New Page 2

Na podlagi Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 –ZLS-UPB2, 27/2008 Odl.US: Up-2925/07-15, U-I-21/07-18, 76/2008, 100/2008 Odl.US: U-I-427/06-9, 79/2009, 14/2010 Odl.US: U-I-267/09-19, 51/2010, 84/2010 Odl.US: U-I-176/08-10, 40/2012-ZUJF). Zakona o stvarnem premoženju države in samoupravnih lokalnih skupnosti – ZSPDSLS (Uradni list RS, št. 86/10, 75/2012 in 47/2013) in 16. člena statuta Občine Makole (Uradno glasilo slovenskih občin št. 2/2007) je občinski svet občine Makole na 20. redni seji dne 23.12.2013 sprejel

PRAVILNIK

O POSTOPKU OBREMENJEVANJA IN O VIŠINI ODŠKODNIN ZA OBREMENJEVANJE NEPREMIČNIN V LASTI OBČINE MAKOLE

I.  Splošne določbe

1. člen

(1) S tem pravilnikom se določi postopek ustanovitve služnostne pravice in višina odškodnine za ustanovitev služnostne pravice na nepremičninah v lasti Občine Makole.

(2) Določbe tega pravilnika se smiselno uporabljajo tudi za ustanovitev služnostne pravice na nepremičninah, ki imajo status javnega dobra.

2. člen

Pri obremenjevanju nepremičnin s služnostnimi pravicami je potrebno upoštevati določila zakona in uredbe, ki urejata ravnanje s stvarnim premoženjem samoupravnih lokalnih skupnosti.

3. člen

Služnostna pravica na nepremičnem premoženju in oddajanje javnih površin v uporabo, je odplačna.

4. člen

Postopek za obremenjevanje nepremičnega premoženja z ustanovitvijo služnostnih pravic izvaja občinska uprava Občine Makole.

II.  Postopek ustanovitve služnosti

5. člen

Pri ustanavljanju služnostnih pravic na nepremičnem premoženju v lasti Občine Makole je potrebno vsako služnostno pravico natančno določiti, v čim manjšem obsegu, racionalno in gospodarno tako, da je nepremičnina čim manj obremenjena.

6. člen

(1) Oseba, ki želi pridobiti služnost na nepremičnem premoženju v lasti Občine Makole, mora v vlogi za ustanovitev služnostne pravice opisno navesti namen posega in vse osnovne podatke, ki identificirajo nepremičnino ter priložiti:

·    skico oziroma izsek iz projektne dokumentacije z vrisom poteka trase oziroma vrisom posega na nepremičnini, na kateri se ustanavlja služnostna pravica,

·    celotno površino posega, izraženo v m2 (delovni in morebitni varovalni pas), ki bo nepremičnino obremenjeval s služnostno pravico. Podatki o m2 se povzamejo iz projektne oziroma druge dokumentacije. Širina trase za zemeljski ali za zračni infrastrukturni vod ne more biti manjša od 1,00 m. Širina trase za dostopno pot ne more biti manjša od 3,00 m.

(2) Po prejemu vloge občinski organ preveri, ali se za sklenitev služnosti na isti nepremičnini zanima več interesentov.

III.  Določanje odškodnine za služnost

7. člen

Višina odškodnine zaradi ustanovitve služnostne pravice se izračuna na način, kot je določen v tem poglavju.

8. člen

Zavezanec za plačilo odškodnine je pravna ali fizična oseba, ki kot služnostni upravičenec na nepremičnem premoženju občine pridobiva služnostno pravico. Odškodnino je zavezanec dolžan poravnati v roku 8 dni po sklenitvi pogodbe oziroma izstavitvi računa.

9. člen

Višina odškodnine zaradi ustanovitve posamezne služnostne pravice za čas uporabe se izračuna tako, da se vrednost odškodnine »A« pomnoži s površino dela nepremičnine »Pn«, ki je s služnostno pravico obremenjen. Odškodnina »Os« za ustanovljeno služnost se določi v naslednji višini po formuli:

Os = A * Fo

Vrednost odškodnine »A«  je za stavbna zemljišča znaša 5,00 EUR/m2, za druga zemljišča pa 1,00 EUR/m2

10. člen

V primeru:

·      da višina odškodnine presega 1.000,00 EUR,

·     da potek trase ali površina, obremenjena s služnostjo bistveno vpliva na zmanjšanje vrednosti oziroma možnost izrabe preostalega dela nepremičnine,

se višina odškodnine zaradi ustanovitve služnostne pravice določi na osnovi cenitve sodnega cenilca.

 

12. člen

Plačilo odškodnine za služnost po tem pravilniku ne izključuje morebitnih odškodninskih zahtevkov občine za škodo, ki jo služnostni upravičenec povzroči ob vzpostavitvi oziroma izvrševanju služnostne pravice.

13. člen

(1) Brezplačno se lahko ustanovi služnostna pravica na nepremičnem premoženju v lasti Občine Makole le izjemoma, če se zasleduje javni interes.

(2) Vsebina javnega interesa se ugotavlja v vsakem konkretnem primeru posebej, če se zainteresirana oseba za pridobitev služnosti nanj sklicuje.

(3) Javni interes je izkazan praviloma v primerih izgradnje oziroma rekonstrukcije gospodarske javne infrastrukture, ki je v interesu občine, in je kot taka določena v izvedbenih prostorskih aktih občine. Za javni interes se šteje tudi, če služnostni upravičenec omogoči brezplačno služnost v korist občine ali brezplačen prenos v javno dobro na nepremičninah  v njegovi lasti, ki jih občina potrebuje za gradnjo in vzdrževanje javne infrastrukturo, v vsaj enakem obsegu.

(4) Opredelitev javnega interesa je bistvena sestavina pogodbe o ustanovitvi brezplačne služnostne pravice.

IV.  Končna določba

14. člen

Ta pravilnik se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati osmi dan po objavi.

 

Številka: 900-11/2013-17

Datum: 23.12.2013

 

 

Občina Makole

 

Alojz Gorčenko, župan