New Page 2

Na podlagi Uredbe Komisije (EU) št. 1407/2013, z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24.12. 2013) - dodeljevanje pomoči, 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 - ZUJF in 14/15 – ZUUJFO), 8. in 18. člena Statuta Občine Ljutomer (Uradno glasilo Občine Ljutomer, št. 11/2009, 7/2011, 2/2013 in 1/2016), je Občinski svet Občine Ljutomer na 9. redni seji, 1. 6. 2016, sprejel,

 

PRAVILNIK

 ZA DODELJEVANJE SPODBUD ZA RAZVOJ MALEGA GOSPODARSTVA IN PODJETNIŠTVA V OBČINI LJUTOMER

 

I.           Splošne določbe

 

1. člen

S tem Pravilnikom se določa namen, vrsta in cilji spodbude, upravičenci, način in kriteriji dodeljevanja sredstev ter nadzor nad njihovo porabo na področju malega gospodarstva in podjetništva v občini Ljutomer.

V tem pravilniku uporabljeni izrazi, ki se nanašajo na osebe in so zapisani v moški slovnični obliki, so uporabljeni kot nevtralni za ženski in moški spol.

 

2. člen

Z dodeljevanjem spodbud za razvoj malega gospodarstva in podjetništva bo Občina Ljutomer (v nadaljevanju: Občina) zasledovala naslednje namene in cilje:

·       spodbujanje gospodarskega razvoja s krepitvijo malega gospodarstva in podjetniške iniciative na svojem območju,

·       spodbujanje zaposlovanja, zniževanje socialnih transferjev, krepitev gospodarske osnove in zniževanje brezposelnosti,

·       vključevanje mladih v podjetništvo in njihovo povezovanje z lokalnim okoljem.

 

3. člen

Finančna sredstva za spodbujanje malega gospodarstva in podjetništva bo občina zagotavljala v občinskem proračunu.

 

II.          Upravičenci in kriteriji ter vrsta spodbude

 

Opredelitev upravičencev

 

4. člen

Do spodbude po tem Pravilniku so opravičene mikro družbe in samostojni podjetniki, ki so bili ustanovljeni oz. registrirani pred manj kot tremi leti od datuma objave javnega razpisa in izpolnjujejo naslednje pogoje:

·       povprečno število delavcev v tekočem poslovnem letu ne presega deset,

·       čisti prihodki od prodaje v preteklem koledarskem letu ne presegajo 1.000.000 eurov,

·       da je upravičenec ustanovitelj, soustanovitelj ali lastni družbe prvič z deležem v višini vsaj 51% oz. več, ali se je prvič registriral kot samostojni podjetnik.

 

Spodbude za nove mikro družbe ter samostojne podjetnike začetnike - s.p. (start-up)

 

5. člen

Upravičenci do spodbud iz tega naslova so: nove mikro družbe ter samostojni podjetniki, ki imajo sedež v Občini Ljutomer in opravljajo dejavnost na območju Občine Ljutomer.

Kriteriji za dodeljevanje spodbud:

 

Starost družbe oz.

s.p.-ja

Izhodiščno število točk

Starost večinskega lastnika    (A)

Korekcij-ski dejavnik A

Število zaposlenih

vključno z nosilcem dejavnosti (B)

Korekcij-ski dejavnik B

% zaposle-nih

iz občine (C)

Korekcij-ski dejavnik C

Dejavnost (D)

Korekcij-ski dejavnik   D

do 12 mesecev

1500

do 30 let

1,25

1 do 3

1,00

100 %

1,10

Proizvodna

1,1

13 do 24 mesecev

1000

31 do 40 let

1,00

4

1,50

od 80 % do

99 %

0,50

25 do 36 mesecev

500

41 in več let

0,75

5 do 10

2,00

manj kot

79 %

0,25

Storitvena

0,9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Višina spodbude = Izhodiščno število točk x k. d. A x k. d. B x k. d. C x k. d. D x vrednost točke.

V primeru, da je prosilec član ene od stanovskih zbornic z obveznim ali neobveznim članstvom, se izhodiščnemu številu točk doda 10 % točk.

Vrednost točke se določi na podlagi razpoložljivih sredstev in števila zbranih točk vlagateljev, ki so po vseh kriterijih upravičeni do spodbude.

Do spodbud so upravičene mikro družbe ter samostojni podjetniki z registrirano dejavnostjo. Upravičeni stroški za katere se lahko porabi spodbuda in ostali pogoji, ki jih morajo izpolnjevati prosilci se določijo z razpisom.

Prosilci spodbud morajo imeti na dan pred objavo razpisa poravnane zapadle obveznosti do občine in občinskih javnih podjetij ter poravnane vse zapadle davke in ostale zakonske obveznosti.

 

6. člen

Za sredstva lahko kandidirajo družbe in samostojni podjetniki začetniki, ki so ustanovljeni oz. ustrezno registrirani vsaj 30 dni pred objavo razpisa.

Prejemnik sredstev mora registrirano dejavnost, na podlagi katere so mu bile dodeljene finančne spodbude po tem Pravilniku opravljati še vsaj tri leta po dodelitvi spodbude. 

 

Omejitve v zvezi z dodeljevanjem pomoči oz. spodbud

 

V pravni podlagi - razpisu, ki bo osnova za de minimis shemo mora biti navedeno ali razvidno da:

·        do de minimis pomoči niso upravičena podjetja iz sektorjev:

·       ribištva in akvakulture,

·       primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,

·       predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi v naslednjih primerih:

·       če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg,

·       če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce

·       pomoč ne bo namenjena izvozu oz. z izvozom povezane dejavnosti v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem

distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo.

·       pomoč ne bo pogojena s prednostno rabo domačih proizvodov pred uvoženimi.

·       skupni znesek pomoči, dodeljen enotnemu podjetju ne bo presegel 200.000,00 EUR v obdobju zadnjih treh proračunskih let, ne glede na obliko ali namen pomoči ter ne glede na to, ali se pomoč dodeli iz sredstev države, občine ali Unije (v primeru podjetij, ki delujejo v komercialnem cestnem tovornem prevozu, znaša zgornja dovoljena meja pomoči 100.000,00 EUR).

·       »enotno podjetje« pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:

(a)    podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja;

(b)    podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja;

(c)     podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu;

(d)    podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja sámo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.

Podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz točk (a) do (d) prvega pododstavka preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.

·       pomoč ne bo namenjena za nabavo vozil za prevoz tovora v podjetjih, ki opravljajo komercialni cestni tovorni prevoz.

·       se upošteva kumulacija pomoči:

·       pomoč de minimis se ne sme kumulirati z državno pomočjo v zvezi z istimi upravičenimi stroški ali državno pomočjo za isti ukrep za financiranje tveganja, če bi se s takšno kumulacijo presegla največja intenzivnost pomoči ali znesek pomoči.

·       pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredba Komisije (EU) št. 1407/2013, se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 360/2012 do zgornje meje, določene v uredbi 360/2012.

·       pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredba Komisije (EU) št. 1407/2013 se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z drugimi uredbami de minimis do ustrezne zgornje meje (200.000 oz 100.000 EUR).

·       bo dajalec pomoči od prejemnika pomoči pred dodelitvijo sredstev pridobil pisno izjavo o:

1.            vseh drugih pomočeh de minimis, ki jih je podjetje prejelo na podlagi te ali drugih uredb de minimis v predhodnih dveh in v tekočem proračunskem letu.

2.            drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške in zagotovil, da z dodeljenim zneskom pomoči »de minimis«, ne bo presežena zgornja meja de minimis pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih.

·       da bo dajalec pomoči pisno obvestil prejemnika:

·      da je pomoč dodeljena po pravilu »de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24.12.2013).

·      o znesku de minimis pomoči.

·        bo dajalec pomoči hranil evidence o individualni pomoči de minimis 10 let od datuma dodelitve pomoči.

Z razpisom se lahko določijo še druge omejitve dodelitve sredstev podjetjem in samostojnim podjetnikom,  ki opravljajo glavno dejavnost razvrščeno v področja, oddelke, skupine in razrede, skladno z veljavno Uredbo o standardni klasifikaciji dejavnosti.

 

III.         Načini oblikovanja in dodeljevanja spodbud ter vodenje postopkov

Oblikovanje spodbud

 

7. člen

Obseg spodbud se določi za vsako proračunsko leto ob sprejemanju občinskega proračuna na podlagi zagotovljenih sredstev v proračunu.

 

Izvajanje postopkov

 

8. člen

Sredstva se upravičencem dodelijo na podlagi javnega razpisa s sklepom.

 

Komisija za ocenjevanje prispelih vlog

 

9. člen

Komisijo za ocenjevanje prispelih vlog in pripravo predloga dodelitve spodbud imenuje župan s sklepom. Naloga komisije je, da pregleda pravilnost in popolnost prispelih vlog v skladu z razpisnimi pogoji, jih  na podlagi meril oceni ter pripravi predlog odločitve o dodelitvi spodbud.

Komisija je štiri članska. Komisijo sestavljajo: član Odbora za gospodarstvo in turizem, član Odbora za finance, predstavnik Območne obrtne zbornice Ljutomer, predstavnik Občinske uprave občine Ljutomer.

Komisija se imenuje za obdobje mandata župana.

Delo komisije vodi predsednik, ki ga izmed sebe imenujejo člani komisije.

 

IV.        Nadzor

 

10. člen

Nadzor nad izvajanjem postopkov in ustreznosti porabe spodbud izvajajo: občinska uprava, župan in nadzorni odbor občine, skladno s svojimi pristojnostmi.

 

11. člen

Prosilci spodbud prevzemajo vso odgovornost za točnost posredovanih podatkov na podlagi katerih se odloča o upravičenosti in višini spodbud. Upravičenci do spodbud po tem Pravilniku s podpisom pogodbe podajo soglasje o javni dosegljivosti podatkov, ter o vrsti, višini in namenu dodeljenih spodbud.

 

V.         Končne določbe

 

Začetek veljavnosti

 

12. člen

Ta Pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu občine Ljutomer.

Z dnem veljavnosti tega Pravilnika preneha veljati Pravilnik za dodeljevanje spodbud za razvoj malega gospodarstva in podjetništva v Občini Ljutomer, (Uradno glasilo Občine Ljutomer št. 5/2013).

 

Številka: 302/2016-140

Datum: 1.6. 2016

 

 

Občina Ljutomer

 

mag. Olga Karba, županja