New Page 2

 

Na podlagi 17. člena statuta Občine Ravne-Prevalje (Uradni list RS, št. 43/95), 1. in 4. člena zakona o komunalnih taksah (Uradni list SRS, št. 29/65, 7/70 in 7/72 ter Uradni list RS, št. 18/91), 25. člena zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83 in Uradni list RS, št. 5/90 in 10/91) in 21. člena zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 14/95) je Občinski svet občine Ravne-Prevalje na seji dne 3. 10. 1996 sprejel

 

 

O D L O K

 

 

o komunalnih taksah v Občini Ravne-Prevalje

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se predpišejo komunalne takse za naslednje predmete in storitve:

 

 

1. za uporabo glasbenih in igralnih sredstev v javnih lokalih in zabaviščnih parkih.

 

 

2. za uporabo javnih površin ob poslovnem objektu za potrebe poslovne dejavnosti,

 

 

3. za začasno uporabo javnih površin za gospodarske, zabavne in druge prireditve,

 

 

4. za priložnostna sporočila, objave in oglase z mobilnimi ozvočevalnimi postajami in podobnimi sredstvi,

 

 

5. za reklamne objekte, transparente, panoje in oglasne omarice, ki so trajno ali začasno postavljeni na javnih mestih ter za plakatiranje,

 

 

6. za vitrine, v katerih se razstavlja blago izven poslovnega prostora,

 

 

7. za uporabo javnih površin za parkiranje in kampiranje,

 

 

8. za parkiranje tovornjakov in priklopnikov na parkiriščih, namenjenih za parkiranje tovornih vozil,

 

 

9. za vsako točilno mesto za prodajo vseh vrst pogonskega goriva,

 

 

10. za poslovanje nočnih lokalov,

 

 

11. za izjemne lokacije na območju mejnega prehoda Holmec.

 

 

Višina komunalnih taks za posamezne taksne predmete in storitve je določena v tarifi komunalnih taks, ki je sestavni del tega odloka.

 

 

2. člen

 

 

Komunalne takse se določajo v točkah, vrednost točke pa je ob sprejetju tega odloka 10 tolarjev.

 

 

Svet občine lahko usklajuje vrednost točke do konca decembra za naslednje leto v skladu z gibanjem rasti drobnoprodajnih cen.

 

 

3. člen

 

 

Komunalne takse so prihodek proračuna občine ter se delijo na letne in dnevne komunalne takse.

 

 

Letne komunalne takse se lahko plačujejo tudi v polletnih ali mesečnih obrokih, dnevne takse pa se plačujejo izključno v enkratnem znesku.

 

 

Način uporabe prihodkov od komunalnih taks se določi vsako leto z odlokom o občinskem proračunu ter se praviloma namensko uporabljajo za urejanje naselij in vzdrževanje prometne infrastrukture.

 

 

Krajevne oziroma četrtne ali vaške skupnosti smejo na svojem območju same pobrati dnevne komunalne takse, ki nastanejo v zvezi s prodajo proizvodov izven poslovnih prostorov. Sredstva od pobranih dnevnih taks se uporabljajo izključno za urejanje naselij po programih navedenih skupnosti.

 

 

4. člen

 

 

Taksni zavezanec je po tem odloku pravna oziroma civilnopravna oseba in samostojni podjetnik, ki v zvezi s svojo poslovno dejavnostjo neposredno uporablja taksne predmete ne glede na njihovo lastništvo, oziroma opravlja storitve, od katerih se plača taksa.

 

 

V primerih, ko je taksa določena v letnem znesku, nastane taksna obveznost z dnem namestitve oziroma pričetka uporabe taksnega predmeta, preneha pa s potekom meseca, v katerem je zavezanec pisno obvestil pristojni organ občine o odstranitvi oziroma prenehanju uporabe taksnega predmeta ali opravljanja storitev.

 

 

Dejstvo, da zavezanec taksnega predmeta začasno ni uporabljal, ne vpliva na taksno obveznost.

 

 

5. člen

 

 

Vsak taksni zavezanec je dolžan pristojnemu občinskemu organu vsako leto najkasneje do 20. decembra sam prijaviti letno taksno obveznost za naslednje leto.

 

 

Če taksna obveznost nastane med letom, jo mora taksni zavezanec prijaviti takoj oziroma najkasneje v 15. dneh od njenega nastanka. Prav tako mora taksni zavezanec najkasneje v 15. dneh pristojnemu občinskemu organu pisno prijaviti prenehanje taksne obveznosti oziroma vsako spremembo in druge podatke, ki vplivajo na odmero ali izterjavo komunalne takse.

 

 

6. člen

 

 

Pristojni organ občine v upravnem postopku z odločbo določi taksnemu zavezancu vrsto in višino letne komunalne takse ter način plačevanja.

 

 

V primeru, da taksni zavezanec sam ne prijavi letnih taksnih obveznosti ali to odklanja, mu pristojni občinski organ po uradni dolžnosti z odločbo odmeri komunalno takso na podlagi ugotovitvenega postopka in razpoložljivih uradnih podatkov, hkrati pa komunalni inšpektor zoper zavezanca predlaga uvedbo postopka o prekršku.

 

 

7. člen

 

 

Taksni zavezanec, ki plača dnevno komunalno takso, je le-to dolžan plačati pri pristojnem občinskem organu pred nastankom taksne obveznosti, o čemer se mu izda potrdilo.

 

 

Na organiziranih sejemskih in množičnih prireditvah plačajo zavezanci dnevno komunalno takso v času sejma ali druge prireditve na samem prireditvenem prostoru.

 

 

8. člen

 

 

Pred pričetkom fizične namestitve taksnih predmetov, ki predstavljajo poseg v prostor, si mora zavezanec pridobiti ustrezno dovoljenje Upravne enote Ravne na Koroškem. Za uporabo javnih površin za poslovne namene pa si mora zavezanec pridobiti soglasje pristojnega občinskega or- gana.

 

 

Če si zavezanec za namestitev taksnega predmeta oziroma za uporabo javne površine ni pridobil ustreznega dovoljenja, odredi komunalni inšpektor takojšnjo odstranitev taksnega predmeta oziroma prenehanje uporabe javne površine ter vzpostavitev zemljišča v prvotno stanje, zoper kršitelja pa predlaga uvedbo postopka o prekršku.

 

 

Odstranitev taksnega predmeta iz prejšnjega odstavka se v skrajnem primeru opravi z izvršbo na stroške kršitelja.

 

 

9. člen

 

 

Komunalne takse plačujejo zavezanci v gotovini vnaprej, razen če je v taksni tarifi drugače določeno.

 

 

Letne komunalne takse plačujejo zavezanci na podlagi odločbe pristojnega občinskega organa.

 

 

Za letne takse, ki presegajo znesek 200.000 SIT, se lahko odredi plačilo v enakih mesečnih obrokih, in sicer do 5. v mesecu za tekoči mesec. Za letne takse v višini od 50.000 SIT do 200.000 SIT se lahko odredi plačilo v dveh polletnih obrokih, pri čemer zapade prvi obrok do 1. marca, drugi pa do 1. julija. Letne takse v višini do 50.000 SIT se plačujejo v enkratnem znesku do 1. marca za tekoče leto.

 

 

Plačilo letne takse, ki nastane med letom, se predpiše v odločbi o odmeri komunalne takse.

 

 

Če taksni zavezanec v zgoraj predpisanih rokih ne poravna taksnih obveznosti, se taksa prisilno izterja s 50% pribitkom na osnovno vrednost celotne takse oziroma posameznega neplačanega obroka.

 

 

10. člen

 

 

Prisilna izterjava komunalnih taks se za fizične osebe opravi po določbah zakona o davkih občanov, za pravne in civilnopravne osebe pa po predpisih, ki veljajo za prisilno izterjavo nepovratnih obveznosti pravnih oseb.

 

 

Pravica do izterjave komunalne takse zastara v dveh letih po preteku leta, v katerem bi morala biti taksa pla- čana.

 

 

Pravica do povrnitve preveč plačane takse pa zastara v dveh letih po preteku leta, v katerem je bila taksa plačana.

 

 

11. člen

 

 

Plačila komunalne takse so oproščene naslednje pravne in civilnopravne ter fizične osebe:

 

 

1. Občina Ravne-Prevalje in krajevne, četrtne oziroma vaške skupnosti na svojem območju, če same nastopajo kot organizator ali pokrovitelj javnih prireditev ali če objavljajo javne oglase;

 

 

2. politične stranke in njihovi odbori v zvezi z volilno kampanjo;

 

 

3. državni organi v primeru, ko gre za uradna sporočila in objave, namenjena občanom ter za prireditve ob državnih praznikih;

 

 

4. objave, ki jih objavljajo javni zavodi, javna podjetja, društva in verske skupnosti ter druge organizacije in posamezniki, kadar gre izključno za dobrodelne in nekomercialne prireditve ali javna obvestila v zvezi z njihovo dejavnostjo.

 

 

Župan občine lahko na predlog taksnega zavezanca s sklepom odloči o olajšavi oziroma oprostitvi plačila komunalne takse v primeru, če zavezanec utrpi večjo materialno škodo oziroma elementarno nesrečo.

 

 

12. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja komunalni inšpektor občine. Taksni zavezanci so dolžni pristojnim občinskim organom v zvezi z uradnim postopkom omogočiti ogled taksnih predmetov.

 

 

Kazenske določbe

 

 

13. člen

 

 

Z denarno kaznijo

 

 

– od 30.000 SIT do 150.000 SIT se kaznujeta pravna in civilnopravna oseba ali samostojni podjetnik,

 

 

– od 10.000 SIT do 30.000 SIT pa tudi odgovorna oseba pravne oziroma civilnopravne osebe,

 

 

če ravnajo v nasprotju s 5., 7., 8. in 12. členom tega odloka.

 

 

V primerih kršitve določil prvega odstavka 7. člena tega odloka ter 2. in 3. točke tarifne št. 5, lahko komunalni inšpektor izreče mandatno kazen v višini 30.000 SIT za pravne in civilnopravne osebe ter 10.000 SIT za samostojne podjetnike.

 

 

14. člen

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.

 

 

Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati na območju Občine Ravne-Prevalje odlok o komunalnih taksah v Občini Ravne na Koroškem (MUV, št. 13/93).

 

 

 

 

 

Št. 030-4/96-3

 

 

Ravne na Koroškem, dne 3. oktobra 1996.

 

 

Predsednik

Občinskega sveta

občine Ravne-Prevalje

Marjan Berložnik, dipl. org. l. r.