uporabo pokopališča, pokopaliških objektov in naprav ter druge pokopališke infrastrukture plačujejo uporabniki oziroma najemniki uporabnino, izvajalec pogreba pa pogrebno pristojbino po ceniku, ki ga potrjuje občinski svet na obrazložen predlog. Potrjen cenik mora biti javno objavljen in dostopen.

 

XV.  Nadzor

 

29. člen

Inšpekcijski nadzor nad izvajanjem tega odloka izvaja medobčinski inšpektorat. Nadzor nad izvajanjem javne službe opravlja občinska uprava. Izvajalec javne službe je dolžan občinski upravi na njeno zahtevo kadarkoli posredovati informacije o poslovanju, izvajanju storitev in omogočiti vpogled v poslovne knjige in dokumentacijo ter evidence v zvezi z izvajanjem koncesije. Podatki pridobljeni pri nadzoru so poslovna tajnost.

 

XVI.  Prekrški

 

30. člen

Z denarno kaznijo 100 EUR se kaznuje posameznik, ki krši določila 20. in 23. člena.

 

XVII.  Prehodne in končne določbe

 

33. člen

1.)  Upravljavec mora v roku enega leta od uveljavitve tega odloka skleniti najemne pogodbe

za grobove, ki jih uporabniki uporabljajo brez pogodbe.

2.)  Po prejemu poziva s strani upravljavca je uporabnik dolžan skleniti najemno pogodbo v roku enega meseca, v nasprotnem primeru mu pravica do sklenitve najemnega razmerja preneha.

 

34. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter urejanju pokopališča v Občini Videm (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 5/2011 in št. 15/2017).

 

35. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 007-2/2022-1

Datum: 22. 2. 2022

 

 

Občina Videm

 

Branko Marinič, župan