New Page 2

V skladu z 12. členom Zakona o gostinstvu (Uradni list RS štev. – UPB-2 93/07), 4. členom Pravilnika o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Uradni list RS štev. 78/99, 107/00, 30/06, 93/07) in 16. členom Statuta Mestne občine Maribor (MUV štev. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/00, 10/02, 6/04, 13/04, 26/05) je Mestni svet Mestne občine Maribor na nadaljevanju 21. redne seje, dne 10. novembra 2008, sprejel

 

O D R E D B O

o merilih za določanje podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost

 

1. člen

Ta odredba določa pogoje in merila, na podlagi katerih pristojen občinski upravni organ (v nadaljevanju: upravni organ) izda soglasje za obratovanje gostinskega obrata in kmetije, na kateri se opravlja gostinska dejavnost, (v nadaljevanju: gostinskega obrata) v podaljšanem obratovalnem času.

 

2. člen

Merila za določanje podaljšanega obratovalnega časa gostinskih obratov so:

• območje, kjer se gostinski obrat nahaja,

• vrsta gostinskega obrata,

• vključenost gostinskega obrata v kulturno-zabavno oz. športno-rekreacijsko prireditev

• mnenje mestne četrti oziroma krajevne skupnosti

 

3. člen

Soglasje za obratovanje gostinskih obratov v podaljšanem obratovalnem času se glede na vrsto gostinskega obrata lahko izda v skladu z določili te odredbe za naslednja območja:

1.

pretežno stanovanjska območja in območja, kjer je pretežna raba za stanovanjske površine in dopolnilne dejavnosti (S, SD),

2.

pretežno nestanovanjska območja, kjer je pretežna raba za proizvodnjo in skladiščenje (P), promet (PR), komunalo in energetiko (KE), centralne dejavnosti (C), kulturo, izobraževanje, socialo in zdravstvo (KISZ), šport (Š), in zelene površine (Z) in

3.

območje mestnega središča.

Območja iz prejšnjega odstavka tega člena so določena v prostorskih aktih občine.

 

4. člen

Glede na območje in vrsto gostinskega obrata se sme dovoliti naslednji podaljšani obratovalni čas:

gostinskim obratom na območju iz prve točke 3. člena med 22. in 24. uro,

gostinskim obratom na območju iz druge točke 3. člena med 5. in 6. uro in med 24. in 2. uro (slaščičarne, okrepčevalnice in bari) oz. med 2. in 4. uro (restavracije, gostilne in kavarne).

Izjeme od navedenega pravila so:

gostinski obrati v stavbah s stanovanji in gostinski vrtovi na območju iz prve točke 3. člena, kjer se lahko dovoli podaljšan obratovalni čas od 22. do 23. ure,

gostinski obrati z mehansko ali živo glasbo za ples oz. družabni program na območju iz druge točke 3. člena, kjer se lahko dovoli podaljšan obratovalni čas do 5. ure zjutraj;

gostinski obrati na glavni avtobusni in na glavni železniški postaji, kjer se lahko dovoli obratovanje do 24 ur dnevno;

gostinski obrati na območju mestnega središča, kjer veljajo posebna merila in

primeri, ko se gostinska dejavnost opravlja zunaj gostinskega obrata, kar je mogoče le v okviru rednega obratovalnega časa do 22. ure oz. do 24. ure, če se objekt ahaja na območju iz druge točke 3. člena. To pa ne velja za prireditve in sejme, ko je opravljanje gostinske dejavnosti vezano na čas izvajanja prireditve oz. sejma.

 

5. člen

Kot območje mestnega središča po tej odredbi se šteje območje med severno obalo reke Drave, zahodnim robom Strossmayerjeve ulice, severnim robom Gregorčičeve ulice in vzhodnim robom Svetozarevske ulice in Trga svobode.

Na tem območju se posameznim vrstam gostinskih obratov, ki so v stavbah s stanovanji, lahko dovoli naslednji podaljšan obratovalni čas, in sicer:

restavracije, gostilne, kavarne med 5. in 6. uro in med 22. in 24. uro od nedelje do četrtka in med 22. in 2. uro v petek in soboto;

slaščičarne, okrepčevalnice, bari med 5. in 6. uro in med 22. in 23. uro od nedelje do četrtka in med 22. in 1. uro v petek in soboto.

Gostinski obrati, ki niso v stavbah s stanovanji, se obravnavajo v skladu z merili iz druge alineje prvega odstavka in druge alineje drugega odstavka 4. člena te odredbe.

 

6. člen

V času kulturno-zabavnih oz. športno-rekreacijskih prireditev, za katera so pridobljena ustrezna dovoljenja, se gostincem, ki organizirajo ali so drugače vključeni v prireditev, lahko dovoli obratovanje za čas trajanja prireditve, kot je določen v upravni odločbi organa, ki je izdal dovoljenje za prireditev.

 

7. člen

Gostinskim obratom v večnamenskem objektu se lahko izda soglasje za podaljšan obratovalni čas glede na vrsto obrata in območje, kjer se nahaja večnamenski objekt v skladu z merili iz 4. člena te odredbe.

Določbe iz prejšnjega odstavka se ne uporabljajo za gostinske obrate v poslovno stanovanjskih objektih, ki se obravnavajo v skladu z izjemo v prvi alineji drugega odstavka 4. člena odredbe.

 

8. člen

Upravni organ je v postopku za izdajo soglasja za obratovanje gostinskega obrata v podaljšanem obratovalnem času dolžan zahtevati mnenje pristojne mestne četrti oziroma krajevne skupnosti.

Mnenje iz prvega odstavka ni potrebno:

za gostinske obrate na glavni avtobusni in na glavni železniški postaji,

za hotelske gostinske vrtove in terase in

ob ponovni prijavi enakega ali krajšega podaljšanega obratovalnega časa, če ni bilo pisnih pritožb bližnjih stanovalcev ali uradno ugotovljenih kršitev v zadnjem letu pred prijavo. V tem primeru upravni organ mestno četrt oziroma krajevno skupnost o prijavi le obvesti in jo pozove, da ga najkasneje v desetih dneh pisno obvesti o morebitnih drugačnih dejstvih glede pritožb ali kršitev, zaradi katerih bi bilo ponovno potrebno njihovo mnenje in v tem roku hkrati posreduje svoje mnenje.

 

9. člen

Rok za izdajo mnenja iz prejšnjega člena je 10 dni od dneva, ko je mestna četrt oziroma krajevna skupnost prejela zahtevo za mnenje. Če svojega mnenja ne sporoči v navedenem roku, se šteje, da je njeno mnenje pozitivno in da s prijavljenim podaljšanim obratovalnim časom gostinskega obrata soglaša.

Negativno mnenje mora vsebovati tudi obrazložitev z razlogi.

 

10. člen

Upravni organ izda soglasje za obratovanje gostinskega obrata v podaljšanem obratovalnem času v skladu z določili te odredbe, če v zadnjem letu pred prijavo podaljšanega obratovalnega časa niso bile ugotovljene več kot tri kršitve javnega reda in miru v ali pred gostinskim obratom ali kršitve obratovalnega časa, ki sta jih uradno ugotovili policija ali tržna inšpekcija na podlagi prijav stanovalcev ali po uradni dolžnosti ob rednih in izrednih nadzorih in kontrolah.

Med kršitve javnega reda in miru se ne upoštevajo tiste, ki jih je policija ugotovila na podlagi prijave osebe, ki izvaja aktivnosti varovanja po 46. oziroma 47. členu Zakona o zasebnem varovanju in, ki je o tem dolžna obveščati policijo.

 

11. člen

Soglasje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času se izda za koledarsko leto.

Soglasje iz prejšnjega odstavka se lahko z odločbo prekliče v primeru kršitev javnega reda in miru v ali pred gostinskim obratom ali kršitev obratovalnega časa, ki sta jih po izdaji soglasja uradno ugotovili policija ali tržna inšpekcija na podlagi prijav stanovalcev ali po uradni dolžnosti ob rednih in izrednih nadzorih in kontrolah.

V primeru preklica soglasja za obratovanje gostinskega obrata v podaljšanemu obratovalnemu času, se le-to lahko ponovno pridobi v dvanajstih mesecih od dokončnosti oz. pravnomočnosti odločbe o preklicu pod pogojem, da v tem času ni bilo kršitev javnega reda in miru v ali pred gostinskim obratom ali kršitev obratovalnega časa, ki sta jih uradno ugotovili policija ali tržna inšpekcija na podlagi prijav stanovalcev ali po uradni dolžnosti ob rednih in izrednih nadzorih in kontrolah. O preklicu soglasja upravni organ z dopisom obvesti pristojno mestno četrt oziroma krajevno skupnost.

 

12. člen

Ne glede na prejšnje določbe se lahko posameznemu gostinskemu obratu na posebno vlogo izda do 30 soglasij v koledarskem letu za izjemno enodnevno podaljšanje obratovalnega časa do 4. ure zjutraj ob prireditvah za zaključene družbe (rojstni dan, poroka, dekliščina, fantovščina, sedmina ipd.) ali javnih prireditvah, za katero ni potrebno dovoljenje upravnega organa.

Soglasje iz tega člena se lahko izda gostinskim obratom, ki imajo prijavljen obratovalni čas, pri katerih ni bilo uradno ugotovljenih kršitev javnega reda in miru v ali pred gostinskim obratom ali kršitev obratovalnega časa oz. jim upravni organ ni zavrnil vloge za soglasje za obratovanje v podaljšanem obratovalnem času ali preklical že izdanega soglasja.

Rok za oddajo vloge iz prvega odstavka je vsaj 5 dni pred dogodkom, zaradi katerega gostinec prijavlja izjemno enodnevno podaljšanje obratovalnega časa.

 

13. člen

Z dnem uveljavitve te odredbe preneha veljati Sklep o določitvi meril za obratovanje gostinskih obratov v podaljšanem obratovalnem času (MUV štev. 6/00, 3/04).

Gostinski obrat, ki v času uveljavitve te odredbe obratuje v podaljšanem obratovalnem času, je dolžan uskladiti obratovalni čas s to odredbo najkasneje do 15.12.2008 oz. ob prijavi za leto 2009. Ob prvi prijavi obratovalnega časa po tej odredbi se ne ugotavljajo pogoji iz 10. člena te odredbe.

 

14. člen

Ta odredba začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 32100-53/2007                                                                                            Župan

Datum: 10. november 2008                                                                             Franc Kangler, s. r.