New Page 1

 

 

V skladu z določili 65. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 72/93, 6/94, 45/94, 57/94, 14/95, 20/95, 63/95, 73/95, 9/96, 39/96, 44/96, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98),12. člena Zakona o gostinstvu (Uradni list RS, št. 1/95 in 40/99), 4. in 11. člena Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost ( (Uradni list RS, št. 78/99), na podlagi 10. člena Statuta Občine Ruše (MUV, št. 5/99) in 62. člena Poslovnika občinskega sveta občine Ruše (MUV št. 22/99), je Občinski svet Občine Ruše na svoji 11. redni seji dne 23. marca 2000 sprejel

 

 

P R A V I L N I K

 

 

o merilih za izdajo soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času

 

 

gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost na območju Občine Ruše

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Ta pravilnik določa merila in pogoje, na podlagi katerih za gostinstvo pristojen organ Občine Ruše izdaja soglasja za podaljšan obratovalni čas gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (v nadaljnjem besedilu: gostinski obrati) na območju Občine Ruše.

 

 

2. člen

 

 

Gostinci določijo podaljšan obratovalni čas gostinskih obratov samostojno v skladu z lastnimi poslovnimi interesi, v skladu s potrebami gostov in ob upoštevanju tega pravilnika. V kolikor v okviru gostinskega obrata deluje več enot, ki ločeno in samostojno opravljajo dejavnost, je gostinec dolžan prijaviti podaljšan obratovalni čas za vsako enoto posebej.

 

 

II. PODALJŠAN OBRATOVALNI ČAS

 

 

3. člen

 

 

Gostinski obrati na območju Občine Ruše lahko določijo svoj podaljšan obratovalni čas v naslednjih razponih:

 

 

- restavracije, gostilne, kavarne, hoteli, moteli, izletniške kmetije ter vsi ostali gostinski objekti s prenočišči med 6:00 in 02:00 uro naslednjega dne;

 

 

- slaščičarne, okrepčevalnice, bari, vinotoči med 6:00 in 24:00 uro;

 

 

- nočni bari, diskoteke med 20:00 in 4:00 uro naslednjega dne;

 

 

- gostinski obrati (vseh vrst), ki so v večnamenskih objektih (trgovsko-poslovni centri s stanovanjskimi površinami) v skladu z veljavnim hišnim redom, vendar največ do 24:00;

 

 

- gostinski obrati, ki imajo organizirane prireditve, v skladu s programom prireditev;

 

 

- hotelske terase in gostinski vrtovi med 8:00 in 24:00 uro,

 

 

kolikor izpolnjujejo pogoje glede hrupa, kot so določeni z Uredbo o hrupu v naravnem in življenjskem okolju (Uradni list RS, št. 45/95, 66/96), kar pomeni, da lahko na območjih, ki potrebujejo povečano varstvo pred hrupom gostinci opredelijo podaljšan obratovalni čas le med 6:00 in 23:00 uro.

 

 

Med območja s povečanim varstvom pred hrupom na območju Občine Ruše sodijo:

 

 

- naravovarstvena območja na Pohorju izven območij počitniških naselij;

 

 

- neposredna okolica zdravstvene postaje;

 

 

- območja, ki so primarno namenjena bivanju oz. zgradbam z varovalnimi prostori (neposredna okolica šol, vrtcev, dijaških domov);

 

 

- čista stanovanjska območja, ki so kot takšna z namensko rabo opredeljena v prostorskih planskih in izvedbenih aktih občine.

 

 

Omejitev podaljšanega obratovalnega časa na območjih s povečanim varstvom pred hrupom velja za vse vrste gostinskih obratov, predvsem za objekte z letnimi vrtovi oz. terasami.

 

 

Gostinec prijavi obratovalni čas na obrazcu, ki je skupaj s Pravilnikom o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost objavljen v Uradnem listu RS, št. 78/99 ter je na razpolago v vložišču Občine Ruše.

 

 

4. člen

 

 

Soglasje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času v skladu s tem pravilnikom lahko za gostinstvo pristojen organ občinske uprave med letom prekliče, odvzame ter skrajša na redni obratovalni čas v primeru utemeljenega predloga policijskega organa ali pristojne inšpekcijske službe.

 

 

5. člen

 

 

Ne glede na že izdano soglasje o podaljšanem obratovalnem času lahko gostinec zaprosi organ lokalne skupnosti za soglasje k enkratnemu, dodatnemu podaljšanemu obratovalnemu času. Tovrstno soglasje je možno pridobiti ob situacijah, ko se v gostinskem obratu ali izven njega odvijajo prireditve zaprtega tipa (poroke, proslave, srečanja …) ali prireditve javnega pomena (ob lokalnem prazniku, obletnicah…). Soglasje oz. dovoljenje je vezano na določene datume in je enkratno. V primeru, da je dovoljenje izdano zaradi dogodka zaprtega tipa, mora gostinec poskrbeti za to, da v lokal ne vstopajo zunanji obiskovalci.

 

 

Upoštevajoč namensko rabo območja, dopustnosti obremenitve s hrupom in vrsto gostinskega obrata, lahko za gostinstvo pristojen organ Občine Ruše izda soglasje k podaljšanemu obratovalnemu času gostinskega obrata za obdobje, daljše od enega leta. Tovrstno soglasje lahko lokalna skupnost prekliče, če se izkaže, da gostinec ne izpolnjuje zahtev, določenih z zakonskimi, podzakonskimi ali občinskimi predpisi oz. če je za preklic podan predlog s strani policijskega ali inšpekcijskega organa.

 

 

6. člen

 

 

Vlogi za podaljšan obratovalni čas mora gostinec priložiti pisno soglasje lastnika objekta, v katerem se lokal nahaja, kolikor gostinec ni lastnik lokala.

 

 

7. člen

 

 

Občinska uprava Občine Ruše mora pri izdaji soglasja k podaljšanemu obratovalnemu času razen zgoraj navedenih meril smiselno upoštevati tudi naslednja merila in okoliščine:

 

 

- strategijo razvoja turizma na območju občine;

 

 

- potrebe klubske dejavnosti, dejavnosti kulturnih, športnih, turističnih in ostalih društev z gostinskimi obrati zaprtega tipa.

 

 

III. NADZOR

 

 

8. člen

 

 

Nadzor nad uresničevanjem določil tega pravilnika opravljata pristojen policijski in pristojen inšpekcijski organ.

 

 

IV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

9. člen

 

 

Vloge, vložene pred začetkom veljave tega pravilnika se lahko rešijo po tem pravilniku, v kolikor je za vlagatelja ugodneje.

 

 

župan Občine Ruše

 

 

Vili Rezman, prof., s. r.

 

 

Številka: 015-03-001/2000

 

 

Datum: 23. marca 2000