Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS št. 72/93; - 6/94 odločba, US RS, 45/94 - odločba US RS in Uradni list RS, št. 57/94,14195, 20/95 - odločba US, 63/95 - obvezna razlaga, 9/96 - odločba US, 44/96 - odločba US, 26/97, 70197, 10198, 68/98 - odločba US in 74/98), 3. in 25. člena zakona o prekrških (Uradni listi RS, št. 25/83, 36/83, 24/85, 2/86, 47/87 in Uradni list RS, št. 50/90, 10/91, 13/93, 66/93, 39/96, 35/97, 73/97, 87/97 in 73/98), 97. člena Zakona o varstvu okolja (ur. list RS št. 32/93), 16., 17. in 18. člena Zakona o varnosti cestnega prometa (Uradni list RS št. 30/ 98), Pravilnika o enotni uniformi, označbah in opremi pooblaščenih delavcev občinskega redarstva (Uradni list RS št. 2/99) in 17. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic Koper št. 10/99) je Občinski svet Občine Piran na 14. redni seji dne 8. 6. 2000 sprejel
 
ODLOK
 
 
O OBČINSKI INŠPEKCIJI IN REDARSTVU NA OBMOČJU OBČINE PIRAN
 
 
I. SPLOŠNE DOLOČBE
 
 
1. člen
 
Ta odlok ureja opravljanje inšpekcijskega nadzorstva in občinskega redarstva v Občini Piran nad izvajanjem občinskih in drugih predpisov, s katerimi so urejene zadeve iz pristojnosti občine, organizacijo Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo, določa pooblaščene uradne osebe in njihove pristojnosti, pravice in dolžnosti ter druge pogoje za njihovo delovanje.
 
2. člen
 
Inšpekcijsko nadzorstvo opravljajo občinski inšpektorji, občinsko nadzorstvo opravljajo občinski nadzorniki, nadzor mirujočega prometa pa občinski redarji. Vsi navedeni so uradne osebe in imajo pooblastila na podlagi zakonov in tega odloka.
 
 
Naloge iz prejšnjega odstavka tega člena se opravljajo v Uradu za občinsko inšpekcijo in redarstvo in je organ občinske uprave Občine Piran. Qbčinski inšpektorji, občinski nadzorniki in občinski redarji so za svoje delo odgovorni predstojniku Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo, ta pa županu in direktorju občinske uprave.
 
3. člen
 
Občinski inšpektor mora imeti najmanj višjo izobrazbo, najmanj pet let delovnih izkušenj in strokovni izpit za inšpektorja ter aktivno obvladati slovenski in italijanski jezik.
 
 
Občinski inšpektor mora opraviti strokovni izpit v enem letu od dneva imenovanja za inšpektorja.
 
 
Občinski inšpektor, ki nima strokovnega izpita, ne sme izdajati odločb, lahko pa opravlja dejanja v postopku pred izdajo odločbe.
 
4. člen
 
Občinski nadzornik mora imeti najmanj srednjo izobrazbo, najmanj dve leti delovnih izkušenj in opravljen preizkus strokovne usposobljenosti za dejanja v upravnem postopku, vozniški izpit B-kategorije ter aktivno znanje slovenskega in italijanskega jezika.
 
 
Občinski nadzornik mora opraviti preizkus strokovne usposobljenosti iz prvega odstavka tega člena v 6 mesecih od razporeditve na delovno mesto občinskega nadzornika.
 
5. člen
 
Občinski redar mora imeti najmanj srednjo splošno ali srednjo strokovno izobrazbo, najmanj dve leti delovnih izkušenj, opravljen preizkus strokovne usposobljenosti za dejanja v upravnem postopku, vozniški izpit B-kategorije in aktivno znanje slovenskega in italijanskega jezika.
 
 
Preizkus strokovne usposobljenosti iz prvega odstavka tega člena mora občinski redar opraviti v 6 mesecih od razporeditve na delovno mesto občinskega redarja.
 
6. člen
 
Občinski inšpektorji, občinski nadzorniki in občinski redarji (v nadaljevanju: uradne osebe) izkazujejo pooblastila za opravljanje nadzora s službeno izkaznico, ki jo izda župan Občine Piran.
 
7. člen
 
Razen po posebni odredbi predstojnika Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo morajo uradne osebe izvajati občinski nadzor v službeni uniformi.
 
 
Obrazec službene izkaznice ter uniformo, označbe in opremo uradnih oseb občinske inšpekcije (občinskega inšpektorja in občinskega nadzornika predpiše župan.
 
 
Obrazec službene izkaznice ter uniforma, označbe in oprema uradnih oseb občinskega redarstva je določena s pravilnikom o enotni uniformi, oznakah in opremi pooblaščenih delavcev občinskega redarstva (Uradni list RS, št. 2/99).
 
8. člen
 
V času turistične sezone se lahko redarsko službo kadrovsko okrepi z redarji študenti za nadzor in usmerjanje prometa in posredovanje turističnih informacij.
 
 
Od redarja - študenta se zahteva najmanj 5. stopnja šolske izobrazbe, aktivno znanje slovenskega in italijanskega jezika ter aktivno govorjenje še enega tujega jezika, prednostno angleškega ali nemškega.
 
 
Redar študent izvaja le pooblastilo opozorila na področju mirujočega in fizičnega urejanja prometa, naloge izvaja v uniformi, ki mora biti drugačna od uradnih oseb.
 
9. člen
 
Občinski inšpektor, nadzornik in redar ne smejo opravljati drugih del pri drugem državnem organu, podjetju, drugi organizaciji, skupnosti, pri zasebnem delodajalcu in tisto samostojno osebno delo, ki ni združljivo z naravo dejavnosti oziroma del in nalog v Uradu za občinsko inšpekcijo in redarstvo Občine Piran.
 
 
Občinski inšpektor, nadzomik in redar ne smejo sprejemati daril oziroma pridobivati ugodnosti, ki bi lahko vplivale na njihova uradna dejanja.
 
Usposabljanje uradnih oseb
 
 
10. člen
 
Uradne osebe morajo opraviti periodične preizkuse usposoblje-nosti iz poznavanja predpisov, osnov zgodovine mesta in preizkus poznavanja načrta ulic in podobno.
 
 
Vsebino programa preizkusa usposobljenosti, način izvajanja in ocenjevanja določi župan.
 
II. ORGANIZACIJA URADA ZA OBČINSKO INŠPEKCIJO
 
 
IN REDARSTVO
 
 
11. člen
 
Urad za občinsko inšpekcijo in redarstvo vodi predstojnik urada, ki mora imeti višjo oziroma visoko izobrazbo pravne ali upravne smeri in najmanj 5 let delovnih izkušenj.
 
12. člen
 
V sestavi Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo so naslednje notranje organizacijske enote:
 
 
  1. občinska inšpekcija,
 
 
  1. občinsko redarstvo.
 
1. Občinska inšpekcija
 
 
13. člen
 
Občinska inšpekcija opravlja naloge inšpekcijskega nadzorstva in občinskega nadzorstva.
 
 
Pooblaščene uradne osebe občinske inšpekcije so občinski inšpektorji in občinski nadzorniki.
 
Inšpekcijsko nadzorstvo
 
 
14. člen
 
Inšpekcijsko nadzorstvo nad izvajanjem občinskih predpisov iz prvega člena in drugih aktov neposredno opravljajo občinski inšpektorji kot delavci s posebnimi pooblastili, ki morajo izpolnjevati pogoje, predpisane s tem odlokom, ter imajo enaka pooblastila, pravice, dolžnosti in odgovornosti, kot jih imajo inšpektorji po zakonu o upravi.
 
 
Kadar je podan sum storitve prekrška po občinskem odloku, imajo občinski inšpektorji pravico pregledati prostore, objekte, naprave, predmete m dokumentacijo gospodarskih družb, zavodov, drugih organizacij in skupnosti ter zasebnikov, zaslišati stranke in priče v upravnem postopku, pregledati listine, s katerimi lahko ugotovi istovetnost oseb, ter opraviti druga dejanja, ki so skladna z namenom inšpekcijskega nadzorstva (91. in 92. člen Zakona o upravi).
 
 
Občinski inšpektorji opravljajo tudi inšpekcijsko nadzorstvo nad izvajanjem zakonov, če je za to v zakonu dano pooblastilo občini.
 
15. člen
 
Če pri opravljanju inšpekcijskega nadzorstva občinski inšpektor ugotovi, da je kršen občinski predpis, ima pravico in dolžnost (93. člen Zakona o upravi):
 
 
  1. odrediti ukrepe za odpravo nepravilnosti in pomanjkljivosti v roku, ki ga sam določi,
 
 
  1. predlagati uvedbo postopka zaradi prekrška oziroma izreči mandatno kazen,
 
 
  1. predlagati pristojnemu organu sprejem ukrepov,
 
 
  1. odrediti druge ukrepe in dejanja, za katere le pooblaščen.
 
16. člen
 
Občinski inšpektor sestavi zapisnik o opravljenem inšpekcijskem nadzorstvu, ki mora vsebovati zlasti podatke o:
 
 
  1. dnevu in času inšpekcijskega nadzorstva,
 
 
  1. pravni oziroma fizični osebi, pri kateri je bilo opravljeno inšpekcijsko nadzorstvo,
 
 
  1. ugotovljenem stanju,
 
 
  1. ukrepih ter o pravni podlagi za izrečene ukrepe.
 
 
Zapisnik se vroči pravni oziroma fizični osebi, pri kateri je bilo opravljeno inšpekcijsko nadzorstvo.
 
17. člen
 
Po opravljenem inšpekcijskem nadzorstvu ima občinski inšpektor pravico in dolžnost z odločbo odrediti, da se z dejanjem, opustitvijo dejanja, oziroma z aktom, v roku, ki ga določi občinski inšpektor, zagotovi izvajanje občinskih predpisov.
 
 
Odločba iz prejšnjega odstavka je lahko, kadar gre za izjemno nujne ukrepe, tudi ustna.
 
 
Občinski inšpektor, ki je ustno odločil, mora pravni oziroma fizični osebi na njeno zahtevo izdati pisno odločbo, in sicer najpozneje v 8 dneh po opravljenem inšpekcijskem nadzorstvu.
 
 
Zoper odločbo iz 1. in 2. odstavka te a člena je dovoljena pritožba v 8 dneh od dneva njene vročitve 144/4, 211 in 218. člen ZUP).
 
 
O pritožbi odloča župan.
 
 
Pritožba zoper odločbo iz drugega odstavka tega člena ne zadrži izvršitve odločbe.
 
18. člen
 
V primeru, da zavezanec ne izvrši naloženega ukrepa, oziroma ga ne izvrši popolnoma ali v določenem roku, lahko občinski inšpektor odloči, da to opravi druga pravna ali fizična oseba na stroške zavezanca.
 
 
Druga pravna ali fizična oseba iz prejšnjega odstavka tega Mena je izvajalec tiste javne službe, v katere področje dela smiselno sodi izvršitev naloženega ukrepa in je za izvedbo tega usposobljena.
 
 
Občinski inšpektor lahko zaprosi za pomoč organe za notranje zadeve in druge institucije, kadar je to potrebno pri opravljanju njegovega dela oziroma zaradi lastne varnosti.
 
Občinsko nadzorstvo
 
 
19. člen
 
Občinsko nadzorstvo opravlja občinski nadzornik, ki mora izpolnjevati pogoje, določene s tem odlokom.
 
20. člen
 
Občinski nadzornik nadzoruje izvajanje občinskih predpisov, razen predpisov, ki urejajo varnost prometa v naseljih.
 
 
Občinski nadzornik je pristojen za izvajanje tistih določb občinskih odlokov, za katere le s temi odloki pooblaščen.
 
 
Občinski nadzornik lahko opravlja posamezna dejanja v upravnem postopku pred izdajo odločbe in ugotavlja dejstva in okoliščine, pomembne za odločitev (88. člen Zakona o upravi).
 
21. člen
 
Pri opravljanju nadzora ima občinski nadzornik pravico in dolžnost:
 
 
  1. opozoriti na kršitev predpisa in preventivno delovati,
 
 
  1. ugotoviti istovetnost osebe izključno v zvezi z opravljanjem nadzora (1. in 5. člen Zakona o splošnem upravnem postopku, Uradni list RS št. 80/99, 9. člen Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o prekrških, Uradni list RS št. 73198),
 
 
  1. odrediti odpravo nepravilnosti,
 
 
  1. izreči denarno kazen na kraju samem,
 
 
  1. predlagati uvedbo postopka o prekršku,
 
 
  1. odrediti začasno ustavitev del, ki jih opravljajo fizične ali pravne osebe, če se ta dela opravljajo v nasprotju s predpisi, po katerih opravlja nadzor,
 
 
  1. odrediti določene začasne ukrepe, ki so potrebni za zagotovitev varnosti oseb in premoženja,
 
 
  1. od fizičnih ali pravnih oseb zahtevati, da mu nudijo vse podatke in vso potrebno pomoč pri izvajanju nadzora,
 
 
  1. obveščati pristojne organe, te meni, da so potrebni ukrepi, za katere sam ni pristojen,
 
 
  1. opravljati druge naloge po nalogu predstojnika Urada za občinsko inšpekcijo m redarstvo.
 
 
Pri opravljanju nalog iz druge in osme alinee tega člena odloka mora občinski nadzornik upoštevati omejitve, ki jih pri ugotavljanju istovetnosti osebe in zahtevah za nudenje vseh potrebnih podatkov, v zaščito človekovih pravic, nudijo osebam ustava, zakon, statut in odloki Občine Piran.
 
2. Občinsko redarstvo
 
 
22. člen
 
Občinsko redarstvo opravlja nadzor nad izvajanjem predpisov o varnosti cestnega prometa na podlagi pooblastila iz zakona o varnosti v cestnem prometu in drugih predpisov, sprejetih na podlagi tega.
 
23. člen
 
Pri opravljanju nadzora občinski redarji izvajajo ukrepe, ki so z zakoni in občinskimi predpisi preneseni nanje. Pri tem imajo pravico in dolžnost:
 
 
  1. opozoriti na kršitev predpisov in preventivno delovati, ugotoviti istovetnost oseb izključno v zvezi z opravljanjem nadzora,
 
 
  1. izreči denarno kazen na kraju samem,
 
 
  1. predlagati uvedbo postopka o prekršku,
 
 
  1. odrediti prisilno odstranitev nepravilno parkiranih vozil,
 
 
  1. odrediti namestitev posebne tehnične naprave za preprečitev uporabe nepravilno parkiranih vozil,
 
 
  1. postavljati zahteve fizičnim in pravnim osebam, da jim nudijo vse podatke in vso potrebno pomoč pri izvajanju nalog občinskega redarstva,
 
 
  1. obveščati pristojne organe, če meni, da so potrebni ukrepi, za katere sam ni pristojen,
 
 
  1. opravljati druge naloge po odredbi predstojnika Urada.
 
 
Pri opravljanju nalog iz druge in sedme alinee mora občinski redar upoštevati omejitve, ki jih pri ugotavljanju istovetnosti osebe in zahtevah za nudenje vseh potrebnih podatkov, v zaščito človekovih pravic, nudijo osebam ustava, zakon, statut in odloki Občine Piran.
 
24. člen
 
Občinski redar lahko, kadar gre za nujne ukrepe za zagotovitev varnosti, po pisnem ali ustnem pooblastilu predstojnika urada odredi:
 
 
  1. začasno ustavitev del, ki jih opravlja,jo fizične in pravne osebe, te se ta dela opravljajo v nasprotju s predpisi, po katerih opravljajo nadzor,
 
 
  1. določa začasne ukrepe, ki so potrebni za zagotovitev varnosti oseb in premoženja.
 
III. KAZENSKE DOLOČBE
 
 
25. člen
 
Z denarno kaznijo 100.000 SIT se kaznuje takoj na kraju prekrška pravna oseba, ki:
 
 
  1. ne odpravi ugotovljenih nepravilnosti v roku, ki je določen z odločbo občinskega inšpektorja (prva alinea 94. člena Zakona o upravi);
 
 
  1. ne omogoči občinskemu inšpektorju nemoteno opravljanje inšpekcijskega nadzora (prva alinea 27.člena);
 
 
  1. ne omogoči občinskemu inšpektorju vstopa v objekte, prostore oziroma dostop do naprav, ki so predmet nadzora (druga alinea 27. člena);
 
 
  1. ne posreduje občinskemu inšpektorju zahtevanih podatkov in pojasnil ter ne nudi pomoči v zvezi z upravljanjem nadzora (tretja alinea 27. člena).
 
 
Z denarno kaznijo 50.000 SIT se kaznuje posameznik (samostojni podjetnik), ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti.
 
 
Z denarno kaznijo 25.000 SIT se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
 
 
Z denarno kaznijo 25.000 SIT se kaznuje posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
 
26. člen
 
Z denarno kaznijo 100.000 SIT se kaznuje takoj na kraju prekrška pravna oseba, ki:
 
 
  1. ne odpravi ugotovljenih nepravilnosti v roku, ki je določen s pisnim nalogom občinskega nadzornika (tretja alinea 18.člena);
 
 
  1. ne omogoči občinskemu nadzorniku ali občinskemu redarju nemoteno izvajanje nadzora (prva alinea 27.člena);
 
 
  1. ne posreduje občinskemu nadzorniku ali občinskemu redarju zahtevanih podatkov in pojasnil ter ne nudi pomoči v zvezi z opravljanjem nadzora (tretja alinea 27.člena).
 
 
Z denarno kaznijo 50.000 SIT se kaznuje posameznik (samostojni podjetnik), ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena v zvezi s samostojnim opravljanjem dejavnosti.
 
 
Z denarno kaznijo 25.000 SIT se kaznuje odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
 
 
Z denarno kaznijo 25.000 SIT se kaznuje posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.
 
IV PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
 
 
27. člen
 
Z aktom o sistematizaciji delovnih mest v občinski upravi Občine Piran se določi število delovnih mest občinskih inšpektorjev, občinskih nadzornikov in občinskih redarjev ter drugi posebni pogoji, ki jih morajo izpolnjevati delavci za opravljanje inšpekcijskega nadzorstva, občinskega nadzorstva in občinskega redarstva.
 
 
Akt iz prejšnjega odstavka tega člena je treba uskladiti z določbami tega odloka v 30 dneh od uveljavitve tega odloka.
 
28. člen
 
Akte iz 7. in 8.člena tega odloka izda župan v 30 dneh od uveljavitve tega odloka.
 
29. člen
 
Naloge, ki jih posamezni predpisi, veljavni ob uveljavitvi tega odloka, nalagajo Samostojni službi za komunalni nadzor, postanejo naloge Urada za občinsko inšpekcijo in redarstvo.
 
30. člen
 
Z uveljavitvijo tega odloka preneha veljati Odlok o komunal-nem nadzoru (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 22/96).
 
31. člen
 
Ta odlok začne veljati 15. dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic Koper.
 
 
Številka: 35202-1/2000
Piran, 08.06.2000
Županja Občine Piran
VOJKA STULAR, prof.