New Page 1

Na podlagi 34., 35. in 36. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. l. RS št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) in 43. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV št. 27/95, 13/98, 17/98, 18/98) je župan Mestne občine Maribor določil

 

PROGRAM PRIPRAVE

prostorskih ureditvenih pogojev za naselje Zrkovci-S 52/2

 

1. UVOD

 

Ta program določa namen, cilje in vsebino podrobnejših prostorskih ureditvenih pogojev za naselje Zrkovci - S 52/2 (v nadaljevanju: PUP), subjekte, od katerih je potrebno pridobiti pogoje, mnenja in soglasja k PUP, terminski plan dela in sprejemanja PUP ter nosilce upravno strokovnih aktivnosti pri pripravi PUP.

 

PUP se izdela za ureditveno območje Zrkovcev na levem bregu kanala SD l, ki je v prostorskih sestavinah dolgoročnega in srednjeročnega plana za območje mestne občine Maribor opredeljeno kot pretežno stanovanjsko območje S 52/2.

 

Izhodišča in podlage za izdelavo zgoraj navedenega PUP so podane z Odlokom o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Maribor za območje mestne občine Maribor (MUV št. 7/93, 26/98) in z Odlokom o prostorskih ureditvenih pogojih za območje urbanistične zasnove mesta Maribor (MUV št. 26/989.

 

Z izdelavo PUP se zagotavlja podrobnejša strokovna in pravna podlaga za urejanje naselja Zrkovci, t.j. območje pretežno strnjenega dela naselja ter nezazidanih stavbnih zemljišč, ki so bila določena s spremembami in dopolnitvami prostorskih sestavin planskih aktov v letu 1998.

 

2. OSNOVE ZA PRIPRAVO PUP

 

2.1. Naročnik in izdelovalec PUP

 

N a r o č n i k PUP je Mestna občina Maribor, Ulica heroja Staneta 1, Maribor.

 

I z d e l o v a l e c PUP je ZUM d.o.o., ki je izbran kot najugodnejši ponudnik na osnovi oddaje javnega naročila brez javnega razpisa v skladu s l. tč. 55. člena in 56. členom zakona o javnih naročilih (Ur.l. RS št. 24/97).

 

2.2. Zakonske podlage in obseg priprave PUP

 

Pri izdelavi PUP bodo upoštevani naslednji predpisi:

 

Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. list RS št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93, 44/97)

Zakon o varstvu okolja (Ur. list RS št. 32/93 in 1/96) ter na njegovi osnovi doslej sprejeti podzakonski predpisi

Navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS št. 14/85)

drugi predpisi, ki veljajo za posamezne sestavine okolja ter predmete poslovanja gospodarskih javnih služb na tem območju.

 

2.3. Veljavna prostorska dokumentacija in strokovne pod- lage

 

PUP se izdela z upoštevanjem:

 

1.

Prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Maribor (MUV št. 1/86, 16/87, 7/93, 8/94, 5/96, 6/96, 27/97, 6/98, 11 /98, 26/98).

2.

Prostorskih ureditvenih pogojev za območje urbanistične zasnove mesta Maribor (MUV št. 26/98).

3.

Strokovnih podlag za območje Zrkovcev, ZUM št. 940/96, junij 1997

4.

Mnenja o prometni navezavi, ZUM, št. 51.19-III/98, junij 1999.

5.

Reambuliranega geodetsko topografskega načrta v M 1:1000, potrjenega na Geodetski upravi RS, Izpostava Maribor, ki ga zagotovi naročnik.

 

3. PRIPRAVA PUP

 

3.1. Gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo osnut- ka PUP

 

Na osnovi izdelanih strokovnih podlag bo izdelovalec PUP pripravil gradivo za pridobivanje pogojev organov in organizacij, ki morajo pred začetkom priprave osnutka PUP podati pogoje in mnenja za njegovo pripravo. Gradivo bo vsebovalo kratek opis ter pregledno kartografsko predstavitev umestitve dejavnosti v območje obravnave.

 

3.2. Organi in organizacije, ki morajo pred začetkom izde- lave osnutka PUP podati pogoje za njegovo pripravo

 

Pred začetkom priprave PUP morajo v skladu s 35. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor pogoje za njegovo pripravo podati naslednji organi in organizacije:

 

1.

Ministrstvo za okolje in prostor, Uprava RS za varstvo narave, izpostava Maribor

2.

Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, izpostava Maribor

3.

Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, izpostava Maribor

4.

Geoplin d.o.o, Ljubljana

5.

Elektro Maribor - javno podjetje za distribucijo električne energije

6.

KP Nigrad, Maribor

7.

Telekom Slovenije

8.

Mariborski vodovod Maribor

9.

Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor

10.

Mestna četrt Jože Lacko

 

e kdo od navedenih organov oziroma organizacij v 30 dneh od prejema vloge ne bi podal pogojev, se bo štelo, da nima pogojev oz. da s predloženo dokumentacijo soglaša.

 

3.3. Izdelava osnutka PUP

 

Na osnovi reambulirane geodetske podlage ter na osnovi izdelanih strokovnih podlag, pridobljenih pogojev organov oz. organizacij, navedenih v predhodni točki tega programa, ter uskladitvi predvidenih rešitev v pristojnih organih mestne uprave - za področja varovanja okolja, zelenih površin, komunalne in prometne infrastrukture idr. - bo izdelovalec pripravil osnutek PUP.

 

Osnutek PUP bo vseboval:

 

a) tekstualni del

 

povzetek in usklajenost s prostorskimi sestavinami planskih aktov mestne občine Maribor opis in utemeljitev meril in pogojev za posege v prostor pogoje in mnenja (v fazi predloga: soglasja) pristojnih organov in organizacij

 

b) kartografski del

 

pregledna karta s prikazom območja obdelave

izsek iz prostorskih sestavin planskih aktov občine Maribor

prikazi meril in pogojev za posege v prostor na obravnavanem območju: - vrste dopustnih posegov in način njihovega urejanja:

oblikovanje novogradenj, ureditev in ostalih dopustnih posegov v prostor, vključno s podrobnimi regulacijskimi elementi: regulacijska linija, gradbena meja, smer pozidave, faktor pozidanosti, faktor izrabe parcele, površine za urejene zelenice

varovanje in razvoj območij in objektov, razglašenih za naravne znamenitosti ali kulturne spomenike

komunalno in energetsko urejanje in opremljanje zemljišč - urejanje prometne infrastrukture in zvez

funkcionalna zemljišča za obstaječe in predvidene posege in druge ureditve - varovanje okolja

drugi pogoji, ki so pomembni za izvedbo predvidenih prostorskih ureditev in posegov v prostor

 

c) osnutek odloka o PUP

 

- opis meje območja po parcelnih mejah pogoji in merila za posege v prostor

- oblikovanje novogradenj, ureditev in ostalih dopustnih posegov v prostor, vključno s podrobnimi regulacijskimi elementi: regulacijska linija, gradbena meja, smer pozidave, faktor pozidanosti, faktor izrabe parcele, površine za urejene zelenice

- varovanje in razvoj območij in objektov, razglašenih za naravne znamenitosti ali kulturne spomenike

- komunalno in energetsko urejanje in opremljanje zemljišč - urejanje prometne infrastrukture in zvez

- funkcionalna zemljišča za obstoječe in predvidene posege in druge ureditve - varovanje okolja

- drugi pogoji, ki so pomembni za izvedbo predvidenih prostorskih ureditev in posegov v prostor

 

4. SPREJEMANJE PUP

 

4.1. Predlog sklepa o javni razgrnitvi osnutka PUP

 

V skladu z opredeljenimi pristojnostmi bo župan mestne občine Maribor določil osnutek PUP in sprejel sklep o javni razgrnitvi ter predlagal osnutek PUP mestnemu svetu mestne občine Maribor v prvo obravnavo.

 

4.2. Javna razgrnitev osnutka PUP

 

V skladu s 37. in 38. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor bo objavljen sklep o javni razgrnitvi osnutka PUP. Javna razgrnitev bo trajala en mesec.

 

V času javne razgrnitve bo Zavod za prostorsko načrtovanje mestne občine Maribor organiziral javno obravnavo v Mestni četrti Jože Lacko. Občani bodo o javni obravnavi obveščeni na krajevno običajen način.

 

4.3. Usklajevanje po končani javni razgrnitvi

 

V času javne razgrnitve in javne obravnave bo Zavod za prostorsko načrtovanje mestne občine Maribor zbiral in evidentiral vse pisne in ustne pripombe in predloge posameznikov, organov in organizacij k osnutku PUP in jih najkasneje po zaključku javne razgrnitve predal izdelovalcu. Izdelovalec PUP bo pripravil strokovna stališča do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnave osnutka PUP, po potrebi v sodelovanju z Zavodom za prostorsko načrtovanje in drugimi organi MOM oz. podal obrazložitev razlogov do pripomb in predlogov, katerih ni sprejel. Stališča do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnave osnutka PUP bo sprejel župan.

 

4.4. Priprava usklajenega predloga PUP

 

Na podlagi potrjenih stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnave osnutka PUP bo izdelovalec dopolnil osnutek PUP v usklajen predlog PUP, vključno z uskladitvijo s pristojnimi organi MOM. Predlog PUP bo vseboval enake sestavine kot osnutek; od osnutka se bo razlikoval po vsebinskih dopolnitvah zaradi upoštevanja pripomb, vseboval bo tudi soglasja pristojnih organov in organizacij k PUP.

 

4.5. Organi in organizacije, ki morajo podati soglasja k predlogu PUP

 

Na usklajeni predlog PUP bo izdelovalec pridobil soglasja organov in organizacij, ki morajo v skladu z zakonskimi pooblastili podati soglasje k predlogu PUP:

 

1.

Ministrstvo za okolje in prostor, Uprava RS za varstvo narave, izpostava Maribor

2.

Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, izpostava Maribor

3.

Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor

4.

Geoplin d.o.o, Ljubljana

5.

Elektro Maribor - javno podjetje za distribucijo električne energije

6.

Telekom Slovenije

7.

Mariborski vodovod Maribor

8.

KP Nigrad

 

K predlogu PUP podajo mnenje naslednji organi oz. organizacije:

 

1. Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor

2. Mestna četrt Jože Lacko.

 

V primeru, da kdo od navedenih organov oz. organizacij o izdaji soglasja oz. mnenja ne bi odločil v 30 dneh po prejemu zahteve, se bo štelo, da s predlogom PUP soglaša.

 

4.6. Sprejetje odloka o PUP

 

Župan bo poslal usklajen predlog PUP v sprejetje Mestnemu svetu mestne občine Maribor. Mestni svet sprejme PUP z odlokom.

 

Odlok o PUP se objavi v uradnem glasilu Mestne občine Maribor.

 

5. ROKI ZA PRIPRAVO PUP

 

PUP bo pripravljen v naslednjih rokih:

 

1.

Gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo osnutka PUP bo izdelovalec pripravil v 7. dneh po podpisu pogodbe in pridobitvi geodetske podlage

2.

Izdelovalec bo pripravil osnutek PUP v roku 45 dni od izpolnitve naročnikovih pogodbenih obveznosti pod pogojem, da bodo organi in organizacije izdali pogoje v roku 30 dni.

3.

Zavod za prostorska načrtovanje bo v 10. dneh po prejemu PUP od izdelovalca predložil osnutek PUP županu Mestne občine Maribor

4.

Župan bo sprejel sklep o javni razgrnitvi osnutka PUP v mesecu januarju/februarju za 30 dni v pristojni MČ in predlagal osnutek PUP v prvo obravnavo mestnemu svetu za sejo v mesecu februarju 2000.

5.

Izdelovalec bo v 20. dneh po prejemu zbranih pripomb iz javne razgrnitve in javnih obravnav pripravil strokovna stališča do pripomb iz javne razgrnitve in iz javnih obravnav

6.

Župan bo sprejel stališča do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in javnih obravnav osnutka PUP.

7.

Izdelovalec bo na osnovi potrjenih stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in javnih obravnav osnutka PUP pripravil usklajen predlog PUP in pridobil soglasja organov in organizacij.

8.

Župan bo predlagal usklajen predlog PUP v obravnavo in sprejem Mestnemu svetu mestne občine Maribor.

9.

Mestni svet Mestne občine Maribor bo sprejel odlok o PUP na seji v maju 2000.

 

 

Župan

Boris Sovič, univ. dipl. inž., s. r.

 

Številka: 3 5201-048/99 1700 11

Maribor, 26. novembra 1999