New Page 2

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 100/2005, 21/06 Odl. US:U-I12/06-22, 14/07-ZSPDPO), 19. in 20. člena Zakona o spodbujanju turizma (Uradni list RS, št. 2/2004), 66. člena Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Uradni list RS, št. 77/2007), Zakona o javnih financah (Uradni list RS, št. 79/99) in 16. člena Statuta Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah (MUV, št. 02/2007) je Občinski svet Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah na 9. redni seji dne 4. oktobra 2007 sprejel

P R A V I L N I K

o dodeljevanju sredstev za prireditve in akcije, ki

pospešujejo turistični in kulturni razvoj ter promocijo

Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah

I. SPLOŠNI DOLOČBI

1. člen

S tem pravilnikom se določijo namen, upravičenci, pogoji in merila za dodelitev sredstev, namenjenih za sofinanciranje prireditev in akcij, ki pospešujejo turistični in kulturni razvoj ter promocijo Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah (v nadaljevanju Občina).

2. člen

Sredstva za sofinanciranje prireditev in akcij, ki pospešujejo kulturni in turistični razvoj ter promocijo Občine, se zagotavljajo iz proračuna Občine, njihovo višino pa določi Občinski svet z odlokom o proračunu za tekoče leto.

II. VSEBINSKE DOLOČBE

3. člen

Sredstva po tem pravilniku se dodeljujejo za naslednji namen:

– organiziranje in sodelovanje pri organizaciji prireditev in akcij, ki pospešujejo kulturni in turistični razvoj ter promocijo Občine.

4. člen

Predmet dodeljevanja sredstev po tem pravilniku sta organizacija in sodelovanje pri organizaciji prireditev in akcij z naslednjimi vsebinami:

– prireditve, ki pospešujejo kulturni in turistični razvoj ter promocijo Občine na lokalni in širši ravni (turistične, športno - rekreativne, kulturne in druge prireditve, razstave, sejmi, karnevali, koncerti, gostovanja skupin iz tujine in gostovanja naših skupin v tujini ipd.),

– akcije na področju oživljanja ljudskih običajev in domače obrti, urejanja in vzdrževanja turistične infrastrukture, predstavitve ljudskih običajev in izdelkov domače obrti ipd.

5. člen

Sredstva za investicije v prostor in opremo za izvajanje kulturne in turistične dejavnosti niso predmet tega pravilnika. Investicije v obnovo in vzdrževanje objektov in opreme se sofinancira po investicijskem planu, ki ga za vsako proračunsko leto sprejme Občinski svet.

III. UPRAVIČENCI IN POGOJI ZA PRIDOBITEV

SREDSTEV ZA SOFINANCIRANJE

6. člen

Do sofinanciranja so upravičene prireditve oziroma akcije, ki

izpolnjujejo naslednje pogoje:

– so pomembne za turistični razvoj in promocijo Občine,

– so pomembne za razvoj kulture in kulturnih dejavnosti,

– so nekomercialnega značaja,

– namenjene so širšemu krogu obiskovalcev oziroma uporabnikov,

– neposredno ali posredno prispevajo k povečevanju turističnega obiska na območju Občine.

7. člen

Do sofinanciranja bodo prednostno upravičene prireditve oziroma akcije, ki bodo zadoščale večjemu številu naslednjih kriterijev:

– prireditev oziroma akcija je tradicionalna oziroma se izvaja več let zaporedoma,

– obsega raznolik program prireditev oziroma akcij z daljšim obdobjem trajanja,

– pomeni obogatitev celovite kulturne in turistične ponudbe na območju Občine,

– prispeva k ohranjanju čistega okolja in naravne dediščine,

– ohranja in promovira kulturno, etnološko in zgodovinsko dediščino, oživlja ljudske običaje in poudarja kulturno identiteto kraja oziroma območja,

– namenjena je tudi otrokom in mladim ter je pomembna za razvoj turizma mladih,

– je mednarodnega značaja z mednarodno udeležbo in prispeva k promociji Občine na mednarodni ravni,

– namenjena je privabljanju turistov in obiskovalcev,

– akcija oziroma prireditev nima zagotovljenih drugih sredstev v proračunu,

– upravičenec zagotavlja tudi svoj delež lastnih sredstev in večji obseg prostovoljnega dela pri organizaciji oziroma soorganizaciji prireditve oziroma akcije.

8. člen

Upravičenci do dodelitve sredstev so organizatorji in soorganizatorji prireditev in akcij iz 3. člena tega pravilnika, in sicer:

– pravne osebe (društva, klubi, zavodi in njim sorodne neprofitne institucije) s sedežem v Občini);

– pravne osebe iz prejšnje alineje tega člena s sedežem izven Občine in fizične osebe s stalnim prebivališčem izven Občine, če prireditev oziroma akcijo organizirajo na območju Občine;

– pravne in fizične osebe, ki so registrirane za izvajanje kulturnih, turističnih ter drugih sorodnih akcij, obenem pa so profitnega značaja.

Prednost pri dodelitvi sredstev bodo imeli upravičenci, opredeljeni v prvi alineji prejšnjega odstavka tega člena. Upravičenci iz tega člena morajo pridobljena proračunska sredstva nameniti neposredno za izvajanje prireditve oziroma akcije.

9. člen

Do sredstev niso upravičeni izvajalci, ki so za isti program ali projekt že pridobili sredstva na drugih razpisih, ki jih objavlja Občina, ali so za isto vsebino pridobili sredstva na državnih ali mednarodnih razpisih.

Upravičenci morajo podati izjavo, da za posamezno prireditev oziroma akcijo niso pridobili navedenih sredstev oziroma koliko sredstev iz teh virov so za posamezno prireditev oziroma akcijo že pridobili.

10. člen

Pravico do sofinanciranja prireditev in akcij, ki pospešujejo turistični in kulturni razvoj ter promocijo Občine imajo izvajalci le – teh, ki so izbrani na podlagi javnega razpisa.

Javni razpis se izvede po sprejetju proračuna za tekoče proračunsko obdobje.

IV. JAVNI RAZPIS

11. člen

Postopek oblikovanja in dodeljevanja finančnih sredstev izvajalcem, po sprejemu proračuna, poteka po naslednjem zaporedju:

1. Župan imenuje Komisijo za obravnavo in vrednotenje vlog ter predloga razdelitve sredstev za programe in projekte ljubiteljskih kulturnih društev, skupin, posameznikov in zveze,

2. občinska uprava pripravi predlog besedila javnega razpisa za zbiranje prijav za sofinanciranje kulturnih programov in kulturnih projektov,

3. župan objavi javni razpis,

4. zbiranje vlog,

5. usklajevanje in strokovno ocenjevanje prispelih vlog,

6. obravnava in potrditev predlogov za sofinanciranje kulturnih programov in projektov,

7. obveščanje predlagateljev o odločitvi,

8. sklepanje pogodb,

9. spremljanje izvajanja pogodb in nakazilo pripadajočih finančnih sredstev,

10. obravnava poročil o izvedbi programov in projektov ter ocena skladnosti s pogodbenimi obveznostmi.

12. člen

Komisija za pripravo predloga za dodelitev sredstev za sofinanciranje kulturnih programov in projektov, občinska uprava ter predlagatelji programov in projektov se pri pripravljanju, sprejemanju in izvajanju odločitev o izbiri kulturnih programov, ki jih iz občinskega proračuna sofinancira Občina, ravnajo po merilih in kriterijih, ki so sestavni del tega pravilnika.

13. člen

Javni razpis se objavi na krajevno običajen način in sicer praviloma v enem javnem glasilu ter na spletnih straneh Občine.

14. člen

Objava javnega razpisa mora vsebovati:

- namen, za katerega se dodeljujejo sredstva,

- višino sredstev, ki so na razpolago za izvedbo javnega razpisa,

- upravičence, ki se lahko prijavijo na javni razpis,

- pogoje, ki jih morajo upravičenci izpolnjevati za pridobitev sredstev, ter merila za vrednotenje vlog,

- navedbo dokumentacije, ki jo morajo upravičenci priložiti k vlogi,

- rok in način vložitve vloge ter naslov, na katerega se vloge vložijo,

- datum odpiranja vlog,

- rok, v katerem bo sprejeta odločba o dodelitvi sredstev.

15. člen

Rok za oddajo prijav ne sme biti krajši od 20 dni.

Najkasneje v roku 30 dni po preteku roka za oddajo vlog na javni razpis izda direktor občinske uprave na predlog komisije eno odločbo o vseh vlogah, s katero odloči, kateri programi in projekti se sofinancirajo in v kakšni višini ter kateri ne.

16. člen

Pri dodelitvi sredstev na podlagi javnega razpisa se upoštevajo le tiste prijave, ki so v celoti izpolnile pogoje, določene v javnem razpisu in v razpisni dokumentaciji.

Nepopolne, nepravočasne vloge in vloge, ki jih niso vložile upravičene osebe se zavržejo s sklepom.

17. člen

Zoper navedeno odločbo je dovoljena pritožba pri Županu Občine v roku 15 dni po prejemu odločbe.

18. člen

Dodelitev sredstev se uredi z ustrezno pogodbo, ki jo sklene Župan s prejemnikom sredstev. V pogodbi se opredeli:

- pogodbene stranke ( naziv, naslov, ID za DDV, številka transakcijskega računa),

- predmet sofinanciranja,

- višina dodeljenih sredstev in način financiranja,

- trajanje pogodbe,

- obveznost poročanja izvajalca občini,

- način nadzora nad porabo sredstev,

- določilo, da mora izvajalec občino sproti obveščati spremembah, ki lahko vlivajo na izpolnitev pogodbenih obveznosti,

- obveznosti v zvezi s 63. členom Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo,

- druge medsebojne pravice in obveznosti,

- datum podpisa, žig.

19. člen

Izvajalci kulturne dejavnosti so dolžni spoštovati določila pogodbe.

Če občinska uprava ugotovi, da izvajalec ne izpolnjuje pogodbe, mu lahko zadrži izplačilo še neizplačanih sredstev ali zahteva vrnitev v ta namen že dodeljenih sredstev. Če izvajalec sredstev ne porabi namensko, občina prekine pogodbo in zahteva vrnitev nenamensko porabljenih sredstev. Izvajalec, ki krši določila drugega in tretjega odstavka tega člena, ne more kandidirati za sredstva iz proračuna ob naslednjem razpisu.

20. člen

Merila, ki so priloga tega pravilnika, se uporabljajo kot izhodišče za sofinanciranje v skladu z dejanskim obsegom in kakovostjo dejavnosti in z višino proračunskih sredstev za delovanje kulturnih dejavnosti.

Merila za vrednotenje programov in projektov so določena v točkah. Vrednost točke se izračuna vsako leto na podlagi razpoložljivih proračunskih sredstev in skupnega števila točk vseh ovrednotenih programov, prispelih na javni razpis. Višina sofinanciranja, ki jo je deležen posamezni izvajalec, je odvisna od števila zbranih točk in od vrednosti točke.

V. NADZOR NAD PORABO SREDSTEV

21. člen

Odobrena sredstva bodo upravičencu nakazana praviloma v 15 dneh po prejemu zahtevka za nakazilo sredstev, kateremu mora upravičenec priložiti vsebinsko in finančno poročilo ter ustrezna dokazila o izvedbi prireditve oziroma akcije. Rok za izvedbo prireditve oziroma akcije ter izraba odobrenih sredstev potečeta z iztekom tekočega proračunskega leta.

22. člen

Namensko porabo proračunskih sredstev za sofinanciranje prireditev in akcij, ki pospešujejo turistični razvoj in promocijo Občine, spremlja in preverja občinska uprava Občine.

23. člen

Upravičenec je dolžan poravnati nenamensko porabljena sredstva skupaj z zamudnimi obrestmi, ki se obračunajo od dneva nakazila sredstev upravičencu do dneva vračila v primerih, ko se ugotovi:

- da so bila dodeljena sredstva delno ali v celoti nenamensko porabljena,

- da je upravičenec za namen pridobitve sredstev navajal neresnične podatke,

- da je upravičenec za isti namen že pridobil finančna sredstva iz direktnih ali indirektnih proračunskih virov Občine, državnega proračuna ali mednarodnih virov.

IV. KONČNI DOLOČBI

24. člen

Z dnem pričetka veljavnosti tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o financiranju kulturnih programov, projektov in ljubiteljske kulturne dejavnosti v Občini Lenart ( Uradni list RS, št. 117/2003) v tistih delih, ki se nanašajo na območje Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah.

25. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

Številka: 610-8/2007

Datum: 4. oktober 2007

Župan

Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah

Darko Fras, univ. dipl. iur., s. r.