Na podlagi 3. in 7. člena Zakona o spodbujanju razvoja turizma (Uradni list RS, št. 2/2004) in 31. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave PN, št. 10/99) je Županja Občine Piran sprejela naslednji
 
PRAVILNIK O SOFINANCIRANJU PROGRAMOV TURISTIČNIH DRUŠTEV V OBČINI PIRAN
I. SPLOŠNE DOLOČBE
 
 
1. člen
 
S tem pravilnikom se določijo pogoji, postopki in merila za sofinanciranje programov turističnih društev na območju občine Piran oziroma za sofinanciranje programov, ki spodbujajo razvoj turizma na območju občine Piran.
 
Sredstva za sofinanciranje programov iz 1. odstavka se zagotavljajo iz občinskega proračuna, njihovo višino pa določi občinski svet z odlokom o proračunu za tekoče leto.
2. člen
 
Predmet tega pravilnika je sofinanciranje letnih programov turističnih društev s strani Občine. Predmet sofinanciranja so praviloma programi z vsebinami, opredeljenimi v 9. členu tega pravilnika.
 
Višina sofinanciranja posameznih aktivnosti, predvidenih v okviru letnega programa turističnega društva, znaša do 50% upravičenih stroškov izvedenih aktivnosti.
 
Investicije v prostore društev kot tudi programi, ki se financirajo ali sofinancirajo iz katerekoli druge postavke občinskega proračuna, niso predmet tega pravilnika.
3. člen
 
Za sofinanciranje aktivnosti v okviru letnih programov morajo turistična društva izpolnjevati naslednje pogoje:
 
- da imajo sedež na območju občine Piran oz. da spodbujajo razvoj turizma na območju občine Piran,
 
 
- da so registrirani po Zakonu o društvih,
 
 
- da imajo urejeno evidenco o članstvu, plačani članarini in ostalo dokumentacijo, kot jo določa Zakon o društvih,
 
 
- da imajo zagotovljene materialne, prostorske, kadrovske in organizacijske pogoje za realizacijo načrtovanih aktivnosti na področju turizma,
 
 
- da imajo potrjen program s strani upravnega organa društva,
 
 
- da redno – letno, do 28. februarja, dostavljajo Občini podatke o članstvu, poročilo (vključno s finančnim) o realizaciji programov in doseženih rezultatih v preteklem letu, načrt aktivnosti za tekoče leto (vključno s finančnim načrtom in navedbo vseh predvidenih virov financiranja),
 
 
- da izvajajo s programom opredeljene naloge, ki spodbujajo razvoj turizma na območju občine in širše,
 
 
- da izpolnjujejo druge pogoje iz tega pravilnika.
 
II. POSTOPEK PRIDOBIVANJA SREDSTEV
 
 
4. člen
 
Višina sredstev za izvajanje programov se letno določi v občinskem proračunu. Sredstva se dodeljujejo na podlagi javnega poziva, ki se objavi na krajevno običajen način.
 
 
V javnem pozivu je potrebno opredeliti:
 
 
- programe oz. naloge s področja turizma, ki so predmet sofinanciranja iz občinskega proračuna,
 
 
- okvirno višino finančnih sredstev, ki so predmet razpisa,
 
 
- upravičence do razpisanih sredstev ter pogoje in merila za pridobitev sredstev,
 
 
- navedbo dokumentacije, ki jo morajo upravičenci priložiti k vlogi,
 
 
- naslov, na katerega upravičenci vložijo vloge,
 
 
- rok za vložitev vlog,
 
 
- druge podatke, ki so potrebni glede na predmet javnega poziva.
 
5. člen
 
Vloge za sofinanciranje programov v skladu z razpisnimi pogoji obravnava tričlanska komisija, ki jo s sklepom imenuje Županja.
 
Pri delitvi razpoložljivih proračunskih sredstev se upoštevajo le programi predlagateljev, ki v celoti izpolnjujejo pogoje, določene z razpisno dokumentacijo.
 
Komisija v osmih dneh od odpiranja vlog pisno pozove predlagatelje, katerih vloge niso bile popolne, da jih v roku osmih dni od prejema obvestila dopolnijo. Nepopolne vloge, katerih predlagatelji v navedenem roku ne dopolnijo, in prepozno prispele vloge komisija zavrže.
 
6. člen
 
Komisija opravi strokovni pregled popolnih vlog ter letne programe turističnih društev oceni na podlagi meril in kriterijev, opredeljenih v 9. členu tega pravilnika. O odpiranju vlog in izboru upravičencev se vodi zapisnik.
 
Na podlagi ocenjenih programov komisija pripravi predlog dodelitve sredstev upravičencem.
7. člen
 
Na podlagi predloga komisije odloči o dodelitvi sredstev upravičencu Županja Občine Piran s sklepom. V sklepu o izboru se upravičenca do sredstev pozove k podpisu pogodbe.
 
 
Z izbranimi društvi se sklene pogodba o sofinanciranju.
 
Sredstva za sofinanciranje letnih programov se društvom nakazujejo na podlagi izstavljenih zahtevkov, ob predložitvi poročil o realizaciji posameznih aktivnosti in ustreznih dokazil o nastalih stroških.
8. člen
 
Predlagatelj vloge, ki meni, da izpolnjuje pogoje za dodelitev sredstev in da mu razpisana sredstva niso bila dodeljena v skladu z merili, lahko v roku osmih dni od prejema sklepa na Županjo naslovi pritožbo oz. zahtevek za preveritev utemeljenosti sklepa o dodelitvi sredstev. V pritožbi mora predlagatelj točno opredeliti razloge, zaradi katerih vlaga pritožbo. Predmet pritožbe ne more biti postavljanje meril za ocenjevanje vlog za dodelitev sredstev iz občinskega proračuna.
 
Županja odloči o pritožbi v roku 15 dni. Odločitev Županje je dokončna.
III. MERILA IN KRITERIJI
 
 
9. člen
 
Predmet sofinanciranja programov turistične dejavnosti po tem pravilniku so praviloma programi s spodaj navedenimi vsebinami, ki se ovrednotijo v skladu z naslednjimi merili in kriteriji:
 
1. akcije na področju ohranjanja naravne in kulturne dediščine, urejanja in olepševanja okolja, oblikovanje turističnih produktov s področja rekreacijskih dejavnosti: npr. urejanje in vzdrževanje razgledišč, sprehajališč, piknik prostorov, klopi za počitek sprehajalcev, vzdrževanje turistične signalizacije ipd. do 20 točk
 
 
2. organiziranje oz. sodelovanje pri projektih, ki pri skupni izvedbi povezujejo več turističnih in drugih društev ter drugih subjektov v občini in izven občine do 20 točk
 
3. spodbujanje lokalnega prebivalstva za sodelovanje pri aktivnostih pospeševanja turizma: npr. organizacija in izvedba raznih natečajev (npr. “Najlepši balkon”, “Najbolj urejeno dvorišče”, ipd.) do 10 točk
 
4. organiziranje in sodelovanje pri organizaciji turističnih prireditev lokalnega in širšega pomena (npr. vaški prazniki, sejmi ipd.) do 10 točk
 
5. aktivnosti za zagotavljanje ozaveščenosti prebivalstva in mladine za delovanje na področju turizma (organizacija delavnic za otroke in mladino, eko šola ipd.); izobraževanje in izpopolnjevanje kadrov za namene pospeševanja turizma: organiziranje raznih delavnic, predavanj, predstavitev (npr. predstavitve turističnih krajev in območij, oblikovanje izdelkov domače obrti, strokovne ekskurzije, ki se nanašajo na področje delovanja društva ipd.) do 10 točk
 
 
6. investicije in investicijsko vzdrževanje objektov in infrastrukture javnega pomena za potrebe turističnih dejavnosti (npr. vzdrževanje kolesarskih poti, pešpoti,…), razen investicij v prostore turističnih društev do 10 točk
 
7. drugo:
 
- usklajenost programa z aktualnimi projekti Turistične zveze Slovenije do 5 točk
 
 
- usklajenost programa s programom nosilca promocijskih in informativnih aktivnosti v občini, kar se izkaže z izjavo o sprejemljivosti programa do 10 točk
 
 
- število članov društva s plačano članarino:
 
· 10 - 30 članov 5 točk
 
· nad 30 članov 10 točk
 
10. člen
 
Programi bodo ocenjeni v skladu z merili in kriteriji iz prejšnjega člena in ob upoštevanju specifičnosti vsebine posameznih programov. Posamezni programi se točkujejo. Vrednost točke se določi v skladu s predvidenimi proračunskimi sredstvi za te namene v tekočem letu po naslednji formuli:
 
vrednost točke = proračunska sredstva/vsota točk vseh programov
 
Višina sofinanciranja posameznega programa je odvisna od skupnega števila zbranih točk in od vrednosti točke, pri čemer višina sofinanciranja posamezne aktivnosti v okviru letnega programa turističnega društva ne more presegati 50% upravičenih stroškov izvedbe te aktivnosti.
IV. NADZOR NAD PORABO SREDSTEV
 
 
11. člen
 
Namensko porabo proračunskih sredstev za sofinanciranje programov turističnih društev v občini Piran spremlja in preverja občinska strokovna služba, pristojna za področje turizma. Namenskost porabe lahko ugotavlja tudi nadzorni odbor Občine.
 
Turistična društva kot izvajalci programov so dolžna posredovati poročila o izvedenih aktivnostih, predvidenih v okviru letnega programa, do 28. februarja naslednjega leta pa predložiti letno poročilo o izvedbi programov v preteklem letu z dokazili o izpolnitvi prevzetih obveznosti. Iz letnega poročila mora biti razvidno:
 
1. realizacija programa v preteklem letu v primerjavi z načrtovanimi aktivnostmi,
 
 
2. doseženi rezultati v primerjavi z načrtovanimi,
 
 
3. podatki o članstvu v turističnem društvu,
 
 
4. prikaz vseh virov financiranja programov.
 
12. člen
 
Upravičenci do sredstev so dolžni povrniti nenamensko porabljena sredstva skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunavajo od dneva prejetja do dneva vračila sredstev v primeru, ko se ugotovi:
 
 
- da so bila dodeljena sredstva delno ali v celoti nenamensko porabljena,
 
 
- da je upravičenec za katerikoli namen pridobitve sredstev navajal neresnične podatke,
 
 
- druge nepravilnosti pri uporabi sredstev.
 
 
V primeru, da posamezno turistično društvo, kot izvajalec programa, zaradi prenehanja delovanja ali zmanjšanja obsega dela oz. iz drugih razlogov ne porabi vseh odobrenih sredstev, lahko županja preostanek sredstev s sklepom prerazporedi drugim turističnim društvom.
V. KONČNA DOLOČBA
 
 
13. člen
 
Ta pravilnik prične veljati naslednji dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic.
 
Številka: 33301-2/2004
Piran, 23.4.2004
Županja
Vojka Štular, prof.