New Page 2

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF in 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 - ZIUOOPE), v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči »de minimis«  (Ur. list EU OJ L 352, 24. 12. 2013, str. 1) in s 1. členom Uredbe Komisije (EU) 2020/972 z dne 2. julija 2020 o spremembi Uredbe (EU) št. 1407/2013 v zvezi z podaljšanjem njene veljavnosti in o spremembi Uredbe (EU) št. 651/2014 v zvezi s podaljšanjem njene veljavnosti in ustreznimi prilagoditvami (Ur. list L 2015, 7.7.2020), 16. člena Statuta Občine Gornji Grad (Uradno glasilo  slovenskih občin, št. 08/16) in Zakona o spremljanju državnih pomoči (Uradni list RS, št. 37/04) je Občinski svet Občine Gornji Grad na  12. redni seji, dne 24. septembra sprejel

 

PRAVILNIK

O DODELJEVANJU FINANČNIH SREDSTEV ZA POSPEŠEVANJE RAZVOJA MALEGA GOSPODARSTVA

V OBČINI GORNJI GRAD ZA OBDOBJE –2021-2024

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

S tem pravilnikom se določajo pogoji, namen in postopek za dodeljevanje finančnih pomoči na področju malega gospodarstva in obrti z namenom pospeševanja razvoja malega gospodarstva v Občini Gornji Grad.

 

2. člen

Sredstva na podlagi tega pravilnika se dodeljujejo kot pomoči po pravilu »de minimis«, v skladu z Uredbo Komisije (EU) 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči »de minimis« (Uradni list EU L 352; 24.12.2013).

 

3. člen

Finančna sredstva za pospeševanje razvoja malega gospodarstva Občine Gornji Grad se zagotavljajo iz sredstev proračuna Občine Gornji Grad, njihovo višino pa določi občinski svet z odlokom o proračunu za tekoče leto.

 

II. Instrumenti pomoči

 

4. člen

Pomoči po pravilu »de minimis« se dodeljujejo za naslednje ukrepe:

·  spodbujanje odpiranja novih delovnih mest,

·  prednostno spodbujanje samozaposlovanja,

·  spodbujanje investicij

·  promocijske aktivnosti na področju malega gospodarstva

·  spodbujanje aktivnosti, ki so povezane s pridobitvijo nepovratnih sredstev iz EU skladov.

 

III.  Področja in nameni pomoči

 

5. člen

Sredstva za razvoj malega gospodarstva in razširitev obstoječe dejavnosti ter upravičeni stroški za dodelitev te pomoči malemu gospodarstvu so namenjeni za:

a) stroški, ki so povezani z odpiranje novih delovnih mest oziroma samozaposlitvijo,

b) spodbujanje investicij,

·  stroški materialnih investicij: zemljišča, zgradbe, oprema, stroji (novi in rabljeni)

·  stroški nematerialnih investicij: nakup in pridobitve patentov, licenc, izumov, tehničnih izboljšav, nepatentiranega tehničnega znanja, blagovnih znamk, stroški izdelave projektne dokumentacije, stroški izdelave investicijskih programov,

c ) stroški za promocijske aktivnosti.

 

6. člen

(1) Do pomoči v primeru odpiranja novih delovnih mest  oziroma samozaposlitve je podjetje upravičeno v kolikor nova zaposlitev pomeni povečanje skupnega števila zaposlenih glede  na preteklo leto ( stanje na dan 31.12. preteklega leta). Realizacija novega delovnega mesta mora biti izvedena na območju Občine Gornji Grad v koledarskem letu v katerem se objavi javni razpis, ne glede na vrsto zaposlitve (določen, nedoločen čas).

(2) Vsaka sofinancirana zaposlitev tudi samozaposlitev, mora biti zaposlitev za polni delovni čas in mora trajati najmanj 12 mesecev oziroma toliko, kot je določeno v posameznem javnem razpisu. V primeru, da pride do prekinitve zaposlitve, ne glede na razlog prekinitve, mora delodajalec zagotoviti nadomestno zaposlitev v 30 dneh ali vrniti sredstev v sorazmernem deležu glede na čas zaposlitve.

 

7. člen

Višina odobrenih sredstev glede na posamezen namen:

·  dotacija za odpiranje novega delovnega mesta v višini 2.000 EUR  ( eno novo delovno mesto)

·  dotacija za realizacijo samozaposlitve v višini 2.000 EUR

·  pri spodbujanju investicij se za izračun pomoči upošteva bruto znesek vseh priloženih predračunov prijaviteljev in se na podlagi števila prejetih prijav in upoštevanja omejitve najvišjega zneska pomoči izračuna delež sofinanciranja za posameznega upravičenca.

 

8. člen

Največji znesek dodeljene finančne pomoči lahko znaša do 50% upravičenih stroškov za posamezni namen oz. največ 6.000 EUR/letno na posameznega upravičenca. Višina dodeljene pomoči se določi na podlagi prejetih vlog in razpoložljivih sredstev v proračunu za tekoče leto.

 

IV. Upravičenci

 

9. člen

(1) Do sredstev občinskega proračuna za pospeševanje malega gospodarstva so upravičeni:

·  samostojni podjetniki,

·  mikro in majhne gospodarske družbe

·  občani, ki so pri pristojnem organu vložili zahtevo za izdajo dovoljenja za opravljanje dejavnosti

·  podjetja, ki so na pristojnem sodišču vložila priglasitev za vpis v sodni register in predložili vse predpisane dokumente za ustanovitev podjetja.

(2) Za sredstva lahko zaprosijo prosilci s sedežem, dejavnostjo in lokacijo investicije na območju Občine Gornji Grad ali prosilci, ki nimajo sedeža na območju Občine Gornji Grad imajo pa poslovno enoto v Občini Gornji Grad. Če ima podjetje sedež dejavnosti izven Občine Gornji Grad lahko poda vlogo samo za ukrepe, ki se nanašajo na poslovne enote v Občini Gornji Grad.

 

10. člen

(1) V prejšnjem členu navedeni upravičenci morajo izpolnjevati pogoje v kategoriji MSP za mikro in majhna podjetja, kot so opredeljena v Priporočilih Komisije 2003/361/ES z dne 6. maja 2003 o opredelitvi mikro, majhnih in srednje velikih podjetij (UL L 124, 20.5.2003, str. 36).

(2) Pojem »enotno podjetje« pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:

a. podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja,

b. podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovnega ali nadzornega organa drugega podjetja,

c. podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu,

d. podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja sámo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.

(3) Podjetja, ki so v katerem koli razmerju iz točk (a) do (d) prejšnjega odstavka v razmerju preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.

(4) Prosilci morajo pridobljena sredstva po temu pravilniku vložiti v razvoj in razširitev obstoječe dejavnosti oziroma novo dejavnost na območju Občine Gornji Grad v namene iz 5. člena tega pravilnika.

 

11. člen

(1) Do finančnih spodbud niso upravičena podjetja iz dejavnosti iz sektorjev ribištva in ribogojstva po opredelitvi Uredbe Sveta (ES) št. 104/2000, premogovništva po opredelitvi Uredbe (ES) št. 1407/2002 in primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti. Pomoči ne bodo pogojene s prednostjo rabe domačega blaga pred rabo uvoženega in pomoči dodeljene podjetjem, ki delujejo v cestnoprometnem sektorju, ne bodo namenjene za nabavo vozil za cestni promet tovora.

(2) Prav tako do sredstev po tem pravilniku niso upravičeni:

·  podjetja v težavah (v postopku prisilne poravnave, stečaja ali likvidacije),

·  podjetja v težavah, ki dobivajo pomoč po posebnem programu za reševanje in prestrukturiranje,

·  subjekti, ki so davčni dolžniki,

·  subjekti, ki so že koristili pomoč za posamezne namene do višine, ki jo omogočajo posamezna pravila državnih pomoči,

·  subjekti, ki ne izplačujejo redno plač in socialnih prispevkov,

·  naslovniki, ki imajo do občine in javnih podjetij, zavodov itd., katerih ustanoviteljica je občina, neporavnane obveznosti na dan prijave na javni razpis,

·  subjekti, za katere veljajo omejitve poslovanja po ZIntPK (Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije),

·  naslovniki neporavnanega naloga za izterjavo na podlagi predhodnega sklepa Komisije EU, s katerim je bila pomoč razglašena za nezakonito in nezdružljivo z notranjim trgom.

 

12. člen

Upravičenec mora ob prijavi na razpis (izjava) navesti, pri katerih dajalcih pomoči in v kakšnem znesku kandidira oz. je kandidiral za dodelitev pomoči po pravilu  »de minimis«  v tekočem koledarskem letu.

 

13. člen

Finančna sredstva se dodeljujejo po pravilu »de minimis«, kar pomeni, da skupna pomoč de minimis, dodeljena kateremu koli upravičencu, ne sme presegati 200.000 EUR v katerem koli obdobju treh proračunskih let. Skupna pomoč de minimis, dodeljena kateremu koli podjetju, ki deluje v cestnoprometnem sektorju, pa ne sme presegati 100.000 EUR v kateremkoli obdobju treh proračunskih let. Ti meji se uporabljata ne glede na to, iz katerih virov (sredstva občinskega proračuna, javna sredstva Republike Slovenije ali EU) je pomoč dodeljena.

 

14. člen

Prosilec mora k vlogi predložiti:

·  pisno izjavo o vseh drugih pomočeh de minimis, ki jih je upravičenec oziroma enotno podjetje prejelo na podlagi te ali drugih uredb de minimis v predhodnih dveh in v tekočem proračunskem letu;

·  pisno izjavo o drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške in zagotovil, da z dodeljenim zneskom pomoči de minimis, ne bo presežena zgornja meja de minimis pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih;

·  seznam podjetij, s katerimi je lastniško povezan, tako da se preveri skupen znesek že prejetih de minimis pomoči za vsa, z njim povezana podjetja;

·  izjavo o ločitvi dejavnosti oziroma stroškov, vezano na kumulacijo de minimis pomoči,

·  izjavo, da redno izplačuje plače in prispevke,

·  potrdilo, da ima poravnane vse davčne obveznosti.

 

15. člen

Občina bo prejemnika pomoči s sklepom pisno obvestila o odobrenem znesku »de minimis« pomoči ter da je pomoč dodeljena po pravilu »de minimis« v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. decembra 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24.12.2013).

 

V.  Javni razpis

 

16. člen

Sredstva za razvoj malega gospodarstva se dodelijo na podlagi javnega razpisa, ki se objavi na spletni strani Občine Gornji Grad. Lahko se uporabijo tudi druge oblike obveščanja javnosti.

 

17. člen

Javni razpis mora vsebovati:

·  skupni znesek sredstev namenjenih razvoju malega gospodarstva;

·  namene, za katere se dodeljujejo sredstva za razvoj;

·  navedbo upravičencev, ki lahko zaprosijo za sredstva;

·  pogoje, ki jih morajo upravičenci izpolnjevati;

·  pogoje, pod katerimi se sredstva dodeljujejo;

·  pisno izjavo o morebitnih že prejetih sredstvih (ali zaprošenih) pomočeh, ter drugih že prejetih (ali zaprošenih) državnih pomočeh za iste upravičene stroške in zagotovilo upravičenca, da z dodeljenim zneskom pomoči ne bo presežena zgornja meja pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih;

·  obvestilo upravičencu, da je pomoč dodeljena po pravilu »de minimis«;

·  navedbo dokumentacije, ki jo mora prosilec priložiti k vlogi;

·  rok za vložitev vlog, ki ne sme biti krajši od 60 dni od dneva objave razpisa;

·  naslov, na katerega se pošiljajo vloge;

·  rok, v katerem bo odločeno o dodelitvi sredstev za razvoj.

 

18. člen

Prijavo na razpis s potrebnimi prilogami se vloži na sedežu Občine Gornji Grad v roku, ki je določen v razpisu.

 

19. člen

(1) Odpiranje vlog bo izvedla posebna komisija, imenovana za ta namen, v sedmih dneh od poteka veljavnosti roka za vložitev vloge za razdelitev sredstev. Strokovna služba občinske uprave pripravi predlog.

(2) Postopek obravnave vlog in predlog razdelitve sredstev opravi strokovna komisija, ki je imenovana s strani župana. Na osnovi predloga nato odloči občinski organ s sklepom. Upravičencem se izda sklep o višini odobrenih sredstev in opravičljivih stroških za posamezen ukrep in namen. Datum dodelitve pomoči je datum pravnomočnosti sklepa.

(3)  Zoper odločitev iz prejšnjega odstavka lahko upravičenec vloži pritožbo županu v roku 15 dni od prejema sklepa. Odločitev župana je dokončna.

 

20. člen

(1) Medsebojne obveznosti med občino in prejemnikom pomoči se uredijo s pogodbo.

(2) V primeru ugotovljene nenamenske porabe sredstev je prejemnik sredstev dolžan takoj vrniti dodeljena sredstva skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi. Natančnejši pogoji vrnitve sredstev se določijo v pogodbi.

 

21. člen

(1) Sredstva za pospeševanje razvoja malega gospodarstva se dodeljujejo kot nepovratna sredstva.

(2)  Upravičencem se sredstva iz proračuna občine izplačajo na podlagi zahtevka posameznega upravičenca. Zahtevek mora vsebovati s pogodbo opredeljena dokazila.

 

22. člen

(1) Pomoči ni mogoče dodeliti za projekte, ki so že izvedeni.

(2) Dodeljena sredstva za posamezen namen ne smejo preseči zgornje meje intenzivnosti pomoči upravičenih stroškov, določenih z Uredbo EU, ne glede na to, iz katerih javnih virov (sredstva občinskega proračuna, državnega proračuna ali mednarodnih virov) je pomoč dodeljena.

 

VI. Nadzor in sankcije

 

23. člen

(1) Najkasneje v roku enega leta od dodelitve sredstev, mora prejemnik sredstev podati poročilo o učinkih porabe sredstev.

(2) Namensko porabo proračunskih sredstev za pospeševanje in razvoj malega gospodarstva v občini, pridobljenih po tem pravilniku oz. javnem razpisu, spremlja in preverja pri prejemnikih občinska strokovna služba, pristojna za področje malega gospodarstva, lahko pa tudi druge osebe, ki jih pooblasti župan. Namenskost porabe ugotavlja tudi nadzorni odbor občine.

(3) V primeru ugotovljene nenamenske porabe sredstev, mora prejemnik vrniti odobrena sredstva v celoti s pripadajočimi zakonitimi zamudnimi obrestmi, če se ugotovi:

·  da so bila dodeljena sredstva delno ali v celoti nenamensko porabljena;

·  da je upravičenec za katerikoli namen pridobitve sredstev navajal neresnične podatke (tudi npr. da prejemnik pomoči redno ne izplačuje plač in socialnih prispevkov, da je davčni dolžnik);

·  da je upravičenec za isti namen in iz istega naslova že pridobil finančna sredstva.

(4) V navedenih primerih ugotovljene nenamenske porabe sredstev, upravičenec izgubi pravico do pridobitve sredstev po tem pravilniku za naslednji dve leti.

 

VII.  Hramba dokumentacije

 

24. člen

(1) Upravičenec mora hraniti vso dokumentacijo, ki je bila podlaga za odobritev pomoči po tem pravilniku, deset poslovnih let od datuma dodelitve pomoči iz tega pravilnika.

(2) Občina mora voditi natančne evidence z informacijami o dodeljenih pomočeh in dokazili o izpolnjevanju pogojev deset let od dneva zadnje dodelitve pomoči iz tega pravilnika.

 

VIII.  Prehodna in končna določba

 

25. člen

Z dnem uveljavitve tega Pravilnika preneha veljati Pravilnik o dodeljevanju finančnih sredstev za pospeševanje razvoja malega gospodarstva v Občini Gornji Grad (UG SO, št. 19/16).

 

26. člen

Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 03201-0012/2018-2020-4 

Datum: 24. 9. 2020

 

 

Občina Gornji Grad

 

Anton Špeh, župan