Na podlagi 16. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o lokalni samoupravi -ZLS-L (Ur. l. RS, št. 51/2002) in 15. člena Statuta občine Miklavž na Dravskem polju (MUV, št. 10/99, 25/99 in 19/2001) je Občinski svet občine Miklavž na Dravskem polju na 6. redni seji, dne 5. junija 2003, sprejel
 
Spremembe in dopolnitve
 
 
Statuta občine Miklavž na Dravskem polju
 
 
1. člen
 
V Statutu občine Miklavž na Dravskem polju se (MUV, št. 10/99, 25/99 in 19/2001, v nadaljevanju: statut ) se v 4.členu doda nov peti odstavek, ki se glasi:
 
 
"Občina zaradi skupnega urejanja in izvajanja posameznih upravnih nalog ter zaradi izvajanja skupnih razvojnih in investicijskih programov lahko ustanovi eno ali večnamenske interesne zveze."
 
2. člen
 
Na koncu prvega odstavka 8.člena doda stavek, ki se glasi: "Občina pridobiva podatke na način in pod pogoji, ki jih določa zakon."
 
3. člen
 
V 13.členu statuta se doda za tretjim odstavkom nov 4. odstavek, ki se glasi:
 
 
"Do prve seje novo izvoljenega občinskega sveta traja tudi mandatna doba prejšnjih članov občinskega sveta, izvoljenih na predčasnih volitvah, v primerih ki jih določa zakon."
 
 
Sedanji četrti, peti in šesti odstavek postanejo peti, šesti in sedmi odstavek.
 
4. člen
 
Spremeni se 21.člen statuta tako, da se glasi:
 
 
"(1) Članu občinskega sveta predčasno preneha mandat:
 
 
• če izgubi volilno pravico,
 
 
• če postane trajno nezmožen za opravljanje funkcije,
 
 
• če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šest mesecev,
 
 
• če v treh mesecih po potrditvi mandata ne preneha opravljati dejavnosti, ki ni združljiva s funkcijo člana občinskega sveta,
 
 
• če nastopi funkcijo ali začne opravljati dejavnost, ki ni združljiva s funkcijo člana občinskega sveta,
 
 
• če nastopi funkcijo ali začne opravljati delo oziroma če v enem mescu po potrditvi mandata ne preneha opravljati funkcije ali dela v občinski upravi oz. državni upravi, ki na podlagi 16.člena tega statuta ni združljiva oz. to ni združljivo s funkcijo člana občinskega sveta,
 
 
• če odstopi.
 
 
(2) Razlogi za prenehanje mandata člana občinskega sveta iz prve, druge in tretje alinee prvega odstavka tega člena se ugotovijo na podlagi pravnomočne sodne odločbe.
 
 
(3) Član občinskega sveta je dolžan občinski svet obvestiti o svoji odločitvi v zvezi z četrto, peto in šesto alineo prvega odstavka tega člena. Odstop člana občinskega sveta mora biti podan v pisni obliki.
 
 
(4) Članu občinskega sveta preneha mandat z dnem, ko občinski svet na podlagi poročila komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja ugotovi, da so nastali razlogi za prenehanje mandata. Občinski svet sprejme ugotovitveni sklep na prvi seji po nastanku razlogov iz prvega odstavka tega člena.
 
 
(5) Zoper ugotovitev občinskega sveta lahko član občinskega sveta, ki mu je prenehal mandat, v osmih dneh od prejema sklepa vloži tožbo na upravno sodišče, ki o njej odloči s 30 dneh, O morebitni pritožbi odloči vrhovno sodišče v 30 dneh.
 
 
6) Postopki za nadomestitev člana občinskega sveta se lahko začno po preteku roka za vložitev tožbe, če tožba ni bila vložena, po preteku roka za vložitev pritožbe zoper odločitev upravnega sodišča, če pritožba ni bila vložena, oz. po pravnomočni odločitvi sodišča.
 
 
(7))Za izvolitev oziroma potrditev mandata nadomestnega člana občinskega sveta se upoštevajo določbe zakona."
 
5. člen
 
V 24.členu statuta se:
 
 
• v prvi alinei prvega odstavka številka 2 nadomesti s številko 4,
 
 
• v drugi alinei prvega odstavka črtajo besede socialo, zdravstvo in mladino in nadomestijo za besedami "socialo in zdravstvo",
 
 
• za peto alineo prvega odstavka doda nova šesta alinea, ki se glasi: "odbor za mladino, ki ima predsednika in 3 tri člane;" Dosedanji šesta in sedma alinea postaneta sedma in osma alinea,
 
 
• v tretjem odstavku besedilo Odbor za socialo zdravstvo in mladino in nadomesti z besedami "odbor za socialo in zdravstvo" in črta šesta alinea tega odstavka, sedma alinea pa postane šesta alinea,
 
 
• na koncu devete alinee šestega odstavka doda besedilo: " in varstva uporabnikov javnih dobrin",
 
 
• za 6. odstavkom doda novi sedmi odstavek, ki se glasi: " Odbor za mladino obravnava ter daje občinskemu svetu mnenja in predloge, ki so v pristojnosti občinskega sveta:
 
 
• spremlja in ugotavlja potrebe mladih glede reševanja mladinske problematike,
 
 
• obravnava problematiko mladih ter prispeva k oblikovanju mladinske politike,
 
 
• daje občinskemu svetu predloge in mnenja, ki se nanašajo na problematiko mladih,
 
 
• sodeluje pri oblikovanju predloga proračuna občin pri sredstvih namenjenih za mlade,
 
 
Dosedanji sedmi, osmi in deveti odstavek postanejo osmi, deveti in deseti odstavek.
 
6. člen
 
Spremeni se drugi odstavek 25.člena, tako da se glasi: "Delo delovnega telesa občinskega sveta vodi član občinskega sveta kot predsednik, v primeru njegove odsotnost pa podpredsednik ali član iz vrst občinskega sveta, ki ga zato pooblasti predsednik delovnega telesa."
 
7. člen
 
V prvem odstavku 28.člena se beseda državljani nadomesti z besedo "volivci".
 
 
V na koncu prvega odstavka drugega odstavka se doda stavek: "Za začetek in trajanje mandatne dobe župana se smiselno uporabljajo določbe 13.člena tega statuta."
 
 
Doda se nov tretji odstavke, ki se glasi: "Do prve seje novo izvoljenega občinskega sveta traja tudi mandatna doba prejšnjega župana, izvoljenega na nadomestnih in predčasnih volitvah, v primerih ki jih določa zakon."
 
 
Dosedanji četrti odstavek, postane peti odstavek.
 
8. člen
 
Spremeni se 36.člen statuta, tako, da se pravilno glasi:
 
 
"(1)Županu in podžupanu preneha mandat:
 
 
• če izgubi volilno pravico,
 
 
• če postane trajno nezmožen za opravljanje funkcije,
 
 
• če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo kot šest mesecev,
 
 
• če nastopi funkcijo ali začne opravljati dejavnost, ki ni združljiva s funkcijo župana ali podžupana,
 
 
• če v treh mesecih po potrditvi mandata ne preneha opravljati dejavnosti, ki ni združljiva s funkcijo župana ali podžupana,
 
 
• če nastopi funkcijo ali začne opravljati delo oziroma, če v enem mesecu po potrditvi mandata ne preneha opravljati funkcije ali dela v občinski, oziroma državni upravi, ki na podlagi določba zakona ni združljiva, oziroma ni združljivo s funkcijo župana in podžupana,
 
 
• če odstopi,
 
 
• če je po odločitvi Državnega zbora razrešen.
 
 
(2) Podžupanu preneha mandat tudi, če ga občinski svet na predlog župana razreši.
 
 
(3) Če je župan razrešen po odločitvi Državnega zbora, mu preneha mandat z dnem razrešitve.
 
 
(4) Razlogi za prenehanje mandata iz prve, druge in tretje alinee prvega odstavka tega člena se ugotovijo na podlagi pravnomočne sodne odločbe.
 
 
(5) Župan oziroma podžupan je dolžan občinski svet obvestiti o svoji odločitvi v zvezi z četrto, peto in šesto alineo prvega odstavka tega člena. Odločitev oziroma odstopna izjava župana oziroma podžupana mora biti v pisni obliki posredovana komisiji za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja občinskega sveta. Komisija je dolžna v roku 8 dni po prejemu pisne izjave posredovati predlog ugotovitvenega sklepa občinskemu svetu.
 
 
(6) Županu oziroma podžupanu preneha mandat z dnem, ko občinski svet na podlagi pisne izjave oziroma predloga komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja ugotovi, da so nastali razlogi za prenehanje mandata.
 
 
(7) Občinski svet sprejme ugotovitveni sklep na seji, na kateri je dana pisna izjava ali najkasneje na prvi seji po nastanku razlogov iz prvega odstavka tega člena. Ugotovitveni sklep posreduje občinski svet predsedniku občinske volilne komisije.Če županu preneha mandat več kot šest mesecev pred potekom mandatne dobe, razpiše občinska volilna komisija nadomestne volitve.
 
 
(8) Zoper ugotovitev občinskega sveta lahko župan in podžupan, ki mu je prenehal mandat, v osmih dneh od prejema sklepa vloži tožbo na upravno sodišče, ki o njej odloči s 30 dneh, O morebitni pritožbi odloči vrhovno sodišče v 30 dneh.
 
 
(9) Postopki za nadomestitev župana in imenovanje podžupana se lahko začno po preteku roka za vložitev tožbe, če tožba ni bila vložena, po preteku roka za vložitev pritožbe zoper odločitev upravnega sodišča, če pritožba ni bila vložena, oz. po pravnomočno odločitvi sodišča.
 
 
(10) Če je župan imenovan:
 
 
• na funkcijo v organu državne uprave, ki izvaja nadzorstvo nad zakonitostjo oziroma primernostjo in strokovnostjo dela občinskih organov in občinske uprave,
 
 
• za načelnika upravne enote ali vodjo notranje organizacijske enote v upravni enoti, na katere območju je občina,
 
 
• na položaj ali drugo uradniško delovno mesto v državni upravi, na katerem se izvršujejo pooblastila v zvezi z nadzorstvom nad zakonitostjo oziroma primernostjo in strokovnostjo dela občinskih organov in občinske uprave, mu po zakonu preneha mandat župana z dnem imenovanja, O imenovanju mora župan takoj obvestiti občinski svet in občinsko volilno komisijo.
 
 
(11) Če župan opravlja funkcijo ali delo iz prejšnjega odstavka, mu po zakonu preneha mandat župana, če ne odstopi s funkcije ali ne preneha z delovnim razmerjem, O svoji odločitvi ali bo opravljal funkcijo ali delo iz prejšnjega odstavka je župna dolžan pisno obvestiti občinski svet in občinsko volilno komisijo najkasneje v sedmih dneh po prejemu poročila o izidu volitev v občini. Ugotovitveni sklep posreduje občinski svet predsedniku občinske volilne komisije
 
 
(12) Podžupanu s prenehanjem mandata zaradi razlogov iz prve do vključno pete alinee prvega odstavka tega člena preneha tudi mandat člana občinskega sveta. Odstop se šteje za razrešitev, če podžupan ne izjavi, da odstopa tudi kot član občinskega sveta. Za izvolitev oziroma potrditev mandata nadomestnega člana občinskega sveta se upoštevajo določbe zakona.
 
 
(13)Prenehanje mandata podžupana zaradi razrešitve po drugem odstavku tega člena ne vpliva na mandat člana občinskega sveta."
 
9. člen
 
Spremeni se 46.člen statuta tako, da se glasi:
 
 
"(1) Upravne naloge občine izvaja občinska uprava.
 
 
(2) Občinsko upravo ustanovi občinski svet na predlog župana z odlokom, d katerim določi njene naloge in notranjo organizacijo.
 
 
(3) Sistemizacijo delovnih mest v občinski upravi na predlog direktorja občinske uprave določi župan.
 
 
(4) Občinsko upravo usmerja in nadzira župan, delo občinske uprave pa vodi direktor občinske upravnem, ki ga imenuje in razrešuje župan. Direktor je uradnik po zakonu, ki ureja položaj javnih uslužbencev."
 
10. člen
 
Črta se šesta alinea prvega odstavka 63. člena statuta.
 
11. člen
 
V 88.členu statuta se za tretjim odstavkom doda nov četrti odstavek, ki se glasi:
 
 
"Letni program prodaje občinskega finančnega in stvarnega premoženja v postopku sprejemanja proračuna sprejme občinski svet na predlog župana. Med izvrševanjem proračuna lahko občinski svet na predlog župana spremeni in dopolni letni program prodaje."
 
 
Sedanji četrti odstavek postane peti odstavek. Za tem odstavkom se vstavi novi odstavek, ki se glasi: "Za brezplačno pridobitev premoženja je treba pridobiti predhodno soglasje občinskega sveta, če bi takšna pridobitev povzročila večje stroške ali če je lastništvo povezano s pogoji, ki bi lahko povzročili obveznosti za občino.
 
12. člen
 
V 89.členu se doda nov drugi odstavek, ki se glasi: "Občina je upravičena do finančne izravnave pod pogoji, določenimi z zakonom."
 
13. člen
 
V statutu se črtajo 90. do 109.člen in nadomestijo z novimi členi, ki se glasijo:
 
2. Proračun - vsebina, sprejemanje, začasno financiranje
 
90. člen
(1) Prihodki in drugi prejemki ter odhodki in drugi izdatki občine so predvideni v proračunu občine.
 
 
(2) Proračun občine sestavljajo splošni del, posebni del in načrt razvojnih programov.
 
 
(3) Splošni del proračuna sestavljajo skupna bilanca prihodkov in odhodkov, račun finančnih terjatev in naložb ter račun financiranja
 
 
(4) Posebni del proračuna sestavljajo finančni načrti neposrednih uporabnikov.
 
 
(5) Načrt razvojnih programov sestavljajo letni načrti oz.plani razvojnih programov neposrednih uporabnikov, ki so opredeljeni z dokumenti dolgoročnega načrtovanja."
 
91. člen
(1) Za pripravo in izvrševanje proračuna je odgovoren župan.
 
 
(2) Župan mora predložiti občinskemu svetu predlog proračun v roku, ki ga določa zakon.
 
 
(3) Župan lahko predloži občinskemu svetu skupaj s predlogom proračuna za naslednje proračunsko leto tudi predlog proračuna za leto, ki mu sledi, vendar samo znotraj mandatnega obdobja, za katerega je bil občinski svet izvoljen.
 
 
(4) Župan mora predložiti občinskemu svetu:
 
 
• predlog proračuna z obrazložitvami,
 
 
• predlog prodaje občinskega finančnega in stvarnega premoženja z obrazložitvami,
 
 
• predloge finančnih načrtov javnih skladov in agencij, katerih ustanovitelj je v odvisnem deležu občina, z obrazložitvami,
 
 
• predlog predpisov občine, ki so potrebni za izvršitev proračuna,
 
 
(5) Sestavni del obrazložitev predloga proračuna so načrti delovnih mest in načrt nabav in gradenj.
 
92.člen
(1) Predlogi za povečanje izdatkov proračuna morajo obsegati predloge za povečanje prejemkov proračuna ali za zmanjšanje izdatkov proračuna v isti višini, pri čemer ti ne smejo biti v breme proračunske rezerve ali splošne proračunske rezervacije ali v breme dodatnega zadolževanja.
 
93. člen
(1) Postopek sprejemanja proračuna se določi s poslovnikom občinskega sveta.
 
94. člen
(1) Občinski svet mora sprejeti proračun v roku, ki mogoča uveljavitev proračuna s prvim januarjem, za katerega se sprejema.
 
 
(2) Če proračun ni sprejet pred začetkom leta, na katero se nanaša, se financiranje funkcij občine ter njenih nalog začasno nadaljuje na podlagi proračuna za preteklo leto in za iste programe kot v preteklem letu.
 
 
(3) Sklep o začasnem financiranju sprejme župan in traja največ tri mesece. Če tudi v tem roku ni sprejet proračun občine, se začasno financiranje lahko podaljša na predlog župana s sklepom občinskega sveta.
 
95. člen
(1) občinski svet sprejme proračun z odlokom o proračunu občine.
 
 
(2) Odlok o proračunu določa ukrepe za zagotavljanje likvidnosti proračuna, prerazporejanje sredstev, začasno zadržanje proračuna, ukrepe za zagotavljanje proračunskega ravnovesja ter druge ukrepe za izvrševanje proračuna,
 
 
(3) V odloku o proračunu se določijo tudi: obseg zadolževanja in vseh morebitnih predvidenih poroštev občine in drugi elementi, ki jih določa zakon ter pooblastila župana pri izvrševanju proračuna.
 
3. Izvrševanje proračuna
 
96. člen
(1) Sredstva proračuna se smejo uporabiti le za namene, ki so določeni s proračunom.
 
 
(2)V imenu občine se smejo prevzemati obveznosti le v okviru sredstev, ki so v proračunu predvidena za posamezne namene.
 
 
(3) Sredstva proračuna se lahko uporabijo, če so izpolnjeni vsi z zakonom ali drugim aktom predpisani pogoji.
 
97. člen
(1) Župan je odredbodajalec za sredstva proračuna
 
 
(2) Za izvrševanje proračuna občine lahko župan pooblasti podžupana ali posamezne delavce v občinski upravi.
 
98. člen
(1) Če se po sprejemu proračuna sprejme zakon ali odlok občine, na podlagi katerega nastanejo nove obveznosti za proračun, določi župan obseg izdatkov in odpre nov konto za ta namen, na podlagi rebalansa.
 
99. člen
(1) Če se med letom spremeni delovno področje proračunskega uporabnika, župan sorazmerno z drugimi področji porabe poveča ali zmanjša obseg sredstev za delovanje uporabnika,
 
 
(2) Če se proračunski uporabnik med letom ukine in njegovih nalog ne prevzame drug uporabnik, se neporabljena sredstva prenesejo v proračunsko rezervo ali se prerazporedijo med druge uporabnike.
 
100. člen
(1) Proračunskih sredstev ni mogoče prerazporejati, razen pod pogoji in na način, ki jih določa zakon in odlok o proračunu občine.
 
 
(2) Župan mora o izvršenih prerazporeditvah poročati občinskemu svetu ob obravnavi letnega in polletnega poročila o izvrševanju proračuna.
 
101. člen
(1) Če se med izvajanjem ukrepov za izvrševanje proračuna le ta ne more uravnovesiti, mora župan predlagati občinskemu svetu rebalans proračuna.
 
 
Rebalans proračun sprejme občinski svet z odlokom, po postopku, ki ga določa poslovnik občinskega sveta.
 
102. člen
(1) Župan je dolžan v mesecu juliju predložiti v obravnavo občinskemu svetu poročilo o izvrševanju proračuna. Poročilo mora vsebovati podatke in informacije, ki jih določa zakon.
 
4. Sredstva rezerv
 
103.člen
(1) V proračunu se v skladu z zakonom zagotovijo sredstva za proračunsko rezervo, ki deluje kot proračunski sklad.
 
 
(2) O uporabi sredstev proračunske rezerve v posameznem primeru do višine, ki jo določa odlok o proračunu, odloča župan, v drugih primerih pa občinski svet z odlokom.
 
5. Proračunski sklad
 
104. člen
(1) Občinski svet lahko z odlokom ustanovi proračunski sklad, ki je evidenčni račun v okviru proračuna, zaradi ločenega vodenja določenih prejemkov in izdatkov, za uresničevanje posebnih namenov.
 
6. Zadolževanje
 
105. člen
(1) Občina se lahko dolgoročno zadolži za investicije, ki jih sprejme občinski svet v skladu s pogoji, ki jih določa zakon.
 
106. člen
(1) Javna podjetja in javni zavodi, katerih ustanoviteljica je občina,se smejo zadolževati le ob soglasju občine.
 
 
(2) Poroštvene pogodbe sklepa v imenu občine župan.
 
7. Javna naročila
 
107. člen
(1) Nabavo blaga, naročanje storitev ter izvedbo gradenj izvaja župan oz. občinska uprava v skladu s predpisi, ki urejajo javno naročanje.
 
8. Zaključni račun
 
108.člen
(1) Župan pripravi predlog zaključnega računa proračuna za preteklo leto in ga predloži občinskemu svetu v sprejem.
 
 
(2) O sprejetju zaključnega računa obvesti župan ministrstvo, pristojno za finance, v 30 dneh po sprejemu.
 
9. Notranji finančni nadzor
 
109. člen
(1) Župan zagotavlja posebno obliko finančnega nadzora proračun v skladu z merili, ki jih predpiše minister za finance.
 
14. člen
 
Z dnem uveljavitve teh sprememb in dopolnitev statuta preneha veljati Statutarni sklep, ki ga je občinski svet sprejel na 2. redni seji, dne.
 
15. člen
 
Spremembe in dopolnitve se objavijo v Medobčinskem uradnem vestniku in začnejo veljati 15. dan po objavi.
 
 

Občinski Svet Občine
Miklavž Na Dravskem polju
Župan
Leo Kremžar, univ. dipl. nov., s. r.
Številka: 015-02-1/99
Datum: 5. junij 2003