Na podlagi 39. in 40. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86 ter Ur. l. RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) in 6. člena Statuta Občine Lovrenc na Pohorju (MUV, št. 11/99, 5/01, 10/02) je Občinski svet Občine Lovrenc na Pohorju na svoji 37. seji, dne 26. septembra 2002, sprejel
 
O D L O K
 
 
o zazidalnem načrtu območja dela Kovaške ceste v Lovrencu na Pohorju
 
 
I. UVODNE DOLOČBE
 
 
1. člen
 
S tem odlokom se sprejme Zazidalni načrt območja dela Kovaške ceste v Lovrencu na Pohorju (v nadaljnjem besedilu: ZN), ki ga je maja 2002 izdelal Komunaprojekt d.d. Maribor pod številko projekta 3040/02.
 
2. člen
 
Zazidalni načrt iz prejšnjega člena vsebuje tekstualni del, soglasja pristojnih organov in organizacij in naslednje grafične priloge:
 
A/ TEKSTUALNI DEL
1. obrazložitev pogojev za posege v prostor
 
 
2. odlok o zazidalnem načrtu
 
 
3. pogoji in soglasja k zazidalnemu načrtu
 
 
4. izpis lastnikov parcel
 
B/ GRAFIČNI DEL
1. izsek iz prostorskih sestavin dolgoročnega plana občine Maribor - Ruše za obdobje 1986 - 2000 in družbenega plana občine Maribor - Ruše za obdobje 1986 - 1990 za območje občine Lovrenc na Pohorju - spremembe in dopolnitve v letu 2000 (MUV, 26/01) M 1: 5000
 
 
2. katastrska situacija M 1: 500
 
 
3. ureditveno - količbena situacija M 1: 500
 
 
4. prometna situacija M 1: 500
 
 
5. situacija obstoječih in predvidenih komunalnih naprav M 1: 500
 
II. MEJA OBMOČJA
 
 
3. člen
 
Območje zazidalnega načrta leži ob Kovaški cesti v Lovrencu na Pohorju - na drugi strani omejuje območje Radoljna, ki teče vzporedno s Kovaško cesto; parc. št.: 484/1, 484/3 (del), 484/6, 485/1, 485/3, 485/11, 485/13, 485/12, 485/18, 485/19, 485/20, 489/1, 489/2, 489/3 (del), 494/1, 494/2, 1141/1 - vse k.o. Lovrenc na Pohorju.
 
 
Velikost ureditvenega območja znotraj opisane meje je 2,16 ha.
 
III. FUNKCIONALNE IN OBLIKOVALSKE REŠITVE
 
 
4. člen
 
 
Zazidalni načrt je usklajen z:
• Odlokom o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana občine Ruše za obdobje od 1986 do 2000 in srednjeročnega plana občine Ruše za obdobje od 1986 do 1990, dopolnjen v letu 1986, 1997 in 2000 (MUV, št. 6/86, 1/88,15/86, 14/94, 5/98 in 26/01)
 
 
• Urbanistično zasnovo naselja Lovrenc na Pohorju.
 
Temeljni cilji ZN so:
• zagotovitev obveznih, v skladu s Pravilnikom o minimalnih tehničnih pogojih za parkirišča in mesta za vzdrževanje vozil, (Ur. l. RS, št. 33/96), urejenih parkirnih mest avtoprevoznikov. Ustrezno urejena parkirišča so pogoj za pridobitev licence za prevoz v cestnem prometu,
 
 
• usmerjati parkiranje tovornih vozil na urejene površine, na katerih je poskrbljeno za ustrezno varovanje okolja in preprečevanje škodljivih vplivov na okolje v primeru nesreč,
 
 
• urediti zbirni center za ločeno zbiranje odpadkov za območje občine Lovrenc na Pohorju v okviru javne službe ravnanja z odpadki,
 
 
• zagotoviti razvoj obrtno-proizvodnih dejavnosti na površinah, ki so opredeljene kot obrtna oz. drobnoproizvodna cona.
 
5. člen
 
 
Prenova
Prenovi se objekt stare škarjarne ob Kovaški cesti.
 
6. člen
 
 
Novogradnje
• na severnem delu območja je predvidena izgradnja ekološkega parkirišča s spremljajočim objektom;
 
 
• med ekološkim parkiriščem in Radoljno je predvidena izgradnja reciklažnega dvorišča;
 
 
• v južnem delu območja je predvidena izgradnja treh obrtno-proizvodnih objektov.
 
IV. ARHITEKTONSKO IN URBANISTIČNO OBLIKOVANJE
 
 
7. člen
 
 
Ekološko parkirišče (A)
Locirano je na severnem delu območja. Zasnovano je tako, da se lahko izgradi v dveh fazah. Uvoz do ekološkega parkirišča je s Kovaške ceste.
 
 
Načrtuje se izgradnja parkirnih prostorov za 18 vozil s priklopnikom. Promet se odvija tako, da je parkiranje in izhod s parkirišča možen brez obračanja in manevriranja. Predvidenih je 18 parkirnih mest dolžine 24 metrov in širine 4 metre. Tako parkirišče omogoča parkiranje priklopnikov ali pa dveh krajših vozil zaporedno. Predvidi se tudi 11 parkirnih prostorov za osebna vozila za potrebe uporabnikov parkirišča. Parkirišče je ograjeno s primerno oblikovano ograjo in ima na vhodu urejena ustrezna vrata v ograji.
 
 
Povozne in parkirne površine morajo biti utrjene in protiprašno urejene tako, da so nepropustne za vodo in naftne derivate ter dopuščajo osno obremenitev 10 t. Omejene morajo biti z dvignjeno obrobo, da je omogočeno kontrolirano odvajanje meteornih voda s prej omenjenih površin.
 
 
Vode se kontrolirano zbirajo v novo kanalizacijo in se preko lovilcev olj odvajajo v obstoječi odvodni potok.
 
 
Parkirna mesta, namenjena vozilom za prevoz tekočih nevarnih snovi, morajo biti izvedena v obliki lovilne sklede, ki mora biti s kanalizacijo povezana z zadrževalnim bazenom. Zadrževalni bazen mora biti izveden tako, da ni mogoče njegovo nenadzorovano praznjenje.
 
 
Za potrebe koristnikov parkirišča se predvidi izgradnja novega objekta (F - spremljajoči objekt ekološkega parkirišča). Objekt je lociran ob vhodu na ekološko parkirišče.
 
 
V objektu so sanitarije za uporabnike parkirišča, umivalniki in prhe, skladišče, manjši bife.
 
 
Namesto zidanega objekta je možna tudi začasna postavitev kontejnerja v prvi fazi.
 
 
Vhod v objekt je s parkirišča.
 
 
Streha objekta je ravna ali v minimalnem naklonu.
 
 
Maksimalna tlorisna velikost objekta in gabariti so podani v ureditveno količbeni situaciji z možnimi odstopanji ± 1 m .
 
 
Maksimalna etažnost objekta: P
 
8. člen
 
 
 Zbirni center (B)

 

Lociran je za ekološkim parkiriščem in je od njega ločen s pasom zelenja. Namenjen je ločenemu zbiranju vseh vrst odpadkov. Predvidenih je 8 kesonov za ločeno zbiranje odpadkov. Območje je ograjeno, ob vhodu je vratarnica in prostor za odlaganje nevarnih odpadkov (detergenti, olja, barve, akumulatorji). Predviden je tudi prostor za odlaganje zelenega obreza. Okoli zbirnega centra je predvidena zazelenitev, ki ga vizualno ločuje od okolice.

 
 

Maksimalna tlorisna velikost je razvidna iz ureditveno - količbene situacije z možnimi odstopanji +/- 2 m.

 
9. člen
 
 
Objekt stare škarjarne (C)
Obstoječi objekt se prenovi, na severni strani je možno objektu dodati prizidek.
 
 
Objekt se nameni obrtno-proizvodni dejavnosti, gostinsko-turistični dejavnosti, poslovni dejavnosti.
 
 
Uporabi se obstoječi vhod v objekt, možno je dodati še novi iz dvoriščne strani. Prenova objekta in prizidek morata biti usklajena s prvotno pojavnostjo objekta.
 
 
Streha objekta ostaja enaka, predvidi se opečna kritina, streha prizidka mora biti oblikovno usklajena z obstoječim objektom.
 
 
Maksimalna tlorisna velikost prizidka je podana v ureditveno-količbeni situaciji, z možnimi odstopanji ± 1 m.
 
 
Maksimalna etažnost prizidka: P+1
 
10. člen
 
 
Obrtno-proizvodna objekta (D)
Objekta sta novogradnji - eden je lociran vzporedno s staro škarjarno, drugi pa južno od njega.
 
Objekta sta namenjena obrtno-proizvodni in poslovni dejavnosti.
 
  Objekta sta namenjena obrtno-proizvodni in poslovni dejavnosti.  
 

Za objekte, namenjene obrtno-proizvodni in poslovni dejavnosti, se štejejo objekti iz naslednjih skupin po predpisih o graditvi objektov, ki urejajo uvedbo in uporabo enotne klasifikacije vrst objektov: industrijske stavbe in skladišča, druge upravne in pisarniške stavbe, energetski objekti in drugi kompleksni industrijski objekti, ki niso uvrščeni drugje.

 
 
Vhodi v objekte so z dvoriščne strani.
 
 
Strehe objektov so lahko ravne ali v minimalnem naklonu.
 
 
Maksimalna tlorisna velikost objektov je podana v ureditveno-količbeni situaciji, z možnimi odstopanji ± 1 m.
 
 
V primeru, ko nameravani posegi v prostor niso v skladu s predpisanimi tolerancami (mišljeno je odstopanje od minimalnega ali maksimalnega gabarita, kadar so objekti manjši oz. večji, kot je bilo prvotno predvideno), vendar so v skladu z ostalimi določili tega odloka, se lahko izdela posebna strokovna podlaga, ki jo mora investitor potrditi na Občini Lovrenc na Pohorju, na osnovi katere je takšen poseg možen. Možna je tudi fazna izgradnja objektov.
 
 
Maksimalna etažnost objektov:
 
 
• objekt, vzporeden s staro škarjarno: P+1
 
 
• južni objekt: P
 
11. člen
 
 
Obrtno-proizvodni objekti (E)
Objekt je novogradnja - lociran je južno od stare škarjarne.
 
 
Objekt je namenjen obrtno-proizvodni in poslovni dejavnosti.
 
 
Vhod v objekt je z dvoriščne strani.
 
 
Streha objekta je lahko ravna ali v minimalnem naklonu.
 
 
Maksimalna tlorisna velikost objekta je podana v ureditveno-količbeni situaciji, z možnimi odstopanji ± 1 m.
 
 
Maksimalna etažnost objekta: P
 
V. FAZNOST
 
 
12. člen
 
Zazidalni načrt je možno realizirati v sledečih zaključenih fazah:
 
 
1. faza
 
 
• izgradnja prvega dela ekološkega parkirišča in reciklažnega dvorišča
 
 
2. faza
 
 
• izgradnja drugega dela ekološkega parkirišča
 
 
3. faza
 
 
• izgradnja ostalih objektov
 
 
Medsebojno časovno zaporedje faz ni določeno in je odvisno od možnosti in potreb investitorjev.
 
VI. PROMET
 
 
13. člen
 
Prometno je območje dostopno s Kovaške ceste. Ob Kovaški cesti je puščen cestni koridor v širini 5 metrov na vsako stran od osi ceste. Za dostop na obravnavano območje se uredita dva uvoza - prvi je v zgornjem delu območja in omogoča dostop do ekološkega parkirišča, reciklažnega dvorišča in obrtno-proizvodnih objektov na spodnji strani.
 
 
Drugi uvoz je v spodnjem delu območja in nanj sta navezana dva obrtno-proizvodna objekta.
 
 
Uvozi se uredijo v širini 6 metrov s potrebnimi zavijalnimi radiji za tovorna vozila. Predvideni so ustrezni radiji in širine vozišč. Urediti je potrebno vertikalno in talno signalizacijo. Parkirna mesta morajo biti označena s talnimi oznakami in ponoči osvetljena.
 
 
Parkirišča za zaposlene in obiskovalce so predvidena v sklopu posameznih kompleksov. Predvidi se 1 PM za 3-5 zaposlenih.
 
 
Za pešce se uredijo pločniki v širini 1,6 metra, ki so z dvignjenim robnikom ločeni od motornega prometa. Ostale utrjene površine okoli posameznih objektov so tudi namenjene peš prometu.
 
VII. VARSTVO OKOLJA
 
 
14. člen
 
 
Varovanje okolja
Obrobne zelenice je potrebno intenzivno zazeleniti z avtohtonimi rastlinskimi vrstami.
 
 
Načrt ureditve okolja mora poleg ostalega vsebovati tudi sonaravno ureditev zelenega pasu ob Radoljni in ob hudourniku. K načrtu ureditve okolja je potrebno pridobiti soglasje pristojne službe za varstvo narave.
 
15. člen
 
 
Varstvo zraka
Ureditveno območje je skladno z Odlokom o razvrstitvi območij v SR Sloveniji v območja onesnaženosti zraka za potrebe varstva zraka (Ur. l. SRS, št. 19/88) razvrščen v I. območje onesnaženosti zraka.
 
 
Kot vir ogrevanja za nove objekte je predvidena uporaba utekočinjenega naftnega plina ali ekstra lahkega kurilnega olja ali alternativnih energetskih virov.
 
16. člen
 
 
Varstvo pred požarom
Za možnost intervencije gasilcev morajo biti intervencijske poti minimalne širine treh metrov, na utrjeni površini, nosilnosti osne obremenitve 10 ton. Za obravnavano področje se mora predvideti oskrba z vodo za gašenje v kapaciteti 15 l/sek.
 
17. člen
 
 
Varovanje voda
• po Odloku o varstvenih pasovih vodnih virov vodovoda Lovrenc na Pohorju (MUV, št. 19/91) se območje nahaja izven vodovarstvenih pasov.
 
 
• Komunalne odpadne in fekalne vode se morajo odvajati v obstoječo kanalizacijo. Kanalizacija mora biti zgrajena vodotesno in v ustreznem odmiku od obstoječih in predvidenih komunalnih vodov. V kolikor ti odmiki niso doseženi, je potrebno vodovod ustrezno zaščititi.
 
 
• Kanalizacijo je potrebno izdelati v ločenem sistemu, tako da se meteorne vode manipulativnih površin prečistijo z ustreznim lovilcem olj z izpustom v Radoljno. Komunalne odpadne vode ter fekalna in tehnološka kanalizacija se priključijo na javni kanal.
 
 
• Parkirne in manipulativne površine morajo biti načrtovane tako, da bodo nepropustne za vodo in odporne na naftne derivate. Območje mora biti obdano z robnikom, ki bo preprečeval iztekanje padavinskih vod v okolico.
 
 
• V primeru da bo del parkirišča namenjen tudi parkiranju vozil za prevoz nevarnih tekočih snovi, je potrebno parkirna mesta za le-te ločiti od ostalih parkirnih mest. Načrtovana morajo biti v obliki lovilne sklede, ki mora biti s kanalizacijo povezana preko zadrževalnega bazena, ki mora biti načrtovan tako, da bo omogočeno kontrolirano praznjenje. Lovilna skleda mora biti načrtovana v vodotesni in na kemikalije odporni izvedbi.
 
Varovanje hudournika in struge:
• za vsak gradbeni poseg v strugo ali v vplivno območje struge in za vsako morebitno prečkanje struge s komunalnim vodom je potrebno pridobiti vodnogospodarsko mnenje;
 
 
• ob strugi mora biti omogočen in dovoljen dostop z mehanizacijo za izvajanje intervencijskih ali vzdrževalnih del v strugi;
 
 
• zasipavanje hudourniške struge z materialom ni dopustno.
 
18. člen
 
 
Varstvo pred hrupom
V ureditvenem območju se bo odvijala predvsem mirna obrt in proizvodna dejavnost, ki ne bo povzročala visokih ravni hrupa. Ravni hrupa ne smejo presegati stopenj določenih z veljavnimi predpisi (Uredba o hrupu v naravnem in življenjskem okolju - Ur. l. RS, št. 45/95, 66/96), po katerih je območje razvrščeno v 2. območje varstva pred hrupom.
 
19. člen
 
 
Odstranjevanje odpadkov
Zbiranje in odvoz odpadkov je potrebno organizirati v skladu z določili Odloka o ravnanju s komunalnimi odpadki na območju občine Ruše (MUV, št. 1/96), ki velja tudi še za Občino Lovrenc na Pohorju.
 
VIII. POGOJI KOMUNALNEGA UREJANJA
 
 
20. člen
 
 
Kanalizacija:
Načrtovan je ločen sistem odvajanja odpadnih voda iz obravnavanega območja. Naselje ima urejen kanalski kolektor za odvod komunalnih in fekalnih odplak do centralne čistilne naprave.
 
 
Meteorne vode z utrjenih površin, onesnaženih z mineralnimi olji, kontrolirano zbiramo v novo kanalizacijo in jo preko ustrezno dimenzioniranih lovilcev olj s peskolovi odvajamo v obstoječi odvodnik potok Radolnja oziroma hudourniški priključek pri škarjarni po pogojih upravljavca. Za lovilce olj morajo biti izdelani poslovniki o obratovanju in vzdrževanju.
 
 
Na iztokih je potrebno urediti iztočne glave in brežino potoka ustrezno zaščititi pred erozijo.
 
 
Meteorno vodo s strešnih površin objektov vodimo v ločeni kanalizaciji, ki jo za lovilci olj priključimo na skupni iztok v potok. Vode s streh morajo biti priključene na kanalizacijo preko peskolovov.
 
 
Parkirišča, namenjena parkiranju vozil za prevoz nevarnih snovi, je potrebno urediti v obliki lovilne sklede, ki je lahko navezana na kanalizacijo preko zadrževalnega bazena, ki bo načrtovano praznjen. Lovilna skleda, zadrževalni bazen in kanalizacija morajo biti urejeni v vodotesni izvedbi, odporni na kemikalije.
 
 
Vse eventualne tehnološke vode je potrebno pred izpustom v kanalizacijo očistiti do stopnje, ki jo predpisuje Uredba o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda iz virov onesnaževanja in Uredba o emisiji snovi pri odvajanju odpadnih vod iz virov onesnaževanja (Ur. l. RS, št. 35/96).
 
 
Vso kanalizacijo je potrebno načrtovati v vodotesni izvedbi.
 
Vodovod:
Obstoječi vodovodni cevovod poteka po Kovaški ulici.
 
 
Za potrebe celovite vodooskrbe območja se izgradi novo vodovodno omrežje, ki se priključi na obstoječi vodovod.
 
Ogrevanje:
Vsi predvideni objekti na območju bodo ogrevani z utekočinjenim naftnim plinom ali ekstra lahkim kurilnim oljem ali z drugimi alternativnimi energetskimi viri.
 
Elektrika:
 
Oskrba zazidalnega območja z električno energijo je predvidena iz nove transformatorske postaje. Predvidi se VN dovod iz obstoječega VN omrežja. Predvidena moč nove TP je 250 kVA.
 
 
Zgradi se ustrezen NN razvod od nove TP do objektov.
 
Javna razsvetljava:
Javna razsvetljava se uredi ob vseh internih cestah in parkiriščih in je napajana iz nove TP.
 
 
Za javno razsvetljavo in drugo zunanjo razsvetljavo na posameznih objektih se uporabijo svetila s tako konstrukcijo, ki omogoča osvetljevanje tal pod svetilko, ne pa tudi neba. Uporabljajo se žarnice s čim nižjim deležem ultravijolične svetlobe.
 
Telekomunikacije:
Objekti se bodo napajali iz obstoječega Telekom omrežja.
 
CA TV
Objekti se priključijo na obstoječe omrežje.
 
Odstranjevanje odpadkov:
Za predvidene obrtno-proizvodne objekte se predvidijo zbirna mesta za odpadke pred objekti na njihovih funkcionalnih zemljiščih.
 
 
 Zbirni center - zbiranje in ravnanje z odpadki mora biti v skladu z Odredbo o ravnanju z ločeno zbranimi frakcijami pri opravljanju javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki (Ur. l. RS, št. 21/01) in ostalimi veljavnimi predpisi.
 

20.a člen

 
  Tolerance:  
 

Ureditve, ki jih določa ta zazidalni načrt, se natančneje določijo v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja po predpisih o graditvi objektov.

 
 

Pri umeščanju objektov in ureditev v prostor so dopustna odstopanja od rešitev, določenih s tem zazidalnim načrtom, če se pri nadaljnjem proučevanju geoloških, geomehanskih, arheoloških, hidroloških, tehnološko - programskih razmer ali razlogov racionalne rabe prostora poiščejo rešitve, ki so primernejše iz prostorskega, urbanističnega, oblikovalskega, tehničnega, ekonomskega ali okoljskega vidika oz. ki zagotavljajo bolj racionalno rabo prostora. S takimi rešitvami se ne smejo poslabšati prostorski in okoljski pogoji.

 
 

Odstopanja ne smejo biti v nasprotju z javnimi interesi. Z njimi morajo soglašati organi in organizacije, ki jih odstopanja zadevajo.

 
 

Rešitve, pri katerih se upoštevajo odstopanja po določilih tega člena, je treba posebej prikazati. Občinski svet občine Lovrenc na Pohorju s posebnim sklepom ugotovi, ali so take rešitve v skladu z določili tega odloka.

 
IX. KONČNE DOLOČBE
 
 
21. člen
 
Investitor mora za posege v prostor predhodno pridobiti mnenje Občine Lovrenc na Pohorju.
 
22. člen
 
Zazidalni načrt je stalno na vpogled na sedežu Občine Lovrenc na Pohorju.
 
23. člen
 
Nadzor nad izvajanjem tega odloka izvaja Ministrstvo za okolje in prostor, inšpektorat RS za okolje in prostor - izpostava Maribor.
 
24. člen
 
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.
 
 
Sočasno na območju preneha veljati Odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za naselje Lovrenc na Pohorju (MUV, št. 13/91, 05/01).
 
 
 
 
 

Župan
občine Lovrenc na Pohorju
Franc Ladinek, dipl. ekon., s. r.
Številka: 350-05-002/02
Datum: 26. september 2002
 
 
 
 

Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o zazidalnem načrtu območja dela Kovaške ceste v Lovrencu na Pohorju (MUV, št. 21-02) (Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije, št. 5/2003) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 
4. člen
 

Ta odlok začne veljati z dnem objave v Medobčinskem uradnem vestniku.

 
 
 

Odlok o dopolnitvah odloka o zazidalnem načrtu območja dela Kovaške ceste v Lovrencu na Pohorju (Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije, št. 5/2009) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 
4. člen
 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije.