Na podlagi 43. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. list SRS št. 18/84 ) ter Navodil o vsebini posebnih strokovnih podlag in vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS št. 14/85) in 19. člena Statuta občine Piran (Ur. objave št. 8/95, št. 45/97, št. 31/98 in Ur. list RS. št. 7/96) je Občinski svet Občine Piran na seji dne 23. 10. 1998 sprejel
 
ODLOK
 
 
o spremembi ZN Obrtne cone v Luciji
 
 
1. UVODNE DOLOČBE
 
 
1. člen
 
Sprejme se drugo spremembo ZN Obrtne cone v Luciji, ki jo je izdelalo podjetje Projektiva inženiring Piran d.o.o., januarja 1998, pod št. projekta 3/97 in se nanaša na območje ob Liminjanski cesti, na katero se bo preselilo podjetje Mercator - Degro s poslovno stavbo in skladišči iz Lucije.
 
 
Osnovni zazidalni načrt Obrtne cone v Luciji (Ur. objave št. 34/80 ) je izdelalo podjetje "SCT" TOZD Projekt, decembra 1983, pod št. projekta 15- 116, in prvo spremembo istega ZN (Ur. objave št. 25/88) je izdelalo podjetje Invest biro Koper, julija 1988, pod št. projekta 87-239.
 
2. č1en
 
Osnovni ZN se spremeni v naslednjih elementih: spremeni se zazidalna situacija iz osnovnega ZN
 
 
  1. doda se nov objekt kot prizidek k obstoječem objektu - spremeni se prometna ureditev
 
 
  1. sprememba komunalnih naprav
 
 
  1. spremeni se zunanja ureditev
 
 
  1. spremeni se velikost lokacije - funkcionalnega zemljišča
 
3. člen
 
Dokumentacija o spremembi ZN vsebuje:
 
 
I. Uvod in tekstualna obrazložitev
 
 
II. Odlok
 
 
III. Soglasja pristojnih soglasodajalcev
 
 
IV Ocena stroškov posegov v prostor in poročilo o vplivih na okolje
 
 
VI Grafični del
 
 
list la izsek iz Dolgoročnega plana Občine Piran za obdobje 1986-2000
 
 
list lb izsek iz ZN Obrtna cona v Luciji
 
 
list 2a kopija katastrskega načrta M 1:1000
 
 
list 2b kopija katastrskega načrta z vrisom meje območja spremembe ZN (območje Mercator - Degro)
 
 
list 3a geodetski posnetek obstoječega stanja M 1:1000
 
 
list 3b geodetski posnetek z vrisom meje območja spremembe ZN
 
 
list 4 načrt rušitev
 
 
list 5 ureditvena situacija M 1:1000
 
 
list 6 regulacijski načrt - arhitektonska zazidalna situacija M 1:1000 s prikazom etažnosti ter maksimalnih tlorisnih in višinskih gabaritov
 
 
list 7a zbirna situacija komunalnih naprav - obstoječe stanje M 1:1000
 
 
list 7b zbirna situacija predvidenih komunalnih naprav M 1:1000
 
 
list 8 prometna ureditev
 
 
list 9 situacija zunanje ureditve M 1:1000
 
 
list 10 tehnični elementi za zakoličenje objektov, funkcionalnega zemljišča in komunlnih naprav
 
 
list 11 idejni projekti predvidenih objektov in naprav
 
II SPLOŠNE DOLOČBE
 
 
4. člen
 
 
Meja ureditvenega območja
 
Območje spremembe osnovnega ZN zajema naslednje parcele v skupni izmeri cca. 18.000 m2:
 
 
Meja poteka od izhodiščne točke na jugozahodnem robu parc. št. 4653, proti severu do parc. št. 7763/1- ceste, nato se obme proti vzhodu in poteka po severnem robu parc. št. 4653, 4626, 4627, 4690/1, 4690/2, 4600 nato se obrne proti jugu in poteka po vzhodnem robu parc. št. 4600, prečka parc. št. 4655 se na tej parceli obrne proti zahodu in prečka parc. št. 4606, 4683, 4682 in se zaključi v izhodiščni točki.
 
III. FUNKCIJA OBMOČJA S POGOJI ZA IZRABO IN KVALITETO GRADITVE ALI DRUGIH POSEGOV V PROSTOR
 
 
5. člen
 
Ureditveno območje predstavlja le majhen del znotraj kompleksa Obrtne cone v Luciji , ki se nahaja na južnem robu ZN, na stiku s kmetijskimi površinami. V omenjeno območje bo Mercator DEGRO preselil grosistična skladišča in poslovne prostore iz Lucije (iz stanovanjske soseske).
 
6. člen
 
V okviru spremembe osnovnega ZN se dovoljujejo naslednji posegi:
 
 
  1. rušenje nekvalitetnih obstoječih objektov,
 
 
  1. gradnja grosističnega skladišča, kot dozidava k obstoječem objektu z upravo in poslovnimi prostori,
 
 
  1. gradnja, rekonstrukcija in vzdrževalna dela na infrastrukturnih objektih in napravah (kanalizacija. elektroenergetsko omrežje, vodovodno, telefonsko, plinsko, toplovodno in cestno omrežje)
 
 
  1. regulacija hudournika,
 
 
  1. ureditev zelenic in parkirišča.
IV. MERILA IN POGOJI ZA URBANISTIČNO UREJANJE
 
 
7. člen
 
  1. Izvedbeni posegi na območju spremembe zazidalnega načrta so možni na osnovi lokacijskega in gradbenega dovoljenja (oziroma skupnega dovoljenja), ki se izda na podlagi določb tega odloka.
 
 
  1. Za spremembo namembnosti obstoječih objektov ali delov objektov in naprav in spremembe gabaritov obstoječih in predvidenih objektov znotraj dovoljenih toleranc je potrebno izdelati strokovno preveritev posegov v prostor, ki je kot dopolnitev ZN osnova za izdajo lokacijskega in gradbenega dovoljenja.
 
 
  1. Manjši posegi na obstoječih objektih v okviru ZN in gradnja pomožnih objektov ter naprav so možni na podlagi priglasitev del v skladu z veljavnim občinskim odlokom.
 
 
  1. Za posege, ki odstopajo od elementov ZN, je potrebno izdelati spremembo tega ZN, ki se mora sprejeti po enakem postopku kot, osnovni ZN.
 
8. člen
 
 
Funkcionalna zemljišča in lega objektov
 
  1. Funkcionalna zemljišča so določena z načrtom gradbenih parcel, s tekstualnimi in numeričnimi določili, ki so sestavni del spremembe ZN.
 
 
  1. Objektom Mercator DEGRO je določeno skupno funkcionalno zemljišče v velikosti cca. 18.000 m2.
 
 
  1. Zaokrožitve ali delitev funkcionalnih zemljišč se lahko določi tudi naknadno na osnovi preveritve posega v prostor, vendar ob upoštevanju . vseh odmikov in izkoristka zemljišča.
 
 
  1. Odmik objektov od parcelne meje s sosedom ne sme biti manjši od 3.00 m, sicer si mora investitor pridobiti soglasje lastnika oziroma uporabnika sosednjega zemljišča.
 
 
  1. Na funkcionalnem zemljišču je potrebno zagotoviti prostor za parkiranje osebnih vozil za zaposlene in goste (cca 100 PM ), za parkiranje dostavnih vozil je predvideno manipulativno dvorišče.
 
 
  1. V vsaki lokacijski odločbi mora biti točno določena velikost funkcionalnega zemljišča.
 
9. člen
 
Lega objektov in drugih ureditev je prikazana v ureditveni situaciji in regulacijskem načrtu (list št. 5 in 6) s prikazom vseh najpomembnejših tlorisnih in višinskih gabaritov ter odmikov od parcelnih mej.
 
 
Lega infrastrukturnih objektov in naprav je prikazana v zbirni situaciji komunalnih naprav (list št. 7b).
 
V. MERILA IN POGOJI ZA OBLIKOVANJE OBJEKTOV IN NAPRAV
 
 
10. člen
 
 
Oblikovanje objektov
 
  1. Pri oblikovanju objektov je potrebno upoštevati značilnosti gradnje sodobnih poslovnih in skladiščnih objektov v obrtnih conah.
 
 
  1. Gabariti novih objektov se morajo oblikovati glede na velikost, obliko in orientiranost funkcionalnega zemljišča ter odnos do sosednjih obstoječih objektov v obrtni coni.
 
Novogradnje
 
  1. Vse novogradnje morajo upoštevati oblikovno zasnovo, horizontalne in vertikalne gabarite ter odmike, kot so prikazani v grafičnem delu zazidalnega načrta in idejnih zasnov ob upoštevanju dovoljenih toleranc v členu 18.
 
Dozidava k obstoječemu objektu
 
Prizidek bo deloma P+!, deloma P s tem, da je delitev znotraj objekta. Maksimalni tlorisni gabarit je 116,0 m x 63.00m z nadstreškom na zahodni strani objekta v velikosti 55.00 m x 5.00 m
 
 
Kota pritličja je 17.70 m n.v. (0.00 m)
 
 
Višinski gabarit venca pri prizidku je v različnih višinah od V4 je 21.23 m n.v. (3.53 m nad koto pritličja ) do Vl 25.82 m n.v. (8.12 m nad koto pritličja).
 
 
Vse kote vencev so navedene v regulacijskem načrtu, list št. 6 Kota slemena nad obstoječim delom - S2 - ločna streha 25.49 m n.v (7,79 m nad koto pritličja)
 
 
Kota slemena nad novim delom -S1 - dvokapnica 23.77 m n.v. (6,07 m nad koto pritličja). Streha je simetrična dvokapnica naklona do 15 stopinj, krita z lahko kritino
 
11. člen
 
Vzdrževalna dela se lahko izvajajo na vseh objektih v območju ZN. Za vzdrževalna dela se šteje dela, pri katerih se omogoča normalna uporaba objektov in naprav tako, da se ne spreminja zunanjost, zmogljivost, velikost in namembnost ter se ne posega v konstruktivne elemente.
 
VI UREJANJE ZUNANJIH POVRŠIN
 
 
12. člen
 
Funkcionalno zemljišče bo hortikulturno urejeno. Predvideno je parkirišče za osebna vozila uslužbencev in gostov (cca 100 PM) ter parkirišče za dostavo. Neasfaltirane površine bodo urejene kot zelenice, zasajene z grmovnicami in drevjem. Vse tlakovane površine za pešce bodo izvedene z tlakovci, vse vozne površine in parkirišče pa bodo asfaltirani.
 
VII. UREJANJE PROMETA
 
 
13. člen
 
 
Cestno omrežje
 
Od Lucije do Obrtne cone je predvidena gradnja nove dostopne ceste, ki je v fazi pridobivanja lokacijskega in gradbenega dovoljenja.
 
 
Glavni dostop do kompleksa Mercator DEGRO je po obstoječi dostopni cesti, ki se odcepi od Liminjanske ceste. Na območje urejanja sta predvidena dva cestna dostopa s severne strani.
 
Mirujoči promet
 
Za potrebe kompleksa Mercator DEGRO je predviden parkirni prostor za osebna vozila, namenjen parkiranju zaposlenih in gostom - obiskovalcem s cca 100 PM, in parkirni prostor za dostavna vozila na manipulativnem prostoru.
Peš promet
 
Ob cesti na severni strani je predviden pločnik.
 
VIII. KOMUNALNO UREJANJE
 
 
14. člen
 
Območje je v celoti komunalno urejeno. Potrebne so manjše dopolnitve in zavarovanja že obstoječih komunalnih naprav.
 
 
Ureditveno območje prečka hudournik, za katerega so posebej določeni pogoji urejanja.
 
Vodovod
 
Obstoječ objekt je že priključen na vodovodno omrežje.
 
 
Vodooskrba in požarna varnost ZN, sta zagotovljeni iz rezervoarja Vinjole (V= 2000 m3, kota dna 76,20 r.n.m.), in sicer iz obstoječega priključka, ki ga je potrebno obnoviti in ustrezno povečati.
 
 
Na območju predvidene širitve objektov Mercator - Degro, Rižanski vodovod Koper nima vodovodnih objektov in naprav.
 
 
Za posamezne objekte znotraj ZN bo Rižanski vodovod Koper izdelal Mena soglasja k lokacijam in k gradbenim dovoljenjem.
 
Električno omrežje
 
Na podlagi elaborata je bilo ugotovljeno, da bo sedanje napajanje objektov ostalo nespremenjeno tudi po preureditvi kompleksa Mercator DEGRO, ker zadošča sedanji nivo dobave električne energije.
 
Telefonsko omrežje
 
Objekt je že priključen na telefonsko omrežje.
 
Kanalizacija
 
Na območju ZN se kanalizacija načrtuje in izvaja v ločenem sistemu.
 
 
Poleg obstoječega priključka iz obstoječega objekta se bo fekalna kanalizacija priključevala še z dvema novima priključkoma na kanal, ki poteka vzdolž Liminjanske ceste.
 
 
Čiste meteorne vode bodo speljane v reguliran hudournik.
 
 
Vse prometne površine se odvodnjavajo preko ustrezno dimenzioniranih lovilcev maščob in peskolova v reguliran hudournik.
 
Hudournik
 
Hudournik je reguliran le do ceste na severni strani kompleksa, nato pa se prosto razliva preko zemljišča Mercator DEGRO. Hudournik bo reguliran po posebnem projektu. Soglasje je izdano na podlagi naslednjih pogojev:
 
 
  1. Pri načrtovanih posegih v prostor je potrebno upoštevati Zakon o vodah (Ur. list SRS št: 38/91, Ur list SRS št. 29/86, Ur. list RS št. 15/91) - in Zakon o varstvu okolja Ur. list RS št. 32/93) z vsemi veljavnimi predpisi.
 
 
  1. Za obravnavano področje je potrebno izdelati celovito vodnogospodarsko študijo na osnovi predložene projektne naloge.
 
 
  1. Podrobnejši pogoji za vodnogospodarske ureditve na osnovi potrjenih rešitev v vodnogospodarski študiji ( v skladu s projektno nalogo) bodo podani v lokacijskem postopku, v katerem je potrebno zaprositi za vodnogospodarske smernice, pred izdajo gradbenega dovoljenja pa je potrebno pridobiti tudi vodnogospodarsko soglasje.
 
 
  1. V meteorne odvodnike in v podtalje se lahko iz obravnavanega območja spušča le čista meteorna voda, ki po kvaliteti ustreza določilom Uredbe Vlade RS o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda, izvirov onesnaževanja (Uradni list RS, št, 35/96). Na mestih izpusta mora biti dana možnost jemanja vzorcev vode za analizo kvalitete.
 
 
  1. Na obravnavanem območju je potrebno registrirati obstoječe vodne vire, jih ohraniti, po potrebi sanirati in preprečiti možnost onesnaženja. S predvidenimi posegi se ne smejo poslabšati karakteristike teh izvirov.
 
 
  1. Meteorna odvodnja z asfaltiranih in tlakovanih površin se mora odvajati preko lovilcev olj in maščob, za katere je potrebno izdelati poslovnike obratovanja.
 
 
  1. Meteorna odvodnja mora zagotavljati ustrezno poplavno varnost.
 
 
  1. Fekalne in ostale onesnažene vode je potrebno speljati v sistem javne fekalne kanalizacije pod pogoji upravljavca le-te. Razbremenjevanje onesnaženja vode v meteorni odvodni sistem ali v podtalje ni dovoljeno.
 
 
  1. V primeru skladiščenja nevarnih in škodljivih snovi na območju obravnavanih posegov je potrebno to posebej obdelati v skladu z veljavnimi predpisi in predvideti način ukrepanja v primeru ekološke nesreče.
 
 
  1. Projektno je potrebno obdelati še ostale struge vodotokov do konca urbaniziranega dela doline, vključno z vsemi pritoki. Pri obdelavi je potrebno upoštevati tudi novo traso hitre ceste, ki bo predvidoma potekala tudi po območju obravnavanega zazidalnega načrta.
 
 
  1. Pretočni profili strug morajo biti dimenzionirani na pretok Q100, po možnosti v odprti izvedbi. V primeru kanaliziranja struge mora biti profil pohoden.
 
 
  1. Ob odprtih strugah vodotokov morajo biti predvideni dostopni pasovi za dostop težke gradbene mehanizacije zaradi izvajanja vzdrževalnih del, pri kanaliziranih odsekih pa revizijske odprtine z možnim dostopom za TGM.
 
 
  1. Ker začasne rešitve ne omogočajo poplavne varnosti, investitor odgovarja za vse možne posledice nastale v primeru poplav.
 
 
  1. Sprejeti prostorski izvedbeni akt mora Občina Piran poslati v vednost MOP - Upravi RS za varstvo narave, Izpostavi Koper in Hidru Koper.
 
Ogrevanje
 
Za ogrevanje kompleksa Mercator DEGRO je predviden sistem ogrevanja s plinom. Načrtovana je plinska postaja z dvema plinskima kontejnerjema, ki bosta dostopna z manipulativnega dvorišča. Plinska kotlovnica se nahaja na zahodni fasadi v pritličju objekta.
 
Odstranjevanje odpadkov
 
Zbiranje, odlaganje, odstranjevanje in odvažanje komunalnih odpadkov se izvaja skladno z veljavnim Odlokom o odstranjevanju in ravnanju s komunalnimi odpadki v Občini Piran. Ves odpadni gradbeni material in zemljo se mora odlagati na deponijo gradbenega materiala pri letališču ali Luki Koper.
 
IX. VAROVANJE IN IZBOLJŠANJE OKOLJA
 
 
15. člen
 
 
Varstvo zraka
 
Pravne osebe morajo poleg stalnega nadzora onesnaženja, ki ga povzročajo viri onesnaženja zraka v njihovih stavbah in neposredni okolici, takoj pristopiti k sanaciji izvirov in odpravi nedovoljenih emisij v zrak, kot to predpisuje Zakon o varstvu zraka. Glede na rezultate meritev in onesnaženosti je potrebno izvesti smotern prometni režim na širšem območju.
 
Varstvo voda in tal
 
Vse prometne površine morajo biti izvedene z olje nepropustno prevleko in odvodnjavane preko lovilcev maščob v meteorno kanalizacijo. Vsa skladišča goriv in naftnih derivatov morajo biti izvedena na način, ki onemogoča izliv v kanalizacijo ali podtalje. Pri vseh posegih v teren je potrebno na ranjenih zemeljskih površinah preprečiti pojave erozije.
 
Varstvo pred hrupom
 
Ravni hrupa ne smejo presegati maksimalnih dovoljenih vrednosti, ki so definirane z Odlokom o maksimalno dovoljenih ravneh hrupa za posamezna območja.
 
 
Pri projektiranju in gradnji objektov in razporeditvi prostorov, morajo investitorji, projektanti in izvajalci upoštevati določbe o maksimalno dovoljenih ravneh hrupa za okolje, v katerem se nahajajo.
 
Varstvo pred požarom
 
Zagotovljena mora biti zadostna količina vode za gašenje z ustrezno dimenzioniranim hidrantnim omrežjem. Do vseh objektov morajo biti speljane interventne poti minimalne širine 3,5 m. Objekti morajo biti projektirani in izvedeni z ustreznimi medsebojnimi odmiki ali drugimi tehničnimi ukrepi, s katerimi se preprečuje širjenje požara z objekta na objekt.
 
X. ETAPNOST IZVEDBE
 
 
16. člen
 
V 1. fazi je predvidena odstranitev objektov predvidenih za rušenje.
 
 
V 2. fazi je predvidena gradnja prizidka, ureditev komunalnih naprav, prometna ureditev in izvedba zunanje ureditve s parkiriščem in zelenicami. Glede na potrebe investitorja in finančne možnosti, je faznost lahko razdeljena še na podfaze.
 
XI. DOVOLJENE TOLERANCE
 
 
17. člen
 
1.
 
 
Znotraj posameznih funkcionalnih zemljišč so dovoljeni manjši premiki objektov zaradi boljše funkcionalnosti, pri čemer morajo biti upoštevani pogoji 8. člena (funkcionalna zemljišča) in 10. člena (oblikovanje objektov).
 
 
2.
 
 
Pri predvidenih objektih so dovoljena odstopanja od tlorisnih gabaritov v smislu zmanjševanja objekta in povečanja gabaritov za + - 5 % od dimenzij, določenih s tem odlokom. Pri povečanju gabaritov morajo biti upoštevana določila 8. člena (funkcionalna zemljišča) in 9. člena (lega objektov ter odmiki) tega odloka.
 
 
3.
 
 
Pri morebitni kasnejši adaptaciji in dozidavi objektov ni dovoljena prekoračitev meje ureditvenega območja zazidalnega načrta. V na-sprotnem primeru je potrebna sprememba tega ZN.
 
 
4.
 
 
Dovoljena odstopanja pri vertikalnih gabaritih so + - 1,0 m.
 
 
5.
 
 
Dovoljene so tolerance pri gradnji oziroma prenovi komunalne infrastrukture, če se pri izdelavi izvedbene dokumentacije in gradnji sami ugotovi, da je z manjšimi spremembami mogoče doseči tehnično in ekonomsko ugodnejšo rešitev, pri čemer le-ta ne poslabša obstoječega oziroma predvidenega stanja.
 
 
6.
 
 
Dovoljene so tolerance pri ureditvi parkirnih mest. Če bo potrebno, se lahko uredi še dodatna parkirna mesta v neposredni bližini, dokler ne bo izvedena dokončna ureditev v smislu spremembe celotnega območja Obrtne- cone in planskih aktov.
 
XII. OBVEZNOSTI INVESTITORJEV IN IZVAJALCEV PRI IZVAJANJU UREDITVENEGA NAČRTA
 
 
18. člen
 
Investitor in izvajalec morata poleg urbanistično-arhitektonskih pogojev upoštevati vsa navodila in pogoje posameznih soglasodajalcev, ki so sestavni del ZN.
 
 
Vsak investitor mora pred gradbenim posegom pridobiti lokacijsko in gradbeno dovoljenje.
 
 
Za vsako spremembo namembnosti izven dovoljenih toleranc je potrebno pridobiti lokacijsko dovoljenje.
 
 
Za vzdrževalna dela in gradnjo pomožnih objektov po tem odloku je potrebno pridobiti potrdilo o priglasitvi del.
 
XIII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
 
 
19. člen
 
Vsi ostali elementi osnovnega ZN Obrtna cona v Luciji (Ur. objave št. 34/80 in št. 25/88) ostanejo nespremenjeni.
 
20. člen
 
Sprememba ZN je na vpogled občanom, podjetjem in skupnostim pri Uradu za urejanje prostora Občine Piran in Upravni enoti Piran.
 
21. člen
 
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja Ministrstvo za okolje in prostor, Enota Koper - Urbanistična inšpekcija.
 
22. člen
 
Ta odlok prične veljati z dnem objave v Uradnih objavah Primorskih novic.
 
 
Št.: 352-30197-98
Piran, 23. oktobra: 1998
Predsednica Občinskega sveta Občine Piran
dr. MILENA OBLAK - JUH