New Page 2

 

Na podlagi drugega odstavka 44. člena in 4. točke 94. člena zakona o gozdovih (Uradni list RS, št. 30/93), drugega odstavka 1. člena zakona o kmetijskih zemljiščih (Uradni list RS, št. 59/96) in 16. člena statuta Občine Komen (Uradni list RS, št. 39/99), je Občinski svet občine Komen na redni seji dne 22. 12. 1999 sprejel

 

 

O D L O K

 

 

o razglasitvi gozda Boršt za gozd s posebnim namenom

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se razglaša gozd Boršt za gozd s posebnim namenom. Namen razglasitve je varovanje gozda, ureditev upravljanja in rabe gozda ter gospodarjenje z njim.

 

 

2. člen

 

 

Območje na katerem se razglaša gozd s posebnim namenom je prikazano na pregledni karti katastrskega načrta merila 1: 5000, ki je sestavni del tega odloka in obsega:

 

 

    – gozd Boršt, parc. št. 798/162, 798/164, 1003/1 in 1067/273, k.o. Sveto.

 

 

3. člen

 

 

Gozd Boršt ima izjemno poudarjeno rekreacijsko vlogo in je pomembna točka oddiha ter izhodiščno mesto za obiskovalce pomnikov prve svetovne vojne, kar pomeni, da ima izjemno poudarjeno tudi turistično in poučno funkcijo.

 

 

4. člen

 

 

Za izdelavo gozdno gojitvenega načrta obravnavanega območja razglašenega gozda s posebnim namenom, je pristojen Zavod za gozdove Slovenije območna enota Sežana.

 

 

5. člen

 

 

Vsa dela povezana z gospodarjenjem z gozdom izvaja lastnik gozda ali drugi izvajalec, ki ga lastnik gozda pooblasti. Med samim gospodarjenjem mora opremiti urejene oziroma označene poti v bližini delovišča s primernimi opozorili, kasneje pa sanirati okolico poti v prvotno stanje.

 

 

Postavitev turistično-rekreacijske infrastrukture lahko načrtujejo sporazumno z lastnikom gozda, soglasjem Zavoda za gozdove Slovenije in na osnovi sodelovanja z Občino Komen vaško skupnostjo Sveto, drugi zainteresirani pravni subjekti in posamezniki.

 

 

Preventivno varstvena dela v gozdu s posebnim namenom izvaja izvajalec, ki ima z lastnikom gozda predhodno podpisano pogodbo in izpolnjuje pogoje določene v pravilniku o minimalnih pogojih, ki jih morajo izpolnjevati izvajalci del v gozdovih. Preventivno delo mora izvajalec opraviti na poziv s strani občine pooblaščenih nadzornih služb in morajo določeno delo opraviti v danem roku. Do takrat morajo nadzorne službe označiti nevarno mesto z opozorilom.

 

 

6. člen

 

 

V gozdu s posebnim namenom je dovoljena taka raba, ki zagotavlja trajno rabo gozda in ne ovira lastnikov pri gospodarjenju z gozdom.

 

 

Spreminjanje namembnosti gozda s posebnim namenom je dovoljena po enakem postopku, po katerem je bil razglašen.

 

 

Vse lokacije novih objektov ali druge infrastrukture v neposredni bližini gozda se določijo na način, da se ohrani prost in neoviran dostop do gozda, oziroma da se pogoji dostopa do gozda ne poslabšajo. Enako velja tudi za ohranjanje značilnih pogledov, ki bi jih lahko posegi v prostor preprečevali ali zmanjševali njihovo zanimivost.

 

 

V gozdu s posebnim namenom je prepovedano vsako dejanje, ki bi zmanjševalo ekološko stabilnost in trajnost gozda ali vznemirjalo živalski svet oziroma ogrožalo funkcijo gozda, njegov obstoj in namen (npr. posegi preoblikovanja terena in uničenje talnega profila, uničenje ali poškodovanje dreves in podrasti, razdiranje mravljišč in podobno).

 

 

Podroben varstveni režim je predpisan v gozdno- gojitvenem načrtu.

 

 

7. člen

 

 

V gozdu s posebnim namenom je v skladu z uredbo o prepovedi vožnje z vozili v naravnem okolju prepovedan izven kategoriziranih in nekategoriziranih cest ves promet s kolesi in vozili na motorni pogon, razen v primerih, ki so navedeni v uredbi.

 

 

Dostopi v gozd morajo biti opremljeni s preprekami za vozila. Na opozorilni tabli ob dostopu morajo biti navedena tista določila odloka, ki urejajo način rabe gozda s posebnim namenom ter naštete dejavnosti, ki so prepovedane.

 

 

Nabiranje živali, plodov, gob ali rastlin je dovoljeno v količinah, ki omogoča ohranitev vseh prisotnih vrst v gozdu. Če se ugotovi, da je ogrožena katerakoli rastlinska ali živalska vrsta oziroma funkcija gozda, se v gozdno-gojitvenem načrtu poda usmeritev za omejitev rabe ali začasno prepoved nabiranja.

 

 

Če se v gozdno-gojitvenem načrtu poda usmeritev za omejitev rabe ali začasno prepoved nabiranja, se to javno objavi na krajevno običajen način in na opozorilni tabli ob vstopu.

 

 

8. člen

 

 

Na območju gozda s posebnim namenom so prepovedane naslednje dejavnosti:

 

 

    – odlaganje smeti in odpadkov;

 

 

    – kurjenje v gozdu, razen na za to urejenih prostorih;

 

 

    – odnašanje rodovitne prsti iz gozda;

 

 

    – raba infrastrukture in naprav v gozdu na način, ki bi povzročil poškodovanje ali uničenje infrastrukture in turistično-rekreacijskih objektov.

 

 

9. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravljajo pristojne inšpekcijske službe, na podlagi pogodbe z Občino Komen in druge za to pooblaščene organizacije ter posamezniki.

 

 

Naloge pooblaščenih oseb pri izvajanju nadzora so:

 

 

    – nadziranje izvajanja odloka in obveščanje pristojnih organov o ugotovitvah;

 

 

    – po kršitvi odloka napisati zapisnik in predlagati posameznike ali pravne osebe v postopek o prekršku ali kaznivem dejanju;

 

 

    – izreči in iztirjati na kraju samem denarno kazen od posameznika ali pravne osebe, v skladu z odlokom;

 

 

    – druge naloge, ki so s sklepom naložene.

 

 

10. člen

 

 

Z denarno kaznijo najmanj 50.000 SIT in povračilo nastale škode se kaznuje za prekršek pravna oseba:

 

 

    – ki brez vednosti oziroma soglasja občine in lastnika gozda postavlja v gozdu nove turistično-rekreacijske objekte;

 

 

    – ki ne opremi javnih poti ob sečnji z opozorilnimi znaki in ne sanira okolice javnih poti v prvotno stanje;

 

 

    – ki ne izvede v postavljenem roku potrebnih preventivnih del ali ne obvesti lastnika gozda o opravljenih delih;

 

 

    – ki izvaja v gozdu prepovedane dejavnosti.

 

 

11. člen

 

 

Z denarno kaznijo najmanj 10.000 SIT se kaznuje za prekršek posameznik:

 

 

    – ki izvaja rabo gozda, ki ni v skladu z določili tega odloka;

 

 

    – ki izvaja v gozdu prepovedane dejavnosti.

 

 

12. člen

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS.

 

 

Št. 32100-02/98-3

 

 

Komen, dne 22. decembra 1999.

 

 

Župan

    Občine Komen

    Uroš Slamič l. r.