New Page 3

Na podlagi določil 49.a člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09 in 51/10, v nadaljevanju: ZLS), 2. člena Odloka o organizaciji in delovnem področju občinske uprave občine Prevalje (Uradno glasilo slovenskih občin št. 15/2010), 7. člena Odloka o organizaciji in delovnem področju občinske uprave občine Ravne na Koroškem (Uradni list RS št. 9/2011), 17. in 58. člena Statuta Občine Prevalje (Uradno glasilo slovenskih občin št. 18/2006 in naslednji) in 16. in 48. člena Statuta Občine Ravne na Koroškem (Uradni list RS št. 39/99 in naslednji) sta občinska sveta Občine Prevalje na 16. seji dne 13. 12. 2012 in Občine Ravne na Koroškem na 18. seji dne 19 12. 2012 sprejela

O D L O K

o ustanovitvi in organizaciji organa skupne občinske uprave

»MEDOBČINSKA UPRAVA OBČIN MEŽIŠKE DOLINE«

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

 (vsebina odloka)

S tem odlokom občini Prevalje in Ravne na Koroškem ustanovita organ skupne občinske uprave, določita njegovo ime in sedež, delovno področje, notranjo organizacijo, vodenje ter zagotavljanje sredstev in drugih pogojev za njegovo delo. Odlok določa pravice in obveznosti občin ustanoviteljic in njunih organov v razmerju do organa skupne občinske uprave in v medsebojnih razmerjih.

2.  člen

(ustanovitev organa skupne občinske uprave in področja dela)

Občina Prevalje in Občina Ravne na Koroškem ustanovita organ skupne občinske uprave za skupno opravljanje nalog na naslednjih področjih dejavnosti:

  • na področju občinskega redarstva,
  • na področju razvojnih projektov in projektov s področja javnih služb.

3.  člen

(dogovor o medsebojnih razmerjih)

Medsebojne pravice, obveznosti in odgovornosti do organa skupne občinske uprave občini ustanoviteljici podrobneje uredita z dogovorom o medsebojnih razmerjih, ki ga podpišeta župana. Z dogovorom občini ustanoviteljici podrobneje določita pravice in obveznosti, načrtovanje in način dela v organu skupne občinske uprave, način poročanja, način financiranja, opravljanja administrativnih, strokovnih in drugih nalog za organ skupne občinske uprave ter druge za skupno občinsko upravo pomembne zadeve.

4.  člen

(ustanoviteljske pravice)

 

Ustanoviteljske pravice občin, razen sprejema sprememb in dopolnitev tega odloka ter zagotavljanja proračunskih sredstev za delovanje organa skupne občinske uprave, za kar sta pristojna občinska sveta, izvršujeta župana občin ustanoviteljic.

Župana občin ustanoviteljic sprejmeta kadrovski načrt, program dela in finančni načrt skupne občinske uprave, nadzorujeta delo ter dajeta skupne usmeritve glede splošnih vprašanj organiziranja in delovanja skupne občinske uprave. Pri glasovanju se število glasov županov določi tako, da ima vsak župan po en glas.

Vodjo organa skupne občinske uprave imenuje in razrešuje župan sedežne občine, po predhodnem soglasju župana občine soustanoviteljice.

5. člen

(poimenovanje in sedež)

Ime organa skupne občinske uprave je Medobčinska uprava občin Mežiške doline (v nadaljnjem besedilu: medobčinska uprava). Sedež medobčinske uprave je na Ravnah na Koroškem, Gačnikova pot 5, 2390 Ravne na Koroškem.

Medobčinska uprava uporablja žig okrogle oblike z napisom: Medobčinska uprava občin Mežiške doline.

II. NALOGE IN PRISTOJNOSTI MEDOBČINSKE UPRAVE

6. člen

(notranje organizacijske enote)

Medobčinsko upravo sestavljajo naslednje notranje organizacijske enote:

1. Medobčinsko redarstvo občin Mežiške doline,

2. Medobčinski urad za pripravo razvojnih projektov in projektov s področja javnih služb.

7. člen

(naloge medobčinske uprave)

Medobčinska uprava občin Mežiške doline opravlja upravne in strokovne naloge občinskih uprav občin ustanoviteljic in druge naloge v skladu z zakoni, podzakonskimi predpisi in predpisi posameznih občin s področij dela skupnega organa, za katere je bila ustanovljena:

 

1. Medobčinsko redarstvo občin Mežiške doline (v nadaljevanju: medobčinsko redarstvo) opravlja naloge občinskega redarstva v skladu z Zakonom o občinskem redarstvu, Zakonom o pravilih cestnega prometa, Zakonom o varstvu javnega reda in miru ter drugimi področnimi predpisi.

 

2. Medobčinski urad za pripravo razvojnih projektov in projektov s področja javnih služb (v nadaljevanju: medobčinska priprava projektov) opravlja naloge priprave, spremljanja in vodenja projektov posameznih občin in skupnih projektov občin ustanoviteljic na področju javnih služb ter priprave projektov za kandidiranje na razpisih za evropska sredstva, sredstva ministrstev in drugih ustanov. Poleg navedenega urad izdeluje investicijsko dokumentacijo v skladu z veljavno zakonodajo in v skladu z zakonodajo, ki velja na področju javnega naročanja pripravlja javne razpise za oddajo del. Urad sodeluje z občinskima upravama pri pripravi razvojnih strategij za posamezni občini ustanoviteljici.

 

Podrobneje se obseg nalog, ki jih bo medobčinska uprava izvajala za posamezno občino, opredeli v dogovoru iz 3. člena tega odloka.

8. člen

(vodenje in odločanje v postopku o prekrških)

Medobčinsko redarstvo je prekrškovni organ občin ustanoviteljic medobčinske uprave, pooblaščen za odločanje o prekrških z delovnega področja občinskega redarstva.

Medobčinsko redarstvo vodi vodja notranje organizacijske enote.

Vodja notranje organizacijske enote in občinski redarji so pooblaščene uradne osebe.

Pooblaščene uradne osebe medobčinskega redarstva vodijo prekrškovne postopke in odločajo o prekrških iz občinske pristojnosti, določenih z zakoni in z veljavnimi pravnimi akti  občin ustanoviteljic.

Plačane globe za prekrške, ki jih izreče medobčinsko redarstvo, so prihodek proračuna občine, na območju katere je bil prekršek storjen oziroma katere predpis je bil kršen.

Seznam predpisov, ki vsebujejo pooblastila uradnih oseb prekrškovnega organa, objavi vsaka občina ustanoviteljica na svoji spletni strani.

9. člen

(pristojnost odločanja v zadevah)

Medobčinska uprava deluje neodvisno, samostojno, pri izvrševanju svojih nalog in pri odločanju v upravnih zadevah iz občinske pristojnosti nastopa kot organ tiste občine, v katere krajevno pristojnost spada posamezna zadeva.

Medobčinska uprava je pristojna za odločanje na 1. stopnji v upravnih in prekrškovnih zadevah, za katere je organiziran organ medobčinske uprave, v skladu s svojimi pooblastili in pristojnostmi.

Medobčinska uprava mora pri izvrševanju svojih nalog ravnati po usmeritvah župana in nalogih tajnika občine oziroma direktorja občinske uprave občine, v katere krajevno pristojnost zadeva spada oziroma za katero izvršuje naloge, glede splošnih vprašanj organiziranja in delovanja organa medobčinske uprave pa po skupnih usmeritvah županov občin, ki sta organ medobčinske uprave ustanovili.

O izločitvi zaposlenega iz postopka v medobčinski upravi odloča tajnik občine oziroma direktor občinske uprave, v katere krajevno pristojnost zadeva spada. V primeru izločitve vodje medobčinske uprave pa o zadevi tajnik občine oziroma direktor občinske uprave tudi odloči.  V kolikor je vodja medobčinske uprave hkrati tajnik občine ali direktor občinske uprave, o zadevi odloči uradnik, ki je pooblaščen za nadomeščanje v času njegove odsotnosti.

Akti, ki jih izdajajo pooblaščene osebe medobčinske uprave, imajo v glavi naziv medobčinske uprave, izdajajo pa se v imenu krajevno pristojne občine ustanoviteljice, kateri se ob sleherni izdaji vročajo v vednost.

Za morebitno škodo, povzročeno z nezakonitim delom zaposlenega v medobčinski upravi  odgovarjata občini ustanoviteljici solidarno.

III. ORGANIZACIJA MEDOBČINSKE UPRAVE

10. člen

(sistemizacija delovnih mest)

Akt o sistemizaciji delovnih mest v medobčinski upravi sprejme župan sedežne občine v  skladu s predhodnim soglasjem župana občine soustanoviteljice.

 

Župan sedežne občine s predhodnim soglasjem župana občine soustanoviteljice v skladu s kadrovskim načrtom, ki ga skupaj določita župana občin ustanoviteljic, odloča o sklenitvi in prenehanju delovnega razmerja zaposlenih v medobčinski upravi.

11. člen

(pravice in obveznosti delodajalca)

Občina, v kateri ima medobčinska uprava sedež, ima za javne uslužbence medobčinske uprave status delodajalca. Javni uslužbenci sklenejo delovno razmerje v Občini Ravne na Koroškem.

Pravice in dolžnosti delodajalca izvršuje župan sedežne občine.  Župana občin ustanoviteljic lahko pisno pooblastita vodjo medobčinske uprave za izvrševanje pravic in dolžnosti delodajalca.

12. člen

(vodenje medobčinske uprave)

Vodja medobčinske uprave ima status uradnika na položaju. Vodja medobčinske uprave mora imeti najmanj univerzitetno oz. visoko strokovno izobrazbo s specializacijo ali magisterijem in najmanj šest let delovnih izkušenj.  Poleg tega mora izpolnjevati pogoje, kot jih določajo področni predpisi.

13. člen

(odgovornost vodje medobčinske uprave)

Vodja medobčinske uprave odgovarja za izvrševanje nalog, ki spadajo v krajevno pristojnost posamezne občine, županu in tajniku občine oziroma direktorju občinske uprave te občine, za delo medobčinske uprave v celoti pa obema županoma občin ustanoviteljic.

Vodja medobčinske uprave predstavlja medobčinsko upravo. V okviru svojih pooblastil odgovarja za zakonitost, kakovost in učinkovitost dela medobčinske uprave, organizira opravljanje nalog, odloča v upravnih zadevah iz pristojnosti medobčinske uprave, skrbi za izdelavo in realizacijo programa dela ter opravlja vsa dela in naloge, ki so potrebne za redno, pravočasno, strokovno in učinkovito delo medobčinske uprave.

IV. FINANCIRANJE IN SREDSTVA ZA DELO

14. člen

(obseg nalog in financiranje)

Sredstva za delovanje medobčinskega redarstva zagotavljata občini ustanoviteljici praviloma v razmerju števila prebivalcev posamezne občine do števila prebivalcev obeh občin ustanoviteljic. Kadar vsebina dela to narekuje, se lahko stroški delijo tudi glede na dejanski obseg dela, ki se izvaja za posamezno občino. Od ustanovitve medobčinskega redarstva dalje vodja medobčinske uprave vsako leto, v mesecu januarju, uskladi razmerje financiranja, in sicer s podatki o prebivalstvu po posameznih občinah, ki jih na dan 1. 1. tekočega leta posreduje Statistični urad RS in predloži županoma v podpis dodatek k dogovoru županov. Prvič se odstotek prebivalstva uskladi januarja 2014.

Za obseg nalog in financiranje medobčinske priprave projektov  se uporabi delež, ki ga župana občin ustanoviteljic določita vsako leto ob sprejemu kadrovskega načrta, programa dela in finančnega načrta medobčinske priprave projektov in izhaja iz financiranja dejanskega obsega posameznih nalog po posameznih občinah. Delitev stroškov je obvezna priloga finančnemu načrtu.

15. člen

(sredstva za delo medobčinske uprave)

Sredstva in druge materialne pogoje za delo medobčinske uprave zagotavljata občini ustanoviteljici na podlagi ključa iz 14. člena tega odloka.

Občini ustanoviteljici medobčinske uprave zagotovita začetna osnovna sredstva, drobni inventar in zaščitno opremo za delovanje medobčinske uprave. Nabavo osnovnih sredstev, drobnega inventarja in zaščitno opremo za delovanje medobčinske uprave določita župana. Takšno nabavo občini financirata v deležih, ki so določeni za obseg nalog in financiranje delovanja medobčinske uprave za leto, v katerem se nabava vrši.

16. člen

(kraj opravljanja dela in nakup opreme)

Lokacije prostorov za opravljanje dela medobčinske uprave so lahko ne glede na sedež medobčinske uprave, kot izhaja iz 5. člena tega odloka, tudi v drugi občini ustanoviteljici, o čemer se dogovorita župana na osnovi predloga vodje medobčinske uprave. Po potrebi skleneta občini ustanoviteljici dogovor o najemu prostorov.

Nakup skupne opreme, ki je potrebna za delo medobčinske uprave, naroči v skladu s predpisi o javnem naročanju župan  občine ustanoviteljice, v kateri ima medobčinska uprava sedež, v soglasju z županom občine soustanoviteljice. Izbiro najboljšega ponudnika predlaga strokovna komisija. Župan vsake od občin ustanoviteljic imenuje v soglasju z drugim županom v komisijo po enega člana.

17. člen

(finančni načrt)

Medobčinska uprava je neposredni uporabnik proračuna občine ustanoviteljice, v kateri ima sedež. Finančni načrt medobčinske uprave, ki ga na predlog vodje soglasno potrdita župana občin ustanoviteljic, je vključen v proračun občine ustanoviteljice, v kateri ima medobčinska uprava sedež.

Občini ustanoviteljici zagotavljata sredstva za delo medobčinske uprave v finančnih načrtih svojih občinskih uprav na posebni postavki. Finančni načrt medobčinske uprave je priloga k njihovim proračunom.

Odredbodajalec za sredstva finančnega načrta medobčinske uprave je njen vodja, ki je tudi skrbnik prihodkov. 

V.   VSTOP DRUGIH OBČIN, IZSTOP OBČINE IZ MEDOBČINSKE UPRAVE IN PRENEHANJE MEDOBČINSKE UPRAVE

18. člen

(pristop drugih občin)

Druge občine lahko pristopijo k medobčinski upravi, če izrazijo za to nesporen interes, sprejmejo o tem sklep na pristojnem organu zainteresirane občine in če s pristopom soglašata občini ustanoviteljici.

Pred pristopom druga občina poravna sorazmerni del stroška nakupa skupne opreme iz 15. člena tega odloka, ki je razviden iz nabavne vrednosti iz računovodskih evidenc in se obračuna v razmerju števila prebivalcev druge občine do števila prebivalcev vseh občin ustanoviteljic.

Medobčinska uprava prične z delom v posamezni občini skladno z dogovorom in predhodno sprejetim odlokom o ustanovitvi medobčinske uprave.

19. člen

(izstop občine)

Občina ustanoviteljica lahko izrazi interes za izstop iz medobčinske uprave tako, da svojo namero pisno poda županom občin ostalih ustanoviteljic.

Občina lahko izstopi kot ustanoviteljica, ko poravna vse obveznosti do medobčinske uprave in prevzame v delovno razmerje v skladu z deležem iz 14. člena tudi pripadajoče število zaposlenih v medobčinski upravi ter plača sorazmerni del stroškov glede prenehanja delovnega razmerja vodje medobčinske uprave v skladu z zakonodajo, ki ureja to področje, če mu zaradi izstopa občine preneha delovno razmerje. Podrobnejši kriterij za prevzem delavcev določita župana v dogovoru iz 3. člena tega odloka.

Če občina izstopi iz medobčinske uprave in se druga občina strinja, da ostane število delavcev nespremenjeno, občina, ki izstopi, nima obveznosti niti pravic do javnih uslužbencev. V primeru, da je število javnih uslužbencev za preostalo občino presežno, ima občina, ki je izstopila, obveznosti do presežka javnih uslužbencev glede na dogovorjeni ključ  javnega uslužbenca na občino.

20. člen

(prevzem opravljanja nalog)

Če želi posamezna občina sama prevzeti opravljanje nalog, določenih s tem odlokom, mora drugi občini posredovati odstopno izjavo z odpovednim rokom treh mesecev. V tem primeru medobčinska uprava preneha z delom, o čemer odločita občinska sveta s spremembo odloka oziroma sprejemom odloka o prenehanju veljavnosti tega odloka.

Na podlagi sprejete odločitve o nadaljnjem delu medobčinske uprave oziroma na podlagi odločitve, da medobčinska uprava preneha z delom, skleneta župana poseben sporazum o pravicah in obveznostih, v katerem uredita vsa vprašanja, povezana s prenehanjem medobčinske uprave in prevzemom zaposlenih delavcev.

21. člen

(obveznosti v upravnih postopkih)

Občina, ki izstopa iz skupne občinske uprave, mora prevzeti v izvršitev, izterjavo ali izpolnitev tudi pravice in obveznosti, ki izhajajo iz odločitev medobčinske uprave v upravnih in prekrškovnih postopkih, če posamezna zadeva spada pod njeno krajevno pristojnost.

22. člen

(prenehanje medobčinske uprave)

V primeru odločitve, da medobčinska uprava preneha z delom, si občini razdelita za to namenjene stvari, pravice in denarna sredstva, razen pravic in obveznosti po 20. členu tega odloka,  po ključu delitve iz 14. člena tega odloka. O konkretni razdelitvi skleneta župana sporazum v roku treh mesecev po sprejemu odločitve o prenehanju medobčinske uprave.

V primeru iz prvega odstavka tega člena morata občini ustanoviteljici:

-  poravnati vse materialne obveznosti medobčinske uprave do tretjih oseb in medsebojne obveznosti,

-  prevzeti  v skladu z deležem iz 14. člena tega odloka tudi pripadajoče število zaposlenih v medobčinski upravi v delovno razmerje in

-  plačati sorazmerni del stroškov glede prenehanja delovnega razmerja vodje medobčinske uprave v skladu z zakonodajo, ki ureja to področje, če mu zaradi prenehanja medobčinske uprave preneha delovno razmerje.

VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

23. člen

(pričetek dela)

Medobčinska uprava prične z delom, ko občini ustanoviteljici zagotovita sredstva za začetek dela ter občina ustanoviteljica, v kateri ima redarstvo sedež, zagotovi prostore in opremo. Medobčinska uprava takrat prevzame od občin ustanoviteljic upravne naloge in pristojnosti na področjih iz 6. do 8. člena tega odloka.

Najkasneje do dne, ko medobčinska uprava prične z delom, prevzame sedežna občina javne uslužbence, zaposlene v občinskih upravah občin ustanoviteljic, ki so razporejeni na uradniška in/ali strokovno tehnična delovna mesta, na katerih se opravljajo naloge občinske uprave, ki jih na podlagi tega odloka prevzame medobčinska uprava.

Javnim uslužbencem iz prejšnjega odstavka župan sedežne občine predloži v podpis pogodbe o zaposlitvi oziroma jim izda sklepe o premestitvi v skladu s sistemizacijo delovnih mest v medobčinski upravi.

Z akti iz prejšnjega odstavka se javnim uslužbencem, zaposlenim v medobčinski upravi, ne more poslabšati položaj glede na položaj, ki so ga imeli v občinski upravi posamezne občine ustanoviteljice.

24. člen

(kadrovski načrt)

 

Najkasneje v  treh mesecih  po uveljavitvi tega odloka določita župana kadrovski načrt medobčinske uprave in akt o sistemizaciji delovnih mest.

Župan sedežne občine v soglasju z županom druge občine ustanoviteljice in v skladu z zakonom o javnih uslužbencih imenuje vodjo medobčinske uprave. V kolikor je potrebna za izbiro vodje izvedba javnega natečaja, sestavljajo komisijo za izbor župani občin ustanoviteljic.   

25.  člen

(katalogi predpisov)

Pred začetkom delovanja medobčinske uprave mora druga občina ustanoviteljica na občinsko upravo Občine Ravne na Koroškem posredovati katalog veljavnih občinskih predpisov, ki bodo podlaga za izvrševanje pooblastil medobčinske uprave.

26. člen

(imenovanje strokovne komisije)

Župan Občine Ravne na Koroškem mora najkasneje v šestih mesecih po uveljavitvi tega odloka v skladu s 17. členom Zakona o redarstvu imenovati komisijo za oceno zakonitosti in strokovnosti ravnanja medobčinskega redarstva, ki je pristojna za obravnavanje pritožb zoper delo občinskih redarjev.

27. člen

(veljavnost odloka)

Ta odlok je sprejet, ko ga v enakem besedilu sprejmeta občinska sveta obeh občin ustanoviteljic. Odlok se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin. Veljati začne petnajsti dan po zadnji objavi posamezne občine.

Datum: 19. 12. 2012

Datum:

Številka:

Občina Prevalje

Župan

dr. Matija TASIČ

Datum:19.12.2012

Številka: 032-0012/2012

Občina Ravne na Koroškem

Župan

mag. Tomaž ROŽEN