New Page 2

 

 

Na podlagi 34., 35. in 36. ter 43. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86, 43/89, Ur. l. RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) in 10. člena Statuta Občine Ruše (MUV, št. 5/99, 18/00), je Občinski svet Občine Ruše na svoji 21. redni seji, dne 31. maja 2001, sprejel

 

 

P R O G R A M   P R I P R A V E

 

 

sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta za trgovsko, poslovno, prireditveni in stanovanjski center ob Ruški cesti v Bistrici ob Dravi

 

 

1. UVOD

 

 

Predmetni program določa organizacijske in vsebinske okvire za izdelavo, javno verifikacijo in sprejemanje sprememb oz. dopolnitev zazidalnega načrta. Predstavlja osnovo za pripravo in postopek sprejemanja operativne podlage za poseganje v prostor.

 

 

Zaradi potrebe po površinah za organizirano stanovanjsko gradnjo na območju občine in interesa investitorjev za gradnjo stanovanjskih in poslovnih objektov na vzhodnem delu območja, je Občina Ruše pričela postopek sprememb in dopolnitev Odloka o zazidalnem načrtu za trgovsko, poslovno, prireditveni in stanovanjski center ob Ruški cesti v Bistrici ob Dravi (MUV, št. 21/98), ki ga je v marcu mesecu 1998 izdelalo podjetje Urbis d.o.o. iz Maribora, pod št. 30-62/97.

 

 

Z veljavnim zazidalnim načrtom je na območju predvidena ureditev športno rekreacijskih, prireditvenih, poslovno trgovskih in stanovanjskih površin. V vzhodnem delu je ob cesti predvidena gradnja avtosalona, v severni smeri pa marketa ter skladiščno prodajnega centra Seltron. Ureditev ob cesti ostaja z novim načrtom nespremenjena, v nadaljevanju pa bo v območje umeščeno nekaj večstanovanjskih objektov v možni kombinaciji z mirno storitveno dejavnostjo.

 

 

Zazidalni načrt bo pripravljen kot sprememba in dopolnitev navedenih oz. morebitnih ostalih ustreznih vsebin. Zaradi poenostavitve dokument v nadaljevanju imenujemo zazidalni načrt (tudi ZN).

 

 

2. OSNOVE ZA PRIPRAVO ZAZIDALNEGA NAČRTA

 

 

2.1 Naročnik in izdelovalec ZN

 

 

Naročniki in investitorji ZN so: podjetji Gradis Nova d.o.o. in Sortima d.o.o. iz Maribora ter Občina Ruše.

 

 

Izdelovalec ZN je podjetje Urbis d.o.o., urbanizem, arhitektura in projektiranje iz Maribora.

 

 

2.2. Zakonske podlage in obseg priprave ZN

 

 

Pri izdelavi ZN bodo upoštevani naslednji predpisi:

 

 

- Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS, št. 18/84, 37/85 in 29/86 ter Ur. list RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97);

 

 

- Zakon o varstvu okolja (Ur. list RS, št. 32/93 in 1/96) ter na njegovi osnovi sprejeti ustrezni podzakonski predpisi;

 

 

- Navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS, št. 14/85);

 

 

- drugi predpisi, ki veljajo za posamezne sestavine okolja ter predmete poslovanja tangiranih gospodarskih javnih služb.

 

 

Priprava ZN bo obsegala izdelavo osnutka in predloga.

 

 

2.3. Izdelane strokovne podlage in veljavni planski ter prostorski izvedbeni akti

 

 

ZN bo izdelan ob upoštevanju prostorskih sestavin planskih aktov občine ter veljavnega ZN in sicer:

 

 

Odloka o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega plana Občine Ruše za obdobje 1986-2000 in srednjeročnega plana Občine Ruše za obdobje 1986-1990, za območje nove Občine Ruše v letu 1999 (MUV, št. 22/00);

 

 

Odloka o ZN za trgovsko, poslovno, prireditveni in stanovanjski center ob Ruški cesti v Bistrici ob Dravi (MUV, št. 21/98), v okviru katerega so bile izdelane strokovne osnove. Iz pripravljenih strokovnih podlag in citiranega ZN se povzamejo razpoložljive osnove in podatki, koristni pri izdelavi sprememb in dopolnitev.

 

 

2.4. Posebne strokovne podlage, ki so ali bodo izdelane za pripravo ZN

 

 

Pred pripravo osnutka bodo v skladu z vsebino 7., 8. in 9. člena Navodila o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. l. SRS, št. 14/95) izdelane strokovne podlage, ki vsebujejo zlasti ugotovitve vplivov predvidenih spremenjenih prostorskih ureditev na okolje.

 

 

Izdelava drugih strokovnih podlag ni predvidena. V primeru, da se bo z zahtevami soglasjedajalcev pojavila potreba po izdelavi posebnih strokovnih podlag, bodo le-te pripravljene v okviru postopka.

 

 

3. PRIPRAVA sprememb in dopolnitev ZN

 

 

3.1. Gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo strokovnih podlag in osnutka ZN

 

 

Izdelovalec bo med izdelavo strokovnih podlag pripravil ustrezno gradivo za pridobitev predhodnih pogojev. Gradivo bo vsebovalo kratek opis ter pregledno kartografsko predstavitev umestitve dejavnosti v območje obdelave.

 

 

3.2. Subjekti, ki morajo pred izdelavo strokovnih podlag in osnutka podati predhodne pogoje za njegovo pripravo

 

 

Pred pripravo strokovnih podlag in osnutka ZN morajo v skladu s 35. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor pogoje za njegovo pripravo podati naslednji subjekti:

 

 

- Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija Republike Slovenije za okolje;

 

 

- Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor;

 

 

- Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;

 

 

- Elektro Maribor - javno podjetje za distribucijo električne energije;

 

 

- Telekom Slovenije, PE Maribor;

 

 

- Nigrad, javno komunalno podjetje d.d., Maribor;

 

 

- Mariborski vodovod Maribor;

 

 

- Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste;

 

 

- Geoplin d.o.o. Ljubljana;

 

 

- Slovenske železnice, d.d.;

 

 

- Plinarna Maribor.

 

 

Če kateri od navedenih subjektov v 30 dneh od prejema vloge ne bi podal pogojev, se bo štelo, da nima pogojev oz. da s predloženo dokumentacijo soglaša.

 

 

3.3. Izdelava osnutka ZN

 

 

Na osnovi reambulirane geodetske podlage ter na osnovi izdelanih strokovnih podlag, pridobljenih pogojev pristojnih subjektov, navedenih v predhodni točki tega programa ter uskladitve v pristojnih organih občine, bo izdelovalec pripravil osnutek ZN.

 

 

Osnutek bo vseboval:

 

 

a. tekstualni del:

 

 

- obrazložitev in utemeljitev ZN ter opredelitev izhodišč;

 

 

- povzetek in usklajenost s prostorskimi sestavinami planskih aktov občine;

 

 

- opis prostorskih pogojev za realizacijo programa na območju;

 

 

- opis rešitev posegov in ureditev, vsebovanih v osnutku ZN;

 

 

- potrebne infrastrukturne objekte in naprave za delovanje predlaganih posegov in ureditev;

 

 

- opis prostorskih ureditev po posameznih področjih;

 

 

- varovanje naravne in kulturne dediščine;

 

 

- ukrepe za varovanje naravnega bivalnega in delovnega okolja;

 

 

- potrebne vodnogospodarske ureditve;

 

 

- zasnovo ureditve zelenih površin;

 

 

- opis rešitev za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami;

 

 

- seznam parcel, ki se nahajajo znotraj meje obravnavanega območja;

 

 

- oceno stroškov za izvedbo zazidalnega načrta;

 

 

- etape izvajanja ZN;

 

 

- pogoje pristojnih subjektov, navedenih v predhodni točki tega programa.

 

 

b. kartografski del:

 

 

- pregledna karta s prikazom območja obdelave;

 

 

- izsek iz prostorskih sestavin planskih aktov občine;

 

 

- zazidalna situacija v merilu 1: 500 s funkcionalnimi rešitvami, krajinskimi, oblikovnimi, arhitekturnimi, okoljevarstvenimi in vodnogospodarskimi rešitvami;

 

 

- načrt komunalne in energetske infrastrukture ter omrežja zvez v merilu 1:500;

 

 

- načrt prometnih ureditev;

 

 

- načrt gradbenih parcel ter določitev funkcionalnega zemljišča v merilu 1.500;

 

 

c. osnutek odloka o zazidalnem načrtu:

 

 

- besedilo osnutka bo vsebovalo opis sprememb obstoječega odloka.

 

 

4. SPREJEMANJE ZN

 

 

4.1. Sprejem oz. potrditev osnutka

 

 

Po predhodni obravnavi in pridobljenem mnenju odbora za komunalno gospodarstvo in prostor (v nadaljevanju: odbor) bo župan predložil osnutek ZN v potrditev oz. sprejem občinskemu svetu.

 

 

4.2. Javna razgrnitev

 

 

Po sprejemu oz. potrditvi osnutka s strani občinskega sveta bo župan s sklepom javno razgrnil osnutek za obdobje 30 dni. Javna razgrnitev bo potekala na sedežu Občine Ruše. V času javne razgrnitve bo občinska uprava organizirala javno obravnavo. Občani bodo o javni obravnavi obveščeni na primeren način.

 

 

4.3. Usklajevanje po končani javni razgrnitvi

 

 

V času javne razgrnitve in na javni obravnavi bo občinska uprava k osnutku sprejemala pisne in ustne pripombe ter predloge subjektov.

 

 

Zbrane pripombe in predloge bo občinska uprava posredovala izdelovalcu. Izdelovalec bo prejeto gradivo obdelal ter pripravil strokovna stališča do pripomb in predlogov, po potrebi ob sodelovanju z občinsko upravo.

 

 

O utemeljenosti pripomb in predlogov bo po predhodni obravnavi in pridobljenem mnenju odbora s sprejemom stališč odločil občinski svet.

 

 

Občinska uprava bo vsem, ki bodo dali pripombe oz. predloge, pa le-ti ne bodo upoštevani, poslala ustrezne obrazložitve.

 

 

4.4. Priprava usklajenega predloga ZN

 

 

Na podlagi sprejetih stališč občinskega sveta bo izdelovalec dopolnil osnutek v usklajen predlog ter ga posredoval v soglasja pristojnim subjektom, navedenim v točki 3.2 tega programa.

 

 

Predlog ZN bo vseboval enake sestavine kot osnutek s tem, da se bo poleg vsebinskih sprememb zaradi upoštevanja pripomb od osnutka razlikoval še po tem, da bo vseboval tehnične elemente za zakoličenje objektov in naprav, kot jih določa zazidalni načrt.

 

 

4.5. Subjekti, ki morajo podati soglasja k predlogu sprememb ter dopolnitev ZN

 

 

Na usklajeni predlog ZN bo izdelovalec pridobil soglasja pristojnih subjektov, navedenih v točki 3.2 programa. V primeru, da kateri od navedenih subjektov o izdaji soglasja ne bi odločil v 30 dneh po prejemu zahteve, se bo štelo, da s predlogom soglaša.

 

 

Soglasja so sestavni del predloga odloka, pripravljenega za drugo branje.

 

 

4.6. Sprejetje odloka o ZN

 

 

Župan bo po predhodni obravnavi predloga oz. odloka na odboru poslal gradivo v sprejem občinskemu svetu. Po sprejemu ZN z odlokom bo slednji objavljen v uradnem glasilu.

 

 

5. ROKI ZA PRIPRAVO ZAZIDALNEGA NAČRTA

 

 

ZN bo pripravljen v naslednjih rokih:

 

 

- gradivo za pridobitev predhodnih pogojev bo izdelovalec pripravil v 5 dneh od podpisa pogodbe;

 

 

- predhodne pogoje bo izdelovalec pridobil v roku 35 dni od podpisa pogodbe;

 

 

- strokovne podlage bodo zaključene v 40 dneh od podpisa pogodbe pod pogojem, da bodo pristojni subjekti podali predhodne pogoje v roku 30 dni;

 

 

- 7 dni po verifikaciji strokovnih podlag s strani odbora za komunalno gospodarstvo in prostor bo izdelovalec pripravil osnutek zazidalnega načrta;

 

 

- župan bo sprejel sklep o javni razgrnitvi potem, ko bo osnutek ZN potrjen s strani občinskega sveta;

 

 

- takoj po končani javni razgrnitvi, v okviru katere bo izvedena tudi javna obravnava, bo občinska uprava izdelovalcu posredovala evidenco vseh prispelih pripomb oz. pobud;

 

 

- izdelovalec bo pripravil stališča do pripomb v roku 5 dni od prejema zbranih pripomb in pobud;

 

 

- v roku 7 dni od sprejema stališč s strani občinskega sveta bo izdelovalec dopolnil osnutek v predlog in ga poslal v soglasja pristojnim subjektom;

 

 

- predlog ZN, vključno z odlokom v drugi obravnavi ter ostalimi potrebnimi sestavinami, bo izvajalec zaključil v 40 dneh od sprejema stališč do pripomb;

 

 

- župan bo posredoval predlog ZN z odlokom v sprejem občinskemu svetu zatem, ko bo s strani izdelovalca prejel vsebinsko popoln elaborat z odlokom.

 

 

6. SREDSTVA ZA IZDELAVO

 

 

Sredstva za izdelavo ZN bosta zagotovili obe podjetji in Občina Ruše iz občinskega proračuna za leto 2001.

 

 

Župan Občine Ruše

 

 

Vili Rezman, prof., s. r.

 

 

Številka: 350-05-001/2001

 

 

Datum: 31. maj 2001